Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

+5
Luxor
Teo
трендафил
SHARENI
osa
9 posters

Страна 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 Empty ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by Luxor Чет Јан 24 2019, 21:16

Претседателските избори ќе бидат распишани во февруари, барем таква е најавата. дали со нив ќе има предвремени засега е непознато па ќе се задржиме само на претседателските. Разни фејк вести се шират низ медиумите, се лицитира со можни кандидати, коалиции и консензуални опции.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by Luxor Чет Јан 24 2019, 21:18

СДСМ сеуште го испитува јавното мислење, во оптек се десетина имиња но ниту за едно од нив нема потврда. Иако се шпекулира со имињата на Димитров, Шеќеринска, Спасовски, Зекири како и Денко Малевски.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by Luxor Чет Јан 24 2019, 21:19

Досега ниту еден од наведените ниту демантирал ниту потврдил нешто освен професорот Малдевски кој јавнмо шпобара од медиумите да престанат да го користат неговото име во контекст на претседателските избори.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by Luxor Чет Јан 24 2019, 21:22

Од другата страна дпмне после заканите за бојкот ако со претседателските не се одржат и предвремени парлоаментарни наеднаш го промени ставот и реши да распише оглас за кандидат за претседател. Конечниот избор би требало да биде на партиска конвенција која би се одржала во февруари.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by Luxor Чет Јан 24 2019, 21:25

Досега единствениот кој се пријави на конкурсот на дпмне е Владимир Ѓорчев кој одржа и прес на кој ја промовираше кандидатурата. Иако некои не го сметаат за сериозен кандидат Ѓорчев експресно доби поддршка од Антонио Милошовски што дава тежина на неговата кандидатура. Конкурсот е сеуште отворен и можно е пријавување на други кандидати.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by трендафил Пет Јан 25 2019, 08:38

За жал нема шанси да избереме претседател на сите граѓани на Македонија поради поделбата што Сорос и други странци успешно ја направија во Македонија. И по етничка и во рамки на поголемите етнички заедници. Би посакал за претседател некој што нема да се бори за интересите на странци, но и за тоа се мали шансите. Се надевам дека нема да има изборен фалсификат како што имаше на скоро сите претседателски избори до сега и дека резултатите нема да се толкуваат како тие од неуспешниот референдум.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by Teo Пет Јан 25 2019, 12:15

A na koi toa pretsedatelski izbori spored tebe nemasha falsifikat? Bidejki neli pishuvash "imashe na skoro site pretsedatelski izbori do sega".
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by трендафил Пет Јан 25 2019, 19:53

Претседател на Република Македонија за жал е веќе дел од историјата, па не е важно веќе како е избиран. Првиот следен ќе биде Претседател на Северна Република Македонија. Северна, иако го имам нејзиното државјанство не е моја татковина, па не знам дали воопшто ќе излезам да гласам.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by Teo Пет Јан 25 2019, 20:12

Ama e tvoja tatkovina koga treba da lapash parichki od budzhetot licemeru.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by трендафил Пет Јан 25 2019, 20:34

Сега сум пензионер, а никогаш не сум работел во државна служба. Потполно погрешни ти се пророштвата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by Teo Пет Јан 25 2019, 20:45

I kje primash penzija od Severna? Vistinski patriot bi se otkazhal i od drzhavata i od penzijata.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by трендафил Нед Јан 27 2019, 09:52

Пензијата не ми е подарок од државата, туку се работи за мои пари уплаќани како дел од мојата плата и кои за жал СДССМ кога со името КПМ и СКМ беше единствена партија во Македонија ги изеде (да не кажам ми ги украде). Малку си се збунил. Не добивам социјална помош која ја зголемувате и е поголема од минималната пензија. Од северна можеби ќе добијам отштета за кршење на моите човекови права.
Малку за изборите. Најмалку што СДСМ ќе загуби на предвремените парламентарни е криминално стекнатото 2/3 мнозинство. Претседател ќе биде или од опозицијата или нема да се избере. И така претседател веќе не ни е потребен затоа што претседателот на Собранието и владата ги суспендираат неговите функции.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by Luxor Нед Јан 27 2019, 10:41

трендафил напиша:
Малку за изборите. Најмалку што СДСМ ќе загуби на предвремените парламентарни е криминално стекнатото 2/3 мнозинство.

Можно ама нема 100% гаранција.

трендафил напиша:Претседател ќе биде или од опозицијата

Гладна кокошка просо сонува.

трендафил напиша:или нема да се избере.

Ова е невозможно ако има двојни избори а дпмне-офците сакаат пратеници.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by трендафил Нед Јан 27 2019, 12:51

Реално претседател тешко дека ќе се избере ако било која страна ги бојкотира изборите. И со крадење на референдумот немаше излезност од 40% потребна за избор на претседател. СДССМ е педерска партија во карактерен смисол, па може да оди и на искористување до максимум на купените и(ли) уценети пратеници, па да го смени Уставот со тоа што претседател би бирало Собранието и првиот претседател на Северна Македонија да го избере овој состав. Не би пишувал за излезни решенија во тој случај затоа што не сакам јавно да пишувам за насилство со помош надвор од НАТО и ЕУ, доколку овие организации го подржат и тоа.
Најверојатно е СДССМ да се однесува шибицарски и да сака т.н. Пржинска влада да трае што покусо и да нема време за реорганизација пред се на партизираната полиција и УБК. Веќе нема време за влез на опозицијата во владата во траење на предвидените 100 дена. Треба да се инсистира на одлагање на претседателските избори кои би се одржале заедно со парламентарните, но со 100 дена пржинска влада и нормално оставка на Заев кој тогаш би можел железните опинци да си ги носи по нивите на родното му Муртино. Знам дека вас не ве интересираат фер избори, туку победа по секоја цена, без разлика дали ќе ги украдете изборите или насилно странци ќе ве донесат на власт.
На крај да напишам повторно дека Претседател и не и потребен на Македонија ако може да се објават во Службен весник измени на Уставот и закони без негов потпис, а Министерката за одбрана да раководи со армијата во негово име, што е всушност државен удар, односно наметнување на една рамноправна власт како поголема од друга.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by Luxor Нед Јан 27 2019, 15:34

Толку будалаштини си истресол во еден пост што да не беше смешно ќа беше жално. Барањето алиби за поразот уште пред да се распишат изборите и очјниот обид за закани со странски сили доволно зборува за менталната болест што зема замав колку што подолго сте во опозиција. И научи веќе еднаш дека во Македонија имаме ПАРЛАМЕНТАРНА, не претседателска и не директна демократија.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by трендафил Нед Јан 27 2019, 19:26

Ајде ќе дадам некои податоци. СДССМ никогаш не победила два пати едно по друго на парламентарни избори. Победи во 1994 (по бојкотот на опозицијата), загуби во 1998, победи во 2002 година, загуби во 2006та. Немал трета победа. Никогаш кога СДССМ бил на власт немало предвремени избори. По загубени избори СДССМ состави влада во 1992 година и во 2016 година. ВМРО победи на изборите во 1990 година, 1998, 2006.2008, 2011,2014 и 2016 година.
Не верувам дека ќе има предвремени избори ни сега, затоа што газдите нема да го дозволат тоа, бидејќи и да победи власта нема да има 2/3 мнозинство потребно за понатамошно разнебитување на Македонија. Ако гласачите ги сакаат, не знам зошто власта бега од избори. Нели се јадеа фекалии од типот дека Мицковски бара избори, а моли Бога да не ги добие. Очигледно е дека стадото на црпнатиот од Муртино бега од избори и дека Заев ќе облече железни опинци за да го спречи изјаснувањето на народот.
Нешто не се сеќавам дека Крсто Муковски на пример во затворот се среќаваше со неговите гласачи, пред да биде пуштен во замена за амнестија и неколку тендери (до сега) да гласа за укинување на Македонија кај нас и „признавање“ дека Македонија е Грчка, а не македонска.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by Luxor Нед Јан 27 2019, 20:26

Само ти теши се со статистика. Basketball
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by трендафил Нед Јан 27 2019, 20:59

Не се тешам со тоа што мислам дека нема да има предвремени избори додека не се исполни и повеќе од 100% од т.н. Тиранска платформа која не постоеше.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by Luxor Нед Јан 27 2019, 21:12

Јас сеуште не сум сигурен дали дпмне го навлекува СДСМ или ќе биде обратно па ќе има пиштење вриштење.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by трендафил Пон Јан 28 2019, 15:22

Искрено, во време кога е загрозен до максимум идентитетот на голем број Македонци, ме заболе и за ВМРО и за СДССМ. Што ќе ни партии ако не постои Македонија. Чудно ми е што вие воопшто немате чувство дека кршите човекови права на многу Македонци и во Македонија и во дијаспората. Кај сите народи има луѓе што мислат дека потекнале од мајмун и што потекнале од човек, од Адам, но не се расправаат поради тоа ниту им прават проблеми за влез во НАТО и ЕУ. Кај нас очигледно ненормалното станува нормално. Никој не бара да се откаже ниту од мајмуните, ниту од Адам. А некои големи (во смисла силни) будали со поддршка на заевистите (предавниците) сакаат да не натераат да се откажеме од тие што живееле на иста почва со нас пред многу векови.
Да потсетам дека Ципрас не ја спомна Мирка Гинова или протераните од Беломорска Македонија како Македонци, туку како Грци што загинале од идеолошки причини во борба помеѓу Грци комунисти и Грци демократи. За него избрканите се од иста етничка заедница како нашите сонародници што живеат во Грција, што би рекле Грци. Со преспанскиот договор владеачката партија и купените или уценети Вмровци тоа го призна и Македонија. Дали во некоја иднина ќе дојде до спојување на Северна Македонија со Македонија (за која признаваме дека е Грчка, нели?). Со човекови права што ги имаат Македонците во Грција по мене, а Грци според Ципрас и неговиот пријател Заев.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by Luxor Пон Јан 28 2019, 17:47

Што убаво плачеш за права кои всушност ги имаш, неверојатно. Ај и што лажеш за говорот на Ципрас не е страшно, ама што се правиш луд демек заборваш дека вие дпмне-офците ги поделивте македонците е врв на лицемерието. Ме заболе дали веруваш во еволуција или креационизам, никој не ти дава право да присвојуваш делови и личности од историјата само за себе, поточно за дпмне-офците а останатите да ги прогласуваш за предавници. Затоа залудно крокодилските солзи за некакво кршење на правата на дпмне-офците, никој освен вие самите не ви оспорил ниту едно право.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by трендафил Пон Јан 28 2019, 20:09

Никогаш не сум напишал дека Грците немаат право како дел од својот идентитет да го имаат и македонскиот, без разлика дали живеат и од кога живеат во Македонија или на територија што била окупирана од античките Македонци. Грците и заевистите напротив екслузивитет им даваат на нашите јужни соседи, за кои и пратеник од Грција призна дека во најголем дел се доселени во Македонија во преселбата на народите по Букурешкиот договор. Тоа е и историска вистина според македонските историчари. Погрешно ти е и мислењето дека само ВМРОвците се идентификуваат како мене, но и да е така не е нормално да се кршат човековите права на тие што ги сметаш за политички противници. Платениците на Сорос беа тие што го критикуваа секој потег на поранешната власт и го измислија поимот антиквизација иако им пречеа и урбаните споменици како тој на Шмизла или чистачот на чевли на пример. На никој не му пречи споменикот на веројатно најголемата историска личност од територијата на скопско, Јустинијан Први затоа што Италијанците немаат мува на капата како Грците во врска со својата историја. Имаат доволно историја и ако ја делат со други.
Не сум слушнал до сега дека некој во САД, на пример, им брани на доселените Македонци или од било кој друг народ или раса да се идентификуваат со Џорџ Вашингтон, на пример. Такво нешто прават само примитивци.
Јас не оспорувам дека вие СДССМовците сте постанале од мајмуни, а немате врска со луѓе пред АСНОМ или некоја деценија порано или подоцна. Секој си го знае своето потекло подобро. Сериозно прашувам, знаете ли од кога се сметате за Македонци или за мајмуни што говорат македонски јазик од групата на јужнословенски јазици или како веќе пишува во вашиот договор со Грците или уште чекате тоа Заев да ви го каже. Со мајмуните карикирам. Сериозно прашувам што сте биле пред да станете Македонци од Северна Македонија и од кога сте тоа. Дали е тоа ваша одлука или место вас ќе одлучи Бојко Борисов.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by Luxor Пон Јан 28 2019, 20:42

Не си напишал, ама многу громогласно си пеел "и солунско поле наше ќе биде", и "има уште два три дела за да биде цела" и многу други глупи гафофи направивте вие дпмне-офците поаѓајки од погрешните или поточно кажано лажни интерпретации на историјата.

А сега сме македонци од северна м? Не сме "северџани"? Или "предавници"? А ако сакаш да знаеш што сме биле пред да се формира македонската нација, додуша нешто покасно ама доволно рано за да се разликува од останатите нации на Балканот почни да читаш историски дела од релевантни автори а не од Тентов и останати морони што ги објавуваат идиотските портали со звучни имиња што врска немаат ниту со Македонија ниту со македонската нација ама ги користат во насловите за да се палат глупите дпмне-офци.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by трендафил Пон Јан 28 2019, 21:32

Ајде повторно да ти напишам дека мене идентитетот ми го има предадено дедо ми со приказните за Александар Македонски. Во време кога и Тентов бил дете, помало од мене, а Груевски или Георгиевски воопшто не биле родени. Науката воопшто не е битна за идентитетот иако науката говори дека античките Македонци и античките Грци не биле еден ист народ. Имало доселувања и во Македонија и во Грција. Во Беломорскиот дел на Македонија од денешна Турција се доселени стотици илјади Грци во последниов век, но се доселени и луѓе од Африка, Азија. Ако тоа што го мислиш за Македонците го мислиш и за Грците, зошто поддржуваш дека Грци постоеле пред 2,5 милениума, а ние го немаме тоа право. Мислиш ли дека Грците , НАТО, ЕУ, САД и други се плашат од мене и неколку други индивидуи па го правеа целиот овој политички и правен циркус или дека Киро Глигоров, Бранко Црвенковски, Љубчо Георгиевски и Владо Бучковски беа будали за каков го сметаш Груевски, што не сакаа да го сменат името посебно не и во нашиот Устав.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by трендафил Пон Јан 28 2019, 21:36

Сега да се вратам на темава. 40 професори и други видни личности ја предлагаат професорката Гордана Силјановска-Давкова како кандидат за Претседател на Република Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019 Empty Re: ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2019

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот