Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Здравството во Македонија

+21
Flora
Nebula
SHARENI
TRAJCHE
Albatros
misterija
Bosonoga
nino
PRVOBOREC
OPOZICIONER
Dino
Luxor
Teo
трендафил
tmoro
osa
Боко
defo
Фири
Hamad bim Khalifa
reiter
25 posters

Страна 39 of 40 Previous  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Next

Go down

Здравството во Македонија - Page 39 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Luxor Саб Мај 15 2021, 17:28

Значи неверојатно големо БРАВО за Заев и СДСМ. Откога станавме НАТО членка дури и Русија и Кина почнаа да ни се умилкуваат.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 39 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Мај 15 2021, 18:07

Ниту Русија ниту Кина никогаш не не уценувале за влез во организации во кои имаат право на вето. Во ОН на пример.
Што не би можело да се каже за пријателоте на Заев од Грција и брат му од Бугарија.
Да се вратам на темата. Денес има 112 новозаразени од 4.196 тестирања. 13 починати, Бог да ги прости. Благодарение на Заев и СДСМ 6 од нив дома, без обид да се излечат со болничко лечење.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 39 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пон Мај 17 2021, 13:39

16 мај. 62 нови случаи од 2.557 тестирани. 14 починати, Бог да ги прости. Заев и Филипче не навикнаа дека 14 е мала бројка, но дека не е така покажува тоа што полека се искачуваме на листата на починати на милион граѓани и сега сме на 6-то место со 2.501, нема им е лесна земјата македонска.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 39 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пон Мај 17 2021, 17:32

Денес 27 заболени од 1.314 тестирани. 19 починати. Вкупниот брпј на починати се оскачо на 5.230.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 39 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by zozoti Вто Мај 18 2021, 22:08

Denes samo dvajca pocinati. Merkite i vakcinite pocnuvaat da pojazuvaat rezultati.

zozoti

Број на мислења : 351
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 39 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Мај 18 2021, 22:11

2 починати, 83 новозаразени од 2.704 тестирања. Колку животи и здравствени проблеми ќе беа спасени ако веднаш се набавуваа вакцини место да се бркаат провизии.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 39 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Luxor Вто Мај 18 2021, 22:25

Тоа со провизиите сеуште го верглаат само партиските ботови на дпне. Па и тие се поретко.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 39 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Мај 19 2021, 16:03

Не нислам дека доцнењето на почетокот на вакцинирање е од задоволство на власта или дека се непресметливи па не знаат дека беше потребно масовната вакцинација да почне најдоцна на почеток на годината. Во секој случај ме интересира што мислат партиските ботови на СДСМ зошто до скоро вакцинацијата се вршеше со подарени вакцини со големи паузи и зошто се вакцинираме со евроазиски вакцини во најголем број.

Денешен биланс. 17 починати, Бог да ги прости. 87 новозаболени од 2.953 тестирања.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 39 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Чет Мај 20 2021, 19:43

16 починати, Бог да ги прости и да им прости на Заев и Филипче што доцнеа со почеток на вакцинирањето со месеци па голем дел од нив ги носат на душа. 50 новозабиолени од 2.533 тестирања.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 39 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Мај 21 2021, 18:39

15 починати, Бог да ги прости. 46 новозаразени од 3.487 тестирани.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 39 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Мај 22 2021, 16:07

16 починати, 11 во последните 24 часа, а 5 во април и мај, но регистрирани сега. 51 новозаразен од 4.060 тестирани.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 39 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Мај 23 2021, 17:10

15 починати лица, Бог да ги прости. 37 новозаболени од 3.143 тестирања.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 39 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Albatros Нед Мај 23 2021, 17:30


Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 39 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Мај 23 2021, 20:16

Во земја што е жртва на заговор не е чудно  кога луѓе веруваат во теории на заговор и кога не треба.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 39 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пон Мај 24 2021, 16:02

18 починати, Бог да ги прости. 7 новозаразени од 1.418 тестирања. Сите од Скопје. За волја на вистината изгледа и дека само во СКопје се тестирало.

Денеска повеќе починати од заразени – plusinfo.mk

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 39 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Мај 25 2021, 21:47

13 починати, 14 новозаразени од 1.489 тестирања.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 39 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Мај 28 2021, 22:03

Бројките се веќе повеќе денови прилично намалени, па може да ги споредуваме бројките. Власта на Заев е одговорна за смрт на повеќе граѓани отколку Османлиската власт во Илинденнското востание.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 39 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Мај 29 2021, 21:07

Јас денес се ревакцинирав. Немаше гужва и завршив работа за кусо време во поликлиниката Букурешт.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 39 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Flora Нед Мај 30 2021, 11:08

Za zal ova verojatno znaci i zgasnuvanje na eden zivot. Sepak ova e napredok vo medicinata i humanosta vo Makedonija.

(ФОТО) Утринава започна трета трансплантација на срце во историјата на нашата земја
Министерот за здравство Венко Филипче, утринава на неговиот Фејсбук профил информираше дека во 6 часот и 33 минути започнат е процес за трета трансплантација на срце во историјата на нашата земја и на на двајца пациенти ќе им се трансплантираат бубрези.

https://mms.mk/226036/%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D1%83%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D1%80%D0%B5%D1%82%D0%B0-%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BF%D0%BB%D0%B0/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=%d1%84%d0%be%d1%82%d0%be-%d1%83%d1%82%d1%80%d0%b8%d0%bd%d0%b0%d0%b2%d0%b0-%d0%b7%d0%b0%d0%bf%d0%be%d1%87%d0%bd%d0%b0-%d1%82%d1%80%d0%b5%d1%82%d0%b0-%d1%82%d1%80%d0%b0%d0%bd%d1%81%d0%bf%d0%bb%d0%b0

Flora

Број на мислења : 418
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 39 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Мај 30 2021, 17:35

Добро е што постепено почна да има луѓе кои во најтешките моменти, кога губат некој свој налмил, мислат на животите и здравјето на луѓе што не ги познаваат. Технички и со обучен кадар во Македонија можеше да се направи операција на срце многу порано, но за жал немаше срца. Од донорот денес и двојца наши сограѓани добиваат (или добиле) бубрег.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 39 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Јун 08 2021, 18:03

Режимот на Заев и Ахмети повторно е неспособен да најде вакцини ни за загрозените категории на граѓани. Повторно се чека милостина, а граѓаните спас бараат во Србија и делумно во Бугарија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 39 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Јун 13 2021, 15:17

Да одбележиме дека прв пат по 2 септември  минатата година во Македонија нема починат од корона. Дај Боже така и да остане.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 39 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Јун 19 2021, 16:53

Во Македонија во 2020 година (лани) се починати 25.755 граќани, што е за повеќе од 5 илјади од поранешните години. Неславен рекорд. Од нив се знае дека 2.503 се починати од ковид, но уште нема ни почетна анализа зошто повеќе од толку се починати повеќе од обично. При тоа што поради полицискиот час, што поради поголемата активност за казнување на полицијата (што го поддржувам) намален е бројот на загинати во сообраќајни несреќи. Заклучокот е дека неколку илјади граѓани не се меѓу живите благодарение на министерството за здравство и хибридниот режим.
Во Македонија за време на продолжениов викенд нема вакцинирање против корона. Во Србија работат со зголемен капацитет за да ги вакцинираат Македонците, пред се тие што се ревакцинираат. Треба да ги има над 15 илјади.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 39 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by osa Саб Јун 19 2021, 23:59

трендафил напиша:Во Македонија во 2020 година (лани) се починати 25.755 граќани, што е за повеќе од 5 илјади од поранешните години. Неславен рекорд. Од нив се знае дека 2.503 се починати од ковид, но уште нема ни почетна анализа зошто повеќе од толку се починати повеќе од обично. При тоа што поради полицискиот час, што поради поголемата активност за казнување на полицијата (што го поддржувам) намален е бројот на загинати во сообраќајни несреќи. Заклучокот е дека неколку илјади граѓани не се меѓу живите благодарение на министерството за здравство и хибридниот режим.
Во Македонија за време на продолжениов викенд нема вакцинирање против корона. Во Србија работат со зголемен капацитет за да ги вакцинираат Македонците, пред се тие што се ревакцинираат. Треба да ги има над 15 илјади.

daj objasni mi shto znachi HIBRIDEN REZIM ! stalno go upotrebuvash a jas neznam shto znachi ..

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 39 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Јун 20 2021, 17:34

Хибриден режим е власт што глуми демократија, а всушност е диктатура. И во државата и во партиите на власт. За волја на вистината кај нас нема внатрепартијска демократија ниту во опозиционите партии, но тоа не се чувствува во државата затоа што опозицијата не одлучува. Кај нас најсликовит пример за хибридниот режим е референдумот за Преспанскиот договор кој не помина и покрај додавањето гласови, а прашањето помина подоцна со уцена на пратениците. И од власта и дел од опозицијата. Колку што беше потребно. Факт е дека диктатурата ја поддржуваат и тие од евроатлантската меѓународна банда кога тоа им одговара..

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 39 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 39 of 40 Previous  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот