Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Разни вести од Македонија

Страна 26 of 36 Previous  1 ... 14 ... 25, 26, 27 ... 31 ... 36  Next

Go down

Разни вести од Македонија - Page 26 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by luxor on Пон Јан 23, 2017 4:06 pm

Дпмне се согласи да ја федерализира државата за пастирот и фамилијата да се спасат од одговорност за десетгодишното криминално владеење.

http://telma.com.mk/vesti/vmro-dpmne-i-dui-nachelno-gi-usoglasile-stavovite-okolu-dvojazichnosta
luxor
luxor

Број на мислења : 5579
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 26 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Teo on Пет Јан 27, 2017 12:09 pm

Da vi gi e**m Trendafile sestrinskite partii i nivnite funkcioneri...Ochigledno pochnaa da ve dupat koj kje stigne i koga kje stigne...Dzhabe se raduvashe shto desnicharite go dobija pretsedatelskoto mesto vo Evropskiot parlament...

Тајани на Твитер: Александар Велики бил Грк

Разни вести од Македонија - Page 26 153795

Јас сум добро запознаен со историјата. Александар Велики бил Грк со идеи кои придонесоа за раѓањето на Европа, напиша на грчки јазик новиот претседател на Европскиот парламент Антонио Тајани на својот профил на Твитер.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 26 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Kalinda on Пет Јан 27, 2017 6:43 pm

И наместо да го критикуваш
гледај колку се смееш.
Како може повеке
да ги сакаш грчиштата ,
од Македонците.
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 486
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 26 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Teo on Пон Јан 30, 2017 12:04 am

Isteche rokot na Grujoshesku za pravenje vlada...DUI ne prifati koalicija so dpmne...Pastirot kje mora da go vrati mandatot...i ako Horhe nachisto ne poludel utre po site pozitivni zakoni na Republika Makedonija mandatot za sostav na novata vlada treba da go dobie Zoran Zaev...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 26 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил on Пон Јан 30, 2017 6:43 am

И сега ќе видиме дали работите за кои во вашиот виртуелен свет го обвинувавте Груевски како предавник ќе ги сметате за патриотство ако на живо ги прави Заев. Реално наместо разрешување на кризата ќе имаме уште поголема криза. Да сме живи и здрави ќе видиме. Во моментов единствено ново сознание што го имаме е дека Груевски не ја прифатил платформата на албанските партии. Дали е таа прифатлива за СДСМ веројатно ќе дознаеме наскоро. Јас мислам дека е прифатлива затоа што СДСМ е втора по големина партија на Албанците во Македонија, но дали сум во право ќе видиме.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 26 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by luxor on Пон Јан 30, 2017 9:40 am

Немој да лажеш од рано наутро Трендо. Груевски ја прифати платформата на албанците. Албанците не го прифатија него.
luxor
luxor

Број на мислења : 5579
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 26 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Teo on Вто Јан 31, 2017 5:43 pm

Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 26 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Teo on Вто Јан 31, 2017 5:44 pm

Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 26 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by osa on Нед Фед 05, 2017 12:41 am

ДУИ бара Заев прво да се изјасни за Платформата

Бомбата му ја дадов на Иванов, но фитилот е кај мене. Овој став на лидерот на ДУИ Али Ахмети ја одразува моментната ситуација и кој е клучниот играч во трката на лидерот на СДСМ да обезбеди парламентарно мнозинство за да го добие мандатот од претседателот на државата Ѓорге Иванов за да формира влада. Неизвесно е кога ДУИ ќе пресече и ќе донесе одлука, но тоа што е извесно е дека Ахмети нема да му даде бланко-поддршка на Заев за парламентарно мнозинство за мандат, туку дека одлуката што ќе ја донесе ДУИ за која било од петте опции ќе биде една, пишува Дневник.

Ова значи дека ако Ахмети пресече да го поддржи Заев, тоа ќе биде и одлука за владина коалиција.

СДСМ веќе доби јавна поддршка од Движењето Беса и од Алијансата за Албанците дека нивните пратеници ќе се потпишат за Заев да обезбеди доказ пред шефот на државата за парламентарно мнозинство од 61 пратеник, за да го земе мандатот од Иванов. Но и од двете партии велат дека тоа не значи дека ќе прават влада со СДСМ, туку дека новата влада ќе зависи од исполнувањето на нивните програми и на албанската платформа.

Извори од СДСМ за Дневник велат дека тие ги поканиле сите парламентарни партии на Албанците, нивните пратеници да се потпишат, за Заев да му приложи на Иванов доказ дека има 61 пратеник и со тоа формално да го добие мандатот. Од она што се дознава, СДСМ остварила контакти со ДУИ, Беса и со Алијансата за Албанците, но немаат никаков контакт ни абер како ќе одигра лидерот на ДПА во оставка, Мендух Тачи.

И од СДСМ потврдуваат дека Беса со своите пет пратеници и Алијансата со тројца пратеници се согласиле на поддршка на СДСМ за нов мандатар да биде Заев. Од партијата на Заев велат дека веруваат оти ќе успеат да обезбедат поддршка. И од таму потврдуваат дека сега им е битно да обезбедат парламентарно мнозинство, но оти тоа де факто не значи и дека со партиите на Албанците ќе се договорат за влада.

– Важно е да го добиеме мандатот. Потоа со партиите на Албанците ќе видиме дали ќе се најдеме за да формираме влада. Може тие нема да се согласат, може за нас нема да бидат прифатливи некои од нивните услови. Битно е Заев да го земе мандатот. Ако не успееме да се усогласиме со албанскиот блок, може и за три дена Заев да го врати мандатот – вели за Дневник висок функционер на СДСМ и додава дека не очекува ДУИ брзо да донесе одлука.

Портпаролот на Беса, Орхан Муртезани, повтори дека ќе го поддржат СДСМ да обезбеди мнозинство за да го добие мандатот.

– Ќе ги дадеме нашите потписи за СДСМ да формира парламентарно мнозинство. За влада допрва ќе преговараме. Нашите услови за влада се во неа да нема инкриминирани лица во процесите на СЈО и на „Маѓар телеком“, да почне дебата за редефинирање на државата и договорот за влада да биде транспарентен и со прецизни рокови – вели Муртезани.

Заев има поддршка за парламентарно мнозинство и од Алијансата на Села.

Според ова, речиси е извесно дека ќе се изјалови стратегијата на СДСМ прво да обезбеди поддршка за парламентарно мнозинство, а потоа да почнат преговорите за нова влада, бидејќи Ахмети не игра на таа карта.

Од ДУИ велат дека нема логика да дадат поддршка за мнозинство и откако Заев ќе го земе мандатот да почнат преговори за влада. За нив, велат, е побитна содржината од формата, односно побитно е дали со СДСМ ќе се усогласат зад заедничка владина програма. Во спротивно, нема логика да поддржат формирање парламентарно мнозинство ако тоа не се ефектуира во избор на нова влада.

Дека ДУИ не игра на картата прво мнозинство, потоа влада, официјално за Дневник потврди и партискиот портпарол Бујар Османи.

– За ДУИ с` уште сите пет опции се на маса и со тоа сите се можни. Kонсултациите продолжуваат. Заинтересирани сме да се најде што побрзо решение за стабилна политичка влада, која ќе ја извади земјата од оваа долга политичка криза.

На прашање дали ДУИ ќе му даде поддршка на СДСМ за парламентарно мнозинство и потоа да седне на преговори за влада, Османи вели:

– Тоа ќе биде една одлука ако се донесе за која било од петте опции.

Според ваквата позиција на ДУИ, Заев освен поддршка за парламентарно мнозинство ќе треба паралелно да почне да води суштински преговори со албанскиот блок за формирање влада. Ова значи дека Заев без да се изјасни дали ја прифаќа албанската платформа не ќе може да се надева ни да го земе мандатот од Иванов.

Според резултатите од изборите, СДСМ има 49 пратеници и за да обезбеди мнозинство ќе му треба поддршка од речиси сите партии на Албанците. ДУИ има 10 пратеници, Беса пет, Алијансата три и ДПА двајца пратеници.

Од партијата на Никола Груевски повторија дека ВМРО-ДПМНЕ како победник на изборите ќе вложи максимални напори за да се почитува волјата на мнозинството гласачи што ја дале подршката за програмата на Kоалицијата „За подобра Македонија“.

– Сепак, ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека одржувањето нови избори е најдоброто решение во насока на надминување на кризата и враќање на реформските приоритети во прв план – велат од Центарот за информации на ВМРО-ДПМНЕ.


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15936
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 26 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Teo on Пет Фед 10, 2017 9:56 am

Obichen shtrajk na grchkite zemjodelci i nie sme pred kapitulacija...jaka drzhava napravija dpmne-ofcite...

http://telegraf.mk/aktuelno/ekonomija/ns-newsarticle-i-da-se-proglasi-energetska-kriza-drzavata-ke-ima-nafta-i-benzini-za-70-dena.nspx
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 26 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by luxor on Пон Фед 20, 2017 6:55 pm

Според Телма можно е брзо формирање влада.

ДУИ: Нема пречка да се формира влада
luxor
luxor

Број на мислења : 5579
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 26 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Teo on Чет Фед 23, 2017 9:17 pm

Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 26 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Teo on Чет Фед 23, 2017 9:24 pm

Vo megjuvreme kriminalcite so dzhipovi koi organiziraa napadi na opshtini so opoziciski gradonachalnici i se zbogatuvaat prodacvajki mu vera na makedonskiot narod prodolzhuvaat da odrabotuvaat za pastirot...

МПЦ: Да се зачува унитарноста на државата
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 26 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by SHARENI on Пет Фед 24, 2017 11:20 pm

SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 706
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 26 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин on Пет Фед 24, 2017 11:31 pm

Во понеделник ке е готово.Шо ке биде ова влада без мнозинство во собранието, нема да може да спроведе ништо.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 26 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by SHARENI on Пет Фед 24, 2017 11:37 pm

vlada bez parlamentarno mnozinstvo ne postoi, nekade si pogresil
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 706
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 26 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин on Пет Фед 24, 2017 11:38 pm

Ова го прочита или читаш само насловите?
Сепак, тоа не значи дека со оваа одлука ДУИ станува дел од владата, а официјална одлука за тоа дали ДУИ ќе биде опозиција или не ќе има во понеделник.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 26 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Teo on Пет Фед 24, 2017 11:54 pm

I shto si razbral ti od toa??? Citriranoto vsushnost kazhuva neshto sosema drugo...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 26 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by SHARENI on Пет Фед 24, 2017 11:58 pm

on misli ako dui ne vleze vo vladata taa ke ima malcinstvo vo parlamentot
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 706
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 26 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Teo on Саб Фед 25, 2017 12:01 am

Dobro si mu napishal...Vlada ne mozhe da bide izglasana bez mnozinstvo glasovi vi parlamentot...DUI kje ja glasa vladata no se dvoumat dali da imaat ministri...Celta verojatno e podobruvanje na imidzhot megju glasachite...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 26 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by luxor on Саб Фед 25, 2017 12:03 am

Џабе муабетот, баталете го.
luxor
luxor

Број на мислења : 5579
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 26 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by SHARENI on Саб Фед 25, 2017 12:07 am

i toa sto vikas
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 706
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 26 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин on Саб Фед 25, 2017 1:17 am

Teo напиша:Dobro si mu napishal...Vlada ne mozhe da bide izglasana bez mnozinstvo glasovi vi parlamentot...DUI kje ja glasa vladata no se dvoumat dali da imaat ministri...Celta verojatno e podobruvanje na imidzhot megju glasachite...
ПриJател ja не пасем овци. Убаво гласат му владата ама остануват опозициJа. Тогаш тоJ за секое гласанJе на нешто во парламент треба да се договара со нив. Не дека ако се во владата нема да се договара ама е многу по лесно тогаш. Ме разбра?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 26 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by OPOZICIONER on Саб Фед 25, 2017 12:32 pm

ajde airlija

http://sdk.mk/index.php/naslovna/sdsm-odluchuva-za-mandatar-koga-od-ivanov-ke-go-pobara-mandatot-za-vlada/

По давањето на потписите од ДУИ за добивање мандат за формирање влада, СДСМ за денес попладне закажа седница на Централниот одбор на партијата на која треба да донесат формално одлука за мандатар да биде лидерот Зоран Заев. Социјалдемократите треба да донесат одлука кога од претседателот Ѓорге Иванов ќе го бараат мандатот за влада.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 26 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 26 of 36 Previous  1 ... 14 ... 25, 26, 27 ... 31 ... 36  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот