Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Браво за СДСМ, така се сака Македонија

+14
OPOZICIONER
treta opcija
PRVOBOREC
osa
misterija
Zhane
SHARENI
TRAJCHE
трендафил
Luxor
Teo
Bosonoga
Dino
defo
18 posters

Страна 16 of 18 Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17, 18  Next

Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 16 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by Luxor Пет Мар 04 2022, 22:02

Имаш доказ дека пред 2017 пензиите се пресметувале по методологијата што денес е објавена и која според тебе била укината од владата на Заев или повторно се обидуваш да лажеш?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

osa likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 16 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Саб Мар 05 2022, 15:51

Во законот донесен на 11 април 2013 година, член 37 став 1. Нема ништо ново. Оваа одредба е нова во Србија кај што важи од почетокот на оваа година. Не и кај нас. Да ти дадам еден совет. Ако една партија замолчи по одговорот на конкуренцијата сигурно лаже. Што не значи дека ако одговори ја говори вистината.
https://www.pravdiko.mk/wp-content/uploads/2013/11/Zakon-za-penziskoto-i-invalidskoto-osiguruvane-Prechisten-Tekst-11-04-2013.pdf


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 16 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Саб Мар 05 2022, 16:00

Украинските
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 16 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by Luxor Саб Мар 05 2022, 20:16

Убаво што си ставил линк. Тоа прво. А второ, не ми пишувај оф топик по темите инаку постовите ќе бидат избришани исто како овој горниов.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

osa likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 16 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Нед Мар 06 2022, 14:56

Дали и кај нас на есен ќе има избори? Ова го прашувам затоа што во Србија како што напишав пензионерите добија покачување на пензиите од 5,5% и еднократна помош од 170 евра, но имаат избори на 3 април. Вучиќ сепак е лидер на новиот сојуз во кој СДСМ успеа да не внесе - Отворен Балкан, а Србија е земја што ни обезбедуваше вакцини за ковид или сега не снабдува со струја, ни обезбедува жито наменето пред се за производство на леб и колачи и пченка за домашните животни (за производство на јајца, мессо и млеко).

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 16 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Нед Мар 06 2022, 16:35

Кај нас сите медиуми го пренесоа соопштението на амбасадата на Украина во кое во еден дел се повикуваат граѓаните на нашата земја да се приклучат на украинската војска. Подоцна само еден медиум, колку што ми е мене познто, го повлече овој дел. Кај нас е забрането наши државјани да се борат во странски војски и за тоа е пропишана затворска казна. За жал до сега не реагира ниту една институција. Не реагира ни амбасадата на чие барање е донесено законското решение, па од Кале нема осуда за ваквата објава.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 16 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by Luxor Пон Мар 07 2022, 16:14

Чудно како си ја пропуштил објавата на руската амбасада.

https://mk.voanews.com/a/6473480.html
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 16 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Пон Мар 07 2022, 20:33

Очекувано. Македонија воведе санкции на Русија, што би рекле економска војна.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 16 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by OPOZICIONER Вто Мар 08 2022, 19:32

Bravo za SDSM.

Британски гардист на македонски пред Петровска: „Добар ден Ваша Екселенцијо“ (ВИДЕО)
08/03/2022 19:28

https://lokalno.mk/britanski-gardist-na-makedonski-pred-petrovska-dobar-den-vasha-ekselentsijo-video/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 16 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by SHARENI Сре Мар 09 2022, 11:12

Analiza kakov standard sme imale pod dpmne i denes. Bravo SDSM.

https://pari.com.mk/sega-mozeme-da-kupime-povekje-litri-benzin-otkolku-pred-10-godini/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 16 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by defo Сре Мар 09 2022, 16:00

Џабе се мачите со анализи, ќе дојде Трендо ќе ви каже дека СДСМ ја продале Македонија.
Инаку да се подобрува ситуацијава, видливо и осетливо е. Здравствово малце хаска.  Ама има надеж мислам.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 16 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Сре Мар 09 2022, 19:06

Ова е една од работите за кои се согласувам со вас. Вие од СДСМ сте побогати сега и пандемијата и војната, енергетската криза и војната во Унгарија ја користите максимално за дополнително збогатување. Да го земам само како пример синчето на Заев. За кусо време по полнилетството стана сопственик на електро енергетска компанија. За жал не е иста ситуацијата со мнозинствто гражани на Македонија. Мислам дека анкетата на ИРИ покажува какво било задоволството од владата во ноември, а дека сега е за некој процент незадоволството поголемо.
Да ги спомнам двете последни работи во врска со пензионерите. Имаме лажење во очи дека т.н. швајцарски модел на зголемување на пензиите не е нов туку враќање на моделот од времето пред да дојде СДСМ на власт. (ДУИ си беше власт и тогаш). За починатите пензионери посмртнината не се исплатува според правилата, 30.000 денари, туку по 25.000 и покрај покаќената „членерина“ за 30 денари (20%). Првпат сега се кажува дека остатокот од 5.000 ќе се исплати дополнително. Уште почудно е објаснувањето е дека тоа се случува поради зголемениот број на починати пензионери за 50%, од 1.200 на 1.800 месечно. Што би рекле во време на СДСМ умираат за 50% повеќе пензионери отколку во времето на ВМРО. Ова објаснува и од каде има пари фондот. Бројот на предвреме умрени пензионери од корона но и од други болести поради тоа што здравството е преокупирано со пандемијата и ги занемарува другите болести.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 16 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by Luxor Сре Мар 09 2022, 19:15

Право во целта.

defo напиша:Џабе се мачите со анализи, ќе дојде Трендо ќе ви каже дека СДСМ ја продале Македонија.
Инаку да се подобрува ситуацијава, видливо и осетливо е. Здравствово малце хаска.  Ама има надеж мислам.

Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 16 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by Albatros Сре Мар 09 2022, 19:49


Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 16 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Сре Мар 09 2022, 20:27

Не е намалена и сега, туку само се исплаѕува во два дела, при што вториот дел не е со сигурен датум на исплата. Владата ја спомнав како „заслужна“ за тоа што смртноста кај пензионерите е зголемена за 50%. Нашата земја е на 5то место во светот, 4то во Европа по починати од ковид на 1 милион жители, но зголемена е смртноста и од други болести. Благодарение на тие екстра починати пензионери, Бог да ги прости, ПИОМ има пари, а владата се фали со нив како да е тоа нејзина заслуга. Со тоа признава дека е заслужна за зголемената смртност на пензионерите. Има пензионери и во другите држави, не само кај нас, но резултатите таму се подобри.
Кај младите за среќа резултатите се подобри. И на здравствен и на економски план. Да напишам уште еднаш дека го добивме првиот тинејџер сопственик на енергетска компанија. Синот на Зоран, а внук на Вице Заев.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 16 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by defo Чет Мар 10 2022, 08:59

Види легитимно е да татко даде на син бизнис, куќа, не е легитимно да му даде џип и да гази луѓе, или да препродава дрога. Е сега како татко му заработил толку пари тоа е веќе работа на обвинителство.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 16 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Чет Мар 10 2022, 20:23

На кое обвинителство? Денес Јовевски ја напуштил седницата на советот на обвинители на телефонски повик од владата за да присуствува на нешто за што нема информации, па советот е рспуштен поради немање кворум затоа што ги немаше ни другите членови избрани од парламентарното мнозинство. Тука не гледам знак на независност.

Малку и за економските мерки. Тоа треба да не чини 400 милиони евра или околу 220 евра по човек. Не верувам дека до мене ќе дојдат толку бенефиции за да ги надополнам со штетата што ќе ја имам од мерките што ги наметнува САД, ЕУ ги прифаќа на сопствена штета, а ние поради поданичкиот менталитет. Да потсетам дека пријателска Украина денес има запленето два камиона со јаболки од Македонија за Русија влезени во Украина пред почетокот на војната.
https://plusinfo.mk/ukraina-zapleni-dva-makedonski-kamioni-vozachite-dobile-naredba-pesh-da-si-zaminat-od-drzhavata-video/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 16 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by Albatros Чет Мар 17 2022, 18:01

Prorabotea inspekciite konecno. Bidejki ne e predizboren period se nadevam trendov ke prodolzi i ke stane redovna praksa.

https://a1on.mk/macedonia/video-kazni-za-marketi-na-kam-bidejkji-maslo-davaa-samo-pod-uslov-da-se-napravi-smetka-od-800-denari/

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 16 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by OPOZICIONER Вто Мар 22 2022, 10:12

Kovacevski odlicen. Ne moze na tovar na site da se sproveduvaat partiski agendi. Ke trosimme na populizam a vladata neka plati. Eve im go Stavrevski i menadzerkata Danela neka obezbedat sredstva. Upatstvata im se dadeni.

Од Владата велат дека како и останатите институции нормално е дека и општините се погодени од економската и енергетската криза, но засега не покажуваат иницијатива за штедење и наоѓање средства преку механизмите кои ги имаат.

„Општините треба да направат ребаланси на буџетите, а градоначалниците да ги усогласат со проектите што ги ветиле. Криза е секаде, имаме војна во Европа, некои проекти сигурно може да почекаат. Општините треба да поработат на приходната страна, да ги зголемат приходите од данок на имот каде што имаат слаба наплата, да ги зголемат инспекциските служби, наплатата од паркинзи, комунална такса и слично“, велат од Владата.
На Општините им стојат на располагање и европските фондови каде што можат да аплицираат за добивање грантови, или кредити со мала камата, доколку имаат добри и издржани проекти. Овие фондови со години се отворени, но многу мала е искористеноста на европските пари бидејќи малкумина аплицираат поради неспособната и неефикасна општинска администрација. Во локалните институции, иако има превработеност и голем број хонораци на непотребни позиции, нема доволни квалитетен кадар што знае и да ја подготви апликација и да конкурираат на повиците од ЕУ фондовите, а потоа и да ги води проектите.
Општините можат да обезбедат пари и преку проектот за подобрување на општинските услуги финансиран со заем од Светска банка преку Министерството за финансии. Основна цел на овој проект е преку финансирање на општините, по пат на долгорочно задолжување, да се овозможи реализирање на инвестициони проекти кои преку зголемување на приходите односно намалување на оперативните трошоци ќе придонесат кон подобрување на перформансите на општината.

Оваа компонента обезбедува и грантови за Општините како иницијатива и награда за имплементација на реформи насочени кон подобрување во обезбедувањето на услугите. Износот на грантот кој се доделува е поврзан со големината на заемот за соодветната Општина и може да достигне до 20% од вкупниот износ на подзаемот. Средствата од грантот единствено можат да се користат за финансирање на инвестициони проекти.
Сепак, и покрај повикот на Владата за штедење, градоначалниците уште не се откажуваат од проектите што ги ветија во кампањата, а кои се поврзани со трошење, но не и прибирање пари. На пример, градоначалничката на Скопје Данела Арсовска најави дека до крајот на март ќе се врати бесплатниот автобуски превоз за пензионери, кој беше укинат пред 2 години поради коронавирусот. За оваа мерка од буџетот на Градот ќе се потрошат 650.000 евра. Од почетокот на месецов, Градот Скопје за 25 отсто ја намали и цената на паркирањето на паркиралиштата на „Градски паркинг“.

Градоначалникот на Велес Марко Колев, по доаѓањето на функцијата го укина зонското паркирање во градот воведено од ексградоначалникот Аце Коцевски. Во август и септември од наплатата за паркирање Општина Велес собра 480.000 денари.

https://sdk.mk/index.php/naslovna/gradot-skopje-i-opshtinite-imaat-mehanizmi-da-najdat-pari-no-mora-i-da-shtedat-a-ne-samo-da-baraat-pomosh-velat-od-vladata/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 16 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by TRAJCHE Вто Мар 22 2022, 13:22

Tocno taka, se zakanuvaat so restrikcii, nemale pari a trosat milioni na populisticki merki i vdomuvanje partiski vojnici. Da vidat tie sto go kaznuvaa SDSM za koj glasaa. Tie ke kradat i vdomivaat partiski kadri za utre da im barat 15 potpisi za glasanje a narodot od budzetot treba da im gi plati smetkite.

https://sdk.mk/index.php/makedonija/ke-pravime-restriktsii-na-voda-i-nema-da-sobirame-gubre-ako-vladata-ne-ni-pomogne-velat-opshtinskite-komunalni-pretprijatija/

https://sdk.mk/index.php/naslovna/skopskite-opshtini-karposh-gorche-petrov-gazi-baba-i-butel-ke-potroshat-nad-pola-milion-evra-za-vrabotuvana/
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 678
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 16 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by alienmk Сре Апр 06 2022, 17:53

Ete i narodot gi saka sdsm. Site ke se sobiraat da im oddadat priznanie za uspesno vladeenje.

https://m.mkd.mk/makedonija/politika/april-sezona-na-shtrajkovi

alienmk

Број на мислења : 372
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 16 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by PRVOBOREC Сре Апр 06 2022, 18:40

Добар ден левомадиња на небањатите.

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 16 Img_1173

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 16 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by PRVOBOREC Саб Aвг 06 2022, 19:05

Уште еден успех на СДСМ И Заев кој го започна проектот Отворен Балкан.

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 16 Img_1220

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 16 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Саб Aвг 06 2022, 20:28

Во Албанија Македонците немаат проблеми со државата поради етничката припадност. Сега се станати членки на ирганизацијата затоа што сега тоа го побарале. Проблеми имаат Македонците во Бугарија и Грција и таму македонската влада со ништо не им помага, Дури и Македонците во Македонија ќе мора да лажат сека немало буфарски фашистички окупатор во Македонија. Така ќе го лажат и нашите деца и внуци во училиштата. Кога сегашноста ќе стане минато и историја сигурно е дека Заев, Ковачевски, Исмани и други ќе останат забележани како предавници.
Слушам дека и Ескобар од нели пријателската САД не нарече вчера „северномакедонци“ без да добие нота од нашето МНР. Демек грешката била ненамерна знаат видовитите од ДУИ и СДСМ. Ако грешат „пријателите“ што ли ќе прават непријателите. Бугарите на пример.
За крај мој предлог за референдумското прашање:
- Дали сте за воведување на смртна казна за велепредавство?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 16 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by Nebula Нед Aвг 07 2022, 14:23

Nitu vo Grcija nemaat problemi. Partijata "Vinozito" e registrirana i redovno izleguva na izbori, na lokalni, kako i za grckiot i za evroparlamentot. Imaat svoe radio na makedonski jazik, i mislam pecaten medium.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 16 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 16 of 18 Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17, 18  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот