Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vesti od svetot

+24
Albatros
Nebula
Bosonoga
трендафил
PRVOBOREC
OPOZICIONER
Dino
Teo
TRAJCHE
Luxor
Delta
SHARENI
IVA
defo
Voivodata
tmoro
kiBik
osa
хан Ацо
Hamad bim Khalifa
Естир
reiter
Simulant
Kalinda
28 posters

Страна 4 of 11 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Next

Go down

Vesti od svetot - Page 4 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Вто Ное 24 2015, 12:36

Незгодна работа. Ќе видиме како ќе реагира другата срана. Во прашање е НАТО држава, и ова може да биде кохнечниот испит за моќта и решителноста на Путин.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 4 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by reiter Вто Ное 24 2015, 14:16

luхor напиша:Незгодна работа. Ќе видиме како ќе реагира другата срана. Во прашање е НАТО држава, и ова може да биде кохнечниот испит за моќта и решителноста на Путин.
незгодна?сепак русите неколку пати влеваа во воздушниот простор на турците и беа опоменувани,и после опомените русите пак влегуваа со што ердоган се налути на путин.Незгодно за кого?за русите?Па тие се иницијатори за ова при тоа знаејќе дека турција дава подршка на исис заедно со израел и глвниот им тутор уса....Путин сигурно ги има сите ризици земено во предвид,а сигурен сум дека претходните влегувања на руските авиони во турскиот воздушен простор се со добра проценка на путин.Не верувам во дипломатско решавање со ова куткање на су-24,напротив тоа очигледно и путин го сакаше за да спроведе некој план.

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 4 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Вто Ное 24 2015, 14:23

Ќе видиме Реитер. Можно е да не е пресметан никаков ризик. Едноставно Путин да верувал дека сепак Турција нема да се осмели да направи такво нешто, со оглед дека Русија е велесила а плус и економски би изгубила многу, посебно затоа што Еу го одобри Турски поток кој што е замена на Јужен поток кој требаше да минува низ Бугарија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 4 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by reiter Вто Ное 24 2015, 21:50

Франција,под удар на тероризмот...

"Bila su trojica muškaraca naoružani kalašnjikovima. Pucali su na policiju i policija je pucala na njih", kazao je jedan stanovnih za RT. напиша:
NA SJEVERU Francuske u Roubaixu došlo je do talačke krize. Nekoliko je osoba navodno ozlijeđeno u pucnjavi, prenosi Reuters. La Voix du Nord javlja da su napadači naoružani kalašnjikovima. Talačka krza navodno se odvija u stambenoj zgradi. напиша:
http://www.index.hr/vijesti/clanak/talacka-kriza-na-sjeveru-francuske-culi-su-se-pucnjevi-ima-ozlijedjenih/858147.aspx

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 4 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by reiter Пон Дек 07 2015, 18:31

кој ќе го сопре путин???претпоставувам дека и тој ќе биде првиот кој ќе употреби нуклеарка...

Putin odobrio armiji: Možete preći crvenu liniju, svetski rat je u toku напиша:
Vesti od svetot - Page 4 Putin-640x427

Ruski predsednik Vladimir Putin je naredio vojnim snagama u Rusiji da pređu tursku „crvenu liniju“ tako što će pomoći sirijskim Kurdima da poraze ISIS. Putin je takođe naredio da se potope svi ratni brodovi NATO-a koji uđu u Crno more blizu teritorijalnih granica ove nacije. напиша:
....
http://webtribune.rs/putin-odobrio-armiji-mozete-preci-crvenu-liniju-svetski-rat-je-u-toku/

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 4 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by osa Пон Дек 07 2015, 19:48

svetski rat ?????????????????????? shto "zborish "reiteru ?

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 4 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by reiter Пон Дек 07 2015, 21:53

путин не се повлекува, и не верувам да застане...сила е,

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 4 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Саб Дек 26 2015, 10:01

C c c, site balkanski dikatori po isti terk na populizam...Vuchich spasuvashe lugje od poplavite, Grujo reshavashe problemi po selata, ovoj pochna da spasuva samoubijci...

Ердоган спречил обид за самоубиство

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 4 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by tmoro Сре Јан 06 2016, 15:43

Дали некој знае каква е економска состојба на Турција од доаѓањето на фундаменталистот Ердоган на власт до денес ....колку била заборџена Турција пред дојде на власт и колку денес?

tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 4 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Voivodata Саб Јан 09 2016, 09:38


_________________
“Съединението прави силата”

Voivodata

Број на мислења : 48
Join date : 2015-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 4 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Вто Фед 02 2016, 11:07

Хрватска е близу. Можеби тоа ке им помогне и на некои болни од Македонија, па ќе нема потреба да бидат затварани и бегаат во Еквадор како Кили.

Од март медицинска марихуана во аптеките во Хрватска

Од следниот месец во аптеките во Хрватска ќе почне продажбата на медицинска марихуана, која ќе може да се набави само со лекарски рецепт, објави Инекс.хр.

Според порталот, иако употребата на марихуаната за медицински цели во Хрватска беше легализирана уште во октомври минатата година, продажбата на капсулите со масло од канабис се уште не е почната, аптеките не добиле службен допис да почнат да го набавуваат лекот, а не е утврдена ниту неговата цена.

– Засега се уште немаме никакви информации. Официјално немаме добиено никаков допис, а не ни е позната ни цената на тој производ, изјави за Индекс извор во претпријатието „Загребски аптеки“.

Според непотврдени информации, цената на медициснкиот канабис во хрватските аптеки ќе изнесува над 1.500 куни (околу 200 евра).

– Во странство во зависност од концентрацијата, цената за три шишенца со екстракт (од канабис) се движи меѓу 500 и 700 евра, наведува порталот.

Согласно хрватскиот закон, лекарите не ќе можат да препишуваат марихуана за медицински цели на зависници од дрога и на лица со психички заболувања.

http://zdravstvo24.mk/2016/02/01/od-mart-medicinska-marihuana-vo-aptekite-vo-hrvatska/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 4 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Нед Фед 07 2016, 19:31

Sultanot po se izgleda se samoizolira, isto kako Grujokio...

Ердоган ги заладува односите и со САД

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 4 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Пон Фед 08 2016, 11:25

Сака да го врати османлиското царство. Го носи радикалниот ислам на прагот на Европа.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 4 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Пон Фед 08 2016, 19:21

Религијата го заглупува народот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 4 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Пон Фед 08 2016, 19:23

Posebno ako veke se glupi.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 4 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Вто Фед 09 2016, 09:54

Железничка несреќа во Германија: Директен судар на два патнички воза

Vesti od svetot - Page 4 27152golema

Најмалку петмина загинати и голем број повредени во директен судар на два патнички воза во германската покраина Баварија.

Несреќата се случила во близина на градот Бад Аиблинг. По сударот возовите излетале од шините.

Портпаролот на локалната полиција потврди дека има жртви, но нивниот точен број засега не е познат. Не е позната ниту причината за сударот.

http://novatv.mk/index.php?p=1&navig=8&cat=5&vest=27152

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 4 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Вто Фед 09 2016, 15:44

Турција - лажна надеж за Меркел?

Ангела Меркел и’ се додворува на земја со тешки демократски дефицити. Тоа може во најдобар случај само привремено да и’ помогне и ги потхранува сомневањата во нејзината веродостојност, смета Марсел Фирстенау.

Vesti od svetot - Page 4 0,,19033683_303,00

http://www.dw.com/mk/%D1%82%D1%83%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BB%D0%B0%D0%B6%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%B6-%D0%B7%D0%B0-%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%B5%D0%BB/a-19035702?maca=maz-rss-maz-pol_svet_timemk-4725-xml-mrss

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 4 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Пон Фед 22 2016, 18:10

Русите со своите напредни авиони ќе ги шпионираат Американците?

Русија планира денес да побара дозвола за летови над САД на набљудувачки авиони опремени со најсовремени дигитални камери, и покрај предупредуањето на американските разузнавачки и воени функционери дека станува збор за шпионирање.
Русија и САД се земји потписнички на меѓународниот договор „Отворено небо“ кој дозволува невооружени набљудувачки летови над целата територија на сите 34 земји потписнички.

Сето тоа е договорено со цел да има транспарентност за воената активност и утврдување на тоа колку се почитува договорот за невооружување и останати договори, пренесува "AP".

Vesti od svetot - Page 4 Ruski-spionski-avion-sad-tocka-2016-01

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 4 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Пет Фед 26 2016, 09:11

Судбоносни избори во Иран

Денеска (26.02.2016) Иранците избираат нов парламент и нов Совет на експертите. Тоа се први избори по договорот со меѓународната заедница за спорната нуклеарна програма и важен тест за претседателот Хасан Рохани.

Vesti od svetot - Page 4 0,,19070334_303,00

Никогаш порано во Иран немало толку голема заинтересираност за пратенички места. Повеќе од 12.000 луѓе сакаа да се регистрираат како кандидати за иранскиот парламент. Но само на околу половината од нив тоа им беше одобрено. Значи, околу 6.200 кандидати се борат за 290 места во Меџилис. Но, не се избира само нов парламент. Речиси 60 милиони Иранци избираат и нов состав за т.н. „Совет на експерти“.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 4 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Пет Фед 26 2016, 09:13

Кои групи се борат за власт?
Во Иран не постои партиски систем во западна смисла на зборот. Наместо тоа, постојат различни групи, кои грубо можат да се поделат на три главни струи: конзервативци, тврдокорни (хардлајнери) и реформисти.
-Конзервативците се придржуваат кон вредностите на револуцијата и му се апсолутно верни на режимот. Умерен дел од конзервативците е отворен за контролирани односи со Запад и ограничени внатрешни реформи. Ултраконзервативците, меѓутоа, се поблиски до тврдокорната струја.
-Тврдокорните во Западот гледаат имеријалистички непријател и сакаат чисто исламско општество, далеку од сѐ што сметаат дека е западно.
-Реформистите сакаат добри економски и политички односи со Запад. Исто така, во рамките на внатрешната политика и во културата и во општеството, бараат повеќе слобода.

Меѓутоа, помеѓу трите струи не постојат јасни граници. Со оглед на тоа дека не постои некој вид „дисциплина на пратенички група“, во зависност од темата кандидатот може да обедини во целост различни политички позиции. Покрај тоа, изборите се сметаат за важен тест за политиката на актуелниот претседател Хасан Рохани, кој важи за реформист.

Vesti od svetot - Page 4 0,,19071313_401,00

Кој важи за фаворит на парламентарните избори?
Во изминатите 12 години со парламентот доминираше коалицијата на конзервативците и хардлајнерите. По договорот за атомската програма, и посебно по укинувањето на економските санкции, и реформистите околу претседателот Рохани имаат реални шанси за победа. Тие се зголемени и поради фактот дека реформистите со дел од умерените конзервативци составија заеднички избирачки листи. Од друга страна, исходот на изборите може да многу да зависи од висината на излезноста. Реформистите стравуваат дека ниската излезност би им одела од рака на хардлајнерите. Многу Иранци се политички незаинтересирани, многу други пак не излегуваат на гласање поради комплицираните изборни правила, бидејќи при гласањето тие мора да заокружат не само едно, туку 30 имиња за пратеници во парламентот и 16 за во Советот на експерти.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 4 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Пет Фед 26 2016, 09:14

Каква моќ воопшто има парламентот?
Како и во западните демократии, така и во Иран, парламентот на хартија е законодавна институција. Де факто неговата работи меѓутоа подлежи на огромни ограничувања. Зашто сите законски иницијативи најнапред мора да бидат проверени од страна на таканаречениот „Совет на чуварите на револуцијата“ за тоа дали се во согласност со исламската правна традиција. Ако тоа не е случај, Советот може да го отфрли предлог законот. Советот на чуварите на револуцијата кој се состои од шест свештени лица и шест правници исто така ја проверува адекватноста на кандидатите за пратенички места на парламентарните избори. Пред ова гласање, Советот на чуварите им забрани учество на изборите на 6000 кандидати.
Парламентот исто така не донесува конечни одлуки за тоа дали еден закон навистина ќе биде спроведен или не. Според уставот, врховниот верски водач- во моментов тоа е 76-годишниот Ајатолах Али Хамнеи- го има последниот збор за сите политички прашања, како во владата, така и во парламентот или во правосудството. Тој конечно и одлучува кој закон ќе стапи во сила или не.

Vesti od svetot - Page 4 0,,19071322_401,00

Што е Советот на експерти?
Не се избира само нов парламент, туку Иранците гласаат и за новиот состав на Советот на експерти. Тоа е еден од највисоките верски уставотворни органи. Се состои од 88 свештени лица и теолози, чија главна задача е да ја надгледуваат работата на врховниот верски водач. Како и кај парламентот и тука најнапред Советот на чуварите на револуцијата ги проверува сите кандидати за нивната „ политичка и општествена подобност“ и може и нив исто така да ги исклучи од изборите. Посебно внимание Советот на чуварите предизвика откако на почетокот на годината од изборите за Советот на експерти го исклучи Хасан Хомеини, реформски настроен внук на основачот на Исламската република, Ајатолахот Рухола Хомеини.
Зошто изборот за Советот не експерти овојпат е особено важен?
Советот на експерти не само што ја надгледува работата на Врховниот верски водач, туку може теоретски во случај на болест или на непочитување на неговите обврски и да го разреши од функцијата и тогаш како и во случај на смрт на Ајатолахот има задача да го избере неговиот наследник- додуша со доживотен мандат. Нов состав на Советот на експерти се избира само на секои осум години. Актуелниот Врховен верски водач, Ајатолахот Али Хамнеи, веќе има 76 години, а згора на тоа опстојуваат гласини дека боледува од рак во поодмината фаза. Затоа сосема е можно новиот Совет на експерти да треба да одлучува за новиот кандидат за најважната функција во Исламската држава. Дотолку новиот состав на Советот на експерти би можел барем да упати на тенденциите за тоа каква политичка определба ќе има новиот Врховен верски водач а со тоа и севкупниот курс на Исламската Република Иран за наредните години, ако не и децении.


http://www.dw.com/mk/%D1%81%D1%83%D0%B4%D0%B1%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%B8-%D0%B8%D0%B7%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B8-%D0%B2%D0%BE-%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD/a-19072831?maca=maz-rss-maz-pol_svet_timemk-4725-xml-mrss

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 4 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Пет Мар 04 2016, 07:54

Единствена земја во светот која има девет валути

Vesti od svetot - Page 4 655-402-tazi-banknota-e-za-deset-triliona-10-000-000-000

За голем број на луѓе промената на парите од една во друга валута е збунувачка, а замислете да морате да следите девет. Овој факт тешко им паѓа на бизнисмените во Зимбабве кои се присилени да бидат во улога на девизни трговци, откако нивната национална валута е урната и повлечена од употреба.

Зимбабве веќе неколку години нема национална валута, а се заради неуспешен договор со Меѓународниот монетарен фонд.

Владата на оваа држава одлучи покрај американскиот и австралискиот долар да воведе и јужноафрикански ранд, евро, британска фунта, јапонски јен, кинескси јуан, индиски рупи и африканска пула.

- Повеќето валути постојат заради тргување, рече за Си-Ен-Ен гувернерот на локалната банка, Џон Мангудуа.

- Педесет отсто од нашата трговија се одвива со Кина и Јужна Африка, така што мораме да овозможиме трговија во разни малути, додаде тој.

На улиците на главниот град Хараре, повеќето преферираат американски долар, но трговците приморани се да прифатат различни валути. Во близина на границата со Јужна Африка и Боцвана популарни се ранд, пула и евро. Сепак, популарноста на рандот неодамна опадна, откако минатата година „потона“ за 30 отсто.

http://telma.com.mk/vesti/edinstvena-zemja-vo-svetot-koja-ima-devet-valuti


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 4 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Пет Мар 04 2016, 08:34

Новото возило на Путин.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 4 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Саб Мар 05 2016, 18:13

Sofer ako treba kaj da se javam?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 4 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Hamad bim Khalifa Саб Мар 05 2016, 18:28

delta напиша:Sofer ako treba kaj da se javam?

Vesti od svetot - Page 4 Images?q=tbn:ANd9GcTGgURDQGC2fVa_UvvYikG3LY36b-qM23npyWS1rXPLpEnZFjHxZg

Abe kakov shofer za ova cudovo ?!?!?!? litro vodka i is k.r da ne ti cue! Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 4 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 11 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот