Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Разни вести од Македонија

+34
Nebula
Zhane
misterija
Delta
Albatros
nino
TRAJCHE
PRVOBOREC
Viktor
Bosonoga
Dino
Комита
OPOZICIONER
SHARENI
Teo
Luxor
ribar1
IVA
трендафил
Arhimed
Sotir
Фири23
Естир
Пат
kiBik
Dadeda
tmoro
Kalinda
хан Ацо
Фири
defo
reiter
osa
Hamad bim Khalifa
38 posters

Страна 29 of 39 Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 34 ... 39  Next

Go down

Разни вести од Македонија - Page 29 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by OPOZICIONER Пет Дек 15 2017, 10:07

OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 955
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 29 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Dino Пон Дек 18 2017, 00:20

Isto g***o samo vo razlicno pakuvanje i vo razlicna opstina, Centar e noviot Aerodrom a Srpce e noviot Ivica.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/opshtina-tsentar-ke-dade-pola-milion-evra-na-rabotnichki-60-000-evra-za-zashtita-na-zhivotna-sredina/

Dino

Број на мислења : 633
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 29 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Bosonoga Пон Дек 18 2017, 16:44

Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 977
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 29 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by TRAJCHE Чет Дек 28 2017, 12:34

TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 675
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 29 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Dino Нед Јан 07 2018, 18:26

Se raspadna BESA so bese ocekuvano od  apaska partija koja so islamizam i nacionalizam se obiduva da im gi zeme poziciite na veke etablirani nacionalisti i mafijasi na kriminalna politicka scena.

http://emagazin.mk/vesti/vest/44080

Dino

Број на мислења : 633
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 29 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by SHARENI Нед Јан 07 2018, 18:43

neka se raspadnat mamicata im tie gnasi peeja siptarska himna u parlament stoka bezobrazna.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 842
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 29 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Dino Сре Јан 17 2018, 20:32


Dino

Број на мислења : 633
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 29 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Luxor Сре Јан 24 2018, 20:42

Позитивни најави  после средбата Заев - Ципрас во Давос.


Заев и Ципрас најавија отстапки за решавање на спорот за името

Разни вести од Македонија - Page 29 3A9DBDDC-7AC3-4AFE-B9C7-005052804159_cx0_cy10_cw0_w1023_r1_s

Автопатот Александар Велики ќе се преименува во автопат Пријателство, а ќе се смени и името на аеродромот Александар Велики, рече премиерот Зоран Заев по повеќе од двочасовната средба со неговиот грчки колега Алексис Ципрас во Давос. Ципрас, пак, рече дека ќе ги поддржи процедурите кои грчката влада претходно ги суспендираше – кандидатурата на Македонија во Јадранско-јонската иницијатива и ратификацијата на втората фаза од договорот за стабилизација и асоцијација во грчкиот парламент.

Македонија и Грција ќе преземат отстапки со цел изнаоѓање на решение за спорот за името. Ова денеска го најавија премиерите на двете земји Зоран Заев и Алексис Ципрас по средбата на маргините на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија. Заев изјави дека крајното решение за спорот за името мора да биде прифатливо за двете страни и оти мора да се води грижа за взаемните интереси. Македонија, како што порача е силно посветена на имплементација на мерките на градење на доверба со цел решение на спорот.

„Решението мора да биде во насока заштита на националниот идентитет и идентитетот на нашите народи со цел да покажеме дека сме посветени на процесот на изнаоѓање на решение. Објавувам дека Владата ќе го промени името на аеродромот и на автопатот. Автопатот ќе се вика - Пријателство. Нашите активности ја покажуваат нашата добра волја и ова сведочи за фактот дека немаме никакви територијални аспирации кон нашиот сосед“, рече Заев.

Заев наведе дека Грција од нејзина страна ќе покаже добра волја и ќе дозволи Македонија да ја зголеми соработката со ЕУ и други меѓународни организации. Тој порача дека Македонија останува посветена на преговарачкиот процес под покровителство на ОН, но ќе се крене неговото ниво со тоа што преговорите ќе бидат преземени од министрите за надворешни работи на двете земји и со тоа ќе се обезбеди поголема динамика и суштина на истите.

Ципрас порача дека тој и Заев сакаат да ги решат разликите со прагматизам и со одговорност. Според него, не само што Грција сака да го реши спорот за името, туку билатерални односи меѓу двете земји да бидат поставени на цврста основа и тие да бидат засновани на заемно почитување и разбирање. Според Ципрас, тоа значи дека најпрво мора да се борат со иредентизмот во сите форми со гаранции дека нема да се остави отворен простор за слични предизвици во иднина.

„Ние мора да најдеме решение за сите отворени прашања, поради тоа што нашиот сосед сака да оствари напредок во пристапувањето кон ЕУ и членството во НАТО. Особено посочив дека е јасно оти мора да најдеме заедничко прифатливо решение ерга омнес. Врз основа на оваа рамка се согласивме да го интензивираме преговарачкиот процес кој се одвива под покровителство на ОН со цел да најдеме решение за името“, рече Ципрас.

Ципрас истакна дека Заев го информирал дека е подготвен веднаш да преземе важни иницијативи во тој правец. Врз основа на тоа Ципрас најави дека е спремен да ги поддржи процедурите кои ги суспендирала грчката влада. Тие, според него, се однесуваат на кандидатурата на Македонија во Јадранско-јонската иницијатива и промоцијата на ратификацијата на втората фаза од договорот за стабилизација и асоцијација во грчкиот парламент. Средбата на крајот посочи, дека отвара нови перспективи за иднината.

Заев и Ципрас најпрво имаа тет-а-тет средба, а потоа на неа се приклучија и шефовите на дипломатиите на двете земји, Никола Димитров и Никос Коѕијас.


​Клучните придобивки за Македонија од Спогодбата за стабилизација и асоцијација, која стапи во сила на 1 април 2004 година, според владини извори, ја претставува рамката за спроведување на договорните односи се до приемот на Македонија во членство во ЕУ и претставува највисока форма на институционална соработка меѓу земјата и ЕУ.

Членството на земјата во Јадранско-Јонската иницијатива, наведуваат изворите, би овозможило следење на проблематиката на макрорегионални стратегии на ЕУ во равноправни услови со другите држави од Регионот.

https://www.slobodnaevropa.mk/a/28994448.html
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 29 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by nino Сре Јан 24 2018, 20:58

ovoj zaev ic ne go lici za premier. grujo kakov takov po lik imase za premier. ovoj epten klovn e.

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 29 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Dino Вто Јан 30 2018, 17:51

Aj sea da vidime kolku zivot dojde zaq narodot ili parite se slatki pa Grujo dogovaral nie ke lapame i ke se praime na mutavi.

http://prizma.mk/dogovorot-prekrshen-kazandol-mozhe-da-se-zatvori/

Dino

Број на мислења : 633
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 29 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Teo Сре Јан 31 2018, 19:50

Dodeka takvi kako tebe go chekaat, zhivotot kje projde pokraj niv...Sepak ne se site isti...Nekoi i go slushaat glasot na narodot...

Ќе се забрани цијанид и сулфурна киселина во рудниците?

По бурните реакции на населението во повеќе општини во врска со најавите за нови рудници, повеќе пратеници од владејачката коалиција до Собранието поднесоа Предлог-закон за измени и дополнувања на Законот за минерални суровини, а во кој е предвидена забрана за експлоатација и преработка на минералните суровини со примена на цијаниди, сулфурна киселина и други опасни супстанции.

https://www.slobodenpecat.mk/naslovna/ke-se-zabrani-tsijanid-sulfurna-kiselina-vo-rudnitsite/
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 29 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Dino Чет Фед 01 2018, 20:41

Koj vika oti ne se isto sranje ste i vie i tie eve kako se zamolcuvat novinari ubavo ste naucile.

http://tv21.tv/mk/?p=164307

Dino

Број на мислења : 633
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 29 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by SHARENI Саб Фед 17 2018, 18:34

revolucijata gi jade svoite deca

Александар Гочев, активист во Шарената револуција, на својот Фејсбук профил објави дека треба да плати казна од 100 евра за фрлањето боја врз Собранието на Република Македонија.
http://plusinfo.mk/vest/143512/-aleksandar-gocev-mvr-mi-isprati-blagodarnica-od-100-evra-za-sharenata-revolucija
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 842
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 29 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by defo Саб Фед 24 2018, 23:44


_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3416
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 29 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Luxor Вто Мар 06 2018, 22:16

Откога ги фатија со спуштени гаќи и рацете во медот почнаа да паѓаат оставки и од антикорупционерите.

Претседателот на Антикорупциска комисија поднесе оставка
06.03.2018 | 17:08Македонија
Првиот човек на Антикорупциска си поднесе оставка. Игор Тантуровски утринава ја доставил оставката до Собранието, иако претходно во неколку наврати децидно тврдеше дека нема намера да се повлече од функцијата, бидејќи не чувствува материјална и морална одговорност.

http://24vesti.com.mk/pretsedatelot-na-antikorupciska-komisija-podnese-ostavka
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 29 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by TRAJCHE Нед Aвг 12 2018, 13:12

Site se isti a? U vreme na vmro-mvro nikoj ne smeese da gi dopre motordziite posto na Grujo na mitinzi so motori mu odese onoj Lenin.

https://faktor.mk/mvr-odzede-devet-motori-od-motordzii-koi-gi-nadgraduvale-za-divi-trki
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 675
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 29 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by osa Нед Aвг 12 2018, 15:19

navistina treba da se stavi kraj na ovaa ludost

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16404
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 29 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Dino Нед Aвг 12 2018, 18:17

Ednite ne prislusuvaa a na ovie i toa ne im e dosta pa ke ni gi kontroliraat smetkite u bankata, koga nie ne krademe togas oni barem da ne kradat nas. A toa sto sekoj sto ke kaze nesto protiv vlasta ke bide ucenuvan so javno objavuvanje kolku plata zemal i sto kupuval e baska rabota.

https://plusinfo.mk/%D1%83%D1%98%D0%BF-%D1%9C%D0%B5-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%B2%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%86%D0%B8-%D0%BE%D0%B4-%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D0%B3%D1%80/

Dino

Број на мислења : 633
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 29 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by OPOZICIONER Нед Aвг 12 2018, 18:40

I sto ako imaat pristap do smetkite togas toa znaci samo deka nikoj nema da moze da prikriva danok. Vreme e za stavanje red vo rabotenjeto na crno.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 955
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 29 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Albatros Нед Aвг 12 2018, 18:47

A sto stana so zagarantiranata so ustav bankarska tajna?

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 29 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Dino Нед Aвг 12 2018, 18:50

Toa istoto sto stana i so zagarantiranata privatnost na telefonskite razgovori i pravo da se prislusuva samo so sudski nalog.

Dino

Број на мислења : 633
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 29 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Delta Нед Aвг 12 2018, 22:31

so smetki be/>so ke mi vidat>?.,/stecajniot nadomest./.?>samo mrcite./?
Delta
Delta

Број на мислења : 601
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 29 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Bosonoga Пон Aвг 13 2018, 09:47

A be neli nemavte pari, so sea taa panika?
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 977
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 29 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Dino Пон Aвг 13 2018, 19:14

Zaev najde resenie za iseluvanjeto na mladite, nema eftini letovi oti ne davas subvencii i oni posto ne znaat da patuvaat od sofiski, pristinski ili solunski aerodrom nema da se iseluvaat.

https://fokus.mk/nema-veke-letovi-od-skopje-do-barselona-i-od-ohrid-do-london-velat-od-viz-er/

Dino

Број на мислења : 633
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 29 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by PRVOBOREC Пон Aвг 13 2018, 21:52

Визер ги откажува летовите обидувајки се да изврши притисок врз владата пак да добие субвенции на црно. Кој будала ќе даде субвенции на фирма која конкурирала за истите без да го наведе називот. Ако за време на дпмне тоа се средуваше под рака со дил-ориентед министрите сега ако донбијат субвенции тоа ќе биде според важечките закони.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2438
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 29 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 29 of 39 Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 34 ... 39  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот