Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Интервјуа и колумни

Страна 15 of 32 Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 23 ... 32  Next

Go down

Интервјуа и колумни - Page 15 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил on Чет Апр 07, 2016 10:47 am

Повеќе би можело да се каже паталошка недоверба во меѓународната заедница во врска со кршењето на нашите човекови права во однос на изборот на име на државата и идентитетот. Пред се` затоа што во Обединетоте Нации Грција нема право на вето, но таму и понатаму не ни го признаваат уставното име и идентитет. Во Советот за безбедност Русија и Кина исто така не се против нашето име и идентиотет.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6696
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 15 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Гостин on Пет Апр 08, 2016 4:29 pm

НА БРАНИКОТ НА СЛОБОДАТА

Ова не е борба на СДСМ против нивните политички опоненти ВМРО -ДПМНЕ, туку борба на целиот слободоумен народ во Македонија против Никола Груевски и неговото злосторничко здружение, кои ја злоупотребуваат самата партија ВМРО-ДПМНЕ, која им претставува заштита особено сега кога се разоткриени.

Интервјуа и колумни - Page 15 Arben-Golja

Фокус 8 апр 2016, 15:10

Арбен ГОЉА

Уште еднаш покажавме дека како нација немаме капацитет, а ниту традиција, да имаме и да си ја сочуваме државата. Ова го потврдуваме повеќе пати низ овие 25 години од осамостојувањето на Република Македонија. Навикнавме во нашата неспособност во критични моменти да очекуваме нашите проблеми и кризи да ги решава некој од надвор, односно меѓународната заедница и САД.

Сега сме разочарани и резигнирани што овие истите не реагираат и според нашите нелогични очекувања да интервенираат при распуштањето на собранието, како знак дека вонредните избори закажани за 5-ти јуни ќе се одржат, иако апсолутно не се исполнети основните услови предвидени во Договорот од Пржино.

Главна причина за овој крах и опстанокот на овој ненароден и криминоген режим е, по мое мислење, погрешната стратегија и проценка на најголемата опозициска партија СДСМ. Се сеќавам дека на 27 јуни 2015 година, присуствував на една голема свадба во Струмица каде имав прилика, сосема случајно, да се сретнам со лидерот на СДСМ, г-динот Зоран Заев, на терасата на хотел Сириус.

Си дозволив да му замерам што прифати да преговара со режимската власт, бидејќи по мое длабоко убедување нема преговори со нечесни криминалци кои ни ја ставија државата под нозе и ја доведоа до работ на пропаста. Уште повеќе што СДСМ немаше мандат за тоа, бидејќи протестите и демократската борба против оваа режимска власт беше покрената од граѓанскиот покрет и невладините организации, на кои СДСМ како најголема опозициска партија им се придружи. Со ваквото самостојно постапување тие не ја искористија оваа моќна кохезија на граѓанското соединување од припадници на сите етнички заедници, како преседан во поновата историја на Македонија, во борба за рушење на Никола Груевски и неговата клика.

Чинам дека во тие моменти преовладаа тесно партиските интереси, да се стават себеси како лидери на ова движење и идни претенденти на власта. На овој начин тие се одвоија од цврстото граѓанско ткиво и влегоа во преговори, со што всушност јасно ја покажаа својата слабост, инфериорност и неспособност.

Денес е повеќе од очигледно дека владејачкиот режим овој погрешен пристап и неумешноста на опозицијата ги искористи до максимум. И повторно сме сега на почетокот како пред десетина месеци, но сега во уште подраматична ситуација.

Сега СДСМ најавува дека ќе ги бојкотира изборите на 5-ти јуни и повикува повторно на широк граѓански фронт, што е храбро и одважно.  Но, овој пат треба да покаже искреност и да ги увери граѓаните дека се бори за слободна и демократска Македонија а дека императивот да дојде на власт не е доминантен и задолжителен, како јасен сигнал на граѓаните дека тоа ќе биде нивен слободен избор по ослободувањето на земјата од злото наречено Никола Груевски.

Ова не е борба на СДСМ против нивните политички опоненти ВМРО -ДПМНЕ, туку борба на целиот слободоумен народ во Македонија против Никола Груевски и неговото злосторничко здружение, кои ја злоупотребуваат самата партија ВМРО-ДПМНЕ, која им претставува заштита особено сега кога се разоткриени.

Како опозиција, СДСМ треба без суета да бара и ангажира квалитетни луѓе од граѓанскиот сектор во борбата за демократија. Македонија има стручњаци и експерти во разни области кој никој не ги ангажира само од причина што не се политички обоени. Крајно време е да се потпреме на такви квалитетни личности со знаење и искуство без разлика што не се политички определени. Дефинитивно ни треба ум а не политичка припадност и заслуги во смисла колку плакати залепил во промоција на партијата.

Се надевам дека оваа критика ќе биде сфатена како добронамерна и стимулирачка, особено дека сме на истата страна од браникот на слободата и демократијата.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 15 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by defo on Пет Апр 08, 2016 5:43 pm

Teo напиша:
Ова не е борба на СДСМ против нивните политички опоненти ВМРО -ДПМНЕ, туку борба на целиот слободоумен народ во Македонија против Никола Груевски и неговото злосторничко здружение, кои ја злоупотребуваат самата партија ВМРО-ДПМНЕ, која им претставува заштита особено сега кога се разоткриени.
Ова го зборувам, повеќе од една година, тоа е она, зошто ги викам ДПМНЕ, не ВМРО. Јас не ја сведувам „борбава“, револуцијава на партиска, него борба за подобро утро.  Партиска борба е борба на платформи и планови и концепти, ова е борба за криминалот, уништувањето на човечкиот дух. Борба за да се слушне гласот. И да не ја почна СДСМ оваа борба, ја почна народот, уште на 5 мај. Секоја чест за г-дин Гоља одлични анализи.

defo

Број на мислења : 2400
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 15 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил on Пет Апр 08, 2016 9:38 pm

Според извештајот на Светска банка Македонија ќе се изедначи на економски план со земјите од ЕУ за 25 години. Доколку СДСМ дојде на власт за 25 години ќе бидеме двојно посиромашни од европјаните отколку што сме сега. Тоа го зборуваат бројките. Што се однесува до шпекулациите за наводен криминал, како што сака да прикаже СДСМ со монтираните разговори снимени од злосторничкото здружение на чело со Верушевски, до сега не е потврдена ниту една. Од друга страна сигурно е дека ниту има ниту имало фантомски гласачи. Не велам дека нема причини ВМРО-ДПМНЕ да си замине од власта. Но нема ниту една причина на власт да дојде СДСМ. А за жал нема друга опција. Ниту во граѓанскиот сектор нема „квалитетни луѓе“ туку обични платеници. тоа што Гоља е еден од неофашистите во Македонија, кои себеси се сметаат за добри, чисти, паметни а мнозинството за лоши, прљави, глупави не му дава право да се залага за диктатура на „паметните“ врз „глупавите“. Не е во Македонија проблемот во тоа дали ќе се избере Груевски или Заев, туку во тоа што не се почитува волјата на мнозинството, односно некој се обидува во името на својата памет, дури и на својата наводна црпнатост од Господ да воведе диктатура односно да владее иако ги загубил изборите. Македонскиот народ нема да го дозволи тоа. Ако се спротивставивме на тој обид кога САД и ЕУ стоева зад вас, сега кога таа поддршка ја немате сигурно е дека нема да ви дозволиме да ни воведете диктатура. Ако победите на избори што не би требало да биде тешко доколку навистина народот стои зад вас, а ваши се првиот полицаец и имате мнозинство во ДИК која ги организира изборите. Да ви повторам по којзнае кој пат, ДИК ги организира изборите, а не владата.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6696
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 15 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Гостин on Пет Апр 08, 2016 10:50 pm

трендафил напиша:Според извештајот на Светска банка Македонија ќе се изедначи на економски план со земјите од ЕУ за 25 години. Доколку СДСМ дојде на власт за 25 години ќе бидеме двојно посиромашни од европјаните отколку што сме сега.

Трендо, а бе ти подобар си бил и од оној Јован Исцелител. Баба Ванга од Бугарија некоја роднина да не ти е? Можеби си нејзин внук? Или депешите од центарот за лаги и манипулации станаа тотално конфузни.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 15 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил on Саб Апр 09, 2016 10:23 pm

Не се работи за прогноза, туку за бројки. Кога ќе се пресмета развојот на Македонија во времето на СДСМ, кога други земји имаа и двоцифрена бројка на пораст на БДП, а ние мнооооооооооооогу помала, разликата помеѓу нас и нормалниот свет се зголемуваше. За прв пат сега Македонија има поголем раст и за прв пат разликата се намалува.

Еве една колумна.
Мујо и Хасо како гаранти на Пржино

Дејвид Kамерон има проблеми со „Документите од Панама“. Опозицијата побара негова оставка. Ништо чудно. Но, можеме ли малку поинаку да ја свртиме работата? Да претпоставиме дека пред да бидат објавени, службата за која работи еден од партнерите во „Панама“-фирмата, му ги дала документите за Kамерон на тамошниот лидер на опозицијата, Џејмс Kобурн. И дека човекот си побарал средба со премиерот на која му рекол дека или ќе прифати да си замине (или барем некаква техничка влада) или тој ќе ги објави документите. И дека потоа, Европска Унија се истоварила во Лондон и дека потпишале некаков пржински договор, занемарувајќи го тоа што Kамерон бил уценуван (и тоа врз основа на документи кои се веродостојни и се доказ за разлика од нашите индиции стекнати со провала на безбедносниот систем), но вадејќи го во прв план тоа што Британците наводно немале кредибилен избирачки список и затоа што гласачките ливчиња ги броеле во некакви си спортски сали ставајќи рецки, како да се игра табланет, а не на самото место по завршување на гласање како кај нас. И затоа што Би-би-си не била балансирана во третманот на Kамерон и Kобурн, а „Гардијан“ (весникот што фалсификува изјави како таа на Никола Груевски) веста за таткото на Kамерон ја објави дури кога се соочи со притисок од јавноста која почна да се потсмева на насловната со Путин. Ви изгледа ретардирано, неможно, премногу несериозно, нели?

Али Ахмети изјавува дека бил уценуван со приватните снимки. Дека уцените кон него и партијата оделе од барање пари до носење одредени политички одлуки. Во исто време Могерини изјавува дека партиите требало да се држат до пржинскиот договор. Господ знае дали жената е при здрав памет кога го говори ова, но очигледно има психолошки проблеми кога не е способна да сфати дека тој пржински договор отиде во мајчина му токму преку башибозукот кој таа и фамозната ЕУ, нејзиниот претставник во Скопје и останата негова амбасадорска дружба со која катаден си нарачуваат медиумски простор додека се глупираат со изјави за слободата на медиумите, застанаа зад тоа што за Британија, со право, би ни било одвратно и како помисла, а не како реален процес кој згора на с` се нарекува и политички. И борба за слобода и за демократија.

Впрочем, Могерини во Скопје ја претставуваше и Белгиецот со мачките. Ви личи сето тоа на стамен, здрав, нормален процес или повеќе на заебанција на луѓе избегани од едно место?

Зоран Заев, за да не биде кусо, изјави дека ако било укинато специјалното обвинителство од ВМРО-ДПМНЕ (внимавајте, не од Уставниот суд, туку од ВМРО-ДПМНЕ), тогаш снимките би требало да му бидат вратени. Негови си биле. Ете и тоа е уште еден мисловно-политички процес кој произлезе од помошта што ни ја дава „меѓународната“. Утре убиец на кој му бил одземен пиштолот може да си го побара назад. Си го купил чесно. Не го украл. Значи, негов си е. Уште недостига некој да му каже дека приватната сопственост според нашиот Устав е загарантирана (што е точно) и дека тоа важи и кога со таа приватна сопственост вршиш кривични дела (што е неточно). Но, дајте им ја оваа конструкција во СЈО и можете да се обложите дека тие барањето на Заев ќе со сметаат за правилно и уставно.

Никола Груевски одржа прес-конференција по изјавата на Заев дека СДСМ нема да учествува на изборите. Тоа е експремиерот на Македонија, кој според пржинскиот договор, до кој, нели, сите би требало да се придржуваат, си замина од функцијата на 100 дена пред изборите. Тие 100 дена истекуваат на 24 април. На 25 април е 101. ден. Според кој договор е ова? Според кој договор за кој блада Могерини снимките може да се тркалаат по улици и да се уценуваат политичари? Според кој договор на МВР му треба толку време за проверка на некои гласачи колку што дедо Ное имал години?

ВМРО-ДПМНЕ ќе требало да коригира некои грешки, вели Груевски. ВМРО-ДПМНЕ меѓутоа не може да ги коригира грешките кои произлегоа од погрешната стратегија која не ги расчисти работите во оваа држава за да не ни се повторуваат сценаријата од 2001 година. И прашање е дали ВМРО-ДПМНЕ може да расчисти со она што очигледно им влегло во главите на неговите луѓе, а што Миле Јанакиевски онака препотентно го искажа: Ќе средиме. Па ние држава сме или што сме. А што беспрекорно функционираше во првите колку-толку скромни години по 2006.

И да се вратиме пак на Заев. Целиот пржински договор се базира на потписите на четворицата лидери на партии со најмногу пратеници во Собранието. Оттука произлегува и, на пример, одредбата дека специјалниот обвинител не може да биде повикан на одговорност без согласност на четворицата лидери. СДСМ најави дека нема да учествува на изборите. По што СДСМ отпаѓа од листата на тие четири партии. Неговото место ќе го заземе некоја друга партија која ќе биде на списокот со најголем број пратеници. Му го кажал некој ова на Центарот за научни истражувања на СДСМ?


Пишува: Дарко Јаневски за Дневник

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6696
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 15 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Гостин on Пон Апр 11, 2016 11:03 am

Нешто за кипарските сметки на фрамилијата, скриени под името на вицепремиерот Хипо?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 15 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил on Вто Апр 12, 2016 12:31 pm

Анализа на Васко Ефтов: Бејли го предложи датумот, и мора да си остане на зборот – Избори на 5-ти јуни!

Политичата криза започна со СДСМ-овското непризнавање на изборните резултати во 2014 година. Не само поради тоа, туку и поради фактот дека секоја политичка криза завршува со избори и нашата политичка криза треба(ше) да има таква завршница. Затоа во ланските преговори под покровителство на меѓународната заедница прво беше одреден датумот за предвремени избори во Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ сакаше избори до крајот на 2015 година. СДСМ сакаше избори без дефиниран датум. Под притисок на странците предвремените избори беа закажани на 24 Април. По таа дата потоа се датираа сите клучни политички потези во државата кои требаше да водат до излез од политичката криза: Формирањето на СЈО, избор на СДСМ-овските министри и заменици министри во клучните министерства , избор на Државна Изборна Комисија по мерка на опозицијата, оставка на Груевски на премиерската функција.

Со мали или минимални отстапки сите превземени обврски беа реализирани. Беа одложени само предвремените избори на 24 Април. Беа презакажани за 5-ти Јуни. Изборите беа одложени со „изјава од нога“ пред Владата на РМ. Изјавата беше прочитана од американскиот амбасадор г. Бејли. Не се сеќавам дека ниту еден странски дипломат ( на такво амбасадорско ниво) дотогаш на така груб начин се стави над државните и политичките субјекти и институции во РМ. Другиот ден г. Бејли мораше да се правда дека не е лидер на македонската опозиција. Тогаш прв пат јавно(од него) беше спомената датата 5-ти Јуни како термин за презакажување на предвремените избори. Во понеделникот, на почетокот на оваа недела, во две интервјуа, на Канал 5 ни на Алсат М Телевизија, амбасадорот Бејли (сега во пакет со евроамбасадорот Орав) кажа дека е останато уште доста работа, но не го проблематизира одржувањето на изборите на 5-ти Јуни. Меѓутоа, остави можност народот или граѓаните да одлучат поинаку. Односно политичките партии во Парламентот ако сакаат да се договорат за нова дата за предвремени избори.

Два дена подоцна опозицијата најави бојкот на изборите. Чекав на Твитер Бејли да го критикува бојкотот на опозицијата, како што го критикуваше „професионалното ниво“ на интервјуто на Сител со лидерот на опозицијата. Или како што критикуваше некои одлуки на македонското судство поврзани со работењето на СЈО, или како што ги критикуваше одлуките на Уставниот суд или најавите за промени во кривичното законодавство.

Но, не ја критикуваше одлуката на опозицијата за бојкот на изборите? Како можете да очекувате човек или партија „доброволно“ да одат на избори кога сите анкети им покажуваат дека убедливо ќе ги изгубат изборите. Што мислите дали американскиот амбасадор ќе твитнеше или ќе останеше пасивен ако владината коалиција или само партијата ВМРО-ДПМНЕ со 62 пратеника не ја прифатеше „депешата“ на Бејли за одложување на изборите и ја „печатираше“ договорената одлука предвремените избори да се случат на 24 Април. Како одеднаш „булдужерот“ на Бејлистана демократ и остави граѓаните – читај партиите сами да се договорат ако сакаат да се пролонгираат и изборите на 5-ти Јуни. Уште еднаш прашувам – како ќе ги натерате Заев и СДМ да се појават на избори кога сите анкети им покажуваат дека ќе бидат убедливо поразени. Нема шанса без силен притисок на Бејли и меѓународната заедница Заев да се појави на изборите!? Не сум сигурен. Бидејќи резултатот на овие избори нема да биде пораз на Заев и на СДСМ туку пораз на Бејли и политиката на меѓународната заедница. Затоа Македонија се турка во продлабочена криза. Се прави се, политичката криза која почна поради непризнавање на изборите да не заврши со избори и изборни резултати прифатени од сите. Вреден ли е Бејли, Орав и нивните амбасадоерски и дипломатски кариери да ја туркаат Македонија во таква неизвесност. Кога очекуваат дека рејтингот на Груевски и ВМРО ќе биде доволно низок за да се оди на избори? Ќе мора до тогаш да биде подгревана политичка криза? Заев тука не е битен. Заев ја заврши својата роља за странците. Сега може само да се обидува да ги спои предвремените избори со локалните, за да може како лидер на СДСМ да се пазари за победа во Струмица.

Но Бејли е важен. И Бејли мора да победи на изборите. Ако веќе не може да победи (како што е сега случајот) да ги инвалидизира изборите и да имаме втори избори по ред бојкотирани од опозицијата. Се плашам дека тоа драматично ќе ја хавариса македонската стабилност. И ние ќе добиеме втор „замрзнат“ случај од типот на преговорите со името. Знаете колку малку фалеше Македонија да се согласи со „меѓународното име“ – Република Македонија (г.г.Скопје). Многу малку.

Но колку тој замрзнат случај се одувлекуваше, поради непринципиелната меѓународна политика, сега е просто невозможно да биде решено името без сериозен воен конфликт на Балканот. Дали амбасадорот Бејли и неговата амбасадорска кариера свесно ја туркаат Македонија во нов замрзнат случај и уште подлабока политичка криза. Знаете, глупо е опозицијата после сите преговарања да ги бојкотира изборите – тоа на среден рок ќе предизвика силни проблеми во самата опозиција. Но, да не се лажеме, глупо е да имаме избори каде ВМРО и ДУИ ќе се тркаат сами со себе. Тоа ќе биде драматично инвалидизиирани избори.

Без поактивна улога на Бејли како чадор на Зоран Заев, Заев ни во сон нема да оди на избори. И тука влегуваме во тој македонски круг од кој тешко се наоѓа добар и стабилен политички излез. На крај со вакво однесување на меѓународната заедница ќе бидат сериозно торпедирани и хаварисани сите европски очекувања на македонските граѓани. Од ден на ден кај македонскиот граѓани ќе расте фрустрацијата од непринципиелната меѓународна заедница. И, од ден на ден наместо да расте ќе се намалува поддршката кон странците и нивната политика за решавање на македонската политичка криза.

И што правиме тогаш? Кој ќе биде одговорен? Зошто на Македонија по не знам кој пат и се сервира така оладена супа!?

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6696
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 15 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Hamad bim Khalifa on Вто Апр 12, 2016 7:48 pm

E pa bash Vase prezervativot Bejli ke go esapi! Idi begaj ...
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 15 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Гостин on Пет Апр 15, 2016 9:09 am

Што значи вмешувањето на Русија во македонската криза?

Најновите настани во Македонија не останаа незабележани во официјална Русија. Вчера со свој коментар се јави руското Министерство за надворешни работи. И ако во досегашните коментарии и соопштенија тоа балансираше и воопшто не префрлаше вина врз некој од внатрешните политички играчи тоа овој пат изостана. Во најновиот коментар на МНР на Русија се повторува како и во некои досегашни соопштенија загриженоста „за ескалирање на политичката спротивставеност во Македонија, за немирите кои се случија во Скопје“. Оттука и повикот до сите страни кон „политички дијалог и непровоцирање на нови изливи на кризата којa трае веќе повеќе од една година“. Исто така се повикуваат сите политички сили и претставници на меѓународната заедница кризата да се реши со мирни средства, со почитување на дејствијата и на одлуките на легитимните власти и на македонското раководство. И се до овде е во рамките на дипломатскиот јазик.
Но затоа, пак, веќе во други делови од коментарот работите попримаат нова насока. Досега незабележана во официјалните ставови на Москва во поглед на внатрешната ситуација во Македонија. Русија во нив отворено зазема страна во Македонија. „Констатираме дека македонската опозиција повторно стана инструмент за распалување на внатрешно политички конфликт, меѓу другото со надворешна поддршка, со цел да не дојде до одржување на предвремените избори на 5 јуни кои претставуваат единствен демократски и легитимен излез од долгата криза. Притоа, одржувањето на изборите беше договорено уште летото 2015 година, со активна помош од САД и ЕУ, и западните партнери мораат да ги почитуваат постигнатите договори и своите обврски што ги имаат преземено во тој контекст“, се вели во коментарот на руското МНР. И сето тоа без да се каже збор за причините за најновата политичка спротивставеност. За одлуката на претседателот Ѓорге Иванов.
Значи, опозицијата е инструмент. И тоа „повторно“, иако претходно официјално го немаат кажано тоа. Е сега, ако има инструмент, тогаш некој ракува со него. Русите велат „меѓу другото со надворешна поддршка“. Значи зад она што се случува кај нас стојат и сили однадвор! Како да го слушаме претседателот Ѓорге Иванов или лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски за странските служби, кои секогаш ги користи по потреба. Прво го прислушуваа со комбиња кои шетаат низ градот, а сега се мешаат во нашите домашни работи. А, да прашаме, која е нивната надворешна поддршка? Можеби Русија? Или пак се работи „само“ за координација на дејствата?
Ај да видиме уште еден дел од коментарот на руското МНР. „ Сметаме дека е недозволиво да се разнишува кревката ситуација во Македонија поврзана со комплициранa етничка и верска структура на земјата. Активирање на „украинското сценарио“, надворешно инспирирање на незаконски дејствија и на државни удари може да доведе до сериозни потреси во Македонија, како и до дестабилизирање во целиот Балкански регион. Некој рече „украинско сценарио“? Да. Претседателот Иванов. „Нема да дозволам „украинско сценарио“ , изјави категорично пред собраните кај него главни уредници, правдајќи се за одлуката за аболиција за криминалот на раководството на партијата која што го донесе на функцијата и нивни соработници, како и на лидерот на СДСМ и други поединци. „Украинското сценарио“ го спомна и Груевски.
Ако се вратиме на ланскиот мај веднаш во сеќавање ми се руските телевизиски екипи, кои под итно дојдоа овде да известуваат од македонскиот „Мајдан“.Дојдоа со предубедување дека ќе се повтори „украинското сценарио“. И прашањата што ги поставуваа беа исти и бруеше – Украина, Украина. Сите заминаа, а ни „У“ немаше од некакво тамошно сценарио. Но и тогаш официјална Русија не заземаше отворено страна.
Точно е дека во некои медиуми се правеа анализи во кои се намекнуваше дека „Македонскиот мајдан е речиси копија на украинскиот“. И во нив, анализите, навистина се заземаше страна. За кризата во Македонија се обвинуваше лидерот на СДСМ Зоран Заев и странскиот фактор. Па се правеа паралели со настаните во Украина и кај нас. И таму главни биле Американците, а зад Заев стоеле странски држави. Дека таму Американците не ги есапеле европјаните, а кај нас зад Заев стоеле и САД и ЕУ. Истото што тогаш го тврдеше македонската влада. Поентата на аналитичарот беше дека за разлика од Виктор Јанукович, тогашниот украински претседател, кој се плашел да не предизвика крвави судири, Груевски успел да организира контра митинг во своја поддршка.
Ставот на Западот денес кај нас е дека работите мора да се завршат во духот на договорот од Пржино. Доследно, а потоа да се појде на избори. Независно кога и да бидат, па дури и на 5 јуни. Иванов со својот потег само направи тој датум да биде под знак прашање. Како секое дете фатено во лага или некоја грешка, сега тој се обидува да ги релативизира работите. Де, не бил разбран правилно, де немал намера да се меша во работата на Специјалното јавно обвинителство…Но упорен е за „странските служби“.
Ако со едно око гледа кон Русија, тој треба да знае дека таква аболиција нема никогаш да направи рускиот претседател Владимир Путин. Тој ги контролира и ги штити нему блиските олигарси, им овозможува на некои од нив да „црпат“ од буџетот, можеби е и соучесник во тоа. А богами и некои казнува. Но, ни на крај памет нема да му падне аболиција на криминалот во форма како што ја направи Иванов. Можеби Иванов мечтае за таква контрола, но не е тој калибар, а и не му даваат оние кои вистински го контролираат него и црпењето од буџетот и се друго во државава.
Иванов треба да знае дека и ако се одржат изборите на 5 јуни, во сегашни состојби, дека веќе на 6 јуни, тие ќе бидат прогласени за нелегитимни, недемоктратски, неизбалансирани. А тоа ќе повлече одземање на кандидатскиот статус во ЕУ, неспоменување на Македонија на Самитот на НАТО. Што е најважно, ќе се појави судир меѓу ДУИ и ДПМНЕ, зашто Али Ахмети уште плива на ветувањата за брз влез во евроатлантските интеграции. Тој од Русите бега како од оган. Ако се прогласат изборите за нелегитимни од страна на гарантите на договорот од Пржино, Ахмети ќе потоне и ќе почнат нови проблеми за Македонија. А за нивно решавање ќе биде потребна нова влада, влада на национален спас и најмалку две години до нови избори.
Затоа заземањето на страна од Русите во сегашната политичка криза кај нас не треба да го радува Иванов премногу. Тој мошне добро знае кои се главни играчи на Балканот. Впрочем, барем на зборови, и нему устата му е полна со НАТО и ЕУ. И затоа нема потреба од покажување заби. Заврши си ги домашните задачи на кои си се обврзал. Има и уште една гооолема причина. Тој го нема куферчето што го има Путин.

http://faktor.mk/2016/04/15/shto-znachi-vmeshuvaneto-na-rusija-vo-makedonskata-kriza/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 15 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил on Пет Апр 15, 2016 12:48 pm

Треба ли да дозволиме само САД и Брисел да заземат страна, а Русија не, за да бидете вие задоволни. Мнозинството Македонци не се спремни да ги заменат името и идентитетот за членство во НАТО и ЕУ, а мислењето на Албанците може да стане небитно односно да им се одземе статусот на повлестена етничка заедница што го добија од САД и ЕУ и сите да се сведеме на ниво на индивидуа кога се одлучува доколку се замеша друг силен играч. Не сакам мешање од никого, но ако некој веќе безобразно се меша, Бејли на пример, во сите сфери во обид да ни наметне диктатура и да ни постави вазалска власт, во што делумно и се направи со т.н. Пржински договор, нормално е да се бара помош било каде во светот. Иако мислам дека македонскиот народ е доволно мудар и силен самиот да излезе на крај со домашните предавници, а странците после тоа што им се случи во Украина и Сирија нема да се обидат да предизвикаат војна во Македонија.

Мобилизација за да не завршиме како Украина!


Претседателот Ѓорге Иванов донесе политичка одлука државата Македонија да ги ослободи и помилува осудените и обвинетите за сторени кривични дела против истата таа држава. Одлуката е политичка. Според објаснувањето на шефот на државата, за вакво нешто се решил откако увидел дека насоката на движење на државата по двегодишна криза моделирана и управувана од надвор е крајно опасна и ја води земјава и нацијава не кон високо, туку во бездна, бескрајно страдање и уништување. Јас мислам дека ја донесе предоцна, кога македонското државно и национално тело се опасно зафатени од гангренозен процес. Македонија е во криза која не што не се решава, туку се обновува, продлабочува по секоја етапа на американско-европско примешување и припомагање во македонските работи. За тоа се виновни македонските детинести и наивни политичари. Западните странски служби имаат овде инсталирани свои подизведувачи кои дејствуваат циклично или наизменично за да вршат постојан притисок врз Македонците да се согласат на обезименување, односно за бришење од списокот на живите народи на светот. Тие (Верушевски, на пример) за пари и власт, односно, за сопствени добивки ги извршуваат валканите работи за таинствениот работодавач кого како акредитиран амбасадор го претставува Џес Бејли. Иванов во моментов е единствениот функционален политичар во нападнатата Македонија кој во име на нацијата реши да го пресече легендарниот Гордиев јазол за да не се давиме повеќе во бескрајно и бесполезно отплеткување на преѓата која сенекој ја замрсува. Радикална и непопуларна одлука во радикално и крајно опасно време. Таквите одлуки предизвикуваат адреналински реакции. Тоа значи ослободување на огромна чувствена енергија која дејствува експлозивно зашто долго била потиснувана.

Се разбира дека никому, па ни мене, не ми се сака да ги видам квислинзите, барабите, гангстерите, шпионите и слугите на македонските непријатели помилувани. Не ми беше мило ни кога ВМРО-ДПМНЕ ги амнестира учките од извршени дела против хуманоста, а кои дури и не застаруваат. Ниту кога истите тие учки, извршија терористички напад врз државата, а потоа станаа дел од естаблишментот со потписот на четири партиски поглавици под Рамковниот договор. Не ми се сакаше да ја видам државата Македонија како уценета од САД да се согласи на тоа дека нема да ги суди за злостори американските војници. Или да го истражува гангстерското киднапирање на странски државјанин по нарачка на американски амбасадор, па да прифати да не истражува, обвинува, суди и пресудува на криминалци, убијци, терористи кои изведуваат акции на наше тло за целите на чадорот. Но затоа многу сакам оваа агонија низ која минуваме да запре. Сакам да ги видам Вашингтон и Брисел, Лондон, Берлин и Париз како се дават во сопствените дегенерички срања. Сакам да го гледам она мумифицирно трупло Сорос, тој дртав психопат и крвопиец, како испушта смрдливи крици на неуспех над животот. За да го видам тоа, треба да е жива Македонија и нејзиниот народ.

Ѓорге Иванов донесе непопуларна одлука која сите ја дочекавме на нож. Ама кога ќе се помисли здраворазумски и кога ќе се оценува тродимензионално, имајќи го на ум просторот и времето, се добива поинаков заклучок. Неговата одлука не му се допадна на Стејт департментот! Ниту на ЕУ во Брисел! Не му се допадна на Џес Бејли. Не и се допадна на онаа бриселска бирократска багра која во Македонија ја претставува Аиво Орав. А баш тоа ми е доказ дека Хорхе овој пат ја згазнал змијата отровница за опашката откако ја извадил од под камен кај се криела од светло во форма на анонимен чадор. Таман не внесоа со пржинскиот гангстерај во украинска револуционерна фаза и си помислија дека притиснати и разнебитени од внатре, а со мал притисок однадвор, со помош на јужен грчки мигрантски цунами и косовски експанзионистички удар од север, конечно ќе н` столчат, еве кај пак некој ги изненади.

Во процена на квалитетот на оваа одлука секој пред да фати страна, да се определи, би требало да се потсети на резултатите на вакви слични сценарија и режии од Вашингтон и Брисел во Египет, Либија, Ирак, Авганистан, Сирија, Јемен, Грузија, Украина. Kамен на камен не остана од тие некогаш држави. За страдањата на тие народи не може ни да се најдат соодветни зборови. Ова нормално не се однесува на оние безумници што ги контролираат Сорос, Бејли и Заев. Таа квислиншка хорда на психопати и вампири ќе си умре непроменета.

Сега веќе нема назад. Со оваа одлука дејството на драмата се одвива. На една страна е мнозинскиот народ. На другата е македонскиот споулавен украински десен центар, односно домашните фашисти. Заев го објави македонскиот Мајдан. Исходот ни е добро познат. Ќе гори Македонија за конечно да ја снема. Таков му е планот. Оти таква е целта на чадорот. Ете, шерифот Бејли бара средба со Иванов за да го убеди да ја повлече одлуката. Демек, да го врзе пак јазолот кој го пресекол. Будала! Ќе си игра курташак со нас. Не знам кои средства за убедување ќе ги примени, ама сигурна сум дека ќе бидат ненормални закани. Оти шерифчево ,,Рој Бин“ не сака по третпат неговите шефови во Вашингтон да го викнат и да му вртат уши, да му лепат шамари за неуспешно вршење на работите, ем тоа во изборна година и кога американската надворешна политика книжи пораз до пораз на секое парче земја. Влеговме во опасна фаза на играта. Пучот е извршен и легализиран преку пржинските закони. Изборите и натаму се неизвесни. Извршната власт ни е техничка, со исклучок на претседателот. Законодавната е распуштена. Безбедносно зависиме од алтернативен партиски министер и уште еден кој се колне во Џон Мекејн. Во судството е сместено СЈО како змија звечарка, како македонска верзија на Гвантанмо, партиски суд, СС трибунал за политички монтировки. Да не се повторувам веќе, оваа ситуација, сакал – не сакал, ќе ја разреши македонскиот Шумар – народот кој е нападнат и сака и ќе мора да си ја одбрани татковината. Оти тука се раѓа, живее и умира неговиот пород. Оти алтернативата му е да се шутка по кампови на граници, во вагони како анонимен бегалец, емигрант или мигрант.

Се ми се чини дека на Иванов ќе му падне во надлежност да прогласи и вонредна состојба, оти издрогираните хорди на Заев почнаа со палежи, па е реално да се очекува и директен судир со нормалниот народ. Треба да се очекува и повик за општа мобилизација и самоодбрана.

А правната држава ја снема во2001 година. Дај да не се правиме мутави! Да не глумиме сега изненаденост ко божем не сме од тука. Да им го оставиме глупирањето на Заев како ексклузива и на Стејт департментот како негов закрилник кој стори се во Пржино да го ничкоса уставниот и законскиот поредок на оваа земја. Да им оставиме ним и натаму да се глупираат, а ние да се подготвуваме за квалитетна самоодбрана на теренот кој е под наша контрола.

Пишува: Мирка Веиновска за Дневник


_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6696
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 15 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Гостин on Пет Апр 15, 2016 9:57 pm

Mozhe li pijaniot inventar od kabinetot na Branko da objasni koi vo Makedonija kje se rusite a koi ukraincite??? Da ne ve podjebava pa insinuira deka vsushnost vie ste tie koi kje ja podelite Makedonija so ukrainsko scenario na uchka-del i privaten del na grchkiot cigan???

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 15 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Гостин on Пон Апр 18, 2016 9:35 am

Божин Павловски: Груевски да си побара добри адвокати

Времето не работи за неговата поранешна екселенција Никола Груевски. По кратката вест во бизнис секцијата на угледниот азиски весник „Стреит Тајмс” дека кинеска глобална компанија му исплатила енормно висока провизија на македонски политичар, без разлика што не му е спомнато името, далеку е поумно тој да не инсистира на брзи алиби избори туку да си побара угледни адвокати што се прославиле во бранење на клиенти инволвирани во меѓународен финансиски криминал. Затоа што вакви навидум штури вести не се објавуваат доколку не се поврзани со истраги што ги водат ЕФБИАЈ, Интерпол и слични агенции, вели академик Божин Павловски за Плусинфо.

http://plusinfo.mk/vest/66737/bozin-pavlovski-gruevski-da-si-pobara-dobri-advokati

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 15 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил on Пон Апр 18, 2016 11:55 am

На Стрејт Тајм нема таква вест. Македонија се спомнува само во врска со бегалците и навивачки во полза на чадорот и домашните чадорџии. http://www.straitstimes.com/tags/macedonia

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6696
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 15 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил on Пон Апр 18, 2016 8:54 pm

Дивите орди на Сорос во потрага по територија!


Скопската општина Центар од последните локални избори ја смета веќе како база на својот терористички штаб, ама иако заседнал тука, некако ич не му оди да ја заземе како територија, односно, да ја завладее преку живи луѓе – што го прави крајно нервозен. И него и неговиот закрилник, амбасадорот на земјата чие име стана табу, па во тој дух, него ќе го именуваме како Рој Бин (судија џелат од Дивиот Запад). Терористите кои се под нивна команда во неколку наврати се обидуваат да ги заземат државните институции кои се сконцентрирани во ,,Центар“ и не успеваат во тоа зашто за акциите не може да мобилизираат доволен број скопјани, првенствено центарци. Затоа воениот штаб смисли да им објави војна на спомениците кои по долга и сеопфатна кампања станаа контроверзни. Арно ама, ефектите што ги предизвикуваат се сосема обратни од очекуваното. Сите досегашни вандалски акции наместо да им донесат приврзаници, ги оставаат сж поизолирани. Оти изживувањето пред камерите на странските новинари врз спомениците нормалните луѓе го доживуваат како егзибиционизам на балканските талибанци и исилови верски фанатици.

Украинското сценарио во Македонија не давало резултати како во Украина. Скопје не било Киев. Ова секако не го радува ни Рој Бин ни неговиот локалец, кандидат за калиф ,,Украинецот“ Заев. Па се досетија да ја сменат тактиката. Да го остварат сонуваниот ,,Мајдан“ преку периферијата.

Тргнаа на Битола. По истото сценарио. Прво пропагандно ќе измислат бомбастичен случај за чија нарација ќе се погрижат медиумските бели шлемови со звучно име ,,Соросови хиени“. Овој пат беше исконструиран случајот со превозот за учениците во Битола. Целта беше да се придобијат младите кои наводно биле ,,цицани“ преку цената на превозот, иако цената е 15 денари. Но нели во ситуации кога пропагандата царува, за вистината нема место, па никој ни не помислува да најде реален повод за дивеење. Ќе рече тоа дека повод за безумие не е ни потребен. Психопати, да сте живи и здрави, има во секое време. Затоа, нападот на Битола од страна на локалните вандали,туку така, ноќе се прошири и на околните шумски површини. Некој многу бистар се сети да изведе реприза на палењето на Битола од 2007 година, колку да нж потсети на Нероновата лудачка инспирација за уметнички ,,перформанс“. Па така, синхроно, паралелно со обидот на ,,демонстрантите“ да ја заземат (ослободат) зградата на општинската администрација и да издејствуваат оставка на претседателот на општинскиот совет и градоначалникот, сакаа да гори малку и ,,мајдански“ оган околу градот. За на битолчани да им ја зоврие крвта.

Меки демонстранти

Резултатот од ,,ивентот“ беше дупло голо. Оти Битола е град кој има богато искуство со вакви воени дејства. Башка ја паметат 2001 година, која ја платија со човечки жртви. Изгледа дека тоа население знае што е тоа превенција. На пример, таму владиката Петар во своите беседи при богослужбата не ги одминува и предупредувањата и поуките до верниците за вакви настани. Тоа е и единствената епархија на МПЦ која практикува во 12 часот тропарот на свети Нектариј (закрилникот на Битола) да се објавува трипати и тоа ѕвоно и црковните песни да ги слуша цела Битола. Ние во Скопје го немаме тоа искуство. Односно, го имаме само кога во 13 часот убаво ги слушаме објавите од џамиите. Таквата постојана работа и комуникација со паствата, редовните проповеди што се практикуваат е причина што учеството на свештеникот Душко кој станал соросоид и украински ,,револуционер,, не донело нови приврзаници на калифатските орди. Но, изведувачиве на нападот како и нивните надредени во Скопје не го пресметале факторот веродостојност или кредибилност како најважен за успехот на вакви диверзии. Имено, свештеник кого ни верниците не го сметаат за кредибилен, не е баш трофеј за истопорување. А му следи распопување. Оти надлежниот архијереј е суверен и по закон и по карактер.

Ова предизвикало голем немир во штабот на калифатот и командниот центар на Соросовите орди. По жестокиот укор до општинската организација на филијалата на украинскиот десен центар кој дејствува во Македонија со фантомско име СДСМ, дека демонстрантите биле многу меки и цивилизирани во судирот со полицијата, паднала извршна команда за следната диверзија во Битола да се донесат јуришници од Скопје. Па така, на списокот за следната акција се повикани командант Коче од заедницата ,,сексуална алтернатива“ со својот вод, командант Петрит Сарачини од необалистичката заедница и Соросовото, поточно Милчиновото АКТОР уметничко друштво и извесен Васко Ковачевски. Собирниот центар на засилувањето со сж инструкторите на КАНВАС и локалните диверзанти, ќе биде клубот на чкембарите. Воените процедури во единиците на калифатот налагаат дојденците да ги почестат домашните борци со добра доза опијати за да добијат храброст и сила. Дури потоа осоколени тргнуваат во акција.

Прилеп, Кавадарци и Велес

Во очекување на следниот напад врз Битола (викендот ги одложи акциите на терористиве ,,саботари“ кои традиционално одмораат два дена) нормално следи прашањето кој град ќе биде следна цел на напад. Оти сценариото за сардисување на Македонија и од југ и од север, а со константен притисок врз Скопје, ни е познато. Гевгелија веќе е под притисок и во константна опасност однадвор. Но таа е и најосветлена меѓународно, па нејзино ад хок кризирање ептен го разоткрива и го компромитира нарачателот на дестабилизацијата на Македонија. На пример, досегашните акции на божемните невладини левичарско-анархистички организации од западноевропските држави и Грција што ги плаќала британската влада, беа прерано разоткриени, па сега е потешко да се стават во погон со нов сличен мигрантски потфат. Не велам дека нема да го сторат истото, пак, но секоја следна таква акција го руши и онака слабиот кредибилитет на ЕУ, а го прави непобитен фактот дека вакви гранични терористичко-субверзивни акции се дел од планот НАТО да ја нападне Македонија. Оттаму, нападот на Битола повеќе личи на проширување на воената линија за странска интервенција. Интересно ќе биде дали во ова сценарио ќе биде вклучена и Струмица или поточно кога и како ќе биде вклучена. Имено, таму нема можност да се бара оставка од градоначалникот, ниту дивјациве на Сорос да ја заземаат зградата на општината. Пошто и едното и другото се нивни. Затоа поверојатно е овој пограничен град да се чува негибнат за срце на калифатот доколку дојде до распарчување на Македонија. Нешто како Рака во Сирија. Како калифат за калифот. Впрочем, тоа и единствениот начин Зоран Заев да остане барем извесно време жив во Македонија. Затоа логиката вели дека следни цели на напад и дивеење ќе бидат Прилеп, па Кавадарци и Велес. Активирањето на средините каде што Албанците се мнозинство во овој миг не е предвидено оти тие се и онака си се на копче, а веќе им е загарантирано преговарачко столче при евентуална мировна конференција за Македонија што е еквивалент за нејзино распарчување и исчезнување.

Сепак, со ваква тактика, тешко може да се постигне украински ефект. Туку напротив, извесно ќе се случи обединување и силен отпор на македонскиот народ. Затоа, сé поизгледно станува да се разигра меѓународниот притисок, односно заканите со НАТО инвазија, изолација и санкции за Македонија од страна на ЕУ и остантите организации (деривати) кои се под доминација на табу-државата, ако излеземе на избори на 5 јуни. Тоа ни го навести и Јоханес Хан и неговата портпаролка и Институцијата за надворешни работи на државата чие име во Македонија е прогласено за табу.

Затоа, прашањето над сите прашања кое се поставува пред сите нас е следново: Од кое меѓународно право, од која конвенција, повелба, закон, пракса една земја црпи право да може да прогласува избори во друга земја за веродостојни и да суспендира изборна волја на граѓани на други држави? Ако Денко Малевски ни каже дека тоа е правото на силата, тогаш и неговата ,,наука“ логика и идеологија се нарекуваат ФАШИЗАМ. А познато е дека ниту еден човек и ниту една нормална цивилизирана човечка заедница доброволно не прифаќа живот во ненормални услови пропишани од ненормални режими.

Мирка Велиновска

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6696
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 15 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Гостин on Вто Апр 19, 2016 10:19 am

Да не се вљуби случајно во пијаната баба? Внимавај имаш силна конкуренција во козарот. Интервјуа и колумни - Page 15 Smiley-laughing014

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 15 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Гостин on Сре Апр 20, 2016 6:18 pm

Бeчев: Груевски не ги почитува правилата на игра

Интервјуа и колумни - Page 15 F66169B8-83D1-4B16-BEA1-179D32FA6570_w640_r1_s_cx11_cy2_cw79

РСЕ: Што е во позадината на кризата во Македонија? Зошто властите не го почитуваат договорот со опозицијата постигнат пред неколку месеци со посредство на ЕУ?

„Мислам дека во овој случај пред се одговорни се Владата на Македонија и премиерот Никола Груевски, бидејќи не ги почитуваат преземените обврски. На пример, амнестијата на одговорните за прислушувањето, што ја направи претседателот на државата, секако не беше предвидена во договорот со опозицијата за одржувањето на предвремените избори. Така што, Груевски се обидува да го искористи процесот во кој посредува ЕУ прифаќајќи одредени отстапки, како поделбата на власта во тразицискиот период, но се поигрува со останатите политички актери. Не ги почитува правилата на игра коишто ги прифати и затоа дојде до протести.“

http://www.makdenes.org/content/article/27686561.html

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 15 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Гостин on Пет Апр 22, 2016 11:24 am

Г-дине Коен, Македонија се претвора во прекрасен „бел лебед” обоен од граѓанското движење

Одговор на Елеонора Каранфиловска Ретклиф на колумната „Avoiding Balkan Black Swans“ на Ариел Коен објавена на Хафингтон пост:

Г-дине Коен,

Имав проблем да ја следам вашата „нишка во приказната“ и да разберам која е поената што сакате да ја истакнете. Почнав да го читам вашиот напис за бегалската криза, за да завршам само со „ситуацијата во Македонија“.

На крајот можам да видам дека вашите почетни реченици за „бегалско цунами” биле всушност употребени како страшило што треба да го поддржи вашето лобирање за партијата ВМРО-ДПМНЕ и за нејзиниот проблематичен лидер Груевски.

Не постои дури ни обид да се направи соодветна анализа на моменталната политичка битка во Македонија. Податоци и бројки се расфрлани низ вашето пишување, оставајќи ни ништо повеќе освен прикаска за успивање, во овој случај да ни предизвика несоници: „обоената револуција” (ох, замислете само што се случи во Египет, Либија и Сирија, велите); имате и негативни карактер, лево ориентрираниот опозициски лидер (помислете на комунистите, па ова е Источна Европа, нели?) кој „ги изнел поддржувачите на улиците и ги поттикнал на насилство – навистина г-дин Коен?; имате инквизиција, Канцеларијата на Специјалнито Обвинителство, за кое велите дека е политизирано И „пред покренување обвиненија што само ќе продолжат да го уништуваат граѓанскиот мир”; И на врвот на се, имате дива орда анте портас, заканата од бегалците – Така, вие извикувате во агонија „не повеќе црни лебеди!”

Нема потреба да се грижите г-дин Коен! Македонија се претвора во прекрасен „бел лебед” обоен од граѓанското движење. Ќе излезе почиста, демократска и ослободена од корумпирани политичари што го осиримашија народот и ги нарушија неговите слободи и права.

За да им помогнеме на читателите да ја добијат целата слика:

– скандалот со прислушувањето што го споменувате без објаснување беше извршен од владата на Груевски која во подолг период ги следеше разговорите на повеќе од 20 илјади граѓани

– СЈО е формирано со Договорот од Пржино како противтежа на летаргичното, политички контролирано о закочено Јавно Обвинителство што ги покрива и прикрива криминалите на владата. Улогата на СЈО е да истражува и да покренува обвиненија, да г-дине Коен, а што друго?;

– тековните протести што толку многу ве исплашија г-дин Коен, се против обидот да се аболицираат тие корумпирани политичари од нивните криминали;

– И за крај г-дин Коен, делот за изборите – предвремените избори се предвидени со Договорот од Пржино, тоа е точно, но тие треба да бидат подготвени и изведени на начин кој ќе гарантира слободен и демократски изборен процес, додека датумот е таму за да означи рокови за исполнување на предусловите. Без тоа, секакви други избори само ќе ја оддалечат Македонија од тоа каде што припаѓа, семејството на слободни и демократски општества, семејството на “белите лебеди”!

Елеонора Каранфиловска Ретклиф

Вашингтон, САД.

Текстот е испратен до Хафингтон пост на англиски.

http://www.libertas.mk/g-dine-koen-makedonija-se-pretvora-vo-prekrasen-bel-lebed-oboen-od-graganskoto-dvizhene/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 15 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил on Пет Апр 22, 2016 9:36 pm

Партиските главучи не се уставен поредок

А бе, ова крај да ти немало. Изгледа на нашиве ептен способни партиски глаучи ептен им се има консензусно уарнето да си играат спас на Македонија така што ја убиваат секој ден по малку. Очигледно е дека и улогите на добри и лоши каубојци си ги поделиле братски, па кризираат и едните и другите по заемен договор со една цел: нас, народот, да н` работат како бавча продавајќи ни една те иста бескрајна приказна во која кучето си ја брка опашката.

Очигледно на четворица партиски поглавари, чии баксуз потписи се наоѓаат на гангстерски договори кои ,,политички коректно“ ги именуваат како политички, иако напишани од евроамерикански мегакриминалци и злосторници, им се има уарнето да владеат со земјава вон устав и закони и надвор од државните институции.

Kој им го дал правото да си играат дрндупки со Македонија и македонскиот народ? Никој. Според тоа, сите четворица се узурпатори. Kако такви сносат дебела лична одговорност за тоа низ што минува Македонија сите овие години. Голема одговорност паѓа и на нивните партиски членства кои беспоговорно дејствуваат како партиски војници, а дури потоа како граѓани на оваа земја. Тие мислат дека нивните водачи водат прагматична политика, односно дека нивните одлуки се прагматични. Е, па, не е така. Зад ваквата прагма се крие нивната страшливост, но и неодлучност, незнаење, неспособност и, секако, личните интереси.

За кој мој со цел памет ќе тргнеа овој пат во Виена? Што ќе им беше целта? Да му дадат тежина на Заев? Да го направиме уште една Грција? Да го спасат по секоја цена оној „гз папир“ осмислен во Пржино? Па, нели, бе, го спасија трипати досега така што тој е жив, а државата е во кома од која не се буди. Или да го пуштат во сообраќај вториот дух, по Рамковниот. Благодарение на тој „договор“ се распушти владата, се предаде одбраната на црпки. Се евтаназира целокупниот судски систем. Правдата им се предаде на три нафракани специјални дропји - македонска верзија на американското судство на Дивиот Запад кое се применува од Гвантанамо до Ирак и Либија. За по улици слободно дивеат Соросови глутници на хиени, српски KАНВАС пци на граѓанските војни, грчки анархо-терористи креирани од ЦИА, албански наркогангови, а во куќен притвор да седат нормалните луѓе. Американски и британски агенти заседнале во Скопје како во Kазабланка пред Втората светска војна, амбасадори дејствуваат како маринци во судовите, во ДИK, во МНР, во медиумите и нивните регулаторни тела. Царува цензурата, укината е слободата, а партиите потписнички и натаму глумат лудило јавувајќи ни се повремено со глупави и нелогични соопштенија. Навистина ли си мислат дека народот од нив очекува празни зборови наместо дејства?

Што ни е гајле што Илија Димовски по илјадити пат во овие две години ќе ни каже дека Заев ја бутка Македонија во подлабока криза. Ние тоа го знаеме од првиот ден. Она што н` буни не е црпнатиот водач на СДСМ. Kој пред толку време веќе требаше да биде и суден и осуден. Фала богу, сите знаеме што е квислинг, криминалец и бандит, а знаеме и кој е бутај - турај чадорот и неговата цел сврзана со Македонија. Н` буни до кога ќе продолжи многуидејната ВМРО-ДПМНЕ со оваа безидејна и јалова „конструктивна политика“? Дојде ли Груевски конечно до десеттата рунда на бокс-мечот во Kиншаса? Или уште зуи околу противникот како мува чекајќи прилика да го боцне како оса? Н` чуди и тоа зашто владејачката ВМРО-ДПМНЕ и нејзиниот лидер се согласија на пржинскиот неуставен проект?

Зошто го озаконија таквиот гангстерај зоашто упорно ја туркаат нивната политика на препуштање на државата на бескраен кијамет и зошто со својата верзија на „Kутузов тактика“ го оставија народот и државата на напади на монголо-татарските орди. Да е Македонија долга девет временски зони како Русија, ајде ќе рече човек, тактикава на цевчење и трпеливост има логика, особено ако имаме и соодветна хидрометеоролошка логистика. Да е со популација голема како кинеската, индиската и слични, ајде да речеме ќе ја вградиме и таквата ставка како одбранбена тактика. Ама, господо, државава пеш може да се изоди за три дена, за два часа со автомобил, а луѓе одвај да н` има два милиона, па, бре, кризава пуштија да трае цели две години. Речиси половина светска војна е тоа, еј! А ете ги конструктивциве пак со отворен повик до Заев и Бејли да се јават на конкурсот за нов притисок. Илија Димовски вели и натаму ќе биле конструктивни. Баш ме утеши. Сега дури нема да заспијам од грижа. Што уште ќе исконструираат во напорот да му удоволат на Црпко!

Јас мислам дека им дојде времето да покажат колку и дали воопшто знаат да ги одбранат интересите на нацијата и државата сега и веднаш. Не да танторат кој ја воведувал државата во подлабока криза оти тоа е општо познато, туку веднаш и безусловно да ја вратат во функција државата. Со сите нејзини прерогативи. Примена на Уставот, враќање на надлежностите на државните институции кои ги заменија парадржавните акрепи креирани со пучистичкиот акт во Пржино. Оти тој мора да се умртви за Македонија да преживее. Значи, шут-карта за Спасовски, Ременска и другите полутани кои без избори станаа функционери. Значи, турборабота за државното обвинителство. Значи, разбуцување на дивите орди. Потерници и апсење на водачите од странство и дома. Нивно предистражно и истражно превоспитување по методите на Пентагон и ЦИА кои се светски познати како најдемократски и учинковити, а за што сведочи и промената на полот на војникот Бредли.

Полицијата, а ако треба и армијата, да го воспостават поредокот и да ги ослободат градовите од терористичките гангови, да ја обезбедуваат границата на Македонија од сите четири страни оти и однадвор е нападната. Немој некој да се вади на уставни пречки оти гледаме што се прави во Брисел и Париз последниве месеци. Прогласена е вонредна состојба, воведен е полициски час кога е во опасност општата безбедност. Итно да ја вратат слободата во медиумите. И итно да се стават вон закон субверзивно-терористичките пропагандни гангови финансирани од американски државни и парадржавни криминално-шпекулантски институции и институти.

По оваа нужна операција, ние публиката ќе им кажеме каде им е местото на ликови како Зоран Трајчевски и Иван Мирчевски, кои мислат дека се должни балансирано да ги задоволуваат интересите на некакви си странски фактори, а не демократските и оние запишани во Уставот на Р. Македонија. Оти најгадно е ако ви удри цензура навреден народ. МНР со ноти да му соопшти на евро-атлантскиот амбасадорски чопор да се скурдепса додека службува во Македонија. Ако веќе Заев и во алтернатива УЧK, односно Ахмети, и понатаму сакаат да ни се курчат под оптегачени чадори оти без чадор и обајцата се обични мочковци, ред е кризава дополнително да ја интернационализираме, па на конструктивни политички преговори и договори да ги поканиме и останатите меѓународни фактори.

Со западот не стигнавме далеку. Тонеме подлабоко, а ќар имаат само белосветски политички протуви и кариеристи. Ајде тогаш да ги разиграме сите четири страни на светот и нивните интереси низ македонска призма. Kако вистинска раскрсница. Итно мора да се укине овој квазихашки трибунал со кој раководи американскиот амбасадор и неговите три ГМО-кокошки. На господинот Бејли да му се врачи специјална мапа за движење низ Македонија. Оти очигледно знае да се збуни, па се рашетува како службеник низ македонските институции и како надреден општи со домашните административци. Н`e застрашува, тргува со политичари, судии, медиумски и програмски директори, врбува новинари, организира гангстерски протести, опструира судски процеси, планира украински сценарија. Партиските водства да си се подготвуваат ко попчиња за избори и да не кокетираат со одложувања или меѓусебни на ти го дај ми го марифетлаци. Оти очите заради сите нив ни станаа силни како телескопи. Гледаме веќе и во душа. Сме еволуирале со оваа последна криза во Х-мен популација.

Сакам да кажам и јас како Стевчо Јакимовски „кој си ја роди кризава, сега нека си ја думка“. Народот нема да му биде задојница на таков монструм. По изборите, партиските главатари веднаш да ја прекинат улогата на асистенти и егзекутори на странските интереси. Има да се знае веќе кој е суверен и чија волја е најважна. Ако сакаат да бидат слуги, според Уставот, мора да му служат само на народот. Ем ќе служат ем простум ќе му стојат. Оти многу му згрешија за овие 25 години. Нема повеќе главатарско политичко уредување. Македонија ќе си се врати како демократска унитарна држава со плурален политички живот и уреден извршен, законодавен и судски поредок. Јас мислам дека треба сите да се на јасно (а особено СДСМ и ДУИ) дека ни прекурчија со своите „прагматични политики“. Нивната функција не е да го задоволуваат нивниот „меѓународен стратешки партнер“.

Партиите постојат за де н`e претставуваат нас, граѓаните, и нашите интереси. Тие се должни, кога ќе добијат мандат од избирачите, да дејствуваат во рамки на Уставот и законите преку институциите. И како власт и како опозиција која ќе се бори за граѓанската доверба на избори. Сувереноста на државата е темелен предуслов. Слободата во државата е исто таков базичен предуслов. Kако и одговорноста. По толку повторување дури и ретарди како Артан Груби, онаа умоболна мочла Ивана Божиновска, „професорите“ Љубомир Фрчкоски и Владимир Милчин веројатно меморирале дека на сериски безбедносно-политички убијци местото им е во бајбок.

Мирка Велиновска, Дневник

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6696
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 15 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Гостин on Пет Апр 22, 2016 10:12 pm

C c c, ubistva na politichki protivnici, logori na smrtta, vojna so cel svet...Navistina ste go izgubile umot od strav...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 15 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Гостин on Саб Апр 23, 2016 4:21 pm

Ќе висат заедно или ќе бегаат одделно?

Сашо Орданоски

Според народната „Што ќе расипе еден будала, не можат сто паметни да поправат!“, во домашната и во меѓународната стручна јавност сè уште се трага по решение за начинот на кој г. Хорхе Иванов, кој во работно време сè уште се издава за претседател на Македонија, треба да го поништи она светско правно чудо од аболиција. Можно е да остане засекогаш тајна, но мене не ми е јасно што го натера човекот да му зарие на ДПМНЕ таков нож в грб?! Бидејќи, да не се лажеме, на страна СЈО и Катица, без тој клинец – море клинчуга! – во сандакот на Фамилијата, ние уште со режимот ќе се натегавме за реформи во медиумите, за изборни списоци и за датуми до кога ова или она требало да се заврши... Уште ќе ја тераа опозицијата да јаде ретка преговарачка чорба со виљушка и да се пенави докажувајќи дека од изборните реформите ни р не е исполнето. И, се појави Хорхе како гром од ведро небо, како супер-херој од продукцијата на Марвел, и со плаштот што му се пафта зад газот, им зачука аболиција директно в чело – заради што, сега, овие политички нокаутираниве од Фамилијата, се тетерават како искубени гуски во магла!

Оваа епизода од научно-фантастичниот серијал „Хорхе во Вселената“ ќе трае до крајот на овој викенд. Во потрага по правно провидение кое, наводно, му недостасува на Хорхе за да ја повлече својата незаконска одлука, уште два-три дена ѝ се оставени на власта за да ја спречи следната фаза што настапува од идната недела: Македонија влегува во политичка бестежинска состојба, со темелно расклатен ЕУ-кандидатски статус и со „стегнати“ разновидни меѓународни санкции за Грујо и „његово весело друштво“ во аголот на кафеаната.


ИСТОК НИ Е ДРАГ, АМА НА ЗАПАД...


На времето, еден овдешен познат политичар од категоријата ербапи, ме консултираше што може да се направи за човек да биде симнат од „црната листа“ на САД? Му велам, види, многу тешко се влегува на тие листи, оти се прават со внимание и поради вистински причини. Затоа, има само една потешка работа од влегувањето на тие списоци – тоа е да те симнат од нив! Тој процес трае со години, а понекогаш таму си остануваш засекогаш. Така и беше.

Во сегашниов случај, бидејќи и така се веќе за на бајачка, меѓународниот карантин Фамилијата дополнително ќе ја вознемири. Оти, видете, тие од заштедата од плата не купувале станови во Владивосток и Новосибирск – становите им се по Виени, Вашингтони и Паризи; тие од што ги продале нивите на дедовците немаат банкарски сметки или офшор фирми во Москва и Петербург – сметките им се во Луксембург, Лугано и по некои живописни тропски острови; тие на сметка на сопругите не одат на одмор во Сочи и Самара – преферираат Азурна обала, Грција и Сејшели; не земаа напразно кредити во банка за да одат на шопинг во Краснојарск и Мурманск – шетаат по Лондони, Монте Карла и Дубаија... Тоа што интелектите од ГДОМ не го разбираат е дека Фамилијата само со паметот, за тоа како сакаат да владеат, е на православниот Исток; сè друго што имаат и во што уживаат им е на гнилиот Запад. А сега не ќе можат ни на пазар во Ќустендил да отидат. И тоа во следните два-триесет години. Без разлика дали политичката криза нема да се реши веќе во мај...

Во таква ситуација, нормално, многумина си го поставуваат прашањето: „Чекај, па за кој такво волку се изнакрадовме?! Да не треба тука со овие затуцаниве од ГДОМ по цел ден да седиме и само Сител да гледаме!!??“

Што мислите, колку души, вон тесниот круг околу Грујо викендов вртат телефони по своите западни контакти за да прашаат на кој список се наоѓаат и има ли начин, време, можност некако да поможат, да се стават на услуга?

(Во овој контекст, мала дигресија: некни, по митингот на ВМРО-ГДОМ, Протуѓер мора да вриштел во бункерот! „Па, абдали едни, на кого му текна пароли со ‘Смрт за ЕУ и НАТО’ да прави и за ‘Клетите Шиптари’ песни да пее, морони едни затупени, сега, кога сè ни виси на конец!!! Море, сите у ендек ќе ве набијам, мамето ваше примитивно!“... Мислам, стварно е човекот во право, па не мора баш сè што се зборува на маса во штабот, одма на транспаренти да се става!)


КОЈ ПРВ ЌЕ ЦВИКНЕ?


Значи, конечно, приказната веќе не е морално-политичка. Дојдовме до парите и привлечната убавината на нивното трошење. Ѓаволот ја однел шегата. Работите земаат сериозен тек.

Големиот Сенароден Лидер на Фамилијата, се разбира, согласно со дијагнозата, ќе сака да оди „до крај“, па ако треба и оружје да се дели! Јас таквата патолошка одлука со почит ја поздравувам. Тоа е еден од малкуте преостанати начини крајот побрзо да им дојде. Решително ќе најават дека на 5 јуни ќе прават избори и дека се решени, „по Устав и закон“, да седнат со мнозинство од пет петтини во Собранието, бидејќи очекувам дека ДУИ наскоро, мафијашки, ќе ги бакне в уста и ќе се збогува со нив. Нема да има пуштање јазици и размена на други биолошки флуиди и секрети, само ќе си се поздрават за среќен пат и добро здравје, во духот на долгогодишната блиска и успешна соработка. Сè има свој крај, па и заедничките трикчиња, време е да си ја пробаат среќата одделно. Така ВМРО-Помилувана, како напуштена љубовница со блокирани кредитни картички ќе остане сама на перонот, до слепиот колосек што не води никаде. (ДУИ, додуша, на другиот перон ќе чека шинобус за Мала Речица, ама и тоа изгледа како блескава иднина во споредба со Никаде...)

Еве една моја прогноза: од поважните, прв ќе се откачи Антонио Милошоски. За дел од секунда побрзо од Никола Попоски. И кум Ставре им „виси“... Ќе се најде уште некој од „пуликурите“ (можеби Јолевски или Хипо?) кои срамежливо ќе почнат да заговараат некаков компромис, омекнување, да се прифати некаква нова влада, со некаков нов мандат... И салонот на Мама Нада можно е да цвикне, да засвири повлекување, бидејќи тоа доодено, пензионерско друштво знае кога е време да се поттргнеш од патот на историјата. А потоа Мијалков ќе мора сериозно да разговара со рода му („Види, братучед, и на еден Сеп Блатер не му успеа, па што остана за такви како нас!“) и брутално да му соопшти кои се, всушност, аргументите на ЕУ, САД и на НАТО. Од тој разговор ќе зависи кој пат ќе го фатат: дали заедно ќе заминат кон зајдисонцето на македонската политичка вечност, или Грујо сам ќе виси како вреќа за боксирање во блиската македонска политичка реалност. Оти, Орбан ги отпиша, Путин не ги запишува, од Скопје не воведоа директни летови за Рио и Богота, а државата веќе пари нема ни за кафињата по канцеларии што се пијат. Сите се уморни (на Тодоров косата му е обелена како јато гулаби да го посреќиле), повеќето се исплашени, а сега, побогу, и украдените пари им се доведуваат во прашање! Па, кај го има тоа, бе, во приватен имот да се чепкало!


ЗАЛОЖНИЧКА ДРАМА


Наспроти нив, СЈО „гази“ како да е на некаков допинг: Катица има феноменална нова фризура и сите чекаме идната недела, кога ќе се промовира нов случајот од каталогот „Тупамароси“, Фатиме и унгарски да прозбори. И на опозицијата, реално, ѝ се дига, иако не сум проверил зошто. А граѓанскиот сектор, упорно, секоја вечер и во сè поголем број се забавува (и не само во главниот град), пишувајќи шарена историја по големото гипсено културно-историско наследство на „Скопје 2014“ – ова прекрасно урбано демократско обединување ќе го чини ВМРО барем два-три наредни локални и градски избори.

Во ваква атмосфера на мешани расположенија влегуваме и во идната недела. Да се заканеа странците со ова со што сега се закануваат, македонската политичка криза веројатно одамна ќе се решеше, барем по прашање на заложничката драма што ја спроведува Фамилијата на власт. САД и ЕУ непотребно потрошија цела година погрешно читајќи ги наодите од патолошката форензика на Прибе, иако мора да се признае дека, помалку или повеќе, искрено сакаа да ни помогнат. Дури сега сфаќаат дека, со Фамилијата на чело, од Македонија нормална европска држава не бидува.

Од друга страна, нам, на обичните граѓани ни е лесно, нашата работа е едноставна: се гледаме и вечерва на протести. Нема правда, нема мир!

http://plusinfo.mk/mislenje/1464/kje-visat-zaedno-ili-kje-begaat-oddelno

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 15 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил on Саб Апр 23, 2016 9:28 pm

Ордановски заборава да каже дека за изборните реформи, како што тој ги нарекува, клучна улога има делот од власта што се вика СДСМ. Да не заборавиме и дека прочистување на избирачкиот список нема затоа што чист список нема од што да се чисти или другачие кажано СДСМ, Сорос и странските амбасадори се обични лажговци. Да кажам и дека Ордановски се лаже себе си. Унгарскиот престседател денеска изјави дека Македонија и Србија треба да станат членки на ЕУ, а рускиот амбасадор поддржува демократско решение, односно народот на избори да одлучи за следната влада. Еве превземени делови од радио емисијата Контекст Каунтдаун на аналитичарот Андреј Корибко.  Преводот на дел од емисијата е објавен на ИНФОМАКС и од него има линкови до радио емисијата која е на англиски јазик.

„Контекст Каунтдаун“ е емисија која ја реалзира светски познатиот аналитичар и гео-стратег, американец Андреј Корибко кој живее и работи во Русија. Радио емисијата се емитува на повеќе десетици национални радио станици низ светот каде што Спутник има свои филијали, меѓу кои и во САД и Русија. Оваа недела во неговата емисија тој зборуваше за најкритичните кризни жаришта во светот меѓу кои и Македонија.


- Ја следам оваа ситуација уште од првиот момент од пред една година, и за воља на вистината, уште тогаш ги предвидов контурите на планот на САД за дестабилизација на Македонија уште минатиот март во мојата анализа насловена како „Иднината на Балканот поминува низ Македонија“.
Република Македонија е клучна геостратешка позиција за Русиките и Кинески мултиполарни транснационални инфраструктурни проекти на Балканот, поточно сега суспендираниот Балкански Гасовод и Кинескиот Пат на свилата, официјално брза пруга која има за цел да ја поврзе Грција од пристаништето во Пиреа до Будимпешта, а можно и подалеку до Варшава, Рига и Санкт Петербург. САД сака да ги спречи овие проекти да се изградат бидејќи тие имаат потенцијал да ја ослободат Европа со мултиполарно влијание во иднина, па затоа во Македонија се создаваат проблеми за да се уништат овие планови. Да сумаризирам пошироко, НСА нелегално прислушувала важни личности во Македонија, а потоа монитраните снимки ги предава на нивниот полномошник за спроведување на „Обоена Револуција“ во земјата Зоран Заев, со цел да ја уценува владата.
Кога ова не се оствари, тој селектино почна да објавува снимки, како што агресивно ги нарекуваше „бомби“ со цел да провоцира „Обоена Револуција“ која за прв пат се обидоа да ја реализираат минатиот Мај. Истата беше одвратена од патриотски настроените Македонци кои излегоа на улиците да протестираат против сценариото за насилно менување на власта, а безбедносните сили во исто време за среќа ја сопреа Албанската терористичка ќелија во Куманово од изведување на координирани анти-владини напади. Во политичката разврска, ЕУ и САД гарантираа за договор наречен „Пржински договор“ во кој се предвидуваа предвремени избори, а во согласност со ова, демократски избраниот, легитимен и многу популарен Премиер Никола Груевски даде оставка пред одржувањето на предвремените избори согласно договореното, избори кои подоцна беа презакажани откако „опозицијата“ изјави дека ќе ги бојкотира. Сега, претседателот Иванов ги аболираше сите луѓе поврзани со политичката криза во земјата со цел таа да тргне напред, но тоа се претвори во повод за прерано лансирање на последниот дестабилизирачки акт, кој оригинално беше спремен да започне поблизу до датумот за избори на 5-ти Јуни.
Американскиот амбасадор Џес Бејли е вмешан во сето ова и е осомничен дека извршил притисок врз ТВ канал на кој се емитува емисијата на најпопуларниот Македонски политички водител, Миленко Неделковски, да ја цензурира екс-помошник министерката за внатрешни работи Наталија Ивчева на неговото шоу каде што ги обвинува САД дека стојат зад хаосот за насилна промена на власта.

Она на што целата ситуација се сведува е дека САД сака да го претвори Скопје во Балкански Киев со цел да ги саботира мултиполарните проекти на Русија и Кина во регионот, но фала му на Бога за тоа што Македонскиот народ се собира во поддршка на нивната земја, исто онака како што тоа беше случај минатиот мај за време на најтемните денови за стартување на Хибридна војна против нив. Тие знаат дека ако нивната влада е турната, тогаш преку милион мигранти ќе влезат во нивната земја и ЕУ и дека марионетската влада на Заев ќе ги откаже Руските и Кинески проекти. Кога подобро ќе размислам, морам да се поправам – не е само иднината на Балканот која поминува низ Македонија, туку иднината на Европа!

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6696
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 15 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил on Саб Апр 23, 2016 9:52 pm

Претходно ги спомнав, еве и да ги изнесам ставовите на САД и Русија за Македонија, со потсетување дека според Корбико американската агенција НСА ги има снимено и монтирано прислушкуваните разговори. Истите се објавени во Нова Македонија

Еве го мислењето на САД
САД се длабоко загрижени поради објавената одлука на македонскиот претседател Иванов да ги помилува вмешаните во истрагата за скандалот со прислушувањето. Таквата одлука, доколку се спроведе, уште повеќе ќе го наруши владеењето на правото во Македонија, интегритетот на нејзините судски и други институции, како и кредибилитетот на посветеноста на нејзините лидери кон основните вредности на НАТО, ЕУ и ОБСЕ.
Целосното помилување, кое го спречува понатамошниот судски процес, ќе ги заштити политичарите и нивните соработници од понатамошна одговорност и така нема да добијат правда граѓаните на Македонија, кои јасно ја покажаа својата желба за спроведување целосна истрага и гонење за кривичните дела што беа откриени во прислушувањето. Затоа е важно за сите лидери и партии да ја поддржат работата на специјалното јавно обвинителство (СЈО), кое парламентот го формира како дел од пржинскиот договор за да се истражат сериозните обвиненија за престапите на Владата.
Како што беше наведено во Годишниот извештај за човекови права во Македонија на Стејт департментот од 2015 година, постојат загрижувачки извештаи за високо ниво на корупција и дека Владата не успеала целосно да го почитува владеењето на правото. Неодамнешните извештаи од „Фридом хаус“ и од други граѓански организации истакнаа дека постои влошување на демократското владеење, зголемување на пријавени случаи на политички притисоци и закани, како и злоупотреба на државните ресурси во Македонија. Загрижени сме за извештаите во кои се наведени репресалии против граѓанските организации што изразија загриженост за заканите кон гласачите и немањето одвоеност помеѓу државата и партиите. САД ги охрабруваат напорите на граѓанското општество да го поддржи демократскиот развој во Македонија, како и работата на Државната изборна комисија (ДИК) да подготви веродостојни избори. Сепак, одлуката на претседателот Иванов сериозно ја доведува во прашање способноста на државата да одржи веродостојни избори на 5 јуни, кои веќе беа одложени од првичниот датум.
Како пријатели на Македонија, САД упатуваат силен повик до претседателот Иванов да ја преиспита својата одлука да ги помилува оние што беа вмешани во скандалот со прислушувањето и да им дозволи на СЈО и судовите да си ја вршат нивната работа. Истовремено, ги охрабруваме Владата и партиите да продолжат да работат на реформите што ќе ги зајакнат демократските институции и ќе ја вратат Македонија на патот на веродостојните избори и евроатлантската интеграција.

И интервјуто со амбасадорот на Русија.

Во изминативе неколку години Русија во повеќе наврати официјално изразуваше загриженост поради состојбите во Македонија, затоа коментарот на МНР на Русија од 14 април годинава, по повод најновото заострување на политичката криза во нашата земја, изгледа сосема логично. Кажете, ве молам, што конкретно го поттикна руското МНР толку сериозно да реагира на настаните во Македонија?
- Русија е неделив дел од „големата Европа“ и ние сме природно заинтересирани за зацврстување на мирот и безбедноста на Балканот, вклучувајќи и во Македонија. Секој обид за дестабилизирање на состојбите во вашата земја, како и во другите држави во регионот, каде што и онака се собрани многу сложени, па дури и „експлозивни“ проблеми на етничка, верска и други основи, е многу опасен и може да доведе до неконтролирана ескалација на тензиите, што секако основано нè загрижува. Важно е исто така да имаме предвид дека Русија е постојан член на Советот за безбедност на ОН и во оваа функција има особена одговорност за одржувањето на мирот и безбедноста во светот.

Некои аналитичари посочуваат дека од текстот на коментарот на МНР наводно следува дека Русија ја поддржа актуелната владејачка гарнитура и на тој начин зазема страна во внатрешен македонски конфликт. Каков би бил вашиот коментар за таквите тврдења?
- Најголемиот интерес на нашата земја во Македонија, кој не го криеме, е зачувување на мирот, стабилноста, суверенитетот и територијалниот интегритет на Република Македонија, нејзин успешен развој во интерес на сите граѓани. Русија е отворена за најтесна соработка со сите партии и политички лидери што ги споделуваат овие цели. Нашата соработка со Република Македонија ја градиме како со земја, со народ, ако сакате. Таквите пријателски односи, кои не зависат од конјунктурата, имаат стратегиски долгорочен карактер. Погрешно е да се смета дека Русија поддржува тука некоја политичка сила. Таквите тврдења не се ништо повеќе од шпекулации. Во реалноста, пак, во нашите односи со Република Македонија ние цврсто се држиме до принципот на заемно почитување и рамноправност, што априори значи почитување на законите на вашата земја, на дејствата и одлуките на нејзиното раководство и законски власти. Да се потсетиме дека резултатите на претходните избори од 2014 година, според кои беа формирани законодавната и извршната власт во Република Македонија, беа признаени, со мали забелешки, од многубројни меѓународни набљудувачи, меѓу кои беа и западни претставници. Во Русија имаат големи симпатии кон народот на Македонија, искрено му посакуваат мир и просперитет. Токму затоа ги повикуваме сите политички сили да се откажат од насилство и од провоцирање на тензиите, на конструктивен и одговорен дијалог за пронаоѓање решение на кризата во рамките на постојната уставноправна рамка на Македонија. Долг на сите политичари е да ги негуваат својата земја и својот народ. Не е дозволиво да се преземаат чекори што ја рушат државата, предизвикуваат антагонизам и поделеност во општеството. За Македонија, со нејзината сложена социјална и етничка структура, тоа е особено опасно.

Една од клучните тези во коментарот на руското МНР е недозволивост на користење на украинското сценарио во Македонија. На што конкретно се мисли во овој случај во контекстот на Македонија?
- Да се потсетиме што сѐ се случуваше во Украина во февруари 2014 година. Радикалните политички сили со силна надворешна поддршка, манипулирајќи со расположение на граѓаните за протести, грубо ги прегазија Уставот на земјата и нејзините закони и тргнаа по патот на т.н. „улична демократија“, со цел насилно уривање на легитимната, законски избрана власт. Оригиналните (и мораме да признаеме праведни) барања за почитување на граѓанските права, борба против корупција, гарантирање на владеење на правото, на слободата на медиумите, под влијание на геополитичката конјунктура и екстремистичкото крило на опозицијата брзо беа заменети со слогани за победа „по секоја цена“, со курс кон конфронтирање со власта, нејзините поддржувачи, безбедносните органи. Беа лансирани „валкани“ информативни технологии, употребени методи на бојкот и уцени, терор, провокации, закани со воведување надворешни санкции против актуелните власти, отворено заплашување и вршење притисок врз неистомисленици. Русија во повеќе наврати ги предупредуваше западните партнери за ваков опасен развој на настаните и деструктивни последици на нивното мешање во внатрешните работи на Украина, повикуваше на спречување на ескалација на ситуацијата, спречување противзаконски акции на политичките радикали што беа контролирани од страна на Запад. За жал, нашите западни партнери ги игнорираа овие предупредувања, што уште повеќе ги поттикна екстремистите на уште побескомпромисни и агресивни дејства. Како заврши сето тоа сите добро знаеме. Таканаречената „револуција на достоинството“, спроведена под мотото за борба за европските вредности, всушност доведе богата земја со 40-милионско население до целосен економски и финансиски банкрот, граѓанска војна со многу илјади жртви. Наместо ветените слободи, општеството се најде во ситуација на голема немаштија, комплетно владеење на корупцијата, правен хаос, а некогаш единствениот народ беше поделен во два непријателски табора. Под знак прашалник беше доведена и државноста на Украина: во суштина, земјата го изгуби суверенитетот и се управува „рачно“ од Вашингтон и Брисел. Сметам дека заклучокот за тоа колку во сегашните настани во Македонија се гледаат елементи на „украинското сценарио“ треба да го направат самите македонски граѓани.

Во коментарот на руското МНР, меѓу другото, се спомнува за сериозно инволвирање на надворешен фактор во нормализирање на внатрешнополитичката ситуација во Македонија. Што мислите за толку активниот ангажман на западните партнери во решавањето на кризата во нашата земја?
- Немаме никакво предубедување. Констатираме дека нашите западни колеги, имено од ЕУ и САД, се активно инволвирани во внатрешнополитичките процеси во вашата земја. Се разбира, Македонија како суверена држава има право сама да си избира партнери за решавање на своите проблеми. Меѓутоа во даденава ситуација сметаме дека е многу битно странските посредници, дури ако се поканети да ја играат таа улога, да не излегуваат надвор од правилата на цивилизираната меѓународна комуникација, својата функција да ја вршат чесно, без двојни стандарди и во никој случај да не се обидуваат да дејствуваат во име на целата меѓународна заедница. Јасно е дека нивната задача е многу конкретна, односно да помогнат за постигнување договор, но не и да им наметнуваат на политичките субјекти во Македонија свои одлуки по кои било прашања. Токму во тоа треба да бидат нивната функција и нивната одговорност како посредници. Но, на крајот на краиштата, правото на решавање судбоносни прашања за Македонија им припаѓа само на македонскиот народ и на неговите законски претставници. Обиди за вршење надворешен притисок, меѓу другото, преку отворено манипулирање со граѓанското движење можат да предизвикаат катастрофални, непредвидливи последици, како што тоа повеќепати веќе се има случено во други земји, вклучувајќи ја и трагедијата во Украина, за која денес веќе говоревме. Не смее да се заборави дека немешањето во внатрешните работи на суверените држави е еден од најзначајните принципи на современото меѓународно право, негово прекршување е неприфатливо и деструктивно. Во таа смисла Македонија не смее да биде исклучок.

Кое решение, според вас, најмногу би одговарало за зацврстување на мирот и стабилноста во Македонија, за завршување на долгата криза во нашата земја?
- Македонија во својата историја повеќепати се имаше соочено со тешки, понекогаш дури драматични искушенија, но секогаш достоинствено ги надминуваше. Не се сомневам дека така ќе биде и сега. Решението мора да биде на самите граѓани на Република Македонија, во рамките на Уставот, законите и на правниот систем на нивната земја и уште еднаш сакам да истакнам - без какво било мешање однадвор. Најважно е тоа решение да биде најдено по мирен пат, во рамките на демократските институти и процедури. Како единствен легитимен излез од настанатата ситуација гледаме што поскоро одржување парламентарни избори, во кои треба да учествуваат сите граѓани и политичките сили што ја чувствуваат одговорноста за својата земја. Да се биде одговорен политичар и вистински демократ значи, пред сѐ, да се почитуваат граѓаните, нивната волја. Само на тој начин политичарите можат не на зборови, туку на дело да ја покажат својата одговорност пред народот, пред своите потомци, но и пред многуте поколенија на предци што со столетија го негувале вековниот сон за сопствена македонска држава. Убеден сум дека токму оваа одговорност ќе им овозможи на граѓаните да направат вистински избор.

Се случило ли во Русија некои политичари што извршиле тешки кривични дела, потоа да бидат аболицирани?
- Да, слични, иако не идентични, случаи на помилување имавме и во Русија. Само за пример, во 1994 година нашиот парламент ги амнестира сите обвинети за обид за државен удар во 1991 и 1993 година. Амнестијата одигра исклучиво позитивна улога за надминување на конфронтацијата во општеството, за обновување на граѓанскиот мир во нашата земја, која тогаш поминуваше низ едно од најтешките искушенија во историјата. Патем, да спомнеме дека слично дејствуваше и првиот „црн“ претседател на Јужна Африка, нобеловецот Нелсон Мандела, кој во 1994 година донесе одлука за прекинување на судското гонење на илјадници учесници на граѓанската војна, што овозможи да се стабилизира ситуацијата во таа земја, да се спроведува политика на национално помирување.
Да коментирам малку. Јасно е дека и во овој случај ЕУ се однесува како слуга на САД. Прво комесарот на ЕУ закажа средба на која тројца се одзваа, а само Заев се обиде со уцена при што едното барање, за укинување на аболицијата (не и неговата за 8те милиона евра што ги дрпна во случајот Глобал) е невозможно според Уставот и основните принципи на владеење на правото. И сега за недоаѓањето на Заев ќе излезе дека виновен е Груевски. Кој според идиотите во САД и ЕУ беше виновен и за тоа што Грција ја прекрши Времената спогодба, а излегува и дека е виновен што Чичаковски и Оливер Спасовски не се во состојба или не сакаат да го проверат избирачкиот список. Постапка која соросоидите, откако порано измислија збор антиквизација сега проверката ја нарекуваат прочистување, па имаат проблеми затоа што чист список е невозможно да биде прочистен, па излегуваат на виделина лагите за наводна изборна измама. За да не дојде до тоа сега имаме силеџијство, наводно поради аболицијата, а всушност испланирано од порано. Аболицијата само го забрза па насилството почна во април наместо во мај.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6696
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 15 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Гостин on Саб Апр 23, 2016 11:44 pm

Dobro Trendafile...Koga kje sfatish deka Rusija voopshto ne se grizhi za vas dpmne-uchk-ovcite, a ushte pomalku i e grizha za Makedonija...Edinstveno shto se obiduva e da ja iskoristi Makedonija kako moneta za podkusuruvanje so zapadot...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 15 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Hamad bim Khalifa on Нед Апр 24, 2016 7:27 am

????? Bozheeee! Ovoj Trendafilskiov navistina verue vo nevinosta na pastirot i negovite kucinja!
Za greota....... Shocked
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 15 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 15 of 32 Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 23 ... 32  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот