Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Интервјуа и колумни

Страна 29 of 32 Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30, 31, 32  Next

Go down

Интервјуа и колумни - Page 29 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Zhane on Саб Фед 22, 2020 10:55 am

Алчните времиња на Силвана Бонева

Сетете се само која е таа, Бонева. На крајот на декември, 2017, таа беше осомничена за злоупотреба на службената положба и незаконско прибавување на 100.000 евра на име патарини. Според истрагата на Специјалното јавно обвинителство под кодно име „Друмарина“, Бонева од 25 јуни 2011 година до 16 декември 2015 до собраниските служби поднесувала лажни фискални сметки за патарини.

https://novatv.mk/alchnite-vremina-na-silvana-boneva/

Zhane

Број на мислења : 128
Join date : 2019-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 29 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by OPOZICIONER on Саб Фед 29, 2020 9:49 am


Јовановиќ: Мицкоски е неталентаран политичар без став за најважните прашања во земјава

28 февруари , 2020

Мицкоски е хохштаплер, го спушта нивото на дебата, аргументите за правдата во земјата не му се јасни, не знае дека моќта е поделена на судска, извршна и законодавна. Го пелцувал Груевски, па си мисли дека од еден центар се носат судски одлуки и обвиненија.

Но без разлика на тоа што мисли, Мицкоски е лош човек, неталентаран политичар без став за најважните прашања во нашата земја. Башка беше во Собрание на 27 април, беше соучесник во злосторството и пучирањето на државниот поредок.

На другата страна го имаме ведриот и аргументиран Зоран Заев.

– Правете им добро на луѓето, со добро да ви се враќа.
– Само тоа го правам. – Зоран Заев

Победникот е извесен. Пријатели, на 12 април ќе докажеме дека нашата држава на чело со Заев е на правиот пат.

ФБ статус на Ненад Јовановиќ
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 29 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by SHARENI on Пон Мар 09, 2020 7:29 pm

SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 706
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 29 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by TRAJCHE on Пет Мар 13, 2020 7:22 pm


Мицкоски сака кризна состојба или одложување на изборите

Христијан Мицкоски конечно се сети дека е неопходно опозицијата конструктивно да се однесува во време на кризна ситуација, како актуелната со коронавирусот. Но зошто Мицкоски задоцни со предлозите, или пак му требаше време да смисли „револуционерна идеја“ да се прогласи кризна ситуација? А во меѓувреме, наспроти сите мерки за заштита од ширењето на коронавирусот што ги воведе Владата, тој организира јавен настан за претставување на својата кандидатска листа, изложувајќи ги сите присутни на сериозен ризик.

Се поставува прашањето, дали кризната ситуација, за која се освести Мицкоски, ќе му донесе олеснување ако заврши со одложување на изборите? Работава, само нека е криза, па макар и со коронавирусот…

ВМРО-ДПМНЕ со денови наназад повикува на одговорност кај власта, па дури и се заканува со кривични пријави, а како аргумент го користи наводното непреземање мерки за заштита од вирусот, односно дека власта задоцнила со мерките. Иако реалноста е дека, додека власта го мобилизираше системот, опозицијата критикуваше за состојбата, но постојано пукаше во празно.

На крајот, кога Мицкоски сфати дека системот функционира, излезе да предложи кризна состојба. Ако е неопходна таква одлука, тогаш во државата има кој да го сугерира тоа. Сигурно здравствените власти будно го следат трендот на ширење на вирусот и во даден момент проценуваат кои мерки да се преземат. Мицкоски ни оддалеку не е адресата на која треба да се потпре државата за да се справи со коронавирусот.

Впрочем, токму затоа Владата на неколку дена ја проширува листата со забрани. Почна од јавните собири, па со ограничување на работното време на локалите, па забрани гратис возење на старите во автобуси на ЈСП, а пред сѐ, ги затвори градинките и училиштата. Ако продолжи опасноста од коронавирусот во пошироки размери, сигурно дека експертите ќе предложат нови забрани, а може и да се прогласат некои подрачја за критични па таму да има поригорозни мерки.

Но, кога таквите предлози стигаат од Мицкоски, оној кој мака мачи како да профитира од коронавирусот и да создава лажна перцепција за ситуацијата, јавноста ги сфаќа несериозно, или со крајна намера дека во позадина постои обид за одложување на изборите.

Мицкоски со месеци наназад дава сѐ од себе да ги ескивира изборите, а пред граѓаните сака да покаже дека СДСМ бега од избори. Така беше и есента, така беше и периодов. Колку повеќе Мицкоски зборува дека власта бега од избори, толку власта прави сѐ да ги организира и да ги спроведе во најдобар ред.

Последното договорено помеѓу политичките партии беше дека изборната кампања ќе го смени текот и ќе се фокусира на електронските медиуми, социјалните мрежи и алтернативни методи во преставувањето на изборните програми, но дека за сега нема одложување на изборите. Впрочем тоа е и логично, затоа што има уште цел месец, па оттаму и потребата да не се брза со одлуки, оти никој не може да знае како ќе се развива ситуацијата со вирусот.

https://frontline.mk/2020/03/13/mickoski-saka-krizna-sosto-ba-ili-odlozhuva-e-na-izborite/
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 565
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 29 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by OPOZICIONER on Чет Мар 19, 2020 11:29 am

Citajte go ova, hronoloski opisani lagite na dpmne za koronata kako i nivnite opstrukcii na borbata protiv nea. Kako dpmne saka da kjari na nesrekhata na narodot.

https://m.dw.com/mk/коронавирус-николоски-се-претера/a-52835136?maca=maz-rss-maz-pol_makedonija_timemk-4727-xml-mrss

Интервјуа и колумни - Page 29 Img_2106
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 29 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил on Пет Мар 20, 2020 5:08 pm

ЈАНЕВСКИ: Ако треба ќе умреме, ама „Слушај го Филипче“ не го даваме!

Во овие 30-тина години, бандата на СДСМ има два столба на делување: едниот е крадење, другиот е пропагандата и пропагандите фабрики со помош на своите регрути. Совршен концеп на создавање на држава на олигарси, на криминалци-политичари и на пропагадни војници, сите впрегнати во демонтирањето на оваа држава, од времето на економскиот пустош на папата Бранко, Рамковниот на Али Ахмети и неговото внесување во владата како политичар од западен ков (борец за слободи и права), а не терорист, па се до денешниот проект за Северна под мотото: „Името нема да ви ги храни децата“.
Тоа се тие регрути за кои на времето зборуваше Томислав Чокревски, а кои денес, легнати на странска цицка, а богами и на иновативна и Заева цицка, се бунат што и други закачиле од некоја таква цицка. Тоа се тие кои досега заради короната ќе лежеа по улици и ќе си вадеа делови од желудникот и џигерот фрлајќи ги тие делови по улица, ако министер беше оној мочлето што со „тико“ влезе во влада и кого го викаа „министер смрт“, а сега новопечен колумнисг, ама затоа како залиени молчат оти „Слушај го Филипче“ има по две–три прес конференции на ден, додека бројот на заразени рапидно расте, а ВМРО конечно дозна дека нема тестови, па затоа и нема работа освен да држи пресови. Тоа се тие за кои секоја критика била во ред, ама ако е добронамерна. А кој оценува што е добронамерна? Па самите тие, разбира се. Зашто се може да се дозволи, ама не и нешто да излезе надвор од Социјалистичкиот сојуз на работниот народ.
Така деновиве разбравме и дека оној од ВМРО, Николоски, бил кабает оти рекол дека аеродромите во „Северна“ (сите два) требало да бидат затворени уште пред еден месец, ама ете, шејтанот, со неговиот Мицко, од истиот тој аеродром, кога според него требало да затворен, летнал за Будимпешта кај Орбан. Што е лицемерно, оти тој ментален склоп вели дека ако носиш заштитна маска, не смееш да кажеш дека во државава нема заштитни маски. Пу, пу, далеку било, уште помалку дека тие како Филипче, требало навреме да ги набават. Тоа е истиот ментален склоп според кој очигледно, не смееш да кажеш дека „Слушај го Филипче“ ја утнал работата, и тоа дебело, ако не си заразен од вирусот. Прашање е дали смееш и тогаш, доколку не си на Инфективна, зошто лицемерно е да се буниш против Филипче и вирусот ако не се завршил на Инфективна со сите шанси оттаму да излезеш со половина, наместо со цели бели дробови. Се разбира, замката е во тоа што кога веќе ќе се најдеш таму, исто така не смееш да гукнеш против „Слушај го Филпче“ зашто веќе си болен, а со самото тоа не си објективен. А ако не си објетивен, по дефиниција не си добронамерен. Мислам, дебело сум во право, зашто лицемерно е болен да го критикува Филипче зашто е болен од вирус. Оти што што мајка му барал да фаќа вируси? И после, Филипче бил виновен. Што е лажна вест. Зашто Филипче не е вирус. Се гледа, нели?
Проблемот е само што, тоа што на времето беше „Фабрика“ на СДСМ или бракот за кој зборуваше Чокревски, веќе не се однесува на конкретни загари кои СДСМ и странците ги згрижиле, туку во меѓувреме прераснало во ментален склоп на добар дел од популацијата во „дис бјутифул кантри“ на „Блескаме“. Па на тој ментален склоп му пречи кога Љупчовци и Груевци краделе, ама не му пречи кога на Бранковци и Заевци им умираат магарињата зашто не можат да го издржат товарот на бисагите. Се буниш кога Зоран Тодоровски објавува писма на Мисирков „македонски Бугарин“, ама во ред е кога „твојот“ Муртинец и Стево Љубави му се поклонуваат на Бојко предавајќи му го народот како бугарски, а нивниот севишен креатор – „папата“ – мирно си пие виски и навива. Вице Заев е супер зашто е брат на Зоран Заев, ама ако беше братучед на Грујо – е тогаш ќе му е*бевме матер. Додека пак не станеше брат и ортак на Зоран. И згора на тоа, велиш дека тие другите се лицемерни, еј лицемерни, зашто види богати, рекле дека „Слушај го Филипче“ не презел навреме мерки.
Така што, не дај Боже, ако почне работата да се влошува (како да досега не е доволно лошо), ќе почнат да го критикуваат вирусот што е толку лош, зашто види, ако веќе се појавуваше, тоа требаше да го направи во времето на Грујо, а не сега, кога исушената рака и негована Прада не внесоа во НАТО и ЕУ, а ние една пуста журка со певаљки и жта на 50-ка во ГТЦ не направивме.
Се разбира, голем проблем е што сега Сорос не може да ја извади војската на улица, зашто короната нема своја Илинденска. Ама затоа, тука се замениците во штабот за борба против лицемерите, кои се готови почнат да пукаат против секој што не е „Слушај го Филипче“. Оти да кажеш дека нашиот здравствен Гоце Делчев и Кузман Јосифовски-Питу, две во едно во исто време, не довел сите два милиони во опасност, тоа е веќе грев. Попрво ќе умреме, оти порано или подоцна тоа сите ќе не снајде, отколку сега да ситничариме.

https://denesen.mk/janevski-ako-treba-kje-umreme-ama-slushaj-go-filipche-ne-go-davame/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 29 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Albatros on Пет Мар 20, 2020 5:17 pm

Filpce gi prezede site merki navremeno. Rezultatite sto gi dobivame gi sledat predviduvsnjsta za rastot i razvojot na pandemijata. Dosega ne sme izlegle od grafikonite na nitu edno predviduvanje i ako se pocituvaat merkite od strana na graganite se ke pomine kako sto veke e predvideno od SZO. Politicko profiterskite konstrukcii na Janevski ne go negiraat toa, samo pokazuvaat deka politicarite i nivnite platenici duri i vo najgolemite krizi gi zloupotrebuvaat graganite.

Albatros

Број на мислења : 552
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 29 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил on Пет Мар 20, 2020 8:03 pm

Изгледа споредуваш со Италија и Шпанија, а забораваш дека првата има 60 милиони, а втората 47 милиони жители, а Македонија 2 милиона. Дека повеќе десетици илјади наши сограѓани се вратија во земјата бегајќи токму од кризните жаришта.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 29 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Albatros on Пет Мар 20, 2020 9:10 pm

Ne sporeduvam jas, toa se oficijalni statistiki od SZO i pri izgotvuvanjeto se zemeni vo predvid site parametri.

Albatros

Број на мислења : 552
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 29 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил on Пет Мар 20, 2020 10:39 pm

Од пред колку дена се тие податоци. Последната бројка за Македонија е 76 потврдени случаи.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 29 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Albatros on Пет Мар 20, 2020 11:21 pm

Ocigledno ne ja razbiras problematikata. Toa se podatoci za krizata koi opfakaat poveke parametri vklucitelno i pocetokot, razvojot i opaganjeto na istata. Spored tie podatoci od zaristata vo svetot SZO presmetuva koga nekade ke se dostigne vrvot ili pikot na epidemijata i kolkav ke bide brojot na zaboleni. Za Makedonija analizite pokazuvaat deka pikot ke bide vo sredinata na april a brojot na zaboleni ke bide okolu 3 000. Zasega sme vo granicite na predvidenoto no ne treba da se zaborava deka analizite na SZO trgnuvaat od pretpostavka deka graganite ke gi pocituvaat merkite na zastita. Vo Italija toa ne se sluci i epidemijata izleze od kontrola. Kaj nas ima nepocituvanje no zasega situacijata se razviva spored ocekuvanjata.

Albatros

Број на мислења : 552
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 29 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by OPOZICIONER on Саб Мар 21, 2020 9:49 pm

Смилков: Короната не бира по политичка, верска или религиска припадност
21 март , 2020
Во државата во моментов имаме ококу 80 заразени од COVID-19 вируот со тенденција да се шири. И никој од нас не праша ниту искоментира кој е и каков е заразениот. Муслиман ли е, христијанин ли е. Македонец ли е, Албанец ли е, Турчин, Влав или Ром. Од која политичка партија се заболените. Сите се молиме за нивното здравје!

Освен се разбира исклучок од цела нација се дебилите од вмро, кои побрзаа да го политизираат и ова, да ги етикетираат граѓаните, овој заболен бил од СДСМ, овој заболен вил ваков, нивните замисчете партиски доктори на располагање(мислиш у белата палата се вработени) !

Дебили од вмро, стрпете се барем во овие моменти да сме сложни. Короната не бира по политичка, верска или религиска припадност!

Вирусот ќе помине, но зборовите ваши и делата ќе останат запаметени!

ФБ статус на Круме Смилков
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 29 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by defo on Нед Мар 22, 2020 10:43 pm


Васе нешто наапан, ама незнам после колку време......реален......по така, гзето го чеша......

defo

Број на мислења : 2395
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 29 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил on Пон Мар 23, 2020 10:36 am

Да не остане незабележано има дебили и во власта и во опозицијата. Секаде. Чудно ми е кога некој се идентификува како опозиционер на форумов, а не ги забележува дебилите кои јадат фекалии како поддршка на власта.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 29 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Teo on Пон Мар 23, 2020 12:02 pm

трендафил напиша:Да не остане незабележано има дебили и во власта и во опозицијата. Секаде. Чудно ми е кога некој се идентификува како опозиционер на форумов, а не ги забележува дебилите кои јадат фекалии како поддршка на власта.

Postojat samo dve mozhnosti.

1. Premnogu si glup za da zebelezhish bilo shto.

2. Takvi nema i fekalii jadat samo tie shto pishuvaat vo poddrshka na opozicijata.

Sudejki po tvojata glupokja tipuvam na vtoroto.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 29 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by SHARENI on Вто Мар 24, 2020 9:40 pm

Sjajna kolumna, procitajte ja.

Интервјуа и колумни - Page 29 Img_2150

Што ни се случи, всушност, денес? „Неспособната“ и „аматерска“ влада на СДСМ успеја за само две ипол години да оствари сон на многу генерации Македонци, наспроти многу способната и загрижена за судбината на Македонија ВМРО-ДПМНЕ која за единаесетте години на власт успеја само да ја спречи Македонија да стане членка на ЕУ заедно со Хрватска.

ВМРО-ДПМНЕ ни порача дека доаѓа времето кога тие ќе нѐ направат горди, бидејќи сега „Заев и СДСМ ја омаловажиле и опустошиле Македонија“. Со што – со тоа што нѐ внесоа во НАТО и ни обезбедија датум за преговори? Дури ни корона епидемијата не може да го сокрие тоа дека ВМРО-ДПМНЕ остана партија за добивање ситни поени, а СДСМ, каква-таква, носи големи и храбри одлуки за државата.

https://nezavisen.mk/vmro-negatorska/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 706
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 29 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by SHARENI on Саб Мар 28, 2020 10:10 pm

Go utepale Micko kompletno.

Како Мицкоски и помага на владата
28.03.2020 21:25
Прочитано : 0

На порталот plusinfo.mk го прочитав изјавата на Мицкоски под наслов: „Подавам рака да помогнам, ќе дојдам и во владата ако треба само да се извлечеме од кризата„ од 28 март 2020 година. Тој го изложи начинот на кој според него, владата може да дојде до 1 милијарда 200 милиони евра без кратење на плати, удирање по бизнисот и работниците. И тоа ќе го соопшти во три чекори.
Во воведот наведува дека не говори од политички и политикански побуди, туку фактографски со бројки. Таа дупка која што тврдат дека е 1 милијарда и 200 милиони евра не е случајно направена. Она што владата нема да го признае, а сега јасно се гледа од податоците, е дека ние сме биле во сериозна финансиска криза дури и пред почетокот на кризата со корона вирусот. Тоа е така затоа што Владата целиот буџет недомаќински го концентрирала кон слевање на пари за изборен поткуп за изборите кој беа димензионирани во месец април. Поради партиски интереси се пристапило кон кревање на расходите во буџетот, без за тоа да има покритие. Се креваа плати за да се корумпираат целни групи, се делеле бонуси, повишоци, вработувања на државна сметка, енормно се зголемува бројот на договорни вработувања, а нема за жал раст кој што сето тоа може да го издржи и да го покрие. Поради изборите и изборниот поткуп, што би рекол народот ги пуштиле нозете многу повеќе од тоа што ни е долга чергата – рече Мицкоски.

ОДГОВОР – Ова е критика не е предлог мерки! Нејси, да одговориме. Буџетот за 2020 година Собранието го усвои со 65 гласа, значи без опозицијата, и го објави на 22 декември 2019 година, па така тој е познат на јавноста и на опозицијата. Да не го коментираме Буџетот, што не е наша немера, туку само ќе споменеме дека доколку имале забелешки на Буџетот тоа можеле да го направат на Собранието кога се усвојувал, а отпосле да се тврди дека тој бил концепиран за купување на изборите е несоодветно. Трвдењето дека поради партиски интереси се кревале расходите во буџетот, без за тоа да има покритие е смешно и тотално не разбирање на работите, едноставно расходите се проектиранни со буџетот во прецизни цифри и тие не се ниту креват ниту спуштат.

ТРИ ЧЕКОРИ НА МИЦКОСКИ

Прв чекор – Мицкоски се соглaсува со Владата за позајмување на 600 милиона евра од странски кредити, ММФ и Светска банка, за што веќе о почната процедурата.

Вториот чекор кој што всушност треба да биде и прв чекор – е веднаш да се искористат девизните резерви на Народна банка во износ од 25,2 милијарди денари или 409,7 милиони евра да се искорисдтат за санирање на економијата поради здравствената криза.

ОДГОВОР – Мицксоки, резервите наменети за ликвидност на банките и државата не можат да се користат ненаменски. Тоа се домашни извори, па доколку тие се исцрпат државата не може да се позајмува пари со нови кредити без резервите кои се гаранција за задолжувањата. Ова мерка ан блок ОТПАЃА! Да го прашаше профеаорот Славесвки тоа истото ќе Ти го кажеше.

Трет чекор – Мицкоски предлага 10 милијарди денари или 162,6 милиони евра од вториот задолжителен приватен пензиски столб да се слеат во првиот задолжителен државен пензиски столб и ќе има пензија за сите.

ОДГОВОР – Смешен предлог. Тоа е сипување од шупло во празно, тие пари во приватниот пензиски столб се приватни пари со титулар на сопственост и државата не може да ги конфискува. Второ, дали знае Мицкоски колку пари годишно се трошат за исплата на пензии? За исплата на пензиите за 320.000 пензионери годишно се трошат 1,05 милијарди евра, од кои околу 500 милиони се финансират директно од буџетот а остатокот од придонесите на Фондот. Овие 162 милиони евра се само 15% од вкупните средства и не го решават проблемот. Значи и ова мерка ОТПАЃА!

МИЦКОСКИ – Како лидер на ВМРО-ДПМНЕ за мене е јасно дека на владата и треба помош, исто како и на државата. И јас подавам рака за да помогнам. И сум силно убеден дека она што го предлагаме и овие предлози кои ги нудиме е излезот од оваа криза. Затоа подготвен сум ако треба да дојдам во влада и да ги образложам, да ги одбранам решенијата, да споредиме и да се извлечеме од оваа криза, а да го аплицираме она што е најдобро за Македонија и за нејзини граѓани – рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

ОДГОВОР – Ова „јас подавам рака, ќе дојдам, ќе образложам„ ми личи на само рекламирање! Кратко и јасно, Мицкоски не губи време, иако имаш превише време, Твоите предлози нека ги предложи на Владата дополнителната министерката од ВМРО-ДПМНЕ, Кочовска и Трајко Славевски. Второ, Твоите предлози не вредат ниту пет пари, поарно престани да зборуваш глупости, остави го тоа на експерти кои ги познаваат работите, доколку ги има во ДПМНЕ.

ОДГОВОР на СДСМ: Мицкоски нема ниту знаење ниту кредибилитет да зборува за економија

МИСЛЕЊЕ НА ММФ: Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева изјави дека новиот коронавирус ја турна глобалната економија во рецесија и оти државите треба да одговорат со огромно зголемување на потрошувачкатаза да ја избегнат потенцијалната серија банкроти.

Таа преку видео-конференцја, одржана синоќа во Вашингтон истакна дека на земјите во развој им се потребни најмалку 2,5 билиони долари (2.500 милијарди долари) финансиска помош за да ја надминат кризата.

Сега е јасно дека влеговме во рецесија, иста, ако не и полоша од таа во 2009 година – посочи Георгиева, додавајќи дека истата ќе се продлабочува и понатаму. Таа оцени дека за разлика од бавното заздравување од глобалната финансиска криза 2008/2009 сега може подобрувањето на економијата да се случи уште во 2021 година, но под услов ако се запре Ковид-19 и се спречат проблемите со ликвидноста.

Душан Димитров

https://www.libertas.mk/kako-miczkoski-i-pomaga-na-vladata/?__cf_chl_jschl_tk__=655ab5fec2f7b69fb5c3ba51c8e560aff491f521-1585429418-0-AdeQsc9rYTIhjxbmxbNy2mMuaqpzoIAeXKCU7-rLj8UmJk-l7kafl_uNa1lOcLX-ZrDC1yRtYEoLHRC5xb45oKz5auOcnK4zOtsXRotOJVSlGUXUhm7Og3lG8APVA0VZYAUkSirwblPuOD27kHKPYUhFxGKEd1kyaR21KRIGfL-CA-ErwBPZwRKGLxBIvk7QVR4txnKcetGSsXn7ekYJR2NGgFILzLre9mTX-zl5aygH9J9XPduwWKwiJjdHyE4jUv8TZSE0KnATfz73YIPSdvdhaNY0VXf3xjXwbx3LOyGpOFVslOx4GbMyKa1F6iyZHQ
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 706
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 29 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by PRVOBOREC on Саб Мар 28, 2020 10:29 pm

Морав.

Интервјуа и колумни - Page 29 Img_2352

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1286
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 29 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил on Пон Мар 30, 2020 3:11 pm

Интервју со Петар Гошев: Не гледам солидарност и правичност во најавените економски мерки

Интервју на НОВА со Петар Гошев, поранешен гувернер на Народната банка на РМ и екс министер за финансии, кој говори за најавените економски мерки на Зоран Заев и Владата, по кризата со Корона вирусот. Гошев нуди прецизни решенија и мерки како да се справи Владата со кризата.
Секуловска: Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во име на СДСМ, предложи повеќе економски мерки кои Владата требало да ги усвои, како одговор на последиците од пандемијата Ковит-19. Која е вашата првична оценка?
Гошев: Прво, би кажал нешто во врска со нагласеното дека „лидерот на СДСМ предложи мерки што Владата треба да ги усвои’’. Тој дури кажа и повеќе од тоа – дека соопштеното мора да стапи во сила, во спротивно ќе следи тоа и тоа. Се поставува прашањето, зошто СДСМ (преку лидерот) ѝпредлага (всушност и наложува) мерки на Владата, а не Владата која е предводена од СДСМ? Треба ли да заклучиме дека Владата на СДСМ има послаб капацитет од самата партија? Треба ли да заклучиме дека тоа е патот на јакнење на довербата во институциите?
„Кадарните’’ кадри во Партијата (оние што се надвор од надлежните државни институции) им наложуваат на „некадарните“ (на оние што со Уставот и законите се одгворни) што да прават, а патем, тие таму се сместени од првите -„кадарните’’? Играријава е проѕирна, но од постојаното сеење магли и дерогации на системот, овие битни нешта станаа „дребулии’’ на кои не треба да им обрнуваме внимание.
Во врска со клучниот дел од прашањето – квалитетот на Предлог-мерките, би го рекол следното. Мерки за ублажување на економските последици од здравствената криза се повеќе од потребни. Не е спорно дека главните канали на интервенцијата се преку монетраната и фискалната политика. Но, што може да се истурка преку овие канали и што е поефикасно? Да се потсетиме на кризата 2008-2009. Преку овие два канали, владите на државите вбризгаа огромни количини ликвидност. Тоа спречи огромен број потенцијални банкротстава и спаси милиони работни места.
Но, таа криза и оваа криза се многу различни. Кризата 2008-2009 стигна преку финансискиот сектор – беа „зачепени’’ финансиските канали, беше сопрена кредитната интрмедијација. Монетарната политика буквално истураше ликвидност во каналите на финансирање, поддржана од фискалната политика. Тоа даде одлични резултати во многу земји.
Во Македонија, монетарната политка (поради дефакто фиксниот курс) има мал капацитет за таква помош. Главна е фискалната политика. За разлика од тогаш, денешната криза (2020.) е многу поопасна. Доаѓа од сосема спротвна страна: имаме директно стопирање на производството и услугите.
Фирмите се преокупирани со здравјето на врабтените, а државата мора да издава наредби за престанок со работа на многу сектори, минимизирање на социјалната и работната интеракција меѓу луѓето, затворање на транспортни коридори итн. Имаме налог да бидеме одвоени едни од други. Ликвидносни инјекции од монетарната институција, па и од фискалната во таква ситуација се неспоредливо понеефикасни.
Секуловска: Значи ли тоа дека некои од даночните мерки што ги предлага, засега, СДСМ не се потребни?
Гошев: Не, не значи тоа. Дел од нив се добри, ако олеснувањата и директната парична инекција стигне на право место во корпоративниот сектор. Дел од нив се онака „истресени’’, со површна популистичка инспирација.
Потребни се даночни олеснувања, поволни кредидитни инекции, одложувања на даночни и кредитни обврски, потребна им е социјална помош на лицата што ќе останат без работа, потребно е да се субвенционира дел од платите.
Но, повторувам, само на оние кои се и ќе бидат оштетени, но не и на оние кои можат да издржат, не и на оние кои не ги губат работните места и кои имаат капацитет да ги плаќаат своите обврски и кон државата и кон финансиските институции. Треба во овие месеци да се одржи „голиот живот’’ на поединци, кои станале социјални случаи и на значителен број фирми за да го преживеат овој период на хибернација, настанат не по нивна вина.
Секуловска: Велите дека карактерот на кризата е многу различен од оној на претходната. Тогаш, каде треба да биде ставен акцентот на економските мерки?
Гошев: Наведеното кажува дека во стратегијата за совладување на кризата приоритет треба да биде максималното скратување на траењето на здравствената криза и паниката од тоа. Само тоа може да ги врати луѓето на работа и вообичаената потрошувачка. Значи, фокусот треба да биде на: откривање на заболените, држење под конрола и нивен соодветен третман.
Е, за овој фокус, се разбира, се потребни фискални извори и капацитет на административна компетентност. Тука теба да се “истурат’’ средства, за да се ублажи декапацитираноста на здравствениот сектор.
Ниту држење по сто информативни конференции за печат дневно нема да го скријат отсуството на наведениот дефицит од персонал, опрема, зданија, тековна ликвидност за здравстениот секторот, средства за дезинфекции и хигиена итн., особено ако бројките на заболените значително нараснат. За жал, од наведените мерки на СДСМ-ВЛДАТА не се гледа ваков пристап. Кинезите на Вучиќ му рекоа: тестирајте, тестирајте, изолирајте, дезинфицирајте и лечите. Тој прифатил.
Советникот на Трамп, Д-р Фаучи, вели нема потреба за тестирање, додека нема јасни симптоми. Кинезите се покажаа поефикасни. Значи, клучнот за оваа криза е да се скрати времето на карантин во кој се наоѓа земјата, бизнисите. Нема извори на средства што можат да ги затворат дупките во билансите на фирмите и државата, ако пандемијата, час поскоро, не се спречи.
Секуловска: Заев најави линеарна исплата на минималец во администрацијата, со наведените исклучоци. Има бурни реакции во дел од јавноста која вели дека станува збор за неправедно решение, зашто: 1/има административци кои со години земаат плата а не одат на работа,2/ има административци политичари, функционери, директори, пратеници, кои претходно земале многу големи плати и практично тие се во привилегирана положба – имаат доволно заштеди за да не почувствуваат промени на стандардот, додека други ќе бидат уште поосиромашени и понижени
Гошев: Не знам дали ова е „изум’’ на Заев, или на славните советници кои ги накоти околу себе. Сеедно, тој е одговорен, тој го прифатил и соопшти. Оваа намера соопштува повеќе работи: дрскост, безобразлук, незна-ење, вулгарен популизам, погрешна изборна математика, бесчувствителност, примеси на Полпот-изам и Маоизам. И, измамништво – „сите да го понесеме товарот“, наводно!
Веројатно оваа мерка нема да помине, но Заев и СДСМ може скапо да ја платат.
Политиката на гангстерот од Будимпешта ја „красеа“ следните три клучни нешта: популизам (економски и политички) арамилак, цареви дворови за старите и новите богаташи. СДСМ не успеа да се одвои од тоа. Малите чекори, кои ветуваа некаква дистанца, самиот премиер, со предаторите што ги вклучи во Владата, како и оние однадвор, ги збришаа и нив.
Едноставно, не ги разбираат поимите солидарност и правичност. Поимот солидарност (и правичност, се разбира) подразбираат, да земеш од основано и неосновано збогатените, да редистрибуираш до осакатените не по нивна вина. И да ги извлечеш од „сакатата“ позиција.
Секуловска: Сметате ли дека земањето кредити од страна на фирмите без камата може да биде праведна мерка. Доколку кризата трае подолго од пропишаниот рок за исплата на ратите на тие кредити – во тој случај, колапсот на стопанството ќе доведе до невозможност тие кредити да се вратат
Гошев: Никогаш банките не давале еднакви камати за сите компании. За помалку ризичните, пониски, за поризичните повисоки. Тој принцип важи и за земјите кои позајмуваат од меѓународните финансиери.
Во овој случај е правично и корисно, за клиентите за кои банките сметаат дека тоа може да го направат, да се обидат да ги спасат, одржат во живот, зашто тоа е и во нивен интерес. Но, не смее Владата да наложува генерализација, диктат, „давајте пари’’ под тие и тие услови, за сите. НБРМ и банките треба да ја сочуваат стабилноста на банкарскиот сектор, се разбира со општествена одговорност на баките со свој придонес, несебичност на акционерите, да помогнат во совладувањето на кризата.
Истото треба да важи и за временото одложување на месечните ануитети на должниците, но тоа треба исто така да си го проценат банките. Можеби на банките ќе им биде полесно да прифатат неколку месечен мораториум на отплатите по кредити.
Но, стои и прашањето: зошто да не ги продолжат отплатите оние што можат, зашто на крајот тоа ќе биде повторно дел од нивната обврска. Кога сме кај овие прашања, важно е да не се заборава: во банките има милијарди ев а пари на граѓаните и на фирмите. Со нив треба одговорно да се постапува.
Секуловска: Зошто не се наметнат мерки за солидарност од страна на богатиот слој, на бизнисмените, како во европските земји – Макрон најави и национализација на некои приватни компании.
Гошев: За тоа прашање сум говорел многу пати преку исказите за даночниот систем (рамен данок – прогресивно оданочување) и исказите за навредливата економско-социјална нееднаквост во Македонија.
За жал, политичките одлуки и за тие прашања се носат под влијание, па и директна вклученост на најалчните, а СДСМ, наместо отклон од нив, го продолжи и прошири бракот – со вообичаените „мигрирања’’ на по некој од тие субјекти.
Секуловска: Кои се реалните очекувања на движењето на инфлацијата, која е многу веројатна – денарот е невозможно да се очекува да биде стабилен.
Гошев: Во овој момент сѐ уште не треба да стравуваме од феномените што ги спомнавте во прашањето. Многу работи ќе зависат од времетраењето на здравствената криза.
Има црноберзијански изблици кај цените на некои производи, но тоа сѐуште не е доволна причина за страв од општо покачување на нивото на цените. Народната банка на Макеоднија има доволно капацитет, со расположивото ниво на девизни резерви, да ја сочува стабилноста на курсот на денарот.
Секуловска: Кои се реалните очекувања, колкави ќе бидат економските штети, краткорочно и долгорочно, кои се можните, реални пред се, сценарија за кризата?
Гошев: Крајно неблагодарно е да се прогнозира. Сите можни сценарија зависат од должината на здравствената криза. Таа прогноза треба да стигне од здравствените експерти, домашни и странски, па според тоа да се симулираат сценарија за еконимските штети и потоа времето на опоравување. Од тоа зависи големината на контракцијата на БДП, големината на буџетскиот дефицит, бројот на загубени работни места.
Едно е сигурно, буџетскиот дефицит за 2020, со прилична веројатност, може да се очекува да биде речиси двојно поголем од предвидениот. Тоа значи дека јаниот долг може да скокне на околу 55 проценти од БДП и ќе значи натамошно ограничување на фискалниот простор за нови задолжувања на државата. Ќе биде добро, ако до почетокот на летото здравствената криза биде совладана.
Секуловска: Дали очекувате печатење на пари, намалување на девизните резерви и што се случува со резервите на злато?
Гошев: Не е можна злоупотреба на монетарната политика во смисла на „окупирање’’ на печатница која ќе печати се побезвредни денари. Уставот, Законот за НБРМ, како и основното монетарно сидро (одбрана на девизниот курс) тоа го оневозможуваат.
Претпоставувам, во сеќавање ви се „упадите во монетарниот систем“ од времето на поранешната СФРЈ. Дури, нашите прописи ја немаат ниту комоцијата во тој поглед што ја имаат други држави, кои монетизираат држани хартии од вредност. Значи, не може да дојде до тоа.
Што се однесува до девизните резерви, тие прво ќе се зголемат, преку задолжувањето на државата – станува збор за оние 600 милиони евра позајмици од стрнство. Потоа може да се очекува нивно намалување, но верувам дека без загрозување на оптималното ниво на девизни резерви кои се наоѓаат на сметките во НБРМ. Златото е составен дел на девизните резерви и од тој аспект нема посебно значење. Има значење од аспект на управувањето со девизните резерви – во која валута и колку злато, во определен период е поисплатливо да се чуваат девизните резерви. Тоа прашање добро го владее НБРМ.
Секуловска: Гледаме драстичен пад на вредноста на фунтата во однос на еворото за некои 10-15 проценти. Ако се брани по секоја цена курсот на денарот, како ќе се изведе тоа?
Гошев: Тоа НБРМ успешно го прави од веќе далечната 1997 година. Ако се зголеми побарувачката на девизи на девизниот пазар, а на девизниот пазар нема доволно девизи (па на тој начин има притисок за зголемување на цената на девизните) настапува НБРМ со продажба од девизните резерви, по курсот што вообичаено го брани.
Обратно, ако има вишок девизи на девизниот пазар, НБРМ е должна да ги откупи тие девизи по истиот курс кој го брани. Во првиот случај девизните резерви се намалуваат, во вториот се зголемуваат. Кога НБРМ продава девизи, повлекува денари од оптек, значи ја намалува паричната маса.
Кога купува девизи, тогаш вбризгува денари, што значи ја зголемува паричната маса и ликвидноста во системот. Според Уставот и законите на РМ, тоа е дозволена активност, се разбира, во рамките на регулативата.


https://novatv.mk/intervju-so-petar-goshev-ne-gledam-solidarnost-i-pravichnost-vo-najavenite-ekonomski-merki/?fbclid=IwAR3edMytBxBsrrz6Ei_Gg4JqSxQIy4WP84iX2UwwNrdq22TPUUyR5GMQxBk

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 29 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил on Пон Мар 30, 2020 3:15 pm

SHARENI напиша:Sjajna kolumna, procitajte ja.

Интервјуа и колумни - Page 29 Img_2150

Што ни се случи, всушност, денес? „Неспособната“ и „аматерска“ влада на СДСМ успеја за само две ипол години да оствари сон на многу генерации Македонци, наспроти многу способната и загрижена за судбината на Македонија ВМРО-ДПМНЕ која за единаесетте години на власт успеја само да ја спречи Македонија да стане членка на ЕУ заедно со Хрватска.

ВМРО-ДПМНЕ ни порача дека доаѓа времето кога тие ќе нѐ направат горди, бидејќи сега „Заев и СДСМ ја омаловажиле и опустошиле Македонија“. Со што – со тоа што нѐ внесоа во НАТО и ни обезбедија датум за преговори? Дури ни корона епидемијата не може да го сокрие тоа дека ВМРО-ДПМНЕ остана партија за добивање ситни поени, а СДСМ, каква-таква, носи големи и храбри одлуки за државата.

https://nezavisen.mk/vmro-negatorska/
Сериозно ли тврдиш дека сон на генерации Македонци бил да станеме северна и Грците и Бугарите да диктираат каква историја ќе почитуваме. Јас напротив мислам дека илјадници Македонци го изгубиле својот живот за да не се случи такво нешто.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 29 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by SHARENI on Пон Мар 30, 2020 3:23 pm

Slobodanka ja prasuvas ili mene? Mislis so izvaden kontekst ke se pravis pameten. Kolumnata e jasna koj razbral razbral. Na koj ne mu odgovara ne saka da razbere.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 706
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 29 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by luxor on Пон Мар 30, 2020 4:00 pm

Ерол Ризаов во колумна за Независен.

Ретерирањето на Мицкоски по обелоденување на неговата истрага дека нема да тужи за обелоденување на приватна преписка меѓу двајца функционери(!!!) и дека ќе ги достави доказите кога ќе се смени „корумпираното судство“ во најмала рака е сомнително и неприфатливо. Да се има сознанија за направен тежок криминал со искористување на луѓето во очајна ситуација во трка за спасување на животот и да се кријат доказите е рамно на соучесништво што се санкционира со закон. Сигурно никој разумен не би поверувал дека Мицкоски одбегнува да го пријави случајот за да ги заштити корумпираните функционери од власта. Ако Мицкоски чека да заврши вонредната состојба, да се одржат избори, неговата партија да победи, да го реформира судството по образецот на ВМРО-ДПМНЕ, па да ги достави доказите како несуден премиер – тоа е само доказ дека повторно ни се заканува со веќе видената тиранија која се спроведуваше цели 11 години со корумпираните „сваровски“ судии кои работеа по партиски нарачки, кому пет кому десет години затвор, издиктирани по телефон.

https://nezavisen.mk/mickoski-da-odi-kaj-javniot-obvinitel/
luxor
luxor

Број на мислења : 5578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 29 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил on Пон Мар 30, 2020 4:07 pm

Ти пишуваш како што ти ги разбираш работите, јас како што јас ги разбирам. За мене ако некој млад невработен добие работа откако претходно му ги задоволил сексуалните апетити на работодавачот, не се радува многу кога ќе почне со работа. Дури и ако работодавачот е од различен пол, а вработениот е хетеросексуалец. Кога имам чувство дека некој ме ебал во мозок, како што направија Грција (Преспански договор), Бугарија (Договор за наводно пријателство) и Албанија (Тиранска платформа), поради членство во некои организации, тешко ми е да се радувам. Не велам дека и ти не си во право. Една иста работа (секс да бидам конкретен) може да биде врв на љубов или силување во зависност од тоа кој ти го прави. А на Македонија за жал тоа и го направија како услов за членство.

Што се однесува до пишувањето на Емил Ризаов за Мицковски, овој немаше такви прашања кога исто се однесуваше Заев пред пет години. Очигледно е дека Мицковски има доверба во сегашното судство колку што Заев имаше во тогашното судство. Со напомена дека 85% судии се избор на СДСМ, најповеќе на Бранко Црвенковски во 1996 година, а пред 5 години тој процент веројатно бил поголем.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 29 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Teo on Пон Мар 30, 2020 5:41 pm

Pak si spomnuval seksualna orientacija. Shto ti e potsvest...c c c...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 29 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Teo on Пон Мар 30, 2020 8:58 pm

Stani Trendafile te predadoa. Интервјуа и колумни - Page 29 Belly-10


трендафил напиша:
SHARENI напиша:Sjajna kolumna, procitajte ja.

Интервјуа и колумни - Page 29 Img_2150

Што ни се случи, всушност, денес? „Неспособната“ и „аматерска“ влада на СДСМ успеја за само две ипол години да оствари сон на многу генерации Македонци, наспроти многу способната и загрижена за судбината на Македонија ВМРО-ДПМНЕ која за единаесетте години на власт успеја само да ја спречи Македонија да стане членка на ЕУ заедно со Хрватска.

ВМРО-ДПМНЕ ни порача дека доаѓа времето кога тие ќе нѐ направат горди, бидејќи сега „Заев и СДСМ ја омаловажиле и опустошиле Македонија“. Со што – со тоа што нѐ внесоа во НАТО и ни обезбедија датум за преговори? Дури ни корона епидемијата не може да го сокрие тоа дека ВМРО-ДПМНЕ остана партија за добивање ситни поени, а СДСМ, каква-таква, носи големи и храбри одлуки за државата.

https://nezavisen.mk/vmro-negatorska/
Сериозно ли тврдиш дека сон на генерации Македонци бил да станеме северна и Грците и Бугарите да диктираат каква историја ќе почитуваме. Јас напротив мислам дека илјадници Македонци го изгубиле својот живот за да не се случи такво нешто.

I koga tvrdam deka ste dpsmne predavnichka da mi veruvash.

Интервјуа и колумни - Page 29 Img_2180
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 29 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 29 of 32 Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30, 31, 32  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот