Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Корисни совети за подобро здравје

5 posters

Страна 6 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 6 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Сре Дек 28 2016, 10:38

Не се бањајте со жешка вода, бидејќи претераната топлина штети на еластичноста на кожата.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 6 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Сре Дек 28 2016, 10:38

Колку парадоксално и да звучи - користете креми со УВ фактори неколку пати на ден доколку сте надвор.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 6 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Сре Дек 28 2016, 10:38

Не се препорачува да носите марама или шал залепен за устата и лицето. Влагата која ја создавате при дишењето во комбинација со студенилото може да доведе до смрзнување и пукање на кожата.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 6 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Сре Дек 28 2016, 10:38

Но, ракавиците се задолжителни. Исто така задолжително правете млаки или ладни купки за рацете и мачкајте ги со креми богати со масла.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 6 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Сре Дек 28 2016, 10:39

Нега на коса:

Не ја мијте со жешка вода, така ја правите покршлива.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 6 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Сре Дек 28 2016, 10:39

Богатите масла за коса и регенераторите се задолжителни во овој период од годината.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 6 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Сре Дек 28 2016, 10:39

Користете квалитетен шампон кој дополнително не го суши скалпот. Добри се шампоните со маслиново масло, масло од чајно дрво и рицинусово масло.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 6 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Сре Дек 28 2016, 10:39

За здрава коса, јадете повеќе свежи салати, иако продуктите се ограничени.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 6 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Сре Дек 28 2016, 10:40

Не излегувајте надвор без капа.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 6 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Сре Дек 28 2016, 10:40

Шминка:

Наместо кармини и сјај за усна, користете балсами. Така ќе го спречите пукањето и лупењето на усните.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 6 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Сре Дек 28 2016, 10:40

Одберете поинаква и потешка пудра од онаа која ја користите преку цела година. Нијансата задолжително да остане иста, но текстурата мора да е покремаста.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 6 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Сре Дек 28 2016, 10:40

Не користете камена или пудра во прав. Таа дополнително ја суши кожата.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 6 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Сре Дек 28 2016, 10:41

Одбирајте руменила во розова боја. Портокаловите тонови и исончаниот изглед се забранети во зима.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 6 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Сре Дек 28 2016, 10:41

Маскарата нека биде водоотпорна, заради поголемата влажност на очите во зима.

http://www.crnobelo.com/zivot/ubavina/44801-17-soveti-za-nega-vo-zima
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 6 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Чет Фед 16 2017, 11:32

Како да спречите дијабетес

Секоја година сè повеќе и повеќе луѓе низ светот заболуваат од дијабетес. Во поголемиот број случаи, кога болеста станува хронична, дијабетичарот мора да се потпира на инјекциите со инсулин. Не постои лек за дијабетесот, но затоа здравиот начин на живот и здравата исхрана можат да помогнат во контролата на нивото на шеќер во крвта.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 6 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Чет Фед 16 2017, 11:32

1. Вежбајте редовно.

Главен предизвикувач на дијабетес е зголеменото ниво на шеќер во крвта. Тоа најчесто се случува кај луѓето што имаат бавен метаболизам и зголемена гликоза. Секојдневната физичка активност го забрзува метаболизмот, па затоа вежбањето е клучно во превенцијата од дијабетес.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 6 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Чет Фед 16 2017, 11:32

2. Избегнувајте транс-масти.

Намирниците што содржат масти предизвикуваат дебелина, која исто така е еден од предизвикувачите на дијабетес. Зголеменото ниво на транс-масти во организмот може да доведе до многубројни проблеми со срцето, па затоа најдобро е да се избегнуваат намирници како што се грицките и брзата храна.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 6 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Чет Фед 16 2017, 11:32

3. Јадете намирници богати со влакна.

Кога јадете храна богата со влакна, гликозата полека се ослободува, а тоа го спречува растот на нивото на шеќер во крвта. Јадете многу зелен листест зеленчук, бидејќи со тоа ќе го подобрите дигестивниот систем.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 6 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Чет Фед 16 2017, 11:33

4. Избегнувајте рафинирани јаглехидрати.

Избегнувајте да консумирате рафинирани јаглехидрати. Тие се наоѓаат во бонбоните, слатките и сувите житарки, и влијаат на дебелината.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 6 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Чет Фед 16 2017, 11:33

5. Не пијте премногу кафе или чај.

Докажано е дека луѓето што пијат повеќе од четири шолји чај или кафе на ден, имаат поголема можност да станат дијабетичари.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 6 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Чет Фед 16 2017, 11:33

6. Јадете често.

Консумирањето чести, мали оброци исто така може да ви помогне да го регулирате нивото на шеќер во крвта. Затоа, препорачливо е да јадете мали оброци 5 до 6 пати дневно.

http://skopjeinfo.mk/kako-da-sprechite-dijabetes
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 6 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Teo Вто Фед 28 2017, 11:17

Замотајте ги стапалата во алуминиумска фолија: За еден час ќе ви се случи чудо!

Постојат интересни начини на кои можете да ја користите алуминиумската фолија за здравје и враќање на енергијата.
Алуниумската фолија не морада биде резервирана само за кујната. Постојат интересни начини како да ја користите за здравје и враќање на енергијата. На порталот Natural cures not medicine, тврдат дека алуминиумската фолија помага за многу работи, но дека многу малку луѓе знаат за тоа.

Според нив, алуминиумската фолија ќе ви помогне во овие четири случаи:
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 6 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Teo Вто Фед 28 2017, 11:18

1. Лекување на настинка

Верувале или не, алуминиумската фолија наводно ги ублажува симптомите на настинка. Замотајте ги стапалата во фолијата и после еден час извадете ја. Оставете ги стапалата да дишат два часа, па повторете ја постапката.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 6 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Teo Вто Фед 28 2017, 11:18

2. Го отстранува заморот

Ќе ви ја врати енергијата, а постапката е следна – неколку парчиња од фолијата ставете ги во замрзнувач, па извадете ги после два, три часа. Потоа ставете ги на образите и капаците. Веднаш ќе се почувствувате освежено.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 6 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Teo Вто Фед 28 2017, 11:18

3. Ги ублажува изгорениците

Ако можеме да му веруваме на едно американско истражување, алуминиумската фолија помага и при изгореници. Раната најпрво внимателно исчистете ја, исушете ја со сув пешкир и нанесете маст за изгореници. Потоа замотајте се со фолија и полката ќе биде помала. Секако, ова важи за мали изгореници, во спротивно задолжително појдете на лекар.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 6 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот