Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Бугарите се словени

Страна 6 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Бугарите се словени - Page 6 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Саб Јан 24, 2015 1:24 am

Андреј напиша:
Фири напиша:Цел живот изгубен за да докажува србомански глупави тези. Ако беше поумен да би било некаква загуба на време ама при тебе како да нема големо значениеSmile

Ти со сите ли си .... Виде ЕДЕН српски текст или теза .....???

Фири оди дете и учи нешто .... Џабе ти е програмирање кога општото знаење ти е НУЛА .....
Па откога се "потатариjа" за вас Бугарите бе? Оти доагjaвте на тумби во бугариja и тука има толку изселеници колку нема ниакде на светот и после српскиот и jугокомунистичкиот "масаж" да не кажам еден словенски збор со "Е" изеднаж бугарите станаа татари? Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 6 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 1:26 am

Фири напиша:
Андреј напиша:
Фири напиша:Цел живот изгубен за да докажува србомански глупави тези. Ако беше поумен да би било некаква загуба на време ама при тебе како да нема големо значениеSmile

Ти со сите ли си .... Виде ЕДЕН српски текст или теза .....???

Фири оди дете и учи нешто .... Џабе ти е програмирање кога општото знаење ти е НУЛА .....
Па откога се "потатариjа" за вас Бугарите бе? Оти доагjaвте на тумби во бугариja и тука има толку изселеници колку нема ниакде на светот и после српскиот и jугокомунистичкиот "масаж" да не кажам еден словенски збор со "Е" изеднаж бугарите станаа татари? Smile

Каде виде дека некој вели дека се бугарите татари ....???

Енгел и Тунман ТВРДАТ дека се бугарите татари а Венелин кој никогаш не бил во Бугарија и нема појма што се бугарите, тврди дека не сте татари ....

Каква врска имаат сите овие со нас ....???

Ај ова може ке го разбереш ....

В 1774 г. Тунман обявява българите за тюрко-татарско племе. Енгел(1797 г.) ги смята само за татари. Юрий Венелин(1829 г.) създава славянската хипотеза за произхода на древните българи. Френ(1830-1832 г.) решава, че те са етническа амалгама от фини, тюрки и славяни. Шафарик(1837 г.) пък смята, че те са урало-чудско племе. Същата година Цайс ги обявява за хуни, а Иловайски се връща към хипотезата на Ю. Венелин. След 60-те години на XIX век историческата наука категорично установява, че древните българи са от неславянски произход. Хволсон ги обявява за угри. Куник търси в чувашкия език живи древнобългарски езикови реликти, а В. Томашек и Г. Немет, извеждайки българското народностно име от понятието “буламач” издигат теорията за смесения етнически характер на древните българи формиран между IV-V в. в. в Прикавказието и т. н.


Последната промена е направена од Андреј на Саб Јан 24, 2015 1:28 am. Мислењето е променето 1 пати
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 6 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Саб Јан 24, 2015 1:27 am

Андреј напиша:
luxor напиша:Па имам.Сакам да знам  ке докажувате ли дали Бугарите се словени или не се , или ке докажувате кој кого може повеке да го навреди.
.... Фири побегна од таа тема........
Фири да не е андреj да бега? Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 6 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Гостин on Саб Јан 24, 2015 1:28 am

Андреј не мораш да чекаш Фири да отвори тема.Тоа го можеш и ти.Освен тоа не гледам што ке постигнеш со навреди кон соговорникот.Секогаш си тврдел дека пишуваш не за оние со кои спориш туку за оние што читаат.Па во таков случај нели би било подобро да приложуваш докази,отколку квалификации за способностите на Фири.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 6 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 1:29 am

Фири напиша:
Андреј напиша:
luxor напиша:Па имам.Сакам да знам  ке докажувате ли дали Бугарите се словени или не се , или ке докажувате кој кого може повеке да го навреди.
.... Фири побегна од таа тема........
Фири да не е андреj да бега? Smile

Јас да бегам од историја ..... Ни во сон тоа не може да се случи ....

До сега НЕ ДАДЕ ниту еден доказ за тоа дека бугарите се словени освен твоите лични мислења .... А тие од дискусијава гледам колку вредат ....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 6 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Саб Јан 24, 2015 1:30 am

Андреј напиша:

Каде виде дека некој вели дека се бугарите татари ....???

Енгел и Тунман ТВРДАТ дека се бугарите татари а Венелин кој никогаш не бил во Бугарија и нема појма што се бугарите, тврди дека не сте татари ....

Каква врска имаат сите овие со нас ....???
Абе заеби ги тие , избегаj барем еднаш во своJот кучешки живот од клишеити и ми кажи КАКО СЕ СТВОРУВА 5 МИЛИОНИ НАРОД ВО 19 ВЕК. Тоа народ е претежно неписмен и живее во мали селаSmile И друго ЗОШТО РУСИТЕ НЕ НЕ НАПРАВИЛЕ РУСИ ами се замарале да не прават некакви бугариSmile Докле не ми одговориш ке сметам дека бегаш и си зомбиSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 6 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 1:31 am

luxor напиша:Андреј не мораш да чекаш Фири да отвори тема.Тоа го можеш и ти.Освен тоа не гледам што ке постигнеш со навреди кон соговорникот.Секогаш си тврдел дека пишуваш не за оние со кои спориш туку за оние што читаат.Па во таков случај нели би било подобро да приложуваш докази,отколку квалификации за способностите на Фири.

Јас немам потреба да отварам тема за тоа како се живеело во Македонија и во Бугарија во 20 век .... Тој почна со теории .... Тој нека си отвара ....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 6 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 1:34 am

Фири напиша:
Андреј напиша:

Каде виде дека некој вели дека се бугарите татари ....???

Енгел и Тунман ТВРДАТ дека се бугарите татари а Венелин кој никогаш не бил во Бугарија и нема појма што се бугарите, тврди дека не сте татари ....

Каква врска имаат сите овие со нас ....???
Абе заеби ги тие , избегаj барем еднаш во своJот кучешки живот од клишеити и ми кажи КАКО СЕ СТВОРУВА 5 МИЛИОНИ НАРОД ВО 19 ВЕК. Тоа народ е претежно неписмен и живее во мали селаSmile И друго ЗОШТО РУСИТЕ НЕ НЕ НАПРАВИЛЕ РУСИ ами се замарале да не прават некакви бугариSmile Докле не ми одговориш ке сметам дека бегаш и си зомбиSmile

Фири дете народот се створил со ЕБЕЊЕ  и никако другачије .... А националното чуство се створило со доктрини .... Ако ова до сега не ти беше јасно тогаш не знам што бараш на темава .... Русите од една аморфна маса која немала НИКАКВО национално чуство створиле за 50 години нуклеус кој после 30 години создал бугарско чуство кај тој народ ..... А тоа одело преку печатење книги, отворање училишта, црквата и со точно темпирана изимислена историја полека го создале тој народ, кој и ден денес се повикува на некое славно минато кое го нема ...

А тие од кои сакаш да избегаш, своите теории ги пишувале ПРЕД да постои било каков руски интерес за народот на балканите .... Ти напишав и прееска русите немале поим за некаков словенски народ бугари... Вук Караџич со песни од Разлог создал некакви словени бугари .... Мислена именка ама и тој толку знаел ....


Последната промена е направена од Андреј на Саб Јан 24, 2015 1:36 am. Мислењето е променето 1 пати
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 6 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Саб Јан 24, 2015 1:36 am

Но докле мислиш jас ке ти обjаснам ПОДРОБНО како србите ве одродиjа и оддалечиjа за 25 години ама вие не, со цвеке и музика сретнавте бугарската армиJa во 40-тите годиниSmile Е сега веке сте одродени после уште 50 години живот во консерва со единствен излаз малку на запад за чистенJе клозети во ЕвропаSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 6 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 1:37 am

Фири напиша:Но докле мислиш jас ке ти обjаснам ПОДРОБНО како србите ве одродиjа и оддалечиjа за 25 години ама вие не, со цвеке и музика сретнавте бугарската армиJa во 40-тите годиниSmile Е сега веке сте одродени после уште 50 години живот во консерва со единствен излаз малку на запад за чистенJе клозети во ЕвропаSmile

Ма јас ке ти повторам ОТВОРИ ТЕМА па таму ке видиш КОЛКАВИ ГЛУПОСТИ ТРЕСЕШ ....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 6 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Саб Јан 24, 2015 1:41 am

Андреј напиша:


Фири дете народот се створил со ЕБЕЊЕ  и никако другачије .... А националното чуство се створило со доктрини .... Ако ова до сега не ти беше јасно тогаш не знам што бараш на темава .... Русите од една аморфна маса која немала НИКАКВО национално чуство створиле за 50 години нуклеус кој после 30 години создал бугарско чуство кај тој народ ..... А тоа одело преку печатење книги, отворање училишта, црквата и со точно темпирана изимислена историја полека го создале тој народ, кој и ден денес се повикува на некое славно минато кое го нема ...

А тие од кои сакаш да избегаш, своите теории ги пишувале ПРЕД да постои било каков руски интерес за народот на балканите .... Ти напишав и прееска русите немале поим за некаков словенски народ бугари... Вук Караџич со песни од Разлог создал некакви словени бугари .... Мислена именка ама и тој толку знаел ....
Не бе не ми обjаснуваJ како ве створиле србите, тоа ние си го знаеме многу добро. Прашанjето е како русите не створиле нас кога сме неколку пати повеке, без да стапнат за подолгу тука. Вашата е jaсна не сте имале ни 500 000 илjади. 25 години ебенJe, српско образование, потоа 50 години jугокомунистичко и великосрпско образование, медиуми, телевизиJa,лаги Smile Голи оток за по смелитеSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 6 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 1:42 am

Фири дете народот се створил со ЕБЕЊЕ  и никако другачије .... А националното чуство се створило со доктрини .... Ако ова до сега не ти беше јасно тогаш не знам што бараш на темава .... Русите од една аморфна маса која немала НИКАКВО национално чуство створиле за 50 години нуклеус кој после 30 години создал бугарско чуство кај тој народ ..... А тоа одело преку печатење книги, отворање училишта, црквата и со точно темпирана изимислена историја полека го создале тој народ, кој и ден денес се повикува на некое славно минато кое го нема ...

Кој дел не ти е јасен .....???
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 6 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Саб Јан 24, 2015 1:44 am

Кажав ти не ми обjаснуваj како сте створени вие, мал народ како количина, много српско ебенJe, малко шекер, ебенJe и еве го резултатотSmile Андреj:)

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 6 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 1:46 am

Фири напиша:Кажав ти не ми обjаснуваj како сте створени вие, мал народ како количина, много српско ебенJe, малко шекер, ебенJe и еве го резултатотSmile Андреj:)

Отвори бе дете тема .... И таму ке видиш КОЛКУ ГЛУПОСТИ ИЗНАТРЕСКА ....

Јас имам свој концепт и ке отварам теми онака како што мене ми одговара .... А ти на тема за бугари да пробуваш да протнеш некаква глупост за тоа дека срби создале македонци, не оди .... Ај што е глупост, ама и не е по темата....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 6 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Саб Јан 24, 2015 1:46 am

Последно ако имаш останат уште некоj жив неврон се согласуваш ли дека бугарите се словени или ке си ги пееш србоманските глупости докле пукнеш? Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 6 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Саб Јан 24, 2015 1:49 am

Прашанjето беше риторичноSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 6 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 1:49 am

Еве види овој што вика .....

Бугарите се словени - Page 6 Bugdrzava

Дали некогаш си читал нешто за Туна вилает и за турските инвестиции во Туна вилаетот после Танзиматот ....???
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 6 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 1:50 am

Фири напиша:Последно ако имаш останат уште некоj жив неврон се согласуваш ли дека бугарите се словени или ке си ги пееш србоманските глупости докле пукнеш? Smile

Бугарите денес се словени.... Големиот број на словенско население од Македонија и Источна Румелија секско си одиграло своја улога во словенизацијата на бугарите ....

А до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... Затоа и во претходниот цитат читаш сте си биле блиски со братучедите османлии .... Само што тогаш бугарија била само на територија на Туна вилаетот, каде процентот на словенско население бил занемарлив ....

Бугарите се словени - Page 6 Zabugarskatanacija19vek2-3


Последната промена е направена од Андреј на Саб Јан 24, 2015 1:55 am. Мислењето е променето 1 пати
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 6 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Саб Јан 24, 2015 1:52 am

А ти читал ли со го првиот устав на револуционерната организациJа во македониja и одринска тракиjа? Се додека кажувапш само претпоставени србомански глупости и бараш од вол млеко да наjдеш за да ги докажеш ке си бидеш Андреj неосознаеното србоманчеSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 6 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Саб Јан 24, 2015 1:53 am

Андреј напиша:
А до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... .
Хаха добро ова е бисер лека нокSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 6 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 1:54 am

Фири напиша:А ти читал ли со го првиот устав на револуционерната организациJа во македониja и одринска тракиjа? Се додека кажувапш само претпоставени србомански глупости и бараш од вол млеко да наjдеш за да ги докажеш ке си бидеш Андреj неосознаеното србоманчеSmile

А ти си слушнал за нешто што се нарекува време .....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 6 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 1:56 am

Фири напиша:
Андреј напиша:
А до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... .
Хаха добро ова е бисер лека нокSmile

Не е бисер ... Вистина е ... Провери си ги имињата на народот .... Повеќето завршуваат на оглу во тоа време.... После ослободувањето прва работа на новата влас била прекрстување на немуслиманското население кое имало муслимански имиња ....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 6 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Саб Јан 24, 2015 2:00 am

Значи вопреки дека до почетокот на 20 век окулу 90% од населението било неписмено, живеjало по мали села претежно, ова население го заебало турскиот си Jaзик и научило словенски:SmileSmileSmileSmile Си претставувам како дури турците со котек присила Jа терале раJата во школа да учи словенскиSmile)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) Ех мака, мака ако беше словенско име немаше да е македониJа туку МакабездноНИJа Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 6 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Фири on Саб Јан 24, 2015 2:03 am

Андреј напиша:
Не е бисер ... Вистина е ... Провери си ги имињата на народот .... Повеќето завршуваат на оглу во тоа време.... После ослободувањето прва работа на новата влас била прекрстување на немуслиманското население кое имало муслимански имиња ....
Значи Иван Вазов, Христо Ботев и Васил Иванов Кунчев известен како Левски се крстени после осл;ободуванJeтo? Smile))))))))))
Ма какво ослободуванJе ова турско племе плакало и полувината дури се изселило со турците неговите бракJа Smile))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 6 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Андреј on Саб Јан 24, 2015 2:04 am

Фири напиша:Значи вопреки дека до почетокот на 20 век окулу 90% од населението било неписмено, живеjало по мали села претежно, ова население го заебало турскиот си Jaзик и научило словенски:SmileSmileSmileSmile Си претставувам како дури турците со котек присила Jа терале раJата во школа да учи словенскиSmile)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) Ех мака, мака ако беше словенско име немаше да е македониJа туку МакабездноНИJа Smile

А кој ти е крив што не си ја знаеш историјата ..... Поголем дел од новата територија на бугарија е со словенско население,ама и тоа морало да го учи ново бугарскиот јазик ....

Бугарите се словени - Page 6 431044304330430044004380194320435043A0

Ако било населението словенско, монолитно, ЗАШТО ТРЕБАЛО 20 ГОДИНИ после ослободување за да може да се говори за консолидирана нација ....???

Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугарите се словени - Page 6 Empty Re: Бугарите се словени

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот