Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Интервјуа и колумни

+24
Zhane
SHARENI
nino
Bosonoga
PRVOBOREC
TRAJCHE
OPOZICIONER
Dino
Luxor
Teo
Kalinda
трендафил
tmoro
defo
kiBik
Естир
Arhimed
Фири1
Hamad bim Khalifa
Пат
osa
хан Ацо
Фири
reiter
28 posters

Страна 34 of 37 Previous  1 ... 18 ... 33, 34, 35, 36, 37  Next

Go down

Интервјуа и колумни - Page 34 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by OPOZICIONER Сре Јан 13 2021, 12:49

Odlicno napisano.

Јовановиќ: Да ги доведеме Левица и ВМРО на власт, а потоа да спиеме со шлем и панцир-кошули?
12 јануари , 2021
Не сме за промена од корен на образовниот систем кој треба да биде хуманизиран, деидеологизиран и во кој учениците ќе можат растеретено да мислат и учат низ интердисциплинарни области, ама затоа сме за насилство и реторичко колење на социјалните мрежи. Притоа, најголемите фрустрации на Мицкоски и Апасиев потекнуваат од образовниот систем.
Едниот е професорско, а оттука и размазано дериште, а другиот бил фрустриран и сиромашен студент, па тоа денес е нивната легитимација за влез во поликата? Мицкоски треба да го трпиме во докажувањето кон својот татко дека може да биде подобар од него така што ќе ја води земјата (?), а Апасиев треба да го трпиме за да може наместо на ебените професори од младоста, да ни се заканува нам – заедно со неговите гуланфери – и така да компензира за неговите трауматични студенски денови?
Одете бре да се лечите. Вие сте луди!
Денес и вчера на Петрит Сарачини му се закануваа со смрт и сечење на прсти за јавно искажан став, а пред некоја ден новинарката Јоци ја черечат на 30 фан пејџови… Ама не се само Петрит и Јоци, во прашање се десетици и десетици луѓе кои не се согласуваат со политиката на Левица и ВМРО-ДПМНЕ. Огромен е бројот на граѓани кои не прифаќаат овие две партии да бидат алтернатива на Заев. Затоа што и сами гледаат: излеговме од едно насилство и ниту во лудило не планираме да го замениме со друго насилство кое очигледно ќе биде уште поголемо и покомплицирано од тоа во времето на црни Грујо.
Да го смениме Заев за да ги доведеме Левица и ВМРО на власт, а потоа да спиеме со шлем и панцир-кошули? Не фала. До толку луди и глупави не сме!
ФБ статус на Ненад Јовановиќ
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 909
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 34 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Сре Јан 13 2021, 18:50

А кого треба да го слушаме. Љубомир Фрчковски ли, кој е меѓу ретките што паднале при бранењето на својот докторат? Факт е дека реформите во образованието ги турка силеџиски социолог, без никаква јавна дебата на стручните лица. Настрана фафовите со лагата дека се работи за превземање на фински модел. Против оваа промена се изјаснија можеби со некој исклучок сите научни и образовни институции во Македонија почнувајќи од МАНУ. Чудно решение е укинување на историјата во време кога со бришење на нашата историја евроатлантската меѓународна банда и домашните предавници со наметнување на нова историја сакаат да не претворат постепено во Бугари. Како што во Бугарија има семејства каде родителите се Македонци, а децата Бугари. Тоа што на Македонците им е правено во времето до втората светска војна секаде, а по војната во Бугарија и Грција некој сака да го наметне и во Република Македонија, сметајќи дека додавката северна го овозможува тој гнасен обид.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 34 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Luxor Сре Јан 13 2021, 20:43

Ти слушај го Русјаков, може и Миленко, тие точно ќе ти објаснат како те прскаат со алуминиум, како изгледа чипот во вакцината и како Бил Гејтс ќе те контролира преку 5Г мрежата.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 34 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Сре Јан 13 2021, 21:56

Во демократска земја не мора сите да ги слушаат Али Ахмети и Зоран Заев како тебе.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 34 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Luxor Сре Јан 13 2021, 22:14

Точно, затоа внимавај вакцината што ќе ја примиш да биде руска. Господинот Заев како премиер на сите граѓани ќе обезбеди и руски вакцини.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 34 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Чет Јан 14 2021, 18:39

Додека да дојдат вакцините кај нас и јас да дојдам на ред да ја примам вакцината, ќе се знае која вакцина е со каво позитивно, но и негативно дејство. Веројатно работата ќе биде дај што ќе дадеш. До сега ниту една вакцина не е целосно тестирана поради итноста, односно поголемата опасност од короната отколку од вакцината, а се јадеа фекалии само за руската.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 34 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by defo Пон Јан 18 2021, 08:40
Добри поенти, него имаше некој недостатоци, малце им угодуваше на тие шо му земале интервју..демек Заев е предавник, иначе за Љубе и груби е 100% во право, нарочито за Груби. И секако за Македончето, тоа доктори не се доусовршуваат, не некој бравар Sad

_________________
Да си против „војните“ на УСА и НАТО е разум.
Да си за Путин,  е умствена состојба. Болест, и треба под итна посета на психијатар.
Да си за Апасиев и Левица е дијагноза!!!
defo
defo

Број на мислења : 3012
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 34 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Пон Јан 18 2021, 12:25

За Заев е точно 102%, затоа што Љубе и Груби се негов избор. Посебно Љубе кој не е наметнат од ДУИ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 34 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Сре Јан 20 2021, 17:03

По подолго време нова колумна на Мирка Велиновска

Луѓе и глyвци

Овој текст им го посветувам на ,,револуционерите,, од шарената куртон СДСС-соросоидно – УЧКаста ГМО бројлерска оргија организирана од цијашот Џес Бејли кои се каеле, демек.
И баш ме интересиеа дали си обезбедија два сведоци со кои ќе докажат пред идната македонска историја дека не биле ,,онаквуени,, ами достоинствено ,,стрелани,, додека доброволно издрогирани еуфорично ја силуваа државата Република Македонија и македонскиот нормален народ.

Колку да си знаат оти лејки служат само за леење. Како такви, црпки, што дробеле – ќе си сркаат, што сееле – ќе жнеат. Така било, така е и така ќе биде за вечни времиња!

Добродојдовме во 2021 година за која се најавува големиот нов светски РИСЕТ. Демек, нов почеток со нов светски поредок заснован на четврта индустриска револуција по која никој ќе немал ништо, а сепак ќе бидел среќен и кој фактички ќе ти бил џиновски чекор назад во минатото, ама со намера тоа што било, да се прешминка во поубаво, подопадливо, поцицлесто и помладо и понапредно. Демек БИЛД БЕК БЕТЕР! Бог да чува од бетер! излезе работава.

Јааа! Штом почна ова лудачко курдисување на часовниците наназад, а со цел да сме оделе напред во ,,новата,, четврта ,,револуција,, и јас си се спремив. Ќе ве сретнам со научникот Џон Калхун, голем експерименталист и воедно циник кој од 1964 до 1973 г. се занимаваше со дизајнот на еволуцијата ама низ очите на рецолуционерист. ,,Феноменот,, го следеше преку експеримент со глувци кој како научен труд го нарече КВАДРАТ НА СМРТТА НА ГЛУВЧЕШКАТА ПОПУЛАЦИЈА. Во 1973 година, американскиов научник одржа говор во Медицинското друштво на Велика Британија во врска со својот десетгодишен експеримент кој е значаен за она што се случува во светот сега. Тоа е обидот за отчовечување на човековиот вид, односно негова деконструкција преку уништување на јазиците, празнење на симболите од суштина, бришење или ретуширање на историјата, рушење на традициите, културите, секомпонирање на идентитетите (индивидуални и колективни) уништување на социјалната карактеристика на човекот кој живее во заедници и сл. Вели:
..Ќе зборувам за глувци, но се однесува на луѓето, на здравјето, на животот и неговата еволуција.Загрозувањето на животот и еволуцијата се две умирања: Смрт на духот и смрт на телото. Еволуција во смисла на античката мудрост е дозвола за пристап до дрвото на живот. Ова не враќа кон првиот бел коњ на Апокалипсата кој со својот јавач се спрема да ги победи силите што му се закануваат на духот со смрт. ,,На оној кој ќе победи ќе му дозволам да јаде од дрвото на живот а кое е во Рајот на Господ,,. Лисијата на дрвото се за да ги лечат народите. ,,Ова не води до четвртиот коњ и неговиот јавач смртта и следбениците негови. Тие добија моќ над четвртина од земјата, за да убиваат со меч и со глад и со болести и со диви ѕверови на земјата. Оваа втора смрт постепено стана преовладувачки концепт во модерната медицина. И сеуште нема ништо во историјата на медицината ни во принципите на Хипократовата заклетва што забранува медицината да биде еднакво загрижена за лечењето на духот на нациите исто колку што се занимава со лечењето на телото,,.
Цинизмот на овој голем научник е во наодите од експериментирањето со глувци во квадратот на смртта. Имено, докажа дека ако една заедница (популација или вид) присилно ја држиш во долга изолација, ја изложуваш на лоши услови (глад, жед) и го одземаш и намалуваш животниот простор, и ја менуваш социјалната еволуциска матрица, таа прво станува бесна, агресивна, крволочна, па влегува во хистерија по што почнува да венее, паѓа во депресија, па апатија се до таму што престануваат да и функционираат нагоните за опстанок. Односно, на крајот тие што остануваат биолошки живи ја губат моќта да се оплодуваат.

Е па тоа е она што го гледаме и живееме денес, а ни се продава како флоскула НОВА НОРМАЛНОСТ. Во последната деценија од 20-ит век, елитни деген-идиоти како шведот Карл Билт и британецот Џонатан Ејл ова го нарекуваа НОВИ ФАКТИ НА ТЕРЕНОТ. Со нас драги мои се експериментира долго време Од 1933 па наваму речиси непрестано. Ние сме глувци во големата фашистичка лабораторија на следбениците на Јозеф Менгеле. Не вратија во минатото на смртоносните конц логори на Третиот Рајх уште во 2011 и 2012 година кога ,,специјалниот,, нобеловец Барак Обама почна во ,,демократска,, и ,,цивилизирана,, Америка да отвора, божем да вежба, логори за прифат на луѓе загрозени од масовни природни катастрофи, па да затвора луѓе кои неовластено собирале и користеле дождовна вода (дождот го прогласи за државна своина) а на крај, пред да му заврши мандатот, со декрет прогласи почеток на чипирање (поткожно жигосување) на Американците кое требало да заврши до крајот на 2017 година. Да не заборавиме, патем, со заеднички усилби на ЕУ и САД естаблишментот во тајност се подготвуваа монструозните трансатлански и транс пацифички наводно трговски договори, а во кои главна ставка беше приватизирање на водата со која на планетарно ниво ќе газдуваа два картели: Кока Кола и Нестле додека за ГМО храна ќе се грижеше монополски МОНСАНТО-БАЕР.

КОВИД 19 пандемијата не ги зачуди оние кои се самосвесни и опулени, кои расудуваат и логицираат, а ја учат и знаат историјата на човештвото. Ги затече неподготвени и изненадени оние кои заборавија на претходните експерименти со човеколики глувци кога ги креираа ,,научници,, а ги плаќаа отчовечени богати монструми. Нивно дело се ХИВ, кравјото лудило, па свинскиот, па птичјиот грип, па САРС кец и двојка, еболата…
И тоа не е крај на обидите на овој нов налет на фашистичките дегенерици да го сотрат човечкиот род така што ќе го претворат во неплодно апатично глувчијо дувло напикано во железна кутија кое ги изгубило сите карактеристики на луѓе. Или во безмозочни бројлери кои ќе имитираат ѓоа живот (њу нормал де) додека им треба на фирерчиња како Безос, Гејтс, Морси, Цукенберг, Сорос Гулен. Во лабораторискиот квадрат на смрта Македонците се најдоа меѓу првите народи предвидени за елиминација. Во изведба на Црпко Заев, Радмила Шеќеринска и Никола Димитров и нивната експетутска, преститутска , квазинтелектуално-активистичка крими групировка помогната од незаинтересираната уситнета ем неграмотна опозиција, Македонците се соочија со монструозен геноцид кој го организира и раководи варварска фашистичка ЕУ групација држави а по директива на дивиот американски запад. Не дека ќе им успее! Ама ќе треба да почекаме уште троа додека не издише овој новопланиран налет на нео-либералниот нацифашизам скоцкан во главите на лудите евро-атлански дегени, разработен во Давос, во подрумите на ЦИА, во Силиконската фашистичка долина, во банкарските и фармацевтските картели…

Како знам? Па така што гледам што почнува. Го ставија човештвото во куќен затвор (семеен конц логор), ќе го жигосуваат со божемни вакцини, воведоа планетарна цензура со која се укинува слбодниот говор и интеракција меѓу луѓето, односно, се забранува социјализацијата. Фашистите во САД а и во Европа, на ангро купуваат обработлива земја, шуми, пасишта фарми, извори со вода. Се знае зашто. Ќе им ја изнајмуваат на робовите за ангарија и послушност. И тоа не е се. Пошто голем дел од планетава активно се подготвува за војна со глобалфашистичките чудовишта, лудациве од Давос (еветксиот економски форум) кои кубурат со време,Шваб ги храбри водечките фашисти да го зграпчеле овој тесен процеп на последна можност за да им шитнат на грогираните луѓе страв од нова ,, вистинска пандемија на сајбер вирусот,, во споредба со кој КОВИД19-кава да ти бил обична безопасна инфекција!!! Така тврди извршниов директор и асли фашист маскиран како полнокрвен човек, Клаус Шваб. Се биллда нов бран на паника и масовна хистерија. Ќе се прекинел доток на струја, ќе немало вода, ќе немало храна оти ќе биле хакирани ланците на дотур, достава, транспорт. Како ладна проба и вовед во годината 2021г. без струја остана цел Пакистан, Венецуела, па делови од неколку европски држави, главно оние чие население јавно се бунтува. Ако се прашувате што прават нашиве тутурутки во политикава или наукава во невреме, џабе ви е. Не прават ништо надвор од она за што се инсталирани и издресирани. Да глумат човеци иако се само лабораториски (курсистички) одгледани глувци и да чекаат стуткани во својот ќош кога ќе им дојде крајот. А и тој се ближи. Во Холандија рокна цела влада, Балтикот се дави во политичка криза и скандали. Во Франција се чека да дојде редот на Макрон и неговите кои се обидуваат да и се упикаат на Ле Пен. Па тука е Италија на Ренци која дише на шкрги и Шпанија, по што следи и Германија… Ах! да не заборавам како ЕУ полека си умира на рати, а лани пред наши очи и официјално се роди полетна и потентна ЕВРОАЗИЈА. Како беше она: Еден е изборот, нема друга опција! Први во тоа ќе се разуверат монополите Гугл,Епл и сл. Ќе рокнат како камен во длабока вода. Итно ќе се родат комуникациски алтернативи, а онака вратени назад во времето ќе профункционира на кратко и гулабарскиот комуникациски сообраќај, диманата сигнализација и што се не друго што ќе го смисли и еразвие здравата човечка инвентивност…

Тоа е! Глувци ќе си останат глувци. а луѓето ќе изберат да живеат како луѓе додека црки и лејки ќе си живуркаат како еволуциски отпад на недоравен генетски шкарт производ корисен само за експериментални лаборатории.

Линк до оригиналот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 34 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Luxor Сре Јан 20 2021, 17:29

Оваа само пијана пишува. Затоа никој па ни самата не знае што сака да каже.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 34 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Сре Јан 20 2021, 18:29

Колумната е посветена на, ја цитирам авторката ,,револуционерите,, од шарената куртон СДСС-соросоидно – УЧКаста ГМО бројлерска оргија организирана од цијашот Џес Бејли кои се каеле, демек.
Не на тие што уште не се каат затоа што не разбираат што всушност направиле, па затоа уште тоа го прават.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 34 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Luxor Сре Јан 20 2021, 18:31

Каква и што и да е останува фактот дека ниту таа не се разбира себеси што значи дека никој нема ниту да се труди да и ги прочита рефератите.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 34 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Сре Јан 20 2021, 18:57

За разлика од симпатизерите на Заев кои видоа дека по планот 3-6-9 сметаа дека за 9 месеци по доаѓањето на Заев и останувањето на Ахмети на власт за најмногу 9 месеци по устоличувањето ќе добиеме датум за преговори, не сум видовит, па не знам што мисли авторката на колумната. Знам дека во светот се повеќе колумнисти пишуваат слични работи. Бидејќи знаеш да читаш мисли, би те замолол да ми одговориш зошто во Македонија нема угостителски објекти за пушачи на класични цигари (од тутун) ниту се размислува за нивно отворање, а се размислува за отворање на објекти во кои ќе се користи дрога (марихуана). Дали затоа што Заев не е дел од тутунскиот туку од нарко бизнисот? Лично не сум засегнат бидејќи не користам ниту едно ниту друго, туку пишувам од гледна точка на еднаквост и демократија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 34 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Нед Јан 24 2021, 20:36

Кој ќе лежи во Идризово за повторувањето на „Монструм“ без нови докази?

Еве веќе неколку дена слушаме празни и неефективни муабети за тоа каков бил Заев, откако Фатиме Фетаи практично не направи нипто освен што дојде до истиот резултат за Смиљковско Езеро како и во претходната постапка (барањето за ослободување на тој што претходно беше осуден како чувар, е само различно видување на доказите за настанот и ништо друго).

Демек, луѓето досега не знаеја каков и кој е Заев, па требаше „Монструм“ да се повтори за да дознаат. По сето ова, наместо експлозија од реакции, слушаме само како Заев бил поголем „монструм“ од убијците и тука отприлика завршува приказната.

Се чини, со тоа се постигнуваа две цели: едната, луѓето си го истурија бесот и се испразнија преку ФБ, се отвори издувниот вентил за да им се намали малку нервозата, па откако се испразнија, сега мирно можат да се вратат на своето сивило.

И втората цел: се замагли вистинската поента на крајот на овој случај (иако е далеку од крај бидејќи допрва судот треба да пресуди, па ќе има жалби итн. што не исклучува тие сепак да бидат ослободени, но за тоа подолу).
Имено, клучот не е во тоа каков е Заев, туку во изјавата на Фетаи дека „бомбите не донесоа поинаква вистина за убиствата кај Смиљковско Езеро“.

Оттука, прашањето за неа, за Катица Јанева која го бараше овој случај, за ортакот на Фетаи во судницата, Бубевски, како и за онаа обвинителката Спасовска која го менуваше Марко Зврлевски по разрешувањето и врз основа на чиј збор Врховниот суд овозможи повторување на целиот случај и пуштање на дотогаш осудените на слобода, значи прашањето е – е врз основа на што всушност бараа и водеа повторен случај.

Во стил на зелен и поднапиен тинејџер кој глуми Џејмс Дин фраер пред девојките, Фетаи своевремено изјавуваше дека „без да го расветли Монструм не оди никаде“ и дека за овој случај има „38 000 снимки“. Внимавајте, додека „не го расветли случајот, не оди никаде!“. Значи случајот не го сметала за расветлен, а со оглед на тоа што имала 38 000 снимки, тоа значи дека таму имала нов и поинаков основ за расветлување на случајот. Се покажа дека немала такво нешто и дека тоа било едно големо ништо. Врз основа на што тогаш Јанева го бараше случајот, врз основа на што Спасовска тоа го овозможи и врз основа на што Фетаи и Бубевски прифатиле да си играат играчки!?

Неуставниот и криминален Закон за СЈО, поддржан од онаа шарена шарлатанска тајфа од Правен, не велеше дека секој случај кој е завршен, ќе се обнови ако е спомнат во некој од телефонските разговорите, туку неговата смисла беше дека тоа е можно ако постојат сериозни основи дека, што би рекла, великоучената Фетаи, ќе донесе поинаква вистина. Дека е монтиран, што велеше Зекири. Дека луѓето се осудени, а се невини, како што велеше Заев. А, за да има такви докази, нели, треба да ги чуете разговорите. Ние не чувме врз основа на кои докази или индиции, како сакате, Јанева го презеде случајот, врз основа на кои докази или сериозни индиции Спасовска овозможи да се повтори, а Фетаи и Бубевски го водеа одново. Сега се гледа дека такви докази немале и дека најмалку еден од осудените на доживотен затвор, за кого Фетаи повторно бара иста казна (другите двајца се во бегство) без никаков материјален основ добија неколку години на слобода како подарок. Ако за ослободениот во повтрениов случај немало докази дека е виновен (кој сега верува во тоа?) тогаш постапка можела да се води само за него, а не сите да бидат пуштени надвор. Настрана што за двајца Фетаи го преиначи обвинението при исти докази од рпвиот случај – па наместо за тероризам, тие се гонат за помагање, поради што бара помали казни. Тоа го прави целиот повоторен случај уште покомичен.

Но, ако нема докази за тоа дека случајот бил конструиран, има докази дека Заев, кој му се фалеше на Тачи „војводата“ дека тие од надвор го спремаат за местото на Груевски, тврдеше дека осудените се невини. Има докази дека случајот е повторен врз основа на барање иа ДУИ. Тоа го призна и самиот Груби. И има докази дека целиот обвинителско-судски систем беше впергнат за да се исполнат овие политички желби. Внимавајте, не е ова бандитскиот закон за 33 милиони евра за Макпетрол. Овде станува збор за петкратен масакр на деца и човек кои не можат да се вратат.

Така се склопува целиот мозаик на овој криминален случај. Не мислам на убиството, тоа не е спорно, туу на криминалот со повторување на овој случај, за што, за жал, сите молчат, вклучувајќи ги и оние кои не треба да молчат, а од кои едни се занимаваат со сопствената величина, а други со сојузот со Заев.

Имено, ако е некој осуден на парична казна или на одредена казна затвор од неколку години, дали казната ќе ја плати или одлежи по првичната правосилна пресуда или по повтоерениот случај, и не е толку битно. Но, во овој случај, имаше неколку пресуди на доживотен затвор. Со поништување на првостепената правосилна пресуда и повторување на случајот, тие беа пуштени на слобода. На тој начин, ако на крајот од овој процес повторно добијат исти казни, најмалку едне од нив добил неколку години на слобода без за тоа да постои ниту еден релевантен доказ или макар сериозна индиција која би се претопила во доказ. Преиначувањето на делото за двајца кои помагале, само по себе е смејурија, но белким тие шарените од Правен ќе лапнат некој нов проект од странство и за ова.

А да му подариш некому од ракав неколку години на слобода во случај на петкратно убиство, само по себе е криминал. Настрана што не слушнавме што во првиот процес било неточно, измислено, фингирано и монтирано. Ни збор за тоа. Па нели Фатиме Чарлиева за која оние нарачани „новинари“ од Би-Би-Со правеа документарец тврдеше дека ќе го расветли? Нели случајот беше монтиран? Сега испаѓа дека тој не бил монтиран и дека без никаков основ, осудените во првиот случај добиле неколку години на слобода (го издвојувам оној за кого Фетаи рече дека немало докази за вина, а за кого, како што реков можеше да се повтори поединечна постапка, ако тоа навистина е така).

Во секој случај, станува збор за криминал за кој неговите играчи треба да одговараат (освен доколку сега не биде направен притисок врз судот па тој направи нова ујдурма со пресудата). Се разбира, тој малоумник кој шетал по улица и фрлал презервативи врз основа на тврдењата на Заев дека осудените се невини, нека седи сега дома и нека им објасни на своите деца како учествувал во пуштањето на слобода на убијци на други деца, но тој не е кривично правно одговорен. Како и загарско-новинарската банда која врз крвта на тие деца си обезедуваше позиции за да може потоа да ги полни џебовите и да ги гоштева своите деца. Тие се тоа што се – човечки отпадок.

Но, оние, кои без докази бараа, го презедоа предметот и без докази дека има поинаква фактичка состојба во случајот го повторија, истовремено овозможувајќи слобода за убијците, треба да одговараат.

Настрана тоа што Заев и неговата криминално СДСМ-ДУИ коалиција по ова требаше да си заминат од власт. Ако можеа оние Холанѓаните, кои учествуваа во воспоставувањето на овој систем кај нас, да добијат оставка на нивната Влада заради некаква си грешка кај детскиот додаток (тој скандал кај нив, кај нас би оминал онака, мазно, со една две прес конференции, со една–две контра прес конференции, малку мрчење на ФБ и толку), за поигрувањето со смртта на пет луѓе, дури не се ни дава оставка, туку тие се бркаат од фотелјите на клоци. Со по неколку презервативи во џеб, за да можат пак да фрлаат по улиците.

Дополнително, можете сега да замислите и да додадете уште едно парче во мозаикот – во држава во која Рускоска и Кацарска како ѓавол од крст бегаа од утврдување на причините, на мотивот за „27 април“, друга обвинителка од единственото ЈО на РМ, тврди дека не можела да го утврди мотивот кај едно дело за кое тројца луѓе ги води како терористи. Молам? Навистина?

Но, гледајте ја сега манипулацијата, односно посредниот ефект – Фатиме сега е двоен херој: кај Македонците зашто побара три доживотни казни, кај Албанците зашто чуварот е на слобода, а двајца од претходно осудените на доживотна робија сега не се терористи, туку само помагачи.

Што нас ни ја прави иднината многу посветла. Всушност, од последните зборови на Фетаи пред три дена, сигурно се чувствувате посреќно и повесело. Со фатени рачиња и со од кон хоризонтот, каде се гледаат сончевите зраци.

ЛИНК

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 34 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Саб Јан 30 2021, 14:46

Kako ce виka мнoзинckиoт нapoд и кој им е majчиниoт jaзиk?

Фирерот во Брисел им нареди на своите инсталирани шкопени измеќари во менгелеевата постмодерна експериментална лабораторија СЕВЕРЏАНИЈА да организираат и изведат ,,попис,, на своето население. И тој да бил со сите европејски нишани. Демек скоцкан по високите цивилизирани стандарди на оваа неофашистичка оска.

Колку што ми е познато мене од историјата пописот бил една од најстарите или основните алатки на човековите заедници за да испланираат и осмислат дејства (политики) со кои тие заедници ќе си обезбедат опстанок и развој. Пописот бил и е статистичка операција која служи за создавање стратегии, за домаќинско планирање, за визионерство и развој на нормални држави со свое население. Од Сумер и Акад, до Египет и Асирија, Вавилон па завршувајќи со Рим пописот бил статистика. Проблемот со СЕВЕРЏАНИЈА е тоа по сложен да не речам има вграден фелер во темелот.Оти се работи за инсталирана политичка операција со задни намери. Во етапи задскриени како политика, се инсталираше на туѓа државна територија што се вика Република Македонија.

Ги окупираше нејзините институции, го узурпираше нејзиниот законодавен дом, го запоседна судскиот систем, си инсталираше и си водеше своја надворешна политика, си организираше свои избори користејќи изборен список на граѓани на РМ кои имаат лични документи (матични, сведителства, државјанства, лични карти, пасоши) од таа држава. И сега имаат ,,проблем са собом,,. Виртуелнава вукојебина нема свој северџански народ што ќе го попише според ЕУ директивите. Таа имено е лабораториски експеримент кој се изведува со неколку илјади стерилни северџански глувци напукани во вулгарската, гркљанската и албанската политичка елита .

Република Македонија, нормално, има свое автохтоно население и во неа мнозинскиот народ бил и е македонскиот. ,,Северџанија,, од друга стрена има ГМО бројлери, има недефинирани безидентитетни суштества, има црпки и лејки, ама полнокрвни и самосвесни луѓе нема. Тој факт за евроатланскиот фашистички комплот е коска во грлото. И тоа не од сега. Ги глочка и мачи повеќе од два века – од Берлинскиот конгрес до денес. И овој ,,корона,, попис што го намислија ќе биде утка. Како впрочем и референдумот на 30 септември на кој македонскиот народ однесе убедлива победа над фашизмот. Фингерајка никогаш не е реалност. И не е статистичка операција која служи за развој на државата и за благосостојба на населението. И овој евентуален попис, како впрочем и двата претходни, но и сите избори во ,,плурална,, Македонија водат кон единствен заклучок. Да се изразам на турски (признат) јазик оти мојот мајчин македонски јазик е оспорен: БУ БОКТАН ЌЕРПИЧ ОЛАМЗ!

Еве зошто:

-По фингерајката изведена во 2001 година во организација на ЕУ-НАТО-ЦИА-УЧК Македонија доби рамковен устав. Со тој Рамковен договор а преку божемниот бадентаров модел (иако човекот до крај тврдеше дека ова е глупост која не смееме да ја прифатиме), државата се претвори во збир од малцинства со секакви суверени права за сметка на кои мнозинскиот народ ги загуби своите, сведувајќи го на безгласна буква. Европски модел на апартхејд држава. Привилегирано малцинство владее со мнозинството!

2.Квотите во секој сегмент на животот станаа врвен принцип. Ширум се отворија вратите за уситнување и дробење на државата. Територијалната поделба, мерит системот кој дегенерираше до таму што веќе општествената елита е дно на сите дна – неписмена, безумна, глупава а наакана заради што служи за мајтап насекаде. Македонците, напросто не можат да се разберат со оние кои ,,управуваат,, со украдената земја. Резултатот од сево ова се гледа. И се знае како ќе заврши. Наспроти сите усилби и тактики, притисоци и закани, експериментов ќе рокне како и секој фашистички обид. Оти нема врска со здравиот разум и реалниот живот. Умоболни напросто не можат да уредуваат живот на нормални луѓе.

-Во северџанската ,,држава,, попис не може да се спроведе ни на сила. Може да се лажира како и се друго што политичарите го произведуваат во Македонија. Се докажа тоа на двата македонски референдуми, а се гледа и на секои избори со пиши бриши изборните списоци и изборните резултати. – Држава која нема мнозинско население а не е Швајцарија (оти ,,Швајцарија на Балканите,, беше фашистичка илузија на врховистите и нивните господари), неможе да има ни нормални избори, а камоли попис, ниту функционални и одговорни институции, пристојни влади, легитимен парламент, уште помалку суверени политики за развој и самоодржливост.


-Каква употребна вредност тогаш може да има попис во кој мнозинскиот македонски народ се идентификува како ГРАЃАНИ, а сите останати малцинства со својот личен, семеен и колелктивен идентитет (етничка припадност, религијска)?

-Како ќе се именува северџанскиот јазик на ваков еден идиотски попис организиран од црпки за попис на лејки? западнобугарски? тутурутмуртински? гркљанско-преспански или просто – лудачки. Како ќе се именува постојниот и кодифициран македонски јазик на кој зборуваат и пишуваат Македонците? Граѓански?

– Организаториве амбициозно најавуваат дека нас, Македонците ќе не апсат и ќе не бутаат во конц логори ако одбиваме да не попишуваат окупатори и узурпатори? Демек, ќе бидеме постмодерните Евреи на тлото на Европа кои ,цивилизираните вандали,,го гледаат ама не го виѓаваат. Уште! А опозицијата декларира дека не била за бојкот, ама ќе организира референдум со собирање потписи од жртвите на новиот холокауст илити погром на Македонците. А што да речам освен: Оние отаде атлантикот цивилизирани асли фашисти, а овие од кај нас што не бранат оградувајќи се од нас – дамбетер!

-Зошто ЕУ фашистичка не ги обврзува Бугарија, Грција и Албанија на нивните пописи да стои и можност за Македонците да го изразат својот идентитет целосно? Зошто таму не го вградат ,,бадентер,, во уставите и законодавството. Зошто таму нема ,,пржински полноќни разговори со посредници,, и не се применува праксата од рамковниот за креирање на влади и за воведување квоти и позитивни дискриминации?

-Ова, да ви кажам право, нема да заврши добро и за нарачателиве во Брисел и за пудлиците што седат во секоја од државите членки, а најповеќе за северџанските испрдоци. На куп цела ЕУ ќе стане непоправливо бербат! Што не е воопшто лошо зашто се работи за фашизам. И како што бидува, кога тоне бродот, прво бегаат глувци и стаорци кои во обид да си го спасат задникот се маскираат во луѓе и нудат жртвени јарци на олтарот на ,,слободата. Еве на пример, преумната и цивилизирана ЕУ веднаш го пушти низ клозетска вода ,,легитимниот,, црпко од Венецуела Гваидо ,,забравих му името,,. Ја заборавија и онаа кокона од Белорусија што кидна уште пред да се избројат изборните ливчиња. Кај и да е се ближи времето за црпкиве од северџанскава мивка и килавава македонска опозиција на која општењето со македонскиот народ им го смислуваат американско-британски ПР агенции.

– Турција е земја која има традиција на најсеопфатно и најквалитетно изведување на пописи. После Рим само уште Отоманската импарија не направи бучкуруш од оваа сериозна и нужна статистичка операција. Пописот за ,,цивилизирана Европа,, беше мислена именка до 1844 година. Пописи и потоа не беа изведувани редовно или стандардизирано во најголем број тогашни држави. Во турската воена архива во Анкара, уредно се чуваат податоците од сите изведени пописи на тлото на отоманското царство. Благодарение на добрата волја на тамошните чувари на историјата, Р. Македонија доби копија од пописите кои се однесуваат на територијата на Македонија во целина. МАНУ, по барање на Киро Глигоров ги преведе и ги пушти во оптек документиве на својот штанд на саемот на книгата. Секој заинтересиран можеше да си купи примерок за 50 денари. Јас си купив. И за чудо, на пописот извршен во 17 век (еден од пописите) си го најдов моето семејство од страна на мајка ми со нивните семејни презимиња Орлу (Орлови) и Стојку (Стојкови) што ги носат до ден денес нивните потомци, со сиот земјишен и сточен имот, бројност (машки и женски членови) религијска припадност.Фактот дека во тие пописи од тоа време во Македонија има идентификувано Евреи, Власи и Турци ама нема ни за лек да најдете Грци мора да е гаден удар во глава за кој не сакаат никој да знае.

-Знаејќи го сево ова во една прилика разговарав со Глигоров кој ми кажа дека претставници од Брисел го притискале да организира попис во Македонија, нормално, со низа условувања. Тој излегол со барање до ЕЕЗ (ЕУ) уште пред Лондонската конференција за СФРЈ во 1993 година да се организира попис во исто време и со иста содржина во сите балкански држави или во скратена верзија во оние држави кои имаат историски спор со Република Македонија наведувајќи ги Бугарија, Грција и Албанија а се со цел Балканот да не биде и во иднина буре со барут кое сенекој ќе го користи како изговор за војни. Нормално, европската страна го одбила ова зашто ваква операција на Балканот ќе им биде проблем на држави како Германија и Франција кои исто така на пописите не признаваат национални малцинства, туку само државјани. Уште повеќе што е добро познато дека ниптењето на Македонија и Македонците се случува за да се избрише историјата на дотичните Германија, Франција и Велика Британија кои ја распарчија Македонија по падот на Отоманот. И така ние Македонците до денешен ден сме ставени во позиција да бидеме единствен народ во светот без идентитетни права кои им се загарантирани во основачките документи на повоената божем антифашистичка ООН на сите останати народи. Интересно е дека ниту еден друг македонски политичар ова барање и оваа аргументација не ја има искористено како политичка позиција во разоговрите и преговорите со Брисел или билатералните средби со своите колеги од ЕУ. Зошто? Па затоа што или не знаат или не смеат или не сакаат да работат за интересите на мнозинското македонско население кое редовно очекуваат да ги гласа за тие да го замајуваат со глупости.

-До сега никој во Република Македонија не иницира и подготвува судски случај за злостори против човештвото, за геноцидни дејства врз македонците кои ги опфаќа ЕУ, НАТО,САД, Грција, Бугарија и Албанија. Време е и за ова драги мои.

Линк до колумната

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 34 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by OPOZICIONER Вто Фед 02 2021, 10:42

Цветанов: Мицко, ти стана бојкот!
29 јануари , 2021
Мицковски треба да знае дека @Actavis,@Astra Zeneca, @Phizer, @Novartis и останати светски брендови од фармацевтската област имаа свои регионални претставништва дел од нив и во Република Македонија.
Ако не знае, нека се јави во Будимпешта да го праша Груевски. Тоа го знае најдобро.
Што би рекла ,,нивнатaта ,, докторка,, на #press AsTera Zeneca…не го знае ни името на брендот !
Ако сака да биде искрен (во што се сомневам), Груевски нека му објасни на Мицковски дека овие брендови се ПОВЛЕКОА во периодот 2012 -та до 2015-та година,
Се повлекоа заради бандитското менаџирање – уништување на здравствениот систем и воведување на ,,паралелен увоз,, на КИПАРСКИ и ТУРСКИ ,,ефтини,, лекови кои на рецепт ги делеа на ,,рајата,, а на неговите веледрогерии им дозволуваше интервентен увоз на ,,скапи“ лекови кои граѓаните не можат да си ги дозволат да ги купат и ги имаа до 5 – ти во месецот.
Денес ги имаат најдобрите брендови на лекови во секој ден од месецот најголем дел на трошок на Фондот за здравствено осигурување,што толку многу го ,,хејтавте,,!
Нека го праша Груевски зошто вакцините со ПОМИНАТ РОК ,,спиеа,, во руинираните Здравствени домови низ државата каде докторите во Итна медицинска помош немаа основен лек за болка, а тие градеа палати и мерцедеси,и уживаа на Индиски океан.
Заради организирана корупција на сите нивоа и уништен правосуден и здравствен систем од страна на Груевски,и најниски плати во историјата на оваа држава, и неможноста за редовна наплата на лековите од страна на државата.
И после сево ова, Мицковски плаче и вината ја префрла на други, на кукавички начин својствен за Груевски.
Сеуште се чувствува аромата на кафето испиено деновиве во Будимпешта.
Груевски не е овде, но неговиот наследник сеуште достојно ги брани боите на криминалната банда без тронка срам, додека ,,нивните,, поранешни директори се занимаваат со одгледување и продажба на марихуана.
Бидејки му се брза за вакцинирање, можам да му препорачам две дестинации на Господинот Мицковски:
1. Владички Хан (бидејки понагоре нема да го примат затоа што Белград го отпиша)
2. Ќустендил (со помош на едни структури во Софија кои сега ќе завршат во Ќустендил ).
После 4 години лидерство на ВМРО ДПМНЕ, после толку деструктивни и промашени политики, Мицковски покажа колку може, односно колку не е способен за лидер на опозиција.
За кандидат за лидер на држава, нека си бараат ново дете во белата палата… додека се во неа….додека е замрзната како вакцините…
Да Мицко, граѓаните ке стекнат колективен имунитет и колективна свест.
Тоа се модерни политики на водење на една нова здравствена култура.
Ти покажа дека немаш елементарна политичка култура, преку политиканско дилетантскиот начин на водење деструктивни политики во минатите 4 години односно бојкот.
Мицко ти стана бојкот.
Сега судбината те бојкотира тебе.
Готово е Мицко.
Македонија победи!
Република Северна Македонија чекори напред!
Граѓаните знаат да проценат!
Зоран Заев е лидерот.
Да живее Зоран Заев! Што би рекол твојот портпарол 😉

ФБ статус на Ване Цветанов
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 909
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 34 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Вто Фед 02 2021, 20:06

Многу добро сте го превоспитале „јаничарот“. Станал поголем заевист и од Заев. Но лаже. И сега референтните цени се според најевтината понуда и кога ќе одбереш лек од пристојна фирма доплаќаш скоро како да го купуваш лекот приватно. Мене не ми е проблем да си ги купам лековите, но ми пречи кога ги нема. На пример лековите што спречуваат згрутчување на крвта, клексан и фраксипарин.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 34 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Пет Фед 05 2021, 17:59

Makeдoниja е гeocтpaтeшka packpcницa претворена од cлeпци во cлeпo цpeвo


Почитувани, и покрај целосната фашистичка планетарна цензура, се надевам дека сепак допрела до вас веста за изведениот армиски преврат во постколонијален Мијанмар (колонијална Бурма) кој се случува после двомесечните масовни студентски протести во соседен Тајланд со барање за УСТАВНИ реформи. На овие два настани им претходеа неколкумесечните жестоки и пропагандно медиумски набилдани хонгконшки ,,револуционерни,, испади. Одеднаш, на неверојатно трпеливите земјоделци во Индија им пукна филмот и решија да тргнат во масовни демонстрации против најавената владина земјоделска реформа. За такви како мене во вакви случаи се пали сијаличката која ме тера да се наведнам над картата на светот за да видам која партија шах се игра со ваков вид на отворање. Оти да сте на чисто: Во светската геополитика нема случајности, нема случајно време и нема спонтанитет. Значи, зошто во одредено време на идентичен начин, одеднаш речиси симултано одредени држави или простори кризираат на сличен начин. По кројките на бурда на тајните служби ЦИА и МИ6 како главни изведувачи но и многу други кои во меѓувреме станаа моќни фактори.

Едноставно затоа што западните центри на моќ кои до вчера беа колонизатори, робовладетели и узурпатори – пљачкаши се на крајот на времето кога владееа несметано со светот. Преку вакви организирани настани се обидуваат да го спречат она што фактички веќе се случи на Самитот на АСЕАН. А тоа е потпишување на историски и стратешки важниот договор на Азијците да соработуваат тесно меѓусебе на секое поле и, што е најважно споровите кои постоеле и ќе постојат и ги креирале колонијалните господари, меѓусебе да ги решаваат рационално и без надворешно мешање на евро-атланската до скоро арбитрерна ,,меѓународна заедница,,. Во Корона годината,  кога со помош на лабораториски вирус, произведен како биолошко оружје на повеќе места (Во Шпанија, во САД и Велика Британија на пример) и далеку пред 2019 во Вухан, намерно е кренато на ниво на смртоносна светска пандемија за да се спречи гниењето на западниот отчовечен фашистички империјализам и замени со глобален рисет враќајки го времето назад. Арно ама веќе е доцна.

Изумителите на оваа последна ујдурма ја загубија својата последна војна. Конечно се оформи Евроазија, а со тоа и новата нулта точка односно, пивотот, стабилносна – фиксна  точка на мерењето, магнитудата на настаните мерено на временската историска таблица. Големиот рисет се случи, ама не оној најавен во Давос што го сонуваат неофашистите додека ни ја пеат идиличната песна од филмот ,,Кабаре,, на Боб Фос (1973) кој е фактички синтеза на декаденцијата, а една песничка, романтична селска идила за сончеви зраци за распеани птички и нежен ветрец на крајот да се претвори во масовна хистерија на трансформирани ѕверосани Германци со расчепени муцки и  фашистички поздрав со ветување дека утрешнината им припаѓала на хитлерјугенд и воопшто Германците кои со Хитлер си мислеа дека еден им бил изборот и немаат друга опција.  

  Сега да се вратиме на настанот во Мијанмар и пискотниците што оркестрирано се кренаа во ,,слободните ем демократски и цивилизирани,, западни медиуми, а во одбрана на мијанмарските граѓански слободи, кои ги немаат уште кога беа британска колонија кога им го мавна од ропските им плеќи и нивниот сопствен крал кого со се фамилијата ги прати сургун, а ги тераше да ги почитуваат британските суверени. Море сакаш гласни осуди од страна на ЕУ и едно чудо ,,државници, на чело со Јапонија која предупреди дека превратот во Мијанмар ќе ја направел Кина помоќна. Оти Јапонија може да се фемка од фашизам до демек западна демократија, можел да окупира и поробува земји во Азија како Кина на пример, или Кореа на пример – ама Кина ќе станела многу моќна! Што е лошо. За узурпаторите. Затоа  итно, а по директива на газда Вашингтон со помошникот Британија се јави грогираната и корумпирана ООН, односно, Советот за безбедност во проширен состав. Биле загрижени и барале итно заседание за осуда на превратот. Значи чудо едно! Превратот во Венецуела, во Боливија, па оној во Турција  и во нашата Македонија со акламација и слободарски воздишки ги поздравуваа, ама лоши пучеви цивилизираниве западни дивјаци и човекојадци не признаваат и не поздравуваат. Ги прозваа по ,,бурда,, теркот веднаш да се произнеле со осуда Кина и Русија и оп! Прозваниве ги соочија со геополитичката ,,њу нормал,, ситуација. Оооодбиј! Ние во внатрешни прашања, одлуки и односи на суверени држави не се плеткаме.

  Зашто сме во Македонија во која ,,традиционално,, со политика, посебно државна, се занимаваат главно подпросечни дибеци со ,,формално,, курсистичко образование и ич знаење, а сличен квалитет ни има и интелектуалата, односно, експертутската заедница која од азијските шах вариајнти знае да игра само ,,не љути се човече,, (а и тоа ептен лошо). Овој сој абер нема што е тоа геополитика на просторот. Еднаш се обиде еден од најпаметните современи Турци (министерот за надворешни работи Давутоглу во владата пред обидот за преврат)  на македонските парламентарци да им каже како треба да ја обликуваат или осмислат и водат македонската државна политика, ама џабе! Нашиве пробрани тутурутки или зеваа или си играа со мобилните. Човекот им говореше за пресудноста на географскиот простор во судбината на државата оти тој суштински ја одредува сегашноста и иднината на локалното население, а за што сведочи минатото.


Геополитиката е фокусирана на имање политичка моќ која е сврзана или зависи од географијата на просторот. Тоа ги вклучува и односите на интернационалните политички актери кои се фокусирани на одреден простор од различни интереси. Дали енергетски ресурси, водни и рудни богатства, дали транспортни коридори – се е во напната игра на сурова, валкана и елиминирачка конкуренција. Од овие причини просто не можам да се дочудам колку долго во ,,современа,, Македонија виреат само политички слепци кои не ги ослепел некој византијски деген, ами самите во име на покорност кон евроатлантизмот си ги вадат двете очи кликајќи НЕМАМЕ ИЗБОР И ИМА САМО ЕДНА опција. Па бре, мулиња низаедни! Велика Британија, империјата која го засра цел свет (минус само 9 држави кои директно не вкусиле што значи сурова англиска бестијалност)  веднаш откако кидна од пропалитетот ЕУ и паралелно со сенковитото учество во ,,револуционерните,, монтировки во Хонгконг, во Тајланд, во Малезија и сега во Мијанмар, паралелно се зачлени како ,,дописен член,, на АСЕАН и си склучи договор за трговија со 13 од земјите полноправни членки (37 мислам). И го склучи првиот вносен трговски договор тежок 70 милјарди фунти. Оти Британија, иако вулгарно расипана до коска, има врвна интелектуала, сериозна наука и секако способни образовани политичари кои гледаат далеку, њушкаат време беспрекорно, роварат затскриено и јавно глумат џентлменство и цивилизација, односно, исклучиво во свој интерес – гледаат далекувидо и прецизно. Па кинисаа пак во Азија за овојпат повторно да си ја пробаат среќата овојпат глумејќи господа. Па ако пак случајно најдат локални ропаци, корумпирани и алчни активисти и лидери, ујгун криминалци или некои азијатски учки, ќе ја дрндаат државата како памук за јорган повторно. Геополитиката, меѓу другото, е стратешка игра за моќ, а позиционирањето на фигурите на шаховската плоча зависи од полињата кои се дел од географијата на просторот. Говориме за држави раскрсници или како што ги нарекуваат, затвореници на географијата. Демек, стануваат жртви на датумот ако ги води дунстер елита или добитници на историски џек пот, ако имаат сјајни и визионерски водства кои умеат да гледаат големи геополитички слики и да го препознаваат безгрешно времето на тектонски промени.

Македонија ја има таа несреќа што после пропаста на старото македонско кралство и после распарчувањето на Македонија од страна на визионерот Јулиј Цезар, во целиот период на Источното ромејско царство, била невидлива и загулена вишок територија која ја пикирале азиски номадски племиња. Со пропаста на Византија и  доаѓањето на Отоманот,  Македонија прв и последен пат се обнови како обединета географска целина (во ропство додуша, ама каде – каде послободна од она каква е последниве 100 години и сега, ептен слободна – до тука бидува!) Македонија, ја викаат папок на светот. Ама изгледа малку се оние кои разбираат што значи тоа, а нема врска со романтика. Тоа е господо синоним за ПИВОТ точка. Односно, тоа е фиксна точка осначена со нула, а околу која ротира шестарот или попрецизно, тоа е место што обезбедува стабилност ротирајќи нешто што се врти (менува) или балансира. Ако таа точка бива клацкана или менувана без отпор, намерно поткопувана и на сила од она што се ниша, клацка и менува (односите во регионот или светот и нивните игри за моќ  и интереси) тогаш станувате повод за војни, жртва на мршојадци, плен на завојувачи, лабораторија на менгелеевите чираци во Грција, Бугарија и Албанија. Депонија за ЕУ, Полигон за воени вежби на НАТО фашистите, одгледување на учка борг хибриди и таквимити работи. Додека процесот на крчмење на Македонија си продолжува вопреки новата реалност во која ЕУ организацијата е статист – аутсајдер, а САД пропалитет држава или банана република со лобистичко уредување и фиксна британска постколонијална маша за разгорување воени огнови, а која долго се занесуваше дека е специјална империја со боговска моќ, гледам како нашиве ,,политици,, си чучат по ќошовите чекајќи напаствија за работа од нивните дегенерирани господари, а за која ги плаѓа народот што не го познаваат и не го признаваат. Ќе оделе на избори и на попис!? За кој андрак? Па бре уште не знаат дека светот има четири страни. Уште препознаваат само север и југ и тоа по инерција и долг тренинг. Абер немаат што се случува во моментов во светот и со тоа ја осудија Република Македонија на тонење во дупка без дно.

А треба само толку: Да скоцкаат државна политика што одговара на географијата на просторот и која е фикс. Да смислат стратегија на пивот држава позиционирана на геополитичка, геостратешка и економско – транспортна  раскрсница. Тоа значи да не прогласуваат единствени опции, да не влегуваат во смрдливите чмарови на регионални и светски играчи, ами да играат раскрснички: да не распродаваат национални ресурси, да бираат слободно партнери за соработка, а не за конфликти и бескрајни уцени, да се фокусираат на изградба на трговски и транспортни коридори да спроведат темелни образовни реформи, да престанат да крадат и да го задолжуваат народот, да постават способен ем непоткуплив домороден и домољубив сообраќаец на раскрсницата декорирана со функционални и прецизно штелувани и мобилни семафори која ќе управува со сообраќајот во сите правци – главни и споредни за да не дозволи застој, гужви и предизвикување хаос, гнев, конфликти за што секогаш ќе има странски интересенти. Што ќе рече да водат државна политика која нема да ја контролира никој од надвор, а ќе полага сметка само пред домицилниот народ.

Е да, ама за да почне македонското ново време треба најпрво да имаме саат што работи, па да имаме такви кадри кои знаат да читаат бројки, да бројат минути и секунди, па да се сетат конечно и да конституираат институт за геополитички студии кои ќе обучи прва генерација научници, експерти за оваа сфера, па да го тргнат север-југ поводникот што ги прави слепи при очи, а Македонија слепо црево и пропалитет од држава, иако е геостратешка земна, водна и воздушна раскрсница со самата просторна географија која не може да се промени од памтивек до денес. Целата македонска трагедија е што низ вековите малкумина сфатија зошто толку фрка и толку гнев се истура врз овој простор. Оние што знаеа, сите до еден беа ликвидирани во различни периоди.

Останаа и беа наменски одгледувани најмногу низ образовниот систем само слепци, глупаци и дрчни човечки тумори, па некако како да свикнавме дека наводно не не бивало за држава. Не бива! Генерациите пред нас со дела го докажуваа тоа. Ние, сегашниве, кикснавме најмногу. А божем најграмотни сме биле. Можеби, формално, ама изгубивме и дух и душа, па затоа на нас е и да платиме најскапо зашто се препуштивме на шопинг културата, инстаграм егзибиционизам модата, спонзорушкиот урбан менталитет, рушвет навиките, фаќањето врски како систем на вредности,  безделничењето и коцкањето во казината, апашлукот и корумпираноста како врвна општествена доблест. Дојде времето за освестување, за мобилизација и за дејство оти не чека длабинско генерално чистење. Новото време почна да тече. Курдисајте си ги часовниците за да не трчаме пак да ја бркаме рачката на последниот вагон на кинеско- рускиот или турскиот воз залаумфан во 21от па и 22 век…        


Мирка Велиновска

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 34 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Вто Фед 09 2021, 18:06

Љупче другарче, батали фејк борба против корупција, не пали тоа кај никого!

Љупче другарче, те слушам и уште малку и ќе поверувам во онаа шега дека перцепцијата за високата корупцијата во Македонија е поради тоа што само ние имаме министер за борба против корупција.

Твоите „аргументи“, со кои се мачиш да докажеш дека борбата против корупцијата била „високо на агендата на владата“ и дека толку многу се трудите што на министрите им се брои секоја чаша водат што ќе ја испијат, се смешни. Да не речам… Ете, нема да речам какви, за да го задржиме нивото на дебатата.

Како и да е, Љупче другарче, кога те слуша човек, добива впечаток дека или се правиш недоветен и нѐ замајуваш со евтини трикови, или, едноставно, не знаеш што е тоа корупција.

Ќе бидам фин и ќе ти припишам блажено незнаење. А ти ќе ми простиш на ова непристојно интимизирање, на ова обраќање на „ти“, а лично не се познаваме. Ќе се обидам да ти објаснам нешто што треба тоа да го разбираш или требало да го научиш пред да се нафатиш да го водиш „ресорот“ што ти е доделен.

Значи, вака. Време е да научиш дека постои битна разлика помеѓу „обичниот“ криминал и криминалот и злоупотребите што се вршат од позиција на моќта која човек ја стекнува кога ќе му биде доверено да врши јавни работи, да биде она што се нарекува јавен службеник. Да, корупцијата има и силно изразена морална димензија. Самиот збор доаѓа од латинскиот збор corruptus, што значи „расипан“. Да, корупцијата води во криминал. Но, кога зборуваме за корупцијата како феномен, мислиме првенствено на одреден степен на „расипаност“ на целиот систем, што им овозможува на претставниците на политичката класа да ја злоупотребуваат моќта, за да стекнуваат лична или групна корист, наспроти јавниот интерес.

Непотизмот, партизираноста на јавните институции и клиентилизмот, на пример, се само појавни облици на таа „расипаност“ на системот. Тие се системски аберации, со кои, всушност, почнува плетењето на корупциските мрежи, коишто потоа овозможуваат масовно кршење на законските и на етичките норми, дивеење на криминалот и негово поврзување (организирање) со врвовите на власта.

За полесно да разбереш, Љупче другарче, ќе ти дадам еден пример. Ти со чашите вода, јас еве со друг пример.

Замисли висок јавен службеник фатен со одредено количество дрога, во посед или во илегална трговија со психотропни супстанци. Потоа замисли друг висок јавен службеник, многу повисоко во хиерархијата, за кого постојат сериозни наводи дека поседува – директно или посредно, скриено – сопственички удели во компанија која легално се занимава со производство на канабис. И замисли дека овој вториов нема извршено никакво казниво дело.

Ако си замисли, Љупче другарче, концентрирај се (држи ги тоа чашите под васервага, да не се истурат), па ајде заедно да анализираме.

Значи, во првиот случај имаме класично кривично дело, додека во вториот случај казниво дело воопшто нема. Првиот случај, сам по себе, е скандалозен, трагичен. Но, тоа не е случај на корупција. Корупција е вториот случај, бидејќи висок јавен службеник, од позиција на политичка моќ, остварува или може да оствари лична и имотна корист, како директен или скриен сопственик или косопственик на компанија што легално се занимава со производство на канабис.

Е сега… Знам дека и ти, а и многумина како тебе, ќе го постават златното прашање – зошто?

Тој вториот дошол или можел да дојде во позиција да оствари лична имотна корист, но не затоа што е многу паметен и претприемчив (може да е и таков, не велам не), туку затоа што е високо позициониран во јавната служба. Тој од таа позиција не морал да сторил никаков грев, може да е токму најчесниот и најпосветениот јавен службеник на овој свет, но сето тоа е небитно – битно е тоа што се претпоставува дека неговата позиција во јавната служба може да му овозможи противправно стекнување имотна корист. И тоа е доволно да се смета дека неговите интереси во приватната компанија за производство на канабис се неспоиви со вршењето на јавната служба.

Ја сфати поентата?

Љупче другарче, тој што има сериозна и искрена намера да се бори против корупцијата и особено против високата корупција, не мора да се мачи на министрите да им брои колку чаши вода испиле, да им ја ограничува репрезентацијата, да им ги контролира службените платежни картички и да спроведува таква инквизиција и тортура во администрацијата. Во ред, тие непотребни трошења на народните пари треба да се ограничат, но тоа се прави системски и при тоа не треба да се измислува топла вода, бидејќи постојат туѓи искуства (а и наши) за тој потфат. Јак потфат…

Акт на сериозно конфронтирање со корупцијата би било кога ти, Љупче другарче, кога веќе си добил „ресор“ и некакви овластувања да се бориш против корупцијата, би го повикал нашиот корумпиран висок јавен службеник (оној вториот, незгодниот) и би му рекол вака:

„Другар, твојата сопственичка или парасопственичка врска со приватната компанија е од коруптивна природа и како таква, таа е спротивна на принципите на доброто владеење. Затоа, моја обврска е да покренам постапка во антикорупциската комисија и да ги поттикнам другите надлежни органи да спроведат контрола на сопственичките удели и на финансиските текови во компанијата. Од тебе очекувам веднаш да избереш помеѓу јавниот интерес што го застапуваш како јавен службеник и личниот интерес што го имаш како сопственик на удели или како човек со блиска релација со компанијата и со нејзините сопственици, за која оправдано се претпоставува дека ти овозможува да оствариш лична имотна корист“.

И тука се става точка на муабетот. Нема запирка, нема она „ама види, не е така како што изгледа“, нема консидерации од било каков вид.

Е тоа би било акт на жестока конфронтација со високата корупција во Македонија!

Тоа би било потег што сигурно би го поздравила и Кејт Мари Брнс, американската амбасадорка во Македонија, која пред два дена ја критикуваше толеранција на власта кон корупцијата. Би сакал да те потсетам, Љупче другарче, на нејзините главни поенти:

„Борбата против корупцијата не е крајна цел сама по себе. Наместо тоа, таа е предуслов за постигнување на целите. Корупцијата, без разлика дали станува збор за висок функционер кој бара возвратна услуга, локален службеник кој бара мито за да обезбеди суштинска услуга, службеници кои казнуваат возач за лажиран сообраќаен прекршок, кога се наградува неквалификуван пријател со високо платена владина позиција, па дури и ситното очекување на мала исплата за да влезете во вистинското училиште или болница – сето тоа заедно е рак што ги подјадува темелите на општеството. И, да бидеме искрени – извештаите за точно овој вид однесување се слушаат низ целата земја. Ова однесување и неговото толерирање од страна на владата и од страна на општата популација истовремено, ја нарушуваат вербата на луѓето во демократијата, ја намалуваат иновативноста и креативноста, го попречуваат економскиот раст, го попречуваат напредокот и на крајот им го негираат достоинството на луѓето… Сè започнува со отчетност. Во владата – од највисокиот службеник до најлокалниот бирократ, сите мора да се стремат кон највисоките етички стандарди. Политичките партии треба да се осигурат дека моделираат правилно однесување и дека не се само ‘подобри од следниот најлош човек’. Тие треба да работат на борба против тоа, од врвот до дното, во рамките на нивните партии и на местата каде што се избрани и да му дозволат на судството да ги гони случаите без политичко мешање“.

Јасно ли е, другарчиња? Амбасадоркава вели дека низ целата земја се слуша за оваа работа! Како бе вие ништо не слушате? Да не ве заглушува сопствената врева, кога на цел глас викате „држете го крадецот“?

И јас, и амбасадорката, и сите нормални луѓе во оваа земја, секојдневно сме затрупани со информации за непотизам, партизираност на јавните институции, клиентилизам и за корупција на сите страни. И сите очекуваме отчетноста да почне од врвовите на власта. За оваа власт зборуваме, Љупче другарче, за оваа, која е во вториот мандат и во четвртата година од владеењето! Отчетноста треба да почне баш од оној „висок функционер“ за кој зборуваме и јас и амбасадорката, секако и обајцата мислејќи на еден апстрактен јавен службеник.

Твое е, министре за борба против корупцијата, да го идентификуваш во реалноста и да му скрцкаш. Тој и таквите како него се твојот мегдан. На нив да им „дишеш во врат“, баш да те видам!

И затоа, батали ти броење чаши води, батали вакво фрлање вода под рогозината. Тоа е евтина пропаганда за широки народни маси. Џабе фалење, перцецијата на народот ти е јасна, не ве бива! А сега, се надевам, ти е јасно и тоа дека сите корупциски зделки, афери и скандали се водат на рабуш. На фиљан место.

Па ти сега удри есапот…

Бранко Геровски

https://plusinfo.mk/upche-drugarche-batali-fe-k-borba-protiv-korupci-a-ne-pali-toa-ka-nikogo/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 34 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Luxor Вто Фед 09 2021, 18:09

Фрфље уште не ја објави таа аферата за која ти цела тема отвори на форумот и на крај доби едно големо ништо?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 34 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Вто Апр 20 2021, 15:02

[size=50]Колумна на Мирка Велиновска: Симптоматологија на англо-американското лудило[/size]


Овој текст им го посветувам на храбрите и одважни македонски момци кои ги уапси и осуди како терористи квислиншката нелегитимна власт која по изведена куртон – револуција ја постави ЦИА, Брисел и НАТО на територијата на друга држава која се вика Република Македонија. Се вика тоа воспостави хибриден режим од човечки измет. Во нивна чест, а наша должност и кон нив и кон себе и нашето потомство, треба да се вклучиме во новата антифашистичка борба за нивна и наша слобода. Собирот закажан за 25 април е добро време јавно и гласно ние Македонците да им пратиме звучна порака на домашните фашисти кои по налог на Вашингтон и Брисел вршат геноцид над македонскиот народ и единствен сопственик на Република Македонија, дека нашата татковина никогаш нема да биде нивна вукоебина. Ниту експериментален полигон на смртта. Нема да прифатиме чипирање, вакцинирање со експериментални вакцини кои смрдат на биолошко оружје, а нас не гледаат како експериментални глувци. Попрво, ќе ги елиминираме сите нив до последен! И нема таков што ќе ги одбрани оти задниците им горат и на нивните евроатлански газди, инструктори, дресери. Нужно, сите тие токму овде, во Македонија, ќе се сретнат со својата судбина за да ожнеат што посеаја, да изедат што си зготвија, за да повратат со се своите утроби сѐ што ни украдоа, разграбаа, распродадоа. Првенствено нашите животи. Е дури потоа ќе легаат затвор до 500 години за дела против човештвото. За да се запази божјата казна за предавничко проклетство кое опфаќа девет колена!
Баш во времето кога истекуваше последната година од мандатот на британската ториевска влада на чело со Мејџор а се очекуваше изборна победа на „њу лејбор“ со Тони Блер, волшебно се случи епидемијата со вирусот КРАВЈО ЛУДИЛО. На ист таков начин, изненадно, пред официјализацијата на приемот на НР Кина во Светската трговска организација, а по агресивната планетарна пропагандна кампања за опасноста од труење со смртни последици ако се купуваат кинески производи, се случи пандемија со вирусот на ПТИЧИЈИ ГРИП. „Нормално“ во Кина. Малку пред тоа, а по повод непослушноста на Мексико кон својот газда во Вашингтон, случајно и од никаде се појави СВИНСКИ ГРИП, кој сега измутира во СВИНСКА ЧУМА како нова потенцијална пандемија. Во меѓувреме, зачестија изблици на „шарени револуции“ на разно разни вируси како ебола, мутирани сипаници, луди пчели, збрлавени комарци, одметнати лилјаци, сарс и мерс вирусни варианти јужноафрикаска или бразилска корона, за да се стигне до денешнава планетарна биолошка КОВИД 19 војна која Пентагон во содејство со групата супер богати дегенерици, умоболни, психо и социопати, му ја објави на човештвото. Тоа е времето на новиот евроатлански фашизам во кое живееме. Хитлерите на нашево време ги знаете добро. Уште подобро ви се познати слугите на евроатланските господари, односно, хиерархијата на четвртиот Рајх од англо-саксонското потекло преку испреплетеното НАТО-ЕУ нефункционално тело, до долгиот смрдлив опаш распослан планетарно а се состои од одгледани и истренирани локални измеќари – полит-шкопеници, калемени сливи во ЦИА овоштарници, живинарски фарми за одгледување соросоиди, петоколонашки цијашки платеници на Пентагон и НАТО, НВО бројлери, експертутки, преститутки, терористи, мафијаши, гангстери, божем политичари, имитација на луѓе локални наемници кои работат со договори по дело, а добиваат и бонус грантови.
Коронава ја посеаа, џанам. Таа никна насекаде. Арно ама, големиот планиран светски рисет, крахира уште пред да почне. Не, бе, начисто рокна! Што не беше случај со оригинерниот нацифашистички потфат на тиглавиот аждер (Берлин, РИМ и Токио) а зад кој тајно стоеше истиов евроатлански западен шлајм. Мусолини и Хитлер за разлика од сегашниве морони, барем во првите две години од Втората светска војна, во неколку дена ја ничкосаа цела Европа, Северна Африка и Европскиот дел на Русија и голем дел од Азија. Канада и САД, како и Латинска Америка имаа улога на уточишта за организаторите во случај на неуспех на фашистичкиот рисет. Беа претежно кибицери, а додека јавно хибернираа цели 70 години тајно се подготвуваа за објава на четвртиот им илјадагодишен рајх. Со нeверба дека овојпат сигурно ќе успеат.
Е ама овојпат постмодерниве накурчени глобал фашисти го засраа проектот до даска уште од почеток. Што е одлична вест за човештвото. Се преиграа со оваа вирус операција како повод за биолошка светска војна. Русија и Кина ги разгологазија планетарно и тоа на таков елегантен и супериорен начин што мекотеливеиве неолиберални демократски фашисти ем борци за секакви отчвечувачки права сега не знаат кај им е задникот а каде главата. Ги начекаа на отворено поле арогантно разгаќени што ни три помрачувања на Сонцето што ги планира Бил Гејтс, нема да им го покрие резилот. Значи, дојде време за раскурчување! Оти на западната пропаганда и хистерија, нападнативе Русија, Кина и практично цела Азија, Африка и Латинска Америка им дојде преку глава од наакани империјалисти, колонијалисти масовни убијци, криминалци, пљачкаши и трговци со робје.
И баш некако ми дојде жал за Радмила НАТО радодајка која нема да има време да се пува како таа и тие од црпнатиот холограмски „севереџан“ станале натовци, кога веќе не успеале да станат луѓе. Оти медицински е докажано од неуспешен абортус се раѓа недоправено човеколико суштество да не кажам шкарт за еднократна употреба (не можеш ни да го рециклираш во нешто корисно). И пошто сега станале НАТО, Пентагон фино лепо ќе ги испрати во Украина со се Бранко Геровски, Сашо Ордановски, Владе Милчин, Лидија Димова, Мирјана Најчевска, Билјана Секуловска, Јадранка Костова, Ацика Кабранов, Чом сениор, Саки и остала куртон шикишаана-апашаана да го брани суверен ем слободарски Мајдан. Рамо до рамо ем гордо, до тука бидува заедно со вулгарските им истомисленици, гркљанските им побратими, големоалбанските им мафијашки содружници, ќе војуваат со Русија и воедно со цела Евроазија. Оф мори мила моја мајко! Врховен командант ќе им биде Џо Бајден, а заменик Борис Џонсон. Има само еден мааал проблем. Вопреки лудите и штрапани, главно издресирани политичари –евнуси во ЕУ просторот, НАТО има огромен дефицит на војници прашинари кои се спремни да гинат за војсководци дегени ем лудаци. Пентагон тоа најдобро го знае.На онолку акции за собирање топовско месо, дури ни црните ни кафеавите а богами и белите од класата „деплорабл“ не се заинтересирани за троа дрога и некоја илјада безвредни долари да изиграваат Рамбо. Затоа регрути ќе се бараат од Полска, Чешка, Словчка, Балтикот, Балканот (Романија, Бугарија Албанија и напалена Грција) и такви некои запустени места. Германци, Британци и Французи, Италијанци, Шпанци, Холандези, Данци, Шведи, Норвежани и Финци нема да има ни за лек на прва фронтовска линија. Како за право, тешко да ќе се најде и некој здрав во умот Украинец.
И што да се прави сега? Русија џентлменски отворено ги покани, кога веќе им се војува и гине, бујрум, да дојдат на срешта. Кина ги покани на расходка и до кај нив. Патем, како трејлер пред голема кино римејк премиера на историски спектакл, Пекинг емитува шестделен серијал за човековите права во „демократска Америка“ а сличен таков подготвува за Обединетото кралство и другите водечки ЕУ земји. Педантни и темелни какви се, фрчат потврдени факти од сите страни и на секој план. Од друга страна, Русиве почнаа да ја отвораат фамозната црвена папка за која своевремено говореше Владимир Путин од каде евроатланциве за првпат сфаќаат дека Русија ги има уредно и прецизно уснимени, детектирани, фатени на дело во сите злостори во обид, план, подготовка или изведба и разработка. Со се нивните домашни контрактори, наемници – пета колона ширум светот. За почеток, како загревање им ги пушти плановите за биолошка војна против Русија и средна Азија, а во која до гуша се заглавени Украина, Полска, Молдавија, Грузија, Ерменија, Киргизија, Узбекистан па дури и во Русија. Се под превезот на техичка помош и соработка. Пентагон за овие лаборатории чие кодно име е „Полигони на смртта“ порано познати како конц логори, одвоил две илјади милјарди долари. На САД формално правно рацете им се чисти, а валканите дејства се распослани во објекти и на локации главно во батал држави во кои корупцијата царува, а човечки отпад владее. Интересно, од обелоденетиот материјал се гледа дека задолжени за развој на биотероризмот во сите овие случаи се министерствата за здравство управувани во разно-разни верзии на Венко Филипче, Бујар Османи и Никола Тодоров. Демократска прозападна Украина предничи со 15 вакви лаборатории и сите се во доменот на министарката за народно здравје Јулијана Сабрунг која по „војната“ ќе лега затвор за злостори против човештвото, гарант и без олеснителни околности. Ако не ја спакува Пентагон за да не сведочи против Газдата. Оти баш тука, во Украина, Пентагон го подготвува следниот вирус што ќе бил пострашен од овој што сега коси, а извесно време го најавува дегенот и психопат Гејтс и се вика ЛАСА. Опа! Ласа почна да таласа и пропадна изненадувањето. Русија и Кина ги држат дополнителните факти како првостепен доказен материјал за планиран злостор против човештвото. Сега планетава дознава и тоа дека Украина во еден од овие полигони на смртта (илегални) зашто биолошкото оружје е забрането на светско ниво и се смета за криминална дејност, произвела своја корона вакцина која со помош на Пентагон и ја утрапила цела количина на Индија. По приемот на неколку илјади дози, експерименталните човечки заморчиња сите до последен од редот на париите, веднаш умреле. Светската здраствена организација, а и Индијската влада тоа го сокрија од страв дека планетава ќе експлодира од насобран гнев. Но еве излезе од црвената папка во Москва и сега нека му ја мислат натофилите. Втора експериментална жртва во време на ковид 19 се жителите на Татарстан во кој е пуштен вирусот на „фриканска чума“. Во Ермрнија минатата година е произведен вирус кој го шири т.н азиски „тигар комарец“ кој во природна верзија е безопасен а со лабораториска доработка станал опасно агресивен. Министерот за одбрана на Грузија Игор Георгазе неодамна објави документи и даде алармантна изјава дека во лабораторијата во Лугар, а под прикритие дека и дава на државата техничка помош е Пентагон произведе непознат вирус.
Сево ова е дел од соработката на Армијата на Украина и Пентагон позната сега како УП8 програма за развој вируси со етнопатоген геном. Еден од експериментиве во моментов се тестира врз 4000 мобилизирани украински војници од Киев и Одеса. Пентагонците на опитните заморчиња не им гарантираат живот. Затоа многу е страшна изјавата на дописниот член на Академијата за воени науки во Украина во која вели: „Операцијата што сега се изведува е наречена МЕСО, односно, на англиски МИТ“. Од друга страна во Киев, Пентагон подготвува нова вакцина против КОВИД 19, ама исклучиво за употреба на Американците и која треба да биде сто отсто сигурна и успешна. Не како овие од Фајзер и Модерна. Па богаму, нормално само Американците кои се ексепшнл, црпнати од бога, треба да живеат, останатите ќе им служат и ќе завршат како мртво месо. Таков е планот за ресетот.
Како своја сибирска верзија на предјадење и како загревање пред војната што НАТО и Бајден ја крчкаат, официјална Русија во тандем со Белорусија, објавија снимки, разговори, контакти, планови, список на руска и белоруска пета колона со се нивните американски и британски инструктори која подготувала преврат во Белорусија со физичка ликвидација на претседателот Порошенко и неговите два сина. Сите од првиот подготвителен ешалон се фатени на дело. Но пораката што ја испрати Русија е дека почнува длабокото чистање инсталирано во Русија што значи нека, му ја мислат сите инволвирани во овој проект заради кој толку се курчеше сенилниот Бајден и расипаниот Барак Обама кој од заднина управува со новата администарација и Белата Куќа. Тој сонуваше освета за Путин оти во негов мандат, во лет и неспремен го фати Пентагон на спање, а ЦИА со прстот во уста. „Убиецот Клутин“ како што го преименува Бајден кој не знае ни самиот како се вика, со ова фактички рече: „Ќе нема ќоше во светот кое ќе може да ви биде или остане сојузник кога ќе отвориме се што имаме како доказ за извршени и подготвувани, планирани ѕверства против човештвото“.
Молам фино, Црпко, Рада натодајка, Филипче, Спасовски, Верушевски, Димитров и остала фашистичка багра со време нека се подготви физички и психолошки за сопственото „бдеште“ како месо. Како беше она? Еден е изборот! Нема друга опција! Точно. За нив после се ова и нема. А ние со нетрпение ги чекаме следниве епизоди на серијата „На почетокот беше крајот на Четвртиот Рајх“ Зашто Ковид 19 спремивте, го култивиравте, изумревте намерно едно чудо луѓе, го напукавте народот во куќни конц логори. Прогласивте бесконечен полициски час, воведовте аусвајси, прекршите се што е закон и устав, не обезбедувате лечење на цел еден народ, го истоштувате со цени, со сиромаштија, неработа, којзнае, можеби ќе дознаеме наскоро и за овдешна лабораторија на Пентагон а во соработка со Радмила и Венко кои експериментираат со некој етнопатоген вирус користејќи македонски етнички геном. За да доутепаат и она малку народ што остана по досегашните геноцидни фашистички налети. Ало, Кире Наумов сега знаеш ли што е дефиницијата за фашизам?

Колумна на Мирка Велиновска: Симптоматологија на англо-американското лудило | iNFOMAX.mk

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 34 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Luxor Вто Апр 20 2021, 19:11

Нешто нервозна бабата, нема пари за виски и пури да ја части дечко и козарот откако спонзорот му е во Шутка.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 34 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Nebula Вто Апр 20 2021, 22:48

Gopoga Mirjana Najcevska.

Интервјуа и колумни - Page 34 Img_2150Nebula

Број на мислења : 907
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 34 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 34 of 37 Previous  1 ... 18 ... 33, 34, 35, 36, 37  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот