Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Браво за СДСМ, така се сака Македонија

+14
OPOZICIONER
treta opcija
PRVOBOREC
osa
misterija
Zhane
SHARENI
TRAJCHE
трендафил
Luxor
Teo
Bosonoga
Dino
defo
18 posters

Страна 17 of 18 Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18  Next

Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Нед Aвг 07 2022, 19:57

Грција, за разлика од Бугарија ги почитува одлуките на судот за човекови права. А проблем е што македонската профашистичка влада не признава македонско малцинство во Грција, Со бугарите има повеќе проблеми. На пример бугарскиот фашистички центар во Битола, кој патем се наоѓа во куќа изградена од македонски Евреи кои во време на бугарската фашистичка окупација се депортирани во Треблинка од каде не се вратени. Куќата им ја одземала бугарската фашистичка држава. Проблем е и цензурата што Бугарија во соработка со македонските фашисти сака да ја сприведе во нашата земја со една цел. Да се отствари тоа што на бугарските фашисти и тогашната меѓународна заедница Тројниот пакт не успеа да го направи во Втората светска војна, да се направи сега со помиш на ЕУ и САД. Не сум русофил, не ги ни мразам, а посакувам светски сојуз за земји без доминација на никого. Во кој богатите ќе им помагаат на сиромашните наместо да им ја пијат крвта и да се изживуваат со нив како што евроатланската меѓународна банда и домашните предавници се обидуваат да прават со Македонија

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by SHARENI Нед Aвг 07 2022, 22:09

Mnogu lazes, izgleda ni laznite anketi ne vi go krevaat moralot.

„Со Преспанскиот договор, без разлика на проблематичните точки, мора да се истакне дека воопшто не се оспорува македонскиот национален идентитет. Кога станува збор за нас во северна Грција, преку овој договор се отвара можност поагресивно и позитивно да го поставуваме прашањето за малцинството кај грчките органи. На пример, кога Грција јасно го признава македонскиот јазик, како грчката администрација ќе може да одбива барање за отварање на приватно училиште за изучување на македонскиот литературен јазик?“, изјави Воскопулос, и додаде:

„Уште нешто, важно е дека во овој договор станува збор за почитување на македонската националност. Во Договорот, се употребува терминот "Nationality" на англиски. Во Грција некои го интерпретират со "Citizenship“, други пак, зборуват дека се поврзува околу националниот идентитет на еден народ-нација. Секако, има интерпретации и од стручњаци за терминот, но, и со самата дискусија, индиректно се прави мала ‘дупка’ во грчката национална историја и мит околу посебен и различен македонски национален идентитет. Читавме во грчките мас-медиуми, дека грчки политичари, дури и ‘обични’ Грци, граѓани од северна Грција се прашуваат: ‘Ако ‘Скопјани’ се прифатат како Македонци, тогаш, ние од Солун, што сме сега?’ Дури и такви прашања, отвораат простор за дискусија, дури и за современиот грчки идентитет и како се создавал порано“, изјави Воскопулос.

https://mk.voanews.com/a/greece-macedonia-eu-elections-/4924491.html
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 845
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Пон Aвг 08 2022, 20:33

Шизофрено е ако некој е Грк и Македонец во исто време. Шизофренијата се лечи кај психијатар, а не на социјалните мрежи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by Luxor Пон Aвг 08 2022, 21:13

Тоа изгледа шизофреничарите од дпне не го знаат па се лечат на социјалните мрежи.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Сре Aвг 10 2022, 20:55

Ако не бевме ние Македонците од Македонија, овој збор немаше да постои во сегашно време. Јас сум жив сведок на тоа дека во Грција беше забранета употреба на тој збор, а се гонеа само моите сонародници. Што власта што ја поддржуваш не признава дека постојат ни во Грција ни во Бугарија, а изгледа ни во Македонија каде се обидува да инсталира нов народ, северномакедонски според Ескобар (САД), Макрон (Феанција) ... Да кажам Македонци со кастрирана историја. Можеби ќе ни ја забранат и сегашноста затоа што рдрн ден ќе стане историја.
Јас го почитувам Александар Македонски, не грчки или хеленски. И тоа не можат да ми го забранат НАТО и ЕУ. Патем како ми изгледа, за некоја деценија овие организации нема да постојат. Дури и ако сите тенкови ги подариме на Украина.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by Luxor Вто Aвг 30 2022, 21:25

Кога ќе замениш градоначалник со кметица.

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Fbbo0_10
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Сре Aвг 31 2022, 18:53

Кога веќе се спомнува невремето во обид да се злоупотреби за политички цели, колку што видовме дрѓавата и државните институции не мрднаа со прст да му помиогнат на Скопје во справувањето со елементарната непогода. За почеток ќе напишам две работи. Последиците од невремето беа слични во сите општини, и во Центар и Чаир кај што на власт се предавниците од СДСМ и ДУИ. Градот ги пдстрануваше последиците од невремето пред владата, министерствата и другите држвни институции.
П.С.: Зоран Заев отвори два трговски центри. Тпј во Струмица, Глобал изгоре, тој во Скопје, Ист Гејт се поплави преку кровот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by Luxor Сре Aвг 31 2022, 22:43

Шилегов интервенираше навреме па до катастрофа каква што дозволи кметицата не дојде. Затоа нема потреба владата да ја покрива  неспособноста на кметицата која се самопромовираше во најуспешна менаџерка во светот. Иако во реалноста не знае да изменаџира обично чистење на атмосферска канализација иако навреме беше предупредена од метеоролозите.  Коце барем се шеташе со жолти чизми после поплавата која тој како градоначалник  дозволи да се случи заради неговата неспособност. Но неспособноста и глупоста на дпне оФците не е изненадување. За Стајковци тврдевте дека такво нешто се случува еднаш на илјада години. Или многу бргу поминаа тие илјада години или вистината е дека дпне оФците се апсолутно неспособни и не знаат да се справат со проблеми кои однапред се најавени. Првото сигурно не е.

ПС. Еве ти ја разликата меѓу способен сдсмовски градоначалник и дпнеоФските неспособни кметови и кметици.

Luxor напиша:Кога ќе замениш градоначалник со кметица.

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Fbbo0_10
Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Fba0ml10
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Чет Сеп 01 2022, 19:24

Фала му на Господ, не се работеше за катастрофа иако во Автокоманда по државни извори наврнаа 35 литри за еден час. Градоначалничката (кметицата според бугарофилите од СДСМ) сигурно е дека не можеше да го спречи невремето, а на вакво невреме во некои земји има и жртво. Проблеми имаше и таму кај што градот Скопје нема никакви ингеренции. Во КАРИЛ од клиничкиот центар на пример каде уште не се одстранети последиците од невремето, што не е случај таму кај што интервенираа градските јавни претпријатија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Чет Сеп 08 2022, 11:06

Жал ми е што морам на денот на независноста, која за жал во последните години, а и пред тоа е божемна, морам да напишам дека на власт се партии кои се срамат од името на нашата земја, Македонија, па срамот го ублажуваат со додавка. Кога Македонците беа сложни тоа на евроатлантската меѓународна банда не и помина по Лисабонската декларација, кога неофашистичките либерали од евроатлантската меѓународна банда донесоа одлука дека ги интересира само како територија но ноја во името не смее да го содржи зборот Македонија. Во тоа време Македонците беа единствени, па декларацијата не помина. Откако на власт почнаа да доаѓаат педери (како карактер) со секој ден со некој договор се откажуваме дел по дел од македонството. Како во времето кога сме биле под окупација. Помалку од идентитетот имаме изгубено за пет века османлиско ропство отколку во последните пет години откога странци ни формираа влада.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by TRAJCHE Сре Сеп 14 2022, 11:56

Uste eden uspeh na Zaev, i posle povlekuvanjeto gi gazi dpmneovcite.

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Img_2266Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Img_2267
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 681
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Сре Сеп 14 2022, 18:01

Колку трговски центри ќе отвори Лидл во Македонија. Во Србија има 17. Кај нас нека има 5. Ќе чини ли еден трговски 60 милиони евра па да бидат вкупно 300.
Во секој случај секоја инвестиција е добродојдена иако производство е подобро од трговија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by Nebula Нед Мај 07 2023, 16:39

Ako gi izglasaat izmenite navistina ke zasluzat da im se kaze bravo.

Битиќи појасни дека со предлог измените во Законот за облигациони односи и Законот за извршување, отсега па натаму ниту еден наш сограѓанин нема повеќе да биде доведен во ситуација да плаќа договорна или казнена камата за негови доспеани долгови која ќе биде во износ поголем од главнината на вкупниот износ на долгот. Со новите законски измени договорната или казнената камата може да биде засметувана се до моментот додека истата го достигне износот на главнината на долгот.

https://frontline.mk/2023/05/07/biti-i-so-novite-zakonski-izmeni-dogovornata-ili-kaznenata-kamata-mozhe-da-bide-zasmetuvana-se-do-momentot-dodeka-istata-go-dostigne-iznosot-na-glavninata-na-dolgot/

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Нед Мај 07 2023, 18:11

Ако не се намали инфлацијата, со ваков потег ќе се наградат неплаќачите, односно ќе излезе дека тие што на време си ги плаќаат обврските се ненормални.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by Nebula Нед Мај 07 2023, 21:18

Partiski botu ne treskaj blesavstini. Parite sekako ke gi vratat i plakacite i neplakacite. Samo ovie prvite ke platat kamata spored dogovorot so kreditorot koja obicno se dvizi pomegu 5 i 14 % a tie vtorite ke platat 100% kamata. Plus sudskite i trosocite za izvrsitelot predvideni so zakon. Inflacijata ne e 100% pa tvojata blesava teza e smesna.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Пон Мај 08 2023, 19:42

Партиски боту, каматата се плаќа на годишно ниво. Со лимитирање на максималната камата се стимулира некој што го достигнал тој лимит да оддолжува со раздолжувањето. За потсетување, живееме во држава во која процентот на инфлација со владата на Груби и Ковачевски е повеќекратно поголема (4 до 5 пати) од процентот на граѓани што му веруваат на судството.
Чудно е и тоа што закони кои немаат врска со усогласување со легислативата на ЕУ ќе се носат со европско знаменце. Чудна одлука на владата со уште почудно образложение дека наводно во интерес на државата (читај на власта) било да не се почитуваат законите. По таа логика секој граѓанин има право да ги крши законите ако е тоа во негова полза.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by Teo Вто Мај 09 2023, 10:49

@Nebula
Samo neverojatno glupite chlenovi na vsro vbro mozhat da napishat deka nekoj mozhe da „oddolzhuva so razdolzhuvanjeto". Tie shto imaat i edna mozochna kelija znaat deka kreditorite naplatata kje ja izvrshat po sudski pat. I edinstveno glupite dpsne dpbne ovci se spremni da platat plus 76 % kamata i zgora na toa sudski i izvrshitelski troshoci lazhejki se sebe deka so toa se vo nekakva dobivka.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by defo Вто Мај 09 2023, 14:25

ДПМНЕ знаат дека ако се почне со автопатиштава, никогаш, ама никогашнема да намирсаат власт. Затоа е очајов. Да СДСМ направи одредени „големи“ грешки во целиов проект. Се надевам ке ги опраат за доброто на сите.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3474
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Вто Мај 09 2023, 21:46

Ако мислиш дека со евентуален почеток на автопат се добива власт, без да се бара негово завршување веријатно си во право дека ќе се подобри рејтингот на СДСМ кај дел од гласачите. Сигурно ќе има и дел кои паметат дека автопатот Кичево-Охрид и двата километри кон Блаце не се завршени, а цената со доаѓањето на СДСМ им е двојно поголема. Или дека нема ништо од нов Климички центар во Скопје, ниту нова болница во Штип. Има и луѓе на кои идентитетот им е поважен. Не само во Македонија. Во САД ОМД му поставила прашање на Ковачевски зошто процентот на Албанци во владата е поголем од процентот на албанци во Македонија, двојно поголем,
,Повторно ќе напишам дека наместо два работника да работат по 60 часа неделно, може три да работат по уставните 40 часа што е исто така 120 и без потреба да се плаќа по 35% плус за прекувремена работа, што сигурно ќе ја плати Македонија, а не странскиот изведувач на работите.
Ома и луѓе кои не се согласуваат дека ако маж се чувствува како жена треба да се однесува кон него како да е жена, а ако се чувствува како Наполеон или некоја друга личност да се смета за лудак.
Кога сме кај автопатите, не знам зошто прво би се градел тој помеѓу Тетово и Гостивар кога на него и сега се наплатува патарина и е многу подобар од по фреквентниот автопат од Катланово до Велес.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by TRAJCHE Вто Мај 16 2023, 18:14

TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 681
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Вто Мај 16 2023, 19:35

Фала Богу една нормална одлука.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Нед Мај 21 2023, 18:59

Чудно е тоа што мнозинството од пратениците во Собранието се за внесување на дел од непријателскиот бугарски народ во Уставот, а мнозинството од граѓаните се против. Според тоа изгледа дека пратениците не ја почитуваат и не се претставници на граѓаните на Македонија, туку на некој друг. Што би рекле дека е крајно време за предвремени избори.
Изгледа и дека етничките Македонци се најмалку претставени во Собранието, затоа што најмалку се почитува нашата волја. Изгледа се почитува волјата на Албанците од кои големо мнозинство е за уставни измени. Инаку ако 65 пратеника (54%) се за уставни измени, а од граѓаните за се половина од тоа, 27% излегува дека во Македонија нема основна демократија.

https://republika.mk/vesti/makedonija/graganite-se-protiv-vnesuvane-na-bugarite-vo-ustavot-kako-uslov-za-eu-pokazha-anketata-na-detektor/


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by SHARENI Пон Мај 22 2023, 15:58

Prosecnata plata nezapirlivo raste. Ekonomijata e vo silen podem. Uspesnata ekonomska politika na SDSM dava opiplivi rezultati zgolemuvajki go standardot na graganite.

https://centar.mk/blog/2023/05/22/rekord-prosechnata-plata-skokna-na-rechisi-35-000-denari/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 845
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Вто Мај 23 2023, 21:16

Просечната плата е многу помалку зголемена од инфлацијата во истиот период, што значи дека за повеќе пари може да се купи помалку. Просекот на пкати е исто така многу помалку зголемен од просекот на функционерите кој е зголемен за 78%.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by OPOZICIONER Сре Мај 24 2023, 19:28

DLUM dobi sopstveni prostorii. SDSM go resi dolgogodisniot problem na umetnicite. Bravo za ministerkata Bisera.

https://www.brif.mk/dlum-reshen-e-nashiot-dolgogodishniot-problem-da-dobieme-sopstven-prostor/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 17 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 17 of 18 Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот