Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Бугарите се словени

Страна 3 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Бугарите се словени - Page 3 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Пет Јан 23, 2015 8:43 pm

Фири напиша:
Андреј напиша:

Ти ова сериозен си ....???

Со југословенски пасош кој секој си го имаше дома и можеше КОГА САКА да оди каде сака, без виза без ништо ...

Во исто време во Бугарија паспортите ви беа во полиција и мораше молба да давате да ви се одобри пат во странство со дебело објаснување и еден член од фамилијата да ви остане во Бугарија ....

И ти говориш за слободи .... Ај порасни па врати се ....
Е jас шо ти пишав? Со пасошот можеше да бидеш гастарбаjтер надвор но тоа не значело да има некаква слобода дома. Колку партиj имаше? Смееше ли некоj да зборува слободно? Зошто го бастисаа Ченто и илjадници други? Така да не бегаj и не мешаj слободата да бидеш гастarрбаjтер со политичка и етничка слобода. Всушност етничка слобода имаше, да бидиш циганин, албанец марсовец но не и бугарин. Па не е ли ти странно дека иминjата ни се исти, jазикот ни е многу сличен и имате 30 000 срби,а нема ни 30 бугари? На големина сме исто како србите ама каj вас немалоSmile Ете вака чисто логички не се ли си ни запрашал еднашSmile

Имаш муда да отвориш тема за ова ....???
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 3 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Пет Јан 23, 2015 8:56 pm

За кое бе? Па не се ли си се барем еднаш запрашал како вие дека имате држава да кажеме независна од 20 години, да сте 7 СЕДУМ пати помалку од нас и точно вие сте наjосвестените и историски наjверните? Украдовте грчката и античко македонската историja со коjа ти како словен знаеш дека немаш апсолутно ништо општо, а тоа значи дека и името не е словенско и се користи од словени поточно бугари како регионално име од век и нешто и национално нема ни од век. Украдовте бугарската средневековна историja, сменивте етничката припадност на сите лидери на ВМРО, да тие барале независна Македониja ама зошто jа барале, затоа оти многу добро знаеле дека ниту Србиjа ниту Грциjа па ниту дури Романиjа ке дозволат голема и мокна Бугарска држава.Ке ми збори тоj дека ние сме руско творенjе па руси не биле ни 5 години во Бугариjа тоj "слободниот" прекрстен со српско презиме 25 години и потоа му било дозволено да се нарече само со регионалното етнографско име, во слободната Социалистичка република Македониjа си можел да читаш дури една единствена бугарска книга или весник?Слободно? Па тоа е се едно севернокореец да ми збори за слобода.Вие бевте слободни само да бидете гастарбаjтери. Само една партиjа имаше и за камуфлажа неколку "сестрински".Ама тука сме исти и каj нас беше така.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 3 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Пет Јан 23, 2015 9:08 pm

Ке ми се фали тоj дека имале гастaрбаjтерски пасоши. Па имале некогаш зарад политиката на хрватот друже Тито, да не ги заслужил со нешто Лазо Лижигазо Колишевски? Е сега ние имаме пасоши за гастарбаjтери и наjчитаната тема по македонските форуми е како да се добие бугарски пасош и што тоа ни прави со нешто подобри од вас како луге?

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 3 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Пет Јан 23, 2015 9:09 pm

Па не се ли си се барем еднаш запрашал како вие дека имате држава да кажеме независна од 20 години, да сте 7 СЕДУМ пати помалку од нас и точно вие сте наjосвестените и историски наjверните?

Македонија е држава од 1946 година .... Членка е на федерација ... Ако знаеш што е федерација ке ти биде јасно колку глупости тресеш ....

Украдовте бугарската средневековна историja, сменивте етничката припадност на сите лидери на ВМРО, да тие барале независна Македониja ама зошто jа барале, затоа оти многу добро знаеле дека ниту Србиjа ниту Грциjа па ниту дури Романиjа ке дозволат голема и мокна Бугарска држава.

Никаква бугарска средновековна историја не сме украле .... Бугарската историја завршува во 971 година ... Онаа на протобугарите и ОД ТОГАШ ПОСТИ САМО ПОЛИТИЧКО ИМЕ БУГАРИ кое русите ви го претворија во етничко .... И украдовте историја на словенски народи, на кумани, печенези, узи, татари, власи итн итн .... Што се однесува до глупоста за некакво недозволување на Србија, Грија или Румунија со било што, тоа можеш по бугарија да го раскажуваш ... Во Берлин НЕ ОДЛУЧУВАЛЕ ТИЕ .... Македонија е оставен во Отоманското царство без влијание на ниту еден од тие кои ги спомнуваш .... Така да некаква голема Бугарија е само ваш влажен сон ... Прелиминарниот договор од Сан Стефано можете да си го закачите над кревет за подобри сништа ... И ова што сте го земале НИКОГАШ НЕ БИЛО БУГАРСКО .... Источна Румелија НИКОГАШ НЕ БИЛА ДЕЛ ОД НЕКАКВА БУГАРСКА ДРЖАВА ....

Ке ми збори тоj дека ние сме руско творенjе па руси не биле ни 5 години во Бугариjа

Ако на русите не им требал прилаз блиску до прелазите и до Бело море, денес момче ке си бил или турчин или грк... Така твоите претци се изјаснувале ....

Вие бевте слободни само да бидете гастарбаjтери.

Слободни како птици ... ЕДИНСТВЕНА ДРЖАВА во светот на која не и требало виза ни за СССР ни за САД, за Европа и да не говорам ....

Само една партиjа имаше и за камуфлажа неколку "сестрински".

Уредувањето на Југославија беше СОЦИЈАЛИСТИЧКО .... А во социјализам не постои повеќе партиски систем .... Ама ти си бугарин тоа не можеш да го знаеш ...

Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 3 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Пет Јан 23, 2015 9:10 pm

Фири напиша:Ке ми се фали тоj дека имале гастaрбаjтерски пасоши. Па имале некогаш зарад политиката на хрватот друже Тито, да не ги заслужил со нешто Лазо Лижигазо Колишевски? Е сега ние имаме пасоши за гастарбаjтери и наjчитаната тема по македонските форуми е како да се добие бугарски пасош и што тоа ни прави со нешто подобри од вас како луге?

Имавме ЈУГОСЛОВЕНСКИ ПАСОШ ... СИТЕ врати во светот со него отворени .... Што имавте вие ....???
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 3 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Пет Јан 23, 2015 9:17 pm

Аjде даваj кажи си се како Заставата Jуго со нема и 60 конja била помокна и поздрава и поубава од руската лада со 82:) А да имаше каj вас слободен попфолк поточно претежно се пееше на српски оти беше лингва франка, ете сега нашата Планета прави за една година толку маанета и кjучеци колку попфолкот во РМ нема да направи за 20 години и оти да ги прави воопште кога Цеца и Желко се повеке таму одколку во самата Србиja:) Така да со пасошите и попфолкот сеа сме далеку напред каква омраза и дури солзи од jад буди тоа кон jугоносталгицитеSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 3 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Пет Јан 23, 2015 9:20 pm

Фири напиша:Аjде даваj кажи си се како Заставата Jуго со нема и 60 конja била помокна и поздрава и поубава од руската лада со 82:) А да имаше каj вас слободен попфолк поточно претежно се пееше на српски оти беше лингва франка, ете сега нашата Планета прави за една година толку маанета и кjучеци колку попфолкот во РМ нема да направи за 20 години и оти да ги прави воопште кога Цеца и Желко се повеке таму одколку во самата Србиja:) Така да со пасошите и попфолкот сеа сме далеку напред каква омраза и дури солзи од jад буди тоа кон jугоносталгицитеSmile

Види ако сакаш да се такмичиш во тресење глупости оди на all.bg ....

Овде говориме за историја и бидејки немаш муда да отвориш тема за слободите во Македонија и Бугарија еве тука одговори ми ....

Бугарите се словени - Page 3 Ruskom1

ЗАШТО ПРЕД ДОНЕСУВАЊЕ НА ПРВИОТ ПОСЛЕВОЕН УСТАВ ВИ ТРЕБАЛО МИСЛЕЊЕ ОД СССР ....???

Тоа ли го нарекуваш СЛОБОДА .... Ни Устав сами не сте можеле да донесете ....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 3 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Пет Јан 23, 2015 9:21 pm

И шо како го напиша со големи букви тоа jугословенски да не би да е повеке од пасош на држава членка на ЕУ? Smile Ги сретвале jугословените со по 20 000 долари на аеродрум, а не миеле претежно клозети и паници?

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 3 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Пет Јан 23, 2015 9:23 pm

Фири напиша:И шо како го напиша со големи букви тоа jугословенски да не би да е повеке од пасош на држава членка на ЕУ? Smile Ги сретвале jугословените со по 20 000 долари на аеродрум, а не миеле претежно клозети и паници?

Момче говориш за држава и ПРОТЕКТОРАТ .... Слобода не сте имале и во wc да отидете без накој пијан русин да ви дозволи .... На моите студиски патувања доаѓаа вашите со полициски службеник меѓу нив кој стално го подјебававме затоа што немаше појма за што се зборува на тие семинари .....

Оди порасни и врати се ... Да не тресеш глупости зашто ке остане на форумов дека од исток само сонце и ГЛУПОСТИ доаѓаат ...

АЈ ПОВТОРНО ....

ЗАШТО ЗА ДОНЕСУВАЊЕ НА КОНСТИТУЦИЈАТА ВИ ТРЕБАЛО МИСЛЕЊЕ ОД СССР .....???


Последната промена е направена од Андреј на Пет Јан 23, 2015 9:24 pm. Мислењето е променето 1 пати
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 3 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Пет Јан 23, 2015 9:24 pm

Шо а ти одговарам бе? Зарем вие решивте нешто сами без да го позволи Белград?

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 3 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Пет Јан 23, 2015 9:25 pm

Фири напиша:Шо а ти одговарам бе? Зарем вие решивте нешто сами без да го позволи Белград?

Јас ти ПОКАЖАВ документ ... Дај да видиме некој кој ја поткрепува таа твоја глупост ....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 3 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Гостин on Пет Јан 23, 2015 9:29 pm

И како сега стигнавте до Југославија и СССР...Па гастарбајтери...Пасоши...А требаше само да одговорите дали бугарите се словени или не.Бугарите се словени - Page 3 Happy-smiley28

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 3 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Пет Јан 23, 2015 9:29 pm

Андреј напиша:

Момче говориш за држава и ПРОТЕКТОРАТ .... Слобода не сте имале и во wc да отидете без накој пијан русин да ви дозволи .... На моите студиски патувања доаѓаа вашите со полициски службеник меѓу нив кој стално го подјебававме затоа што немаше појма за што се зборува на тие семинари .....

Оди порасни и врати се ... Да не тресеш глупости зашто ке остане на форумов дека од исток само сонце и ГЛУПОСТИ доаѓаат ...
Па вие дури формално не бевте ни држава и то српски протекторат шо е голем срам, каде е Русиjа под чиjа власт беше пола Европа и третината свет каде е Србиja:)
О па да ние немавме наука и индустриjа и не станавме 9 милиони оти многу лошо беше, па русите ни не даваа бадива нафта дури за експорт во трети држави па железна руда па кемур па шо се сетишSmile Па немавме 120 000 воjска и илjади тенкови и авиони па дури и ракети со среден обсег, само вие големите научници и воjници лизачи на српски газови бевте големата работаSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 3 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Пет Јан 23, 2015 9:30 pm

luxor напиша:И како сега стигнавте до Југославија и СССР...Па гастарбајтери...Пасоши...А требаше само да одговорите дали бугарите се словени или не.Бугарите се словени - Page 3 Happy-smiley28

Па му понудив да отвори тема, ама тој сака на оваа ....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 3 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Пет Јан 23, 2015 9:31 pm

А да не заборавиме од тоа дека бевте jугословени дури курците ви поратоа со по 15-16 сентиметара само дека сега нешто многу брзо се смалиаSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 3 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Гостин on Пет Јан 23, 2015 9:31 pm

Фири, ајде биди учтив и оди на овој линк.Мислам дека треба барем да кажеш благодарам...

https://melnica.forummk.com/t34-topic#1741

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 3 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Пет Јан 23, 2015 9:34 pm

Па вие дури формално не бевте ни држава и то српски протекторат шо е голем срам,

Ај да ти повторам ... НАУЧИ ШТО Е ФЕДЕРАЦИЈА ... За да не тресеш глипости ...

Македонија и Србија СЕ РАМНОПРАВНИ ЧЛЕНКИ НА СФРЈ ... Никој не бил ничии протекторат ... Ама ти си бугарин па ништо чудно е што не знаеш ...

каде е Русиjа под чиjа власт беше пола Европа и третината свет каде е Србиja

Русија и Бугарија се две независни држави во 1947 година .... Од каде тоа една независна држава треба да даде дозвола на друга за да оваа донесе Устав... Каде на друго место во светот си го видел тоа ....???

само вие големите научници и воjници лизачи на српски газови бевте големата работа

За вас ... Бевме слободни луѓе ....

Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 3 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Пет Јан 23, 2015 9:35 pm

Андреј напиша:
Фири напиша:Шо а ти одговарам бе? Зарем вие решивте нешто сами без да го позволи Белград?

Јас ти ПОКАЖАВ документ ... Дај да видиме некој кој ја поткрепува таа твоја глупост ....
Епа земи ги сите документи на владата во Белград вие како "независна" република воопште решивте ли нешто сами? На вас дури владата ви не беше во Скопjе да кажеме така формалноSmile Сето се решавапе на федерално разбираj феодал ниво од дружето Тито во БелградSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 3 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Пет Јан 23, 2015 9:38 pm

Фири напиша:
Андреј напиша:
Фири напиша:Шо а ти одговарам бе? Зарем вие решивте нешто сами без да го позволи Белград?

Јас ти ПОКАЖАВ документ ... Дај да видиме некој кој ја поткрепува таа твоја глупост ....
Епа земи ги сите документи на владата во Белград вие како "независна" република воопште решивте ли нешто сами? На вас дури владата ви не беше во Скопjе да кажеме така формалноSmile Сето се решавапе на федерално разбираj феодал ниво од дружето Тито во БелградSmile

Па покажи еден бре момче .... Кога ке покажеш таков документ КЕ ГО ИЗЕДАМ КОМПЈУТЕРОВ .....

Ти покажав од 1947 за Уставот ... Еве ти податок за Источна Румелија

Бугарите се словени - Page 3 Rusijabug2

Руска мантра било и спојувањето со Бугарија ....

Има ли нешто што сте направиле без русите .....???


Последната промена е направена од Андреј на Пет Јан 23, 2015 9:40 pm. Мислењето е променето 1 пати
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 3 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Пет Јан 23, 2015 9:39 pm

Андреј напиша:

За вас ... Бевме слободни луѓе ....

Па да jас сум живеал на Марс тогаш. Слобдни да миете европски клозети како ние сегаSmile Другото беше далеко од слободата. Шо  Бугари минуваа преко границата да стават етнички нема да ти кажам броjот им се не знаеSmile А доста луге вопреки железната завеса сепак успеа да избегат во Европа и САД ама никоj па не отиде во овоj "земен раj" на еден кур близу како се викаSmile


Последната промена е направена од Фири на Пет Јан 23, 2015 9:42 pm. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 3 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Пет Јан 23, 2015 9:41 pm

Па таткоми го пуштиле да иде до Белград  и то неколку пати, ке го прашам зошто не избегал во Кавадарци да диша слободноSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 3 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Пет Јан 23, 2015 9:42 pm

Фири напиша:
Андреј напиша:

За вас ... Бевме слободни луѓе ....

Па да jас сум живеал на Марс тогаш. Слобдни да миете европски клозети како ние сегаSmile Другото беше далеко од слободата. Шо  Бугари минуваа преко границата да стават етнички нема да ри кажам броjот им се не знаеSmile А доста луге вопреки железната завеса сепак успеа да избегат во Европа и САД ама никоj па не отиде во овоj "земен раj" на еден кур близу како се викаSmile

Не бе момче ТИ НЕ СИ ЖИВЕЕЛ ТОГАШ .... Да си живеел ке знаеше дека не можевте освен во источен блок НИКАДЕ да одите без претходна молба во која ке наведете ЗАШТО, КАЈ КОГО, СО КОГО, ДО КОГА ке одите .... А тоа момче НЕ Е СЛОБОДА ....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 3 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Пет Јан 23, 2015 9:43 pm

Фири напиша:Па таткоми го пуштиле да иде до Белград  и то неколку пати, ке го прашам зошто не избегал во Кавадарци да диша слободноSmile

Па ти напишав бре момче ... ЗАТОА ШТО НЕКОЈ ОД ФАМИЛИЈАТА МОРАЛ ДА ОСТАНЕ ВО БУГАРИЈА ... За да не бегаат ... Цели фамилиии не можеше да излезат од Бугарија ....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 3 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Пет Јан 23, 2015 9:54 pm

Андреј напиша:
Не бе момче ТИ НЕ СИ ЖИВЕЕЛ ТОГАШ .... Да си живеел ке знаеше дека не можевте освен во источен блок НИКАДЕ да одите без претходна молба во која ке наведете ЗАШТО, КАЈ КОГО, СО КОГО, ДО КОГА ке одите .... А тоа момче НЕ Е СЛОБОДА ....
E ова било така и што? Сега па ние можеме да одиме па вие не можете и што? Чиче не сакам да ги рушим твоите jугоносталгичарски сонови.Тито макар и помек во некои вакви работи како гастарбаjтерлукот ( и то не од лjубов кон слободата туку за да можат тие да праштат пари во неговата земja) и турбофолкот ама и ние можевме да гледаме српска телевизиjаSmile во ништо не сте били послободни од насSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 3 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Пет Јан 23, 2015 9:55 pm

Фири напиша:
Андреј напиша:
Не бе момче ТИ НЕ СИ ЖИВЕЕЛ ТОГАШ .... Да си живеел ке знаеше дека не можевте освен во источен блок НИКАДЕ да одите без претходна молба во која ке наведете ЗАШТО, КАЈ КОГО, СО КОГО, ДО КОГА ке одите .... А тоа момче НЕ Е СЛОБОДА ....
E ова било така и што? Сега па ние можеме да одиме па вие не можете и што? Чиче не сакам да ги рушим твоите jугоносталгичарски сонови.Тито макар и помек во некои вакви работи како гастарбаjтерлукот ( и то не од лjубов кон слободата туку за да можат тие да праштат пари во неговата земja) и турбофолкот ама и ние можевме да гледаме српска телевизиjаSmile во ништо не сте били послободни од насSmile

Каде бре момче не можеме да одиме ....???
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 3 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот