Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vesti od svetot

+24
Albatros
Nebula
Bosonoga
трендафил
PRVOBOREC
OPOZICIONER
Dino
Teo
TRAJCHE
Luxor
Delta
SHARENI
IVA
defo
Voivodata
tmoro
kiBik
osa
хан Ацо
Hamad bim Khalifa
Естир
reiter
Simulant
Kalinda
28 posters

Страна 7 of 11 Previous  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Next

Go down

Vesti od svetot - Page 7 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Luxor Чет Фед 02 2017, 09:26

Романците од Хорхе учеле.

Во Романија протести поради планот за амнестија на политичари

Илјадници луѓе маршираа во Букрешт и во други романски градови против планот на владата да амнестира корумпирани политичари и да декриминализира некои престапи. Демонстрантите велат дека владата со ова сака да ги поништи сите долгогодишни напор на државата да се бори ефикасно со криминалот и ја нарекоа владејачката партија „Црвена чума“. На критиките се придружи и романската јавна обвинителка Лаура Ковеси.

Романскиот премиер Сорин Гриндеану изјави дека сака да добие право да помилува затвореници, бидејќи затворите биле преполни. Тој вчера оцени дека протестите биле политизирани и го критикуваше претседателот Клаус Јоханис кој во минатата недела учествуваше на слични вакви протести. Јоханис, главниот обвинител, Врховниот суд и Специјалното обвинителство за борба против организираниот криминал го критикуваа планот на владата.

Според написите на романските медиуми, државата досега ги бележи своите најмасовни протести или околу 90,000 луѓе излегле на протест низ државата, од нив 50,000 во главниот град

http://novatv.mk/vo-romanija-protesti-poradi-planot-za-amnestija-na-politichari/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 7 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by IVA Саб Фед 18 2017, 23:16

Ништо сомнително не е пронајдено во евакуираниот авион на „Туркиш ерлајнс“

Ништо сомнително не е пронајдено по истрагата во авионот на турската компанија „Туркиш ерлајнс“, откако претходно беше евакуиран бидејќи во еден од тоалетите на леталото е пронајдена сомнителна порака.

Авионот беше евакуиран денеска пред полетување од Истанбул кон канадскиот град Торонто, бидејќи екипажот на летот ТК-17 пронашол порака „Бомба за Торонто“, напишана со големи букви на ѕидот од тоалетот.

Леталото беше вратено на делот од аеродромот предвиден за паркирање и потоа е евакуиран.

Авиокомпанијата наведе дека веднаш започнало спроведување на безбедносни процедури во леталото и проверка на патниците.
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 7 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by IVA Саб Фед 18 2017, 23:16

Site se plasat za bezbednos
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 7 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Luxor Пон Фед 20 2017, 19:01

Починал рускиот амбасадор во ОН, Виталиј Чуркин

Руското министерство за надворешни работи соопшти денеска дека рускиот амбасадор во ОН, Виталиј Чуркин починал во Њујорк без да бидат наведени околностите за неговата смрт. Во соопштението само е изразено сочуство до неговото семејство и роднини и е посочено дека тој неочекувано починал на еден ден пред неговиот 65-ти роденден. Чуркин од 2006 година е претставник на Русија во ОН.

http://www.slobodnaevropa.mk/a/28320954.html
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 7 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Dino Пон Фед 20 2017, 19:58

Blizok sorabotnik na Putin i mora da se priznae vrven diplomat.

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 7 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Вто Фед 21 2017, 21:29

Не се плаши а наводно денеска е во границите на нормалата. Освен тоа jод 131 e со период на полуразпад само 8 дена демек ништо и полувина.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 7 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Teo Нед Фед 26 2017, 09:31

Teo
Teo

Број на мислења : 5089
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 7 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Kalinda Пон Фед 27 2017, 01:16

Сепак ние ,
Македонците
ке продолжиме да
чекориме кон Нато .
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 493
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 7 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Delta Вто Фед 28 2017, 23:06

na istoku stare price na zapadu nista novo/.
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 7 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by OPOZICIONER Пон Мар 06 2017, 14:51

I pokraj celiot realen pritisok od EU i od nashite prijateli od SAD ,Horhe si molchi ,a eve denes veke istekuva rokot za raspishuvanje na lokalni izbori ,sramota.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 7 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Dino Саб Мар 11 2017, 22:14


Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 7 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Luxor Пон Апр 10 2017, 12:33

Што ли се случува со шител? Известуваат за масовни протести против Орбан, првото другарче на Грујошеску.

Масовни протести во Будимпешта за одбрана на Универзитетот на Централна Европа

Околу 80 илјади демонстранти, протестираа во центарот на Будимпешта против одлуката на унгарската влада на десничарскиот премиер Виктор Орбан за затворање на еден од најпрестижните универзитетит во Унгарија.

Vesti od svetot - Page 7 Protest_budapest-114458
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 7 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Delta Пон Апр 10 2017, 23:17

stom nemat kolci u ruka sve im e dzabe/'/,
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 7 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by osa Вто Апр 18 2017, 17:08

Рама загрижен за Македонија; Не можете да поттикнете етнички конфликт поради власт18 АПРИЛ
Премиерот на Албанија, Еди Рама, тврди дека Никола Груевски и неговата партија ВМРО-ДПМНЕ без ниту еден услов ја прифатиле платформата на албанските политички партии, за која уште еднаш појасни дека не е од Тирана. Рама влеи дека причините зошто не бил постигнат договор за влада најдобро ги знае самиот Груевски, кој после неуспехот, почна со обвинувања кон платформата.

„Вистината е дека Груевски и неговата партија се согласиле за платформата без услови. Кога тоа не се реализирало, од причини кои Груевски ги знае многу добро, тогаш тој се нафрли на платформата која воопшто не е од Тирана. Не можете да поттикнете етнички конфликт поради власт. Тоа едноставно се прави за власт и нема врска со тоа што се пропагандира. Но, сè си има своја граница, затоа, доста е таа игра со Албанците и со таканаречената тиранска платформа, бидејќи не може да играте политички со удари кон истата заедница, притоа поттикнувајќи поделби и со другите заедници. Тоа е многу опасно. Јас сум многу загрижен за тоа.“ – изјави Еди Рама, премиер на Албанија

Во интервјуто за телевизијата Визион Плус во Албанија, Рама уште еднаш повтори дека Албанците во Македонија не може да се третираат како граѓани од втор ред.

„За тоа кој е нашиот став кон македонскиот народ, ние многу јасно го покажавме тоа. Македонска заедница која е многу мало малцинство во реонот на Корча во поранешен Лиќенас кој го преименувавме во Пустец, бидејќи така сакаа, им дадовме самостојна општина надвор од сите пропишани параметри кои предвидуваат општини. Зошто? За да дадеме јасна пријателска и порака за соживот, така како што треба да биде. А, не како што е во Македонија каде државотворен народ може да се третира како народ од втор ред.“ – рече Рама

Заедничката платформа на албанските политички партии беше причина претседателот Иванов да не му го додели мандатот за формирање на нова влада на Зоран Заев кој обезбеди мнозинство од 67 пратеници.
_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16480
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 7 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by PRVOBOREC Сре Апр 19 2017, 15:12

nema sto da se grizi rama za nas ,nie go imame NAJ NAJ precedatelot ,on ne chuva i ne brani Very Happy

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2450
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 7 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Dino Сре Јун 14 2017, 10:29

I ova da ne e nekoe teroristicko maslo?

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 7 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Luxor Чет Јун 15 2017, 18:21

Истрагата на независниот обвинител на САД се фокусира на самиот Трамп

Дали новиот американски претседател Доналд Трамп навистина ја спречувал истрагата во скандалот со мешањето на Русија во изборната кампања во САД?

Ова е прашањето врз кое ќе се фокусира новиот независен обвинител Роберт Мулер, екс шеф на ФБИ.

Личниот адвокат на Трамп, Марк Касовиц, вчера соопшти дека според него протекот на информациите од ФБИ во однос на Трамп е “скандалозно и нелегално”, протекот на информации што му дозволил на Вашингтон Пост да објави дека обвинителот Мулер сега ќе истражува за улогата на претседателот во рускиот скандал.

Во моментов Мулер ги повикува на распит високите функционери на разузнавачките служби на САД за да открие дали Трамп се обидувал да ја сопре или блокира истрагата. Ова проширување на истрагата е “вистински пресврт”, како што вели Вешингтон Пост. Весникот додава дека истрагата трага по евентуални финансиски престапи кај соработниците на милијардерот Трамп.

Мулер повика оваа недела на распит петмина високи функционери на разузнавањето. Тројца прифатија да одговорат на повикот – Даниел Коутс, директор на разузнавањето, Мајк Роџерс, директор на НСА и неговиот екс заменик Ричард Леџет.

Обвинителот Мулер се интересира пред се за настан што се случил на 22 март годинава кога Трамп побарал да се интерверенира кај Џејмс Коми за да се сопре истрагата за вклученоста на Мајкл Флин, екс советник за национална безбедност на Трамп, во руската афера.

Коми беше шеф на ФБИ за се почетокот на мај кога беше разрешен од оваа функција.

http://novatv.mk/istragata-na-nezavisniot-obvinitel-na-sad-se-fokusira-na-samiot-tramp/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 7 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by TRAJCHE Чет Јун 15 2017, 19:45

i ovoj mnogu budala izleze
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 679
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 7 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by OPOZICIONER Нед Јун 18 2017, 22:03

OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 7 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by osa Пон Јун 19 2017, 10:10

ТЕРОРИСТИЧКИТЕ АКЦИИ НЕ СТИВНУВААТ

Можен терористички акт близу џамија во Лондон

Едно лице загинало, а десетина други биле повредени кога комбе удрило во пешаци во близина на една џамија во северниот дел на Лондон. Инцидентот кој се случил петанесетина минути по полноќ се истражува како можен терористички акт.
„Едно лице загинало на самото место“, соопшти лондонската полиција, додавајќи дека осум луѓе биле пренесени во три болници, додека две лица имале помали повреди.

48 годиниот возач на комбето, како што соопшти полицијата, бил задржан од луѓето кои биле таму за време на инцидентот, а потоа и приведен од полицајците.

Британскиот муслимански совет најпрвин на Твитер јави дека инцидентот се случил кога едно комбе „намерно“ удрило во верници кои ја напуштале џамијата.

Но, потоа исто така на Твитер, Муслиманскиот совет напиша дека инцидентот се случил пред Муслиманскиот социјален дом, блиску до џамијата.

Мохамед Мохидин, еден од сведоците на настанот изјави:

„Всушност, тој возеше на тротоарот, доаѓајќи директно кон сите муслимани и притоа удри во сите и мислам дека еден од нив почина веднаш и оти другите се во лоша состојба“.

Една неименувана жена за новинската агенција Ројтерс пак во врска со инцидентот изјави:

„Знаете, луѓето беа во џамија да се молат за Рамазан, не ни треба ова. Не знам зошто го прават ова, толку е вознемирувачко“.
Џамијата во чија близина се случи инцидентот своевремено беше поврзувана со радикалната муслиманска идологија, особено по нападите врз Соединетите држави на 11 септември 2001 година.

По нејзиното затворање таа се реорганизира и не беше поврзувана со некакви екстремистички погледи.

Британската премиерка Тереза Меј изрази жалење за, како што оцени, „овој страшен инцидент“.

Лидерот на опозициската Лабуристичка партија Џереми Корбин пак, изјави дека е „тотално шокиран“.

Британските граѓани се на крајот од нервите по неколкуте последни терористички напади, вклучувајќи го и оној на 3 јуни кога во Лондон тројца напаѓачи најпрвин со комбе, а потоа со ножеви убија осумина луѓе. Напаѓачите беа убиени од полицијата.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16480
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 7 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by OPOZICIONER Пон Јун 19 2017, 23:12

neveruvam deka znaat zoshto go pravat toa
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 7 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by TRAJCHE Чет Јун 22 2017, 19:08

obama ja spiuniral merkel, merkel ja spiunirala belata kuka cirkuzanti a sojuznici

http://plusinfo.mk/vest/118627/germanija-so-godini-ja-shpionirala-belata-kukja
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 679
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 7 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by трендафил Нед Окт 01 2017, 22:33

Идиотите од меѓународната банда што се самонарекува меѓународна заедница и кои го поддржаа референдумот за независност на Косово, на пример, а не го почитуваат нашето право на самоиндентификација и на именување на сопствената држава, со употреба на брутална сила против гласачите кои не користат сила се обидуваат да го спречат референдумот за независност на Каталонија. Во име на демократијата ваљда. Повредени се повеќе стотици гласачи.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 7 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 7 of 11 Previous  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот