Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Претседателски избори 2019

+10
TRAJCHE
nino
OPOZICIONER
PRVOBOREC
SHARENI
Luxor
Teo
трендафил
osa
defo
14 posters

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Претседателски избори 2019 - Page 4 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by трендафил Пет Мај 03, 2019 8:59 pm

https://fokus.mk/pendarovski-ako-pobedi-siljanovska-gruevski-za-dve-nedeli-ke-se-vrati-vo-makedonija/

Не е ли ова обраќање наменето за народски кажано будали. Што тоа би направила Силјановска што не би го направил сегашниот претседател Ѓорге Иванов? Би поставил обратно прашање во ист стил. Дали ако не биде избран Пендаровски Заев ќе ја напушти државата.
Во моментов гледам во дуелот на претседателските кандидати уште едно обраќање за будали. Пендаровски извади договор за купување на општествен стан (од каде му е?) обвинувајќи дека општествениот стан е приватизиран затоа што Силјановска била министер. Секој што не е будала знае дека законот важеше за сите и дека стан изграден во 1953 година имаше висока амортизација (за 40 години) но тоа важеше за сите. Нема никаква злоупотреба во случајов. Освен злоупотребата Пендаровски да добие копија од договорот што во секој случај е злоупотреба на власта.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 4 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by трендафил Пет Мај 03, 2019 9:55 pm

ФОКУС: Како се случи еден тврд левичар каков што сте вие да ги повика избирачите не само да излезат во вториот круг на гласање, туку и гласот да го дадат за кандидатката на десницата? Нели е тоа малку контрадикторно? Од друга страна, кога се во прашање нашиве „големи“ партии, да се стават тие на оската „левица-центар-десница“ оддамна нема никаква смисла. Па, што имате заедничко вие со „идеологијата“ на Силјановска, а што ве одбива од „идеите“ на Пендаровски?
АПАСИЕВ: СДСМ–ДПМНЕ се две лица на една иста, буржујска партија. Тие се финансирани од нашите транзициски олигарси и крупни капиталисти и заедно со ДУИ се виновни за кошмарот кој го живее Македонија. Оттука, поддршката за Силјановска е строго персонална, а никако про-вмровска! Дотолку повеќе што „повмровски“ кандидат е Пендаровски – тој беше портпарол во првата вмровска влада на Љубчо Георгиевски, па советник во кабинетот на вмровецот Борис Трајковски, а сега е поддржан од рекетарското подземје кое до неодамна беше под контрола на ДПМНЕ, но сега го контролираат властелинските структури на СДС(С)М.
Пендаровски е бирократски лик, со шуплива политичка логика и измеќарски сервилен „мајндсет“, спакуван во божемна фенси урбана обланда. Тој е еден од најистурените социјалдемократски политички фигури кој го промовираат вазалскиот менталитет кон НАТО и ЕУ, со потценување на сопствениот „небањат“ народ. Тој фејкерски елитизам на целата таа црвена буржоазија ми е комплетно туѓ и тотално одвратен. Затоа, тој нема што да понуди.
За разлика од него Силјановска е изграден карактер! Реализирана личност – и приватно, и професионално. Ја познавам уште од студентските денови, кога како апсолвент на „Јустинијан Први“ ја одбрав уставно-правната група. Како професор е еден од најинспиративните на факултет, со огромен и несомнен углед признат дури и од оние кои ја мразат; а како стручњак и научник е ценета од целиот свет, како врвен конституционалист во фелата.
Искрено, не верував дека ќе се нафати да биде кандидат за претседател на Републиката, знаејќи колку ќе биде изложена на плукања, хејтања и говор на омраза од страна на провладините фабрички загари, но штом се нафатила – верувам дека ќе биде одлична прва жена претседателка. Кредибилитетот и докажаниот личен и професионален интегритет и достоинство кои таа ги има е светлосни години пред она на Пендаровски. Тоа народот знае да го препознае.
Било кој друг кандидат на ДПМНЕ ќе им донесеше едвај 200.000 гласови во првиот круг, а таа освои околу 320.000 – што значи дека ги привлекла неопределените, кои секогаш ги одлучуваат резултатите од изборите. Затоа и верувам во нејзината победа. Со Силјановска повеќепати досега сме биле на иста политичка линија: од Форумот за слободна академска комуникација „Сократовци“, преку Професорскиот пленум во време на Режимот, па до нашето отворено правно противење на октроираниот т.е. Преспански договор и кампањата за бојкот на Референдумот за промена на името. Така што, поддршката кон неа е строго принципиелна и личносна – се однесува исклучиво кон неа како човек, а не кон ДПМНЕ како партија со која остануваме идеолошки политички противници.
Последно, но не и помалку важно, е дека во овој клучен историски момент македонското општество не смее да дозволи заевизмот да стане највисок стадиум на груевизмот – т.е. СДССМ да има тотална власт во политиката. Тоа ќе биде погубно за земјата и мора да има институционален систем на „кочници и рамнотежа“


Линк до целото интервју
https://fokus.mk/dimitar-apasiev-levitsa-na-chelo-so-saveski-ke-beshe-provladina-pajton-partija/_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 4 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by Luxor Пет Мај 03, 2019 9:59 pm

Нормално дека е наменето за будали ама за вас будалите дпмне-офци жмицковисти. Јасно ве потсетува дека гога ќе го помилува, тој ќе се врати и ќе ја преземе партијата, грујовистите пак ќе бидат главните играчи а вие жмицковистите ќе го попушите. Ако погледнеш реално услуга ви прави човекот отварајки ви ги очите. Сега вие бидете будали и гласајте за гога.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6229
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 4 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by трендафил Пет Мај 03, 2019 10:04 pm

Ако добро те разбирам мислиш дека ако народот избира помеѓу Груевски и Заев, на избори ќе добие Груевски. Доаѓањето на власт без победа на избори со притисок на евроатлантската меѓународна банда, како што е случај со оваа власт, или некој друг странец, не верувам дека ќе се повтори во Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 4 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by Teo Пет Мај 03, 2019 10:59 pm

Chitam i ne si veruvam na ochite. Kolku treba da bidesh glup prezemanje na liderstvo vo partija da go izednachish so pobeda na drzhavni parlamentarni izbori. A koga sme kaj izborite...

Претседателски избори 2019 - Page 4 D5qw-Wd-X4-AAl-Wp-K

Претседателски избори 2019 - Page 4 Cropped-image-20190503-215327-2079100711
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 4 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by OPOZICIONER Саб Мај 04, 2019 11:27 am

Ajdeee uste ne doslo gladanjeto pocnaa da placat zosto se sigurni deka ke izgubat. Aj pa ako ne voopsto da ne glasame i zmicko sam da odredi koj ke bide pretsedatel.
Претседателски избори 2019 - Page 4 Cropped-image-20190504-105725-2079100711
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 890
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 4 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by Kalinda Нед Мај 05, 2019 1:09 pm

Полека кон крајот.
Излезноста е многу мала
Неможе ни до 30%
да се дојде .
Следи оставка од
Заев и предвремени
избори
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 487
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 4 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by PRVOBOREC Нед Мај 05, 2019 10:23 pm

Честито пораз небањати. Конечно државата ќе добие нормален претседател.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1962
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 4 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by osa Нед Мај 05, 2019 10:48 pm

chestitki Predsedatele na republika severna Makedonija g-din Stevo Pendarovski

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16139
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 4 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by osa Нед Мај 05, 2019 11:00 pm

koj ke ja trgne baba od mikrofonot ...se zaboravi ...neznae kade se naoga .....a ova e samo pres konferencija .....ajde dpmneovci odnesete ja baba na spienje ,se zaboravi ...lele i ovaa ja glasale ...kolku mnogu budali imalo vo drzavava

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16139
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 4 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by osa Нед Мај 05, 2019 11:09 pm

ke ja sobere nekoj baba ili tolku ja ostaivte

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16139
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 4 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by трендафил Нед Мај 05, 2019 11:11 pm

Честитам на победата северни Македонци и Албанци. Чудно е што не можете да се воздржите од говорот на омраза и кога треба да се радувате поради победата. Нешто наеднаш оживеавте.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 4 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by SHARENI Нед Мај 05, 2019 11:25 pm

chestitki za noviot predsedatel
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 764
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 4 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by TRAJCHE Нед Мај 05, 2019 11:29 pm

dobivme predsedatel na drzavata ...neka ni e so sreka
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 615
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 4 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by IVA Пон Мај 06, 2019 6:44 am

Konechno predsedatel od koj nema da se sramime ..chestitki za uspeshnite izbori premiere ...chestitki za noviot predsedatel
IVA
IVA

Број на мислења : 364
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 4 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by трендафил Пон Мај 06, 2019 9:13 am

А од кој тоа претседател сте се срамеле? Кои сте тоа вие што сте се срамеле од некој претседател?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 4 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by трендафил Пон Мај 06, 2019 9:42 am

Да ти помогнам за одговорот. Колку што гледам според резултатите по општини од етничките Македонци поголем дел имаат гласано за Силјановска, а од Албанците скоро никој. Дали мислиш дека Албанците повеќе ја сакаат Македонија од Македонците. Дека никој не е за т.н. Голема Албанија, на пример. Зошто тие што се за голема Албанија ја мразат Силјановска, а го сакаат Пендаровски? Во мојата општина Чаир Пендаровски Победи со 15503 спрема 3564 гласа. Во Арачиново 2909 спрема 84. Тие 84 во поголем дел се т.н. внатрешно раселени лица протерани по геноцидот врз Македонците во Арачиново.
Вчера патем беше ден на македонскиот јазик и македонската азбука. Не забележав дека тоа се одбележи. Не е така со денот на албанската азбука.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 4 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by Teo Пон Мај 06, 2019 9:56 am

Molchi bre ne se sramuvaj povekje. Tolku nisko padnavte shto Goga u shupak im se napika na albancite. Za vasha nesrekha izleze deka tie odlichno go raspoznavaat licemerieto. Tuku da ne znaesh sluchajno dali Goga sega otkoga albancite ne i gi dadoa glasovite kje se razveduva od albanecot za koj mozhela da se omazhi?
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 4 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by трендафил Пон Мај 06, 2019 2:57 pm

Кај албанското малцинство има проблем што си замислува дека е народ, односно мнозинство. СДСМ прифаќа дека сите што имаат ментални проблеми во врска со Македонците се во право. И на Албанците дека се мнозински народ во Македонија и на Бугарите кои сметаат дека не сме Македонци туку Бугари и на Грците кои сметаат дека Македонија е нивниот северен дел, а не и Република Македонија. А евроатлантската меѓународна банда ги поддржува сите непријатели на Македонија. Бугарија на пример немаше проблеми со соседите кога стана членка на ЕУ, што би рекле заробената унија смета дека Македонија ги прави проблемите.
Јасно е и дека се потребни предвремени избори, затоа што составот на парламентот не ја отсликува волјата на гласачите. Лично од хунтата не очекувам предвремени избори затоа што секој ден власт им носи многу пари. Ајде заедно да се надеваме дека ме си го сменивме името бадијала, односно само за членство во НАТО, а не и за членство во ЕУ, затоа што не верувам дека по евроизборите ќе остане администрацијата што вазалски се однесува кон САД, па Македонија како американски слуга ќе има мали шанси за прием.
Ајде да почекаме и што ќе излезе од обвинувањата за изборни нерегуларности од страна на опозицијата. Се надевам и дека како што на овие избори се обединија сите непријатели на Македонците (вклучувајќи ги и нашите предавници, на следните ќе се обединат и сите Македонци без додавки, со целосна историја идентитет и јазик (вклучувајќи ги и дијалектите од Беломорска Македонија).

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 4 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by Teo Пон Мај 06, 2019 6:47 pm

Pa zoshto ja kandidiravte i glasavte nesudenata albanska snaa Goga?
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 4 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by EVITA Пон Мај 06, 2019 7:32 pm

Sto ubav podarok i dade Stevo na soprugata za rodendenot, ja napravi prva dama na Makedonija.

Новата прва дама на Македонија денеска слави роденден

https://plusinfo.mk/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B2%D0%B0-%D0%B4%D0%B0%D0%BC%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%81%D0%BA/

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 266
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 4 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by трендафил Пон Мај 06, 2019 7:52 pm

Ако сопругата на Пендаровски под народ подразбира државјани, можеби е во право. Ако мисли на македонскиот народ, според референдумот и претседателските избори, тој не сака промена на името под уцена и кастрирање на македонската историја, идентитет и јазик. За разлика од следниот претседател на Република Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 4 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by defo Пон Мај 06, 2019 8:28 pm

Ми олесна у ПМ, колку бев исплашен бабе да не ни стане претседател.

defo

Број на мислења : 2851
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 4 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by Teo Пон Мај 06, 2019 9:34 pm

Pak si pochnal so glupostite. Eve da vidish shto saka makedonskiot narod.

Претседателски избори 2019 - Page 4 Cropped-image-20190506-212716-2079100711
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 4 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by Luxor Пон Мај 06, 2019 10:49 pm

Ова веќе станува сериозно, ќе остане Трендо без уште еден лидер.

Претседателски избори 2019 - Page 4 Untitl26
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6229
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 4 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот