Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Загадување на воздухот

+7
OPOZICIONER
Bosonoga
SHARENI
Luxor
трендафил
Teo
PRVOBOREC
11 posters

Страна 1 of 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Загадување на воздухот Empty Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Пет Дек 07 2018, 19:33

Заев донесе новина во загадувањето. Сега веќе ни ветерот не го прочистува воздухот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Пет Дек 07 2018, 20:07

Нели Струмица беше гасифицирана уште кога Заев беше градоначалник. А граѓаните, според загадувањето се греат со цврсти горива.
Во СКопје новите автобуси не возат затоа што немаат гуми, а нема ни резервни делови и автомеханичари што знаат да поправаат современи возила. Можно ли е тоа да се прави за перење пари преку набавка на нови автобуси во поголем број од потребниот?

https://telma.com.mk/40-avtobusi-na-jsp-ne-se-vozat-niz-gradot-zatoa-shto-veke-6-mesetsi-nemaat-gumi/?fbclid=IwAR2g0iwpWw2Ru02AmHx51A11xyJF1Mk3Rh_pV_22GefjEwTpwjKC_ZtcmNc

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Пет Дек 07 2018, 21:53

Кај нас е вообичаено за проблемите, па и овој со загадувањето, да зборува само опозицијата. Но чудно е кога молчат невладините финансирани со странски пари. Дали и тие се дел од власта, вистинскиот, странскиот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by PRVOBOREC Саб Дек 08 2018, 18:30

трендафил напиша:Заев донесе новина во загадувањето. Сега веќе ни ветерот не го прочистува воздухот.

Ха ха хаааа, глупост небањата, невидена и нечуена, скренавте тотално, уште некоја година во опозиција и ке немаат капацитет Бардовци и Негорци да ве приберат сите небањати.

http://ulica.mk/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%BE-%D0%B2%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE%D1%82-%D0%B3%D0%BE-%D0%B8%D1%81%D1%87%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8-%D0%B2%D0%BE%D0%B7%D0%B4%D1%83%D1%85%D0%BE%D1%82/

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2438
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Саб Дек 08 2018, 19:29

Само нешто многу кусо траеше прочистувањето. Во моментов Скопје е на седмо место по загадување на листата на https://www.airvisual.com/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by PRVOBOREC Нед Дек 09 2018, 13:15

Глупи небањати го исклучија најспособниот од нивните редови па на чело со ефтина имитација на Грујо сакаат да се наметнат како сериозна опозиција.

(ВИДЕО) Јанчев го пронајде спасот од загадениот воздух: Кавадарци прв град кој со вештачки дожд се избори со ПМ честичките!

https://fokus.mk/video-janchev-go-pronajde-spasot-od-zagadeniot-vozduh-kavadartsi-prv-grad-koj-so-veshtachki-dozhd-se-izbori-so-pm-chestichkite/

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2438
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Нед Дек 09 2018, 20:40

Колку што гледам во моментов загаденоста во Кавадарци е 229 микрограма на метар кубен ПМ10 честички, што е скоро 5 пати поголемо од дозволеното. Изгледа дека со сегашната власт и другите предавници ни дожд не не спасува од загадување, што порано не беше случај.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Нед Јан 13 2019, 22:20

Откако станавме Северна воздухот не се прочисти. Денес Македонија во многу градови е како гасна комора. Скопје е најзагаден град во Европа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Нед Јан 20 2019, 10:48

Скопје на 18 вечерта беше најзагаден град на светот, по којзнае кој пат од монтирањето на хунтава на власт, синојка беше на трето место, а власта не презема ништо. Вазалот од Муртино со семејството и обезбедувањето си го прчи пенисот на чист воздух во Гармиш-партенкирхен, а граѓаните на т.н. Северна Македонија може да умрат. И така е потребен простор за бегалците што Сорос ги насочува кон Европа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Пон Јан 21 2019, 09:13

Измеќарската власт ветуваше дека ќе ги зголеми економијата, платите, пензиите..., а единствено успеа да го зголеми загадувањето, па сега сме меѓу првите земји во светот. Во Европа сме први без конкуренција. Прилеп постави рекорд со 1.615 мг/м3 ПМ10 честички. До пред некој ден таму немаше мерна станица, па воздухот беше чист. Дали е и ова дел од проектот Македонците да се иселат, а на нивно место да се доселат бегалци меѓу кои има доста екстремисти и Македонија да стане чистилиште од каде меѓународната заедница ќе си презема луѓе кои им се потребни, а не се терористи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Luxor Пон Јан 21 2019, 09:26

Платите, пензиите и економијата се зголемени само измеќарите на ХидроЖмицко измеќарот на Грујокио лажат дека се оди надолу надевајки се дека некој ќе се излаже и ќе гласа за нив. Притоа забораваат дека подобрувањето на животниот стандард е евидентно и народот ќе си верува себеси а не на домне-офците. Помина времето кога вие му кажувавте на народот како живее, налкумина останавте тие што од штабот им кажуваат што треба да мислат.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Пон Јан 21 2019, 12:36

Загадување на воздухот Inflacija
По релативно поголемата инфлација во време на европската економска (должничка) криза, имавме негативна инфлација, намалување на цените, три години по ред. Со доаѓањето на СДСМ на власт инфлацијата почнува да се зголемува. во 2017 година е 1,4%, за минатата година се иочекува 1,6%, а во оваа 2,0%. Ако се извади од порастот на БДП инфлацијата ќе излезе дека Нето порастот на БДП за мината е најповеќе 1,3%. Со таков пораст тешко е да има пораст на стандардот кај граѓаните, па тоа што тие од власта живеат подобро е на сметка на останатите граѓани кои живеат полошо.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Luxor Пон Јан 21 2019, 13:00

И мрмотот го виткаше чоколадото а ти кога се разбуди мокар до кожа посебно кога сфати дека твоето мислење што ти го кажуваат во штабот потполно се раџликува од реалноста.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Вто Јан 22 2019, 09:01

Податоците за инфлацијата се од Народната банка на Република (Северна) Македонија, која може да го врати старото име Банка на Република Македонија во оваа недела ако во Грција не се изгласа Преспанскиот договор. Инаку не тврдам дека ти и другите што сте блиски до СДСМ не живеете подобро сега. Но секогаш кога добива нешто власта губат неутралните и тие од опозицијата. Тие 500 милиона што наводно ги крадеше годишно минатата власт ги нема никаде ни сега, а многу помалку инфраструктурни работи се градат. Има и дополнителни 30 милиона евра само од покачувањето на цената на дизел горивото, а сега веќе, од 1 јануари, и покачување на повеќе даноци и доприноси, нови лиценци, веќе втор ден двојна цена за паркирање во Скопје.
Скопје во моментов е на 6 место во светот на листата на ЕарВижуал по загаденост. Во Европа сме најзагадени со денови. Нема ли црпнатиот врски да повика ветер за да го расчисти воздухот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Luxor Вто Јан 22 2019, 10:42

Ама кажи, пари буџетот полн а вие дпмне-офците не можете да ги украдете и да живеете без работа на сметка на грбот на народот. Маки големи се тоа за клептпомани и неспособни партиски војничиња како вас. И додека на сите кои макар малку се способни и занаат да работат нешто животот им се подобрува, вам дпмне-офците чија единствена способност е упикување во шупаците на штапските фирерчиња ви се влошува ама за тоа мора некој друг да биде крив никако вашата тотална неспособност.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Вто Јан 22 2019, 11:41

Сериозно ли мислиш дека буџетот е полн, а Северна Македонија ќе се задолжува по втор пат на 24 јануари ( за два дена). Од мерак за да плаќа камати и да ги ангажира парите од банките за да не можат да ги пласираат во стопанството?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Luxor Вто Јан 22 2019, 11:46

Полн е, а тебе ти е жал што не можете да го испокрадете и да продолжите со финансирање на удбашката политика за рушење на независноста и суверенитетот на Македонија во корист на твоите српски газди.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Вто Јан 22 2019, 12:19

Намена на буџетот е да се потроши скоро до крај (нормално да се чуваат некои резерви за итни потреби), а не да се чуваат парите. На пример еден болен нема полза ако Фондот за здравство е полн со пари, а нема лекови или лекарите бегаат во странство поради ниски плати. Во Македонија не фалат само лекови, туку и многу други работи, па ми е тешко дека нормален човек може да ги чува парите наместо да ги решава со нив проблемите.
Чудно ми е и кога се работи за загадувањето зошто некои мерни станици не работат со месеци, а не се поправат или сменат за нови и зошто како просјаци чекаме донација, а имаме свои пари. Сигурен ли си дека има пари. Не знам од каде ми дојде мисла дека некој што тврдеше дека нема да се менува Уставот ти рекол дека има пари.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Teo Вто Јан 22 2019, 12:22

трендафил напиша:Намена на буџетот е да се потроши скоро до крај

Ubavo shto priznavash deka SDSM za razlika od dpne-predavnichka ne se rasfrla nepotrebno so narodni pari tuku gi troshi namenski.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Вто Јан 22 2019, 15:10

Мислам дека си ги дели меѓу себе со партнерите, а веројатно враќа долгови кон странците што ги донесоа на власт и за тоа потрошија многу пари и време.
А да прашам. Ти сериозно ли мислиш дека ПМ1о честичките се од времето на Груевски (од пред 4 години) и од заседа излегуваат за да ја опоганат Северна Македонија, како што вие во договор со странци ја нарековте нашата татковина.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Teo Вто Јан 22 2019, 16:06

Vekje znaeme deka ti ne znaesh da mislish tuku chekash tvoeto mislenje da ti go kazhat od shtab.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Вто Јан 22 2019, 19:22

Што си опседнат со мене место да одговараш на темата. На пример зошто уште ги нема маските што министерот за здравство ги вети за хронично болните. Маските требаше да дојдат на почеток на месецот, а месецот завршува. Веројатно ќе заврши и зимата. Истото ваѓи и за проработување на мерните станици во Лисиче и Железара.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Teo Вто Јан 22 2019, 19:32

Pa ionaka zimata e pri kraj, zoshto parite na gragjante da gi troshime na maski za koi edinstvenite zainteresirani se kukavicite od dpmne-predavnichka. Mnogu vi se zhivee vo Severna Makedonija.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Вто Јан 22 2019, 19:40

Хронично болни има од сите партии, вери, етнички заедници. Колку што слушав пред малку на Сител се работело за донација. Не знам кој требало да донира маски и зошто владата е просјачки расположена кога наводно буџетот е полн. Мислиш ли сериозно дека на СДССМовците лубриканти им се попотребни од маски против загадување, па затоа нив ги набавивте без претходно да ги најавите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Teo Вто Јан 22 2019, 19:43

Ne znaesh koj trebalo da donira, ne znaesh dali voopshto donacijata e ispratena ama da tresesh zeleni i da obvinuvash na politichka osnova znaesh.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот