Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Загадување на воздухот

+7
OPOZICIONER
Bosonoga
SHARENI
Luxor
трендафил
Teo
PRVOBOREC
11 posters

Страна 3 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Загадување на воздухот - Page 3 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Teo Пет Фед 01 2019, 19:10

Pak se javuvash so homoseksualnosta, daj bre smiri gi tie hormonite, najgolemite neprijateli na homoseksualcite shto ne gi vadat od usta se latentni homoseksualci.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 3 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Пет Фед 01 2019, 20:45

Каква врска има ова со загадувањето?
Скопје граби кон врвот. Моментално е на седмо место во светот и веќе е лидер по загаденост во Европа. Ова може да се види на линкот подолу, со напомена дека секогаш тука е прикажано моменталното загадување во време кога ќе го отворите сајтот.


https://www.airvisual.com/world-air-quality-ranking

За утре е предвидено намалување на загаденоста, но повторно покачување од недела.

https://www.airvisual.com/macedonia/skopje

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 3 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Teo Пет Фед 01 2019, 21:10

Koe? Toa shto si opsednat so homoseksualnosta i homoseksualcite?
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 3 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Пет Фед 01 2019, 21:14

Твоите соништа немаат никаква врска со загадувањето.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 3 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Teo Пет Фед 01 2019, 21:21

Jas go napishav ova ili ti? Jasno e koj od nas dvajcata sonuva homoseksualni sonovi.

трендафил напиша:При тоа владата набавува средства за подмачкување на хомосексуални газови,
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 3 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Саб Фед 02 2019, 09:54

Повторно се обидуваш да го злоупотребиш со извртување тоа што мислам дека наместо лубриканти ќе беше подобро владата да купи маски или некој прочистувач на воздух. Истото ќе беше подобро и наместо да се трошат пари за да може некој во Берово во администрацијата да користи албански јазик иако до сега немало ниту еднаш такво барање, само за да се задоволат (ајде нема да напишам какви) барања на едно малцинство кое сака со политичка одлука да се прогласи за второ мнозинство иако бројките не зборуваат така.
Скопје во моментов е на „одличното“ трето место во светот по загаденост. Прво во Европа без конкуренција. Единствено нешто по што вазалската власт не држи во светскиот врв.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 3 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Teo Саб Фед 02 2019, 18:20

Nishto ne izvrtuvam, ima masa drugi nabavki koi isto taka bile ili se nepotrebni koi mozheshe da gi zemesh za primer ama ti uporno se drzhish za homoseksualcite i lubrikantite.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 3 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Пон Фед 04 2019, 10:19

Загадувањето на воздухот има поврзаност и со аутизмот.

https://www.weforum.org/agenda/2018/12/this-study-of-children-in-shanghai-links-air-pollution-to-autism

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 3 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Teo Пон Фед 04 2019, 12:22

Strashno, nemam zborovi. Osven toa zagaduvanjeto ima vrska i so drugi bolesti. Toa e problem koj ne zasega site bez ogled na politichkite stavovi. Ama poznavjki go mentalitetot na grujovistichko-predavnichkata sekta, a pred da pochnesh so gluposti najdi go brojot na rodeni so autizam od 2006 do 2017 i napravi presmetka za prosekot na rodenite so autizam na godishno nivo. Posle toa napravi go istoto i za 2017 i 2018 godina. Se razbira deka so presmetkata ke stavish i linkovi do verodostojni izvori.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 3 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Пон Фед 04 2019, 13:23

еве еден загадувач во мојата општина Чаир.

https://expres.mk/na-shto-se-gree-ginekologija-chair-video/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 3 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Teo Пон Фед 04 2019, 13:26

I zoshto spiete a ne prijavuvate vo inspekcija.Tolku ste glupi shto kje se ispozadushite samo da najdete prichina da ja kritikuvate vlasta.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 3 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Пет Фед 08 2019, 13:27

Бадијала пријавувањето. Во посета на болницата беа и министерот за здравство и заменикот за екологија. Шилегов изјави дека и дава рок на болницата од 30 дена да го реши проблемот или ќе ја затвори. Најновата изјава е дека ако во рок од 30 дена најави решавање на проблемот тоа нема да се стори. За жал помала е штетата од чадот отколку ако болницата не работи.

Во моментов Скопје под раководство на Шилегов е на 6то место во светот по загадување. Во Европа сме втори. Не прешиша Сараево.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 3 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Teo Пет Фед 08 2019, 13:32

Kako shto vi trgnalo na vas od grujovistichko-predavnichka zagaduvanjeto e najmal problem. Spored tvojot nov ofchar makenonci njama, a za drugite...shto ti e gajle.

Загадување на воздухот - Page 3 Untitl12
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 3 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Пет Фед 08 2019, 20:21

Не знам што има врска ова со загадувањето, но за разлика од тебе немам неограничена верба во човек што тврди дека не сум Македонец туку Бугарин. Тие што за себе мислат дека се нешто друго, по карикатурите обично дека се Наполеон, се сместуваат во лудници. Што да кажам за човек што за стотици илјади ширум светот тврди дека се нешто друго. Бугари, а не Македонци.

Еве го Мајскиот манифест што според тебе го потпишал Тодор Александров со Коминтерната со чие спроведување настанала државата Македонија што вие ја пониживте додавајќи и Северна.До македонскиот народ, до организираното револуционерно население во Македонија и до македонските револуционери
Браќа Македонци!
Македонија, во своите природни географски граници меѓу реката Места, планините Родопи, Рила и Шар, реката Дрим, Охридското Езеро, планината Грамос, реката Бистрица и Егејското Море, со едно пространство од 65.000 кв. километра, пресечена од реките Места, Струма, Вардар, Дрим, Бистрица и надарена со најразнообразни природни богатства и благопријатни климатски услови; со своето 2.302.000 население, рознооброзно по својот етнографски состав, со својата централна економска и стратегиска положба на Балканите, меѓу басените на реката Дунав, Егејското и Јадранското Море - ги има сите услови и права за самостојно палитичко постоење, како независна држава што се управува самостојно, која ќе послужи како обединувачка, политкчка и економска алка меѓу народите и државите на Балканското Полуострово.
Вековните борби на македонското население против господството над неговата територија од страна на едно племе и тиранијата спроведувана спрема другите племиња што ја населуваат Македанија; отпорот што го покажа тоа спрема денационализаторската политика на државите што ја владееле Македонија или граничиле со неа; учеството на македонското население во сите востанија и револуционерни движења; содејството што беспрекидно, во сите војни на Балканите, им го даваше на земјите што се јавуваа да се борат во имета на ослобадувањето и самоопределувањето на балканските народи, - е најочигледниот доказ за правата и свеста на македонскиот народ да биде една самостојна политичка единица на Балканите.
Тргнувајќи и опирајќи се на таа свест, Внатрешната македонска револуционерна организација, ВМРО, во текот на цели десет летија, води најрешителна револуционерна борба за ослободувањето на Македонија. Таа борба, во зовисност од соодносот на факторите во меѓународната и балканската политика и етнографскиот состав во организацијата што преовладува, поставуваше различни тактички задачи и се ползуваше со различни средства.
Долго време македонскиот народ, верувајќи во ослободителните стремежи на великите европски сили и малнте балкански држави спрема Македонија, ги беше насочил своите погледи кон нив и го очекуваше своето ослободување преку нивна интервенција. Сообразно со тоа, ВМРО ја беше насочила целата своја дејност да го издигне гласот на страдалниот македонски роб до ушите на идните свои ослободители, да го привлече нивното внимание, да го предизвика нивното мешање, да го исползува натпреварувањето на нивната палитика и по тој начин да ја истргне слободата на Македонија. Примерот со создавањето на слободна Србија, Грција, Црна Гора и Бугарија беше привлечен и охрабрувачки. Сообразно со таа тактичка задача на македонската револуционерна борба беа и нејзините средства, во прв ред единичните и делумните удари, било против владетелската власт, било против туѓите интереси врзани со Македонија. Дури ни Илинденското востание, најголемото и најмасовното движење, не можеше да смета дека само ќе извојува слобода на Македонија, туку илаше цел да му го наложи на општоевропското јавно миелење и на меѓународната дипломација резрешувањето на македонското прашање.
За една вистинска револуционерна акција во голем масовен македонски или балкански размер, којашто би сметала само на себе за извојувањето на македонската слобода ни збор не можеше да стане.
Резултатите од европската интервенција по Илинденското востание, изразени во лицемерните реформи, насочени повеќе да го заздрават и закрепнат турското владеење над Македонија, отколку да ја родат нејзината слобода го разочараа македонскиот народ. Тоа разочарување ја засили струјата во редовите на ВМРО којашто, сметајќи на ослободителната мисија на младите балкански држави, ги насочуваше своите усилби да предизвика нивна воена интервенција. Балканската војна, која заврши со поделба на Македонија во Букурешт 1913 г., а по неа и општоевропската војна, со нејзините Париски договори кои го раскинаа живото тело на Македонија и го поделија меѓу балканските држави што ја окружуваа, дефинитивно ја убија верата на македонскиот народ во ослободителната мисија на интервенционистичката политика на големите европски и малите балкански држави. Берлинскиот (1878 г.), Букурешкиот (1913 г.) и Париските мировни договори од 1919 г. го убедија и најпоследниот неверен Тома, дека како големите, така и малите европски држави спроведуваат своја егоистичка политика, поради што слободата и постоењето на Македонија може да биде само монета за поткусуравање.
Од тоа произлегува дека од тие држави, додека се раководени од влади кои ја подржуваат завојувачката и империјалистичката политика на тие догавори, или, со други зборови, додека кај нив не се установат влади што ќе ја базираат својата надворешна и внатрешна политика врз вистинското самоопределување на народите, македонскиот народ не може да очекува никаква поткрепа за својата слобода.
Проценувајќи го основно тој историски опит, ВМРО доаѓа до цврстиот и конечен заклучок дека во својата револуционерна борба за слободата на Македонија, таа може да смета само на крајно прогресивно-револуцнонерните движења во Европа, кои се борат против империјалистичката политика на своите влади, против постојните мировни договори и за вистинско самоопределување на своите и туѓи народи.
Ете зошти ВМРО изјавува дека во интерес на македонската слобода ќе ја даде сета своја поткрепа само на оние што на балканска почва се борат против завојувачката политика на европскиот империјализам, спроведувана било директно било преку владите на балканските држави.
Но, владите на балканските држави не се јавуваат само како орудија на европскиот империјализам; тие спроведуваат и своја сопствена националистичка, завојуаачка политика. Благодарејќи на таа општоевропска империјалистичка и општобалканска националистичка завојувачка политика, Македанија, истоштена од петвековното ропство, разурната од три војни, денес одново е поробена и разделена помеѓу трите балкакски држави: Србнја, Грција и Бугарија.
Ниедна од владите на балканските држави не мисли за ослободувањето и обединувањето па раскинатите делови на Македонија; ниедна од нив не мисли и не дејствува за самоопределувањето на македонскиот народ во самостојна политичка единица; ниедна од нив не сака на поробените Македонци да им ги даде правата предвидени во договорите кои им го осигуруваат културниот развиток како национални малцинства. Поради тоа, ВМРО е принудена да изјави дека политиката на сите сегашни балкански влади е непријателска за слободното и самостојно палитичко постоење на Македонија и дека таа најрешително и со сите средстаа на револуционерната борба ќе се бори против нивната завојувачка политика спрема Македонија и македонскиот народ.
За да се избегне секакво недоразбирање и нејасност, ВМРО изјавува исто така дека таа не може да се дезинтересира за внатрешната и надворешната политика на балканските држави и особено на Србија, Грција и Бугарија кои владеат цели делови од територијата и населението на Македонија.
По однос на Грција ВМРО ќе се бори против секој обид за враќање на монархијата - најјаркиот израз на ултраимперијалистичката грчка политика - и против секоја грчка влада која ја подржува денешната делба на Македонија, го денационализира населението во грчка Македонија и насилно го изменува неговиот етнографски состав, протерувајќи го домородечкото население и заменувајќи го со грчки преселеници од Мала Азија и Тракија.
По однос на Југославија ВМРО најрешително ќе се бори против сите, без разлика на партија, белградски влади, кои ја крепат денешната српска политика на насилнички централизам, денационализација и угнетување не само на македонскиот народ, туку и на народите на Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Косово, Војводина, Словенија и Далмација; уште повеќе затоа што таа политика, поткрепена од некои европски држави, е насочена кон нови заграбувања на туѓи територии за сметка на Албанија, бугарска и грчка Македонија. ВМРО изјавува дека во внатрешните национални борби во Југославија таа решително застанува на страната на сите угнетени народности, што ќе се борат против белградските влади - за демократска децентрализација и федеративна реорганизација на Југославија.
По однос на Бугарија ВМРО изјавува дека и покрај сите жртви, што бугарскиот народ ги давал и е готов да ги даде за слободата и независноста на Македонија, денешната бугарска влада на Цанков, во расчекор со чувствата и интересите на својот народ, води една политика јавно антимакедонска и антибугарска, една политика јавно србофилска, која не само шта ја овековечува делбата на Македонија туку подготвува нови територијални прекројувања на Балканите за сметка на Македонија. ВМРО ги предупредува народите на Македонија, Југославија, Грција и Тракија, дека белградската влада, опрена на своите договори со некои европски држави за делбата на Хрватска, Албанија и Грција, се гатви да ја рашири својота завојувачка политика накај Солун, терајќи ја софиската влада кон Кавала, заплашувајќи ја, дека во противен случај ќе ги окупира бугарските градови Перник и Ќустендил.
И владата на Цанков, е изгледа, соблазнета од тие империјалистички перспективи, потшепнувани од белградските сирени. Таа се зафатила да ја уништи Внатрешната Македонска Револуционерна Организација и македонското револуционерно движење, кои се јавуваат како најсериозна пречка за остварувањето на тие престапни намери. Додека белградската влада ја подготвува и раздувува граѓанската војна во Албанија, софиската влада на Цанков се зафатила со уништувањето на ВМРО.
Затворањето на неколку статини Македонци во Бугарија, осомничени за учество или соучество во македонското ослободително движење; забранувањето на сите легални печатни органи на македонската емиграција во Бугарија, кои го заштитуваат ослабодителното дело на Македонија; готовноста на софиската влада да посегне и по највидните дејци на македонското ослободително движење за да ги затвори и предаде на Србија, очевидно како искупителна жртва на новиот курс на српската и бугарската завојувачка политика, се најпоследните и јарки дакази за престапната политика на софиската влада.
ВМРО го знае изворот на таа српска и бугарска политика. Слабоста на белградската влада внатре во земјата ја тера да ги жртвува интересите на хрватскиот народ во полза на Италија - Ријека и Јадранското приморје - и да бара компензација за сметка на Албанија, бугарска и грчка Македонија. А внатрешната слабост на софиската влада ја прави неспособна да им се противстави на белградските заплашувања и пред опасноста од окупирањето на Перник и Ќустендил од Србите таа е готова да оди на доброволно саработување со српската експанзионистичка политика накај Солун, надевајќи се дека самата ќе биде компензирана накај Кавала. На таков начин се жртвуваат не само интересите на Македонија и Тракија, туку во исто време се засегаат и интересите на Бугарија, Југославија и сите балкански народи.
Основната причина за слабоста на софиската влада е нејзината изолираност, откинатост од народните маси и непријателството од овие последниве кон неа. Борејќи се по секоја цена за запазување на власта во свои раце и не наоѓајќи никаква подршка во народот за да се противстави на српската завојувачка политика, таа се мачи, во соработка са неа, да ги отклони опасностите што висат над Бугарија, подбуцнувајќи ја последната кон нова авантура, само и само да спечали некој привремен успех со кој би ја зајакнала својата разнишана положба внатре во земјата. За таа цел таа ги жртвува како интересите на македонскиот така и интересите на бугарскиот народ. Таа е принудена да управува во внатрешната политика со терор, суспендирање на сите уставни гаранции; таа е принудена да ја суспендира слободата на говорот, печатот, соборите и здруженијата, да растура цели задружни организации и политички партии; таа е принудена дури да откажува прибежиште за палитичките бегалци на Македонија.
При таквата положба ВМРО изјавува дека политиката на владата на Цанков е непријателска спрема македонскиот и бугарскиот народ и апелира кон сите Македонци и Бугари да поведат најрешителна борба против неа.
Тие треба да и дадат своја поткрепа само на една таква влада во Бугарија која, опирајќи се врз широките трудбенички маси од градот и селото, не ќе има нужда од терор и исклучителни закони за своето управување, не ќе прибегнува кон суспендирање на суштествените гаранции за една вистински народна и демократска власт и која, опирајќи се врз довербата на масите на слободољубивиот, демократски и нешовинистички бугарски народ, ќе може да му ги даде неопходните средства за борба против завојувачката политика на соседните држави, без да се плаши дека тие средства ќе бидат свртени против неа.
Само во установувањето на една таква влада во Бугарија, ВМРО гледа гаранцнја и за понатамошниот успешен развој на својата револуционерна борба за слободата и независноста на Македонија и за политичката независност на сите балкански народи.
Зацртувајќи го во општи линии својот однос кон државните фактори на општоевропската и балканската политика, ВМРО изјавува дека таа се бори и ќе се бори со сите средства на револуционерната борба:
1. За ослободувањето и обединувањето на раскинатите делови на Македонија во една наполно независна и самостојна политичка единица, во нејзините природни, географски и етнографски граници;
2. За демократизирањето на соседните на Македонија балкански држави и нивното сојузување во една балканска федерација, која единствено може да го гарантира политичкото постоење на независна Македонија и независноста на другите балкански народи; да ги задоволи економските и културните интереси на сите балкански народи, сврзани со излегувањето на трите балкански мориња; да ги парализира анексионистичките стремежи на балканските и империјалистичките стремежи на големите европски држави; а исто така да го гарантира правилното разрешување на сите национални спорови, осигурувајќи го културниот развиток на сите етнички малцинства.
ВМРО изјавува дека во својата борба за независна Македонија и Балканската федерација смета, пред сe, на обединетите револуционерни сили на целото македонско население, без разлика на вера и народност, кои ќе ја поведат својата борба во тесна соработка со револуционерните сили на трудбеничките маси во другите балкански држави. Доколку пак успехот на нејзината ослободителна револуционерна борба зависи од меѓународната положба, ВМРО смета пред сe, на моралната и материјалната поткрепа од прогресивно-револуционерните движења во европските држави, кои се борат против империјалистичката политика на нивните влади, против создадените империјалистички мировни договори и за полното и вистинско самоопределување на народите.
На таков начин ВМРО прекинува конечно со илузиите да ја очекува слободата на Македонија и создавањето на Балканската федерација преку интервенцијата на балканските шовинистички и европски империјалистички влади.
Таа изјавува дека само оние држави и влади можат да претендираат да бидат искрени пријатели на македонската слобода и на балканските народи, кои со својата сопствена политика даваат даволно докази дека го следат и на дело го реализираат принципот за слободно самоопределување на народите. Сите други се непријатели на македонската слобода и против нивната политика на Балканот, ВМРО ќе води најрешителна борба.
ВМРО е свесна за релативната слабост на своите сили, но таа исто така добро знае дека цела Европа е минирана од противречја многу подлабоки и понепомирливи отколку оние што ја предизвикаа општоевропската војна во 1914 година. Една нова балканска и општоевропска војна или меѓународна граѓанска револуционерна борба за ослободување и самоопределување на народите е неминовна. Нешто повеќе, таа тропа веќе на портите на сите држави.
ВМРО ја сфаќа многу добро големата и решителна улога која Балканот ја одигра во избувнувањето на општоевропската војна од 1914-1918 г. Таа им обрнува внимание на сите Македонци и балкански револуционери дека и во идните борби кои бргу се приближуваат, Балканот може да изигра уште поголема и порешителна улога, доволно е само револуционерните усилби на сите угнетени балкански народи да бидат сплотени и обединети под знамето на македонската слобода и независност, под знамето на својата сопствена слобода и независност и најпосле под знамето на Балканската федерација.
И затоа ВМРО апелира кон сите свесни борци за слободата и независноста на балканските народи да ги сплотат своите сили за брзото формирање на еден единствен македонски револуционерен фронт, кој ќе послужи за образувањето на единетвен балкански револуционерен фронт против сите шовинисти, против сите анексионисти и империјалисти, против сите угнетувачи на своите и туѓи народи.
За да ги даде сите докази дека ја управува својата дејност по тој пат, ВМРО изјавува најсвечано дека ги прекратува сите потери и ги укинува снте екзекутивни мерки и наредби протнв одделните македонски дејци, групи, организации и струи, штом тие искрено ќе застанат врз базата на вистинската револуционерна борба, во духот на овој манифест и ќе подадат рака за општа борба под знамето на слободна и независна Македонија, под знамето на Балканската федерација.
Со тоа ВМРО го прави првиот и најрешителен чекор за создавањето на неопходната поволна атмосфера за свикување во скоро време на еден обединителен конгрес на целото македонско револуционерно движење, на кој преку усилбите на сите искрени македонски револуционери, ќе се создаде единствениот македонски револуционерен фронт кој, опирајќи се врз единствениот балкански револуционерен фронт, во тесна соработка со сите прогресивнореволуционерни движења на Балканите и во Европа, ќе ја извојува слободата и независноста на Македонија, ќе го наложи создавањето на Балканската федерација, ќе го осигури мирот на Балканот - за да го потпомогне востановувањето на мирот во цела Европа.
Сите напред во редовите на револуционерната македонска борба!
Да живее единствениот македонски револуционерен фронт!
Да живее единствениот балкански револуционерен фронт!.
Да живее обединета и независна Македонија!
Да живее Балканска федерација!
Виена, 15 мај 1924 г.
За ВМРО Централен комитет
А. Протогеров
П. Чаулев
За Т. Александров и по негово полномоштие потпишале:
П. Чаулев
А. Протогеров

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 3 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Teo Пет Фед 08 2019, 21:01

Od koga ti nemash doverba vo Zhmicko? Da ne lazhesh po malce m?
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 3 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Саб Фед 09 2019, 11:36

100% доверба не може да се има во ниту еден политичар се додека се однесуваме како чукнати и не почнеме да ги бркаме на клоци тие што се на власт, а не го исполнуваат тоа што го ветиле. На пример дека нема да го менуваат уставното име. Наместо Сорос и ЦИА да ни организираат промена на власта, тоа да го правиме сами по наши норми.
Колку што гледам СДССМ го очисти ВМРО од сите со сомнителен морал (дури и само наклеветени, па во сегашното раководство на партијата нема контаминирани политичари. Почнувајќи од Љубчо Георгиевски кој е ваш партнер, до Сашо Мијалков.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 3 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Teo Саб Фед 09 2019, 12:21

Aha, zhmickovistichko-predavnichka e chista, bez napraven kriminal, minatoto ne postoi za vas, a od druga strana dovolno e bilo koj kriminalec da ja napushti zhmickovistichko-predavnichka i vednash da go pishete na kontoto na SDSM. Ne znam dali zabelezhuvash ama tvrdenjata ti se apsolutno glupi duri i za zhmickovist.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 3 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Саб Фед 09 2019, 14:06

СДССМ е вазалска партија, па ги запишуваме на страна на газдите. Да те потсетам дека оваа тема е за загадувањето како најуспешен проект на СДССМ. Загадивте се, но во аерозагадувањето не доведовте во светскиот врв.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 3 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Teo Саб Фед 09 2019, 16:04

Zatoa li zhmickovistichko-predavnichka se napikia vo shupakot na Soros i shiri glasini deka kje izveduvate tivka revolucija so koja nasilno kje ja srushite legalno izbranata vlast vo Makedonija, da se zapishete vo vazalite na strana na gazdite? Mnogu glupa strategija ste izbrale, bez ogled shto prifakjate stotici iljadi begalci muslimani da dojdat na teritorija na Makedonija vo zamena za vlast pak nema da uspeete, premnogu ste glupi.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 3 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Нед Фед 10 2019, 11:42

За бегалците има друга тема.
Гледам дека со мавтањето со орли владата го очисти воздухот, па во моментов Скопје прв пат по многу месеци на Еарвижуал е со зелена ознака (добро) за загадувањето. Еве како власта го расчистува воздухот:

Загадување на воздухот - Page 3 Grubi-11-670x351


Загадување на воздухот - Page 3 Ahmeti-osmani-dvoglav-orel


Во Битола имавте и меѓународна помош, Илир Мета, претседателот на „пријателска“ Албанија.

Загадување на воздухот - Page 3 Ilir-meta

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 3 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Teo Нед Фед 10 2019, 13:28

I kako toa shto makedoncite od albanska etnichka pripadnost go pokazhuvaat svojot etnichki simbol orelot te zagrozuva tebe ili bilo koj drug? Pa neli zakonot za znaminja e donesen dodeka vladeevte vie od dpne-predavnichka? Kako im dozvolivte da imaat duri i praznik na znameto na koe e istiot toj orel? Zoshto togash orelot ne vi precheshe? Na krajot shto mislish deka kje postignesh i dokazhesh razgoruvajki etnichka netrpelivost i omraza megju gragjanite na Makedonija? Osven toa deka si glup.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 3 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Нед Фед 10 2019, 21:28

Во Македонија уште има интерно бегалци што не може да се вратат во своите домови во Арачиново. Матејче и други места. Не знам дека претседател на било која друга држава освен Илир Мета покажувал со рацете некој симбол во странска држава. Етничко чистење е направено и во мојата општина Чаир. Во времето кога јас бев дете тука скоро и да немаше Албанци. Големо мнозинство беа Македонците, а имаше Турци, Бошњаци, Срби и Роми многу повеќе отколку Албанци. Ситуацијата е сменета со примање на бегалци од Косово. Албанците на големо не само што зборуваат, туку и работат на создавање на т.н. Голема Албанија. Во секој случај повеќе тие ги загрозуваат соседите (од Србија отцепија дел со помош на меѓународната банда) отколку што Македонија ги загрозува или ги загрозуваше Грција и Бугарија.
Но тоа не е тема, туку загадувањето. Скопје во моментов е на 6-то место во светот и прво во Европа. Куманово е двојно позагадено од Скопје, но не е на листата на еарвизуал затоа што таму ги нема помалите градови. По загадени од Скопје се и Кавадарци и Гостивар.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 3 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Вто Фед 12 2019, 10:34

Професорката на медицинскиот факултет Бети Дејанова, советник од владеечката ДОМ на седница на советот на општина Центар, додека другите дискутираа кој е виновен за загадувањето наместо за самото загадување и како да се подобри состојбата, изнесе фрапантен податок. За прв пат по 30 години испитување на медицинскиот факултет на примероци земени од студентите плунката на пушачи и непушачи има иста количина на штетни материи. Испитувањето со ист резултат е повторено со вработени на факултетот. Пред доаѓањето на оваа влада на власт и во државата и во градот Скопје вакви резултати немало, што значи дека има влошување на состојбата со загадувањето, а не барем минимално подобрување.

https://www.radiomof.mk/video-nema-razlika-megju-pushachi-i-nepushachi-pokazhalo-testiranje-na-plunka-vo-skopje/


На видеото подолу излагањето на професорката е од 1:37 минута._________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 3 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Teo Вто Фед 12 2019, 11:42

Shto se grizhish tolku, sega kje mozhesh da pushish bez grizha na sovesta.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 3 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by трендафил Вто Фед 12 2019, 13:55

Не ќе можам затоа што веќе две години, по заминувањето во пензија живеам надвор од градот, па веројатно имам подобри резултати од пушачите. Инаку се согласувам дека можеби сите станале пушачи. Кој на амбасадори, кој јавно му го бацува пенкалото на секретарот на НАТО, ... Заев на снимката кога бара едно евро кај Вицето пуши и вистинска цигара, па ако некој пуши на двоен пушач сигурно е дека има катастрофални резултати, а тие околу него стануваат пасивни пушачи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Загадување на воздухот - Page 3 Empty Re: Загадување на воздухот

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот