Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Бугарите се словени

Страна 8 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Go down

Бугарите се словени - Page 8 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Саб Јан 24, 2015 7:14 pm

Не бе на тебе ти не треба собеседник ти си зборуваш сам нели си ботSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 8 Empty Поздрав

Пишување by Бело конче on Саб Јан 24, 2015 7:15 pm

Поздрав до теб и всички участници във Форума. Моето мнение за това дали са българите славяни и дали прабългарския език е славянски - се покрива с твоето. Разбира се, че са славяни и винаги са говорили на славянски(славяно-български). Но моето мнение за думата славяни е известна - те са обединени днес в една група заради езика, който говорят, а не по етническа принадлежност. Мисля, че и в миналото е било така. Но това е мое лично мнение.

Бело конче

Број на мислења : 23
Join date : 2015-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 8 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Саб Јан 24, 2015 7:23 pm

Е како се обединети, тие се тепаа во поранешна jугославиjа како кучинja, само на наjпослушните и ******** им беше дадена слободата даром од србитеSmile Сите други републики се разбира без Црна Гора се тепаа со окупаторот коj не сакаше да си оди Smile

Бугарите се словени - Page 8 Happy-smiley17 Бугарите се словени - Page 8 Happy-smiley17 Бугарите се словени - Page 8 Happy-smiley17

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 8 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Саб Јан 24, 2015 7:34 pm

Навредите кон било кој народ нема да се толерираат.Засега само редактирав...
Наредниот пат, ако сакаш објаснување за модераторските зафати, имаш тема во Мелница.Се вика Прашања за модераторите.Се друго ке биде избришано...


Последната промена е направена од Фири на Саб Јан 24, 2015 7:39 pm. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 8 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 10:42 pm

Фири напиша:Не бе на тебе ти не треба собеседник ти си зборуваш сам нели си ботSmile

Не бе Фири ... Јас ти покажувам што кажале бугарски интелектуалци а не бугарски копук ....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 8 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 10:46 pm

Бело конче напиша:Поздрав до теб и всички участници във Форума. Моето мнение за това дали са българите славяни и дали прабългарския език е славянски - се покрива с твоето. Разбира се, че са славяни и винаги са говорили на славянски(славяно-български). Но моето мнение за думата славяни е известна - те са обединени днес в една група заради езика, който говорят, а не по етническа принадлежност. Мисля, че и в миналото е било така. Но това е мое лично мнение.

Не верувам дека бугарите говореле славјански јазик до 11 век .... Ако си читал за покрстувањето на Борис и дилемите околу годината во која е покрстен, еден од најрелевантните податци е оној на Теодор Дусков или Доксов како сакаш за годината на кучето .... Ако говореле словенски јазик после 9 век и словенската писменост, ке останело нешто од нив ... Бака се што е останато е од небугари ....

Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 8 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Нед Јан 25, 2015 11:42 am

Ти неверуваш оти така ти одговара ама тоа е емоционална дилема. Не само дека говореле на словенски тогапш туку и до сеа ова го прават и се 7 пати повеке од србизираните си поранешни сонародници кои сега како тебе плукат по нив и по сето шо е бугарско. а тоа значи дека плукат по самите себе оти Борис I Покрстител е и нивен цар, тоj се грижел како за Преслав така и за Охрид.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 8 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Нед Јан 25, 2015 12:50 pm

Фири напиша:Ти неверуваш оти така ти одговара ама тоа е емоционална дилема. Не само дека говореле на словенски тогапш туку и до сеа ова го прават и се 7 пати повеке од србизираните си поранешни сонародници кои сега како тебе плукат по нив и по сето шо е бугарско. а тоа значи дека плукат по самите себе оти Борис I Покрстител е и нивен цар, тоj се грижел како за Преслав така и за Охрид.

Фири ОТПЛИВАЈ ... Не си потребен повеќе .... Тие што требаа се појавија .....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 8 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Нед Јан 25, 2015 12:56 pm

Jaс никогаш не сум тврдел дека сум историчар. Ме интересират само некои колосални србомански глупости да демантираам, примерно дека бугарите не се словени, Борис не постоел и вакви Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 8 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Бело конче on Пон Јан 26, 2015 8:23 pm

Андреј напиша:
Не верувам дека бугарите говореле славјански јазик до 11 век .... Ако си читал за покрстувањето на Борис и дилемите околу годината во која е покрстен, еден од најрелевантните податци е оној на Теодор Дусков или Доксов како сакаш за годината на кучето .... Ако говореле словенски јазик после 9 век и словенската писменост, ке останело нешто од нив ... Бака се што е останато е од небугари ....

Моето мнение се различава от официалното. Това със славяните, като етнос и славянския език, си е неправдоподобно. Достатъчно е само да вземем два български извора - "Именник на българските владетели" - забележи - не е именуван ханове, защото нема такава българска владетелска титла. Няма доказателство за такава. Нашата титла си е била кънез(кнез, княз), канас, но не и хан. И другия извор е Българска апокрифен летопис. Според първият извор - българските владетели са царували 500 години на север от Дунава(на земите на днешна Румъния, Украйна и Южна Русия е била Стара Велика България), а според втория - първият български владетел се е наричал Слав. Е, ако има 500 години преди Аспарух Стара Велика България в най-славянските земи, то тогава, какви са българите и на какъв език са говорили, когато са минали на юг от Дунава? И ако първият български владетел се е наричал Слав, то какво става с турко монголите? Със сигурност тюрски племена се заселват по нашите земи едва по време на Второто Българско Царство и то включително и на територията на вашата държава - това са основно куманите(има и узи, печенези, гагаузи. Имаме и няколко кумански царски династии, но така погледната историята вече е доста по-различна. И изводите за това какъв е прабългарския език(да не се бърка със старобългарският, който със сигурност е славянски) могат да бъдат различни.

Бело конче

Број на мислења : 23
Join date : 2015-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 8 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Пон Јан 26, 2015 8:27 pm

Гагаузите са езиково асимилирани от околните турскоговорящи . Българите на Добротица. За Стара Велика българия не съм капацитет.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 8 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 8 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот