Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Претседателски избори 2019

+10
TRAJCHE
nino
OPOZICIONER
PRVOBOREC
SHARENI
Luxor
Teo
трендафил
osa
defo
14 posters

Страна 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Претседателски избори 2019 Empty Претседателски избори 2019

Пишување by defo Саб Мар 23 2019, 23:39

Ај тема за избориве.....
Прво реден број на кандидатите:
1.Река
2.Гордана Силјановска Давкова
3.Стево ПендаровскиНешто шо ме радува, иселенициве ги нема, се намали бројот на гласачи од дијаспората, ајде следно и да им се укине правото да гласааат.


Претседателски избори 2019 54258279_2123573901097548_128949637078843392_n-823x420
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by osa Нед Мар 24 2019, 00:08

iskreno i jas sakam da im se ukine pravoto da glasat od dijasporata ....koga ke se vratat (NIKOGASH) togash ke glasaat


Последната промена е направена од osa на Чет Мар 28 2019, 10:01. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by трендафил Сре Мар 27 2019, 20:39

Ако добро разбирам мислите дека дијаспората нема да гласа за Пендаровски?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by defo Сре Мар 27 2019, 22:18

Незнам за кого ќе гласа, ама и да гласа, нема да влијае на крајниот резултат. Во превод дијаспората рук ја боли и за Пендо и за Гога (не Секулич). Што е и нормално, нека си гледаат маката каде што си се, и нека не остават нас(кои останавме од X,Y причини овде) да си ја гледаме „маката“.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by osa Чет Мар 28 2019, 10:03

potpolno se soglasuvam so tebe defo i mora taka da bide

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by трендафил Пет Мар 29 2019, 20:45

Власта не мисли како вас, па и дијаспората ќе ја попишува како да живеат овде. Се разбира не поради Македонците, туку поради водечката нација во државава во моментов, Албанците. И јас сум за тоа тие што не живеат во Македонија да се избришат од избирачкиот список. Вака Македонците доколку не излезат на гласање ги нема нивните гласови, а Албанците гласаат на домашните избирачки места дури и кога не се дојдени од земјите во кои живеат. Така беше и на локалните избори и на референдумот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by трендафил Пон Апр 01 2019, 20:51

Пендаровски на домашно поле прави втор обид да стане претседател. На глобалистички план има реприза на слоганот од Хилари Клинтон со кој ги загуби изборите во САД „ЗАЕДНО НАПРЕД“. Ваљда смета дека два минуса прават плус.

Претседателски избори 2019 Kampanja-960x720

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by Teo Пон Апр 01 2019, 21:27

Претседателски избори 2019 134
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by трендафил Вто Апр 02 2019, 09:38

Нека победи најдобрата кандидатка на изборите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by Teo Вто Апр 02 2019, 11:07

So ova vsushnost priznavash deka koj i da pobedi pobeduva kandidatot na Soros. Shto pak go potvrduva mislenjeto na LoshGze deka vashite ovchari uriniraat znaesh kade i pritoa ve lazhat deka toa e medot i mlekoto shto kje teche koga kje gi donesete na vlast, neshto shto nikogash nema da se sluchi.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by трендафил Вто Апр 02 2019, 14:36

Сите кандидати симале контакти со Сорос и службите за кои има работено тој. Тие се замешани во сите структури во Македонија. Најмногу е замешан Стево Пендаровски, всушност сите вработени во МВР на почетокот на самостојноста на Македонија се двојни играчи, кој ќе плати повеќе, а знаеме дека повторувачот како кандидат на СДСМ е бивш полициски функционер со семејна традиција, да не кажам непотизам, наследен од татко му.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by Teo Вто Апр 02 2019, 16:21

Prokleti da ste predavnici od dpsmne koi ja unishtivte Makedonija i makedoncite i gi terate da greshat pred Boga. Prvo go prodadovte imeto i istorijata (zatoa shto toa bez vashite predavnichki glasovi ne beshe mozhno) a sega ja unishtuvate Makedonskata Pravoslavna Crkva i vera. Za toa li ja spremate anatemisanata Goga Droga, da gi potpishe amandmanite na Ustavot shto kje gi izglasate koga kje dojdete na vlast i so koi ja brishete MPC od Ustavot? Sigurno kje gi izbrishete od Biblijata site mesta kade shto se spomnuva Makedonija i kje gi zamenite so Grcija.

Претседателски избори 2019 135

Претседателски избори 2019 222
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by трендафил Вто Апр 02 2019, 18:45

Дали покрај Иларион и некој друг владика ја има прифатено одлуката на Грчката православна црква. Јас не сум во Брегалничката, туку во скопската епархија. Владиката смета дека актуелните пратеници од власта се поддржувачи на убиства.

https://kanal5.com.mk/articles/175372/mitropolit-ilarion-abortusot-e-smrten-grev-ramen-na-ubistvo

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by Teo Вто Апр 02 2019, 19:01

Predavniku i bezbozhniku, Ilarion e arhierej na MPC i mitropolit Bregalnichki i zboruva vo ime na MPC. Zaludno se obiduvash da ja ocrnish MPC sakajki da gi opravdash tvoite oFchari koi go zabluduvaat narodot i go teraat da odi po patot na gjavolot po koj tie samite odamna trgnale.

Претседателски избори 2019 Untitl13
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by Luxor Вто Апр 02 2019, 19:58

Ставот на сите православни цркви е дека јогата е кривоверие или ако така сакаш ерес. Сте тргнале по ѓаволот вие и вашите водачи и кандидати за лидери на земјата. Штета што со вас на дното го повлекувате и неукиот народ користејки ги ѓаволските вештини.

МАНАСТИР СВ.ГАВРИЛ ЛЕСНОВСКИ
17 октомври 2018 ·

КРИВОВЕРИЈА

ШТО Е ЈОГАТА – ОПУШТАЊЕ ИЛИ ОКУЛТНА ДИСЦИПЛИНА?Терминот јога потекнува од санскритскиот збор - Yug, и значи заедница (со божественото, со твоето повисоко Јас). Јогата е пат кон надминување на обичниот ум (она што ти мислиш дека си) со цел да се стопиш со твоето повисоко Јас или божественото Јас. Значи јогата е спојување со Браманот (т.е. бесконечниот, универзален дух, безличната сила која Индусите ја сметаат и ја нарекуваат бог), преку изменетата состојба на свеста и спрема тоа, теоретско ослободување на себеси од врските со бесконечните инкарнации. Јогата доаѓа од Хинду Веда. Може да се следи наназад до Патанџали, кој бил религиозен водач. Шива, еден од трите најмоќни богови на Хиндуизмот, познат како уништувач, се нарекува Јоги Свара или Господар на Јогата.

Го наведуваме следниот дел, извадок од неколку светски списанија:
Проценето е дека постојат 10 000 учители по јога во САД, кои поучуваат помеѓу четири до пет милиони студенти неделно. Јогата е програма која вклучува свесно истегнување, промислени движења, контролирано дишење и вежби за релаксација. Целта на јогата е да ја развива силата, еластичноста, рамнотежата, рамнотежата на телото, свесноста на телото, мускулната рамнотежа, смиреноста и контролираното дишење. Јогата потекнала од една Хиндуистичка школа на мислители, која говори дека движењата можат да ја издвојат душата од телото и умот. Во Западниот свет, јогата воглавно се користи во облик на вежби. Се вели дека јогата сака да ги обедини телото, умот и здивот; да ги натера да делуваат во хармонија. Таа е многу лесна, спора и медитативна; но бара концентрација. Инструкторите по јога велат дека примиле мноштво жалби од оние луѓе, кои веруваат дека јогата е испреплетена со окултното и со мистицизмот. Знаеме дека јогата навистина потекнува од еден дел на индискиот хиндуизам, но нашите часови се занимаваат воглавно со физичката страна на јогата, која ниту на еден начин не ги приморува луѓето да бидат вклучени во религиите на Далечниот Исток. (Тhe Bloomington Herald Times; 1991)

Тажно е, дури и Христијаните поверуваа во оваа лага. Секој учител по јога е всушност мисионер на Будизмот или Хиндуизмот, дури и доколку тој или таа носат крст, инсистираат на тоа дека Исус бил голем јогин, говорат и протестираат дека јогата не е религија, туку наука. Ова е најголемата лага.

Сепак, таа е толку раширена, популарна, и се верува во неа, па така, во Американските државни школи, почнувајќи од градинките, но и во секоја друга област од животот денес, јогата и другите облици на хинду – будистичкиот окултизам се изучуваат и се прифаќаат како наука.
Спротивно на тоа, Христијанството е исфрлено од образованието и притиснато во секоја друга област од животот во едно широко, слободоумно движење кое настојува да ја замени религијата со New Age наука! (Peace, Property and the coming Holocaust, стр. 147).
Јогата е јасен концепт на New Age – от, кој е длабоко религиозен и пантеистичен во своето потекло. Нашироко се употребува и поддржува од страна на проповедниците на New Age –от. Ова движење ја негира реалноста на гревот и потполната изопаченост, и верува дека секој човек е - воопштено добар и дека е божествен. Тие учат дека постои бог во секој од нас, а дека ние сме премногу несвесни за тоа: дека треба тоа да го развиеме преку медитација и други метафизички техники. Тие учат дека единствената работа, која им е потребна на луѓето, е просветлувањето во поглед на нивната божественост. Веруваат дека преку реинкарнацијата, човекот повторно се соединува со бог. Веруваат во Карма, која го претставува долгот на човекот од неговиот претходен живот. Проповедаат и веруваат во еволуцијата, спротивна на Создавањето, опишано во Светото Писмо.

Јогата исто така е придружена со фантазирање, визуелизација, хипноза, магија на умот, пеење на мантри, позитивно размислување, со Силва техники на умот, кои не само што не се Христијански, туку се и потенцијално опасни. Кога се спроведува од страна на верниците Христијани, дозволува одредено надворешно, духовно влијание во нашиот живот,недоследно и недозволено во него (2 Кор. 6:14-18).
Практикувањето на јогата во најдобар случај е незнабоштво, паганство, а во најлош случај – окултизам.
Нејзините учења потекнуваат од религиите на Далечниот Исток, кои учат дека - „Јас сум Бог, само што тоа не го сфаќам“: целта на јогата е самоостварувањето , да се погледне длабоко во она што треба да биде храм на Вистинскиот Бог, и тука да се открие наводното Вистинско Јас, или повеќето – Јас - и да се објави дека ние сме Бог. Ништо не е во религијата посилно од таа идеја, но сепак, со смирени лица, сите јогини инсистираат дека бавењето со јога, нема да ги смени кај било кого, неговите религиозните верувања.
Ова е религија на антихристот, и за прв пат во историјата е широко распространета низ целиот западен свет, преку трансцеденталната медитација и другите облици на јогата (The Seduction of Christianity, стр. 54).

Јогата себеси се нарекува наука. Нарекувајќи се себеси како наука, јогата (која го претставува срцето на Хиндуизмот) во последните триесет години стана составен дел на западните општества, каде што се предава во секој клуб, во државните училишта, индустријата, во многубројните цркви. Облечена во облеката на западот, јогата се здоби со прифаќање во медицината, психологијата, образованието, во религијата под еуфемизми како што се фокусирање, терапија за опуштање, самохипноза и креативна визуелизација. Јогата е создадена да води до остварување на човечкото вистинско божество, низ внатрешниот, медитативен пат, во кој конечно го наоѓа крајниот извор на сѐ - во човечката психа (The Seduction of Christianity, стр.110).
Хата Јога - е популарниот облик на јога, практикуван од оние кои бараат облик за опуштање и вежба без напор. Јохана Микелсен меѓутоа, правилно расудува: „На Западот постои вообичаено погрешно сфаќање дека Хата Јога, (една од десетте облици на јога) која наводно води до самоостварување, е само неутрален облик на вежба, релаксирачка и делотворна алтернатива за оние кои се згрозени од трчање и калинетика... Меѓутоа, Хата Јога претставува еден од шесте препознаени системи на изворниот Хиндуизам, и во своите корени е религиозна и мистична. Исто така, таа е еден од најтешките - и особено духовно опасни облици на јога.“

Изразот – Хата (hatha) – потекнува од глаголот – hath, што значи угнетување, тиранизирање. Практикувањето на Хата Јога всушност е замислено за да го потиснува текот на психичката енергија низ овие канали (симболички или психички премини од другата страна на 'рбетниот мозок), присилувајќи ја на тој начин моќта на змијата или – кундалини силата, да се подигне низ средниот психички канал и 'рбетот (sushumna) и горе, низ чакрите (chakras) – претпоставените психички центри на човечката личност и моќ.
Западњаците погрешно веруваат дека некој може да практикува Хата Јога, без притоа да зема учество во философските и религиозни верувања, кои се undergird. Тоа е потполна заблуда...Вие не можете да ги одвоите вежбите од философијата... Самите движења стануваат облик на медитација. Продолженото практикување на овие вежби на јога, со или без намера, конечно ќе влијаат на тебе, и ќе те усмерат кон Далекуисточните, мистични погледи. Во тоа е смислата!
Според дефиниција, не постои нешто такво – неутрална јога. (Like Lambs to the Slaughter, стр. 93-95).

Превод:
Сестринството на Метохот
„Св. Спиридон Чудотворец“

https://www.facebook.com/Lesnovo.Monastery/photos/%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%88%D1%82%D0%BE-%D0%B5-%D1%98%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BE%D0%BF%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%BE%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%82%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B8%D1%81%D1%86%D0%B8%D0%BF%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B01-%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D1%82-%D1%98%D0%BE%D0%B3%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%BD/10160797851055580/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by SHARENI Вто Апр 02 2019, 20:04

Generalot u pojam ja ubi i kandidatkata i poddrzuvacite.

Претседателски избори 2019 10
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 845
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by трендафил Сре Апр 03 2019, 10:14

Православната црква е и против смртната казна врз неродени деца само затоа што мајката во тој момент не ги посакува, а убиство е поголем грев од вежбање јога, посебно ако на неа се гледа исклучиво како на вежба.
Гледам дека симпатизерите на Пендаровски во голем број не сакаат да станат при изведувањето на македонската химна или чекаат негова команда за да станат. Ништо без команда или камшик во СДСМ.

https://www.facebook.com/PavelSatevMKD/videos/542558596149970/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by SHARENI Сре Апр 03 2019, 21:02

Goga droga vo spotot stavila razocarani shareni demek sega ke glasaat za nea. Pa nie sme razocarani zatoa sto SDSM ne uspea da gi smesti na robija mafijasite koi stojat zad nea i ja kandidiraat za nov fikus sto ke im deli amnestii. Treba da bides bez mozok za da miislis deka za da go kaznime SDSM sega ke glasame tie mafijasi da se vratat na vlast.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 845
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by трендафил Сре Апр 03 2019, 21:20

Секој реален би требало да биде разочаран од власта. Прочитај што ветуваше СДСМ пред изборите, а што направи. Твое право е да сакаш само твојата партија да е на власт, а да не ти е важно дали другите живеат подобро. Меѓу шарените има две категории на незадоволни. Една која навистина сака подобра Македонија и друга што очекувала да се закачи за државна цицка, но не добила место во државната администрација.
Искрено, веруваш ли дека сме добиле датум за преговори со ЕУ минатата година како што тврдеше Заев, дека ќе добиеме оваа година како што тврди вицепремиерот Османи или дека нема да добиеме датум туку помош за да ги исполниме условите за прием како што изјави Хан денеска.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by osa Сре Апр 03 2019, 23:22

ЗНАМ ДЕКА СМЕ УМОРНИ ОД ИЗБОРИ, НО МОРА ДА ГО ПРОДОЛЖИМЕ ПАТОТ ПО КОЈ ТРГНАВМЕ, РЕЧЕ ПЕНДАРОВСКИ НА КОНВЕНЦИЈАТА ВО СКОПЈЕ

Претседателскиот кандидат на СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, вечерва во салата „Борис Трајковски“ во Скопје, одржа промотивна конвенција за претседателските избори. Пендаровски на конвенцијата ги повика граѓаните масовно да излезат на изборите на 21 април и 5 мај оти тоа е единствениот начин земјава да оди по патот кон Европската унија и НАТО.

„Знам дека сме изморени од избори, но мора да се мобилизираме и да го продолжиме патот по кој почнавме да чекориме, за европска иднина на нашата државата. Не смееме да се коцкаме со иднината на земјата и да фрлиме во вода сè што оваа власт изминативе речиси две години направи. Не ни носи иднина поништувањето на Договорот од Преспа. На овие избори ќе си го земеме она што ни го земаа пред 5 години“, рече Пендаровски.

На конвенцијата се обрати и поранешниот министер и кандидат за претседател Имер Селмани и премиерот Зоран Заев. Заев кажа дека земјата чекори во вистински правец кон Европската Унија и НАТО, со силна поддршка од цела меѓународна заедница. Според премиерот опозициската ВМРО-ДПМНЕ не нуди ништо за иднината на народот, туку се празна слама.

„Подготвен сум со секого да седнам, да разговарам, кога се работи за иднината на земјата. Да подадам рака и кон опозицијата, немам никакви предрасуди. Спремен сум селфи и со Мицкоски да направам, само тој да подаде рака и да се откаже од неговиот претходник Груевски“, кажа Заев.

А. АНТЕВСКА

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by osa Сре Апр 03 2019, 23:22

ЗНАМ ДЕКА СМЕ УМОРНИ ОД ИЗБОРИ, НО МОРА ДА ГО ПРОДОЛЖИМЕ ПАТОТ ПО КОЈ ТРГНАВМЕ, РЕЧЕ ПЕНДАРОВСКИ НА КОНВЕНЦИЈАТА ВО СКОПЈЕ

Претседателскиот кандидат на СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, вечерва во салата „Борис Трајковски“ во Скопје, одржа промотивна конвенција за претседателските избори. Пендаровски на конвенцијата ги повика граѓаните масовно да излезат на изборите на 21 април и 5 мај оти тоа е единствениот начин земјава да оди по патот кон Европската унија и НАТО.

„Знам дека сме изморени од избори, но мора да се мобилизираме и да го продолжиме патот по кој почнавме да чекориме, за европска иднина на нашата државата. Не смееме да се коцкаме со иднината на земјата и да фрлиме во вода сè што оваа власт изминативе речиси две години направи. Не ни носи иднина поништувањето на Договорот од Преспа. На овие избори ќе си го земеме она што ни го земаа пред 5 години“, рече Пендаровски.

На конвенцијата се обрати и поранешниот министер и кандидат за претседател Имер Селмани и премиерот Зоран Заев. Заев кажа дека земјата чекори во вистински правец кон Европската Унија и НАТО, со силна поддршка од цела меѓународна заедница. Според премиерот опозициската ВМРО-ДПМНЕ не нуди ништо за иднината на народот, туку се празна слама.

„Подготвен сум со секого да седнам, да разговарам, кога се работи за иднината на земјата. Да подадам рака и кон опозицијата, немам никакви предрасуди. Спремен сум селфи и со Мицкоски да направам, само тој да подаде рака и да се откаже од неговиот претходник Груевски“, кажа Заев.

А. АНТЕВСКА

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by osa Сре Апр 03 2019, 23:25

i glej idioti DPMNEOVSKI zapalile sve zivo okolu salata "Boris Trajkovski" kade se odrzuva konvencijata na Pendarovski ....bolni umovi ...ovie site ke ne izgorat zivi ....podaleku od dpmneovskite piromani

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by osa Сре Апр 03 2019, 23:34

Намерно запалена отворената депонија покрај салата Борис Трајковски
Пожар од отворена депонија покрај салата Борис Трајковски, кој бил намерно подметнат според проценките на пожарникарите. Во гаснењето на пожарот биле ангажирани 5 противпожарни возила и 12 пожарникари. Побарана била и помош на екипите од “Улици и патишта” на град Скопје, со чии возила се очекува пожарот да се изгасне до 18 часот.

Според командирот на противпожарната единица во Скопје, Владимир Кочовски, теренот зафатен со огнот не е лесно пристапен за возилата.

Екипите се обидуваат да пристапат до опожареното подрачје и преку кејот на Вардар и патеката за прошетки.

Не постои опасност да бидат зафатени околните објекти , затоа што депонијата е сосема одвоена од останатите објекти и нема да се шири пожарот, смирува Кочовски.

https://telma.com.mk/namerno-zapalena-otvorenata-deponija-pokraj-salata-boris-trajkovski/

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by osa Сре Апр 03 2019, 23:37

Јога и емоции – Поен кај гласачите или контра-ефект?!
Поздрав на сонцето од плажа на Охридското езеро, емотивни разговори и прегратки со поддржувачите, кратки говори пред публика удобно сместена во столици. Претседателските кандидати со неконвенционална кампања се обидуваат да ги придобијат гласачите. Сиљановска утрово вежбаше јога, тренирајќи си ја издржливоста.

Пендаровски, пак, синоќа доби неочекувана понуда.

Река од бербер покажа дел од своето секојдневие, а си го искористи и презимето во слоганот „Река за Републиката„,

За аналитичарите, стартот на кампањата покажа дека Сиљановска игра на патриотизам, Пендаровски на ЕУ и НАТО интеграциите, а Река на етничката карта. Но, дефинитивно главен адут на сите им се емоциите, што според социолозите може да има и контра-ефект.

Ацевски вели дека, ударот врз емоциите на гласачите мора да биде максимално рационален и умерен. Потстрижувањето и вежбањето јога пред камери на некој начин е и симпатично, но целосно непотребно.

Социологот потенцира дека, личните хобија и секојдневните активности на кандидатите за најголемиот дел од популацијата се неважни податоци, што нема да убедат никого да гласа.Електоратот очекува сериозни и цврсти ставови и идеи за важните прашања за државата на чие чело треба да застане некој од тројцата кандидати.

Далиборка Демјанска


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by трендафил Чет Апр 04 2019, 18:12

Кој е за Македонија ќе гласа за Силјановска, а кој е за Северна Македонија за Пендаровски. Река, за жал има мали шанси затоа што сепак не постои расположение кај Македонците за претседател од албанската етничка заедница откако сите пратеници Албанци во Собранието, без исклучок, гласаа за менување на името и кастрирање на македонската историја, македонскиот идентитет и македонскиот јазик.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот