За два-три дена пука бомба од Заев!

Страна 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Go down

За два-три дена пука бомба од Заев! - Page 4 Empty Re: За два-три дена пука бомба од Заев!

Пишување by Гостин on Чет Фед 05, 2015 10:38 pm

Се заострува реториката на странците.

Европските социјал демократи бараат објаснувања од владата за "пучот"

За два-три дена пука бомба од Заев! - Page 4 20032golema

На состанокот одржан вечерва во Брисел известувачот на европските социјал демократи, Ричард Ховит нагласил дека недореченоста на тврдењата на владата треба да бидат разјаснети и да се дадат гаранции дека случајот ќе биде третиран непристрасно.

На состанокот се разговарапше и за докуметите со кои располага СДСМ во кои наводно се докажуваат криминални активности на министри во владата како и за видео снимката од кабинетот на премиерот каде што се гледа дека лидерот на опозицијата Зоран Заев вели дека документите со кои располага се од странски разузнавачки служби. Најавата дека Заев ќе се соочи со обвинение за шпиунажа кое беше опишано како обид за државен удар беше направено од премиерот Груевски за време на викендот., се вели во соопштението на европските социјал демократи.

Во соопштението понатму приложена е изјавата на известувачот на европските социјал демократи Ричард Ховит.

Тешко е да се има доверба во тоа дека обвинувањата ќе се истеражуваат непристрасно кога тие обвинувања дојдоа од премиерот а не од судската власт и во случајот би можеле да го прејудицираат исходот на истрагата, вели Ричард Ховит.

Ховит понатаму вели дека Шеќеринска појаснила оти документите доаѓаат од луѓе внатре во системот а не од надвор но дека Заев тоа така му го соопштил на Груевски за да ги заштити тие кои ги споделиле информациите кои отркиваат сериозни криминали правени од луѓе во владата.

Не е на нас да пресудиме за случајот но мојата група изразува сериозна загриженост дека презумцијата на невиност може би не е почитувана и за тоа дека обидите за рестрикција за известување за случајот може да бидат толкувани како обид за прикривање , вели Ховит.

Најдобро е сите наводи да бидат обајевни целосно без одлагање, вели Ричард Ховит и додава дека владата треба да објасни многу недоречености вклучувајќи го и прапањето зошто обвинувањата дојдоа од премиерот, како снимка од кабинетот на премиеroт беше објавена и зошто во документите на министерството за внатрешни работи нема обвинувања против Заев за шпионажа.

http://novatv.mk/index.php?p=1&navig=8&cat=2&vest=20032

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

За два-три дена пука бомба од Заев! - Page 4 Empty Re: За два-три дена пука бомба од Заев!

Пишување by Гостин on Чет Фед 05, 2015 10:42 pm

Еве и Мелија.

За два-три дена пука бомба од Заев! - Page 4 SEP_25_12_Melia1
МЕЛИЈА: НЕ МИ Е СОСЕМА ЈАСНО КОЕ Е КРИВИЧНОТО ДЕЛО ВО „ПУЧ“

Да зборуваме прво за доказите, а потоа за обвинувањата, доколку се неопходни, па ќе видиме дали институциите функционираат како што треба,- изјави за БИРН американскиот функционер.

Томас Мелија, помошник- заменик секратар во Бирото за демократија и човекови права во Вашингтон, во интервју за БИРН истакнува дека за стабилност и напредок на Македонија потребно е институциите независно да работат и да се почитуваат правата на поединците.

-Се надеваме дека македонските власти ќе донесат добри одлуки за тоа како да се зајакнат институциите на младата демократија што владее во Македонија и ќе се спроведе сериозна истрага за наводните или потенцијални кривични дела,- вели Мелија.

Тој се надева дека во случајот „Пуч“ ќе се почитува принципот на владеење на правото и посочува дека ќе биде мудро Македонија да не ги игнорира сигналите на загриженост кои доаѓаат од организациите за човекови права.

-Не ми е сосема јасно кое е стореното кривично дело или делото што наводно ќе се сторело од страна на опозициониот лидер. Да зборуваме прво за доказите, а потоа за обвинувањата, доколку се неопходни, па ќе видиме дали институциите функционираат како што треба,- изјави за БИРН американскиот функционер.

Мелија вели дека по новиот извештај за човекови права, кој Владата на САД наскоро ќе го објави, ќе биде повеќе од јасно како Америка гледа на случувањата во Македонија.

http://fokus.mk/melija-ne-mi-e-sosema-jasno-koe-e-krivichnoto-delo-vo-puch/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

За два-три дена пука бомба од Заев! - Page 4 Empty Re: За два-три дена пука бомба од Заев!

Пишување by Гостин on Чет Фед 05, 2015 10:49 pm

Странците ке се воздржуваат се додека не видат што навистина содржи бомбата. А потоа ке се вмешаат, најмногу со цел да ги заштитат интересите кои ке ги препознаат како свои. Поточно, ке одиграат во своја корист. Народот е тој што ке треба да ја донесе пресудната предност на страната на опозицијата, и да го означи падот на Грујошеску.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

За два-три дена пука бомба од Заев! - Page 4 Empty Re: За два-три дена пука бомба од Заев!

Пишување by osa on Чет Фед 05, 2015 11:02 pm

a falsifikatot ????ili so bombi im zapretile da ne  gi falsifikuvaat ovie izbori !!!! 
ha ,ne mi se veruva deka nekoj ke ja brani slobodata .....nema luge ...se e isplasheno do smrt

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15759
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

За два-три дена пука бомба од Заев! - Page 4 Empty Re: За два-три дена пука бомба од Заев!

Пишување by Hamad bim Khalifa on Чет Фед 05, 2015 11:21 pm

Ajde Osa ne bidi malodushna! Bez verba nishto ne praime! Bashka koga rabotava e trgnata i koga vmro DAMp - e raspukana kako zrela maina kalinka. Very Happy Arogancijata i besot si dojdoa po svoeto...
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

За два-три дена пука бомба од Заев! - Page 4 Empty Re: За два-три дена пука бомба од Заев!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот