Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vesti od svetot

+24
Albatros
Nebula
Bosonoga
трендафил
PRVOBOREC
OPOZICIONER
Dino
Teo
TRAJCHE
Luxor
Delta
SHARENI
IVA
defo
Voivodata
tmoro
kiBik
osa
хан Ацо
Hamad bim Khalifa
Естир
reiter
Simulant
Kalinda
28 posters

Страна 5 of 11 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Next

Go down

Vesti od svetot - Page 5 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Саб Мар 05 2016, 18:29

E so samo da ne odi cudovo? mora nelkoj da go vozi. Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 5 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Пон Мар 14 2016, 18:57

И воие почнаа да се креваат во воздух за да можат да ги обвинат курдите. А нафтата од ИСИЛ слободно да продолжи да тече.

Давутоглу - Сериозни податоци дека нападот е извршен од курдски бунтовници

http://www.makdenes.org/archive/news/20160314/428/428.html?id=27611081

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 5 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Вто Мар 15 2016, 17:08

imperija ke praat otomanska.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 5 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by defo Вто Мар 22 2016, 22:19

Брисел напад: Двајца од терористите се разнеле, по еден се трага
ПО НАПАДИТЕ УТРОВО Низ цела Белгија рации, во Брисел најдени знаме на ИСИС и бомби (ФОТО)

Билансот е 34 загинати и преку 200 повредени, Европа е клекната на колена во рок од 3-4 месеци, прво Париз, Брисел, Турција......Дали е ова само скапа игра или навистина верскиот фанатизам и тероризам зема своевиден замав, кој треба сите на еден или на друг начин да не загрижува.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 5 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by defo Саб Мар 26 2016, 11:37

Убиен чувар на нуклеарна централа во Белгија, неговата картица украдена

Е ова е веќе опасно, или барем така сакаат да го прикажат. Во секој случај овие настани ќе имаат своја реакција и на берзите, туризмот, транспортот, економијата, производството.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 5 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Нед Апр 03 2016, 23:08

Протекоа милиони документи од оф-шор компании во Панама

Што откриваат документите? -сметки во офшор компании на 12 светски лидери и 143 политичари -од светските лидери објавени се сметките на Nawaz Sharif, премиерот на Пакистан, Ayad Allawi, поранешен министер и вицепремиер на Ирак, Petro Poroshenko, претседател на Украина, Alaa Mubarak, син на поранешениот египетски претседател, Sigmundur Davíð Gunnlaugsson, премиерот на Исланд, рускиот претседател Владимир Путин…

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 5 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by defo Вто Апр 05 2016, 21:11

Премиерот на Исланд поднесе оставка..еве ги и првите последици од оваа афера.....

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 5 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Чет Апр 14 2016, 22:49

ЕП воведе нови правила за заштита на приватноста на интернет

Европскиот парламент усвои денеска за првпат, единствен сет правила за 28 држави членки на ЕУ за да се заштити приватноста на корисниците на интернет.

Новите правила даваат овластувања на националните регулаторни тела парично да казнат фирми доколку утврдат дека се прекршени европските правила за заштита на податоци.

- Новите правила ќе обезбедат да се гарантира основното право за заштита на личните подаотци за сите европски граѓани - изјави Франс Тимерманс, прв потпретседател на ЕК.

Со новата реформа се заменуваат правила воведени пред две децении и поттикнуваат напори на ЕК да се изгради единствен европски дигитален пазар за 500 милиони луѓе

http://plusinfo.mk/vest/66432/ep-vovede-novi-pravila-za-zashtita-na-privatnosta-na-internet

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 5 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Сре Апр 20 2016, 08:44

ПОПЛАВИ ВО ТЕКСАС: Најмалку седуммина загинати

Vesti od svetot - Page 5 Hjuston

Во поплавите во Хјустон и неговата околина, што беа предизвикани од поројни дождови, според последниот биланс на жртвите на локалните власти, животите ги загубиле најмалку седум лица. Институтот за судска медицина од Хјустон соопшти дека спасувачките тимови нè успеале да спасат тројца мажи и две жени, кои се удавиле во своите автомобили на поплавените патишта.

http://telegraf.mk/aktuelno/svet/ns-newsarticle-poplavi-vo-teksas-najmalku-sedummina-zaginati.nspx

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 5 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Пон Мај 30 2016, 11:35

Три лица загинаа во поплави во Германија

Vesti od svetot - Page 5 Poplavi_germanija

Три лица загинаа, а повеќемина се повредени во поплавите предизвикани од поројните дождови и бура, кои ноќеска го зафатија јужниот дел на Германија.

Невремето најмногу ја погоди покраината Баден-Виртемберг, каде е причинета и материјална штета. Според метеролозите во овој дел на германија само во текот на еден час наврнал дожд колку инаку паѓа за половина месец.

Во местото Бајснах настрада маж на возраст од 60 години во подземна гаража,  кој не успеа да се спаси од напливот на водата.

Додека останатите жртви настрадаа во местото Швебиш Гминд.

Според податоците на кризниот штаб во Баден-Виртемберг пожарникар кој се обидувал да спаси човек кај железничката станица, при што заедно водата ги однела.

Нивото на реките Ремс и Јозефбах пораснале за многу кратко време. Поголем дел од објектите се потопени, а германските медиуми наведуваат дека станува збор за „поплава на векот“.

http://telma.com.mk/vesti/tri-lica-zaginaa-vo-poplavi-vo-germanija

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 5 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Вто Мај 31 2016, 15:12


Мобилизација во НАТО пактот: Алијансата се подготвува за евентуална руска агресија

Vesti od svetot - Page 5 Tocka-197606

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 5 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Вто Мај 31 2016, 15:12

Парламентарното собрание на НАТО после тридневниот состанок во Тирана ги повика сојузниците да бидат подготвени за одговор на потенцијална закана од Русија.
„Постои реална и сериозна закана од Русија“, изјави Американецот Мајкл Тарнер, претседател на собранието на кое што се собрале 250 парламентарци од 28 земји членки на НАТО Алијансата.

Во едногласно усвоената изјава, се изразува жалење поради руската употреба на сила против своите соседи и обидите да ги застраши сојузниците во НАТО. Во тие околности, на НАТО Алијансата им преостанува разгледување на евентуалните одговори на можната агресивна руска акција против некои членки на Сојузот.

Vesti od svetot - Page 5 Nato-prosiruvanje-istok-tocka-2016-01

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 5 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Вто Мај 31 2016, 15:12

Парламентарците ја повикуваат НАТО Алијансата да им пружи гаранции на своите земји членки, посебно на оние на источните граници (Полска и Балтичките земји - Естонија, Летонија и Литванија) кои што сметаат дека нивната безбедност е загрозена од страна на Русија.

НАТО Алијансата практично ги прекина сите облици на соработка со Русија откако Русите одлучија да го анектираат Крим и ги поддржаа сепаратистите на истокот на Украина. Сојузот одлучи дека ќе разговара со Русија во пресрет на самитот на НАТО кој ќе се одржува на 8-ми 9-ти јули во Варшава.

Главниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг им вети на Полјаците дека НАТО, после самитот во Варшава ќе распореди дополнителни трупи на нивна територија.

Vesti od svetot - Page 5 Nato-prosiruvanje-istok-tocka-2016-02

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 5 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Вто Мај 31 2016, 15:13

„Ќе бидам јасен - во Полска после самитот во Варшава ќе има повеќе војници на НАТО, а тоа ќе испрати јасен сигнал дека евентуален напад на Полска ќе значи напад на целиот НАТО Сојуз“, изјави Јенс Столтенберг за време на неговата посета на полската престолнина.

Полска во јуни ќе биде домаќин на состанок на самиот врв на НАТО Алијансата, на која што челниците на најмоќниот воен сојуз на светот ќе ги разгледуваат можностите за испраќање на војници во Полска и во Балтичките земји.

Овој чекор на НАТО Алијансата веројатно дополнително ќе ги разбесни Русите. Руските власти тврдат дека ширењето на сојузот на исток претставува закана за националната безбедност на Русија.

http://tocka.com.mk/1/197606/mobilizacija-vo-nato-paktot-alijansata-se-podgotvuva-za-eventualna-ruska-agresija

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 5 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Пон Јун 06 2016, 23:50

МОСКВА ГИ ПРЕДУПРЕДУВА СИТЕ: НАТО спрема удар кон Русија – Ќе ги срамнеме со земја оние кои ќе почнат со ударот!

Vesti od svetot - Page 5 1022261234-720x400

Москва во понеделникот предупреди дека НАТО се подготвува за глобален напад на Русија и за распоредување на силите кон поранешните советски бази.

– НАТО ги активира нашите поранешни советски бази во балтичките земји, како и во Романија и Полска, и ги сместува таму луѓето – изјави првиот заменик-претседател на Комитетот на Советот за одбрана и безбедност на Русија Франк Kличевиќ.

Тој предупредува дека НАТО во овие земји го зголемува бројот на војниците за 19 пати, иако објективно гледано, тоа не мора да биде голема бројка затоа што опасноста и не е, можеби, толку голема.”

Руската војска ја следи активноста на НАТО во близина на границите на Русија.

– Се разбира, ние ќе се фокусираме и ќе ги поместуваме нашите војници, водејќи сметка да ги следиме активноста на Алијансата – нагласува Клинчевиќ.

– Се разбира, тоа е, пред сè, ќе биде закана за оние земји кои што имаат ракетни одбранбени системи и кои ќе се соочаат со Русија. Не го криеме тоа“ рече тој.

Тој смета дека Русија нема потреба посебно да се грижи поради операцијата на НАТО во близина на нејзините граници, и дека НАТО само се обидува да покаже дека Русија има некои “агресивни намери”, пренесуваат руските портали.

http://reporter.mk/2016/06/06/%D0%BC%D0%BE%D1%81%D0%BA%D0%B2%D0%B0-%D0%B3%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%83%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%83%D0%B2%D0%B0-%D1%81%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%BE-%D1%81%D0%BF%D1%80%D0%B5/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 5 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Чет Јун 09 2016, 17:08

I ovoj pochna da go gubi kontaktot so realnosta...

Oстар одговор на заканите од Ердоган

Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц и претседателот на Бундестагот Норберт Ламерт со остра порака до турскиот претседател поради неговите вербални закани против пратениците во германскиот парламент.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 5 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by IVA Сре Aвг 24 2016, 12:17

СЕ ТРЕСЕШЕ ЦЕНТРАЛНА ИТАЛИЈА: Урнати згради, загинати луѓе, спасувачите во трка за животите на затрупаните (ВИДЕО/ФОТО)

Силен земјотрес со јачина од 6,2 степени по Европската скала, на длабочина од само 10 километри го погоди централниот дел на Италија рано утринава околу 4 часот. Како што јавуваат италијанските медиуми, урнати се многу згради во околината на епицентарот, има голем број загинати, а според досегашните сознанија, бројката на жртвите варира од 6 до 13 лица.

Сепак, се стравува дека бројот на загинати ќе биде поголем. Земјотресот беше на 76 километри од Перуџа, а бил почувствуван и во Рим.

http://telegraf.mk/aktuelno/svet/ns-newsarticle-se-tresese-centralna-italija-urnati-zgradi-zaginati-luge-spasuvacite-vo-trka-za-zivotite-na-zatrupanite-videofoto.nspx
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 5 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by defo Сре Aвг 24 2016, 19:51

Десетици мртви, пустош и неизвесност во Италија

Голем земјотрес ги разбуди среде ноќ жителите на централна Италија. Службата за цивилна заштита зборува за 38 загинати, а агенцијата Анса за над 60 жртви.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 5 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Чет Aвг 25 2016, 21:18

i u ital;ija pagale aszgradite od zemjotres be.bozja sila so mozes.leana im zemja na zaginatiote.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 5 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by reiter Чет Aвг 25 2016, 22:16

до груевски е...отиде кај говедата и фатија болест,почна да шета низ скопско и оп поплава,отиде во Италија и ете земјотрес..ВАМПИР,Ѓаол е грујо..

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 5 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Саб Aвг 27 2016, 13:03

Во пожар во Москва загинаа 17 лица

27 август 2016 г. Руска реч на македонски

На североистокот на Москва се запали магацин при што, според првичните податоци, загинаа 17 лица.

На североистокот на Москва се запали магацин при што, според првичните податоци, загинаа 17 лица, соопшти за РИА „Новости“ извор во службите за брза помош на главниот град.

Според изворот, сите загинати се државјани на ЗНД.

Телата на 16 лица се откриени во просторијата за спиење на четвртиот кат на зградата.

Четири лица се здобиле со повреди и се пренесени во Институтот за брза помош „Скилософски“. Подоцна беше соопштено дека една од евакуираните починала.

Пожарот е локализиран.

Како што соопштија за агенцијата во московското одделение на Министерството за вонредни состојби, загинатите се наоѓале во блокирана просторија и спасувачите морале да направат отвор во ѕидот. Според изворот, загинатите починале од задушување со чад додека спиеле.

Во моментов се врши истрага за околностите и причината за пожарот и е поведена кривична постапка.

Се разгледуваат неколку верзии за настанот – технички дефект, дефект на апаратите за домаќинство и друго. Како првична причина за пожарот се наведува краток електричен спој.

http://mk.rbth.com/news/2016/08/27/vo-pozhar-vo-moskva-zaginaa-17-lica_624615

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 5 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by defo Саб Aвг 27 2016, 19:04

Екипа, а што било тоа Меркел што кажала, секоје германско семејство да обезбеди одредена количина храна??? Војна, метеор, проблемот со бегалците..што е причината, можда „вежба“???

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 5 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Саб Aвг 27 2016, 23:20

Shitelsko-kurirski sranja od kurton mediumite...Ako nekoj ima vest od relevanten izvor go molam da ja postira...

http://vecer.mk/svet/vladite-shirum-svetot-se-podgotvuvaat-za-neshto-golemo

http://denesen.mk/web/?p=455973

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 5 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by defo Нед Aвг 28 2016, 11:53

Епа и јас сум за тоа заинтересиран, некој релевантен медиум има???

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 5 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by defo Нед Aвг 28 2016, 13:35

Во Италија судска истрага за одговорност за земјотресот

Според Гардијан, судиите ќе го испитуваат и реконструирањето на кулата на една црква во Акумоли, град во близина на Аматриче, кој е во епицентарот на земјотресот. Четворица, кои биле дел од иста фамилија починале на лице место откако кулата им се урнала над нивниот дом. И оваа градба исто така била реконструирана според анти-сеизмички стандарди со помош на јавни средства дадени по земјотресот во 1997 година во централна Италија.


Еве како функционира, нормална држава......Moжда мафијашка ...ама ето има некоја искра на одговорност, правда..

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 5 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 11 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот