Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DPNE-kolaps

+9
Albatros
PRVOBOREC
Luxor
Bosonoga
defo
SHARENI
TRAJCHE
OPOZICIONER
трендафил
13 posters

Страна 11 of 13 Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Next

Go down

DPNE-kolaps - Page 11 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by PRVOBOREC Нед Мај 07 2023, 11:55

Добар ден небањати. Вистина е ова?

DPNE-kolaps - Page 11 I_110

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 11 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Нед Мај 07 2023, 18:14

За историја има друга тема. Кога се работи за актуелна политика, Талат Џафери е најдобро платениот функционер во државата. Има поголема плата и од претседателот или премиерот. Дали напишаното е предлог претседателот на собранието да биде разрешен од функцијата?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 11 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Bosonoga Пон Мај 15 2023, 00:25

potpolno izgore lokomotiva od zeleznici ..i toa taa e posledna potochno edna edinstvena....sega vemeronite ke baraat lokomotiva hahahaa...11 g kradea so tie pari ke kupea dve ne edna lokomotiva ..ama toa e ...
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 11 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by defo Пон Мај 15 2023, 10:23

Тоа се слагам.
Ама па и СДСМ е на власт веќе 6/7 години.Ама не видовме ниту еден хоштаплер зад решетки. Ниту крупен ниту ситен. Сем некој шо украл 10 ќебапи. Се се ко свински црева изпреплетени.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 11 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by PRVOBOREC Вто Мај 16 2023, 16:31

Добар ден дпмне.

DPNE-kolaps - Page 11 I14

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 11 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Вто Мај 16 2023, 19:40

3/4 од Македонците сметаат дека СДСМ е пробугарска партија о се против нивниот договор со Бугарија и ЕУ. Да не кажам дека ако СДСМ и ДУИ се ВМРО, тогаш се ВМРО-БНД на Каракачанов.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 11 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by PRVOBOREC Пон Мај 29 2023, 11:28

Коп: Некои луѓе од ВМРО-ДПМНЕ кажуваат бесмислици дека можело да има подобар договор со Бугарија – го имате најдобриот договор
May 28, 2023 23:11

https://twitter.com/frontline_mk/status/1662930088373940226

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 11 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Luxor Саб Јун 03 2023, 16:46

Ц ц ц.


DPNE-kolaps - Page 11 Fxc2te10
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 11 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Саб Јун 03 2023, 20:00

Да беше нормален односот на ЕУ и НАТО кон Македонија, ќе немаше ни проблеми со Бугарија сега или Грција и Косово порано. За жал нашите непријатели секогаш биле поддржани од САД, Обединетото Кралство и ЕУ. Лично сметам дека оменувањето на етничките макцинства, при што Македонците не се именувани како мнозинство е последица на прикателството на Албанците со западните земји и нивното непријателство кон народите што ги сметаат за словенски и дојдени од зад Карпатите. Да потсетам дека во 2001 година кога Македонија беше нападната од Косово ниту КФОР (НАТО) не уапски некој терорист на Косово иако таму тренираа и имаа бази и од таму ја нападнаа Македонија, ниту добивме оруѓје, туку напротив, бевме ставени под ембарго за купување на оруѓје. Мислам дека ако не беше окупирано и отцепено од Србија Косово, дека не ќе имаше воопшто војна во Македонија пред 22 години, ниту ќе имавме уставни промени под присила. Од тука во ненормален Устав менуван под диктат на странци нормално е да се именуваат сите малцинства. Поради Албанците се напишани за да се разблажо будалаштината тие што сега се запишани, а за разблажување на запишувањето на Бугарите ќе се запишат неколку други малцинства, но кај нас не се запишани како малцинство, туку како делови од народи. Интересно е што Хрватска, која ги има внесено Македонците во својот Устав, не ни прети со вето доколку не ги внесеме Хрватите, а Бугарија која не не признава ни во нивната земја, ни во Македонија ги прави проблемите.
Да потсетам и дека Урсула фон дер Лајен како министерка за одбрана на Германија во тоа време лажеше во СКопје пред референдумот за преспанската капитулација дека тоа е последно барање од Македонија на патот кон НАТО, но и кон ЕУ. Така лажеа и сите други што сега притискаат за уставни промени под бугарски диктат, вклучувајќи ги тука и домашните предавници. Инаку внесувањето во Уставот не значи дека на некоја етничка заедница ќе и се почитуваат човековите права. Најдобар пример за тоа се Македонците кои се први во набројувањето, а Македонија стана членка на ОН и НАТО со грубо кршење на нашите човекови права. Најидиотски се барањата за влез во ЕУ сега. Во ненормален Устав се е нормално, за жал.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 11 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by PRVOBOREC Пон Јун 05 2023, 21:47

DPNE-kolaps - Page 11 Vhkop10

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 11 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Вто Јун 06 2023, 19:35

Не знам кој е тој 100марки и дали е бот со повеќе акаунти, но очигледно е дека нема основна култура и користи говор на омраза од најпримитивен вид. Вклучувајќи тука и омраза кон жените =, па основниот орган по кој жените се разликуваат од мажите го користи во негативна смисла. Не можам да тврдам дали има некој пратеник од опозицијата што ќе работи спротивно на волјата на граѓаните што ги застапува во Собранието, но јасно е дека какво и да се направи предавство тоа нема вечно да трае. Бугарите мислеле дека со помош на Третиот рајх ги оствариле своите цели, се надеваат и дека со помош на СДСМ ќе ги остварат и сега, но јасно е дека тоа не може и нема вечно да трае. Ковачевски и СДСМ наместо што се фалат дека имаат муда (го цитирам премиерот) но само кога се работи за да направат нешто против Македонија, а се однесуваат како кастрирани кон непријателите на Македонија и Македонците исто така е веќе видена и не ефектна работа. Се надевам дека проблемот ќе се реши демократски, а не со сила што ќе предизвика реакција и покажување на мускули од страна на народот кон власта што би довело до непотребно крвопролевање.
Во моментов го слушам аналитичарот Петар Арсовски и мислам дека со тврдењето дека против партиите што ја почитуваат волјата на народот САд и ЕУ ќе превземале санкции (да не кажам дека ако ова се случуваше во времето на втората светска војна би биле и физички ликвидирани) ме изненадува. Сака ли СДСМ и неговите поддржувачи да створат омраза на Македонците кон САД и ЕУ? Или да веруваме дека во Европа нема демократија, па има само еден избор, членство во ЕУ и по цена на кршење на нашите основни човекови права.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 11 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by PRVOBOREC Сре Јун 07 2023, 18:31

Добар ден небањати.

DPNE-kolaps - Page 11 Vgytr10

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 11 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Сре Јун 07 2023, 19:37

А колку е тоа во пари. Насловот во единственото гласило што ја објавило веста нема врска со текстот. Покачувањето од 1.080 денари не е 10.800 (десет пати поголемо) туку новата цена е 1.140 денари или покачување од 5 стоти делови од претходната цена. Претерувањето, односно лагата е дека покачувањето е 200 пати поголемо отколку што тоа навистина е.

https://infomax.mk/%D0%B4%D0%B5%D1%81%D0%B5%D1%82%D0%BF%D0%B0%D1%82%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA%D0%B0-%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BC2-%D0%B7%D0%B0-%D0%BE%D0%B4%D1%80%D0%B6%D1%83%D0%B2/#:~:text=%D0%94%D0%B5%D1%81%D0%B5%D1%82%D0%BF%D0%B0%D1%82%D0%B8%20%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA%D0%B0%20%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B0%20%D0%B7%D0%B0%20%D0%BC2%20%D0%B7%D0%B0%20%D0%BE%D0%B4%D1%80%D0%B6%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5%20%D0%BD%D0%B0,%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%BF%D0%B5%20%D0%BE%D0%B4%D1%80%D0%B6%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5%D1%82%D0%BE%20%D0%BD%D0%B0%20%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D1%81%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%BE%20%D0%B7%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BB%D0%BE%2C%20%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%81%D1%83%D0%B2%D0%B0%20%D0%A2%D0%92%2024.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 11 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by defo Чет Јун 08 2023, 08:50

Читате Инфомакс и му верувате.......

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 11 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Чет Јун 08 2023, 20:37

Првоборец изгледа му верува, па често пласира статуси базирани врз објави во Инфомакс и никаде на друго место.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 11 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by defo Чет Јун 22 2023, 09:30Песнава ја посветувам на еден дечко, кој живеел во Лисиче, сега во Влае. Инаку татко му ментор на докторатот на Кочо Анѓушев.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 11 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by PRVOBOREC Вто Jул 04 2023, 13:25

Ауч.

DPNE-kolaps - Page 11 Az12

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 11 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Саб Jул 08 2023, 21:19

Актуелната власт и судството што го контролира имаат различен однос кон спомениците на историски личности од Македонија во Скопје и споменикот на УЧК во Слупчане на пример. Таму ни струја не се плаќа. Ја плаќаат грашаните што редовно си ги подмируваат сметките.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 11 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Luxor Нед Jул 09 2023, 10:32

Ти си нашол да зборуваш. На секои 4 години од владеењето на дпне, дуи подигаше двоглав орел. Веројатно да се заблагодари што албанците и тогаш крадеа струја и не плаќаа даноци.

DPNE-kolaps - Page 11 Aa10DPNE-kolaps - Page 11 11
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 11 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Нед Jул 09 2023, 19:08

Во тоа време сите етнички заедници го користеа правото за свој етнички симбол. Сега тоа им е забрането на Македонците чиј симбол се брусеше од шахти, а за истакнување на македонско знаме се поднесуваат пријави затоа што власта тоа го смета за реметење на јавниот ред и мир и за тоа суди како во случајот со адвокатот Менкиновски. Едноставно Заев воспостави режим, а Ковачевски го продолжи во кој малцинствата имаат поголеми права од мнозинството. Во име на Македонците одлучуваат т.н. северџани, кои според анкетите се малцинство, а не мнозинство во Македонија. Најголема етничка заедница се Македонците со целосен, не со кастриран идентитет по наредба на едни, а во договор со други странци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 11 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Luxor Чет Jул 20 2023, 10:39

Срамота.


DPNE-kolaps - Page 11 Aaa11DPNE-kolaps - Page 11 A14
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 11 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Чет Jул 20 2023, 12:44

Законите во Македонија и така не важат за ДУИ и СДСМ, а уште помалку за странците што го загтозуваат македонскиот јазик и идентитет. Според Уставот македонскиот јазик е задолжителен при потпишување на меѓународни договори. А власта потпишува договори без да го користи тој термин. Не гледам ниту дека некој гласал против законот предложен од предавничката влада. Да потсетам дека актуелната власт и странците што сега но тврдат дека влегувањето на Бугарите во Уставот е последно понижување на Македонија и Македонците, пред пет годин тврдеа дека последно понижување е Преспанскиот договор.  Имаме власт што лаже и е поддржана од светски лажговци. Реално, според фактите во преамбулата на Уставот и сега се лаже дека Албанците на пример помогнале во формирањето на Македонија. За жал најголем дел од нив воопшто не живееле во Македонија во тоа време, а тие што живееле (не велам дека нема исклучоци. Ибе Паликуќа на пример, но поголем дел биле соработници на фашистите како балисти. А Бугарите никогаш не се бореле за Македонија, туку напротив со чесни исклучоци, Георги Димитров на пример, биле против Македонија и Македонците и немаат никаква заслуга за Македонија како што треба да се лаже по предложените уставни измени.
Колку што ми е познато во законот за македонски јазик нема казни во големина на казните за албанскиот јазик.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 11 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Чет Jул 20 2023, 20:05

Да дополнам, откако видов повеќе информации на интернет. Се работи за гнасна лага, манипулација, односно воопшто не се работи за гласање за законот туку за утврдување на потреба за негово носење, за што е потребно да гласаат само 1/3 од пратениците, односно 40. Број што власта го има и не и требала поддршка од опозицијата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 11 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Luxor Чет Jул 20 2023, 21:23

Ц ц ц.

DPNE-kolaps - Page 11 Ghjut10
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 11 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Пет Jул 21 2023, 09:44

Интервјуа, колумни и мислења посебно оние кои не се поврзани со темата се во посебна тема.

Овде станува збор за нешто сосема спротивно од твојот пост.

За да ти биде појасно, прочитај го текстот од сликата.


DPNE-kolaps - Page 11 A1410
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 11 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 11 of 13 Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот