Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Интервјуа и колумни

+28
alienmk
Flora
Nebula
Albatros
Zhane
SHARENI
nino
Bosonoga
PRVOBOREC
TRAJCHE
OPOZICIONER
Dino
Luxor
Teo
Kalinda
трендафил
tmoro
defo
kiBik
Естир
Arhimed
Фири1
Hamad bim Khalifa
Пат
osa
хан Ацо
Фири
reiter
32 posters

Страна 31 of 41 Previous  1 ... 17 ... 30, 31, 32 ... 36 ... 41  Next

Go down

Интервјуа и колумни - Page 31 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Чет Јун 04 2020, 16:40

“Кластерот СДСМ” откри “вируси” во службите за безбедност и финансии – Горан МомироскиПрисуството на коронавирусот кај потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири на површина извади нелогични и можеби незаконски контакти меѓу кумашинот на Зоран Заев и важни луѓе во светот на македонската безбедност и финансии.
Податоците до кои денеска дојде Телма покажуваат дека препорака за самоизолација од епидемиолозите добиле 33 лица со кои бил во контакт Зекири.
“Дванаесет лица се од неговото семејство без сопругата и тримесечната ќерка. А по контакт со Зекири во изолација завршија вицепремиерката и потпретседателка на СДСМ Мила Царовска, владиниот советник Марјан Забрчанец, министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски. Во домашен карантин е и директорот на финансиската полиција Арафат Муареми и директорот на агенцијата за разузнавање Еролд Муслиу”, објави денеска Телма.
Оваа информација ја отвара дилемата зошто Зекири имал контакт со Муареми кој води една од најмоќните владини алатки за пресметка со бизниси, медиуми и организации кои ги критикуваат Зоран Заев и неговата партија.
Уште поопасна за демократските односи во Македонија е информацијата за комуникацијата која што кумашинот на Заев ја имал со шефот на Агенцијата за разузнавање под контрола на претседателот Пендаровски.
Нејасно е зошто Зекири се среќавал со Еролд Муслиу, директор на Агенцијата за разузнавање за кого веќе се водат два предмети во Антикорупциската комисија.


Зекири не смеел да има приватни контакти со Муслиу затоа што е член на Собраниската комисија за надзор на работата на службите за безбедност затоа што приватна комуникација на член на комисијата со директорот кој е под надзор фрла сенка на целиот систем за контрола на тајните служби и е директно спротивен на препораките на Прибе и ЕУ.
За кои цели на еден месец пред изборите кои ги најавува СДСМ вториот човек во партијата се среќавал со шефови на тајна служба и финансиска полиција, инаку двајцата кадри на СДСМ, пред се треба да кажат инволвираните.
Објаснување должи и претседателот Пендаровски кој или дозволил комуникација на Муслиу со партиски потпретседател или воопшто не знаел дека директорот на АР на своја рака се среќава со Зекири.
Во двата случаи шефот на државата е ставен во незгодна ситуација правно или етички.
Детали за средбите може да даде и техничкиот премиер Оливер Спасовски под чија капа номинално е финансиската полиција.
Кој на Муареми му дозволил да се среќава со Зекири и дали тие средби биле приватни или службени односно партиски може да открие и Јавното обвинителство кое исто така по допрен глас може да истражува за партизација и нарушениот систем за безбедност и во Македонија.
Доколку тоа не се случи извесно е дека одговорот ќе дојде од странските набљудувачи кои во пресрет на почетокот на преговорите со ЕУ детално и ревносно ги следат злоупотребите на државните механизми за партиски цели и кои до авторот на овој текст ги доставија своите забелешки за “(не)европскиот начин на однесување” на дел од партиските функционери и високи државни функционери одговорни за стратешки прашања во државата.

https://expres.mk/klasterot-sdsm-otkri-virusi-vo-sluzhbite-za-bezbednost-i-finansii-goran-momiroski/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 31 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Luxor Чет Јун 04 2020, 18:32

На мрднатиов Момиривски странските набљудувачи му ги доставиле своите забелешки. Нека му каже некој дека мегаломанијата придружена со психопатско лажење е болест.

4-та епизода од ТЕЛЕНОВЕЛАТА “Од ТЕРЕТАНА во КАФАНА”
4 јуни , 2020
Епизода 1: Отиде во теретана кога сите седеа дома, ама не вежбал, само земал опрема?!

Епизода 2: Отиде на Водно кога сите седеа дома, ама тоа е одраз на немирниот дух на еден “пропаднат спортист”?!

Епизода 3: Пак отиде во теретана да вежба кога сите седеа дома, ургирал кај контакти во МВР за снимки кои наводно се стари и на крај замислете сè се должело само на “отсјај”?!

Епизода 4: Од теретана право во кафана!

После четвртава епизода во која главниот лик седел во затворен дел од кафеана во “Дебар Маало”, додека пазарните инспектори повеќе од 2 часа биле попречувани да ја вршат работата затоа што тој спротивно на сите протоколи уживал во магијата на боемскиот живот, неизбежно се наметнуваат неколку прашања:

Има ли крај оваа трагикомична теленовела со лидеров кој гради успешна актерска, а неуспешна политичка кариера?
Како може незаштитен и неупатен да оди во кафана, а на избори не може да оди заштитен?
Помислил ли како се чувствуваат неговите соработници и партиски колеги кои му стојат како параван на прес-конференциите секојпат кога ќе слушнат за некој негов нов испад и инфантилно однесување?
Каков пример во услови на пандемија им дава на граѓаните првиот човек на најголемата опозициска партија, претендент за мандатар?
Кое ниво на разгаленост и вообразеност е тоа човек да не може да се воздржи од теретана и кафана, додека некои други професии веќе три месеца немале слободен ден за да си го видат семејството?
Дали како одговорен лидер наместо кампања за придржување до мерките води кампања “Дружете се, уживајте, после ќе бришеме снимки и ќе ургираме?!”
Дали еден претендент за премиер смее во услови на пандемија да изјави дека протоколите биле нови и не му биле доволно познати, дали неговото наводно незнаење го амнестира од одговорност за последиците кои може да ги предизвика со своето незрело однесување?
Со кое право некој кој не ги познава елементарните правила за однесување во време на пандемија излегува на прес-конференција да ја критикува работата на експертите во Комисијата за заразни болести и министерот за здравство?
Дали барем добро си поминал во кафана вчера кога имаме една од најцрните бројки од почетокот на епидемијата, бидејќи е познат како некој на кого здравјето на граѓаните му е на прво место?
Ќе се повлече ли за да отстапи место на некој кој има капацитет да ги апсолвира сите протоколи и мерки бидејќи ваквиот потценувачки однос кон интелигенцијата на граѓаните ја влече целата партија кон дното?
Наместо спасител кој требаше да го дистанцира ВМРО-ДПМНЕ од груевистичкиот режим и да ги санира направените штети по имиџот на партијата, се чини дека партијата доби некадарен лидер кој со својата изразена ароганција и желба за висока функција ја води партијата кон точка од која тешко ќе има враќање назад?!
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 31 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by SHARENI Пет Јун 05 2020, 20:39

Пановски: Во моментот кога згрешил, спремен е да искаже сила и 2.5часа да држи кафана во заложништво
5 јуни , 2020
Бил фатен во кафана. Голема работа.
Поголем проблем е што 42 годишен човек, универзитетски професор не бил доволно информиран за мерките за справување со вирусот.
Втор и поголем проблем е што лидер на опозиција која цело време кажува дека мерките не се добри всушност призна дека не ги знае мерките.
Трет и уште поголем проблем е дека како лидер на опозиција во моментот кога згрешил, спремен е да искаже сила и 2.5часа да држи кафана во заложништво. Тогаш, што можеме да очекуваме ако стане премиер?

ФБ статус на Мартин Пановски
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 845
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 31 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by osa Пон Јун 08 2020, 13:56


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 31 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by PRVOBOREC Пон Јун 08 2020, 22:08

Пановски: Јас чекам од опозицијата да даде мерки, многу ретко дава мерки бидејќи докторите излегуваат и за Заев зборуваат
8 јуни , 2020

Проф. д-р Никола Пановски во вечерашното издание на “Топ тема” на Телма телевизија објасни дека најголема штета на ситуацијата со епидемијата прават оние кои не ги почитуваат мерките, а според него најстрашна е онаа категорија која воопшто не верува дека коронавирусот постои.

“Верувајте има и доктори кои не веруваат во коронавирусот и до тој степен не знаат колку не знаат што и на Фејсбук пишуваат за тоа. Исто како што гледаме сè уште слики дека по населби се прават родендени со 50 луѓе. Замислете до каде е работава кога лидер на партија вели дека не ги знае мерките, а професор е на факултет и тој со него од МВР исто не ги знае мерките, што останува на населението тогаш, треба да ги разбереме луѓето. Ако тој вика не знам какви се мерките во ресторан и дека не може да седи внатре, како тогаш очекуваме други да ги знаат мерките?!

Јас чекам од опозицијата да даде мерки, многу ретко дава мерки бидејќи докторите излегуваат и за Заев зборуваат. Што има доктор стручњак да зборува за Заев, а зборува за епидемија? Еве јас кажувам што требало да се направи пред две недели, а што треба да се направи сега. Тие ја имаат таа сила да побараат нешто да се направи. Кажуваат за некакво тестирање, а и самите не знаат за кое тестирање, кој да се тестира? Малку ли се тестираат по 1200 на ден? Кои се тие што се испуштени што не се тестирани? И тука е измешана таа техничка влада која има проблем во функционирањето” – истакна Пановски.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2457
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 31 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by osa Пон Јун 08 2020, 23:38

dobra kolumna

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 31 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Dino Нед Јун 14 2020, 14:10

BRAVO!
Интервјуа и колумни - Page 31 Img_2069

Кој си поигра со судбината на илјадници лица кои според номенклатурата на Агенцијата за вработување се нарекуваат пасивни баратели на работа? Ставањето во тој кош, не само што не им донесе работа, туку напротив двојно ги онеоправда, па така сега нема да добијат ниту платежна корона картичка. Како се дошло до констатацијата дека пасивните не заслужуваат “малку внимание од државата”? Се прашал ли некој што се крие зад тоа? Можеби разочараност од неажурноста на државата да им најде пристојна работа? Што ако некој е болен и не може да прифати преквалификување, па затоа избрал да се пријавува само заради здравствено осигурување, а го издржува некој друг?

https://www.slobodenpecat.mk/em-nevraboteni-em-diskriminirani/

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 31 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Nebula Нед Јун 14 2020, 18:20

Podatocite se od april 2019. Bidejki poslednite podatoci govorat deka brojot na nevraboteni so otpustanjata zaradi krizata od 160 vo april 2020 verojatno pak se vratil na okolu 200 iljadi a vodejki smetka deka soodnosot pomegu aktivni i pasivni barateli na rabota ne e smenet sdsm so merkite promasil celna grupa od okolu 100 iljadi glasaci. Alarmantno poveke ako gi broime i potencijalnite glasovi od nivnite semejstva.

Интервјуа и колумни - Page 31 Img_2087

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 31 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Нед Јун 14 2020, 19:30

Nebula напиша:... sdsm so merkite promasil celna grupa od okolu 100 iljadi glasaci.
Мислев дека моите пари се користат за да им се помогне на тие што им е потребна помош во време на пандемијата. Колку што разбирам ти мислиш дека моите и парите не граѓаните на Македонија СДСМ ги користи за изборен поткуп. Инаку не би имал ништо против да земат некој денар и моите колеги, пензионери, тие со помали пензии, за зголемени трошоци со короната. За маски, ракавици, средства за дезинфекција, за такси (избегнување автобуси) и други дополнителни трошоци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 31 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by PRVOBOREC Вто Јун 16 2020, 13:05

Интервјуа и колумни - Page 31 Img_2538

Кога ќе ги видите двата „пресудни“ услови што ги поставил лидерот на опозицијата – а кои на негово инсистирање биле исполнети! – за да се закажат избори на 15 јули, јасно е дека нечии уши, повторно, биле добро истегнати за да се закажат и овие избори во јулскиот рок, наспроти желбата на ВМРО-ДПМНЕ до нив да не дојде.

Имено, под еден, да имало „здравствени протоколи за гласање“ – бидејќи „злосторничката СДСМ“ имала намера да наложи, во ек на пандемија, секој гласач поединечно да мора да се бакнува, во уста, со сите членови на избирачките одбори, но бескомпромисниот настап на опозицијата – браво! – го спречило тоа кобно сценарио на власта, па сега ќе мора да се носат маски и да се внимава на дистанцата… И, под два, да има вообичаена странска набљудувачка мисија, со што е осуетен обидот на СДСМ масовно да ги фалсификува изборите зад грбот на странците, ама сега нема да може, бидејќи ВМРО, во соработка со Брисел, Стразбур и Вашингтон, навреме ги разобличи!

https://civilmedia.mk/guski-vo-predizborna-magla/

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2457
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 31 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Вто Јун 16 2020, 14:53

Не верувам дека Сашо Ордановски е будала и не памети кои беа условите на СДСМ за изборите во 2016 година. Повеќе изгледа дека мисли дека има други будали или луѓе со кусо помнење, па за нив го наменил напишаното. Не спомнува и дека СДСМ сакаше да оди на избори со избирачки список што не е ставен на јавен увид како што предвидува законот. Во ДИК нема лекари, па затоа сакаат лекари да го напишат протоколот. На пример на изборите не може да се носат ракавици затоа што има прскање со спреј, хартиените коверти за тие што гласаат дома се тешки за дезинфекција и сигурно има многу детали што треба да ги напишат не како препорака, туку како обврзувачко однесување на време на изборите.
За крај да прашам колку наши пари владата на СДСМ им додели на Цивил медиа?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 31 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Сре Јун 17 2020, 19:50

Дебар го спасивте – БРАВО! На Скопје – капитулиравте!

Македонија до денес беше последната држава во Европа со херметички затворени граници. Македонија е европски шампион по бројките за новозаразени лица од ковид-19, но и со најголем процент на смртност во регионот. И, сето тоа во услови кога нашите надлежни органи се лидери во регионот по успешност, како што, впрочем, сами се промовираат. А замислете каде ќе бевме, да не беа лидери..?

А почнаа добро: покажаа смиреност, сигурност, добро менаџирање и навремени потези. Ја стишаа пандемијата во почетна фаза, но со тек на време некако им се отргна од контрола. Станаа попустливи, неодлучни, и ако сакате, неспособни да продолжат, како што почнаа. Па оттука, целата борба со Короната ми наликува на некоја фудбалска „утакмица“ која што македонски тим би ја играл против некоја германска екипа.

Поведоа со 1:0 уште на почетокот, иако првото полувреме воопшто и не се играше на „Градски“, туку во Дебар. И забија на Короната гол уште во првите 10 минути. Дебар со навремените мерки, со тоталниот карантин – беше спасен. Се држеа добро во првото полувреме, имаа шанси за уште некој гол. Короната опасно напаѓаше, но полетноста на нашите играчи не дозволи голот да биде начнат. И наместо да направат стратегија за второто полувреме, тие славеа во соблекувалната, се опија од првичниот успех. Заборавија дека натпреварот не завршува тука.

Само што почна вториот дел, нашите уште несвесни дека натпреварот продолжил, примија 3 гола, уште во првата минута. Првиот гол го примија со лошата пиарџиската логика: што помалку тестирања – помалку заболени. Почнаа луѓе да им умираат пред клиники и по дома, заради тоа што не биле доволно сомнителни за тест. Вториот гол го примија во Куманово. Локалната власт очајно молеше за конкретни мерки во овој град, нашите се правеа глуви. Играа на слепо!

Откако збувна епидемијата и се рашири низ цела држава, одлучија да реагираат. Доцна! Веќе 2:1 за Короната! Третиот гол им го бапнаа заради голема несигурност на одбраната и нејасната стратегија: ќе се гради колективен имунитет или ќе не окупираат со полициски час. Де малку ќе не затворат, па ќе не подотворат, па пак ќе не затворат. Им се случија пропустите со споените викенди. Им скрши од глава попустливоста кон верските заедници. А Короната си продолжуваше да гази со сите сили. Нашите се однесуваа како натпреварот веќе да завршил и се задоволија со пораз од 3:1, тешејќи се со тоа дека другите загубиле со повисок резултат и дека овој мал пораз е всушност голема победа на нашето здравство, нашиот систем и нашите одбрани борци против Короната.

Но Короната не мислеше така! Во неколку минути заби 30 гола. По 10 за секоја од трите економски мерки на Владата. Бизнис заедницата, синдикатите, работниците… сите беа незадоволни од нејасните мерки, тешко применливи и речиси недостапни за повеќето. Се играше само 10 минути од второто полувреме, а Короната веќе водеше со 33:1. Сега и главниот центрафор Филипче, кој дотогаш и некако се обидуваше да ги врати во игра соиграчите, се изгуби во сивилото на целиот тим.

Публиката која дотогаш даваше широка поддршка со ракоплескање и навивање (додуша многу од нив тоа го правеа и диригирано), почна да негодува, да свири, да вика. Наместо, да се соземат и да се обидат да го ублажат поразот, нашите почнаа да ја обвинуваат публиката за сопствената неспособност.

Короната не застануваше, почна со втор бран напади. Главниот центрафор убедуваше дека вториот бран ќе заврши брзо, но не беше така. Страшни бројки на новозаразни, луѓе умираа… Примаа по 2-3 гола на секој напад на Короната. Гол со пета, меѓу нозе, меѓу уши… Почеток на 80-сетата минута веќе Короната водеше со 75:1. Нашите играчи тотално немоќни, спасот го бараа во нови избори, веќе натпреварот не им беше интересен. Короната го искористи тоа и заби уште 25 гола за кратко време. Резултатот веќе гласеше 100:1. Публиката го напушта стадионот со пцуење. Натпреварот сè уште трае. Сигурно ќе има и трето полувреме. Ќе лапнат нашите уште 100 парчиња, ако нешто не се промени: во стратегијата или во играчите или во тренерот!


Никола Тасев

https://plusinfo.mk/debar-go-spasivte-bravo-na-skop-e-kapituliravte/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 31 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by osa Вто Јун 23 2020, 22:48


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 31 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by osa Вто Јун 23 2020, 22:48

bravo Trichko ...jaka kolumna

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 31 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Саб Jул 18 2020, 11:09

Неопределената Македонија “у лер“

Ѓорѓе Балашевиќ има едни стихови, вели ‘‘ свадба беше ко свадба и шта да се прича, парада пијанства и кича,... и позната цура у белом‘‘. Поминаа изборите на кои повеќе се гледаше како на монитор во некоја маалска кладилница, отколку на судбински консеквентна битка на султанати. Се е речено кај Џоле у песните. ‘‘ Широк осмех и златан зуб‘‘, работава. Секако на политичкo ниво. Метафора. Сите ние кои џвакаме бурек во јавноста сме во овој филм некакви своевидни, политички и социјални   ‘‘Васа Ладачки‘‘.

Над стадото Мојсеево по земјата македонска лебди голем знак на чудилник ( извичник) и тоа над повеќе од пола нив. Вели што ли се случува со пола Македонија? Зошто не гласаше. Зошто нема свој став изразен со излезеност и гласање? Се шири реа на траор над житното поле огреано со сонце како во филмот ‘‘Гладијатор‘‘ кога чекори по житото враќајки се дома.

Диоптерот ми  вели дека на овие избори гласаа само партиските следбеници, пензионерите што се среќни дека уште ги има на избирачки список ( на пр. мајка ми), ‘‘интересџиите‘‘ и оние кои се плашеа дека некој може да ги фати у лага ако се колнат дека гласале, а у суштина кењаат гурабии. Тоа се оние кои лапнале по нешто, па им стои у гркљан.

Зошто Македонија има толкав број на неопределени, воедно и незаинтересирани за гласање? Мојот личен став е дека масата е сита ‘‘ политичког свега и свачега‘‘ и дека очајот од ситуацијата во која се наоѓа државата им изгледа нерешива енигма со политичка постава која во својот ветувачки бледолик, цело време пука во воздух со куршуми кои немаат реално пробојна моќ во ментумот на еден обичен граѓанин. На оној што размислува со сопствениот мозок и кој не е само статистичка бројка.

Овие избори беа аждер за малите политички партии и оние кои сметаа дека со Голијат може да се справат само со пцуење мајка. Султанатите потврдија дека сеуште се султанати. Не се заебаај со нив! Арно ама, до кога? Е!,.. тоа е прашањето кое сами на себе си а богами и јавно го поставува таа огромна неопределена маса која не излезе да гласа. А да излезеше, дури тогаш прашањето од милион долари ќе беше како ли ќе изгледаше резултатот на крај.

Криво ми е што Интегра не доби шанса да ја поврзе Струмица со Охрид со супер модерен воз. Дали сме сведоци дека имаше многу ‘‘Интегри‘‘ кои само ја изгризаа гласачката кутија беспредметно во време во кое пресудноста на одлуката треба да значи некаков спас и растерување на политичката неуспешна смрдеа на безнадежноста? Да! И ако на сите тие им го додадеш бројот на неизлезени од разни причини, битката останува исклучиво двополарна на ниво на гласање на партиски војници и ‘‘остатак стада‘‘.

Кој победи!? Сите и никој! Тоа е единствената реална оценка. Реалната слика на резултатите од изборите кажува дека не сме мрднале ниту една педа од минатите избори. Истовремено кажува дека ВМРО не е политички паднато на колена како што најавуваше актуелната власт. Дека после изборите ќе оди во историја. Извини дечко, за оној што знае да чита арапски бројки, да го потсетиме дека во политиката разликата во само два пратеника е еквивалент на ‘‘пата – пата‘‘ ситуација. Да расчистиме, не фаворизирам никого. Само констатирам реална ситуација. А таа вели дека СДСМ не успеа ‘‘да го нокаутира‘‘ ВМРО како што најавуваше. Успеа само да добие ‘‘на поени‘‘. NON HABEMUS NOKAUT!


ВМРО не ми е ни брат ни сестра ни фамилија ни финансиер ни касиер! Но, реалноста е таа!

Во здравите држави кои негуваат здрава парламентарна демократија разликите се секогаш по евидентни. Кај нас е бледило во трка на спасители на Македонија кои барем досега покажаа дека нешто мора да стават на масата за јадење ама да е ново, калорично и да е посакувано. Голема трагедија е тоа што некој само десно ориентираните партии ги третираат како популистички. Се е популизам. Само зависи да простите ‘‘ кој курац у кое паковање иде‘‘.  Популизам е и кога му се обраќаш на народот макар со зборовите ‘‘ добро утро Македонијо, добро утро народее‘‘! Јас сум тој за кого треба да гласаш, затоа што јас сум твојот политички ‘‘ Исус спасител‘‘!

Проклето неблагодарно е во Македонија да си реален. Злонамерници ми забележуваат во стилот на ‘‘ аман бе ти Шиптар иди оговарај ги и пиши за своите‘‘! И кога велам ‘‘ а бе ајван, сите сте вие мои‘‘, мислат дека сум Хипокрит! Не! Јас сум граѓанин на ова поле врз кое пече сонце исто колку и мене и тебе. Остај ги ти ‘‘ Шиптарите‘‘. Таа страна е приказна за себе. И не се плаши! Со влезот во НАТО границите на Македонија се забетонирани. Тоа што можам и морам да го признам е податокот дека ‘‘ секој игра оро околу сопствениот огин‘‘. Тоа е за современа македонија долгогодишна рак-рана. До сега со здрав разум ќе изградевме држава на која Швајцарија можеше вода да и носи. ( фигуративно).

Елем, по моја проценка на Македонија и претстои еден период на ‘‘кој ќе го вие шамивчето‘‘ на орото наречено македонска политичка стварност. Резултатите се такви што комбинаториката е виножитна и дека се може да се случи ако се случи. Но! Ајде да промучкаме малку мозак и да си признаеме дека не е неверојатно ако од повеќе причини догодина на локалните избори ќе има повторно предвремени парламентарни. Се на купче и ‘‘ трета мајка‘‘ политички ‘‘ Шеш – беш’’!
До тогаш, невидливиот непријател кој коси а се вика Ковид – 19 ќе не стави сите нас во ситуација да сакаме-не сакаме мораме со заеднички сили да ја спасуваме македонската социјална стварност.

ЈАВНА ОПКЛАДА: догодина локални и парламентарни избори! Ама биле предвремени! А бе дај не кењај! Ај размисли ! А до тогаш!? Една убава широка коалиција  у која има само една филозофија! Таа се вика ‘‘ спашавај дупе од Корона и од сиромаштија‘‘! Таман до тогаш и многу нешта ќе се искристализираат, или барем сликата ке биде појасна па и оние за кои пишавме дека се неопределени ќе се определат дали се ‘‘ метро или стрејт‘‘ ( мала шала).

Во меѓувреме државата ќе убаци ‘‘ у лер‘‘ а народот ќе ја бутка колата како и секогаш. Народот си навикнал да го дупиш. Кога сакаш, како сакаш и колку сакаш.  Вози Мишко и не таласај!

Агим Јонуз


https://vecer.mk/node/511686

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 31 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by OPOZICIONER Вто Jул 21 2020, 18:26

OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 31 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Albatros Вто Jул 21 2020, 18:33

Samo sumiranje na nekoi izjavi, nisto novo ili konkretno.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 31 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Вто Aвг 25 2020, 19:00

Се што во предизборие рекол дека нема да биде, по пазарот за да дојде на власт Заев го исполнил. На сите им продава што може да продаде македонско. Исто ќе биде и со наводното дека нема северномакедонец од албанско етничко потекло да биде премиер. Не велам дека не смее да биде ако тоа го заслужува, но ако тоа е резултат на пазар на кој Заев врши распродажба на се македонско за да дојде на власт, не би рекол дека тоа е добро за иднината на Македонија и односите во неа. Интересено отворено писмо од Сашо Тасевски до Груевски.

ПИСМО ДО ГРУЕВСКИ
Груевски друже,
Многу сум ти кабает. Кога владееше пишував против тебе нон стоп, ти се намерачив некако. Ти пишав и едно писмо колумна, имаше 70 илјади прегледи колумната. Од гомно подоле те направив, сега гомна со две раце да јадам. Како рука не ми се исуши тогаш.
Требаше друже да си останеш на власт уште 50 години. Ни лук јал, ни ќебапи. Вака те сменија и си замина. Будаливе веруваат во багажник си избегал, ама ти со авион си отиде ко господин.
Што да ти кажам?
Како да те погледнам однапред? Како да те погледнам одзади? Срам ми е.
Овие што те сменија, за срамно влакно на магаре не ги бидува. Се спроведоа ко што им рече. Сменија име, презиме, продадоа историја, идентитет, народ, малцинството наше кај соседите, децата и внуците ги продадоа и нивната идна челад. И Тиранската платформа најзгора ја спроведоа. На вакви квислинзи и оној вистинскиот Квислинг Норвежанецот би им позавидел.
Ама сврши песната. Бидна. Македонија роди копилиња кои ја раскрчмуваат секоја секунда, илјадници секунди во денот.
И ништо не успеаа да докажат против тебе. Ниту едно кривично дело врзано за оние тешки милијарди кои наводно си ги украл. Така се колнеа, гавран јазик да им исколва. Мозокот одамна им е исколван.
Ти како си? Како е времето во Пешта? Овде е темно, секој ден е ноќ да му ебеш матер.
Ти поседи си таму уште некое време, па врати се, ко ќе ти здосади. Ќе те пречекаме со георгини или вртипоп, зависи колку пари ќе ни останат до твоето враќање. А како тргнало, изгледа голи и боси ќе те пречекаме.
Тоа е друже. И ако можеш прости..!

https://denesen.mk/tasevski-mu-pisha-na-gruevski-druze-prosti-ako-mozesh-ovie-se-sprovedoa-kako-shto-kaza-rakata-da-mi-se-isusheshe-minatiot-pat/


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 31 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by SHARENI Вто Aвг 25 2020, 19:30

Znaci pametna odluka bese sto ja trgnaa neutrovmranata od direktor.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 845
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 31 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Вто Aвг 25 2020, 20:51

Тоа што ти не си лут на Заев што те излажа, исто како што го излажа и Тасевски дека нема да се менува Уставот поради промена на името (додека дише, нели?) или дека не постои Тиранска платформа, не значи дека нема и луѓе што се срамат што излегло дека се будалетинки што му верувале на лажго. Ако добро те разбирам мислиш дека ако некој признава дека бил излажан мора да е ВМРОвец. Ако е горд на тоа што бил будалетинка и поверувал на лажго тогаш е СДСМовец.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 31 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by SHARENI Сре Aвг 26 2020, 13:05

Neutrovmranata place samo po direktorskoto mesto isto kako site drugi neutrovmrani koi navreme sfatija deka Grujo paga pa se prefrlija vo sarenata nadevajki se deka SDSM ke im gi ispolnuva zelbite a oni ke se baskarat ko u Grujovo vreme. A znaci li toa sto ti striktno ne izjavuvas deka si lut na Zaev oti kako sto velis te izlazal deka si SDSMovec?
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 845
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 31 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Сре Aвг 26 2020, 21:27

Дали треба да разберам дека сметаш дека е нормално тоа што Заев ЛАЖЕШЕ дека додека дише нема да се менува Уставот поради промена на Уставното име или дека со Преспанскиот договор ќе добиеме датум за преговори со ЕУ. Погледни на форумов и ќе видиш дека јас пишував дека Преспанскиот го турка САД преку македонската квислиншка влада само за да не упикаат во НАТО и дека немаме никакви гаранции ни за нормален, а камо ли за забрзан влез во ЕУ како што веруваа следбеницитре на Заев. Не навлегувам во мотивите на Тасевски, но тврдам дека тоа што го напишал е вистина на која сме сите сведоци. АКо се обидеш наместо во тоталитаристички стил (фашистички или комунистички) наместо да дискутираш за напишаното да го нападнеш пишувачот, би можел да дискутирам. Ајде ќе се обидам да дискутирам со факти. За почеток ќе те прашам дали мислиш (како Заев) дека Александар не бил Македонски туку Грчки, дека цар Самоил е Бугарин, дали ако така договори Заев ќе мислиш дека Гоце Делчев и татко ти, дедо ти или ти самиот сте биле Бугари пред Тито (или Груевски) насилно да ве претвори во Македонци?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 31 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by SHARENI Сре Aвг 26 2020, 23:17

A dali jas treba da razberam deka so toa sto izbegnuvas da odgovoris na prasanjeto premolcano se soglasuvas so Zaev? Iako ic ne mi e griza za toa so sto ti se soglasuvas ili ne. Ama e smesno toa sto go branis Saso i negovoto licemerie so baranje diskusija so fakti. A fakt e deka na Saso ne mu precese nisto od toa za koe pisuva sega pred da go smenat od direktor. Licemerie pusteno na najjako.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 845
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 31 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by трендафил Чет Aвг 27 2020, 20:46

Секој има право на промена на мислење. И јас пред неполн половина век бев член на СДСМ (во време кога Заев не бил роден), а од тогаш не сум член на ниту една партија. Во моментов пишуваме за различни работи. Јас за содржината на напишаното во кое се гледа дека Заев изврши изборна измама, односно лажеше дека ќе направи едно, а правеше друго. Јас не бев измамен и не гласав за него. Сашо Тасевски очигледно бил. Можеби е и сменет од директорското место без причина или на брутален начин. Не знам и помалку ме интересираат личните од националните проблеми. Лично не ме лути тоа што Заев и неговото стадо се откажаа од најголемиот дел на македонскиот идентитет, туку затоа што го задржавте името Македонци со намера да се обидете да го загрозите и мојот идентитет и идентитетот на другите Македонци што не се за продавање. Според последните избори сепак таквите Македонци како мене се побројни, па затоа ВМРО е најбројна партија во Собранието со 42 пратеника.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 31 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Luxor Чет Aвг 27 2020, 21:01

Си одговорил и сега е доволно со спамирање на темата. Секој нареден пост што нема да биде колумна или интервју ќе биде избришан.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Интервјуа и колумни - Page 31 Empty Re: Интервјуа и колумни

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 31 of 41 Previous  1 ... 17 ... 30, 31, 32 ... 36 ... 41  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот