Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Бугарите се словени

Страна 5 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Бугарите се словени - Page 5 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Гостин on Пет Јан 23, 2015 11:52 pm

Андреј,можеш да имаш свое мислење за мислењето на соговорникот, и да го кажеш,без оглед какво е тоа мислење.Но соговорникот и неговите интелектуални способности не се тема на разговор и опсервација...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 5 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Саб Јан 24, 2015 12:11 am

Андреј напиша:
На ваква глупост немам намера ни да ти одговорам ....
Зошто да е глупост бе? Кажи како се остварило чисто технички ово "створенjе" од русите през 19 век со над 80% селско население претежно неписмено, без руси да стапнале тука освен за кратко кога тепале турците во 1878-79? Чукундедо наместо да насецка чукунбаба читал Венелин во оригинал на руски? И дури тие руси сакале да не прават Бугари,а не руси како вас србите 25 години со котек и преименуванjе и учене на сите дисциплини на српски ви правеа на срби? Зошто бегааш?
Инаку благодарам луксор ама немам потреба од заштита. Jас моите интелектуални способности ги знам и тие се над средните и немам потреба од заштита особено кога андреj нема аргументи и тресе зелениSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 5 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Гостин on Саб Јан 24, 2015 12:12 am

Тоа не е заштита Фири.Нивото на дискусија треба да се одржува во разумни граници.Навреди кон другите членови не се дозволени...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 5 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Саб Јан 24, 2015 12:14 am

Добро, те разбирам ама не се осетив навреден, дозволи ни со андреj да дискутираме слободно барем докле не почнеме да се пцуеме на маjка. Ако има нешто слично во нас то е лjубовта кон слободата на пишуванjе.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 5 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 12:42 am

luxor напиша:Андреј,можеш да имаш свое мислење за мислењето на соговорникот, и да го кажеш,без оглед какво е тоа мислење.Но соговорникот и неговите интелектуални способности не се тема на разговор и опсервација...

А кој ги опсервира неговите интелектуално способности ... Па малиот нема појма како се создавале нациите, нема појма од сопствената историја, нема појма ни што напишале неговите историчари за одредени периоди а изнапиша еден тон глупости ...

Да не треба да му кажам паметен на чиче ....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 5 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 12:44 am

Фири напиша:
Андреј напиша:
На ваква глупост немам намера ни да ти одговорам ....
Зошто да е глупост бе? Кажи како се остварило чисто технички ово "створенjе" од русите през 19 век со над 80% селско население претежно неписмено, без руси да стапнале тука освен за кратко кога тепале турците во 1878-79? Чукундедо наместо да насецка чукунбаба читал Венелин во оригинал на руски? И дури тие руси сакале да не прават Бугари,а не руси како вас србите 25 години со котек и преименуванjе и учене на сите дисциплини на српски ви правеа на срби? Зошто бегааш?
Инаку благодарам луксор ама немам потреба од заштита. Jас моите интелектуални способности ги знам и тие се над средните и немам потреба од заштита особено кога андреj нема аргументи и тресе зелениSmile

Момче баба ти не ја создавале ... Ниту ги заболело мандалото за баба ти ... Интелектуалците во кој очигледно не спаѓала баба ти биле битни  .... А нивната обработка почнува со Венелин .... А ако не си ја знаеш сопствената историја во која Венелин е херој на бугарскиот народ, тогаш научи па врати се .....

Очигледно е дека немаш поим за ништо од сопствената историја ....

Таквите како баба ти станале интересни некаде пред 1901 година кога за прв пат во попис се појавува БУГАРИН како етнос.... До тогаш биле небитни.....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 5 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Гостин on Саб Јан 24, 2015 12:47 am

Добро де, но тоа не значи дека е интелектуално ограничен.Можеби само не е запознаен со работите.И немој сега да ми кажеш " зошто пишува за тоа што не го знае" ...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 5 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 12:49 am

luxor напиша:Добро де, но тоа не значи дека е интелектуално ограничен.Можеби само не е запознаен со работите.И немој сега да ми кажеш " зошто пишува за тоа што не го знае" ...

Па интелектуално просечен, неинформиран или незапознаен, ке си седеше мадро и нема да тресеше глупост до глупост ....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 5 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Саб Јан 24, 2015 12:50 am

Види сега аjде да ми не кажуваш ти коj е хероj за бугарскиот народ, туку земи прочитаj малко за Васил Левски, па дури Jас сум Бугарче од Вазов па потоа ми збори за Вазелинин од Русиja. Сега дека во Македониja последни од сите бугари се сабудиле па дигнале востание чак во 1903-та тоа не значи дека економски и книжевно поразвиените делови не го направиле тоа 30 години порано.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 5 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Гостин on Саб Јан 24, 2015 12:51 am

Демократија бе Андреј,слобода на говорот.Секој може да пишува и зборува што сака.Било тоа точно или не.Се додека не напише или каже нешто што спаѓа во делот од кривичниот закон на државата во која тоа го прави...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 5 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Саб Јан 24, 2015 12:55 am

Jaс чекам "националниот инженер" андреj да ми обjасни како се створила 5 милионна нациjа во 19 век без директно присуство на руската жандармериJа и руски jазик во училишта и така натаму се што беше правено од србите во Вардарска Македониja 25 години и потоа продолжено под помека форма уште 70 вклjучуваjки ги и тие 20 уж на независна државаSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 5 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 12:59 am

Фири напиша:Види сега аjде да ми не кажуваш ти коj е хероj за бугарскиот народ, туку земи прочитаj малко за Васил Левски, па дури Jас сум Бугарче од Вазов па потоа ми збори за Вазелинин од Русиja. Сега дека во Македониja последни од сите бугари се сабудиле па дигнале востание чак во 1903-та тоа не значи дека економски и книжевно поразвиените делови не го направиле тоа 30 години порано.

Ама ти продолжуваш со глупостите .....

Ако Венелин не ја објавил Историја на бугарите (која всушност е во поголем дел превод од едно дело на Волш, бидејки Венелин никогаш не бил во Бугарија ниту пак знаел нешто за бугарите....) нема да се појавеле ни Левски ни Вазов ни мазов .... Бугарите и понатака ке си биле со некое татарско, турско потекло блиско до освојувачите османлии (или братучеди по крв...) како што тогаш размислувал поволемиот дел од светските научни кругови, вклучувајки ги тука и русите .... Погодин потоа го праќа Венелин во бугарија и тој веќе со втората книга го менува мислењето кај дел од руските научници, иако одреден број му се смееле .... За Венелин бугарскиот јазик бил дијалект на рускиот, словени биле сите од ацика големиот до амазоните ....

Ама ти тоа тешко ке го разбереш ....


Последната промена е направена од Андреј на Саб Јан 24, 2015 1:00 am. Мислењето е променето 1 пати
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 5 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 1:00 am

Фири напиша:Jaс чекам "националниот инженер" андреj да ми обjасни како се створила 5 милионна нациjа во 19 век без директно присуство на руската жандармериJа и руски jазик во училишта и така натаму се што беше правено од србите во Вардарска Македониja 25 години и потоа продолжено под помека форма уште 70 вклjучуваjки ги и тие 20 уж на независна државаSmile


Да имаше трунка интелегенција може и да се обидев нешто да ти објаснам .... Од твоите текстови се покажува дека Хан Соло за тебе е доктор на науки а за мене е само дете глупо ....

Бугарите се словени - Page 5 Zabugarskatanacija19vek-2

Венелин 1829 година .... Бугарска нација 1878 година ... 49 години .... Како ... Прашај ја баба ти ....


Последната промена е направена од Андреј на Саб Јан 24, 2015 1:05 am. Мислењето е променето 1 пати
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 5 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Саб Јан 24, 2015 1:05 am

А ти тешко ке разбереш дека Паисиj Хилендарски напишал Историjа словенобугарска пред на тоа Вазелинин татко му да бил дури во мадинjата на дедо му на Вазелинин. Види шо пишува човекот однаса се и за тебе SmileДури се едно за вакви како тебе е напишаноSmile
А БЪЛГАРСКИЯ НАРОД, ЦАРЕ И СВЕТИИ И ЗА ВСИЧКИ БЪЛГАРСКИ ДЕЯНИЯ И СЪБИТИЯ. СЪБРА И НАРЕДИ ПАИСИЙ ЙЕРОМОНАХ, КОЙТО ЖИВЕЕШЕ В СВЕТА ГОРА АТОНСКА И БЕШЕ ДОШЪЛ ТАМ ОТ САМОКОВСКАТА ЕПАРХИЯ В 1745 ГОДИНА. А СЪБРА ТАЗИ ИСТОРИЯ В 1762 ГОДИНА ЗА ПОЛЗА НА БЪЛГАРСКИЯ РОД.

ПРЕДИСЛОВИЕ КЪМ ОНИЯ, KОИТО ЖЕЛАЯТ ДА ПРОЧЕТАТ И ЧУЯТ НАПИСАНОТО В ТАЯ ИСТОРИЯ

Внимавайте вие, читатели и слушатели, роде български, които обичате и имате присърце своя род и своето българско отечество и желаете да разберете и знаете известното за своя български род и за ващите бащи, прадеди и царе, патриарси и светии как изпърво са живели и прекарвали. За вас е потребно и полезно да знаете известното за делата на вашите бащи, както знаят всички други племена и народи своя род и език, имат история и всеки грамотен от тях знае, разказва и се гордее със своя род и език.

Така и аз ви написах подред това, което е известно за вашия род и език. Четете и знайте, за да не бивате подигравани и укорявани от други племена и народи. Твърде много обикнах българския род и отечество и много труд употребих да събирам от различни книги и истории, докато събрах и обединих историята на българския род в тая книжчица за ваша полза и похвала. Написах я за вас, които обичате своя род и българското отечество и обичате да знете за своя род и език. Преписвайте тая историйца и платете,нека ви я препишат, които умеят да пишат, и пазете я да не изчезне!

Но някои не обичат да знаят за своя български род, а се обръщат към чужда култура и чужд език и не се грижат за своя български език, но се учат да четат и говорят по гръцки и се срамуват да се нарекат българи. О неразумни и юроде! Защо се срамуваш да се наречеш българин и не четеш, и не говориш на своя език? Или българите не са имали царство и държава? Толкова години са царували и са били славни и mрочути по цялата земя и много пъти са взимали данък от силни римляни и от мъдри гърци. И царе, и крале са им давали своите царски дъщери за съпруги, за да имат мир и любов с българските царе. От целия славянски род най-славни са били българите, първо те са се нарекли царе, първо те са имали патриарх, първо те са се кръстили, най-много земя те завладели. Така от целия славянски род били най-силни и най-почитани и първите славянски светци и просияли от българския род и език, както и за това подред написах в тая история. И за това бъларите имат свидетелство от много истории, защото всичко е истина за българите, както вече и споменах.

Но поради що ти, глупави човече, се срамуваш от своя род и се влачиш по чужд език? Но, рече, гърците са по-мъдри и по-културни, а българите са прости и глупави и нямат изтънчени думи. Затова, казва, по-добре да се присъединим към гърците. Но виж, неразумни, от гърците има много народи по-мъдри и по-славни. Оставя ли някой грък своя език и учение и род, както ти, безумни, оставяш и нямаш никакви придобивки от гръцката мъдрост и изтънченост? Ти, българино, не се мами, знай своя род и език и се учи на своя език! По-добра е българската простота и незлобливост. Простите българи в своя дом приемат и гощават всекиго и даряват милостина на ония, които просят от тях. А мъдрите и културни (гърци) никак не правят това, но и отнемат от простите и грабят несправедливо и повече грях, а не полза ще получат от своята мъдрост и култура. Или се срамуваш от своя род и език пред учените и търговците и славните на земята, защото българите са прости и няма от тях много търговци и грамотни, и вещи, и знаменити на земята в днешно време, но повечето от тях са прости орачи, копачи, овчари и прости занаятчии? Аз ще ти отговоря накратко за това. От Адама до Давида и праведния Йоаким, Йосиф годеник (на света Богородица), колкото праведни и свети пророци и патриарси имаше и се нарекоха велики на земята и пред бога, никой от тях не беше търговец или прехитър и горделив човек, както сегашните хитреци които ти имаш на почит и им се чудиш и се влачиш по техния език и обичай. Но всички тия праведни праотци са били земеделци и овчари и били богати с добитък и земни плодове, и били прости и незлобливи на земята. И самият Христос слезе и заживя в дома на простия и бедния Йосиф. Виж как бог обича повече простите и незлобливи орачи и овчари и най-първо тях е възлюбил и прославил на земята, а ти се срамуваш, защото българите са прости и неизкусни, и овчари, и орачи, оставяш своя род и език, хвалиш чуждия език и се влачиш по техния обичай.

Аз видях, че много българи постъпват така и отиват по чужди език и обичай, а своя хулят. Затова тук написах за ония отцеругатели, които не обичат своя род и език; а за вас, които обичате да знаете и слушате своя род и език, написах да знаете, че нашите български царе, партиарси и архиереи не са били без летописни книги и кондики. Толкова години са царували и господствували на земята и са имали царски истории и архиерейски кондики, знания за всичко и за много български светци, жития и служби. Но в онова време не е имало славянски печатници, а хората от небрежност не преписвали. На малко места се намирали такива книги. А когато турците заели българската земя ненадейно, те погазили и изгорили черквите, манастирите, царските и архиерейските дворци. В това време хората бягали от турския страх и ужас само да запазят своя живот и в това люто време загинали ония царски истории и кондики за българските патриарси и архиереи и на много светци житията и службите. И днес няма тия летописни книги, които са били пространно написани за нашия народ и за българските царе.

Аз прочетох много и премного книги и много време търсих прилежно, но никак не можах да намеря. В много ръкописи и печатни истории по малко, рядко и накратко се намира. Някой си Маврубир, латинец, превел от гръцки една кратка история за българските царе, но съвсем кратко - едва се намериха техните имена и кой след кого е царувал. Самият този Маврубир е написал: "Така казват гърците поради завистта и ненавистта, която имали към българите. Не са описали храбрите постъпки и славните дела на българския народ и царе, накратко и противното писали, както им било удобно, за да не се срамуват, че българите много пъти са ги побеждавали и са взимали от тях данък." От този Маврубир и от много други истории събрах за много време същественото, по-разпространих и съставих тази историйка. При все че се намира в много книги по малко и накратко писано за българите, но не може всеки човек да има тия книги, да ги чете и да ги помни, затова разсъдих и събрах всичко в едно.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 5 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Саб Јан 24, 2015 1:08 am

Андреј напиша:

Венелин 1829 година .... Бугарска нација 1878 година ... 49 години .... Како ... Прашај ја баба ти ....
Читаj шо пишувал Паисиj уште пред френската револуциja и таткото на Вазелинин. Да не збориме дека ако според тебе бугарска нациJa постои од 1878 то македонска треба да постои од 1991-ваSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 5 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 1:11 am

Пајси бил толку важен за бугарскиот народ и неговото создавање како нација што до книгата на Дринов во 1871 година бил потполно непознат и заборавен .....

Бугарите се словени - Page 5 Paisij-2

Венелин момче .....

Бугарите се словени - Page 5 Venelin3

Џабе верглате за Паиси .... Да не бил Венелин сега ке си беше туркче ....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 5 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Саб Јан 24, 2015 1:11 am

Во тебе Андреj нема никаква логика ако требаше да пишуваш програмен код ни една програма немаше да ти проработиSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 5 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 1:12 am

Фири напиша:
Андреј напиша:

Венелин 1829 година .... Бугарска нација 1878 година ... 49 години .... Како ... Прашај ја баба ти ....
Читаj шо пишувал Паисиj уште пред френската револуциja и таткото на Вазелинин. Да не збориме дека ако според тебе бугарска нациJa постои од 1878 то македонска треба да постои од 1991-ваSmile

Пајси пишувал тоа што му сервирале русите во наштиманите преводи на книгите на Орбини и Барониј ..... Имал врска со вистината колку што земјата кружи околу месецот .....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 5 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 1:13 am

Фири напиша:Во тебе Андреj нема никаква логика ако требаше да пишуваш програмен код ни една програма немаше да ти проработиSmile

Многу лесно даваш квалификации.....

Андреј прват програма ја напишал во 1977 година ... Прашање е тогаш татко ти дали играл со џамлии или не бил ни во татина муда ....

А ти ако сакаш да се мериш по историја оди со некое дете од забавиште пробај .... Овде само се понижуваш ....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 5 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Саб Јан 24, 2015 1:14 am

Цел живот изгубен за да докажува србомански глупави тези. Ако беше поумен да би било некаква загуба на време ама при тебе како да нема големо значениеSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 5 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 1:16 am

Фири напиша:Цел живот изгубен за да докажува србомански глупави тези. Ако беше поумен да би било некаква загуба на време ама при тебе како да нема големо значениеSmile

Ти со сите ли си .... Виде ЕДЕН српски текст или теза .....???

Фири оди дете и учи нешто .... Џабе ти е програмирање кога општото знаење ти е НУЛА .....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 5 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Гостин on Саб Јан 24, 2015 1:16 am

Не почнувајте.Само ке ми отворите работа ...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 5 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 1:18 am

luxor напиша:Не почнувајте.Само ке ми отворите работа ...

Не разбирам кој проблем го имаш ти ....???
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 5 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Гостин on Саб Јан 24, 2015 1:20 am

Па имам.Сакам да знам ке докажувате ли дали Бугарите се словени или не се , или ке докажувате кој кого може повеке да го навреди.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 5 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 1:23 am

luxor напиша:Па имам.Сакам да знам  ке докажувате ли дали Бугарите се словени или не се , или ке докажувате кој кого може повеке да го навреди.

Ти одговорив на ова .... Фири побегна од таа тема.... Отиде на друга... Му понудив да отвори тема за тоа, не отвори ....

Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 5 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот