Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Разни вести од Македонија

+32
misterija
delta
Albatros
nino
TRAJCHE
PRVOBOREC
Viktor
Bosonoga
Dino
Комита
OPOZICIONER
SHARENI
Teo
Luxor
ribar1
IVA
трендафил
Arhimed
Sotir
Фири23
Естир
Пат
kiBik
Dadeda
tmoro
Kalinda
хан Ацо
Фири
defo
reiter
osa
Hamad bim Khalifa
36 posters

Страна 18 of 37 Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 27 ... 37  Next

Go down

Разни вести од Македонија - Page 18 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин Вто Фед 02 2016, 10:19

Се одржа протестот на дипломатите. Признанија како власта ги чистела комуњарите.

СИНДИКАТ ЗА ДИПЛОМАТИЈА: МНР Е ЦЕЛОСНО ДЕГРАДИРАНО ПОРАДИ ПАРТИСКОТО ПРЕЗЕМАЊЕ

Синдикатот на македонската дипломатска служба денеска одржа предупредувачки протест пред зградата на Министерството за надворешни работи поради моменталната состојба на македонската дипломатија. Синдикатот бара репрофесионализација на, како што тие велат, деградираното МНР.

Како што велат од Синдикатот, Министерството е целосно деградирано преку партиско преземање и вршење на надворешно-политички активности, катастрофална кадровска политика на амбасадорско ниво, катастрофална кадровска политика во централата во Скопје и институционално нефукционирање на МНР како и антидемократијата во меѓучовечките односи.

-Кога економските промотори се пожалија на висината на надоместокот за сместување, Министерството им излезе во пресрет и веднаш со законски измени им дозволи неограничен лимит за надоместокот за сместување. Тоа не важни и за дипломатските претставници низ светот. Со тоа Македонија создава посебна дипломатска мрежа, која е паралелна со официјалната предводена од МНР, рече  претседателот на Извршниот одбор на Синдикатот на македонската дипломатија, Сашко Тодоровски.

Барањата на Синдикатот се  најитно да се стават во мирување сите измени на постојниот Закон за надворешни работи од 2008 година наваму и подзаконските акти донесени врз основа на тие измени а да се врати оригиналниот текст на Законот од 2006 година.

http://fokus.mk/sindikat-za-diplomatija-mnr-e-tselosno-degradirano-poradi-partiskoto-prezeman-e/


ТОДОРОВСКИ: СО ЗАКОНСКИ ИЗМЕНИ ВЛАСТА ГИ ЧИСТЕШЕ „КОМУЊАРСКИТЕ КАДРИ“

Претседателот на Извршниот одбор на Синдикатот на македонската дипломатија, Сашко Тодоровски, во денешниот говор на протестот пред Министерството за надворешни работи, истакна дека на почетокот на мандатот на оваа власт, таа се мислела како да постапи „комуњарските кадри“.

-Имено, на почетокот од мандатите на актуелнава власт беше забележливо дека се колебаат што да прават со ова „стариве, а богами и комуњарски кадри“. Сепак, во таа фаза имаше напори тие кадри да бидат искористени или барем да биде консумирано нивното знаење и вештини. Наредната фаза е веќе посурова – барање каков и да е начин да се „ослободат“ од тие кадри. За таа цел беше употребена специјална методологија – почнаа да се носат законски измени малку да претерам – на дневна основа, рече Тодоровски.

Како што кажа Тодоровски, после ова, настанал тотален хаос и тоа и открило нова перспектива на власта: хаосот и беззаконието овозможуваат дипломатско- конзуларната мрежа да се употребува на такви начини што се граничат со злоупотреба и никој да не понесе ниту најмала одговорност за тоа. Така стигнавме до актуелната фаза, фаза на неказнивост, објасни Тодоровски.

http://fokus.mk/todorovski-so-zakonski-izmeni-vlasta-gi-chisteshe-komun-arskite-kadri/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 18 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Arhimed Вто Фед 02 2016, 22:14

Нови инвестиции од Германија - линк
Доказ напиша:Едно поштенско сандаче во Ратинген, Германија, е единствениот доказ дека близу железничката пруга се наоѓа компанијата Electro-Mechatronic Systems (GES), фирма која Никола Груевски кон средината на јануари ја најави како голема германска инвестиција за производство на „соларни панели и лед-светилки вредна 15 милиони евра.
Како да коментирам - Амди Бајрам ќе организира автобуси, а Миленко ќе посредува за работни дозволи Smile

Arhimed

Број на мислења : 82
Join date : 2015-03-22

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 18 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин Сре Фед 03 2016, 08:18

Najvazno e koj ke ja presece lentata. Very Happy

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 18 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин Сре Фед 03 2016, 09:00

Gotovi ste komunjari. Se koprcavte dodeka mozevte. Sega kako ke placete deka izborite ne se fewr.

http://mkd-news.com/dik-ja-usvoi-metodologijata-za-prochistuvane-na-izbirachkiot-spisok/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 18 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин Сре Фед 03 2016, 10:53

Нема да плачеме. Победниците не плачат. Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 18 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Фед 03 2016, 17:07

delmol напиша:Narodot go saka Gruevski. Diktator e samo vo vasite glavi.

Разни вести од Македонија - Page 18 Images?q=tbn:ANd9GcTGgURDQGC2fVa_UvvYikG3LY36b-qM23npyWS1rXPLpEnZFjHxZg

Ne izdrzav.....
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 18 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by osa Сре Фед 03 2016, 21:23

Hamad bim Khalifa напиша:
delmol напиша:Narodot go saka Gruevski. Diktator e samo vo vasite glavi.

Разни вести од Македонија - Page 18 Images?q=tbn:ANd9GcTGgURDQGC2fVa_UvvYikG3LY36b-qM23npyWS1rXPLpEnZFjHxZg

Ne izdrzav.....
kaj si kalifu ,kucho stara ....ha ... ni nedostigashe .....ovoj ako te nervira slobodno oteraj go kaj shto mu e mestoto

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16197
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 18 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by defo Пет Фед 05 2016, 22:43

ЦИВИЛ на работни средби во Охрид и Куманово

Цивил на работни средби за фер избори во Охрид и Куманово. Во Охрид, престолнината на нефер избори. Панелист секретарот на Општина Охрид Димитар Спасески, Сашо Донев директор на Нискогрдба, кадар на ДПМНЕ.

Како еден граѓанин ја видел целата таа маскарада

После се јави и Горан Устијаноски. Се претстави како граѓанин. Нормално. Во слободно време си работит како капетан во Капетанијата на пристаништата. Опозицијата тепала полицајци. Хулигани со камења. Свртен кон колегите, кои седеа, ми се чинеше ко да ги с’скат на тепање. Екипава, како и главните ликови во филмот, ладна, одмерена, одлични реакции, искуство… Откако следеше кратко објаснение од Синиша, почнаа скандирања, од публика, како основци. Ги видов кои се, сите (безмалку) директори на јавни институции од Охрид. Сите заедно. За Македонија!

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3097
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 18 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Arhimed Саб Фед 06 2016, 03:44

АВРМ - БРИШЕЊЕ ОД ЕВИДЕНЦИЈА

Код:
Бришење од евиденцијата на невработени лица се спроведува доколку лицето:
• веќе не е невработено,
• само се одјави од регистарот,
• не се пријави во утврден рок или не се јави на покана од Агенцијата од неоправдани причини,
• не ја извести Агенцијата за стекнувањето и губењето на правата,
• одбие да се вклучи во активна политика за вработување или не ги исполни обврските од договорот за учество во активна политика за вработување,
• одбие соодветно или погодно вработување или одбие да присуствува на интервју за работа или не покаже интерес за присуство на интервју за работа,
• не обезбеди точни податоци за стекнување статус на невработено лице или статус на учесник во програма за активна политика за вработување,
• кај лицето се утврди постоење на причина поради која лицето привремено не може да се вработи,
• е во притвор во времетраење од повеќе од шест месеци или доколку лицето започне да издржува казна затвор од шест месеци и повеќе,
• од страна на инспекциски орган лицето се затекне да работи спротивно на закон,
• не бара активно работа,
• одбие да потпише Индивидуален план за вработување,
• исполни услови за пензија,
• на странец му истече важноста на личната работна дозвола,
• започне да врши занаетчиска, земјоделска, сточарска или друга дејност,
• одбие работно ангажирање за вршење на јавни работи и
• замине на отслужување на доброволен воен рок.
АВРМ не е ДИК, на секои две минути нуди работно место. АВРМ те брише од список ако не ти се работи. Биди АВРМ, не биди ДИК.

Arhimed

Број на мислења : 82
Join date : 2015-03-22

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 18 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин Нед Фед 07 2016, 23:19

Куртон уредникот би дал многу повеќе за да му се оствари оваа желба. Бидејки тоа е единствена шанса да не заврши во Идризово. Како поранешен осудуван криминалец добро знае што го чека таму.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 18 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин Пон Фед 08 2016, 11:14

Hamad bim Khalifa напиша:
delmol напиша:Narodot go saka Gruevski. Diktator e samo vo vasite glavi.

Разни вести од Македонија - Page 18 Images?q=tbn:ANd9GcTGgURDQGC2fVa_UvvYikG3LY36b-qM23npyWS1rXPLpEnZFjHxZg

Ne izdrzav.....

Smesno ti e komunjaru. I nie ke se smeeme na 24 april. Gruevski ke bide premier a vie ke placete i nema da gi priznavate izborite. Smamo sto sega nikoj nema da vi pomogne. Cela Evropa ke vi se smee so nas.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 18 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by defo Пон Фед 08 2016, 21:46

delmol напиша:
Smesno ti e komunjaru. I nie ke se smeeme na 24 april. Gruevski ke bide premier a vie ke placete i nema da gi priznavate izborite. Smamo sto sega nikoj nema da vi pomogne. Cela Evropa ke vi se smee so nas.
Да, ќе се смеете, ама ја знаеш онаа, дека ѓаволот на крај секогаш доаѓа со сметка. Која Европа ќе се смее со вас, онаа што ја плукавте или онаа што ја поткупивте????
defo
defo

Број на мислења : 3097
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 18 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Фед 08 2016, 22:05

Neznam ovoj drugarni "delmol" od koja sliva padnal, ama ocigledno padot bil tezok! Jebiga druze DelsitiMol: ne sme ti nie krivi ......drugpat malku popretpazlivo.... pazi na glava !!!

(A i ova mama i tato sto ne pazat na svoite deca...jaz"k) Evil or Very Mad
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 18 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Фед 08 2016, 22:28

Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 18 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Фед 08 2016, 22:29

lepotani. .... na majka .... Smile
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 18 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by osa Пон Фед 08 2016, 22:52

kalifaga ova ne se lepotani ,tuku poveke od toa ..."pogolemi lepotani "

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16197
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 18 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин Пон Фед 08 2016, 22:54

Mas(t)ivni lepotani...Разни вести од Македонија - Page 18 Smiley-laughing024

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 18 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Фед 08 2016, 23:23

pazi go ovahttps://www.youtube.com/watch?v=AI0eZdw0_AM
aj neka kazat bugarive eden naucnik od svetski glas ...za nobelovci i slicni da ne boram
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 18 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин Пон Фед 08 2016, 23:27

Mislish na ova...


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 18 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Фед 08 2016, 23:42

Toj de toj........a kaj se bugarive , pleme im e.bam fasisticko? Abe eden umetnik, pisatel ili slicen od svetski glas ne isfrlija i ke mi jadat g.mna za ovami ti ona mi ti.....
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 18 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин Пон Фед 08 2016, 23:45

Chekaj da te prochitaat i vednash kje dojdat da te demantiraat...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 18 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Фед 08 2016, 23:52

Teo...ova e provpkacija, znam KiBikot ke stane utre sabajle da me renda.....ama sto da mu pravam ..???
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 18 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин Пон Фед 08 2016, 23:53

Ich ne mu se sekiraj...Siguren sum deka kje se snajdesh...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 18 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Hamad bim Khalifa Вто Фед 09 2016, 00:17

Ama i toj nesto go nema? pustiot da ne go natepale?
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 18 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Гостин Вто Фед 09 2016, 00:50

Zhena mu ne mu dozvoluva da se doblizhi do kompjuterot...Slushnav deka ne bila zadovolna od ocenkite na kiBik po seksualna edukacija... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 18 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 18 of 37 Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 27 ... 37  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот