Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Od EU i NATO

Страна 5 of 20 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12 ... 20  Next

Go down

Od EU i NATO - Page 5 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Пон Фед 25, 2019 7:38 pm

Пред да биде според тебе отстранета опасноста, кога опасност постоела за американците, МВР , за разлика на амбасадата на САД , не ги повика граѓаните на Македонија да внимаваат за можен тероризам.

Ајде да напишам и дека со влегувањето на Македонија во НАТО ваљда повеќе не постои опасност да не бомбардираат, како што со напалм бомби некои земји учествувале во геноцидот врз Македонците од Јужна Македонија. Но не може да се исклучи дека самите ќе се бомбардираме, како што „самите“ си го сменивме името и си го избришавме поголемиот дел од историјата и идентитетот. Доколку немаме технички можности ќе ни помогнат пријателите на Заев од Грција, Бугарија и Албанија.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 5 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Саб Апр 20, 2019 3:02 pm

Дали Македонија доби нов услов за членство во НАТО, да ги испорача активистите на меѓународната банда (заедница), терористите по терминологијата на СДСМ, што сакаа да го соборат Ердоган.

https://ahvalnewstr.com/north-macedonia/turkey-delays-north-macedonias-nato-accession-until-skopje-delivers-alleged

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 5 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by luxor on Саб Апр 20, 2019 6:18 pm

Ако се такви како што тврдиш,тогаш нема да ти пречи да ги испорачаме. И ќе се радуваш на тоа.
luxor
luxor

Број на мислења : 5587
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 5 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Пон Апр 22, 2019 4:53 pm

Немам доволно податоци за да кажам дали се работи за криминалци што треба да се испорачаат, но очигледно е дека не водат будалетинки што не обезбедија влез во НАТО и ЕУ, а платија однапред страшна цена - промена на името на државата по странски диктат и кастрирање на македонската историја, идентитет и јазик.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 5 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo on Пон Апр 22, 2019 6:11 pm

Namerno li ja zaboravash pomoshta od tvojata dpsmne koja obezbedi kvorum i pratenici za plakjanjeto na cenata?
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 5 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by luxor on Пон Апр 22, 2019 7:11 pm

Високи оценки за изборите, конечно и ние и ниа да имаме еднап фер и демократси би рекол скандинавски избори.

ОДИХР: Мирен, транспранетен и добро спроведен прв изборен круг

https://telma.com.mk/odihr-miren-transpraneten-i-dobro-sproveden-prv-izboren-krug/
luxor
luxor

Број на мислења : 5587
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 5 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Пон Апр 22, 2019 7:46 pm

Да го почекаме крајот на изборите. Да не излезе дека се фер и демократски колку што ќе добиеме датум за преговори со ЕУ. Да не кажам дека го добивме минатата година. Во првиот круг претседателските избори секогаш биле фер.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 5 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Вто Апр 30, 2019 5:15 pm

Доволно е да ја погледаме околината на очите на Заев, модрата боја и длабоките бразди, па да заклучиме дека датумот за преговори нема да биде во јуни. Можеби во јуни некоја друга година во далечната иднина.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 5 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Сре Мај 15, 2019 10:51 am

Една добра вест иако за мене НАТО без ЕУ не е некоја добра вест, Турција нема да стави вето на наше членство во оваа воена организација и покрај недоразбирањата со поддршка на владата на СДСМ, ДУИ и други Албанци.
Гледам Димитров за еден месец три пати оди во Германија. Експертот за Балканот Ханс ван ден Берг му препорачува дека е подобро наместо три пати во Берлин по еднаш да отиде во Парис, Хаг и Копенхаген, односно да се обиде да ги убеди, да не кажам излаже, Франција, Холандија и Данска дека наводно сега се направени реформи. Францускиот амбасадор изјави пред некој ден дека не е доволно да се посади дрво, туку треба да се видат плодовите, односно дека не е доволно да се донесе закон кој не се применува. Во врска со препораката за посета, можеби Димитров не го примаат во Парис, Хаг и Копенхаген затоа што не контактираат со корумпирани политичари, на пример.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 5 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by luxor on Сре Мај 15, 2019 11:45 am

Прво Путин, па Трамп, сега Ердоган, нема кој не ве преведе жедни преку вода и не ве разочара. Размислете дека можеби не се другите ненормани туку можеби грешката е кај вас.
luxor
luxor

Број на мислења : 5587
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 5 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Сре Мај 15, 2019 6:58 pm

Никој од ВМРО не е против членство во ЕУ и НАТО како што се мисли во виртуелниот свет на СДСМ. Напротив, таа партија ги исполни условите пропишани со догорите со ЕУ за почеток на преговорите и со НАТО за прием, но на криминален начин од овие две организации добивме дополнителен услов - промена на името и кастрација на историјата, идентитетот, јазикот и непочитување на малцинските права на Македонците во соседството, од земјите членки на ЕУ.
Сега власта очигледно го исполни дополнителниот (ненормалниот) услов, но го влоши исполнувањето на нормалниот услов (Копенхашките критериуми), па датумот за преговори кој лажевте дека сме го добиле минатата година е неизвесен. Затоа сега се одлага МЕТЛАТА, за да се случи кога ќе добиеме шамарчина од ЕУ со недобивање на датум за да се амортизира ударот.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 5 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by TRAJCHE on Сре Мај 29, 2019 5:38 pm

Kristalno cista preporaka od komisijata i jasen pritisok za odreduvanje datum za pregovori.


ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ДАДЕ ПРЕПОРАКА ЗА ОТПОЧНУВАЊЕ НА ПРЕГОВОРИ СО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

Христо Марковски сре, 29.05.2019 | 5:07 pm

Позитивни зборови, пораки за засилено спроведување на реформите, но и насоки дека на потег се земјите членки на ЕУ. Ова главно стои во извештајот на ЕК за напредокот на земјава. Препораката за отпочнување на преговорите за Северна Македонија е кристално чиста, порачаа еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна политика Федерика Могерини, од Брисел откако ги презентираа извештаите за напредокот за земјите кандидати за членство и стратегијата за проширувањето на ЕУ за годинава. Шефицата на европската дипломатија Могерини рече дека земјава ги испорачала реформите и затоа ЕК преорачува отпочнување на преговорите.

„Импресионирани сме од успехот на Северна Македонија и Албанија од спроведувањето на реформите, но и историскиот преспански договор и решавањето на спорот за името и подобрувањето на односите со Бугарија. Двете земји се подготвени. Дискусиите сега се во земјите- членки дали тие се подготвени за отпочнување на преговорите. Тоа е комплициран процес. Не значи дека утре ќе влезат во ЕУ“. - изјави Федерика Могерини – висока претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност.

https://www.24.mk/details/evropskata-komisija-dade-preporaka-za-otpochnuvanje-na-pregovori-so-severna-makedonija
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 568
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 5 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Сре Мај 29, 2019 9:30 pm

Ова ни е десетти, јубилеен пат да добиеме позитивна препорака од експертите на ЕУ. Ако ја споменеме и Бадентеровата комисија која како експертска комисија на ЕУ заклучи дека само Словенија и Македонија ги исполнуваат условите за признавање, а ние не бевме признати, а ги признаа сите други што тоа го побараа до сега 10 пати сме на најбрутален начин изиграни од ЕУ. Што ќе биде овој пат ќе видиме, иако изгледите се дека нема да го добиеме датумот што наводно го добивме минатата година на самитот во јуни. За жал во меѓувреме се заоструваат критериумите од страна на ЕУ, па времето што го изгубивме поради војната во 2001 година што ја предизвикаа наводно најевроатлатските во Македонија, Албанците ќе не чини неколку децении доцнење за членство во ЕУ. За мене НАТО е само нужно зло за влез во унијата, непотребна работа што чини многу ако останеме на тоа ниво.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 5 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo on Сре Мај 29, 2019 10:04 pm

Seushte ima vreme da vidime dali EU se seriozni vo namerate zapaden balkan da bide integriran.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 5 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Чет Мај 30, 2019 7:07 pm

Понекогаш се прашувам дали кога би бил во ЕУ би сакал Западен Балкан да биде интегриран.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 5 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Саб Јун 01, 2019 11:47 am

Имаше еден виц за проститутка што отишла во менувачница да ги замени еврата добиени за пружање на професионалните услуги и и кажале дека парите се фалсификувани. „О, значи сум била силувана“ - извикала проститутката.
Дали и Македонија ќе го има тоа чувство ако по промената на име и кастрирањето на историјата, идентитетот и јазикот не го добиеме датумот за преговори (што според изјава на премиерот Заев го добивме минатата година)?

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 5 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo on Саб Јун 01, 2019 11:53 am

Ajde spushti se na zemja, KPOSM ne e Makedonija, a deka vie ste prostitutki se znae i bez da se falish.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 5 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Саб Јун 01, 2019 5:17 pm

„Имаме право да бидеме горди затоа што ги отстранивме сите пречки, ги создадовме сите услови, и како што е прецизно наведено во Извештајот на Европската комисија, создадовме држава подготвена за старт на преговорите,“ истакна Османи, уверувајќи ги граѓаните дека перспективите набргу ќе се претворат во реалност. „Ве уверувам и ве повикувам: не се воздржувајте да бидете горди, не се плашете да бидете оптимисти – Република Северна Македонија ќе ги почне преговорите со Унијата оваа година!“, изјави Османи на паркингот пред скопско Кале.
Потпретседателот на влада очигледно заборавил дека ова ни е десетта препорака и дека ние сме спремни за старт на преговорите од далечната 2009 година. Се разбира дека не е од големо значење дали ќе добиеме датум за преговори во јуни или некој месец подоцна (ако Османи е во право) од гледна точка на приемот во ЕУ, но важно е од друг аспект. Дали на власт се лажговци кои тврдеа дека датумот за преговори, јуни оваа година, го имаме добиено уште минатата година.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 5 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by luxor on Саб Јун 01, 2019 6:02 pm

Тоа извртување на една изјава што ви го пуштиле од штабот да го верглате наоколу никого нема да убеди да гласа за вас. Џабе спиновите, најмалку уште еден мандат ќе си бидете во опозивија.
luxor
luxor

Број на мислења : 5587
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 5 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Саб Јун 01, 2019 7:57 pm

Бидејќи си напишал нешто општо, папагалски, ќе се обидам да гатам. Претпоставувам дека немаш забелешки на изјавата на Бујар Османи затоа што тој е потпретседател на влада и Албанец, што би рекле Бог, поточно кажано Алах, што му донесе победа на Пендаровски. Ваљда сакаш да кажеш дека лажам јас дека од 2009 година имаме препорака за почеток на преговорите исто како што ја имаме и сега, а не лажеше Заев дека јуни како датум за почеток на преговорите ни е даден лани. Јуни почна. Ќе видиме до крајот на месецот дали Заев е лажго или не. Османи споменува крај на годината, а јуни е на средина, нели. Имаше и ветување дека до крај на мај ќе се пушти автопатот Скопје-Штип. Дојде јуни.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 5 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo on Саб Јун 01, 2019 10:06 pm

Mozhebi navistina kje gi pochneme pregovorite godinava, veruvam togash kje imash doblest barem kolku tvojot pastir i kje ja priznaesh greshkata.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 5 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Пет Јун 07, 2019 11:10 pm

Да напишам и овде дека не е важно кога ќе ги почнеме преговорите, туку кога ќе ги завршиме и ќе станеме членка на ЕУ. Не е неважно ни дали Заев бесрамно лажеше, а вие наивно верувавте дека јуни е утврден датум уште од лани. Веќе јули не е јуни, а јуни е во срдина на годината, а не на крај. Реално се работи за гатање. Никој не знае кога ќе добиеме датум.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 5 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Саб Јун 08, 2019 11:48 am

Ако е точно дека минатата година добивме датум за преговори со ЕУ, како што тврдеа Зоран Заев и неговите најблиски соработници, изгледа дека ист датум ќе добиеме и оваа година.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 5 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Чет Јун 13, 2019 6:56 pm


_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 5 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил on Пет Јун 14, 2019 10:24 am

Ајде да потсетам дека пред единаесет месеци, на 14 јули 2018 година СДСМ организираше прослава затоа што наводно „Македонија започнува нова приказна - добивме покана за членство во НАТО и датум за преговори со ЕУ
За среќа бројот на будали што поверуваа во приказната не беше голем.
Гледам ретроактивно е сменето и името и со радост е додадено грдото Северна во името на владата иако тогаш уште си бевме само Македонија. Не беа купени доволен број на пратеници.


https://www.facebook.com/events/241715033284689/?active_tab=about

https://civilmedia.mk/proslava-za-nato-niz-tsela-makedonija/

Зошто го изгубивме датумот што го имавме? Што направи владата на Ахмети и Заев? Или се работеше за гнасна лага???

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 5 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 20 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12 ... 20  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот