Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Претседателски избори 2019

+10
TRAJCHE
nino
OPOZICIONER
PRVOBOREC
SHARENI
Luxor
Teo
трендафил
osa
defo
14 posters

Страна 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Go down

Претседателски избори 2019 - Page 5 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by трендафил Вто Мај 07, 2019 9:11 am

Ајде прво ќе му одговорам на Дефо дека Силјановска е помлада од многу светски политичари, Трамп (9 години) , Путин (2,5 години), Павлопулос (5 години)... Ти не би сакал за претседател било кого од ВМРО и да беше предложен некој од долната уставна граница, од 40 години. Тоа е твое право. Има хејтери на ВМРО исто како што има и хејтери на СДСМ е се е во ред додека се пишува коректно. Киро Глигоров не го сметавте вие или  вашите татковци или дедовци за дедо само затоа што е од СДСМ иако имаше 73 години кога стана претседател, а 77 кога беше реизбран, што е 14 години повеќе од годините што ги има Силјановска, а 82 кога си замина во пензија. Признај дека се плашиш од тоа дека Силјановска ќе се обидеше да ги врати нашите човекови права сами да си ја именуваме државата, правото наши историчари без притисок да ја пишуваат нашата историја, сами да си го определуваме идентитетот, да не мораме да говориме албански ако не сакаме ...
Што се однесува до оставките, не знам дали тие што ги бараат се членови на ВМРО или не. Имаат право и нечленови да побараат оставка, не го оспорувам тоа, но во напишаното не знам зошто се бара оставката. И овие избори покажаа дека ВМРО е најголема политичка партија, но дека со помош на македонците од албанско и косовско потекло најголемата партија не мора да ја освои власта. Патем Албанците во Македонија се традиционално на страна на „меѓународната заедница“. Во турско биле на страна на османлиите, во втората светска војна на фашистите, сега се на страна на заробената евроатлантска меѓународна заедница. Не знам зошто би дало оставка раководството на ВМРО што ја подигна партијата од мртви при тоа имајчи ги за противник не само локалните политички партии, туку и врхушката на НАТО и ЕУ. Не и на народите на државите од Европа кои преку своите претставници, пратениците во европарламентот повеќе од една децениа гласаат за почеток на преговорите со нашата земја, а на нивната одлука се посерува лидерството на ЕУ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 5 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by трендафил Вто Мај 07, 2019 8:52 pm

Ајде да нотираме дека во првичниот извештај набљудувачите на ОБСЕ имаат нотирано поткупување на гласачи и семејно гласање на денот на изборите и очекуваат дека властите ќе ги расчистат овие случаи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 5 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by Teo Вто Мај 07, 2019 9:31 pm

Shto ima bilo koj shto da ochekuva...tvojata dpne-predavnichka gi prizna izborite i pobedata na Pendarovski...Toa shto nemavte kultura da mu chestitate e druga rabota...

Претседателски избори 2019 - Page 5 Untitl28
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 5 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by трендафил Сре Мај 08, 2019 7:47 pm

Ако добро го разбирам постот Заев е најголемиот проблем на Македонија, а Мицковски повремено му помага. Да кажам Заев е како Хитлер во Втората светска војна, а Мицковски како Љотиќ во Србија. Треба ли Мицковски да стане како Заев за да биде поддржан од Пази Леџа. И мене не ми е мерак што е сменет Уставот или што сега е избран Пендаровски, но тоа не е причина ментално да забегам. Борбата продолжува.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 5 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by Luxor Сре Мај 08, 2019 8:43 pm

Сите вие дпмне-оФците сте ментално забегани без разлика дали се работи за бојкотирачи или контрабојкотирачи, сите сте пациенти од жолтата куќа.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 5 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by трендафил Пет Мај 10, 2019 8:48 am

Секој има право на свое мислење и треба да биде човек во негова кожа за да знае зошто така мисли. И јас сметам дека нормален човек не може да смета дека Заев го црпнал Господ од нива во Муртино, уште помалку дека тоа го сторил за да ги трансформира Македонците и Македонија според желбите на нашите соседи и домашното малцинство кое си замислува дека е мнозинство, но не го пишувам тоа како одговор на секоја тема. Посебно не како единствен одговор без никаков аргумент.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Претседателски избори 2019 - Page 5 Empty Re: Претседателски избори 2019

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот