Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Интервјуа и колумни

Страна 5 of 32 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18 ... 32  Next

Go down

Интервјуа и колумни - Page 5 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Фири1 on Чет Апр 16, 2015 9:31 am

Што значи бендисват и какви се му во кратко предлозите? Що значи и контраверзно, не се допада на голем брой овци, не се склапа со нивното разбиранйе? Проблемот како што напишав и во другата тема е во народот или во мнозинството од народот. Докле ова мнозинство трпи да го ебат при тоа грубо ке се найде и кой да го ебе грубо. кога се пяви воля за промена нештата ке се и променат. Просто е.Не може глуп и овчедушен и егоистичен народ да има блага, мудра и добра управа.

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 5 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by reiter on Чет Апр 16, 2015 10:49 am

каква АМНЕСТИЈА за криминал од најголем тип сместена во врвот на власта?Нема амнестија или додворување за 'можни' криминали од сегашноста и минатото а со тоа и МОЈА ЛИЧНА АМНЕСТИЈА.ЈОК.ЗАКОН ЗА СИТЕ...ЌОРКА!!!Ајде демек удба сместена во Верушевски,Костовски и Лазаревски..Па што прават тогаш безбедносните тела...докажуваат доколку е така ,се процесира и АПС..Пивоваров го кажа можното решение за безбедносните структури..КОПИРАЊЕ ЦЕЛОСНО НА ГЕРМАНСКИОТ МОДЕЛ ЗА КОЕ СЕ ПОКАЖАЛО КАКО ДОСЕГА НЕПРОБИЕН И ФУНКЦИОНАЛЕН,
Можеби е дојдено време и за бомба за Љубчо па во стилот на Хорхе калинката да се прави РАЗУМЕН КОМПРОМИС..НЕ!!Нема разумен компромис за ваков вид на криминал.Дали заев треба да биде затворен?Не знам.Но прашањето е КОГА ГРУЕВСКИ и компани ќе бидат затворени.Тоа е фири..контроверзно и непростливо.
Проблемот е во народот засега може да се рече... ДА,но лека полека или веќе може да се примети дека народот ќе почне да отфрла ваков тип на политичари кои секогаш се во право и имаат право да го изигрувааат законот во своја корист.Доста е!

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 5 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Фири1 on Чет Апр 16, 2015 12:04 pm

Еве проблемот е во народот. Дури ти дека може да се каже си писмен, учестваш во дискусии на форуми се прашаш дали да биде затворен Заев кой що си я врши токму работата како коректив на власта шо мислиш си мисли ептем обичниот човек подложен на медиумското перенйе мозок од Шител,Канал 5 и алфа? Незрело општество седи кюти па дури при 5% од фактите што ги изнесе Заев во едно нормално општество одамна би довеле до оставки на владата и предивременни избори.Така да мората да чекате докле ке узреете како опщество.Кай вас ситуацията е покомплицирана и од друга страна- практично живеете во федерална држава со друг народ, од 70 и поеке години сте подложени на перенйе мозок и пропаганда, смения ви дури етничката припадност, не на вас директно ама на вашите дедовци и татковци ама айде да кажеме тогаш биле други времинята но тоа нема како да не остави трага и стравот не е само од тие 9 години власт на Груйо. Яс за тоа кажав дека на слаби темели не може да се гради. Треба се да се изчисти до корен. Не можете да лажете за потеклото па да се борите за вистината. Да вистината за криминалот е многу важна ама Вистината за Вардарска Македония е дека таму претежно живеат потомци на Бугари Smile

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 5 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Фири1 on Чет Апр 16, 2015 12:13 pm

И тоа го не кажувам оти ме е грижа за вас па сакам да ви припоювам. На мене албанци и потомци на велепредавници не ми требаат никако. Просто таква е вистината. Така било. Па како го признаете се ке си дойде на место.Ке си бидете етнички колку што си сакате ама нема да има потреба од ЛАГИ. Сега лагата е вкоренена во секой уште од основното училиште. епа штом може да се лаже за едно зошто да не може и за друго? Така да вистината вас нема повторно да ви направи Бугари но ке ви ослободи од ЛАГАТА. За да гледате спокойно напред и да се борите за демократия и подобар живот.

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 5 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Гостин on Чет Апр 16, 2015 6:03 pm

Se soglasuvam so tebe Reiter...Da gi amnestirash ovie, znachi da prodolzhime po staro...I tie shto kje dojdat posle niv da ja pljachkosuvaat drzhavata i da go teroriziraat narodot, za na kraj nikoj da ne odgovara...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 5 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Фири1 on Чет Апр 16, 2015 6:06 pm

О и яс сум против амнистиранйето. Но има една друга опасност да се отиде во другата крайност и со цел одмазда да се осудат и не толку виновни луге. Како сега "судат" груйовите судии. Нели Бошковски лежи во затвор сега "оти продал" името.Па тоа е како яс да продадам микрософт ама той и да не разбере дека сум го прадал оти никогаш не е бил моя сопственост.

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 5 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by osa on Чет Апр 16, 2015 6:23 pm

reiter напиша:каква АМНЕСТИЈА за криминал од најголем тип сместена во врвот на власта?Нема амнестија или додворување за 'можни' криминали од сегашноста и минатото а со тоа и МОЈА ЛИЧНА АМНЕСТИЈА.ЈОК.ЗАКОН ЗА СИТЕ...ЌОРКА!!!Ајде демек удба сместена во Верушевски,Костовски и Лазаревски..Па што прават тогаш безбедносните тела...докажуваат доколку е така ,се процесира и АПС..Пивоваров го кажа можното решение за безбедносните структури..КОПИРАЊЕ ЦЕЛОСНО НА ГЕРМАНСКИОТ МОДЕЛ ЗА КОЕ СЕ ПОКАЖАЛО КАКО ДОСЕГА НЕПРОБИЕН И ФУНКЦИОНАЛЕН,
Можеби е дојдено време и за бомба за Љубчо па во стилот на Хорхе калинката да се прави РАЗУМЕН КОМПРОМИС..НЕ!!Нема разумен компромис за ваков вид на криминал.Дали заев треба да биде затворен?Не знам.Но прашањето е КОГА ГРУЕВСКИ и компани ќе бидат затворени.Тоа е фири..контроверзно и непростливо.
Проблемот е во народот засега може да се рече... ДА,но лека полека или веќе може да се примети дека народот ќе почне да отфрла ваков тип на политичари кои секогаш се во право и имаат право да го изигрувааат законот во своја корист.Доста е!
ubavo prostudiraj ja analizata ,i jas prvichno se zaprepastiv ,no koga go analizirav ,sega go podrzuvam ,ubavo zboruva 

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 5 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Hamad bim Khalifa on Чет Апр 16, 2015 6:25 pm

Rejter i Teo si go kazaa posledovatelno i logicno kako sto treba da se odvivaat rabotite, akom sakame da ziveeme vo normalna demokratska drzava! Se drugo e mudroseruenje i taktiziranje!
Buibe odlepil totalno! Neka si go razviva lanecot "zdravec", neka mu raboti gradeznata kompanija na "golemiot" biznismen, so pari od premierskata plata.... do koga ...ke vidime!?
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 5 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Гостин on Чет Апр 16, 2015 6:30 pm

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ децидни против предлогот на Георгиевски за општа амнестија

И власта и опозицијата се еднакво виновни и затоа прво што треба да направат СДСМ и ВМРО ДПМНЕ на преговорите е да донесат закон со кој ќе се амнестираат и едните и другите, изјави во синоќешното издание на 24 Анализа, поранешниот премиер Љубчо Георгиевски.

Георгиевски проценува дека прислушувале и МВР, но и структура на стари Удбаши поблиски до опозицијата.

Поранешниот премиер со порака и до ВМРО ДПМНЕ да прифатат амнестија заради фалсификатите на избори кои според законот ќе треба дури 10 илјади нивни членови да заработат затворски казни за помагање на изборни фалсификати.

http://24vesti.mk/sdsm-i-vmro-dpmne-decidni-protiv-predlogot-na-georgievski-za-opshta-amnestija

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 5 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Hamad bim Khalifa on Чет Апр 16, 2015 6:32 pm

Bube pred davanje izjavi da se stavi na alko i narko test!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 5 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by osa on Чет Апр 16, 2015 6:41 pm

Hamad bim Khalifa напиша:Bube pred davanje izjavi da se stavi na alko i narko test!
има многу што вака скокаа кога велеше Бубето да направиме "размена на територии ",
сега сами заговараат ,но касно е отиде возот

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 5 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Hamad bim Khalifa on Чет Апр 16, 2015 8:08 pm

osa напиша:
Hamad bim Khalifa напиша:Bube pred davanje izjavi da se stavi na alko i narko test!
има многу што вака скокаа кога велеше Бубето да направиме "размена на територии ",
сега сами заговараат ,но касно е отиде возот
Eh sto ti se vika Bibe-nostalgicar Laughing ?! Se se samo Bube da ne i go zakacash?!?!? Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 5 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Фири1 on Чет Апр 16, 2015 8:08 pm

Во царството на слепите и едноокиот е цар Smile

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 5 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by reiter on Чет Апр 16, 2015 9:14 pm

еве што денеска објави зоран буревесник на неговиот фб-профил..
Љубчо и Снешка - тобако мафијашки брачен пар напиша:

http://burevesnik.org/mk/2011-07-09-13-25-27/item/45-%D1%82%D0%BE%D0%B1%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%84%D0%B8%D1%98%D0%B0.html

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 5 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Фири1 on Чет Апр 16, 2015 10:12 pm

вториот крак е распослан од Кипар, преку Македонија
Еби му матер таман запамтим дека крак на македонски е нога и опааа некаде прочитам бугарскиот збор.Па подобро да зборим на бугарски да се не мачим, та сакав да прашам дали во случайот овой крак значи нога? Инаку платена или глупа дискредитирашта дезинформация и откровена лага. Любчо не сака да се стигне до немири и недай боже жртви. За тоа е склонен да амнестира криминалците. Но и ова идея како поделбата на територии ако и логичка е неостварлива поради менталитетот на лугето. тие не се водат од логика туку од емоция. Така да од гледна точка на реалноста и остваруванйето Любчо пак визионира грешно.

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 5 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Фири1 on Чет Апр 16, 2015 10:17 pm

Така да Божиновски, курво, продадена душо кой со милиони ке седи во кочината наречена Македония и ке се радува како мало дете кога го поканат на шиптарската телевизия алсат-м? Яс ако бев одам во Швейцария или уште подобро во Южна Африка. Там ако внесеш капитал од неколку милиони нема да те вратат ако ште и да докажат црно на бело 1000% дека во твоята држава си йедел мали деца.

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 5 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пет Апр 17, 2015 7:01 am

Gledam deka mi go nema postot - zakackata na gorniot od Osa!
Moram da ja zakacam Osa - posto Bibe i e milenik! A kako takov pocna tesko da brljavi i proserue so negovite demagoski predviduvanja za sto ne pridonesue ni minimum za podobruvanje na sosotojbite vo Makedonija! Bube mozebi ne e kleptoman od kalibarot na Grujo i bratucetmu ama ne e ni mnogu daleku zad niv! Bube (i gozpozata) imeno so "takov" dogovor - amnestija si go spasi gzot i sega izigruva golem biznismen so narodni UKRADENI PARI!
Licno: Ne Bube, Zaev, Branko, Sekerinska i slicni : sekogash ke se na meta i za kritika ako probaat da rabotat sprotivno od ona za sto narodot gi izbral ! BEZ IZUZETOK! Nvazi onaa: abe ako kradel ama barem so usul! Vidi majkata - aj taka site "so usul" i posle prostuvanje ....abe ajde ne me jebite...

p.s. da ne zaboravam: sekoj kradec gleda da ne go fatat....ovie gi fatija!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 5 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пет Апр 17, 2015 7:03 am

p.p.s. Na Bube ne mozam da vlijaam ama na pocituvanata Osa - ke probam da ja razubedam i da bide pokriticna kon imenuvaniot. Za reketarkata Sneze ...bashka muabet! Mk e mala zemja i uste se zivi svedocite koi go osetile "blagovestie" na svoja koza...
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 5 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Фири1 on Пет Апр 17, 2015 8:37 am

Кажите бе крак на македонски нога ли значи или лъч оти на српски петокрака е петолъчка? Smile

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 5 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Фири1 on Пет Апр 17, 2015 8:46 am

Hamad bim Khalifa напиша:p.p.s. Na Bube ne mozam da vlijaam ama na pocituvanata Osa - ke probam da ja razubedam i da bide pokriticna kon imenuvaniot. Za reketarkata Sneze ...bashka muabet! Mk e mala zemja i uste se zivi svedocite koi go osetile "blagovestie" na svoja koza...
Она не е ни любчовистка само глуми ваква.Инаку кой шо сака да говори ама човекот е добар, морален и си му личи на лицето. Повторувам ако яс бев украдел милиони одам во Южна Африка и живеам како цар, кой внесе таму неколку милиони државата им го штити дури 100% да се докаже дека е канибал, педофил или масовен убиец.

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 5 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Гостин on Пет Апр 17, 2015 9:06 am

Hamad bim Khalifa напиша:Gledam deka mi go nema postot - zakackata na gorniot od Osa!
Moram da ja zakacam Osa - posto Bibe i e milenik! A kako takov pocna tesko da brljavi i proserue so negovite demagoski predviduvanja za sto ne pridonesue ni minimum za podobruvanje na sosotojbite vo Makedonija! Bube mozebi ne e kleptoman od kalibarot na Grujo i bratucetmu ama ne e ni mnogu daleku zad niv! Bube (i gozpozata) imeno so "takov" dogovor - amnestija si go spasi gzot i sega izigruva golem biznismen so narodni UKRADENI PARI!
Licno: Ne Bube, Zaev, Branko, Sekerinska i slicni : sekogash ke se na meta i za kritika ako probaat da rabotat sprotivno od ona za sto narodot gi izbral ! BEZ IZUZETOK! Nvazi onaa: abe ako kradel ama barem so usul! Vidi majkata - aj taka site "so usul" i posle prostuvanje ....abe ajde ne me jebite...

p.s. da ne zaboravam: sekoj kradec gleda da ne go fatat....ovie gi fatija!

Kalifu, lichno ti tvrdam deka nieden post ne ti e izbrishan...Proveri povnimatelno...Vo odnos na ostatokot od analizata se soglasuvam so tebe...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 5 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Фири1 on Пет Апр 17, 2015 9:08 am

Нели ако сум украдел тревба да сум идиот да седам со можност да ме уапсат.Кажите не е ли така и докога ке верувате ко мали деца на вакви пасквили и пачаури? Или имате кратка памет па не памтите дека любчо намерно го оцрния и дискредитираа како Бугарин и предавник. Е сега кой ке му се извини? Инаку од економия колко разбира? Не му ли беше министар на економията Груйчо?

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 5 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Гостин on Пет Апр 17, 2015 9:25 am

Del od kolumnata na Aco Kabranov...Preporachlivo e da se prochita cela...

Така млади, а толку КАТИЛИ

Туку, овие бомбиве, колку и јавно изофираните наши ВИП персони да глумат, да ги игнорираат, да се правдаат дека биле лепени, долепувани со селотејп, чинам употребуваат и збор креирани, е истите тие треба да бидат БЛАГОДАРНИ. Да да,сериозно мислам дека откако ќе им помине лутината што се разголени, ќе дојде ден, ќе си се испрашаат самите себеси, што е тоа во нив што ги направило од луѓе НЕЛУЃЕ. Старите велат,дај му на човек власт ако сакаш да видиш каков е.

Ова совршено се поклопува со јунаците на оваа моја колумна, почитуваните Гоци, Мартинче и Миленце. Шефот нивни не е ич млад, а  за мене е и апсолвирано дека е невиден ЛИЦЕМЕР и манипулант. Него секогаш го доживувам ко лукративно типче  зависно од дрпање, како што е алкохоличар по ракијата. За него толку, деновите и месеците што идат ке покажат што си сместил да му се случува, приватно мислам, како политичар кариерата му е ептен капут.

п.с.

Екс војводо,какво става сос теб ?

Љубчо ми е пријател, ќе му искоментирав и во очи,ама еве и јавно. Како бе војводо мислиш да направиме,пу пу не се важи,било што било,кој крадел,кој манипулирал да заборавиме,да се помиреле Грујо и Зајко и јово на ново. Ааа не, батали војводо стари удбашки структури,батали вината била 50 за едни 50 за други. И згора на се тоа ,финансиското, демек крадењето било во втор план,прво да сме ја спаселе државата со меѓусебна амнестија.
Ме заболе и за ВМРО ДПМНЕ и за СДСМ, и кој ќе бил уапсен ако не се помиреле. Епа војводо, 90 посто од народот одамна нема иднина во оваа држава,меѓу другите и ти си еден од нив што им ја украде..А ти да,ти имаш сега што да изгубиш. Ти си инвеститор,градиш хотели. Баш ми е криво што на 5 тендери те откачиле и ти дале само хотел во барок крај Вардар. Убаво што како што рече на тв комшија ќе ти бил некој Швајцарец,и он ќе градел хотел. Не е лошо тој швајцарецот да провериш, од кај знаеш да не е некој наш можеби политичар кој како тебе од политиката се нафатирал ,па и он е инеститор за хотели како тебе.
И уште нешто, никогаш како на тв Анализата на која ја обзнани твјата фамозна смирка со амнестија,Љупчо не ми бил толку несигурен, конфузен, нервозен…. Едноставно јас од Љупчо очекувам да слушнам најрадикални и можеби неприфатливи за мене во тој момент работи, но шу знам, ме јаде јанза дека некогашниот војвода беше во улога на пренесувач на порака. Дали е така и од кого е, знае само тој,ние можеме само да погодуваме.

Ацо Кабранов

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 5 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Фири1 on Пет Апр 17, 2015 9:47 am

Любчо е во право ЛОГИЧКИ. Наместо да излегуват луге по улиците, да има немири и судири ако успеат да убедат криминалците со добро да се повлечат тоа ке биде голем пораз за нив. Оти кой бара амнистия освен криминалецот? Той е во право како инженер кой ремонтира машина.Со наймалку сили и трошоци машината да се ремонтира. Но ова не е машина а претежно емоционален народ за кой логиката многу малку значи. И сосема логички и СДСМ и ДПМНЕ го отврлия. Оти на првите ке им падне новокопмпонованиот имидж на борци за слобода и демократия, а другите ке признат дека се криминалци што значи политичка смрт, потежко дури од физички затвор на неколкумина крадци.

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 5 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 32 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18 ... 32  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот