Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Разни вести од Македонија

+36
zozoti
alienmk
Nebula
Zhane
misterija
Delta
Albatros
nino
TRAJCHE
PRVOBOREC
Viktor
Bosonoga
Dino
Комита
OPOZICIONER
SHARENI
Teo
Luxor
ribar1
IVA
трендафил
Arhimed
Sotir
Фири23
Естир
Пат
kiBik
Dadeda
tmoro
Kalinda
хан Ацо
Фири
defo
reiter
osa
Hamad bim Khalifa
40 posters

Страна 15 of 40 Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 27 ... 40  Next

Go down

Разни вести од Македонија - Page 15 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by tmoro Пет Сеп 25 2015, 16:39

http://www.dokaz.mk/dvizhene-na-potroshenite-eftina-mestenka-na-bts-i-familijata/

haha BC odrbaotuval za familijata,,,,abe sto pisuvate bez vrska,BC e posledniot covek na planetava sto ke odrabotuva za familijata

tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 15 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин Пет Сеп 25 2015, 16:50

A zoshto Marjan hrabro ne se potpishal pod kolumnata??? Zabega i toj totalno kako Sashe...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 15 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Hamad bim Khalifa Пет Сеп 25 2015, 16:50

Ovoj (Marijan mislam sevikashe) navistina bil mavan so shipka po glava ?
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 15 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин Пет Сеп 25 2015, 16:53

Ne e bash sigurno kalifu...Mozhno e sam da se tresnal, za da napravi selfi i da si ja pokachi cenata...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 15 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Hamad bim Khalifa Пет Сеп 25 2015, 16:57

Pa spored pishuvanovo nishto ne me cudi!
( shteta, a bash dobro mu trgna..... losho bilo toa zhickite (kontaktite) ko ke ti se izmrdaat)
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 15 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин Пет Сеп 25 2015, 17:00

A bre opasni stanaa selfinjata vo posledno vreme... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 15 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин Сре Сеп 30 2015, 22:53

Слободен печат: Кредитите чукаат на врата, мора да се вратат една милијарда евра!

Дел од содржините во најновиот број на „СЛОБОДЕН ПЕЧАТ“:

Разни вести од Македонија - Page 15 12063557_903950843014685_5009286877148564003_n

1. Во тимот на Јанева и обвинителката што го осуди Кежаровски
2. Кредитите чукаат на врата, мора да се вратат една милијарда евра!
3. Ахмети да прифати одговорност за криминалите, а не да попува за меѓуетнички проблеми
4. Жерновски се спротистави на намерата на Коце кејот да го претвори во улица
5. Kолумни на Сашо Орданоски и Aлександар Литовски

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 15 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин Чет Окт 01 2015, 18:34

Baranjeto e potpolno opravdano...

„Ленка“: Потребна е демократизација на преговарачкиот процес

Движењето за социјална правда „Ленка“ побара измени во изборниот процес и изборната регулатива. Тие сметаат дека дискусиите за изборниот процес не треба да се држат зад затворени врати само од четирите најголеми политички партии, туку и дека мислењата на помалите чинители на политичката сцена треба да се земат предвид.

Разни вести од Македонија - Page 15 Lenka-logo

-Во насока на демократизација на изборната регулатива ние сметаме дка пред се треба да се демократизира самата дискусија на изборниот процес, т.е да не се остави во рамки на четирите најголеми партии и да биде затворена, туку и другите чинители на општествената и политичка сцена во Македонија да се вклучат во целиот процес. Движењето за социјална правда Ленка, во таа насока сака да постави неколку барања кои сметаме дека ќе придонесат изворните граѓански иницијативи да партиципираат во изборните процеси – појасни Дејан Лутовски од „Ленка“.

На прес-конференцијата која се одржа денеска пред Собранието, „Ленка“ испорача неколку предлози за измена и дополнување во изборната регулатива.

Тие побараа намалување на бројот на потписи потребни за основање на политичка партија од 1.000 на 500, воведување на нов изборен модел и прогласување на целата територија на Македонија за една изборна единица. Понатаму, укинување на мандатите на дијаспората, бидејќи македонските државјани од странство своето право на глас можат да го користат гласајќи за изборни листи за кои што гласаат и граѓаните кои постојано живеат во Македонија.

Од „Ленка“ сметаат и дека барањето да се приложи уверение за државјанство при регистрација на политички партии е непотребна бирократската процедура. Државјанството може да се утврди преку увид во Избирачкиот список во судот, велат тие.

-Во актуелно важечкиот изборен модел граѓанските иницијативи им се длабоко подредени на политичките партии. Ние бараме олеснување на процесот за учество во изборите на граѓанските иницијативи и намалување на бројот на потписи за групите избирачи од 1.000 во изборната единица на максимум 200. Исто така бараме да се дефинира реален наместо фиктивен лимит на средствата што партиите смеат да ги потрошат на изборната кампања и да се укине или намали лимиотот на финансирање на кампањата од страна на правните лица, што сега е 50.000 евра – додаваат од „Ленка“.

Ова движење смета дека овие предлози мора да се спроведат за да се отстранат бариерите во изборниот процес и да се намали влијанието на финансиската моќ во предизборните и изборните процеси.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 15 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин Чет Окт 01 2015, 23:03

Албанци од Куманово не го сакаат Ахмети во нивниот град

Разни вести од Македонија - Page 15 %d0%bb%d0%b0%d1%98%d0%bc

Стотици Албанци од Куманово се собраа денеска, по информација дека претседателот на ДУИ, Али Ахмети, ќе го посети нивниот град. Тие се групирале на неколку клучки, на влезот во Куманово, со намера да го спречат евентуалното пристигнување на Ахмети, објави „Лајм“.

Најмногубројни биле во населбата Диво Насеље, бидејќи според инфомациите, Ахмети имал намера да ја посети токму оваа населба.Граѓаните на Куманово го обвинуваат Ахмети дека иако можел, не направил ништо да го спречи кумановскиот конфликт на 9 и 10 мај оваа година. Сметаат дека како последица на „неговите игри“ со кумановскиот огранок на ДУИ, се случило и убиството на Џемаил Реџепи – Командант Шќипоња, кој беше главен кандидат за претседател на огранокот. Тоа го смета и неговиот татко, Мејди Реџепи, кој исто така им се прикучи на денешните блокади.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 15 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин Пет Окт 02 2015, 09:15

Поранешен ученик на „Арсениј Јовков“ ги прскал децата со „Пипс“

Разни вести од Македонија - Page 15 Arsenij%20jovkov2%20copy

Наставата во средното училиште „Арсениј Јовков“ денеска се одвива нормално, по инцидентот од вчера кога поранешен ученик влегол во училиштето, испрскал спреј со хемикалија и избегал. Околу 16 часот, веднаш по инцидентот, десетина ученици и еден професор се пожалиле на симптоми печење во очите, гушење и главоболка поради што биле хоспитализирани.

Десет ученици беа хоспитализирани во институтот за Токсикологија, а други три ученици и двајца професори беа пренесени во градската општа болница „8 Септември“. Во моментов сите се во добра состојба и пуштени на домашно лекување.
Се претпоставува дека симптомите ги предизвикал инсектицидниот спреј „Пипс“, но официјална потврда за видот на хемикалијата се очекува деновиве од Институтот за судска медицина.

Досегашните сознанија на МВР се базираат на исказот кој го дал еден ученик од школото, кој изјавил дека поранешен ученик на истото училиште влегол и го испрскал со спреј во очите.

„Истрагата е во тек, а за настанот е известен и јавниот обвинител и се преземаат мерки за целосно расчистување“, стои во соопштението на МВР.

Директорката на училиштето не сакаше да дава информации за медиумите, а исто така и дел од професорскиот кадар кој го сретнавме на лице место, не сакаше да појасни ништо околу случајот.

Инцидентот се случил во среда околу 16 часот за време на големиот одмор, кога стотици деца влегуваат и излегуваат од училиштето, па обезбедувањето не забележало ништо сомнително. Училишниот објект е под константен видео надзор и го обезбедуваат две агенции за обезбедување.

http://plusinfo.mk/vest/42025/poraneshen-ucenik-na-arsenij-jovkov-gi-prskal-decata-so-pips-

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 15 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин Пет Окт 02 2015, 09:22

СДСМ викендов ќе објави кадровски решенија за министриПретседателот на СДСМ Зоран Заев денеска од Штип најави дека во текот на викендот ќе почнат да се објавуваат имињата на личностите кои ќе бидат предложени за министри и заменици министри во новата техничка влада. Тој нагласи дека СДСМ е целосно правно и формално подготвен за влез во институциите и нивно поставување, како што рече, на гарантори на претстојните предвремени избори.

„Кадровските решенија најверојатно овој викенд ќе почнеме да ги отвораме. Секако имаме плејада на наши кадри и гледаме да бидат луѓе кои пред се им е интересот на Република Македонија, каде што ќе можат да дадат придонес во овој политички тријар отворен во Македонија, како причина за разрешување на сите отворени проблеми во државата, а конечна цел добра иднина на нашата земја.

Секако посебно внимание ќе посветиме на изборот на кадарот за избор на министер за внатрешни работи, се работи за наше целосно решение предлог на опозицијата. Но треба да биде професионалец, ескперт. Тоа значи дека некои од нашите први сопартијци докажани не можат да ја извршуваат оваа функција иако имаме плејада на кадри за оваа работа. Но, така е по договор и така ќе го испочитуваме“, изјави Заев.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 15 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин Саб Окт 03 2015, 13:12

Кај најдоа баш сега, кога очајно им треба покачување на рејтингот на Грујо и братучедот. Twisted Evil Twisted Evil

ОНА ИМ СЕ ЗАКАНИ НА ГРУЕВСКИ И МИЈАЛКОВ

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 15 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Hamad bim Khalifa Саб Окт 03 2015, 18:56

ONA beshe bivshata na Alji ?
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 15 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин Саб Окт 03 2015, 18:57

Токму така. Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 15 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by reiter Саб Окт 03 2015, 20:11

што им е гајле на груевски и сашо,си имаат пари и се богати..а тоа што ОНА(спава Very Happy ) или АНА или некоја друга се закача ич не е важно..и без нив парите се тука кај боркица и таа незнам како се вика на сашо,па може некој друг ќе се оќари од украдените пари Very Happy ..круг е тоа..

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 15 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин Саб Окт 03 2015, 20:44

reiter напиша:што им е гајле на груевски и сашо,си имаат пари и се богати..а тоа што ОНА(спава Very Happy ) или АНА или некоја друга се закача ич не е важно..и без нив парите се тука кај боркица и таа незнам како се вика на сашо,па може некој друг ќе се оќари од украдените пари Very Happy ..круг е тоа..

Aleksandra...Po profesija balerina...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 15 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин Нед Окт 04 2015, 08:34

Vo nashata chudesna zemja i ova go imame...Plakjash zatoa shto ne dobivash nishto...

Седми месец протести на граѓаните кои добиваат сметки иако не користат парно

Разни вести од Македонија - Page 15 120035

Граѓаните кои се исклучени од системот за топлинска енергија веќе седми месец секоја сабота протестираат пред Регулаторната комисија.

Денеска доставија петиција до владејачката ВМРО-ДПМНЕ и до опозициската НСДП со надеж дека политичарите ќе ги чујат нивните маки.

Оштетените граѓани велат дека протестите ќе продолжат се додека Топлификација не престане да им испорачува сметки. Во меѓувреме правдата ќе ја бараат на суд.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 15 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин Нед Окт 04 2015, 08:52

Заев го отвори меѓународното рели со теренски возила и автомобили

Општина Струмица денеска по втор пат беше домаќин на меѓународното рели и рели крос со теренски возила и автомобили кое што се одржа во реката Тркања на излезот од Струмица кон Валандово. Денешното 36-то рели го отвори градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, кој е и генерален покровител.

Разни вести од Македонија - Page 15 12144833_10153746455332932_6387827158172281243_n-540x359

– Струмица и струмичани по втор пат ги имаат честа и задоволството да бидат домаќини на една извонредно возбудлива спортска манифестација со повеќегодишна традиција, манифестација која го зголемува адреналинот кај сите оние кои го сакаат авто – мото спортот, звукот на забрефтаните „машини“ и сите други возбудувања што тој ги носи. Да се биде град домаќин на вакво натпреварување двапати по ред – едно по друго, веројатно не може да биде плод на случајноста. Од една страна, тоа значи дека Струмица успешно го положила минатогодишниот испит, а од друга страна, повторно укажаната доверба претставува извонредна можност да се потврди и надгради успехот од лани. Искрено се надевам дека 36 – то меѓународно рели и рели крос со теренски возила и автомобили ќе биде по мерка како на организаторите од Aвто-мото клубот „Џип рели спорт“, така и на натпреварувачите и на посетителите. Доколку биде така, ние од општина Струмица ќе бидеме пресреќни што сме биле генерални покровители и домаќини на уште една успешна спортска манифестација. Ако било така на многу други спортски настани од меѓународен карактер кои се одржале во нашиов град, нема зошто така да не биде и овој пат. Во прилог на таквите желби и очекувања одат и убавото денешно време и фактот дека името на реката во чија близина се одржува ова натпреварување е компатибилно со самиот настан, рече градоначалникот Заев.

http://libertas.mk/%D0%B7%D0%B0%D0%B5%D0%B2-%D0%B3%D0%BE-%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B8-%D0%BC%D0%B5%D1%93%D1%83%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%B8-%D1%81%D0%BE-%D1%82/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 15 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by tmoro Нед Окт 04 2015, 22:34

ГАЛЕРИЈА: БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ОПУШТЕНО ВЕЧЕРВА ВО ОХРИД


http://ohridsky.com/?p=105378

tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 15 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by defo Нед Окт 11 2015, 00:09
Врнеше, па да искористам да видам шо праел будалиов Ефтов, пак се врати на Канал 5, емисијава дефинитивно треба да биде пример за перење на мозок.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 15 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Hamad bim Khalifa Чет Окт 15 2015, 23:09

Разни вести од Македонија - Page 15 Zaev-izrael4-540x304

Zajko opasen....otishol na kratko sovetuvanje so berluskoni ! Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 15 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by reiter Пет Окт 16 2015, 19:18

ФРОНТ НА ЛУЗЕРИ напиша:
Денеска токму напладне во Скопскиот хотел Александар палас бизнисменот Трифун Костовски го промовираше неговото движење ФРОДЕМ. На фронтот зад кој постои основани сомнеж дека покрај Костовски и вмровецот Кекеновски од заднина делуваат екс лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски и неговата асистенка Наташа Савова преку нивната експозитура во кабинетот на Костовски,пријателот на Савов,Ивор Мицковски. На промцијата очекувано не се појавиле ни Црвенковски ни Савoва. Идеата за фронтот ја објаснувал Костовски а му помагала младата и атрактивна докторка на науки, керката на газдата на ГОДЕЛ,Ирена Николовска. [b][color=#FF0000]Во Фронтот е и екс министерот за образование од владата на Георгиевски, Ненад Новковски и екс лидеот на партијата на Љубчо, Горѓи Трендафилов.[/color][color=#FF0000][/color][/b] Во движењето со амбиции да биде партија е и аналитичарот Алберт Муслиу а во публиката бил забелешан и екс пратеникот Исмет Рамадани. напиша:
Новинарот Кежаровски кој беше споменуван како можен член на фронтот како што дознава Доказ сепак се заблагодарил на понудата но не се приклучил. Соборец на Трифун Костовски ке му биде и актерот Марин Бабиќ. напиша:
http://www.dokaz.mk/front-na-luzeri/

Ненад и Ѓорѓи ги почитувам многу.Очекувам многу од нив.Но колку ќе биде ефектен трифун е прашалник.

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 15 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by osa Пет Окт 16 2015, 20:00

reiter напиша:
 Денеска токму напладне во Скопскиот хотел Александар палас бизнисменот Трифун Костовски го промовираше неговото движење ФРОДЕМ.  На фронтот зад кој постои основани сомнеж дека покрај Костовски и вмровецот Кекеновски од заднина делуваат екс лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски и неговата асистенка Наташа Савова преку нивната експозитура во кабинетот на Костовски,пријателот на Савов,Ивор Мицковски.  На промцијата очекувано не се појавиле ни Црвенковски ни Савoва. Идеата за фронтот ја објаснувал Костовски а му помагала младата и атрактивна докторка на науки, керката на газдата на ГОДЕЛ,Ирена Николовска.  [b][color=#FF0000]Во Фронтот е и екс министерот за образование од владата на Георгиевски, Ненад Новковски и екс лидеот на партијата на Љубчо, Горѓи Трендафилов.[/color][/b] Во движењето со амбиции да биде партија е и аналитичарот Алберт Муслиу а во публиката бил забелешан и екс пратеникот Исмет Рамадани. напиша:

http://www.dokaz.mk/front-na-luzeri/

Ненад и Ѓорѓи ги почитувам многу.Очекувам многу од нив.Но колку ќе биде ефектен трифун е прашалник.

poveke mi lichi deka imale nekoj grev ,pa sega ke se isperat ...plus i odvlekuvanje glasovi od ljubcho ...verojatno se plashi gujo od nego

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 15 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 15 of 40 Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 27 ... 40  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот