Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vesti od svetot

+24
Albatros
Nebula
Bosonoga
трендафил
PRVOBOREC
OPOZICIONER
Dino
Teo
TRAJCHE
Luxor
Delta
SHARENI
IVA
defo
Voivodata
tmoro
kiBik
osa
хан Ацо
Hamad bim Khalifa
Естир
reiter
Simulant
Kalinda
28 posters

Страна 8 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

Vesti od svetot - Page 8 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Delta Нед Ное 26 2017, 11:33

nemas ti pojma od zivotot ne pa od politika./.,//,.
Delta
Delta

Број на мислења : 597
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 8 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Bosonoga Пет Дек 08 2017, 15:08

posle tolku godini Erdogan bara revidiranje na postoechkiot dogovor ,sramota ,spored mene
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 973
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 8 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by TRAJCHE Сре Aвг 01 2018, 16:45

e ova se vika srekja i toa golema

Се урна авион со 103 патници и членови на екипажот во Мексико, нема загинати

Патнички авион со 103  патник  и членови на екипажот се урна во мексиканската  сојузна држава Дуранго кратко по полетувањето.

Загинати нема, а со повреди завршиле 97  лица. Авионот полетал од мегунарондиот аеродром во главниот град Дуранго и требало да слета во Мексико Сити.

Се претпоставува дека  причина за падот на леталото се лошите временски услови. Додека полетувал во реонот паѓал силен град.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 673
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 8 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Bosonoga Сре Aвг 08 2018, 20:10

na Trampi mu ja trgaat zvezdata vo Holivud.

https://a1on.mk/archives/931036
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 973
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 8 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Nebula Чет Aвг 09 2018, 12:14

Pa mu ja krsat nekolku pati dosega poarno da ja nema.

Nebula

Број на мислења : 943
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 8 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Delta Пон Aвг 20 2018, 00:39

so ke u e zvzda.//.on sveti potrtokalovo.//,
Delta
Delta

Број на мислења : 597
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 8 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Пон Aвг 20 2018, 11:44

Dobar e Tramp ako nisto drugo ja zabavuva publikata.

Albatros

Број на мислења : 811
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 8 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Чет Сеп 06 2018, 11:12

Zemjotres koj ne e nikakvo iznenaduvanje zatoa sto se slucil vo Japonija, za zal ima i zrtvi.

СВЕТ(Видео) Бројот на жртви во силниот земјотрес во Јапонија се искачи на осум лица


Albatros

Број на мислења : 811
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 8 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Nebula Чет Сеп 06 2018, 11:32

I nie sme trustno podracje, zatoa cesto ne potresuva.

Nebula

Број на мислења : 943
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 8 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Bosonoga Чет Сеп 06 2018, 12:48

Brrrrrrr ne mi spomnuvajte zemjotres strasno e koga cela zgrada se lula pod tebe.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 973
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 8 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Нед Сеп 16 2018, 12:50

Britancite nesto kako pisman da se.

Лондонскиот градоначалник повика на втор референдум за Брегзит
Лондонскиот градоначалник Садик Кан повика на нов референдум за членството на Велика Британија во Европската унија, давајќи поддршка на идејата позната како „народен глас“, пренесува Ројтерс.

https://www.mkd.mk/svet/vesti/londonskiot-gradonachalnik-povika-na-vtor-referendum-za-breksit

Albatros

Број на мислења : 811
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 8 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Flora Чет Сеп 20 2018, 10:13

I grizata za cista zivotna okolina e politika.

Франција ќе ја менува инфраструктурата за да може да се возат повеќе велосипеди

Франција планира да почне национален проект за трикратно зголемување на бројот на велосипедисти по улиците во наредните неколку години. Акцијата ќе вклучи и правење подобри велосипедски патеки, субвенции за луѓето да се префрлат од автомобили на велосипеди и за намалување на кражбите на велосипеди. Планот го најави францускиот премиер, Едуар Филип и истакна дека сега велосипедите изнесуваат само 3% од транспортот во земјата,

https://inovativnost.mk/2018/09/20/%D1%84%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D1%9C%D0%B5-%D1%98%D0%B0-%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%83%D0%B2%D0%B0-%D0%B8%D0%BD%D1%84%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BA%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0/

Flora

Број на мислења : 410
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 8 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Чет Сеп 20 2018, 11:22

A vo JAR mozes doma da si odgleduvas kanabis.

Јужноафриканската република го легализира канабисот

Највисокиот суд во Јужноафриканската Република ја легализира употребата на канабис за возрасни лица на приватен имот. Одлуката е донесена едногласно. Меѓутоа, јужноафриканската влада се противи на легализацијата тврдејќи дека дрогата е штетна за здравјето на луѓето.

Сè започна кога тројца корисници се соочија со судење поради употреба на марихуана. Тие тврдеа дека забраната претставува ограничување на слободата на нивниот избор и навлегува во приватниот живот.

„Ако некоја возрасна личност користи или одгледува марихуана за приватни цели, тоа нема да биде земено како прекршок“, се наведува во одлуката на судот.

Меѓутоа, она што е незаконски е користењето канабис во јавност, односно негова продажба.

Оваа пресуда е само еден потсетник за тоа дека уставот на Јужноафриканската Република е еден од најлибералните во светот, односно дека се бори за еднакви права на сите, во овој случај за право на одгледување и пушење сопствена марихуана.

https://makfax.com.mk/svet/%D1%98%D1%83%D0%B6%D0%BD%D0%BE%D0%B0%D1%84%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%80%D0%B5%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D0%B3%D0%BE-%D0%BB%D0%B5%D0%B3%D0%B0/

Albatros

Број на мислења : 811
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 8 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Нед Сеп 23 2018, 11:42

Ke bideme svedoci na mozebi najgolemata trgovska vojna, ne znam sto mu trebase toa na Tramp. Na kraj SAD moze da izlezat i so zaguba.

Кина ги откажа трговските преговори со САД

https://makfax.com.mk/svet/%D0%BA%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D0%B8-%D0%BE%D1%82%D0%BA%D0%B0%D0%B6%D0%B0-%D1%82%D1%80%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B8-%D1%81/

Albatros

Број на мислења : 811
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 8 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Dino Саб Сеп 29 2018, 12:44

Uste edno cunami predizvikano od zemjotres vo Indonezija.

Стотици жртви на чудовишното цунами во Индонезија
Цунамито и земјотресот на островот Сулавеси во Индонезија однесоа близу 400 животи, се стравува од уште поцрн биланс. Брановите високи два метри разурнаа најмалку два града, вклучувајќи го и познатоот летувалиште Палу.

Земјотресот со јачина од 7,5 степени според Рихтеровата скала, кој вчера ја потресе Индонезија, предизвика огромно цунами. Според официјалните податоци, настрадале најмалку 384 луѓе, а преку 540 се повредени. Брановите го разурнаа туристичкиот центар Палу, главен град на провинцијата Сулавеси, како и помалиот град Донгалу, кој се наоѓа поблиску до епицентарот на земјотресот.

Индонезија се наоѓа во сеизмичка област, т.н. Огнен прстен и е подложна на земјотреси. Палу во петокот веќе беше погоден од помал земјотрес, кога беше пријавена една жртва. По посилниот земјотрес во петокот и денеска тлото е потресувано дополнително преку сто пати.

Во текот на летото серијата потреси предизвика смрт на 550 луѓе на индонезискиот остров Ломбок. Во декември 2004. година земјотрес со сила од 9,1 степен го погоди островот Суматра, по што цунами во Индискиот Океан однесе 230.000 животи во 13 земји.

https://www.dw.com/mk/%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B8%D1%86%D0%B8-%D0%B6%D1%80%D1%82%D0%B2%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D1%87%D1%83%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%88%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D1%86%D1%83%D0%BD%D0%B0%D0%BC%D0%B8-%D0%B2%D0%BE-%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D1%98%D0%B0/a-45685906?maca=maz-rss-maz-pol_svet_timemk-4725-xml-mrss

Dino

Број на мислења : 632
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 8 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Нед Окт 14 2018, 10:46

Vo Bavarija vo tek se lokalni izbori. Ke se doznae konecno dali ekstremno desnite ke napreduvaat ili centristickite i liberalnite sili ke go zadrzat monopolot.

https://nezavisen.mk/mk/vesti/2018/10/95627/

Albatros

Број на мислења : 811
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 8 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Вто Окт 16 2018, 11:08

Eve vistinski kuriozitet.

Прв викенд без пукање во Њујорк од 1993 година

Минатиот викенд бил првиот во Њујорк без престрелки од 1993 година.
– Во петокот, саботата и неделата немаше ниту едно пукање, ниту убиство. Тоа се случува за првпат по децении и тоа е нешто со кое можеме да се гордееме, не само полицијата туку и жителите на градот, изјави на прес конференција шефот на локалната полиција Џејмс О’Нил.
Последниот викенд без пукање во градот со население од 8,5 милиони луѓе бил во 1993 година. Полицијата регистрира намалување на бројот на престрелките од почетокот на годината за 1,1 отсто во споредба со истиот период минатата година. Бројот на убиства во Њујорк сепак е зголемен оваа година – 600. Минатата година имало 292 убиства, најмалку од 50-те години на минатиот век.
Во првата половина од годината биле регистрирани 147 убиства, за осум отсто повеќе од истиот период минатата година. Најголем дел од убиствата се извршени во неколку квартови на Бруклин и Бронкс.

https://denesen.mk/prv-vikend-bez-pukanje-vo-njujork-od-1993-godina/

Albatros

Број на мислења : 811
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 8 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Сре Окт 17 2018, 19:58

Saudijcite gi ubivaat kriticarite na vlasta duri i vo svoite konzulati vo tugi zemji, ama nacinot ukazuva na totalno ludilo kaj izvrsitelite.

ПРВО МУ ГИ ОТСЕКЛЕ ПРСТИТЕ, ПА ГЛАВАТА, А ПОТОА МУ ГО РАСПАРЧИЛЕ ТЕЛОТО – ТУРЦИЈА ОБЈАВИ ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО НА НОВИНАРОТ КАШОГИ

Џамал Кашоги бил пречекан од неговите убијци кога влегол во саудискиот конзулат во Истанбул пред две недели. Тие му ги отсекле прстите, потоа и главата, по што телото му го исекле во парчиња.

Ова се деталите за убиството на колумнистот на „Вашингтон пост“, за кои се дознало од аудиоснимките, до кои дошле турски официјални лица.

Оттаму се дознава дека тој бил мртов по само неколку минути, а два часа подоцна, неговите убијци избегале.

https://sdk.mk/index.php/svet/prvo-mu-gi-otsekle-prstite-pa-glavata-a-potoa-mu-go-rasparchile-teloto-turtsija-objavi-detali-za-ubistvoto-na-novinarot-kashogi/

Albatros

Број на мислења : 811
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 8 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Чет Окт 18 2018, 11:22

Ne nema megu prvite trieset.

Објавен е Global Competitiveness Report во кој државите се рангирани според нивото на корупција во нив.

Рангирањето е од 0 до 100, каде 0 значи најголемо можно ниво на корупција, а 100 значи дека во државата нема воопшто корупција.

Albatros

Број на мислења : 811
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 8 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Чет Окт 18 2018, 11:29

Eve ja listata.

1. Јемен
2. Венецуела
3. Ангола
4. Чад
5. Таџикистан
6. Камбоџа
7. Демократска Република Конго
8. Зимбабве
9. Бурунди
10. Хаити
11. Мозамбик
12. Камерун
13. Никарагва
14. Уганда
15. Нигерија
16. Гвинеја
17. Кенија
18. Либан
19. Мавританија
20. Бангладеш
21. Гватемала
22. Хондурас
23. Доминиканската Република
24. Киргистан
25. Лаос
26. Мексико
27. Парагвај
28. Русија
29. Гамбија
30. Украина
31. Иран

Albatros

Број на мислења : 811
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 8 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Нед Окт 21 2018, 10:04

Ke bideme svedoci na nova trka za nuklearno naoruzuvanje.

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД ќе се повлечат од договорот за нуклеарно оружје, бидејќи Русија го прекршувала овој договор.

Иако не понуди пример за тоа како Русија го прекршува овој договор, сепак Трамп изјави „Русија го прекршува договорот, тие го кршат со години”,посочи америкнаскиот претседател по митингот во саботата во Елк, Невада, каде што рече дека САД „нема да им дозволат на Русите да прекршат нуклеарен договор”.

https://makfax.com.mk/svet/%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BF-%D1%81%D0%B0%D0%B4-%D1%81%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%83%D0%B2%D0%B0-%D0%BE%D0%B4-%D0%BD%D1%83%D0%BA%D0%BB%D0%B5%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0%BE%D1%82/

Albatros

Број на мислења : 811
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 8 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Albatros Вто Окт 23 2018, 19:34

Kolku li od tie lekovi stignale i kaj nas?

СВЕТГолема акција на Интерпол: Запленети 500 тони лажни лекови во 116 земји

https://makfax.com.mk/svet/%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B0-%D0%B0%D0%BA%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BF%D0%BE%D0%BB-%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%B8-500/

Albatros

Број на мислења : 811
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot - Page 8 Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 8 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот