Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vesti od svetot

+24
Albatros
Nebula
Bosonoga
трендафил
PRVOBOREC
OPOZICIONER
Dino
Teo
TRAJCHE
Luxor
Delta
SHARENI
IVA
defo
Voivodata
tmoro
kiBik
osa
хан Ацо
Hamad bim Khalifa
Естир
reiter
Simulant
Kalinda
28 posters

Страна 6 of 11 Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Next

Go down

Vesti od svetot - Page 6 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Нед Aвг 28 2016, 19:04

Imate be svoe obvinitelstvo komujnjarsko. Toa sto nisto ne mozete zatoa sto Grujo cesno raboti e vas problem.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 6 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Нед Aвг 28 2016, 19:28

Znaeme deka raboti chesno...No neshto mi izgleda nevraboten sega...Bi mozhei li da kazhesh shto raboti sega Grujokio osven shto na vash troshok ja sheta Makedonija i ve lazhe vo lice...Vesti od svetot - Page 6 Smilie_frech_038

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 6 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by defo Нед Aвг 28 2016, 23:13

delmol напиша:Imate be svoe obvinitelstvo komujnjarsko. Toa sto nisto ne mozete zatoa sto Grujo cesno raboti e vas problem.

Не е до Грујо муабетот овде, одговорност е прашањето, на градителот на обиколницата, на тој што дозволил, дозволува незаконско сечење шума, тој што дозволи до пола водно да се изгради.......Еве во италија почнала истрага, иницајлна касула, можда ќе нема обвинети, ама има истрага, кај нас 22 мртви(душа, бог да им прости) и никаква одговорност, никаква проверка, одговорност.
defo
defo

Број на мислења : 3417
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 6 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Вто Сеп 27 2016, 12:26

Klinton vodi vo anketite posle prvata debata na kandidatite za pretsedatel na SAD...

ТРАМП КАЖУВА „ЛУДИ РАБОТИ“ – КЛИНТОН Е „ТИПИЧНА ПОЛИТИЧАРКА“: РАЗМЕНА НА НАВРЕДИ ВО ПРВАТА ПРЕТСЕДАТЕЛСКА ТВ-ДЕБАТА

Демократската кандидатка Хилари Клинтон и нејзиниот републикански ривал Доналд Трамп разменија навреди во обид да покажат поголем темперамент, издржливост и расудување, е оценката на Франс Прес за вчерашната прва претседателска TВ-дебата пред изборите во САД.

Клинтон, пред публика што се оценува дека броела и 100 милиони гледачи, го претстави Трамп како некој кој нема врска со тоа што го зборува и е подготвен да каже „луди работи“ само за да биде избран.

Според Франс Прес, додека Хилари се обидела да се претстави како искусен глас на разумот, Трамп се поставил силно популистички, играјќи на картата на фрустрираните работници на кои им здодеало од политичарите и затоа бараат промени.

„Хилари има искуство. Ама тоа е лошо, лошо искуство“, изјави Трамп, кој ја обвини демократката дека е „типична политичарка“.

Во анкета што Си-Ен-Ен ја направи по дебатата на примерок од 521 гласач, 62% одговориле дека победник е Клинтон, а 27% се одлучиле за милијардерот кој десниот популизам го донесе во американската мејнстрим политика.

Инаку, изгледите на Клинтон да стане претседател на САД на изборите што ќе се одржат на 8 ноември, по вчерашната дебата се зголемија и на обложувалниците на интернет. Уплатите за победа на демократката се зголемиле за 6%, на 69%, а за Трамп паднале за 7%, на 31, покажуваат податоците на новозеландска ПредиктИт.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 6 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Вто Сеп 27 2016, 20:48

mnogu mal mu e na toj trampot zatoa ke nizgubi.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 6 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Вто Сеп 27 2016, 20:48

vidov na tiie golite kukli so mu gi stavija.,

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 6 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Пон Окт 03 2016, 14:03

Ке започне ли нова студена војна?

Путин го суспендира Договорот со САД за уништување на вишок плутониум

Vesti od svetot - Page 6 Putin

Рускиот прертседател Владимир Путин денеска потпиша Декрет со кој го суспендира Договорот со САД за уништување на вишокот плутониум од 2000 година, а како причина ги наведе „непријателските акции на САД“.

Договорот се заснова на преговори од деведесеттите години на минатиот век кога нуклеарните сили САД и Русија одлучија да спречат повторно користење на плутониумот од демонтираните нуклеарни боеви глави, со тоа што ќе го уништат.

Тој ги обврзуваше двете земји плутониумот да го уништат за да не биде употреблив за никлеарно вооружување.

http://novatv.mk/putin-go-suspendira-dogovorot-so-sad-za-unishtuvane-na-vishok-plutonium/


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 6 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Сре Окт 05 2016, 19:47

Антонио Гутереш нов генерален секретар на ОН

Vesti od svetot - Page 6 3271

Поранешниот португалски премиер Антонио Гутереш е избран за нов генерален секретар на Обединетите нации.

Гутереш ја потврди веста преку својот Твитер профил.

Договорот е постигнат на гласање во Советот за безбедноста на ОН, каде Гутереш доби поддршка од 13 членки на Советот, додека две држави биле воздржани.

Тој не добил ниту еден негативен глас од постојаните членки со првао на вето.

Оваа одлука е и официјална потврда дека од игра испадна кандидатот на Македонија за генерален секретар на ОН, Срѓан Керим. Тој за оваа функција беше кандидиран од страна на Владата.

Финансиите за промоција и логистика за неговата кандидатура беа обезбедени од Министерството за надворешни работи, но засега нема информација за колкава сума станува збор.

http://novatv.mk/antonio-guteresh-nov-generalen-sekretar-na-on/


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 6 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Пет Окт 07 2016, 18:57

Дали ке бидеме сведоци на директен судир помеѓу американските и руските сили во Сирија и дали одеднаш појавената непопустливост на американците не е во врска со изборите таму, Обама сака да и даде макар и минимална предност на Клинтоница пројавувајки ја силата на американското оружје?

http://www.dw.com/mk/%D1%81%D0%B0%D0%B4-%D0%B8-%D1%80%D1%83%D1%81%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%B0%D1%82-%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D1%81%D0%BD%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D0%B8%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0/a-35986191

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 6 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Пет Окт 07 2016, 19:04

Najverojatrno ne...Zveckanjeto so oruzhje e samo parada...na kraj kje se dogovorat...So ogled na toa shto Putin ima golema prednost verojatno SAD kje bidat tie shto kje prifatat kompromis...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 6 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Пет Окт 07 2016, 19:08

Мислата повеке ми беше насочена кон начинот на делување на американскиот претседател и поддршката што кандидатот на демократите ке ја добие од тоа делување.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 6 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Пет Окт 07 2016, 19:21

Verojatno i toa e zemeno vo predvid pa zatoa i taa nepopustlivost dodeka ne procenat deka e dovolno i deka e vreme da se dogovorat...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 6 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Чет Окт 13 2016, 12:42

Денес се бира генералниот секретар на ОН. Скоро сигурно тоа ќе биде Антонио Гутереш.

Гутереш денеска би требало да биде избран за генерален секретар на ОН

Португалецот Антонио Гутереш би требало денеска да биде избран за нов генерален секретар на Обединетите нации.

Vesti od svetot - Page 6 Antonio-guteres

Поранешниот висок претставник на ОН за бегалци, кој во тоа својство се соочи со најголемата хуманитарна криза по Втората светска војна, би требало официјално да биде назначен на функцијата со мандат од пет години од 193. земји-членки на ОН, откако минатиот четврток доби согласност од 15-те членки на Советот за безбедност.

Некогашниот португалски премиер, прв поранешен шеф на Влада што доаѓа на позицијата генерален секретар на ОН, функцијата ќе ја преземе од Јужнокореецот Бан Ки-мун на 1 јануари.

http://kurir.mk/svet/vesti-svet/guteresh-deneska-bi-trebalo-da-bide-izbran-za-generalen-sekretar-na-on/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 6 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Чет Окт 13 2016, 15:38

Нашиов не стигна подалеку од последно или претпоследно место веројатно не испратил доволно пораки во шишиња или се изгубиле некаде помегу брановите на политичкиот океан и фотелјата на брегот во Њујорк.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 6 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Чет Окт 13 2016, 21:18

sise si e sise so rakija ili so evricinja polno..

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 6 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by SHARENI Нед Дек 04 2016, 18:47

Ekstremnite desnicari gi izgubija pretsedatelskite izbori vo Avstrija.

Хофер призна пораз на претседателските избори во Австрија

Кандидатот на десничарската Партија на слободата Норберт Хофер призна пораз на претседателските избори во Австрија и му честиташе на противкандидатот за успехот.

„Почитувани пријатели, ви благодарам за поддршката, но не успеавме. Го поздравувам Александер Ван дер Белен за успехот и ги повикувам сите Австријци да останат солидарни и да работат заедно,“ напиша Хофер на Фејсбук.

Првите прелиминарни резултати врз основа на 60 отсто преброени гласови укажуваат дека на денешните претседателски избори во Австрија победил Алексадер Ван дер Белен, кандидат кој го поддржуваат Зелените.

Според резултатите, Ван дер Белен освоил 53,6 отсто гласови, а кандидатот на десничарската Слободарска партија, Норберт Хофер – 46,4 отсто.

http://24vesti.mk/hofer-prizna-poraz-na-pretsedatelskite-izbori-vo-avstrija
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 842
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 6 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Delta Саб Дек 17 2016, 12:04

i nasiot horhe e prezident. to so go nema se zapil nekade prednovogodisno./'
Delta
Delta

Број на мислења : 601
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 6 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Luxor Вто Дек 20 2016, 09:40

Бо Турција станува се поопасно. Се најде на удар на терористите плус внатрешните проблеми кои се појавија со зацврстувањето на деспотизмот на Ердоган. Во само 254 часа инциденти во амбасадите на двете најмоќни држави во светот при што беше убиен рускиот амбасадор.

Ноќта која што ја потресе Русија: Кој, како и зошто го уби рускиот амбасадор во Анкара?

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган синоќа му се јавил на својот колега Владимир Путин за да го информира за вчерашниот напад во Анкара во кој што беше убиен рускиот амбасадор во Турција, Андреј Карлов.

http://tocka.com.mk/1/216952/nokta-koja-sto-ja-potrese-rusija-koj-kako-i-zosto-go-ubi-ruskiot-ambasador-vo-ankara


Непознат напаѓач отвори оган крај амбасадата на САД во Турција

Непознат напаѓач отворил оган во близина на американската амбасада во Турција. Во инцидентот нема повредени.

http://24vesti.mk/nepoznat-napagjach-otvori-ogan-kraj-ambasadata-na-sad-vo-turcija
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 6 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Delta Чет Дек 22 2016, 16:07

bog da go prosti,.
Delta
Delta

Број на мислења : 601
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 6 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Luxor Нед Дек 25 2016, 17:03

Се урна руски авион во Црно Море.

Нема преживеани при падот на рускиот воен авион во Црното Море

Ниту еден од патниците на рускиот воен авион од типот Ту-154, што денеска се урна во источниот дел на Црното Море во близина на градот Сочи, не го преживеа падот, соопшти портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, генерал-мајор Игор Конашенков.

Тој прецизираше дека во авионот имало 93 патници и членови на екипажот и дека досега спасувачките екипи пронашле тела на четири лица. ТАСС, повикувајќи се на воени извори, претходно јави дека во едно од телата се пронајдени документи кои укажуваат дека загинатиот бил вработен како новинар во телевиизјата „Канал 1“.

Конашанеков соопшти дека во потрагата по телата на патниците од авионот се вклучени четири брода, пет хеликоптери и неколку беспилотни летала.

Авионот Ту-154 на руското Министерство за одбрана се урна на лет од Сочи кон сириската воена база „Хмејмим“ кај Латакија, каде се стационирани руските сили вклучени во операциите во Сирија. Авионот исчезнал од радарите во 5.40 минути по московско време (3.40 часот по средноевропско време).

Во авионот имало 85 патници и осум членови на екипажот. Меѓу патниците биле и 65 членови на воениот ансамбл за народни песни и игри „Александров“, девет новинари и воени лица.

Ансамблот „Александров“ требало да одржи новогодишен концерт за руските војници стационирани во базата „Хмејмим“.

Првично беше соопштено дека во леталото имало 91 лице, потоа бројката беше зголемена на 92, додека сега се јавува за 93 патници и членови на екипажот.

Руската телевизија НТВ информира дека меѓу патниците во авионот се наоѓале и тројца нивни вработени. Во леталото биле и по тројца медиумски работници на воениот телевизиски канал „Ѕвезда“ и на телевизијата „Канал 1“.

Претходно, Министерството за одбрана на Русија информира дека спасувачките служби утрово на шест километри од брегот на Сочи откриле тркало од урнатиот авион и поголема дамка од масло.

Конашанеков меѓутоа соопшти дека остатоците од леталото се лоцирани на 1,5 километри од Сочи, на длабочина од 50 до 70 метри под морската површина.

Причините за уривањето на авионот засега не се познати. Според извори од аеродромот во Сочи, во време на исчезнувањето на авионот од радарите, во реонот преовладувале „добри метеоролошки услови“.

Неименуван извор од Министерството за одбрана за руските медиуми изјавил дека најверојатна причина за уривањето на авионот е технички проблем или пилотска грешка.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков информира дека рускиот претседател Владимир Путин цело време добива информации за сите нови детали околу несреќата.

- Се уште е рано да се каже нешто конкретно. Претседатлот чека да добие целосна претстава, па ќе го изнесе својот став, порача Песков.

Тој инфромира дека Путин веќе им изразил сочуство на роднините и блиските на загинатите и го именувал рускиот премиер Дмитриј Медведев за раководител на државната комисија која ќе треба да ги утврди причините за падот на авионот.

Осигурителната компанија „Согаз“ во меѓу време соопшти дека на семејствата на загинатите при авионската несреќа ќе им исплати отштета во износ од по 5,8 милиони рубљи (близу 92.000 евра).

http://plusinfo.mk/vest/99754/nema-preziveani-pri-padot-na-ruskiot-voen-avion-vo-crnoto-more
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 6 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Luxor Пон Дек 26 2016, 16:41

Заради лажна вест Пакистан и Израел се заканувале едни на други со нуклеарно оружје.

„Нуклеарни закани“ на Твитер по лажна вест

Ништо од тоа не беше вистина. Сепак измислениот цитат на поранешен изреалски министер за одбрана го разлути неговиот актуелен колега во Исламабад, по што следуваше нуклеарно мафтање со сабји.

http://www.dw.com/mk/%D0%BD%D1%83%D0%BA%D0%BB%D0%B5%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5%D1%80-%D0%BF%D0%BE-%D0%BB%D0%B0%D0%B6%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82/a-36913412?maca=maz-rss-maz-pol_svet_timemk-4725-xml-mrss
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 6 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by SHARENI Пон Дек 26 2016, 17:56

Несреќа во Уганда: На забава на брод, се удавија фудбалери и навивачи

Vesti od svetot - Page 6 Uganda

Најмалку 30 членови на еден локален фудбалски клуб во Уганда и нивни навивачи се удавија кога бродот на кој организирале забава се превртел во езерото Алберт, соопшти денеска полицијата.

Несреќата се случила вчера на Божиќ.

-Водата беше мирна, но проблемот настанал кога луѓето преминале на едната страна на бродот и тој се превртел, изјави за агенцијата АФП командантот на полицијата Џон Рутагира.

15 луѓе биле спасени.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 842
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 6 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by TRAJCHE Сре Дек 28 2016, 20:53

gledajte be slepci i ucete kako treba da dejstvuvat institucii
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 675
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 6 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Luxor Чет Јан 26 2017, 16:05

И британците не знаат што сакаат. Или ја увидоа грешката, ама доцна.

БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ЌЕ ОДЛУЧУВА ЗА БРЕГЗИТ НА 31 ЈАНУАРИ И 1 ФЕВРУАРИ

Британскиот Парламент на 31 јануари и 1 февруари ќе расправа за почнување на процедурата за излегување на Велика Британија од Европската унија, соопшти тамошната Влада. Денеска е објавен и законскиот предлог на Владата што ќе биде испратен во Парламентот, на чија основа премиерката Тереза Меј ќе може да почне со Брегзитот.

Британскиот министер за напуштање на ЕУ, Дејвид Дејвис, кој го претстави законскиот предлог, рече дека граѓаните на Британија се одлучни да излезат од Унијата, и оти Владата е решена да ја исполни оваа одлука. Дејвис рече и дека се надева оти Парламентот ќе ја почитува одлуката на британскиот народ и брзо ќе го одобри почнувањето на Брегзитот. На темата дополнително ќе се расправа во Парламентот уште три дена – меѓу 6 и 8 февруари.

Претходно неделава, Врховниот суд на Британија одлучи дека за активирање на членот 50 е потребно Владата и Тереза Меј да добијат одобрение од Парламентот.

http://kapital.mk/britanskiot-parlament-ke-se-odluchuva-za-bregzit-na-31-januari-i-1-fevruari/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 6 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Teo Сре Фед 01 2017, 12:40

Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 6 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 11 Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот