Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Разни вести од Македонија

Страна 33 of 36 Previous  1 ... 18 ... 32, 33, 34, 35, 36  Next

Go down

Разни вести од Македонија - Page 33 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Bosonoga on Сре Мар 06, 2019 10:55 pm

zalam no ne sme slushnale za ova lice
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 879
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 33 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил on Нед Мар 10, 2019 8:24 pm

Денес во Битола се одбележаа 76 години откако анонимниот фашистички окупатор од една пријателска соседа земја депортира 3.350 Евреи од овој град и ги предаде на тогашната меѓународна заедница позната како Трет рајх која ги депортира во концентрациониот логор Треблинка.
https://expres.mk/odbelezhana-76-godishnina-od-holokaustot-na-bitolskite-evrei/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 33 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by osa on Нед Мар 10, 2019 9:07 pm

seushte vo tebe ima omraza kon germancite i posle 76 godini ??? mislam treba vednash da pobarash struchna pomosh ,a ne da pishuvash na forumot ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15935
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 33 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Bosonoga on Нед Мар 10, 2019 9:39 pm

ko che go vidam na forumo ,ne mi se ide ,nemozam da pisuvam
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 879
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 33 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил on Пон Мар 11, 2019 10:18 am

Спомнувањето на некои историски настани не значи омраза кон никого. Омразата не е кон сегашните Германци, туку кон дел од нив што биле лидери на тогашната меѓународна заедница, односно лидерите на Национал-социјалистичката партија. Голем дел од учесниците во тие трагични настани и од германска страна се жртви на системот што го створиле фашистите, исто и Бугарите што учествувале во геноцидот врз Евреите од Македонија. Никој од нив не би го правел тоа што го правел доколку не живеел во такви услови створени од западниот лидер Хитлер. Знам дека според вас заевистите, откако сакате придавката македонски да ја замените со национален (на пример Национална опера и балет) Национал социјалистичка ви звучи како македонска социјалистичка. И вие не сте виновни затоа што му верувате на предавник што се обидува да изврши етноцид врз македонскиот народ и наместо Македонци со полна историја и идентитет да формира нов народ со истото име во обид да се уништат Македонците со некастриран идентитет. Јас повторно прашувам знаете ли од кога сте вие заевистите Македонци, дали од Илинден, НОБ, референдумот за независност или уште чекате што ќе договори Заев со Бугарите и (или) евроатлантската меѓународна заедница. Да не напишам меѓународната банда.
За крај ќе напишам и дека никого не мразам. Будала се жали, а не се мрази, а според моето лаичко мислење (не сум психијатар) нормален човек не може да уништува цели народи без разлика дали тоа го прави и физички, како што правеле Германците, а во тоа во Македонија помагале и Бугарите, или како во случајот со нас некој сака да бидеме физички живи, но ментално мртви. Во холокаустот не учествувале Македонци, ниту во етноцидот во Грција, но сега на чело со Заев тоа го прават во „северна“ Македонија.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 33 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Dino on Вто Апр 09, 2019 12:13 pm


Dino

Број на мислења : 547
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 33 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by TRAJCHE on Вто Апр 09, 2019 1:05 pm

TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 565
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 33 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил on Пон Апр 15, 2019 10:08 am

Работата беше да се смени името Филип II како уште едно напупување на Грците и евроатлантската меѓународната банда (заедница како што самата се нарекува), а Тоше Проевски е злоупотребен затоа што народот го сака и промената е побезболна. Имаше еден интересен твит дека стадионот се вика Тоше Проевски затоа што пеачот успеал да го наполни, па се предлага Собранието да го добие името на Крсто Мукоски, затоа што успеа да го наполни на 27 април. Лично мислам дека се работи за злоупотреба на името на Тоше. Негово име требаше да носи Универзалната сала ако Шилегов или Заев се смилуваат да потрошат некој денар и за заедничка корист и ја реновираат или некој друг концертен објект.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 33 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил on Пон Апр 29, 2019 7:26 pm

На Самоиловата тврдина во Охрид денеска беше развиорено едно големо знаме на Република Албанија и повеќе помали. Наводно се поставени од фолклорна група од Косово. Нејасно е зошто Косовари не поставиле косовско туку албанско знаме и зошто во меѓувреме власта ги симнува македонските знамиња во Скопје (на Водно) и во многу други градови.

https://expres.mk/kosovski-albanci-go-postavile-znameto-na-samoilovata-tvrdina/
https://republika.mk/vesti/crna-hronika/detali-za-incidentot-vo-ohrid-chetvorica-privedeni/


Разни вести од Македонија - Page 33 -албанско-1


_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 33 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by OPOZICIONER on Сре Мај 22, 2019 7:11 pm

Konecno aktivna antikorupciska komisija.

ДКСК: Кривични и прекршочни пријави за судии, лекари и професори, ќе се проверуваат и бившите претседатели

https://1tv.mk/video/%d0%b4%d0%ba%d1%81%d0%ba-%d0%ba%d1%80%d0%b8%d0%b2%d0%b8%d1%87%d0%bd%d0%b8-%d0%b8-%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%ba%d1%80%d1%88%d0%be%d1%87%d0%bd%d0%b8-%d0%bf%d1%80%d0%b8%d1%98%d0%b0%d0%b2%d0%b8-%d0%b7%d0%b0/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 33 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by OPOZICIONER on Нед Мај 26, 2019 8:47 pm

Najuspesnata ministerka spasuva 30 000 semejstva od siromastija. Bravo Mila.

Царовска: Социјалната реформа ќе спаси од сиромаштија 30 000 домаќинства

https://telma.com.mk/tsarovska-sotsijalnata-reforma-ke-spasi-od-siromashtija-30-000-domakinstva/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 33 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил on Нед Мај 26, 2019 9:16 pm

Како пошол СДСМ да произведува сиромаштија ќе треба да се спасуваат 100 илјади семејства со парите на граѓаните. Да напишам повторно дека сакам влада што ќе го зголемува бројот на семејства што можат сами да се издржуваат, наместо да чекаат милостина.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 33 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by luxor on Нед Мај 26, 2019 9:22 pm

Сиромсштијата ја произведовте вие од дпмне. СДСМ ја решава.
luxor
luxor

Број на мислења : 5578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 33 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by SHARENI on Саб Јун 01, 2019 11:01 am

Podneseno obvinenie za organizatorite od 27 april.

Вилма Рускоска, шеф на Обвинителството за организиран криминал и корупција, до Кривичниот суд поднесе обвинение против поранешниот претседател на Собранието трајко Вељаноски, ексминистрите Миле Јанакиески и Спире Ристовски и против поранешниот директор на УБК Владимир Атанасовски, за Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста, околу организација на нападот на Собранието на 27 април 2017 година.

За две лица, избеганите Никола Груевски во Унгарија и Никола Бошкоски – Боксер од УБК, кој е побегнат во Солун, постапката е запрена до нивно наоѓање, односно апсење.

https://sdk.mk/index.php/makedonija/trajko-mile-spire-i-vladimir-atanasovski-se-obvineti-za-organizatsija-na-napadot-na-sobranieto-na-27-april-gruevski-ke-bide-obvinet-koga-ke-bide-uapsen/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 706
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 33 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил on Саб Јун 01, 2019 8:15 pm

Една убава вест на која верувам сите заедно ќе се радуваме. Ракометарите на Вардар ја победија Барселона и се пласираа во финалето.

https://infomax.mk/wp/вардар-оди-во-финале-вардар-ја-пoбeди-ба/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 33 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Teo on Саб Јун 01, 2019 10:18 pm

Site se raduvaat... Chestitki za Vardar.

Разни вести од Македонија - Page 33 Cropped-image-20190601-221629-1458415627
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 33 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил on Нед Јун 02, 2019 12:30 pm

Кој неписмен напишал ракометарите од Вардар, а не на Вардар. Дали диктаторот го менува јазикот на Северна Македонија.
Да одбележам уште еден срамен чин. Ниту една национална телевизија немаше директен пренос вчера од полуфиналето, ниту ќе има денес од финалето. Веројатно се плашат дека успехот може да го зајакне националното чувство на Македонците. Да им посакаме успех на вардарци во финалето и Стојанче Стоилов (или играчот број 5 како што го вика власта) да го подигне победничкиот пехар и со него да помине низ Триумфалната капија (порта Македонија) во Скопје.
Вчера во Келн ракометарите ги бодреше лидерот на опозицијата Мицковски. Заев беше на вечера во Абу Даби.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 33 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by PRVOBOREC on Нед Јун 02, 2019 1:25 pm

Небањат ракометарите се од ракометниот клуб Вардар или на ракометниот клуб Вардар? Нешто линк до правопис или слично да имаш пред да те прогласам и за будала освен за небањат?

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1285
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 33 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил on Нед Јун 02, 2019 5:13 pm

Немој да мислиш дека многу ќе се загрижам ако ме прогласиш за твој колега. Јас знам дека пишуваше дека Дарко Панчев замина во Белград и стана фудбалер на Црвена Ѕвезда. Интересно е што вие бањатите не успеавте да обезбедите директен ТВ пренос од ф4 на европскиот ракомет. Дури ни од финалниот натпревар. Ќе има додуше видео бим на плоштад Македонија, но со коментар на српски од коментаторите на Арена Спорт. Иако морам да признам дека Србите повеќе го сакаат Вардар од вас во СДСМ. Вашиот доскорешен потпретседател и актуелен градоначалник на Карпош се радуваше кога клубот беше пред распаѓање. Веројатно Вардар го сметате за руска инвестиција, а како чисти Словени ги мразите Русите. Одамна напишав дека не ми пречи американците на пример да инвестираат во македонски кошаркашки клуб достоен за европски врв или некоја европска земја во фудбалски клуб. За жал нема такво нешто. Дополнителна причина машките што нема да учествуваат на геј парадата да посакаат победа на Вардар е најавата на твитерџиката Ле Моник дека ќе трча гола од Сити Мол до плоштад Македонија.

https://expres.mk/skopjanka-kje-trcha-gola-po-partizanska-ako-pobedi-vardar/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 33 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил on Нед Јун 02, 2019 5:44 pm

Еве го статусот на Шилегов. Не напишал ни плоштад Македонија (ваљда не смее да напише Македонија). Како Скопје да има еден плоштад.

Разни вести од Македонија - Page 33 Petre-silegov

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 33 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by luxor on Нед Јун 02, 2019 5:47 pm

И јас знам некои пишувани работи. Тоа твоето не е никаков репер. Во медиумите може да се сретнат и двата изрази така да другпат немој предвреме да прогласуваш будали.

„Италија не играше на СП зошто фудбалерите од Јувентус не го сакаа Инсиње“

https://sport1.mk/fudbal/svet/italija-ne-igrashe-na-sp-zoshto-fudbalerite-od-juventus-ne-go-sakaa-insinje

Петре е од Скопје така да може слободно да каже "нашиот" плоштад. Намалете до лудилото ионака никој нема да излажете да гласа за вас.
luxor
luxor

Број на мислења : 5578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 33 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by OPOZICIONER on Вто Јун 04, 2019 5:11 pm

Bravo za Branko, taka se saka Makedonija.

Разни вести од Македонија - Page 33 <a href=Разни вести од Македонија - Page 33 Text-Master-06-04-05-03-51" />
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 33 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by SHARENI on Вто Јун 04, 2019 5:41 pm

Mnogu dobro kazano od poranesniot pretsedatel.


Ние не бараме незаслужена награда, туку бараме и очекуваме да ни се пружи заслужена шанса да го отпочнеме процесот на преговорите со Еверопската Унија, истакна поранешниот претседател Бранко Црвенковски. Тој учествуваше на регионалната конференција „Проширувањето на ЕУ на крстопат“, каде беше потпишана заедничката декларација на членовите на Подгоричкиот клуб, во кој членуваат поранешни претседатели и премиери на земјите од регионот.

https://makfax.com.mk/makedonija/црвенковски-од-еу-не-бараме-незаслуже/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 706
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 33 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил on Нед Јун 16, 2019 2:16 pm

Од 2009 година кога ги исполнивме условите договорени со ЕУ од договорот за стабилизација и асоцијација ние го бараме тоа што го заслуживме. И за жал не го добивме. ЕУ не ги онади ниту меѓусебните договори, нити Времената спогодба со Грција (вклучувајќи ја и пресудата на судот во Хаг). Веројатно симпатизерите на СДСМ смета дека и ЕУ го мрази ВМРО како што го мразат тие, па затоа не ни дава датум за преговори, Ако има омраза, очигледно не е кон најголемата партија во Македонија, туку кон Македонија и Македонците. Разликата е што никој до сега не го смени името очекувајќи како будалетинка дека за тоа ќе биде награден со членство.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 33 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил on Нед Јун 16, 2019 2:29 pm

Денеска беше одбележана 76 годишнината од стрелањето на 12те младинци (најголемиот дел малолетни од кои најмладиот на 15 години) во Ваташа. За жал немаше претставници ниту од македонската ниту од бугарската власт. Бугарите повторно пропуштија во знак на помирување да се извинат за ова злосторство што го имаат направено нивните сонародници фашисти во време на бугарската окупација на Македонија..

https://infomax.mk/wp/одбележани-76-години-од-стpeлањето-на-ват/
https://infomax.mk/wp/одбележани-76-години-од-стpeлањето-на-ват/
https://mk.wikipedia.org/wiki/Масакр_во_Ваташа


Разни вести од Македонија - Page 33 Screenshot_2

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 33 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 33 of 36 Previous  1 ... 18 ... 32, 33, 34, 35, 36  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот