Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Разни вести од Македонија

+36
zozoti
alienmk
Nebula
Zhane
misterija
Delta
Albatros
nino
TRAJCHE
PRVOBOREC
Viktor
Bosonoga
Dino
Комита
OPOZICIONER
SHARENI
Teo
Luxor
ribar1
IVA
трендафил
Arhimed
Sotir
Фири23
Естир
Пат
kiBik
Dadeda
tmoro
Kalinda
хан Ацо
Фири
defo
reiter
osa
Hamad bim Khalifa
40 posters

Страна 38 of 40 Previous  1 ... 20 ... 37, 38, 39, 40  Next

Go down

Разни вести од Македонија - Page 38 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Albatros Вто Aвг 16 2022, 17:42

DUI Untouchable. Urime. clown

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 38 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Luxor Чет Aвг 18 2022, 13:28

И да разјасниме една лага која координирано се пласира деновиве.

Неодржувањето на традиционалниот Охридски маратон поради, барем според официјалните изјави, блокираната сметка на Националната пливачка федерација (НПФ) донесе голем револт во спортската јавност и предизвика политичка кавга помеѓу партиите за тоа кој е виновен за ваквата ситуација и тоа на 60-годишнината од првата вистинска маратонска трка на македонскиот езерски бисер.

Но, последните информации велат дека приказната со блокираната сметка е само параван за вистината, а тоа е дека Охридскиот маратон каков што го знаевме во последните 50. издание повеќе не е во календарот на Светската пливачка федерација (ФИНА). Тоа не е поради долгата борба за власт во македонското пливање туку поради фактот што ФИНА ја укина маратонската дисциплина за пливање на најмалку 25 километри и поддржува само трки на 10 километри на отворено. А, Охридски маратон не е во календарот за Светското првенство во оваа категорија, поради што луѓето од НПФ процениле дека подобро е воопшто да нема настан.

https://sport1.mk/bozhem-mali/plivanje/ne-e-do-parite-ohridskiot-maraton-ne-se-odrzhuva-zashto-nema-koj-da-pliva
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 38 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by defo Чет Aвг 18 2022, 20:20

Хм, таму има криминал уште во времето на Александар  Радич-Леко,и на Мирослав Наумоски Лав(двајцата сега починати). Негде 2005 година ова. Од таа 2005 години, останаа еден куп неисплатени сметки. Лично на член на мојата фамилија за маркетинг и рекламни материјали  му останаа должни убав износ.После дојде до некое префирање,  пливачка федерација, Македонски олимписки комитет,и се тргна надолу.Па шеф беше на федерација некој Стефан Пулејков, нешто замешан во криминал со национална  платежна картичка итн. Значи хорор.
И секако за крај оти пливачка и Едриличарска федерација се со седитшта во Скопје?!?! Зошто не се во Охрид?!?
Или Скијачка во Крушево или Маврово?!?

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 38 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Luxor Чет Aвг 18 2022, 22:57

Не тврдам дека немало или дека нема криминал. Требаше да се разјасни дека маратонот повеќе не спаѓа во официјалните натпревари на ФИНА туку дека доколку продолжиме да го организираме тоа ќе биде само продолжување на традицијата. Доколку сакаме да се вратиме на календарот на ФИНА и да добиеме меѓународно значење ќе треба комплетна реорганизација во согласност со правилата.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 38 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by defo Пет Aвг 19 2022, 00:38

Toa да. ФИНА, кажа дека повеќе од 10км делници нема да учествуваат.Ама оди докажи се со нашиве!?!
Абе има моделитети и начини, ама ако се сака.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 38 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил Нед Сеп 04 2022, 10:50

Пукање во Ќаир ноќеска. Арачиновец повредил полицаец од единицата за брзо распоредување. Да потсетам дека Арачиново е едно од местата со најголема поддршка за членствата во НАТО и ЕУ на Македонија. Место на кое јас и другите му ја плаќаме струјата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 38 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by defo Пон Сеп 12 2022, 09:46

Разни вести од Македонија - Page 38 Skopje10
Скопје – град на секојдневни „црни хроники“

Тепачки за паркинг, за долг, во кои не ретко се вади и огнено, но и ладно оружје, напади врз малолетници, сообраќајни несреќи...Скопје секојдневно е дел од полицискиот билтен со низа инциденти кои ги вознемируваат граѓаните.

Скопје == Чикаго од 40 години, тоа е мајсторе, т.н „урбанизација“ си го зеде својот данок. Најголемата грешка е т.н локална самоуправа, која е прво лошо поставена, некои општини се со малку пари, а „дневните“ трошоци с покриват со парите од комуналии. Значи немаш ни платен паркинг пример во центар, да ПОЦ ги намалува паркинг местата, ама па ако не ја ослободеше Васил Ѓоргов во Капиштец ќе немаше кај да одат пешаци.
Така да од она шо е плашев најмногу Скопје урбано расте, ама духовно паѓа.


_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 38 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил Чет Сеп 22 2022, 20:46

Тепачка во Кисела Вода во автобусот бтој 51. Веројатно има и повредени, се надевам не тешко. Веројатно се работи за соживотински повод.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 38 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by defo Чет Окт 27 2022, 16:09

Разни вести од Македонија - Page 38 Bomba10

Кој и да и која и да му е целта, ќе го јаде немиен!!!,

ПАК ДОЈАВА ЗА БОМБА ВО СРЕДНИТЕ ШКОЛИ ВО СКОПЈЕ

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 38 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил Чет Окт 27 2022, 21:35

Доколку власта не ги прави дојавите сама за да го одвлече вниманието од економската катастрофа и бугарофилското предавство. Двете работи можеби се поврзани. Треба да станеме толку сиромашни за да профатиме да станеме Бугари за раче леб. Нешто што западниот свет се труди да го направи повеќе од еден век. До доаѓањето на Заев безуспешно.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 38 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by defo Пет Дек 16 2022, 11:29

Разни вести од Македонија - Page 38 Fkf2fk10
Разни вести од Македонија - Page 38 Fkf2fw10

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 38 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by defo Сре Дек 21 2022, 10:58

Разни вести од Македонија - Page 38 Glupi_10

Е ова беше незамисливо во Грујово, фирма блиска до СДСМ да добие тендер во МВР. А куриња??? Не беше диктатура, дур Грујо затвораше политички противници, и ги фрлаш во ендек,  овие им даваат тендери. Има разлика?!?

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 38 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by cvetka Сре Дек 21 2022, 13:17

Ama, ama, Grujo ne bese aroganten kako ovie.

cvetka

Број на мислења : 248
Join date : 2019-05-30

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 38 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Nebula Пет Фед 10 2023, 18:14

Ima uste nekolku kvazi novinari koi treba da zavrsat vaka. Novinarstvoto i veb portalite gi koristat za reketiranje namesto za informiranje.

Пријави за уцени и многу пари дома-сопственикот на ДоказМ го пријавиле свештеници, новинарки и телевизија
10/02/2023

https://a1on.mk/macedonia/prijavi-za-uceni-i-mnogu-pari-doma-sopstvenikot-na-dokazm-go-prijavile-sveshtenici-novinarki-i-televizija/

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 38 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил Саб Фед 11 2023, 10:33

И новинарите учат од политичарите. Новиот пдел од власта, Алијанса на Албанците на пример уште не влезена официјално во владата веќе уценува дека ако не влезат Бугарите во македонскиот Устав, како дел од уцените на ЕУ врз нашата земја, Албанците ќе се радикализирале и ќе излезеле во планина. Многу проевропски начин на демократија. Всушност и Преспанскиот договор помина со уцени и корупција, па не би изненадила и новината на ЕУ што се најавува.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 38 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by defo Сре Фед 22 2023, 08:52

Нов проект на Борјан Јованоски, Сашо Орданоски
https://politikanti.mk/...подкаст......
Од кога ги „избркаа“ од слободен печат, решија да се пробаат сами.....па ќе видиме........како ќе оди. Нека им е со среќа. Иако со Орданоски браќата, имам малце различни ставови...ама па различностите треба да се почитуваат.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 38 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by zozoti Саб Мар 04 2023, 17:50

Svarovski sudstvoto e zivo. Sudiite od tefterite rabotat so polna parea.

Кавадаречкиот Суд изгласа одлука со која ги казнува работничките од 20 илјади евра
март 3, 2023 Антропол

https://twitter.com/antropol_mk/status/1632032156443607047

zozoti

Број на мислења : 350
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 38 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by defo Нед Мар 05 2023, 17:47

Негде прочитав дека адвокатка го „згрешила“ обвинението. Е сега го згрешила или намерно влегла во ујдурмата, нека си каже?!?

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 38 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by zozoti Пон Мар 06 2023, 08:53

Prasanjeto e za "kolku" go zgresila.

zozoti

Број на мислења : 350
Join date : 2018-11-22

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 38 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by defo Чет Мар 16 2023, 21:27

Полицијата апси за дрога во Скопје, меѓу дилерите наводно и учителка

Според првичните информации на порталот, уапсени се дилери на амфетамин, а меѓу приведените е и учителка во основно училиште.


Хм, интересно......некако премногу индикативно, ќе видиме на крајот на лакрдијава шо ќе се изроди.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 38 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил Пет Мар 17 2023, 09:29

Ќе биде интересно дали учителката ја продавала дрогата во работно време и на работното место или во слободно време на други локации.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 38 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил Пет Мар 17 2023, 16:39

Неколку податоци за „Електра Солушн“ главната фирма за надзот на автопатите што треба да се градат. Се работи за фирма за изработка на долен веш која добила лиценца за надзот 12 дена по објавувањето на тендерот. Следниот ден откако ја добила лиценцата добила грант од 65 илјади евра од фондот за иновации за проект „Дигитално решение за управување со градежни проекти”. За грантот од фондот конкурирала во време кога шиела гаќи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 38 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by defo Пет Мар 17 2023, 16:54

трендафил напиша:Неколку податоци за „Електра Солушн“ главната фирма за надзот на автопатите што треба да се градат. Се работи за фирма за изработка на долен веш која добила лиценца за надзот 12 дена по објавувањето на тендерот. Следниот ден откако ја добила лиценцата добила грант од 65 илјади евра од фондот за иновации за проект „Дигитално решение за управување со градежни проекти”. За грантот од фондот конкурирала во време кога шиела гаќи.

Да типично играње курот. Ако бар сакаш да удриш на повеќе полиња, удри го преку ќерки/сестра фирми. Така да...................

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 38 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by EVITA Нед Мар 19 2023, 09:34

Super.

Историска судска победа на македонскиот јазик во Грција: Судот во Лерин ги одби тужбите за забрана на Центарот за македонски јазик во грција
March 19, 2023 09:27

https://frontline.mk/2023/03/19/istoriska-sudska-pobeda-na-makedonskiot-azik-vo-grci-a-sudot-vo-lerin-gi-odbi-tuzhbite-za-zabrana-na-centarot-za-makedonski-azik-vo-grci-a/

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 38 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by TRAJCHE Пон Мар 20 2023, 16:18

Bravo, taka treba.

Со измените на Законот за амнестија околу 3500 граѓани осудени на високи парични казни поради непочитување на ковид-протоколите за време на пандемијата ќе бидат амнестирани. Голем дел од нив се социјални случаи на кои им се закануваше затворска казна.

https://www.slobodnaevropa.mk/a/32326462.html
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 678
Join date : 2016-11-20

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 38 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 38 of 40 Previous  1 ... 20 ... 37, 38, 39, 40  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот