Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ

+5
Nebula
TRAJCHE
трендафил
Luxor
PRVOBOREC
9 posters

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ - Page 3 Empty Re: ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ

Пишување by трендафил Вто Фед 15 2022, 20:14

Порастот на минималната плата во 2015 година е 5,1% со пораст на БДП од 3,9% и очекуван пораст на БДП во 2016 година што и се случи. Што би рекле потполно реална пресметка. Да потсетам дека во времето кога тоа е напишано евроатлантдката меѓународна банда ја почна операцијата за рушење на владата на Груевски и инсталирање на Заев како предавник кој треба да го избрише идентитетот на македонскиот народ и да инсталира друг идентитет со исто име. Операција што е уште во тек, но конечнио нејзиниот успех веќе е неизвесен со тенденција за обратна револуција, за враќање на одземеното. Сега кога е извесно дека ако сакаме да влеземе во ЕУ не чека интензивно и долго дупење во и под ребра многу е тешко да се протне предавството.
На пример, може ли некој да објасни зошто денес во комисијата на ДУИ и СДСМ им пречеше ако се издаде марка со ликот на Гоце Делчев или се додели веќе еднаш наградата со неговото име. Во година во која се одбележува 150 годишнината од неговото раѓање. Да не ви дојдоа на гости Бугарите можеби не ќе положевте ни цвеќе на неговиот гроб.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ - Page 3 Empty Re: ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ

Пишување by PRVOBOREC Сре Фед 16 2022, 08:07

Бухахахахааааа, нов ден нова лага од небањатите. За малку покачувањето ќе било 103,2%.

" па така за прв пат во 2012 година, со посебен Закон се овозможи да се утврди најнискиот месечен износ на основна плата кој работодавачот беше должен да му ја исплати на работникот во висина од 8.050 денари"

"Во дејностите кои се трудо интензивни, производство на текстил, производство на облека и производство на кожа и слични производи од кожа, исто така ќе има зголемување на минималната плата од 1 јануари 2015 и ќе изнесува 8.050 денари, за 2016 година 9.000 денари, за 2017 година 9.590 денари и за 2018 година 10.080 денари."

https://www.pravdiko.mk/minimalnata-plata-od-januari-2015-godina-ke-iznesuva-9-590-denari/

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2423
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ - Page 3 Empty Re: ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ

Пишување by трендафил Сре Фед 16 2022, 20:33

Ако полемизираш треба да дадеш податок колку бил минималецот на 1 јануари 2015, а колку на 31 декември.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ - Page 3 Empty Re: ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ

Пишување by Luxor Сре Фед 16 2022, 21:27

На 31 декември минималецот исто бил 8050 денари, според пишувањето на Правдико. Од причина што зголемување на минималната плата на 9000 денари е предвидено во 2016. Дури и да е точно дека минималната плата се зголемила за 5%  тоа се бедни 400 денари, откога претходно од 2012 до 2015 не мрднала од место. Патем се работи за одредени индустриски гранки така да треба да се бара колкава била минималната плата точно во тие сектори.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ - Page 3 Empty Re: ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ

Пишување by трендафил Чет Фед 17 2022, 18:59

Пред да ја воведе ВМРО категоријата минимална плата кај нас, колкава беше минималната плата? Во секој случај минимална плата е категорија интересна за мал број на граѓани. Кој на другите вработени и пензионерите не им носи никаков бенефит. Имаш ли податоци колку вработени добивале минимална плата кога таа е воведена, а колку сега. Со новото покачување бројот на вработени што ја имаат ќе се покачи од 15 на 25% од вработените. Која е тенденцијата на Ахмети и Заев (сега и Ковачевски кој продолжува по неговите стапки). Дали сите вработени да имаат иста плата што ќе ја определува владата? Така не беше ни во времето на СДСМовската диктатура.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ - Page 3 Empty Re: ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ

Пишување by alienmk Пет Фед 18 2022, 10:04

Sto imas ti protiv rabotnicite? Treba bez pari da rabotat za profiterite? Desnicarite sekogas bile na strana na kapitalot no vaseto e preterizam. Izgleda donaciite od gazdite odat samo vo vasata partija. No od tie pari se ofajduvaat samo tie od rakovodstvoto. Ne ti teknalo deka ima i vmrovci rabotnici? Zatoa ke lazirate anketi so lazni pikazi na rejtingot na Apasiev i Levica i vestacko krevanje na rejtingot na Micko.

alienmk

Број на мислења : 362
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ - Page 3 Empty Re: ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ

Пишување by трендафил Пет Фед 18 2022, 21:43

Владата треба да овозможи отворање на нови работни места и со тоа да се зголеми побарувачката на работници и цената на трудот. Се разбира кој има повеќе способности да зема поголема плата. Така оди напред економијата. Фирми на кои им треба помош од државата да исплатат минимална плата не треба да постојат. Тие влечат кон дното. На неспособните вработени државата не треба да им исплатува вештачки плата, туку да им дава социјална помош. Кај нас НАТО наместо да донесе нови работни места донесе економска катастрофа.
Немам ништо против работниците. Само сметам дека треба да си ги заработат платите. Не може јас и другите граѓани да им помагаме на работодавачи да ги плаќаат работниците и да отстваруваат профит за себе.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ - Page 3 Empty Re: ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ

Пишување by PRVOBOREC Чет Јун 09 2022, 11:24

Честито прв штрајк против вашата кметица што ве извози бесплатно небањати.

Возачите на ЈСП излегуваат на протест, платите се мали, условите за работа тешки!
June 9, 2022 во 10:43

Возачите од ЈСП „Скопје“ од среда најавуваат секојдневен претпладневен протест од по еден час кој ќе се одржи пред управата на градското претпријатие.

Независниот синдикат на возачи соопшти дека протестот е поради малите плати и тешките услови за работа а од 11.00 до 12.00 часот ќе нема кој да ги вози автобусите.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2423
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ - Page 3 Empty Re: ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ

Пишување by трендафил Чет Јун 09 2022, 19:05

О што е решение за платите на возачите. Дали да се покачат цените на превозот сразмерно на покачувањето на цената на гориво. Инаку за лошата финансиска состојба на фирмата вина има и претходната власт која го презадолжи претпријатието.
Кога сме кај економијата да одбележиме дека од почетокот на годината до крајот на мај девизните резерви се намалени за 480 милиони евра.
Како статискита пресмета пораст на цените на маслото за јадење од 40% кога Брилијант на пример беше 65 денари, а на крај на мај беше 135 (сега е 160) денари.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ - Page 3 Empty Re: ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ

Пишување by SHARENI Пет Јун 10 2022, 09:26

Pak neka ja glasaat besplatno da gi vozi i neka i veruvaat deka e najdobrata menadzerka vo svetot.


PRVOBOREC напиша:Честито прв штрајк против вашата кметица што ве извози бесплатно небањати.

Возачите на ЈСП излегуваат на протест, платите се мали, условите за работа тешки!
June 9, 2022 во 10:43

Возачите од ЈСП „Скопје“ од среда најавуваат секојдневен претпладневен протест од по еден час кој ќе се одржи пред управата на градското претпријатие.

Независниот синдикат на возачи соопшти дека протестот е поради малите плати и тешките услови за работа а од 11.00 до 12.00 часот ќе нема кој да ги вози автобусите.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 840
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ - Page 3 Empty Re: ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ

Пишување by трендафил Пет Јун 10 2022, 14:57

Кога спомнуваш гласање, треба ли да ги гласаат тие што го создадоа долгот што актуелната локална власт го наследи.
трендафил напиша:О што е решение за платите на возачите. Дали да се покачат цените на превозот сразмерно на покачувањето на цената на гориво. Инаку за лошата финансиска состојба на фирмата вина има и претходната власт која го презадолжи претпријатието.
Кога сме кај економијата да одбележиме дека од почетокот на годината до крајот на мај девизните резерви се намалени за 480 милиони евра.
Како статискита пресмета пораст на цените на маслото за јадење од 40% кога Брилијант на пример беше 65 денари, а на крај на мај беше 135 (сега е 160) денари.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ - Page 3 Empty Re: ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ

Пишување by Luxor Пет Јун 10 2022, 16:14

Изворот на тврдењето е далеку од релевантен.


трендафил напиша:Инаку за лошата финансиска состојба на фирмата вина има и претходната власт која го презадолжи претпријатието.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ - Page 3 Empty Re: ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ

Пишување by трендафил Пет Јун 10 2022, 16:31

Постојат повеќе извори за информирање. На пример завршната сметка на претпријатието за 2021 година, кога актуелната власт раководеше само во последните неколку месеци. Или за 2020 година кога во целата година на власт и на локално и на државно ниво беше ДУИ во соработка со СДСМ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ - Page 3 Empty Re: ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ

Пишување by OPOZICIONER Пон Јун 13 2022, 18:07

Namaleni i javniot i drzavniot dolg.

https://kanal5.com.mk/mf-javniot-dolg-54-9-od-bdp-namalen-dopolnitelni-2-2-procentni-poeni/a534206

Денеска објавените податоци покажуваат дека заклучно со првиот квартал од 2022 година јавниот долг се спушти на ниво од 54,9 % од БДП. Истовремено, намалување е забележано и кај државниот долг кој на крајот на март изнесува 46,8 % и е за 1,9 процентни поени понизок.

Дополнителното намалување на јавниот долг е потврда за добро поставената фискална политика и доброто управување со јавните финансии, особено што тоа е евидентирано во период на криза.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 953
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ - Page 3 Empty Re: ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ

Пишување by трендафил Пон Јун 13 2022, 18:50

Цитат од објавената вест: „Дополнителното намалување на јавниот долг е потврда за добро поставената фискална политика и доброто управување со јавните финансии, особено што тоа е евидентирано во период на криза.“
Војната во Украина почна на 24 февруари, а извештајот се однесува на првиот квартал односно од 1 јануари до 31 март. Што би рекле криза има 35 дена, а без криза сме 55 дена. Реално економските последици не почнаа веднаш на 24 февруари, туку подоцна со самоубиствените санкции на западните земји кон Русија. Небањатите од власта стално манипулираат. Пред некоја година имавме задолжување од 700 милиони евра за да се вратат 500 милиона евра задолжување со еврообврзница во времето од претходната власт. Кога се враќа задолжување од актуелната власт тое не се нагласува. Во Македонија во овој период се намалени и девизните резерви.
Чудно е што во првиот пасус пишува дека јавниот долг е 54,9%, а во последниот дека, цитирам „останува определбата за натамошно намалување на јавниот долг и негово спуштање под Мастришкиот критериум од 60 % од БДП.“ Како да е 54,9 поголемо од 60.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ - Page 3 Empty Re: ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ

Пишување by трендафил Чет Дек 15 2022, 15:57

Еве за почеток две небањати моронски лаги на според насловот на темата „небањатите лажливи морони“.
Од први декември ќе поевтини лебот и други прехтрамбени артикли
Трансформаторот за РЕК Битола ќе дојде до 15 ноември. (денес по еден месец уште го нема)

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ - Page 3 Empty Re: ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ

Пишување by TRAJCHE Чет Дек 22 2022, 18:00

Nov uspeh.

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во октомври годинава изнесува 33 104 денари и во однос на октомври лани е зголемена за 13,6 проценти, објави денеска Државниот завод за статистика.

https://sitel.com.mk/neto-platata-vo-oktomvri-33104-denari
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 673
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ - Page 3 Empty Re: ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ

Пишување by трендафил Чет Дек 22 2022, 20:05

А инфлацијљата е 18,6%, односно 5% поголема од зголемувањето на платата. Што би рекле со просечна плата сега може да се купат помалку работи од лани.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ - Page 3 Empty Re: ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ

Пишување by SHARENI Пет Дек 23 2022, 10:37

Znaci vreme e vladata da prezeme merki, bidejki inflacijata e vrstacki nametnata odvnatre.

Кај инфлацијата во октомври нема апсолутно ништо ново во однос на она што се случува веќе некое време. Инфлацијата продолжува да расте, и тоа повторно поради цената на храната, која е зголемена за околу три отсто во однос на претходниот месец. Ова се случува во услови кога глобалната цена на храната, според податоците на Обединетите нации, има стагнација. Тоа говори дека поскапувањето на храната во Македонија не е придвижувано од надворешни фактори, туку потекнува од дома. Конкретно, поскапувањето се должи на тоа што супермаркетите и трговците со храна неоправдано ги креваат цените на храната, во обид да профитираат од инфлаторниот бран – вели Бранимир Јовановиќ, од Виенскиот институт за меѓународни економски студии.

https://novamakedonija.com.mk/pecateno-izdanie/makedonija-so-najvisoka-inflacija-vo-poslednite-25-godini/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 840
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ - Page 3 Empty Re: ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ

Пишување by трендафил Нед Јан 08 2023, 15:30

Ако некој купил нешто по некоја цена не може да ја намали (без да има загуба) додека истото не се продаде. Исто така ако има потпишано договор за одреден период до истекот на истиот. Кај нас е чудно што ЕСМ на пример за потребите на Топлификација во Скопје до скоро вршеше набавки на 15 дена, а сега направи договор до мај, па гасот го плаќа скоро двојно поскапо на бугарска фирма, отколку да го купува од Макпетрол. Може човек да си помисли дека некој од тие што одлучуваат за договорот зема провизија. Никој не плаќа за грешката. Ненамерна грешка може да се плати поевтино, но не и да нема одговорност. Не сум слушнал дека против некој во државната ЕСМ се води некаква постапка.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ - Page 3 Empty Re: ЕКОНОМИЈАТА И НЕБАЊАТИТЕ ЛАЖЛИВИ МОРОНИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот