Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Корисни совети за подобро здравје

5 posters

Страна 7 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 7 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Teo Вто Фед 28 2017, 11:18

4. Ја отстранува болката во зглобовите

Со алуминиумска фолија замотајте го делот од телото во кој чувствувате болка и помалку движете се. Оставете ја фолијата да стои цел ден или во текот на ноќта. Повторете ја постапката за десет дена, па направете пауза од две недели.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 7 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Сре Мар 08 2017, 10:42

Храна и апчиња кои не смее да ги мешате заедно

Сите знаеме дека некои апчиња е ризично да се комбинираат со алкохол, но ретко кој знае дека и кафето и млечните производи можат да наштетат ако сте на лекарства.

Ова се 8 комбинации кои веројатно не сте ги знаеле, а може да ви предизвикаат било какви несакани ефекти или конечно да ви објаснат зошто не ви е добро кога сте на одредена терапија.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 7 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Сре Мар 08 2017, 10:42

Апчиња за астма, бронхитис и други белодробни заболувања

Внимателно со: пијалаци и храна која содржи кофеин

И двете имаат стимулирачки ефект на нервниот систем, па може да предизвикаат раздразливост или нервоза. Посебно треба да бидете внимателни доколку апчињата содржат теофилин, бидејќи кофеинот може да создаде токсини во комбинација со него.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 7 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Сре Мар 08 2017, 10:42

Апчиња за намалување на крвниот притисок

Внимателно со: храна богата со калиум

Овие апчиња го зголемуваат количеството на калиум во телото, а во комбинација со храна богата со калиум може да се претера. Тоа понатаму создава тахикардија и недостаток на воздух. Што значи, откажете се или намалете со бананите, компирите и спанаќот.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 7 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Сре Мар 08 2017, 10:42

Апчиња против аритмија

Внимателно со: сладунец

Сладунецот содржи глициризинова киселина која ако дојде во контакт со дигоксинот во апчињата, може да предизвика неправилна работа на срцето, па дури и срцев удар. Го има во разни бонбони, чоколади и во пивото, заради квасецот.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 7 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Сре Мар 08 2017, 10:43

Апчиња против лошиот холестерол

Внимателно со: цитрусно овошје

Цитрусните овошја ја зголемуваат апсорпцијата на лековите, што може да предизвика предозирање и појава на несакани ефекти.

Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 7 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Сре Мар 08 2017, 10:43

Апчиња за разредување на крвта

Внимателно со: храна која го забрзува протокот на крвта и храна богата со витамин К

Доколку пиете апчиња како Варфарин задолжително намалете го внесот на брусници, лук, ѓумбир, куркума, цимет и лута храна која го забрзува протокот на крвта, бидејќи може да предизвика крварење. Исто така, намалете и со витаминот К, односно спанаќот, зелката и брокулите.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 7 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Сре Мар 08 2017, 10:43

Апчиња за регулирање на работата на тироидната жлезда

Внимателно со: соја, јаткасти плодови, влакна

Овој тип на храна го блокира апсорбирањето на терапијата.

hrana-i-apcinja-koi-ne-smee-da-gi-mesate-zaedno-6.jpg
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 7 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Сре Мар 08 2017, 10:43

Апчиња против болка

Внимателно со: газирани сокови со шеќер

Јаглеродната киселина која ја има во газираните сокови ја зголемува апсорпцијата и концентрацијата на лекот во крвта, па во овој случај невозможно е да ја контролирате дозата, заради што може да се случи токсичен ефект кој примарно ќе ги нападне бубрезите.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 7 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Luxor Сре Мар 08 2017, 10:44

Антидепресиви

Внимателно со: тирамин

Во апчињата против депресија има инхибитори на моноамин оксидаза, кои во комбинација со тираминот може да го зголемат притисокот со критична точна. Самиот тирамин е аминокиселина која ја има во храната богата со протеини. Односно, намалете со сирењата и кашкавалите, чаденото месо и риба, сувомеснатото и рибата од конзерва.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корисни совети за подобро здравје - Page 7 Empty Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 7 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот