Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Интервјуа и колумни

+28
alienmk
Flora
Nebula
Albatros
Zhane
SHARENI
nino
Bosonoga
PRVOBOREC
TRAJCHE
OPOZICIONER
Dino
Luxor
Teo
Kalinda
трендафил
tmoro
defo
kiBik
Естир
Arhimed
Фири1
Hamad bim Khalifa
Пат
osa
хан Ацо
Фири
reiter
32 posters

Страна 20 of 41 Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 30 ... 41  Next

Go down

Интервјуа и колумни - Page 20 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Нед Окт 23 2016, 19:39

Гладам Тео дека на темата за СЈО самиот ни имаш дадено податок дека СЈО е тој што во директен контакт со Ериксон го договара терминот во кој ќе дојде експертот од Шведска или можеби некоја друга земја. Но очигледно е и дека по стапувањето во контакт со Ериксон СЈО нешто се повлече. Веројатно откако добиле вест што не може да донесе некој поен во полза на СДСМ (LSDM) на изборите, односно дека системот (стариот што по препорака на Прибе е уништен) е злоупотребен од криминалци (на чело со Верушевски), а не од државата. И дека податоците за тоа не се уништени туку се бекапирни (ископирани) на новиот систем. Од страна на Ериксон. Да не кажам дека претпоставувам дека Ериксон ја потврди изјавата на Чавков кога СЈО правеше циркус за наводно уништување на стариот систем и податоците на него.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 20 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Гостин Нед Окт 23 2016, 19:42

Sekako deka e vo kontakt...Shto misleshe deka kje im mdozvolime na Chavkov i Andonov so lagite deka samo Erikson ima pristap do podatocite...Inaku akio ne znaesh istrazhitelite se vo UBK..A inaku problemot ne e vo podatocite tuku vo opremata...Unishtena bez prethodno dokumentirana procedura...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 20 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Нед Окт 23 2016, 20:10

Прес конференцијата за наводно уништување на старата опрема беше пред претходниот термин за избори. И од тогаш нема обвинение. Исто како и за правно многу едноставниот случај за рушењето на дивоградбата Космос, за која СЈО тврдеше на прес конференција дека била градена според документацијата иако пред рушењето самиот Фијат Цановски има барано измена во дозволата за градба. Овој случај беше наводно за тоа дека државата вршела незаконско прислушкување, но по влезот во УБК на СЈО и по контактите со Ериксон веќе во изјавите е модифицирана за тоа дали материјалите што ги објавуваше Заев се од домашно или странско производство. СЈО претпоставувам мислеше дека податоците од претходниот систем се уништени и врз основа на тоа сакаше да ја обвини актуелната власт за тоа и врз основа на тоа да ги обвини за незаконско прислушкување. Но откако претпоставувам дека од Ериксон им е кажано дека податоците се префрлени целосно на новиот систем балонот пукна и камењарките на СЈО се во мирување. До следна конференција и објавување на нова истрага, и покрај тоа што тоа е забрането со закон, истрага која повторно нема да заврши со обвинение пред судот. Обичните обвинители процесираат повеќе десетици или стотици предмети годишно. СЈО за една година нема ниту едно, а има помалку од една истрага по обвинител.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 20 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by defo Чет Окт 27 2016, 20:13


Топ Тема Чом-Богоевски, многу пикантерии за ДПМНЕ и врхушката
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 20 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Гостин Пон Ное 14 2016, 09:34

Ova e vistinskiot nachin na razmisluvanje...

На идните избори ќе гласам против ДПМНЕ!

Став
Мирјана Најчевска


Интервјуа и колумни - Page 20 Grujo%202_2.preview

НА ИДНИТЕ ИЗБОРИ ЈАС ЌЕ ГЛАСАМ ПРОТИВ ДПМНЕ И ПРОТИВ КОЈ БИЛО НИВЕН КОАЛИЦИОНЕН ПАРТНЕРСпоред гласилото на ДПМНЕ, Република: „СДСМ ги изгуби членовите, симпатизерите и гласните поддржувачи за четири дена. По непромислените потези на лидерот на партијата, со очајниот избор за пораз со Ферид Мухиќ и Лилјана Поповска на пратеничките листи, вечерва Заев потпиша заеднички настап на изборите и со партијата на Драгиша Милетиќ и со партијата на Самка Ибраимовски. Најголем проблем предизвикал Заев кога на потпишувањето на коалицијата го поканил Драгиша Милетиќ, човекот кој за членството на СДСМ е симбол за предавство.“

Да бидеме на чисто. Ова не е релевантна информација, бидејки не се потпира на реални податоци. Уште помалку е анализа која би требало да им помогне на граѓаните во градење на нивниот став за следните избори. Според мене, ова е најобичен спин наменет исклучиво за поттикнување на луѓето да не гласаат за опозицијата на наредните избори.

Сигурна сум дека во наредниот месец ќе има многу вакви спинови. И сигурна сум дека многу луѓе ќе бидат турнати на една или на друга страна заради нив. А ете, јас да си кажам што мислам.

На идните избори јас нема да гласам за Заев. Нема да гласам ни за СДСМ, ни за Левица ни за Десница.

Ниту една од овие партии не ги исполнува моите стандарди и немам верба дека кој било од нив во моментов може да направи коренити промени во системот кои би се базирале на концептот за човековите права, владеењето на правото и демократските принципи на 21 век.

На идните избори ќе гласам ПРОТИВ.

ПРОТИВ актуелната владејачка структура која го уништи и самиот поим на право.

ПРОТИВ актуелната владејачка структура која корупцијата ја направи нормална работа.

ПРОТИВ актуелната владејачка структура која граѓаните на Македонија ги продава како робови на странските инвеститори.

ПРОТИВ актуелната владејачка структура која создаде држава во која луѓето мислат дека си богат ако имаш што да јадеш.

Интервјуа и колумни - Page 20 Grujo%201(4)

ПРОТИВ актуелната владејачка структура која ги убива граѓаните (намерно или/и од незнаење).

ПРОТИВ актуелната владејачка структура која ја претвори државата во огромно ѓубриште од кое се шири реа.

ПРОТИВ актуелната владејачка структура која им го одзеде достоинството на наставниците, лекарите, администрацијата, земјоделците, професорите, судиите, студентите, пензионерите, бизнисмените, …

ПРОТИВ актуелната владејачка структура која ги стимулира незнаењето и непрофесионалноста на секое поле и во секоја област.

ПРОТИВ актуелната владејачка структура која не одговара за ниту една направена грешка.

ПРОТИВ актуелната владејачка структура која црното го прогласи за бело.

ЌЕ ГЛАСАМ БРЕ ПРОТИВ. ЌЕ ГЛАСАМ НА НАЧИН СО КОЈ МИСЛАМ МИСЛАМ ДЕКА МОЖЕ ДА БИДЕ СИМНАТА ОД ВЛАСТ АКТУЕЛНАТА ВЛАДЕЈАЧКА СТРУКТУРА.

НЕМА ДА ГЛАСАМ ЗА. Не можам да гласам за листи на кои се наоѓаат МУХИЌ, И МИЛЕТИЌ, И СЛИЧНА БАГРА. И мислам дека спремноста на СДСМ да стави вакви креатури на изборните листи и начинот на кој беа ставени ја приближува оваа партија кон ДПМНЕ.

НЕМА ДА ГЛАСАМ ЗА СДСМ ЗАТОА ШТО МУ ВЕРУВАМ НА ЗАЕВ ИЛИ ЗАТОА ШТО СЕ НАДЕВАМ ДЕКА СДСМ ЌЕ НАПРАВИ КОРЕНИТИ ПРОМЕНИ. НИТУ МУ ВЕРУВАМ, НИТУ СЕ НАДЕВАМ.

СО ТОА ШТО ЌЕ ГО ЗАОКРУЖАМ БРОЈОТ ПОД КОЈ СЕ НАОЃААТ МОЖНИТЕ ПРАТЕНИЦИ НА СДСМ НЕМА ДА ГЛАСАМ ЗА СДСМ ТУКУ ЌЕ ГЛАСАМ ПРОТИВ ДПМНЕ.

ЗАТОА ШТО ЗНАМ ШТО ПРАВИ ДПМНЕ. ЗНАМ КОЛКАВО Е ЗЛОТО КОЕ НÈ СНАШЛО И ЗНАМ ДЕКА ТОА ШТО ГО ПРАВАТ ГИ ВОДИ ГРАЃАНИТЕ ВО ПРОПАСТ.

ЌЕ ГЛАСАМ ПРОТИВ ЗАТОА ШТО МИСЛАМ ДЕКА МОЖЕ ПОДОБРО, А ТОА ПОДОБРО НИКАКО НЕ МОЖЕ ДА ГО ДОНЕСЕ ДПМНЕ.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 20 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Пон Ное 28 2016, 10:34

КОЛУМНА НА МИРКА ВЕЛИНОВСКА: Очи в очи со иднината!

Нормалното човештво или она што се дефинира како обичен човек, а означува единка без влијание и моќ зависна од сконцентрираната моќ и влијание, од искуство знае дека политиката е курва, власта и моќта себични и алчни, дека смрдеата и гниежот секогаш доаѓаат од главата, ама таа секогаш последна и доцна се чисти и тоа само кога е принудена. Праксата покажала, а народниот мудрец, колективниот гениј, запишал или меморирал, дека кога општеството или заедницата сака темелни промени, мисли на радикална смена на збирот на вредности за заедницата да продолжи да постои како просперитетна и самоодржлива. Оние, пак, групирани околу моќта, подразбираат козметичка операција или оптичка илузија на промена на чаршафите во јавната куќа и евентуално смена на управителката и неколку поизвикани давателки на услуги. И тогаш имаме проблем. Реален.
Отворена е сезоната на избори. Оние што завршија во Америка создадоа сериозни главоболки ширум планетава. Kако што е ред кога силен земјотрес на секои две-три илјади години ќе дрмне во епицентарот на светската политика. Не е толку до магнитудата, туку до длабочината на која неочекувано се ослободила непредвидливо голема и сконцентрирана енергија, која разни ,,сеизмолози“ не ја виделе навреме и не јавувале за опасноста. Можеби затоа што Америка не спаѓа во традиционално трусните политички подрачја, тамошните елити си мислат дека над нив е распнат заштитен божји чадор и дека тие што ја држат дршката, се црпнати. Но проблемот не ќе беше толку голем доколку ова мислење не стана официјална религија на горе–долу сите светски елити, а особено европските. Kако фанатизирани или индоктринирани верници, поверуваа дека се под божјиот заштитен чадор на вечноста. И така, кога мавна во Вашингтон, длабински се здрма Европа. Сега друга е главоболката, оти на површина исплива целосната неспремност за справување со последиците од ударот. Нема центар за рано предупредување, нема лопати и крампови за расчистување на шутот, нема резерви од неопходни продукти, покривки и лекови, ни пожарни или мобилни тимови за извлекување на затрупаните. А камоли генерален план за евакуација на загрозените елити. Она што има како суфицит се неупотребливи експерти-папагали, пропаганден џган и насукани политичари – кобајаги државници. Одеднаш никој од нив не се чувствува безбедно. Нели сме станале глобализирани, а планетава глобално село. Ах бре, забегани, ем штрапани во умот! На сè мислевте, ама себе во глобализацијава не се видовте од другата, неосветлената страна на месечината. Го нема Хомер да ве опее, а ене онолкав епски срам го снајде и таканареченото евро-атлантско новинарство и некредибилна експертиза, кои бесрамно го славеа новиот тоталитарен светски поредок во кој на човештвото му беше наменета улога на робови. Сега хорски плачат или се закануваат. Kому? На Авганистанците, Ирачаните, Сиријците, Јеменците, Турците, Суданците, Нигеријците, Персијците, Венецуелците, Хаиќаните, Бразилците? Или на Македонците, Србите, Турците, Унгарците или Чесите?
Еден од креаторите на оваа глобална свињарија, Џорџ Сорос, неодамна се самоопиша како социопат и психопат. Вели, како тркач во спринтот за пари, тој е крвожеден предатор, кого го боли уво за последиците од неговите финансиски малверзации. Таа негова половина личност не размислувала социјално и не му е гајле за страдањата, судбините на милиони. Демек како суров капиталист нема совест, ниту чувство за одговорност. Психолозите би рекле престанал да биде човек. Е, ама откога ќе опљачка или растури држави и ќе натепа многу пари, предаторот се маскира во човекољубец и дел од капиталот им го дава на од него основани човекољубни организации за човекољубни проекти во кои основа е сочувството, грижата и човечноста. Kои тој ги третира како монтажни делови насадени на предаторски организам. Нема што, Сорос е чистокрвен шизик и тежок суруш. Kакви што му се и следбениците или воспитаниците. Ги гледате од Африка преку Балканот до Вашингтон – секаде се видливи симптомите на заразените со овој вирус. Наапаност, вулгарност, снобизам, елитизам, агресивност, инфантилност гарнирана со хистерија и паника. И целосна бесчувственост, отчовеченост кон жртвите на вакви предаторски умоболници. Тие наводно биле новата светска, па и македонска левица!? Молам! Ако се препознаваат во Соросовата филозофија, тие се воедно и новите фашисти. Сега само малку ѓоа збунети околу боите и симболите.
Kако и да е, во луд светски амбиент и ние ќе истрчаме на изборните места на 11 декември. Традиционално вонредно, ни стана вообичаено наместо на избори да избираме, набрзинка да вадиме од онакво трње, а по претходно инплантирани кризни фингерајки, со насилничка странска интервенција порачана од внатре, па воспоставен агресивен странски мониторинг, а, всушност, окупација, логистички помогната со цензурирани медиуми и воведена идејно-политичка инквизиција. Тркачите овој пат ни се исплакнати од секаква суштина. Партиите не го препознаа трендот и моментот и пред нашите пенкала и изборни ливчиња решија да истрчаат како сменети чаршафи и разместени кревети. Јас и порано сум рекла или напишала дека пак сме доведени во ситуација на еден избор или да немаме избор. И самиот Груевски, кој до вчера беше крајно резервиран за државните теми, во кампањата рече дека на овие избори ќе гласаме ПРОТИВ оние што ја растураат државата и ЗА оние што решаваат комунални и социјални прашања. Секој Македонец, секој избирач има што да каже или да замери некому од политиката. Има што да праша и сака чисти, јасни и веродостојни одговори. Арно ама, и овој пат нуждата диктира ,,агенда“. Приоритет ни е да го отстраниме гангренозното ткиво, кое веќе ја затру крвта на колективниот организам. Еден по еден ни откажуваат виталните органи. Ги презема и ги саботира грабежливиот соросов вирус. Ова би требало да ни е последен пат на изборен ден да се справуваме со заговорници на странска интервенција, на пучисти финансирани и политички спонзорирани од странски центри на моќ, на петта колона, на квислинзи и непријатели на Македонија. Мора да е последен пат да ги спасуваме партиските поглавици што кризите ги сметаат за бонбона-бизнис, а изборите за ,,берза“ за стоковна размена на фотелји и бизниси. За да не ги најде на спање некој задоцнет силен афтершок (нели сме светска периферија), па избезумено и по гаќи да трчаат удолу по небезбедни скали, упатно би било да следат што и како се случува околу нив. Зашто доаѓаат редовни локални избори.
Сè ми се чини дека времето до нив ќе биде исполнето со задоцнетите одговори на мистериозните и гласно одмолчени прашања за потеклото на прислушуваните разговори што Зоран Заев како спакувани бомби ги пушташе во етерот. За улогата на Зоран Верушевски и неговото семејство во брљотината. За улогата и персоналниот избор на СЈО, за судската власт, законадавниот дом, корупцијата во политиката, бизнисот и етиката. За одговорноста околу аферата фантомско гласачко тело, фалсификуваните избори како основа за кризата и растурањето на уставниот поредок преку пржинската фарса. А најмногу од сè ќе мора отворено и суштински да се расчистат позициите околу македонската државна, а тоа значи и надворешна политика сврзана со нашето државно име, име на народ, јазикот на кој зборува мнозинското население во својата држава, статусот на тој народ во сопствената држава наспроти соросоидните сексуални „малцинства“ зависнички друштва, психотични пленуми, антиобразовни лудистички гета и и квазифилозофски андерграунд дувла. Но најмногу од сè ќе инсистираме на веродостојноста на сите што мислат дека ги бива за државници. Тие ќе мора многу брзо да сознаат што е тоа политика на самоодржлива држава во сложен конфликтен и нестабилен свет на радикални промени.
Така што во новото време и нас во него, нема веќе да нè интересира или фрустрира што мисли и како нè оценува Брисел за да ни пише петка на рачето за членство, пардон, за дата за преговори за членство во ЕУ. Ваквите уцени заминаа во историјата како за’рѓана алатка во мачилиштата на моќта. Гледате нели, ни Турција по четврт век пимплање и отворени преговори не стигна до европските порти. Наместо да губи време и енергија со неискрена политика, реши да си се доградува како самоодржлива политика што понезависна од надворешни фактори. Македонија не е ни голема ни моќна. Но пред себе има исти предизвици. Нема да може повеќе да чека милост од Брисел. Ич нека не верува во трајни или реални политички пријателства, оти тоа е свет на интереси. Мора сама да се грижи за себе. Kакви и да и се предизвиците, кои и да се пречките внатре или увезени од надвор, мора да има сили и одлучност да се брани и гради самостојно.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 20 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Teo Пон Ное 28 2016, 11:22

C c c, pak si se truel so prizracite shto delirium tremensot gi predizvikuva kaj inventarot od kabinetot na Crvenkovski...
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 20 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Пон Ное 28 2016, 20:32

Гостин напиша:Ova e vistinskiot nachin na razmisluvanje...

На идните избори ќе гласам против ДПМНЕ!

Став
Мирјана Најчевска


Интервјуа и колумни - Page 20 Grujo%202_2.preview

НА ИДНИТЕ ИЗБОРИ ЈАС ЌЕ ГЛАСАМ ПРОТИВ ДПМНЕ И ПРОТИВ КОЈ БИЛО НИВЕН КОАЛИЦИОНЕН ПАРТНЕРСпоред гласилото на ДПМНЕ, Република: „СДСМ ги изгуби членовите, симпатизерите и гласните поддржувачи за четири дена. По непромислените потези на лидерот на партијата, со очајниот избор за пораз со Ферид Мухиќ и Лилјана Поповска на пратеничките листи, вечерва Заев потпиша заеднички настап на изборите и со партијата на Драгиша Милетиќ и со партијата на Самка Ибраимовски. Најголем проблем предизвикал Заев кога на потпишувањето на коалицијата го поканил Драгиша Милетиќ, човекот кој за членството на СДСМ е симбол за предавство.“

Да бидеме на чисто. Ова не е релевантна информација, бидејки не се потпира на реални податоци. Уште помалку е анализа која би требало да им помогне на граѓаните во градење на нивниот став за следните избори. Според мене, ова е најобичен спин наменет исклучиво за поттикнување на луѓето да не гласаат за опозицијата на наредните избори.

Сигурна сум дека во наредниот месец ќе има многу вакви спинови. И сигурна сум дека многу луѓе ќе бидат турнати на една или на друга страна заради нив. А ете, јас да си кажам што мислам.

На идните избори јас нема да гласам за Заев. Нема да гласам ни за СДСМ, ни за Левица ни за Десница.

Ниту една од овие партии не ги исполнува моите стандарди и немам верба дека кој било од нив во моментов може да направи коренити промени во системот кои би се базирале на концептот за човековите права, владеењето на правото и демократските принципи на 21 век.

На идните избори ќе гласам ПРОТИВ.

ПРОТИВ актуелната владејачка структура која го уништи и самиот поим на право.

ПРОТИВ актуелната владејачка структура која корупцијата ја направи нормална работа.

ПРОТИВ актуелната владејачка структура која граѓаните на Македонија ги продава како робови на странските инвеститори.

ПРОТИВ актуелната владејачка структура која создаде држава во која луѓето мислат дека си богат ако имаш што да јадеш.

Интервјуа и колумни - Page 20 Grujo%201(4)

ПРОТИВ актуелната владејачка структура која ги убива граѓаните (намерно или/и од незнаење).

ПРОТИВ актуелната владејачка структура која ја претвори државата во огромно ѓубриште од кое се шири реа.

ПРОТИВ актуелната владејачка структура која им го одзеде достоинството на наставниците, лекарите, администрацијата, земјоделците, професорите, судиите, студентите, пензионерите, бизнисмените, …

ПРОТИВ актуелната владејачка структура која ги стимулира незнаењето и непрофесионалноста на секое поле и во секоја област.

ПРОТИВ актуелната владејачка структура која не одговара за ниту една направена грешка.

ПРОТИВ актуелната владејачка структура која црното го прогласи за бело.

ЌЕ ГЛАСАМ БРЕ ПРОТИВ. ЌЕ ГЛАСАМ НА НАЧИН СО КОЈ МИСЛАМ МИСЛАМ ДЕКА МОЖЕ ДА БИДЕ СИМНАТА ОД ВЛАСТ АКТУЕЛНАТА ВЛАДЕЈАЧКА СТРУКТУРА.

НЕМА ДА ГЛАСАМ ЗА. Не можам да гласам за листи на кои се наоѓаат МУХИЌ, И МИЛЕТИЌ, И СЛИЧНА БАГРА. И мислам дека спремноста на СДСМ да стави вакви креатури на изборните листи и начинот на кој беа ставени ја приближува оваа партија кон ДПМНЕ.

НЕМА ДА ГЛАСАМ ЗА СДСМ ЗАТОА ШТО МУ ВЕРУВАМ НА ЗАЕВ ИЛИ ЗАТОА ШТО СЕ НАДЕВАМ ДЕКА СДСМ ЌЕ НАПРАВИ КОРЕНИТИ ПРОМЕНИ. НИТУ МУ ВЕРУВАМ, НИТУ СЕ НАДЕВАМ.

СО ТОА ШТО ЌЕ ГО ЗАОКРУЖАМ БРОЈОТ ПОД КОЈ СЕ НАОЃААТ МОЖНИТЕ ПРАТЕНИЦИ НА СДСМ НЕМА ДА ГЛАСАМ ЗА СДСМ ТУКУ ЌЕ ГЛАСАМ ПРОТИВ ДПМНЕ.

ЗАТОА ШТО ЗНАМ ШТО ПРАВИ ДПМНЕ. ЗНАМ КОЛКАВО Е ЗЛОТО КОЕ НÈ СНАШЛО И ЗНАМ ДЕКА ТОА ШТО ГО ПРАВАТ ГИ ВОДИ ГРАЃАНИТЕ ВО ПРОПАСТ.

ЌЕ ГЛАСАМ ПРОТИВ ЗАТОА ШТО МИСЛАМ ДЕКА МОЖЕ ПОДОБРО, А ТОА ПОДОБРО НИКАКО НЕ МОЖЕ ДА ГО ДОНЕСЕ ДПМНЕ.
Нешто сум збунет. Нели Мирјана Најчевска беше еден од фантомите и нели изјавуваше дека нема да бара да ја запишат во списокот. Очигледно за тоа лажела. Лаже и кога вели дека ќе гласа против власта, затоа што и СДСМ е дел од власта. Не навлегувам во нејзиното и во правото на било кој да гласа за кого ќе посака, но никој нема право да прави будали од другите, а уште помалку да прави будала од себе.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 20 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Luxor Пон Ное 28 2016, 20:50

Ќе ти се разјасни на 11 декември што мисли Најчевска не грижи се.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 20 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Teo Саб Дек 03 2016, 16:36

Левица, о, колку тоа моќно звучи

На една недела пред избори, главната дебата во дел од интелектуалниот камп на Фејсбук се води исклучиво околу едно прашање- Зошто (не)треба да се гласа за Левица?

Погледнете ја таа пародија: десетина луѓе лобираат за гласање на Левица (од нив тројца-четворица се членови на оваа партија), наспроти илјадници кои од петни жили  се обидуваат (о, па се разбира дека неуспешно) да им објаснат на десеттинава дека кобниот Донтов модел според кој се бројат гласовите ќе им донесе на оваа шака луѓе кои се за Левица-  удар во стомакот.

Што вели тој апсурден Донтов модел, во скратена форма: Секој глас за партија која нема да го премине изборниот праг на гласови, оди кај добитникот кој освоил најмногу гласови.

Доколку ги земете ги во предвид сите досегашни анкети, кои предвидуваат 1% (еден процент) поддршка за Левица, заклучокот нема потреба да ви се сервира.

Во вакви околности, кога на анкетите постои тесно, минимално водство на ВМРО-ДПМНЕ над СДСМ, повторно ќе инсистирам на тој проклет заклучок- секој глас на мала партија, оди кај големата, благодарејќи на генијалниот Донтов модел, кој ги фаворизира големите партии, макар и се викале ВМРО-ДПМНЕ.

Ако сте заборавиле, СЈО покрена обвиненија или осомничи огромен дел од самото раководството на ВМРО,  но тоа не е се- според најавите, самата партија ќе биде предмет на истрага за криминал, корупција, злоупотреби, финансиски малверзации.

Честито гласачи на малите партии, вашиот глас оди директно во моќта на  Груевски, и затоа е подобро уште денес, вакви какви што сте свежи и неуморни за негова нова победа, да одите лично да му го подарите гласачкото ливче кое ќе биде потпишано од- народот, о, како тоа несвесно звучи. Но, дел од таа Левица, велам дел, инсистирам на тоа да подвлечам дека е мал дел, кој многу свесно знае во какви избори оди и зошто ги одзема гласовите на опозицијата.

Сетете се само низ годиниве како  Груевски добиваше мандат за формирање влада- преку малите партии, кои коалицирајќи со него, беа директни учесници на агонијата, план кој и сега е на маса и на овие избори.

За самата партија и членовите на Левица нема многу што да се каже, што би се книжело како олеснителна околност. Доволно е само летимично да го разгледате Фејсбук, па да ве разнесе арсеналот навреди со кои располага раководството на Левица, инаку партија која тврди дека се темели врз принципите на братство, еднаквост, слобода. Или ако сакате повеќе кревка поезија- благост, милост, добрина, човечност.

Оваа лепеза на навреди со кои  се расфрла раководството на Левица во принцип се насочени кон новинари кои се обидуваат да го објаснат гласачкиот апсурд на Донтовиот модел, по што следи рафалот на истурање бес и  ужасни навреди кон новинарите.

Новинари кои низ годиниве, се навикнале на деспотски третман од Груевски и неговите луѓе, но тоа е далеку понежен од оној кој го промовира сега раководството на Левица, партијата која вели дека живее, дише и подготвена е да умре за идеали, а во меѓувреме бескрупулозно елиминира се што и застанува на патот како поинакви мислење, критика и сугестија.

Што да се каже- моќта е опасна работа, прашајте го Груевски, драги левичари како се започнува и зошто се ужасно завршува.

Во втората година од неговото владеење во интервју ме обвини, заедно со уште три мои колешки, во време кога бевме за различни медиуми дописнички од Брисел- јас бев дописник на А1 ТВ, Светлана Јовановска на Дневник, Тања Милевска на Канал 5 и Слободанка Јовановска на Утрински весник. За целосна да биде сликата- обвинети бевме “дописници, колумнисти, аналитичари”.

Пресудата на Груевски гласеше: “Сеат страв инспирирани исклучиво од лукративни цели, односно веројатно од јахти или други мотивациони средства”.

Што навистина Груевски вели: не само што сме предавници на сопствената земја, туку сме и платени за предавството, а тој се разбира дека нема да дозволи тоа да се случи, надевајќи се сепак дека пресудата ќе дојде од народот, кој низ сите овие години и навистина, олицетворен во продолжена рака на пендрекот на Груевски, а инспириран од Вождот и неговите касапски кучиња- кои се претставуваат како новинари и навистина се пресметуваше со критичките новинари.

Беа напаѓани новинари, тепани, малтретирани, им беа палени автомобили и џипови (џипови, Апасиев, нели е тоа забавна историја која и ти ја пишуваш, а сега засега на хартија ги палиш), истрошени сме од секојдневните закани дека ќе бидеме поклопени со бетонски плочи, раскомадани и растргнати- ние, критичарите на власта, на Груевски и тортурата низ која сите, буквално сите поминавме десет години.

Лекцијата за разорувачката, самодеструктивна моќ на политичарите последни ја дознаваат токму тие- политичарите, но токму оние кои не ја заслужиле. Ви велам, прашајте го Груевски како оди приказната со моќта, има многу да им раскажува на левичарите, оние кои ја потрошија пред и воопшто да ја стекнат.

Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 20 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Нед Дек 04 2016, 08:03

МИРКА ВЕЛИНОВСКА: Имаме ли еким за Заев или да ја бараме баба Рада?

Имам едно прашање до експертите по право, професорите од факултетот „Јустинијан Први“, уставните судии, законодавниот дом и разно-разни самотитулирани експерти, а пред сите нив, шефот на државата Ѓорге Иванов и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски: на кој начин ќе го тампонираат Зоран Заев по сеидбата на нов отровен политички хибрид? Има ли во Уставот или во законите на Македонија правен лек за овој сурат и неговите истакнати помагачи? Да бидам подиректна, може ли да му се суди за загрозување на државата, за подривање на поредокот, за безбедноста и територијалниот интегритет, за доведување во опасност на населението подгревајќи граѓанска војна и соседски НАТО-окупации? Може ли на ваква лејка да ~ се одземе статусот државјанин на РМ и сите граѓански права? Или постизборно, пак, ќе си играме пржински стенд ап театар? Ги молам адресантите да не паламудат „политички коректно“ и неразбирливо стручњачки оти ова не е тема за салонска расправа со грицки и вино, туку е витална за целокупниот македонски народ кого веќе два и кусур векови секакви надворешни и домицилни битанги го сметаат за нивни коцкарски жетон. Значи сега, до 11 декември, сакаме да чуеме каква ефикасна терапија за оваа болест ќе примени победникот кој очекува 63 пратенички мандати? И уште повеќе кои гаранции ни ги дава дека овој пат нема да прави гнили компромиси под притисок од западното странство? Ни докурчи веќе од транзициски зајковци, дропји, тумруци, лејки, медиумски модри туфни и тути-фрути професионални револуционери. Ова е нашата ЦРВЕНА ЛИНИЈА. Па вие сега видете!
Предизборно Заев веќе го инфицира балканскиот простор ставајќи ја Република Македонија како свој коцкарски влог. Штрапаниот ѓоа водач на македонска политичка партија, а всушност странски наемник и домашен криминалец, неонацист од „лево“ го истапка теренот за нов Букурешт кој треба да ја докусури Македонија. Претпоставувам гледате како фино и кротко си молчат неговите амбасадорски негувателки од САД и ЕУ. Го слушате гласниот молк на официјална и неофицијална политичка Бугарија? Му се стури со денови на Миленко за еден протестен гест, ама за Заев си трае. Оти за делба на плен се работи, плус муртинскава аспида, како божикна распродажба во СЈО манир, го обвини македонскиот народ за дестабилизација на балканските соседи и му пресуди по кратка постапка за физичко постоење. Оти е грд за гледање. Им ги навредува чувствата за естетика особено на официјална и медиумска Грција и наапаното громогласно кокодалање на големоалбанското петле стрвинарче.
Неговите предизборни идиотштини за кантонизирање на Македонија, за двојазичност и федерализација, па за суверени села и независни градови – епархии во содејство со учката Али Ахмети кој менува внатрешни граници и поставува свои симболи, веќе стануваат „нон пејпр“ за нова пиздарија, а уште не сме ни одржале избори.
Погледнете му ги само „идеите“, веднаш ќе видите дека ова неизделкано, а канцерогено муртинско копито колку и да е глупо и необразовано, сепак знае дека сее опасно семе од кое гарант се распаѓаат држави и страдаат нации. Иако сум убедена дека тој инстинктивно е свесен оти игра руски рулет што се забележува од неговиот избезумен поглед без фокус, јас немам трошка сочувство или христијанска милост за неговата физичка иднина. Што дробел има да срка. Што сеел ќе жнее. По државен и национален протокол. Злосторници и крволоци не жалам. Зашто си мисли дека ако гине тој, треба да загине и цела Македонија. И сакам овде уште еднаш да утврдиме историско градиво за да не остане нешто неразјаснето или недообјаснето оти е дел од дијагнозата за Заев „политичарот“ или премиерот во неговата „црпната Македонија“ во која ќе живееле слободно црпнатите му поданици.
Зоран Заев почна со двојазичност и федерализација како с` уште нереализиран рамковен пакет. Досадно е да потсетувам, но интервенциите во Уставот (затоа се вика наметнат, односно октроиран устав) во 2001 година го отворија патот за реална територијална поделба по етнички линии, па донесоа неуставни и незаконски привилегии на албанското малцинство кои станаа дури сегрегациско–расистичка и супрематска пракса. Но, по ,Пржино и во нови светски околности, греблово пробува да ја постави на преговарачка маса кантонизацијата на Македонија по швајцарски модел. Што му текна? Па, ако почне да се реализира со подземен поттик на САД и ЕУ монструмите, кои за нашите политичари се пријатели и партнери добронамерници дури и во овие опасни игри, ете ја Македонија во друштвото на неодржливи држави. Kако во Африка. Најновата Шавајцарија на Балканот е БиХ. И како што се уверуваме секој ден, од Дејтон до денес, таа не успеа да застане на нозе самостојно. Чедово на Kлинтон и Блер го управуваат од надвор, иако од внатре е мртвороденче. Заев не знае, но нормалните луѓе добро знаат дека Швајцарија е успешен модел оти нејзиниот државен систем е дел на политички договор на населението што живее таму и кое сите три околни држави не го оспорувале идентитетно. Моделот е создаден дури по стогодишно меѓусебно војување, значи и граѓански конфликти и војни на матичните држави. Оваа Босна и Херцеговина е хибрид, а кантонизацијата е октроирана брљотина увезена од странство и тоа по испровоцирана граѓанска војна поттикнувана од евроатланската полит-милитаристичка мафија. Македонија би била уште поголема катастрофа. Патем, кантонизирање на Македонија по урнекот „Швајцарија на Балканите“ значи да се признае дека Македонија е географски простор на кој живеат делови од народи на околните држави, случајно оние што под водство на „големите европски сили“ беа и нивни миленичиња. Во такво уредување нема веќе Македонци. Е кога ги нема нив, нема никаква смисла да постои држава Македонија. Таа „Швајцарија“ ако стане провизорна банана држава, ќе си добие и нов нунко и ново име. Kантоните ќе си бидат најмалку три или четири. Што е поинаку од првиот Букурешт кога Албанците не беа играчи и ако во проектот се вклучи и Србија, оти за „нејзиното“ букурешко парче од Македонија е покеров.
Затоа мене ми е смешен црпко, кој го заговара ова меѓу албанската дијаспора во Швајцарија, а го сере и овде во предизборие, спакувано како пазарно ориентиран проект „наша Македонија“. Стварно бе, „Нашамакедонија“, ли ќе му се вика новава Швајцарија или кантоните со белгискиот корисен идиот Ван Хојте ќе смислат некое покреативно име. ИСИЛ е пред рокање. Чадорот над него веќе почна да се затвора, па ајде да го видиме и нашево чудо од муртински „христијански“ калифат. Е сега посебно е интересно како мали Црпко ги замислува кантоните. Kолку што проникнав во неговата „елаборација“ пред митингашката публика, тој час ги мисли за региони, а една реченица подолу, ги опишува како фортифицирани независни села што немаат никаква врска со централната власт и самите си водат независна селска државна политика. Нема што нема во лудата му глава. Ги проектирал овде и вевчанската независна република, чиј босански еквивалент би бил дистриктот Брчко и американскиот дистрикт Вашингтон, но како верно духовно чедо на владиката Наум гледам му се мота во главата дека во неговата варијанта на швајцаризација може да се препише епархиското уредување на МПЦ, што подразбира ем самостоен регион ем збир на села и градови сосе општински атари епархиска независна власт од централната. А како успешно функционира ова моделче, на пилот-проект ќе видите преку возбудливите црковно-интересовни настани во Австралија со кои со години се бори упорниот дедо Петар, а во име на обединета и обезвластена МПЦ која ја дупчат „независните“ духовни властелини.
Сакам да сме длабоко свесни дека тоа што еден или неколку будали може да закашкаат, потоа илјадници нормални не ќе може да го оправат без последици и жртви. Денот на изборите е само првиот чекор да се извлечеме од лудилово во СДСМ кое дојде како подарок од Волшебникот од Оз и од Чадорот. За ДУИ и повремено ДПА немам што дополнително да кажам освен дека нивната улога на „фактор“ во Македонија, односно, на нагазна мина втисната во државните институции, е во надолна линија. Со промената на американската надворешна политика и преуредување на приоритетите, а по одржување на пописот, ќе бидат принудени да си ја менуваат партиската политика.
Значи затоа ме интересира дали во Македонија може да се стави надвор од закон или да се забрани дејствувањето на субверзивно–терористичка организација како СДСМ која најотворено заговара уништување на Република Македонија преку граѓанска војна и преку воени агресии од сите соседи?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 20 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Luxor Нед Дек 04 2016, 10:27

Пак си постирал психотични фатаморгани од делириум тременсот на пијаната.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 20 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Нед Дек 04 2016, 12:26

Не знам дали Мирка била пијана, но очигледно размислува многу потрезвено од човекот што се обидува да го копира Ванчо Михајлов и неговата идеја за Македонија како Швајцарија на Балканот. Швајцарци како етничка заедница, за разлика од Македонците не постојат. Михајлов не признавал македонска нација, па можел да ја споредува Швајцарија како држава во која живеат народи од соседните земји, Германци, Французи и Италијанци со Македонија во која според него живеат Срби, Бугари, Албанци, Турци ... Не не знам дали и Заев не признава постоење на македонскиот народ или нешто му е помешано во умот. Па мисли дека за едно дете од Прилеп е придобивка ако наместо на македонски учи во музичко училиште на албански јазик. Иако во Прилеп нема музички наставник Албанец.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 20 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Luxor Нед Дек 04 2016, 12:34

Инвентарот од кабинетот на Црвенковски размислува? Suspect
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 20 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Нед Дек 04 2016, 12:42

На што бил Заев во моментот кога изјавуваше дека за прилепчани е придобивка ако детето им учи музичко на албански наместо на македонски јазик? Или мислиш дека природно така размислува?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 20 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Luxor Нед Дек 04 2016, 12:46

Трендо а бе не ја напишал Заев колумната туку баба ти Мирка. Можеме само да претпоставуваме на што се ја навлекол Црвенковски. Twisted Evil
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 20 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by reiter Сре Дек 07 2016, 18:42

Слободан Богоевски 06.12.2016


_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 20 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Чет Дек 08 2016, 21:35

БЕТМЕН ВЕЛИТ: Да го отвориме кампањското

На ситни саати до предизборниот молк, време (и тоа крајно) е да направиме еден брз рекапитулар нааааа.... кампањата досега! Сега ви е јасен и насловот, нели? „Браво, браво Боби, колку креативно од тебе, каков генијален наслов, кампањско - шампањско е прекрасна игра на зборови, мајсторе!“, сигурно си помислувате во себе. „Оh, stop it, you, you...“, срамежливо ви враќам со лажна скромност во себе. И да, анкетите покажаа дека секогаш кога сакам брз заклучок да направам и краток текст да бидне завршувам со напишан чаршаф. Ваљда не се зареков и овој пат. Нејсе.
Генерално гледано и најпросто објаснето - кампањите на ВМРО и СДС се кристална рефлексија на различностите меѓу едните и другите. Најлесно ќе ви објаснам вака како јас ги разбрав кампањите...
Го слушам Оливер Спасовски, генсекот на Седесето и шефот на Меверето како ќе рече: „На овие избори не гласаме за партии, ова не е битка меѓу двајца лидери. Овие избори се битка за живот!“. Притоа го кажува (ама стварно го кажува она, не ве лажам) со сета емотивна растрепереност во гласот поради која некои луѓе грешно протумачија дека бил камен направен на митингот на СДС пред влада. Он не е пијаница, он е емотивец. Што не е сјајно за МВР, ама да не цепидлачиме в очи крајот на таа приказна.
Значи, да го преведам цењени генсек Спасовски: „Ако не победат они (СДС де) нема да има живот! Ќе има смрт!“ Тие се животот, другите се смртта. Сфативте, нели? Вмрофците сме џелатите. Јадачите на деца, јавачите на апокалипсата, оние кои не сакаат болните да се лечат и ги оставаат да умрат, убијците на бебиња, оние кои ги проширија булеварите за да се вози побрзо и да се газат луѓе.
Спасовски и СДСМ се ангелите бели божји кои се црпнати од гинеколошко-акушерската клиника на Рајот за да донесат живот на планетата Земја, и тоа го започнуваат од Македонија. За 4 години на цел Балкан ќе донесат живот, а потоа ќе идат во Сирија, Палестина, Египет, ред по редум. Ако некој не може да има деца, они ќе се заложат. Они ќе го постигнат она што Бранко на времето јавно кажуваше дека не може да го постигне и да пофтаса насекаде да посее од животородната амброзија со која се облагодарени овие посебни избраници, самураи на животот. Луѓето кои ќе влезат во новата парафразирана дарвинова теорија дека човекот настанал од мајмун, ама мајмунот бил од СДСМ. Инаку тешко живот.
Во игра е и создавањето на Најновиот завет во кој На првиот ден Бог го црпна милионерот од средна класа Зоран од една нива и му рече: „Зоране, јас нема да те пуштам низ вода! Те црпнувам од оваа нива за да го донесеш животот во Македонија! Зоране, месијо, оди и дај им живот на Македоооонцитееее!“. Па Зоран после ги собира 12-те апостоли: генералниот апостол Оливер емотивнио, апостол Кирацовски со опаснио поглед, апостол Пендар кој секогаш води на анкетите, апостолка Рада - али скупа апостолка да не ја увредам, апостол Петре филозофо, апостол Љупче Николоски Тивкио, апостол Вице економо, Мухи апостол бадентеровски и уште неколку други невладини независни апостоли.
Нема да има црковни канони туку кантони, при што црквата јет добропозната и секогаш дели евро по евро со... ај да не кажам кој. Нека остане мала тајна. И така оваа екипа ќе го носи животот во Македонија, како контра на другата екипа која сее смрт и агонија и нон стоп безобразно победува на избори што не е фер, народот греши и кога е во право - особено кога има шанса да се изјасни на избори, а не е насочен да не дава одговор на прашања кои не го заслужуваат, како во 2004 година за територијалната прераспределба.
Ова, се разбира дека ќе го комуницираат апостолите и во кампањата за живот. Прво малку мултимилионерот ќе им кажува на административците од Струмица натерани да глумат статисти дека ќе им го врати животот и дека не се живее веќе вака во Македонија со богатство од „некои 6 или 7 милиони евра заработени во последните 10 години“, како што сведочи самиот тој. Потоа и апостолката ќе ги убедува граѓаните дека ќе има по еден милионер од секое семејство. На крај ќе се направи спот во кој Перо Арсовски, уште еден репресиран актер, ќе го чита „Тешкото“ на Конески, а ќе се прикажуваат сцени од погреби за да знаат луѓето што ги чека ако не ги изберат СДСМ на власт. Само со СДС на чело на Македонија ќе нема трагедии, терористички напади и смрт поради болест.
Притоа уште еднаш како и при објавувањето на бомбите ќе се злоупотребуваат лични трагедии кои зацрниле цели фамилии со цел да се купи некој политички поен и да се оцрни противникот. Тоа не е правилно, ни морално, ни етички ама па како поинаку апостолите на животот да им објаснат на заслепените граѓани дека ќе умреме сите ако СДС не е избран на 11-ти декември? Кој да мисли како им е на родителите на убиените кај Смиљковско езеро, како се чувствуваат кога гледаат сцени од погреб на своите деца во политичка кампања? Или како се чувствувале кога „жедни преку вода“ ги пренел новиот Мојсеј Струмички најавувајќи дека „ќе ја дознаеме вистината за Смиљковско“ 20 пати за време на „бомбите“, за на крај да им каже „шалили смо се, ми требавте во црната кампања за да инсинуирам дека смртоносните вмровци ви ги отепаа чедата, сори“.
Кој да мисли како им е на роднините и пријателите на загинатиот херој кај Диво Насеље чиј погреб исто така е дел од спот на СДСМ? Дали им се слошува секој еден пат кога ќе ги видат сцените кои одредена политичка партија која ќе донесе живот решила дека ќе ги злоупотребува за да ги убедува луѓето дека ВМРО ги отепало и војниците во Диво Насеље? Никој бе, кој да мисли. Нема што да се мисли. Треба да се гледа и да се разбира, да се сложат сите дека ВМРО е крволочна и сее смрт и црнила, а СДСМ е опцијата за живот која јебига во рамките на кампањата ќе гази преку лешеви и ќе јаде живи луѓе, само за да дојде до позиција да ја исполни мисијата која си ја предодреди: да го врати животот во Македонија! Да престане веќе ова време-невреме во кое апостол Спасовски живее толку лошо што мораше да стане министер и веднаш да си земе службено „ауди“ за да види како е! Да престане веќе ова лудило во кое апостол Петре купува два стана за три месеца! Да исчезне веќе ова лудило вмровско во кое апостолката Рада дење ќе го плука СК2014, а ноќе ќе организира гала вечери со сопругот под чија кирија живее! Да заврши веќе оваа голгота вмровска во која како градоначалник апостол на Струмица, евро по евро „некои 6-7 милиони“ заработил пророкот и месија полиглотен З.З. со иницијали кои потсеќаат на Христовите години кога го заврши своето овоземно битисување!
НЕМА СДС НА ВЛАСТ, НЕМА МИР! Ќе стои на крајот на секој пасус во најновиот Завет кој може да се вика и Заевет, чисто од естетски причини. Што па да не. Сепак тој е месијата кому му припадна, а не ја бараше честа да враќа живот во Македонија.
И времето ќе се смета по ново ако СДС дојде на власт. Мухамед пребега од Мека во Медина, Исус се роди, а Заев беше црпнат од нива. Најновата ера (н.н.е.) со својата прва година ќе започне во моментот кога Заев ќе ја положи свечената заклетва дека готово е со смртта во Македонија, и дека е време за живот, па ќе ги пушти тоа чешмите со мед, млеко и железни пари (50-денарки) по булеварите, реки пиво ќе течат по локаните улички, а по сокаците ќе тече нешто што ги радува веганите бидејќи живот мора да има за сите! Охридско езеро прво ќе го подели на два дела за во еден да се бањаат они, а во друг вмровците смртоносци кои ќе дојдат да се покајат - кој нема да се покае... под вода. Па кога ќе заврши и со покрстувањето на Македонците на кои им донел живот.. ќе го претвори Охридско езеро во вино (на одредени апостоли ќе им биде забрането да пливаат од безбедносни причини, али да не кажувам кои, и тоа нека остане мала тајна).
Откако Охридско Езеро ќе го направи вино, Зоки Месијата Преспанско ќе го стори... Нема да го стори во ништо, само ќе истури милион тона цедевита, бидејќи го делиме со Грција и Албанија и за да не ги навредиме соседите, ако го напраиме ракија. Вака неутрално, мулти-култи ќе си биде цедевита. Таму ќе летуваат сите млади кои ќе добијат шанса за живот во Македонија и Зоран Месија ќе ги врати од светот каде избегале бидејќи тука не успеале да се снајдат како некои други кои во последните 10 години направиле богатство од „некои 6-7 милиони евра“.
Дојранско Езеро ќе е трето на ред и Дојранско иако го делиме со Грците ќе го направи спасителот Зајо, само за наш мерак, во врела вода во која секој ќе може да дојде да си направи тарана, качамак и други видови на специјалитети од руралните краишта. За да нема гладни во Македонија, ни жедни! Тоа си е според програмата За Живот! во Македонија.
Освен животот, храна и пијачка, СДС ветува дека ќе укине радиодифузна такса. Уау, голема ставка - и не кажува како ќе се финансира после МРТВ, ама па не мора сè да знаете веќе и вие, радознали едни. Покрај ова ќе враќа Зоки Животниот и 15% од 18% ДДВ или тоа ти е 2-3% реално од платен ДДВ од 5 или 18% онаму каде што плаќаш. Значи не на пазар или во црква - океј, зависи во КОЈА црква, некои добиваат по евро од одредени трансакции. И според математиките на сиромашниот милионер без живот - тоа се 30.000 денари годишно. За да врати 30.000 денари годишно на човек треба тој човек да троши 2,5 илјади евра месечно на продукти кои се фискализирани и оданочени со 18% ДДВ. Што е тука чудно? Па добро, по колку трошите вие другите шо не си издавате со сопружникот станови по 5.000 евра месечно меѓу себе? Зарем не трошите илјадници евра месечно вие кои сте во средната класа на милионери со НЕКОИ 6 ИЛИ 7 МИЛИОНИ? (као, онака... колку си бе богат Заев? Абе вии сеа, иам некои 6 или 7 милиони, не ме држи за збор, не знам ни сам - тоа отприлика го кажа на МТВ месијата кој ќе го донесе животот во Македонија).
Друго што ќе донесе СДСМ покрај живот, пари многу и качамак во Дојран, 300 сончеви денови годишно, забрана за смрт, да ве сакаат сите кои ги сакате и секогаш да фаќате во кладилница? Уште многу многу други работи. Но, за да дојдеме до таа шанса - народот мора да одбере правилно. Да им каже сиктер на овие убијциве и јадачи на бебиња од ВМРО кои само сакаат луѓе да умираат, а не да им дадат живот како што тоа сакаат белите божји ангели серафими и апостоли од СДСМ или LSDM, зависно која верзија на Светата книга ја читате (ќе има и друга која ако ја опишам „Шарли ебдо“ пак ќе ми се деси“ - пу, пу, скраја.
Многу важно: Цело време во кампањата не заборавајте да го ширите словото апостолско според кое секој кој не се согласува со вас белите божји анџели од СДС ќе го набедувате дека е за смрт, а не за живот. И ќе му се или заканувате јавно дека ќе го јаде подоцна додека сеете живот бидејќи не може да има живот ако нема малку смрт, како што не може да те угрее тебе ако не му се стемни на некој друг. Или па ќе го пеналите на ѕидот на срамот бидејќи е слепец кој не ја согледува вистината и дека ќе го преобратите и ќе го вратите на правиот пат на животот на СДСМ, а не на патот на јадењето бебиња на ВМРО.
Посебен фокус да имате на определните за ВМРО, нив најмногу да им кажувате дека се за смрт, а вие сте за живот. Потоа мавајте ги определените кои не се за ВМРО, али се за Левица на пример и нив обвинувајте ги дека го ситнат отпорот. Потоа мавајте ги неопределените и нив набедувајте ги и навредувајте ги бидејќи „во време на морална криза човек мора да се определи“ - како што ќе напише еден високоморален екс-владин чиновник, сега отпораш и амстердамски апостол тројкаш во Македонија.
Узпат апостолски и придонесува кон враќањето на животот е да се пуштаат и вести по „чкљ“ порталите на СДС од типот „Халкидикиии“ во кои прилики своето убаво македонско лице ќе го покажат сите притаени хомофоби кои се за ЛЏБТ само ако се СДС ЛЏБТ. Ако има некој хомосексуалец во ВМРО (што е пуштениот муабет по порталите на СДС, нели) тогаш тој е обично педерќе кое го прима у г с и треба да пати поради тоа. Простор за живот, светлина, човечки вредности и човекови права има само ако си СДС, а против ВМРО. Ако е обратно си го јал, немиен.
И што повеќе двојни стандарди, за да има живот во Македонија. Кога Курц кој е МНР на Австрија ќе ја пофали Македонија за своето дело во мигрантската криза, напаѓај го Курц дека е копиљ мал кој навива за фашистите од ВМРО. Од друга страна кога Ванхуте од Белгија за 900 евра на ден ќе навива за СДСМ, ќе твита мачки, ќе ја преименува Македонија и ќе ги бара дупките по тротоарите во Скопје за да ги слика и да ги објави на фејс (стварно е ова, не се заебавам) - тогаш фали го Ванхуте од Белгија затоа што ја руга Македонија бидејќи и он видел какви смртоносни фашисти се овие вмрофциве, а каков потенцијал за сеење живот и еластичност на кичми има во СДС.
Ако водиш организација која се вика „Хелсиншки комитет за човекови права“ обавезно крати им го правото на луѓе да зборат со грди вмровци кои јадат бебиња. Нема што со нив да се разговара. Забранувај им да се дружат со нив, и не ги поздравувај оние кои со нив седат по маси, чистат куќи во поплавени подрачја или негуваат пријателство надвор од твојот свет полн со злоба, од твојата чаура со гнев во која нема простор за ништо различно од твоето. Ама притоа цело време кажувај гласно и што повеќе пред камери дека си За живот, За еднаквост, За правда, За слобода. За све. Немавезе. Што ти ќе кажеш и што поп ќе крсти (и Вице ќе преброи) - е кажано!
Ете, горе-долу тоа е кампањата на СДСМ.
Кампањата на ВМРО-ДПМНЕ е: Тука сме и разговараме со вас, имаме отчет на реализираното, имаме реални проекти кои ви ги обеќаваме и ви гарантираме дека ако ни дадете 63 мандати, вие кои ги делите нашите вредности и идеали поставени пред 123 години, нема да ве изневериме и нема да дозволиме раскрчмување на земјата затоа што некој со свиткана кичма и идеја дека е Црпнат од Бог од нива и фрлен во Скопје за да ја свитка кичмата на Македонија и да донесе живот - во тоа видел единствен начин како да зголеми фонд на гласови за да дојде на власт, да јаде живи луѓе и да брка од работа сè што не му се поклонува нему и на знамето на неговата партија.
Како што реков, кампањите се кристална рефлексија на духот на луѓето во двете партии. Не на цели партии, афкорс. Но на луѓето кои го одредуваат наративот со кој партиите настапуваат пред граѓаните - или го трасираат патот, ги даваат насоките на своите верни членови, фанови и симпатизери.
Во секое црно има и бело. Во секое бело има и црно.
А по 11-ти секогаш доаѓа 12-ти декември. Со сите нас на број. Не заборавајте.
Се гледаме во недела.
п.с. Пак „чаршаф“ испадна. Некои работи не се менуваат. И подобро што е така.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 20 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by reiter Саб Дек 10 2016, 22:07

вреди да се изгледа


_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 20 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Teo Нед Дек 11 2016, 19:28

ЧЕКАЈ ГО ЌОСЕТО

1 Како да не сме оделе во исти школи. Никогаш не нè учеле дека Гоце Делчев го нарачувал Ќосето за конечно да реши некого. Ние го врзуваме Гоце Делчев со една изјава дека „светот го разбира како поле за културен натпревар меѓу народите“. Не како поле за братоубиствена војна до конечно решение.

Којзнае, можеби Никола Груевски знае некои тајни за Гоце Делчев што ние ги немаме слушнато. Па кога зборувајќи за Заев вика дека Гоце би го нарачал Ќосето „да ја заврши приказната со таков човек“, а во исто време бара да му се даде глас да обезбеди 63 пратеници, што треба тоа да значи? Дека и на тие што не гласале за неговите 63 пратеници ќе им го прати Ќосето “да ја заврши приказната“ со такви луѓе?

Ќосето ли го возел камионот што се движел зад Никола Младенов? Гоце Делчев ли му го пратил Ќосето на Коста Крпач да го растревожи до толку за да се самоубие?

Е сега, Груевски и неговите велат дека не бил добро разбран за Ќосето. Во 21 веќ Ќосето ќе ги решел неистомислениците и политичките противници со силата на пенкалото. Зезааш? Знаеме ние што значи Ќосето. А и да не знаеме, споменикот со камата и со пиштолот в раце сè кажува. Ќосето не стои пред Врховниот суд со пенкало в рака. Стои со кама и со пиштол. Спремен да пресудува. Да решава – еднаш засекогаш.

2 Е ова е вистинскиот напредок на македонската демократија. Во 2016 година да зборуваме за војводи и комити. И не е толку проблем што зборуваме за војводи и комити. Туку што од тие приказни го потенцираме најневојводското и најнекомитското. Слушаме за крв и одмазда. За судбинска битка и „решавање“ на неистомислениците и политичките противници.

Во 2005 година станавме земја кандидат за ЕУ. Во 2008 до толку бевме напреднати, што за малку ќе нè примеа во НАТО. А во 2016 година на индексот на „Фридом хаус“ паднавме од делумно слободна во неслободна земја.

Ако продолжиме со ваква динамика на развој ние брзо ќе се вратиме и поназад од 1991. Во времето на Ќосето.

3 В недела, на 11 декември, тие на кои што им е убаво сигурно ќе гласаат. Но, тие на кои што не им е убаво, и особено тие што досега никогаш не излегувале на гласање, не можат да си дозволат овој пат да не излезат.

Можеби во изминатите 25 години можеле да си допуштат да не излегуваат на гласање. Можеби можеле да си допуштат да речат: „Не ме интересира политика“. Или „ Немам за кого да гласам“. Или „Сите се исти“… Ама, никогаш до сега изборот не бил помеѓу живот во криминална заробена држава, или живот во слободна држава.

Преземи одговорност за својата иднина. Оти само одговорен граѓанин може да бара одговорна власт. Ама и да ја спречи да аздиса.

Ако не ти е убаво, а не излезеш да гласаш, тогаш одговорноста за последиците е само твоја. Тогаш никој нема да ти биде крив ако продолжи да не ти биде убаво. Никој нема да ти биде крив, ако некој друг ти ги реши изборите.

Оти денес ќе ти ги реши изборите. А утре ќе те реши и тебе. Чекај си го Ќосето.

(колумната е објавена на 9 декември – петок во 17.30 часот)
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 20 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Luxor Вто Дек 27 2016, 11:53

КОЈ ИМА ПОГОЛЕМА КОАЛИЦИСКА МОЌ

Слободан Најдовски

За „патриотската“ партија повторно е својствена изреката „маж рекол, маж одрекол“. Плачливо бараат влада на широка коалиција по примерот на Германија која би ја предводел Никола Груевски

Како што е познато, во времето кога Државната изборна комисија ги разгледуваше приговорите за гласањето на 11 декември, кога беше очигледно дека на одредени гласачки места се направени суштински повреди на самиот изборен процес и постоеја неспорни аргументи за повторување на гласањето, ВМРО-ДПМНЕ ја вжештуваше атмосферата вршејќи притисок врз членовите на ДИК. Кулминацијата се достигна во моментот кога беше поништено гласањето на едно изборно место во Гостивар. Никола Тодоров, во името на партијата која се' уште ја предводи владата, парафразирано кажано, изјави дека за нив изборите се завршени, тие нема да учествуваат во понатамошните изборни активности и дека нема да ги признаат резултатите од евентуално повторување на изборите во некои изборни места.

Тој став јавно не го променија ниту по одлуката на Управниот суд да се прегласува во Теарце. Еден дел од граѓаните очекуваа дека ВМРО ДПМНЕ ниту ќе учествува нити ќе ги признае резултатите од повтореното гласање. Но по онаа народната „маж рекол, маж одрекол“, така и во ВМРО-ДПМНЕ - молк. Тие со соопштение во неделата ги потврдија резултатите од кои се гледа не само што активно учествуваа во кампања во Теарце, туку веројатно направија договор со некои од своите „верни до смрт“ партнери од партиите на етничките Албанци.

Изборите завршија и Македонија е во очекување на конституирање на новиот парламент и формирање влада.

Пред отпочнувањето на изборите претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, изјави дека тој ќе има 63 пратеници и дека ќе ја формира новата влада. Некако со подбишега говореше дека во опозицијата се шират лажни надежи дека ќе имало техничка или експертска влада. Тоа го зборуваше во едно од своите интервјуа, бидејќи тој никогаш не излегува на дебата со своите политички противници. Зборувајќи за опозицијата всушност тој праќаше порака за мобилизација на своето членство. Во ВМРО-ДПМНЕ ја немаше убеденоста за максимални ангажирања на пониските партиски ешалони и затоа им беше потребна дополнителна „инјекција“. Сметаше дека задржувањето на гласачкото тело кое му беше верно во минатото ќе му биде доволно за убедлива победа. Но бројките не го покажаа тоа.

Резултатот од изборите покажува дека Никола Груевски не само што не успеа да освои 63 пратеници туку се бореше со силен притисок каков што досега не е виден за да обезбеди 51 пратеник. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ не беше подготвен да се соочи со тој резултат. Тој е навикнат само на убедлива победа. Но овој пат пред себе има политички противник кој точно знае како да го порази Груевски во битката која ја започна уште во 2013 година, кога дојде на чело на опозицијата, а ја завршува деновиве.

Најголемото разочарување кај Груевски следеше во деновите по завршувањето на изборите. Токму (не)масовноста на неговите поддржувачи на протестите пред зградата на некогашниот македонски медиумски џин, „Нова Македонија“ ја докрајчи вербата дека може да „владее“ во државата. Не се покажа успешно ни внесувањето на драматика со пет шест професионални глумци (актери) кои заборавија дека еден од првите филмови кој го гледаат на факултет е оскарoвецот од 1981 „Мефисто“. Разочараноста најверојатно беше уште поголема што подршката изостана од граѓаните на Скопје, пред се' на младите, како негова најголема поддршка во периодот на политичкиот подем.

Ден по изборите моето мислење беше дека ВМРО-ДПМНЕ до последно ќе се обидува со Ахмети и Тачи да искомбинира владино мнозинство. Но тие се соочени со проблемите во сопствените авлии. При изборот помеѓу спас на сопствената партија и Груевски многу поблиску се до одлуката за спас на сопствениот двор.

Соочувајќи се со пропаѓање на планот, а читајќи ги порталите кои се трансмисија на политиката на ВМРО- ДПМНЕ, за „патриотската“ партија повторно е својствена изреката „маж рекол, маж одрекол“. Плачливо бараат влада на широка коалиција по примерот на Германија која би ја предводел Никола Груевски. Но нити Груевски е Меркел, нити Македонија е Германија. ВМРО-ДПМНЕ нема коалициски капацитет за да формира влада, а уште помалку да биде предводник на коалициска влада која ќе има поддршка од сите партии застапени во Собранието. Овој заклучок произлегува од главните задачи на новото парламентарно мнозинство кое треба да го продолжи мандатот на СЈО, да формира Специјален суд и да ја промени политиката во сферата на раководење со буџетот кога е во прашање рационалното и наменско трошење.

Влада ќе формира лидерот кој што ќе обезбеди мнозинство од вкупниот број пратеници. Во овој момент сите аргументи одат во правец дека сегашната опозиција има многу поголема коалициска моќ. Формално претседателот на државата може да игра криенка и да го даде мандатот на партијата од која е предложен за претседател, но тоа само ќе го одложи изборот и за кратко ќе ја продолжи неизвесноста. Ако мисли добро за државата претседателот Иванов треба да биде тој кој ќе каже дека оној што ќе достави полн коалиционен капацитет тој ќе го добие мандатот, а не тој што формално освои повеќе пратеници, а сепак нема доволно за да обезбеди мнозинство во Собранието.

(Авторот е поранешен пратеник)

http://utrinski.mk/default.asp?ItemID=CAC9CAB4FA4A4645863063453BAE9D02
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 20 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Сре Дек 28 2016, 23:21

Нели ти е срам да не лажеш во очи. Прегласувањето во Теарце покажа дека таму имало кражба на македонските гласови од страна на албанските партии. Се согласувам дека поголем број гласови се украдени од СДСМ, окулу 159, отколку од ВМРО на кое му се украдени окулу 60 гласа. Ова под услов да веруваме дека не се работеше за обид со помош на диригирано гласање Албанците да гласаат за СДСМ, а македонските гласови на СДСМ да останат. Но се покажа дека во политиката нема такво собирање, па овој обид резултираше со обединување на Македонците кои гласаа за ВМРО. Многу е веројатно дека така ќе биде прилично масовно и на предвремените избори што се извесни.
Иначе никој не претпоставуваше дека со притисоци преку Косово 70 илјади Албанци, во најголем дел доселеници во Македонија од оваа територија, ќе го дадат својот глас за СДСМ, па од тука се и промашувањата на анкетите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 20 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Luxor Чет Дек 29 2016, 11:53

Кој тоа не лаже во очи Трендо?!?!?!
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 20 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Teo Пон Јан 23 2017, 16:13

Влада под секоја цена!

Бранко Героски

Логично било победник со победник да ја составуваат новата влада. Ова е новата мантра на ВМРО-ДПМНЕ. Ја научија од ДУИ на Али Ахмети. Демек, вмровците победници меѓу Македонците, командантите победници меѓу Албанците. А заборавиле и Груевци и Ахметиевци дека не само што не се никакви победници, туку се најголеми лузери на овие избори.

Инаку, концептот „победници со победници“ навистина е логичен, ако зборуваме за составување влада на федерација. Но, барем според Уставот, Македонија сè уште е унитарна држава, а етничките заедници се конституенти на политичката „нација“. Идејата за која јавно се залага ВМРО-ДПМНЕ е противуставна и директно насочена против унитарниот карактер на државата.

Тоа, бездруго, не треба никого да изненадува. ВМРО-ДПМНЕ е партија што секогаш работела на разградување на македонската држава и договарала федерализација на земјата. Впрочем, ќе потсетам уште еднаш, за да не се заборави – со народни пари, со одлука на владата на Груевски, е платена „анализа“ на Рамковниот договор, во која се заговара федерализација на земјата.

Такви се вмровците на Никола Груевски. После десет години криминално владеење, тие ќе сторат сè што треба, само за да не ја испуштат власта од раце. Ако треба да се федерализира земјата, може! Ако треба да се даде газот под кирија, може и тоа! Само да не се изгубат привилегиите и бандитите да не се соочат со правдата.

А мантрите за патриотизмот? А платформата од Тирана? А лагите на Груевски дека нема да прави влада „по секоја цена“? Не сме го разбрале добро човекот – Никола мислел да состави влада под секоја цена.

Јас сепак се надевам дека дури и тоа нема да му успее.
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 20 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Пон Јан 23 2017, 20:11

Ќе објасниш ли за какво криминално владеење зборуваш. Има ли некакво обвинување барем од страна на вашето обвинителство против некој од ВМРО или ДУИ. Јас знам за две. За штетата од 200 евра на општина Центар и за наводна штета поради уништувањето на опремата за прислушкување на старите телефонски линии кои ги нема повеќе во нашата држава. Доколку навистина мислиш дека има криминал, претпоставувам дека си за распуштање или откази во СЈО поради неспособност. Да се вратам на темава. ВМРО и ДУИ имаат договор потпишан во 2008 година дека ќе продолжат со почитување на договорот што го воспоставија СДСМ и ДУИ во 2002 година. Лично јас сум против два победника. Од порано, за разлика од тебе што прв пат сега спомнуваш таква работа. Но во случајов владеечката коалиција победи на изборите и природно е повторно да состави влада. СДСМ не може да формира влада без ДУИ, а ВМРО може да бира помеѓу ДУИ или БЕСА, ДПА и Алијанса за Албанците. Можна е и коалиција на ВМРО и СДСМ. За жал тешко остварлива затоа што цел на непријателите на Македонија, САД (се надевам дека со доаѓањето на Трамп не повеќе) и земјите што изигруваа слуги на режимот на Обама. Жив ли е Бејли, да прашам. По изборите во САД не сум го слушнал ниту видел.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 20 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 20 of 41 Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 30 ... 41  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот