Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Разни вести од Македонија

+32
misterija
delta
Albatros
nino
TRAJCHE
PRVOBOREC
Viktor
Bosonoga
Dino
Комита
OPOZICIONER
SHARENI
Teo
Luxor
ribar1
IVA
трендафил
Arhimed
Sotir
Фири23
Естир
Пат
kiBik
Dadeda
tmoro
Kalinda
хан Ацо
Фири
defo
reiter
osa
Hamad bim Khalifa
36 posters

Страна 35 of 37 Previous  1 ... 19 ... 34, 35, 36, 37  Next

Go down

Разни вести од Македонија - Page 35 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Dino Сре Јан 08 2020, 20:31

Oni ke lapnat 6 milioni vie karajte se koj da pobedi.

ЗА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ ПЛАНИРАНИ 9,3 МИЛИОНИ ЕВРА
Ирена Каревска сре, 08.01.2020 | 5:24 pm 0 Коментари
Повеќе од 6 милиони евра од државниот буџет ќе се трошат за партиски реклами за претстојните избори. Државната изборна комисија за организација на изборите планира да потроши околу 9,3 милиони евра, а две третини од нив ќе се трошат за медиумски кампањи.

Dino

Број на мислења : 621
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 35 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by TRAJCHE Чет Јан 09 2020, 17:47

Dpmne vinovni za upadot vo parlamentot.

Разни вести од Македонија - Page 35 Img_2027
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 631
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 35 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Zhane Пон Јан 13 2020, 17:31

Stevo so cestitki za medenite.

Разни вести од Македонија - Page 35 Img_2016

Zhane

Број на мислења : 159
Join date : 2019-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 35 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Dino Пон Јан 13 2020, 17:39

Sea i rskomearite utre i radosta da bide komplet.

Разни вести од Македонија - Page 35 Img_2012

Dino

Број на мислења : 621
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 35 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Dino Чет Јан 16 2020, 18:21

Majka Makedonija, za narodot makea.

Разни вести од Македонија - Page 35 Eoay4-10

Разни вести од Македонија - Page 35 Eoaj9e10

Dino

Број на мислења : 621
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 35 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Dino Чет Јан 23 2020, 10:32

Koj i da dojde na vlast ovoj se taka ke si sere poso bez siptari nema vlada. Разни вести од Македонија - Page 35 Img_2015

Dino

Број на мислења : 621
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 35 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Dino Саб Јан 25 2020, 13:51

Ova e samo tocno. Ama pa site so se silat partiski valda imat nekakov interes.Разни вести од Македонија - Page 35 Img_2016

Dino

Број на мислења : 621
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 35 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Teo Чет Фед 06 2020, 18:52

Ova se rezultatite od glasanjeto za zabrana na uvoz na otpad. Od 102 prisutni ZA glasale 62. Pochit za tie shto glasale bez razlika na koja politichka opcija i pripagjaat. Ostanatite se sram za drzhavata i narodot shto gi plakja.

Разни вести од Македонија - Page 35 Eqg1bk10Разни вести од Македонија - Page 35 Eqg1bk11Разни вести од Македонија - Page 35 Eqg1bk12
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 35 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by OPOZICIONER Пон Мар 02 2020, 11:01

Eve kako se bori protiv zagaduvanjeto. Bravo za gradonacalnikot Silegov i SDSM.

Разни вести од Македонија - Page 35 Img_2082
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 908
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 35 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by TRAJCHE Пон Мар 09 2020, 22:49

Интегрален текст од обраќањето на претседателот на СДСМ, Зоран Заев на 24-от Конгрес на СДСМДругарки и другари, Социјалдемократи,

Почитувани претседатели и претставници на политичките партии од Коалицијата вечерва овде присутни со нас.

Почитувани делегати, почитувани гости, почитувани граѓани,

Добредојдовте на 24 Конгрес на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија.

Добредојдовте на Конгресот на нашата партија предводник на промените, партија која го унапредува политичкиот плурализам, партија на прогресот во Северна Македонија, партија која работи за сигурна македонска иднина.

Денес, СДСМ и сите ние кои сме дел од неа ги продолжуваме одговорните и државотворни политики што водат напред, кон интеграција, кон развој, кон подобра иднина на сите граѓани.

Две и пол години СДСМ ја предводи власта. Две и пол години државата, општеството напредуваат во секое поле.

Правиме пресврт на подобро.

Во 2016 најавивме концепт со кој парите ги враќаме назад кај граѓаните.

Денес, тој концепт е целосно исполнет.

- Укината е радиодифузната такса.
- Воведовме евтина тарифа на струјата за помали сметки во семејствата.
- Ги намаливме трошоците за катастар, за адвокатски, нотарски и извршителски услуги.
- Сериозно ги намаливме и казните за физичките лица.
- За 300 отсто ја зголемивме социјалната помош, го проширивме опфатот на детски и образовен додаток, а воведовме и социјална пензија.
- Субвенциите за земјоделците ги зголемивме и ги исплаќаме навремено, а 55.000 земјоделци набавуваат нафта за 30 отсто поевтина.
- Над 8,5 милиони евра враќаме директно на сметките на граѓаните преку мерката мој ДДВ.

Но освен намалување на трошоците, сериозно бевме посветени на раст на сите плати и пензии.

Ветивме просечна плата од 30.000 денари за цел четиригодишен мандат. Денес, само по две и пол години таа е близу 27.000 денари. Ветивме минимална плата од 16.000 денари за цел мандат. Денес,после две и пол години таа е 14.500 денари.

Пензиите годинава пораснаа за рекордни 722 денари, а со усогласувањата ќе пораснат и до 900 денари до крајот на годината. За две и пол години вкупното покачување на пензиите е поголемо од 1740 денари.

Нашите успешни економски политики се препознаени и потврдени преку сите економски параметри.

Последен доказ е растот на БДП од 3,6 отсто за 2019 година што е повеќе од проектираните за истата година 3,5 отсто.

Да потсетам, пред нецели три години, државата ја затекнавме во финансиски колапс, БДП беше минус 1,8 отсто.

Стапката на невработеност ја донесовме на историски минимум од 16,6 отсто, расте извозот, расте и индустриското производство.

Сето ова го постигнавме додека решававме децениски, тешки прашања. Сите добро знаеме, го исправивме патот напред за нашата татковина. Кревавме плати додека ја враќавме слободата. Нема веќе страв. Нема медиуми под диктат. Нема газење врз луѓето. Напротив, има вложување во луѓето. Парите одат кај народот, а не во стиропор фасади, жални врби и галии.

Државата од изолација и стагнација ја донесовме на патот на евроинтеграциите.

Денес, нашата убава земја, Северна Македонија, е 30 земја членка на НАТО, и на чекор пред започнување на преговори со ЕУ.

Од држава скарана со сите соседи, денес сме држава пријател со целиот регионот и со светот.

Во некои сегменти остана уште многу работа.

Еден од нив е правосудството.

Сериозни чекори презедовме за да спроведеме реформи што треба да го зајакнат капацитетот на правната држава.

Требаше време, но по серија реформски закони, конечно донесовме нов, ефикасен и современ Закон за Јавно обвинителство. Предметите ќе имаат завршница. Политичарите остануваат настрана од обвинителите и судиите. Нема скриени амнестии. На некого ова секако не му се допаѓаше, но оние кои се за правда надгласаа со две третини во Собранието.

Сега правосудството е на ред да испорача правда без да се соочува со било какви политички притисоци или било какви други притисоци.

Тоа не е само мое или ваше очекување. Тоа е очекување на сите граѓани, на сите наши пријатели и сојузници.

Затоа и во следниот период ќе работиме на поддршка на судството да делува независно, неселективно и професионално.

Сето ова ја покажува нашата посветеност, нашата заложба за градење општество кое е препознаено како фер, праведно, солидарно и економски стабилно.

Нашите политики се признаени и препознаени. Затоа СДСМ секојдневно расте. Затоа коалицијата предводена од СДСМ се зголемува со нови политички партии кои се спремни да работат заедно со нас во унапредувањето на животот на сите граѓани.

Затоа денес СДСМ ја предводи најголемата, најразноликата и најсилната коалиција која е апсолутен фаворит на изборите на 12 април. Коалиција која што ќе победи!

Почитувани,

Направивме многу во изминатите две и пол години. И сега е време да се обврземе на нови цели, пред граѓаните и пред себеси.

На толку остварени резултати, денес пред целата македонска јавност, со крената глава одговорно кажуваме дека:

Можеме! Уште повеќе и уште подобро!

Можеме! Бидејќи знаеме и умееме.

Затоа денес ви ја претставувам нашата програма со која излегуваме на изборите, Програма за работа на идната влада за следните четири години.

Овој Документ е понудата со која излегуваме пред граѓаните и бараме поддршка за да продолжиме напред по исправниот пат – напред со уште поголем мотив, со уште поголема сила, со уште повеќе мерки за подобар живот на нашиот народ.

Ова е програма која нуди позитивна трансформација за нашето заедничко општество. Ова е понуда која обезбедува уште посилен економски раст, уште поодговорни институции, уште понагласен напредок, ова се мерки кои обезбедуваат ред, правда и дисциплина.

Со мерките и политиките во Програмата градиме економски силна и стабилна земја. Праведна, правична и правна држава, членка на НАТО, земја која успешно преговара со Европската Унија. Зелена, еколошка, дигитализирана, иновативна држава која има што да им понуди на своите млади.

Секој столб на оваа програма нуди промена на уште подобро. Секоја мерка e важна за нашата европска иднина, но уште поважна за секој од нас, за нашите граѓани, за нашите деца, за нашите институции.

Развиваме држава за достоинствен живот. Држава со пристојна живеачка за сите. Градиме систем во кој трудот на работниците се вреднува и плаќа. Плата од која останува и за живот. Сакаме држава во која младите остануваат и напредуваат. Држава која младите ги развива рамо до рамо со нивните врсници од Европа. Ако можевме за две и пол години да ја извадиме земјата од финансиски колапс и да обезбедиме највисок раст на платите до сега, сигурни сме дека во следниот мандат можеме уште повеќе и уште подобро.

Расчистуваме целосно со груевизмот и неговите остатоци во судството. Сета сила и енергија ја вложуваме во воведување ред, еднаш и засекогаш. Правиме држава во која виновните се казнуваат, а праведните напредуваат. Ако можевме да обезбедиме праведна и правична социјална држава, гарантирам дека МОЖЕМЕ и ЌЕ обезбедиме и правна држава.

Ние сме НАТО. Ја обезбедивме иднината на нашата татковина. Денес сме стабилни и безбедни. Не сме повеќе сами, дел сме од голем сојуз кој не штити и во кој ни се слуша гласот. Европеизацијата ни носи ред, дисциплина, промена и иднина. Ја носиме Европа дома. МОЖЕМЕ, уште повеќе, уште подобро, бидејќи знаеме и умееме.

Преземаме храбри чекори за заштита на природата. Си ги чистиме земјата, водата и воздухот од негрижата. Бидејќи влогот во еколошката одржливост е влог во иднината. Го менуваме загадувањето со сончева енергија и гас. Тоа и го знаеме и го можеме.

Исто како што можеме да станеме балканска ѕвезда - водилка на дигитализацијата. Градиме дигитална инфраструктура што ќе ни ја вивне државата меѓу конкурентните, модерните. Време е за нова револуција, дигитална револуција. Ги штедиме времето и парите на граѓаните со тоа што ги праќаме шалтерите во историјата.

Создаваме средина во која младите ќе го јакнат претприемачкиот дух, иновациите и креативноста. Држава која поттикнува користење на таленти и вештините за подобрување на општеството. Тоа го можеме!

Почитувани граѓани,

Политиките што носат нови работни места, поголеми плати и повисок животен стандард остануваат наш приоритет.

Затоа и првиот столб на нашата програма е економијата.

100.000 нови работни места и голем раст на сите плати! Тоа е нашиот прв столб.

Ако за само две и пол години успеавме да отвориме над 67.000 конкретни, видливи нови работни места, само ние можеме и знаеме за мандат од четири години да отвориме 100.000 работни места.

Тоа ќе придонесе стапката на невработеност да падне уште повеќе. Денес тој процент е 16,6. Наша заложба е до 2024 да се намали за повеќе од двојно и да го донесеме под 8 отсто.

Нема да престанеме со заложбите за раст на платите во сите сектори, за сите граѓани.

Минимална плата од 300 евра и просечна плата од 600 евра до крајот на следниот мандат.

Тоа е нашата понуда до граѓаните. Покажавме дека со СДСМ платите растат повеќе и побрзо. Но, знаеме, можеме и ќе обезбедиме да растат уште повеќе, за уште подобро за граѓаните.

Пензиите ќе пораснат 21% и тоа 6% во 2021, 7% во 2022 и 8% во 2023 година. Минималната пензија ќе порасне од 8.000 на 10.700 денари.

До 2024 година ќе обезбедиме бесплатна „зелена“ нафта за сите земјоделци.

Ќе обезбедиме двојно повеќе пари за поврат на персонален данок за земјоделците.

Ќе изградиме 260 км автопати. 300 км експресни патишта. Ќе изградиме 950 км локални патишта. Рехабилитации на 1500 км постоечки патни правци.

Изградба на нови 500 километри водоводи и канализации низ Северна Македонија. Ова се реални бројки во реална програма, покажавме дека можеме, можеме уште повеќе и уште подобро.

Почитувани,

СДСМ во две и пол години покажа што значи вистинска грижа за сите граѓани и таа продолжува уште повеќе.

До крајот на новиот мандат, социјалната помош која сега е поголема за 300%, ќе ја примаат 34.000 домаќинства како гарантирана минимална помош, а 65 000 деца ќе примаат детски додаток.

До 2024 година, со предучилишно образование ќе опфатиме 60% од децата на возраст од 3 до 6 години.

10.000 деца ќе добијат современи услови за квалитетен раст и развој.

Ќе ги ослободиме од плаќање партиципација за градинка сите деца од семејствата со ниски приходи.

Градиме систем кој обезбедува надминување на пречките за лицата со попреченост.

Додатоците за сите права за попреченост ги зголемуваме за 15% уште догодина 2021 година.

Се обврзуваме, до 2024 година да нема да има ниту една јавна институција без пристапна рампа на својот влез.

Во следниот мандат ќе изградиме 777 социјални станови, за да им помогнеме на најранливите семејства.

По примерот на студентскиот дом Гоце Делчев, до 2024 година ќе ги реконструираме сите студентски домови и двојно ќе го подобриме квалитетот на исхраната.

Воведуваме задолжително овошје и зеленчук во сите основни и средни училишта.

Отвораме младински центри во сите 80 општини.

Скопје добива нов клинички центар. Охрид, Тетово, Штип и Струмица добиваат модерни регионални здравствени центри. Ја прошируваме позитивната листа на лекови, лековите на рецепт достапни во секој дел од месецот, во секое населено место.

Почитувани присутни,

Фер и праведно општество не е можно без силно, независно правосудство и без професионални институции.

Време е за ред, дисциплина и правда!

Следува прочистување во правосудството!

Судиите кои застаруваат предмети ќе бидат разрешени по автоматизам.

Започнува детална проверка на имотната состојба на сите судии и обвинители.

Ќе се врши темелна ревизија на 5% од сите судски пресуди во последните 5 години, по случаен избор.

Ако за две и пол години донесовме правичност, ќе донесеме и правда и одговорност.

Затоа што тоа е важно за нас, за граѓаните, а важно е и за нашите аспирации за влез во ЕУ.

Посветеноста на реформите, на процесот на евроинтеграција продолжува уште повеќе и уште подобро.

Влеговме во НАТО – А можеме и во ЕУ!

СДСМ успеа да ја внесе државата во НАТО, во најголемиот безбедносен сојуз во светот. Тоа значи сигурна иднина за сите нас и за сите наши деца и гарантиран брз економски развој, затоа што добиваме пристап до пазар од 4 милијарди евра годишно.

Членството во НАТО е влезна карта за ЕУ.

Започнуваме преговори со ЕУ, ја европеизираме Северна Македонија и го трансформираме општеството на подобро.

До крајот на мандатот, до 2024 ќе отвориме 80% од поглавјата за интеграција во ЕУ. Еј што доживеавме, да гарантираме 80% од поглавјата во преговорите со ЕУ. Преку преговорите отвораме пристап до европските фондови и обезбедуваме 2 милијарди евра за Северна Македонија. Грант средства за дигање на севкупниот економски раст и развој на нашата земја и на нашиот народ.

Повеќе пари ќе има за зелена агенда, за енергија, конкурентност, капитални инвестиции, земјоделство, канализација, патишта, водовод, за плати, за нови работни места, за поддршка на нови инвестиции и што ли уште не. Тоа се европски пари за европски стандарди дома.

Европските стандарди на живеење подразбираат здрава и чиста животна средина и чист воздух за сите.

На таа тема, ве повикувам сите да се кренеме во напорите да си ја исчистиме земјата. Сите за ЕКО држава!

Затоа што е важно, важно е за сите нас, за нашите деца, за нашата иднина, затоа се ставаме во функција на обезбедување чист воздух и здрава животна средина.

Следува строга контрола и високи казни за загадувачите!

Комунална полиција во секоја општина и 24-часовен надзор врз инспекциските служби.

Тројно повеќе еко инспектори. Тројно повисоки казни за фабриките кои немаат еко филтри. Двојно повисоки казни за граѓаните кои загадуваат на законски недозволив начин.

Помошта за нашите граѓани за современ и еколошки начин на загревање продолжува уште повеќе и уште подобро.

60.000 домаќинства ќе добијат бесплатен еко инвертер со цел забрана за употреба на фосилни горива. Обезбедуваме субвенции за приклучување на централно греење и за набавка на филтри на оџаците на домаќинствата.

Гасот пристигнува до семејствата, а данокот за увоз на електрични и хидрогенски возила го укинуваме.

Сите, ама буквално сите сме одговорни за животната средина!

Затоа, воведуваме задолжителни часови по хигиена во основното образование, но и задолжително сепарирање на отпадот за домаќинствата.

Следуваат масовни акции за чистење и пошумување со ангажирање на институциите и граѓаните. Бидејќи знаеме дека можеме и повеќе и подобро.

Ова се, почитувани делегати, драги гости, петте столба на кои се темели нашата програма.

100 НОВИ РАБОТНИ МЕСТА И ПОГОЛЕМ РАСТ НА СИТЕ ПЛАТИ- е првиот столб.

ГРИЖА ЗА СИТЕ- е вториот столб.

РЕД, ДИСЦИПЛИНА И ПРАВДА- е третиот столб.

СИТЕ ЗА ЕКО ДРЖАВА- е четвртиот столб.

НИЕ СМЕ ЗА НАТО. ОДИМЕ ВО ЕУ- е петтиот столб на изборната програма.

Ова драги пријатели и пријателки се само дел од мерките и политиките што ги градевме со граѓаните, со синдикатите, со граѓанскиот сектор, со целните групи, со стопанските комори.

Ова се мерки и решенија кои ги следат потребите на нашиот народ, а чија реализација ќе придонесе за унапредување на квалитетот на живот на сите граѓани.

СДСМ отсекогаш нудел напредни, модерни и државнички решенија. Така е и сега со оваа програма.

СДСМ со овој Конгрес и со оваа Програма уште еднаш ја потврдува разликата со ВМРО-ДПМНЕ.

Сите мерки и цела понуда која денес ја презентираме од оваа програма е понуда која ја носи земјата напред кон уште побрз развој.

И денеска уште еднаш покажуваме дека не сме и никогаш нема да бидеме исти со ВМРО-ДПМНЕ.

А таму, таму се е исто. Мрак, манипулација, враќање назад, минато и страв. Мицкоски и понатаму е извршител на Груевски. Тоа е партијата пред стечај, која брани криминали додека во неа се уште седат стари и познати ликови кои креираат мрачни политики.

Тие се против ЕУ и НАТО. Тие се фабрика за лажни вести.

Со своите криминални политики, крадејќи го народот ја донесоа државата на работ на сиромаштијата. Со години газеа врз сиромашните, врз работниците, врз пензионерите, стечајците. Тепаа студенти, уценуваа наставници, затвораа медиуми.

Денес, се уште го бранат криминалот на Груевски, се уште се против повисоки плати и пензии, противејќи се на напредокот кон ЕУ и НАТО. Епа за таквите нема гласови, нема поддршка, нема иднина. Нека си седат во минатото. Друг избор за нив нема. Ние одиме напред, можеме уште повеќе - уште подобро.

И затоа самиот Христијан Мицкоски знае дека го чека пораз на 12 април.

Затоа побегна од изборно соочување со мене, побегна од Изборната единица 4, побегна од пратеничките листи на неговата партија.

Се плаши да се соочи со граѓаните, се плаши да се соочи со мене. Бега, исто како неговиот шеф.

Но, за овој кукавички потег на Мицкоски граѓаните ќе му го дадат одговорот на 12 април.

Можеш Мицкоски да бегаш од изборните листи, можеш да бегаш од соочување со мене, знаеш дека ќе изгубиш, но од волјата на граѓаните и од правдата нема да избегаш!

Почитувани,

Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ имаат одбрана на криминал, лажни вести и стара режимска матрица. Ние имаме визија, работа и резултати. Тие се за полошо, ние сме за подобро. Тие се за назад, ние сме на напред. Тие се за мрачно минато. Ние сме за сигурна иднина. Тие не можат, не знаат, не умеат за подобро.

Ние можеме – уште повеќе и уште подобро!

Ние го имаме ова - решенија за сите граѓани, решенија за иднината.

Ова се заложби и вредности за кои за прв пат се обединија сите етнички заедници. Околу ова се обединивме сите, ова е програмата. За прв пат имаме позитивен политички пресврт во нашата земја. Македонци, Албанци, Турци, Срби, Роми, Власи, Бошњаци и сите други застануваме ЗАЕДНО зад Програмата која носи промени на уште подобро.

Ова е чесен, домаќински и одговорен пристап, препознаен, автентичен, македонски модел за напредок – затоа различните политички субјекти и заедници се приклучија кон коалицијата што ние ја предводиме.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 631
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 35 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by SHARENI Пон Мар 16 2020, 11:32

Zakanuvacot i siledzija si go dobi po kratka postapka. Taka treba so site sto mislat deka se nad zakonot. Covekov e dpmneovec i se bese zasilil zakanuvajki se na kogo ke stigne i se falese deka MVR bilo nivno.

Разни вести од Македонија - Page 35 Img_2127
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 783
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 35 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Albatros Пет Мар 20 2020, 16:58

Ova neka ne motivira site.
Разни вести од Македонија - Page 35 Img_2027

Albatros

Број на мислења : 751
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 35 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил Нед Мар 22 2020, 21:00

OPOZICIONER напиша:Eve kako se bori protiv zagaduvanjeto. Bravo za gradonacalnikot Silegov i SDSM.

Разни вести од Македонија - Page 35 Img_2082
На која линија возат новите автобуси. Не сум ги видел низ градот? Да не се работи за лажна вест? Или можеби треба да дојдат во некоја друга година.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 35 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Luxor Нед Мар 22 2020, 21:06

За среќа ги сочувал парите па сега ќе ги искористиме за борба против короната.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 35 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Zhane Сре Мар 25 2020, 14:26

Ako moze vladata da ja poslusa tviterdzikava molam. Fala odnapred.

Разни вести од Македонија - Page 35 Img_2044

Zhane

Број на мислења : 159
Join date : 2019-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 35 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by TRAJCHE Сре Мар 25 2020, 15:02

Sto ne gi apsite ovie blesavi popovi. Malku ni se zaraze ni oa oni da pomognat u sirenje na zarazata?

Разни вести од Македонија - Page 35 Img_2115
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 631
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 35 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by TRAJCHE Сре Мар 25 2020, 15:25

Alooo vlada, Oliver, Nake so cekate? Da go zarazat cel narod za da napolnat dzebovite? Imate li mozok barem vie?

Разни вести од Македонија - Page 35 Img_2116
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 631
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 35 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Albatros Сре Мар 25 2020, 15:31

Taka e, vladata mora itno da orezeme merki. Agatangel se jrie da ne se zarazi i da ne odgovars zisto ova e krivicno delo sto go pravat vo negovata eparhija i gi turka budalite popovi i nedolzniot narod vo propast. Neka izleze kukavicata licno megi iljadnici nasobran narod kako sto povikuvaat negovite slugi da go vidime.Разни вести од Македонија - Page 35 Img_2036

Albatros

Број на мислења : 751
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 35 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by TRAJCHE Сре Мар 25 2020, 15:33

Neli bog ne dava da se zarazi narodot ako odat u crkva i baknuvaat ikoni i se pricestuvaat so ista lazicka stotici luge. Od kaj sega on bolen?
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 631
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 35 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Bosonoga Сре Мар 25 2020, 15:35

A da ne e on najgolemiot gresnik pa sefot go kaznil. 😂😂😂
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 944
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 35 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by TRAJCHE Чет Мар 26 2020, 15:06

A pricinata e deka se plasi da ne se zarazi od koronata. Neodgovoren moron koj gi zrtvuva zdravjeto i zivotite na vernicite za pari.

Разни вести од Македонија - Page 35 Euchfy10
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 631
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 35 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Bosonoga Нед Апр 05 2020, 19:46

Crepot Micko ne e u agendata?

Разни вести од Македонија - Page 35 Zombod11
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 944
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 35 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Dino Нед Апр 05 2020, 20:14

Naka stoi tuka da vidime dali Sijarto ke kaze deka ja donel pomosta zaradi Mickoski ili zaradi megjudrzavni odnosi.

Разни вести од Македонија - Page 35 Img_2045

Dino

Број на мислења : 621
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 35 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Dino Нед Апр 05 2020, 20:19

Eve i ova.

Разни вести од Македонија - Page 35 Img_2046

Dino

Број на мислења : 621
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 35 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Albatros Нед Апр 05 2020, 20:45

Mozes da budes siguren deka ke bide upotrebena formulacija od tipot "posle razgovorot so Mickoski koj ne izvesti za teskata sostojba vo Makedonija". Ova e samo prodolzenie na obidot da se vrati del od katastrofalno padnatiot rejting na vmro. Centarot na operacijata e Budimpesta a pokrovitelot e Orban. Prviot del odese preku Jansa a sega i direktno se so cel da se vlijae na javnoto mislenje i mozhebi na rezultatite od izborite. Orban od poodamna preku mediumi vo Slovenija i Makedonija se obiduva da go nametne svoeto politicko vlijanie. Neuspehot ke go doziveat zaradi golemiot broj neopredeleni glasaci kaj koi ucenite od Jansa i Orban da glasaat za negovite puleni ako sakaat pomos od nivnite drzavi ke predizvikaat animozitet ne samo kon Jansa i Orban tuku i kon samite vmro i Mickoski. Sekoj neopredelen e svesen deka toa vsusnost e prikrien obid da se stavi Makedonija vo podredena polozba vo odnos na Jansa i Orban. Uste nesto ke pridonese za poveke steta otkolku korist za vmro od ovie operacii, a toa e deka neopredelenite se svesni i za uste nesto, Jansa i Orban ne se Slovenija i Ungarija i nema da vladeat vecno. Za fides na Orban skoro e sigurno deka ke bide isklucena od EPP zatoa sto veke 13 partii go pobaraa toa. Ako gi isklucat toa tesko ke ja raznisa pizicijata na Orban pa i na Jansa bidejki parite za mediumite koi go poddrzuvaat pristigaat tokmu od Ungarija. Se na se momentalna kratkorocna euforija kaj clenstvoto na vmro ke bide edinstveniot efekt od seto toa. A dokolku se celi na onie von taa kategorija togas na kantar ke bidat staveni molenjeto na Mickoski za pomos bez da brcne vo sopstven dzeb i odbivanjeto da se otkaze od sredstvata od budzetot sto vmro treba da gi dobie kontra obezbeduvanjeto pomos od solidarnite fondovi na EU i NATO i otkazuvanjeto od budzetskite pari sto kako zasluga ke mu se pripise na Zaev i sdsm plus licnite donacii od sopstveni sredstva na Zaev i negovoto semejstvo.

Albatros

Број на мислења : 751
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 35 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 35 of 37 Previous  1 ... 19 ... 34, 35, 36, 37  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот