Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Разни вести од Македонија

Страна 6 of 36 Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 21 ... 36  Next

Go down

Разни вести од Македонија - Page 6 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин on Вто Апр 07, 2015 7:27 pm

Marjan ja vzheshtuva retorikata...Mislam deka ne greshi mnogu...

Aјде се отвора кладилница, ако биде уапсен Заев кого од ГДОМ прво ќе му биде отикната главата?

Разни вести од Македонија - Page 6 11127966_812246045512414_374880064_n

На Тони Михајловски манијакот со мало туле, на Братислав пијаницата-драматургот, на бабата историчарката или на љубовниот пар Миленко и Мирка ( на нив у пакет ќе им се сечат главите)!
Повиците на манијаците од ГДОМ да биде уапсен Заев а во исто време и прават збир на потписи како подршка на оваа нивна дебилна активност за убивање на демократијата во Македонија и со тоа нивните подржувачи ги тераат на криминал.се отовра широк пат за анархија и безвластие во оваа држава..
Добро секако дека не мислиме на буквално обезглавувње ами во преносно ќе одиме само до ќотек, малце ќе ги тепаме по уши по муда и по табани да им дојде паметот оти скроз им го испиле овие сниманите криминалци и им сипале злоба и зла крв.
Мислим ако се играмо децо да се играмо, да ја ебеме иднината на оваа земја што ја упроспастивте токму вие господа!


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 6 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин on Чет Апр 09, 2015 5:48 pm

Општина Центар: Водно попушта

Разни вести од Македонија - Page 6 21521golema

Ноќеска, по полноќ, голем одрон на земјиште ги исплашил жителите на куќите кои се наоѓаат над хотелот “Тасино Чешмиче“ на Водно, соопштуваат од општина Центар.

- Се слушна страшен татнеж и тресење на земјиштето. Мислевме дека е земјотрес и дека куќата ни се урива и оди надолу, по падината на Водно, вели еден од сопствениците.

Хотелот почнал да се гради во 2003-та година и се прави етапно. Инвеститорот неколку пати добивал решение за да ја прекине натамошната градба – широк ископ на земја во брдо на ул. Белградска и да ја отстрани градбата.

Иако, во 2009-та се издадени неколку решенија со напомена дека ќе се пристапи кон присилно административно извршување, досега, велат сопствениците на загрозените куќи, инвеститорот на хотелот “Тасино Чешмиче“ не само што не постапил по тоа, туку и продолжил со градба.

Разни вести од Македонија - Page 6 %20%D0%BD%D0%B0%20%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D1%98%D0%B8%D1%88%D1%82%D0%B5%20-%20%D0%92%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%BE%20(2)

Градоначалникот Жерновски на соработниците веднаш им издал наредба да се пристапи ургентно кон решавање на состојбата.

- Не се виновни луѓето што градат, туку оние што им издале дозволи за градба. Интервентно, овде мора да се влезе за да не дојде до катастрофа од поголеми размери, вели Жерновски.

Од општината соопштуваат дека веднаш ќе побараат од градежниот факултет во Скопје итно да ја испитаат состојбата на земјиштето, за потоа да се изготви елаборат и да се пристапи кон градење на потпорен ѕид.

- Сегашното раководство на општина Центар контиунуирано предупредува на опасноста од лизгање на Водно поради дозволите кои што претходните општински раководства ги издале за градење на огромни зданија на Водно, велат од општина Центар.

Токму поради ова, дел од советниците на советничката група во Советот на општина Центар, предводена од СДСМ и градоначалникот Жерновски, се спротивставуваа за промената на ДУП-от “Тасино Чешмиче 2“, кој имаше за цел да дозволи изградба на десеткатница на Водно.

Случајот беше пратен и до Уставниот Суд на РМ, но уставните судии, со исклучок на судијката Наташа Габер Дамјановска, се прогласија за ненадлежни за овој случај.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 6 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин on Вто Апр 14, 2015 9:41 am

Nema mir za pastirot i familijata...Poleka no sigurno, makedonskite gragjani go krevaat svojot glas...

И Синдикатот на културата в четврток крева глас: „Културата не е бирократија!“

Синдикатот на културата в четврток во 14.30 часот пред Министерството за култура ќе организира протест под мотото: „Сфати ја разликата: културата не е бирократија!“.

Од таму велат дека целта на протестот е целосно повлекување на измените на Законот за култура кои беа лани донесени, зад грбот на сите вработени во оваа сфера.

http://plusinfo.mk/vest/21980/i-sindikatot-na-kulturata-v-cetvrtok-kreva-glas-kulturata-ne-e-birokratija

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 6 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин on Сре Апр 15, 2015 10:52 am

Nema mir za pastirot i familijata...

Петти протест против парното во сабота

Разни вести од Македонија - Page 6 Topli

Кај Триумфалната порта во Скопје, во сабота во 12 часот ќе се одржи петтиот протест на исклучените од Топлификација.

„Овие протестите се насочени против Владата, до која е доставено барање на протестите. Овие протести се одржуваат и ќе се одржуваат секоја сабота со почеток во 12 часот и ќе траат се до целосно исполнување на ова барање. На протестот кој ќе се одржи следната сабота, во „ бомбата – уа лопови 4 “, ќе бидат обелоденети веродостојни документи за криминалот кој се врши со парното. Регулаторната комисија за енергетика и Топлификација постојано лажно ги обвинуваат исклучените дека се виновници за астрономските сметки на сеуште приклучените. Во сабота ќе бидат обелоденети документи кои докажуваат кои се вистинските виновници“, се наведува во соопштението.

http://plusinfo.mk/vest/22125/petti-protest-protiv-parnoto-vo-sabota

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 6 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by хан Ацо on Нед Апр 19, 2015 10:37 am

КАРАКАЧАНОВ ТВРДИ: Над 90.000 Македонци имаат бугарски пасоши

Бугарија треба да создаде услови сите граѓани на Македонија кои сакаат да имаат бугарски пасош да можат да го добијат, вели заменик претседателот на бугарскиот парламент Красимир Каракачанов
http://www.telegraf.mk/aktuelno/makedonija/263954-karakacanov-tvrdi-nad-90-000-makedonci-imaat-bugarski-pasosi
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 6 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин on Нед Апр 19, 2015 10:52 am

Pa, han Aco, kje gi sozdade li Bugarija tie uslovi ???

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 6 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by хан Ацо on Нед Апр 19, 2015 12:43 pm

Teo напиша:Pa, han Aco, kje gi sozdade li Bugarija tie uslovi ???

Мора да ги создаде,и се надевам да ги содаде.
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 6 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by kiBik on Нед Апр 19, 2015 8:15 pm

хан Ацо напиша:
Teo напиша:Pa, han Aco, kje gi sozdade li Bugarija tie uslovi ???

Мора да ги создаде,и се надевам да ги содаде.
I zoshto? Bi sakal poskoro da gi sozdade za besarabskite i tavrijskite bylgari, za banatskite, za bylgarite ot zapadnite pokrajnini. Zoshto za MakEdonci?
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 6 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин on Нед Апр 19, 2015 8:17 pm

Shto imash ti protiv, makedoncite da zemaat bugarski pasoshi kiBik???

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 6 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by kiBik on Нед Апр 19, 2015 8:30 pm

Teo напиша:Shto imash ti protiv, makedoncite da zemaat bugarski pasoshi kiBik???
Pa poradi istata prichina poradi koja i srbite. Se samoopredeluvaat ne kako Bugari. Zoshto mi se mene tuginci so bugarski pasoshi?
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 6 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин on Нед Апр 19, 2015 8:31 pm

Strashno, makedoncite tvrdat deka ne se Bugari... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 6 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by kiBik on Нед Апр 19, 2015 8:40 pm

Teo напиша:Strashno, makedoncite tvrdat deka ne se Bugari... Twisted Evil
E a de! Zoshto pa da im davame pasoshi vo toj sluchaj? Ili ako im davame da se vo ist rezhim so sirijci, negri, eskimosi i tako dalje...
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 6 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин on Сре Апр 22, 2015 7:56 pm

СЕ УРНА ЅИДОТ НА "ИДРИЗОВО"

Во моментот кога паднал надворешниот ѕид на затворот "Идризово", во саботата по полноќ, за среќа, затворениците спиеле заклучени во ќелиите и немало никој во дворот

Во несреќата нема повредени осуденици и стражари
Падна надворешниот ѕид на најголемиот затвор во Македонија КП дом "Идризово"во Скопје. Настанот кој го стресол затворот како земјотрес и ги разбудил осудениците во затворениот дел на установата, се случил во саботата рано наутро, околу 02:20 часот. Урнатината сè уште стои, и местото привремено се обезбедува со бодликави жици.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 6 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин on Пет Апр 24, 2015 1:20 am

Вистинска драма пред Велес: Спасувачите не можат да дојдат до повредените а ги има многу

Разни вести од Македонија - Page 6 Image-1728x800c

Најмалку 6 лица згинале во железничката несреќа која вечерва околу 22:30 се случила на пруа Велес - Скопје, информираат од МВР за Press24. Според информациите несреќата се случила во близина на стојалиштето Пчиња кога меѓународниот воз налетал на поголема група мигранти која се движела по пругата. Станува збор за простор кој е непристапен за никакво возило освен шинско и до местото може да се стигне само преку пругите. Затоа од Велес веднаш тргнало шинско возило со полициските службеници, Јавен обвинител и екипа на Прва помош. Возила на Брза Помош се ипстатени и од Скопје. На терен се и екипите на ЦЕнтар за управување со кризи и Дирекцијата за заштита и спасување кои ги прават сите напорти да стигнат до повредените но не се во можност.

http://www.press24.mk/vistinska-drama-pred-veles-spasuvachite-ne-mozhat-da-dojdat-do-povredenite-gi-ima-mnogu

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 6 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин on Пет Апр 24, 2015 10:13 am

Не се шест. Четиринаесет се. Несреќата е страшна. Тоа е доказ дека границите на Македонија се максимално порозни и без контрола.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 6 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by reiter on Пет Апр 24, 2015 2:15 pm

[quote="mumley"]Не се шест. Четиринаесет се. Несреќата е страшна. Тоа е доказ дека границите на Македонија се максимално порозни и без контрола.[/quot

тоа е тоа..кога би ме прашале мене голем дел од администрацијата би ги пратил по границите... ионака се пренапумпани и ги има премногу и слаба корист од нив..а вака по граница ем чист воздух ем корист од нив..и секако заслужено ќе си ја заработат платата..

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 6 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пет Апр 24, 2015 2:24 pm

Dobro bre Rajter, ti ova ozbilno? Pa kaj bre ova ovcive po granici? Ta ionaka ostanuva drzavava bez narod pa i bez dobitok! Pa tie do VC ne mozat sami da otidat ako ne im kaze pastirot a kamoli po planinski granici da se pushtat. Aj sto ke se izgubat, volci ke gi ispojadat, ama i na grujoliki glasackata mashinerija ke mu se rasitni!
Jok, Grujoshesku si gi cuva, si gi neguva, gi pazi da ne nastinat ..... jebiga druze izborite brzo se redat, treba da mu se pri raka, vaka u planina koj ke gi sobere?
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 6 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Пат on Пет Апр 24, 2015 7:52 pm

kiBik напиша:
Teo напиша:Strashno, makedoncite tvrdat deka ne se Bugari... Twisted Evil
E a de! Zoshto pa da im davame pasoshi vo toj sluchaj? Ili ako im davame da se vo ist rezhim so sirijci, negri, eskimosi i tako dalje...

Пф, а божем па Кибикот не сакал на Македонците да им се издава пасош...Како беше онаа работата со кокошката и петелот...
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 6 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by kiBik on Пет Апр 24, 2015 7:56 pm

Пат напиша:
kiBik напиша:
Teo напиша:Strashno, makedoncite tvrdat deka ne se Bugari... Twisted Evil
E a de! Zoshto pa da im davame pasoshi vo toj sluchaj? Ili ako im davame da se vo ist rezhim so sirijci, negri, eskimosi i tako dalje...

Пф, а божем па Кибикот не сакал на Македонците да им се издава пасош...Како беше онаа работата со кокошката и петелот...
Kako beshe? Ili kje mi ja igrash uloga na kokoshka sea?
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 6 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Пат on Пет Апр 24, 2015 7:58 pm

Јас не сум пернато животно, тоа беше само метафора. Инаку, во случајов кокошката си ти. Метафорично Very Happy
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 6 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by kiBik on Пет Апр 24, 2015 8:03 pm

Be aj odebi! Ili saksh da se vidime neshto?
Kaj odish be, majmune?
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 6 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Пат on Пет Апр 24, 2015 8:22 pm

Еве бе, идам од кај комшивка ти. А со тебе не чувствувам потреба да се видам, освен да ти разбијам пивско шише од глава. Празно се разбира, всушност две, и твоето. И на мој трошок Smile
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 6 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by kiBik on Пет Апр 24, 2015 9:05 pm

Пат напиша:Еве бе, идам од кај комшивка ти. А со тебе не чувствувам потреба да се видам, освен да ти разбијам пивско шише од глава. Празно се разбира, всушност две, и твоето. И на мој трошок Smile
Tuka ne znam kako da ti odgovoram.... Od 7-8 godini te znam, ama tolku pros... ne si bil... Ili pa sum glup i ne sum rarazbral???? Uffff... sho sum naiven..... Mad
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 6 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин on Пет Мај 01, 2015 6:45 pm

Sluchajno?!?!?!?! Разни вести од Македонија - Page 6 Think_smiley_09

МВР потврди: Во „аудито“ на Заев удрило „пунто“, шестмина повредени

Министерството за внатрешни работи потврди дека автомобил утрово удрил во „аудито“ на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Според МВР во „аудито“ покрај возачот, имало у ште тројца патници. Лидерот на опозициониот СДСМ, Заев за време на несреќата не бил во автомобилот. Во несреќата се повредени шест лица.

Како што соопшти полицијата, сообраќајката се случила на крстосницата меѓу улиците Климент Охридски и Братство и единство во Струмица, утрото во 9 часот. Се судриле две патнички возила и тоа, „фиат пунто“ со штипски регистарски ознаки, управувано од В.М. (25 ) од Радовиш и „ауди“ со скопски регистарски ознаки, управувано од К.А. (58) од Струмица.

Во несреќата, како што информира МВР, со телесни повреди се здобиле возачот на пунтото В.М. и двајца сопатници С.Ѓ. (25) и З.М (32), сите од Радовиш, а од аудито со телесни повреди се здобиле Ј.А. (53), Д.К. ( 61) и Р.К. (66) сите од Струмица.
Извршен е увид на лице место, а сите повредени се пренесени во Медицинскиот центар во Струмица за укажување помош. Се работи на целосно расчистување на случајот.

http://plusinfo.mk/vest/24244/mvr-potvrdi-vo-audito-na-zaev-udrilo-punto-shestmina-povredeni-

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 6 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 36 Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 21 ... 36  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот