Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DPNE-kolaps

+8
PRVOBOREC
Luxor
Bosonoga
defo
SHARENI
TRAJCHE
OPOZICIONER
трендафил
12 posters

Страна 13 of 13 Previous  1, 2, 3 ... 11, 12, 13

Go down

DPNE-kolaps - Page 13 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Пет Сеп 08 2023, 12:55

Момироски: Има повеќе сценарија за карма – кашата на ,,Ќуранот и бандата”

Уредникот на емисијата Заспиј ако можеш на ТВ Алфа дава неколку сценарија за разврска на политичката ситуација која се случува по усвојувањето на промените на Кривичниот законик по која многумина очекуваат ВМРО-ДПМНЕ да гласа за уставните измени а од СДСМ брифираат дека Груевски ќе обезбеди пратеници за промена на уставот.

Има повеќе сценарија за карма – кашата што ја направија Ќуран Лажен Харвард и бандата, пишува Момироски:

1. Ако СДСМ е во право и ова е дил со ВМРО-ДПМНЕ во понеделник Талат Џафери ќе свика гласање за уставни измени. По гласањето ќе се случи ,,Бугари су ушли у устав” по што Македонија ќе почне преговори со ЕУ и ќе дојде рај на земјата и небото а ВМРО-ДПМНЕ оди на ремонт

2. Ако Груевски не може да обезбеди пратеници за уставни измени СДК да ги каже лажговците од СДСМ кои тврдеа дека законот не се менува за Таче, Груби, Маричиќ и другите да се спасат за криминалот

3. Ако не поминат уставните измени Кривичниот законик да се врати во старата верзија

Во четвртата точка новинарот предлага во Кривичниот законик да се додаде член 427 со кој ќе се санкционира обид за менување на Кривичниот законик од страна на било која власт со цел олеснување на казни за криминал и корупција за себе.

https://www.expres.mk/momiroski-ima-povekje-scenarija-za-karma-kashata-na-tache-kjuranot-i-bandata/-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Потполно се согласувам со Момировски дека наскоро ќе се знае дали ВМРО е лидер на македонскиот народ или слуга на непријателите на Македонија од Вашингтон, Брисел и други центри на либерализмот (заоадна варијанта на сталинистичкиот тип на комунизам или можеби на фашизмот како нивна домородна опција). Лично не верувам дека измените на законот се поради амнестија на 14 случаи, сите под сомнеж дека се политички местенки, против поранената власт, а не се спас за непознат број (кој сигурно не е мал) против криминалци од актуелната власт. СИгурно е дека ако ВМРО гласа за уставните измени нема да ги добие изборите. Ќе победи некоја друга партија можеби непозната во моментов. Паламудењето дека доколку немало јворум би се блокирало носењето на измените во Кривичниот закон се приказни за мали деца. Би се гласало на некоја идна седница на која власта би си обезбедила кворум и на кои се гласа се за што немало кворум на денот на кој е завршена дискусијата. Не верувам дека ВМРО, ако не попушти пред притисоците од Вашингтон, Брисел, Берлин, Париз, Лондон и да не набројувам, дека ќе попушти сега. Во секој случај тоа наскоро ќе се знае, ноември не е далеку. Дали слободата ќе ја добиеме на избори, не посакувам никаква потреба од насилство, ќе се знае до тогаш.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 13 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by osa Саб Сеп 09 2023, 02:19

TRAJCHE напиша:DPNE-kolaps - Page 13 F4ymtb10


neli MAGARE SE VRZUVA ZA ORTOMA A CHOVEK ZA ZBOR ??? SE SEKAVASH KOGA ODRABOTUVASHE ZA VMRO I KOGA TE SHETAA KAKO MECHKA OD TELEVIZIJA VO TELEVIZIJA UBEDUVAJKI GI GRAGANITE DA GLASAAT ZA DPMNE ,KAKO SEGA DA TI VERUVAME ???


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16415
Join date : 2015-01-11

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 13 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Нед Сеп 10 2023, 16:29

Ајде уште еднаш да напишам дека Стојков во 2014 година беше исуден на затворска кана од 9 години поради работа за странски служби. Очигледно е дека веднаш по излегување од затворот продолжува да работи за истите служби. Изгледа дека за истите служби работи и власта, па не очекувам да биде санкциониран.

Малку за срамот што одговара на тоа дека СДСМ и УЧК не се во состојба да го одржуваат тоа што порано ВМРО го изгради. Последен пример е теренот на арената Тоше Проевски каде се играше фудбалскиот натпревар помеѓу Македонија и Италија кој е во катастрофална состојба. А беше еден од најдобрите во светот во времето кога за него се грижеше власта предводена од ВМРО.

https://plusinfo.mk/losh-beshe-terenot-ama-i-itali-anskata-himna-bez-muzika-mediumite-a-komentiraat-akapelata-na-barbara-popovi/

https://www.expres.mk/koj-e-politicharot-shto-ja-izrezili-makedonija-pred-italijanskata-i-svetskata-javnost/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 13 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by PRVOBOREC Вто Сеп 19 2023, 19:35

Ајдеееее.

DPNE-kolaps - Page 13 F6zo9n10

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2438
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 13 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Вто Сеп 19 2023, 21:10

Ако ВМРО се придружи на поддржувачите Македонија да остане т.н. демократска колонија (ако во колонија воопшто може да биде демократска, односно државата да ја води народот, а не странци) ма евроатлантската меѓународна банда, ќе отиде на депонијата на историјата . Ако Мицковски и пратениците го издржат притисокот и останат зад мислењето на народот нема да има никаков колапс на ВМРО, туку на актуелната власт. Да потсетам дека Левица и многу други партии во моментов имаат многу повеќе членови отколку што имало членови на Комунистичката партија на Македонија во 1941 година, па сепак под нивно водство Македонија стана држава. Никој не може да се бори против цел народ. За разлика од пред неколку години, сега очигледно имаме избор. Такви се барем резултатите од војната во Украина. Слугаторскиот однос на насилно наметнатата власт во Украина предизвика војна во земјата и непотребно голем број на жртви. По победата на Русија под голем знак на прашање ќе биде и потребата од постоење на НАРО или ќе дојде до приближување на односите на евроазиските земји без тутор од Америка.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 13 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Luxor Сре Сеп 20 2023, 09:43

Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 13 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Сре Сеп 20 2023, 21:12

Интересно е тоа што во една земја што е колонија на т.н. либерали и која е во колапс на сите полиња, најинтересна тема на форумов е судирот помеѓу поранешниот и актуелниот лидер на најголемата партија во Македонија. Веројатно ова е обид на власта да оневозможи победа на ВМРО со апсолутно мнозинство, со 61 или повеќе пратеници, па со помош на колонизаторите од евроатлантската меѓународна банда да го одложат ослободувањето на Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 13 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by PRVOBOREC Чет Сеп 21 2023, 13:59

DPNE-kolaps - Page 13 45610

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2438
Join date : 2016-11-25

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 13 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by defo Чет Сеп 21 2023, 19:10

DPNE-kolaps - Page 13 Grujoo10

Грујо в.с Мицкоски...да видиме кој ќе е победник. Лузер се знае, ние ебаната странка. Сум ви го кажал она дека во секој спор има три странки.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 13 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Пет Сеп 22 2023, 21:07

Ако Мицкоски договараше уставни измени, истите ќе се случеа и јас и другите 80% граѓани на Македонија што сме против тоа за да се спречи понатамошното што следи со што Бугарија треба да ги пишува учебниците во Македонија и да не натера да лажеме дека татковците или дедовците биле Бугари што потклекнале под притисокот на комунистите што вештачки не создале како нација. За грешките на ЕУ и НАТО што примале во членство земји кои не исполнуваат базично почитување на човековите права, за Грција веќе во наше име исплати Заев со Преспанскиот договор, а за Бугарија тоа се обидува да го направи Ковачевски. Јас лично живеам полошо отколу пред зачленувањето во НАТО, а гледам дека така е и со жителите на земјите членки на ЕУ. Германија е во рецесија, на пример, поради војната во Украина. Во моментов Македонија го плаќа рускиот гас три пати повеќе од Србија, но и од Унгарија, членка на ЕУ и НАТО. Среќна околност е што веќе се гледа крај на војната во Украина, но не се исклучува дека Кина ќе си го врати Тајван во природните граници, што ќе доведе до поскапување на сите технички апарати (компјутери, телефони, телевизори, климатизери ...) Кај гасот да напоменам дека и со три пати повисока цена рускиот гас е поефтин од американскиот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 13 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 13 of 13 Previous  1, 2, 3 ... 11, 12, 13

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот