Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Има ли криминал во СДСМ

+6
SHARENI
TRAJCHE
OPOZICIONER
Teo
Luxor
трендафил
10 posters

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Има ли криминал во СДСМ - Page 2 Empty Re: Има ли криминал во СДСМ

Пишување by Luxor Саб Jул 06 2019, 22:26

За разлика од тебе јас го осудувам криминалот без оглед од каде доаѓа. Рашковски е сега проблем на Заев и ОЈО па тие нека му мислат. Паметно што си ставил линк до новата колумна на Геро во која тој јасно наведува дека Заев нема никаква врска со рекетирањето и дека криминалците го злоупотребувале неговото име. Имам претчувство дека брзо ќе ги видиме во Шутка.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Има ли криминал во СДСМ - Page 2 Empty Re: Има ли криминал во СДСМ

Пишување by osa Нед Jул 07 2019, 01:25

poleka kochi ...prvo treba da se dokaze vinata ...glej shto vi poracha Rashkovski :
Рашковски: Јавете се во компанијата Леонардо и прашајте дали сум барал нешто за себе
Иако официјални без коментар на прашањата кои произлегуваат од новата снимка т.н.„бомба“, Рашковски доцна попладнето се огласи на неговиот фејсбук профил со порака: Многу е едноставен одговорот на сите обвинувања. Јавете се во компанијата Леонардо и прашајте: Дали Генералниот секретар ви побарал материјална или друг вид на корист било кога? – напиша Рашковски.
Телма веќе информираше дека М-НАВ се закани со тужби и барање на надомест на штета, ако им биде причинета штета по синоќешното објавување на втората, таканаречена бомба, со генералниот секретар на владата, Драги  Рашковски. Велат дека јавноста е доведена во заблуда околу случајот со тендерот за набавка на авио-навигациска опрема.
Предходно во телефонски разговор за Телма владиниот генерален секретар кусо рече дека е крајно време да се престане со ова и дека се` што треба, ќе покаже истрагата, а крајниот збор ќе го има судството. Премиерот Заев, пак, рече дека првин треба да ја чуе новата снимка, па потоа ќе се изјасни.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16479
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Има ли криминал во СДСМ - Page 2 Empty Re: Има ли криминал во СДСМ

Пишување by трендафил Нед Jул 07 2019, 08:22

Да напишам повторно дека доколку има криминал, корупција во случајов, криминалци се и тие од Леонардо кои ја продале опремата благодарејќи на дадениот поткуп, како што изгледа според снимката, па нивниот збор не може да се смета за релевантен. Ретко кој криминалец ја признава вината. Во секој случај судот треба да ја утврди вистината. За жал тоа ретко се случува кога осомничен е некој од власта, без разлика кој е на власт. Во моментов имаме две големи афери. Една оваа со Рашковски, друга таа со Коки (Боки 13). За политичка одговорност, одстранување од функцијата, доволен е основан сомнеж.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Има ли криминал во СДСМ - Page 2 Empty Re: Има ли криминал во СДСМ

Пишување by Teo Нед Jул 07 2019, 19:54

Ovde si potpolno vo pravo. Negiranje na deloto od partnerot vo kriminal ne e dokaz za nevinost. Istrazhnite organi treba seriozno da se pozanimavaat i so dvata sluchai, a sudstvoto konechno da pokazhe brzi i efikasni reakcii bazirani vrz relevantni dokazi, shto e odlika na pravna drzhava i nezavisno sudstvo.
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Има ли криминал во СДСМ - Page 2 Empty Re: Има ли криминал во СДСМ

Пишување by трендафил Нед Jул 07 2019, 21:18

Уште една работа за истрага. Дали Ванчо Ордановски, братот на новинарот Сашо добил 350 илјади евра од фондот за иновации за наводен проект во кој со фотошоп го избришал името на фотографија од Индија.

https://republika.mk/vesti/makedonija/bratot-na-sasho-ordanovski-dobil-ogromni-drzavni-pari-so-fotoshopirana-indiska-inovacija/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Има ли криминал во СДСМ - Page 2 Empty Re: Има ли криминал во СДСМ

Пишување by Luxor Нед Jул 07 2019, 22:46

Доколку е вистина истрага секако ќе има. Аферата е откриена од Тортевски а тој не би објавил такво нешто без подлога.

Што се однесува до откритијата на апелирачот за силување на колешки и патолошки лажливец Чилиманов треба во земја да пропадне а не да се кити со туѓи пердуви.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Има ли криминал во СДСМ - Page 2 Empty Re: Има ли криминал во СДСМ

Пишување by Teo Пон Jул 08 2019, 16:47

Kako zapochna aferata Ordanovski. Se gleda smislen dijalog vo koj edniot se pravi glup za drugiot da mozhe da ja iznese optuzhbata. Nemam nishto protiv Ordanovski da bide izveden pred sud dokolku se dokazhe kriminal, no sepak imam dve prashanja.

1. Shto toa napravil golemiot borec za pravda Tortevski protiv Sasho, Grujo i Horhe pa tie da se osvrnat na nego, a ne go napravil bilo koj drug shto pridonel za padot na Grujo od vlast a imenuvanite isto taka ne mu obrnale vnimanie?

2. Koi se tie principi koi opravduvaat nekolku meseci da znaesh deka nekoj napravil kriminal i go oshtetil narodot za 350 000 evra i da molchish, a seto toa da go iznesesh vo javnost duri posle nekakva misteriozna kavga so toj chij kriminal go obelodenuvash?

Odgovori ima mnogu, bi mozhel da ponudam nekoi od niv no kje ostavam sekoj sam da si izvleche zakluchoci.

Има ли криминал во СДСМ - Page 2 IMG-20190708-162729-603
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Има ли криминал во СДСМ - Page 2 Empty Re: Има ли криминал во СДСМ

Пишување by трендафил Пон Jул 08 2019, 21:39

Изгледа дека е тргнат „чадорот“ па се повеќе афери за власта ќе почнат да никнуваат како печурки после дожд. Актуелната власт троши четврт милијарда евра годишно повеќе од минатата, а скоро и да нема капитални инвестиции.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Има ли криминал во СДСМ - Page 2 Empty Re: Има ли криминал во СДСМ

Пишување by Teo Пон Jул 08 2019, 22:34

Zaludno se nadevate deka strancite kje ve vratat na vlast. Im trebavte samo za da go predadete sopstveniot narod a sega kje ve frlat kako shto se pravi so sekoj potroshen materijal.
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Има ли криминал во СДСМ - Page 2 Empty Re: Има ли криминал во СДСМ

Пишување by трендафил Саб Jул 13 2019, 21:56

Ќе чекаме ли смена на власта па Зоран Заев да одговара затоа што со лага, монтиран разговор во кој е исфрлен делот во кој премиерот и министерката за внатрешни работи разговараат за итна и целосна одговорност на убиецот на Мартин Нешовски, предизвика насилни протести во кои имаше повредено повеќе десетици полицајци и граѓани. Ќе одговараат ли сите што го поддржуваа и ја пласираа лагата. Дали на нашиов форум ќе се отклучи темата БОМБИТЕ - КОМПЛЕТЕН МАТЕРИЈАЛ ОД СИТЕ БОМБИ ШТО ГИ ОБЈАВИ ОПОЗИЦИЈАТА и да се постават не монтираните разговори. Од разговорот во врска со убиството на Мартин Нешовски Заев објави само една четвртина, а има и менување на редослед на искажаното.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Има ли криминал во СДСМ - Page 2 Empty Re: Има ли криминал во СДСМ

Пишување by PRVOBOREC Саб Jул 13 2019, 22:25

Небањат, објавениот разгобор не го менува фактот дека пастирот ти и неговите потрчковци сакаа да го сокријат убиството.

1. Зошто владата во која бевте министер, молчеше за убиството цели 48 часа?

2. Дали некогаш сте побаравте одговорност во вашата партија и во владата за очигледниот обид да се прикрие и заташка случајот?

3. Дали сте се запрашале кој и зошто од МВР и владата тогаш вршеа силен притисок врз медиумите да не известуваат за убиството?

https://kanal5.com.mk/articles/382569/kade-beshe-antonio-miloshoski-koga-se-sluchi-ubistvoto-na-martin-neshkovski
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2450
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Има ли криминал во СДСМ - Page 2 Empty Re: Има ли криминал во СДСМ

Пишување by трендафил Нед Jул 14 2019, 12:16

Истрагата не ја врши владата туку истражните органи. Европскиот суд за човекови права има пресуда дека тоа е направено коректно.
https://www.libertas.mk/sudot-vo-strazbur-nema-povreda-vo-efek/
Се злоупотребува тоа што по победата на изборите Иво Котевски со многу членови на партијата која победува на парламентарни избори од 2006та година (победи и на последните иако со дипломатски инженеринг стана опозиција за да може да ни се смени името и да ни се избришат делови од историјата, идентитетот и јазикот) славел до зори и немаше појма за случајот кога на пладне се разбудил и го прашале новинарите на А1 во врска со убиството.
Сега не станува збор за самото убиство и истрагата во врска со него која веќе напишав била коректна и по мислење на судот во Стразбур, туку за настан 5 години по трагичното убиство, кога со фалсификување (монтажа на криминално снимен разговор) и претходен коментар, Зоран Заев лажно претставува дека Груевски и МВР сакале да го прикријат убиството иако од целосниот разговор се гледа дека го бараат спротивното, расчистување на случајот. Со спрега на силната медиумска пропагандна машинерија на платеници од Џорџ Сорос настанот се користи за провоцирање на насилни протести во кои имаше повредено повеќе десетици полицајци и граѓани кои сакаа да извршат државен удар (да влезат насилно во владата). Ако еднаш лажел, сигурно е дека не може да се верува ни во другите т.н. бомби на Заев, кои судот ги прифаќа како доказ без експертиза иако би требал да ги отфрли со самото тоа што Заев ги има предадено во СЈО по истекот на законскиот рок. Ваљда за да домонтира уште некој разговор.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Има ли криминал во СДСМ - Page 2 Empty Re: Има ли криминал во СДСМ

Пишување by Teo Нед Jул 14 2019, 12:45

Diplomatski inzhenering, ubavo si go izbral zborot, eve ti i praktichen primer.

Има ли криминал во СДСМ - Page 2 IMG-20190714-123135-435

I se razbira link do originalot.

https://www.wikileaks.org/plusd/cables/08SKOPJE360_a.html
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Има ли криминал во СДСМ - Page 2 Empty Re: Има ли криминал во СДСМ

Пишување by трендафил Пон Jул 15 2019, 10:17

Тоа што ДУИ некаде крадела гласови нема влијание врз бројот на пратеници што го имаше ВМРО, односно изборите не беа украдени од СДСМ и од Заев кој ги загуби, а не си поднесе оставка. Ако во тие други 98 до 99 проценти кај што немало крадење победеше СДСМ, ќе ја имавме сегашната коалиција на природен начин, победник со победник. Антонио Милошевски бил во право кога тврдел дека за кражбата на гласови од ДУИ на крај последиците ќе ги има ВМРО, а не ДУИ која и сега е во власта. Кај никогаш не е поставена реалната приказна. Дека ДУИ со крадење на гласови добива повеќе пратеници од другите албански партии но и откраднува по еден пратеник и од ВМРО и од СДСМ. И од објавеното на Викиликс се гледа дека Заев лажел дека му се украдени изборите.
На тие избори всушност е направен првиот обид од страна на евроатлантската меѓународна банда за исфрлање на ВМРО од власта, па Антонио се обратил на погрешна адреса. Се покажа дека не добиена поддршка за внатрешна стабилност, како што бара нашиот тогашен министер затоа што тоа на евроатлантската меѓународна банда не и одговара од повеќе причини. Немаше да го смениме името и да станеме членка на НАТО (во некоја средна или далечна иднина можеби и на ЕУ), а ќе покажевме дека и без овие организации може една земја да се развива. Да потсетам дека во тоа време Македонија беше во врвот по пораст на БДП во Европа. За жал не успеавме и го имаме тоа што го имаме.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Има ли криминал во СДСМ - Page 2 Empty Re: Има ли криминал во СДСМ

Пишување by Luxor Пон Jул 15 2019, 12:20

Уште една лага, масовно крадеа гласови и дуи и дпмне, Викиликс има убедливи докази дека сте пушеле кај странците да ве задржат со сила на власт.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Има ли криминал во СДСМ - Page 2 Empty Re: Има ли криминал во СДСМ

Пишување by трендафил Вто Jул 16 2019, 12:26

Не знам за што пишуваш дека нити сум ниту сум бил некогаш на власт, па не знам за што пишуваш.
Гледам уште не се расчистува евентуалниот криминал од приказните на Геровски. Извршителите се во сериозна истражна постапка, во истражен притвор, обвинителката е очигледно под истрага штом и е одземен мобилниот телефон, но не слушнавме ништо во врска со функционерот на СДСМ што се споменува во приказните на новинарот. Ќе биде интересно кога ќе дознаеме која пријателска земја го иницираше растурањето на за сега еден дел од бандата што рекетирала. Со таква заштита не ме изненадува храброста на Геровски. Криво ми е што и ова не е македонска операција, туку налог на странци затоа што не секој како Камчев може да има контакт со таков тип спасители.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Има ли криминал во СДСМ - Page 2 Empty Re: Има ли криминал во СДСМ

Пишување by Teo Вто Jул 16 2019, 19:50

Zatoa shto si glup, samo glupavite baraat da se otkrijat predvreme prezemenite i merkite shto ponatamu kje se prezemaat vo istragata. Pametnite xnaat deka vo interes na istragata ne se soopshtuvaat site detalji.
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Има ли криминал во СДСМ - Page 2 Empty Re: Има ли криминал во СДСМ

Пишување by трендафил Сре Jул 17 2019, 11:16

Не сум сигурен дека ако бугарскиот конзул во Македонија, Орце Камчев, не беше жртва на рекетот и доколку на инсистирање на Бугарија истрагата не ја презема Европската канцеларија за борба против измами овој случај воопшто ќе имаше каков таков епилог. Очекувањата беа дека СЈО ќе има случај против корумпиран обвинител од ОЈО, а се случи обратното.
Доброто е што доколку не беше овој случај поради кој се заладија односите помеѓу Бојко Борисов и Зоран Заев, до сега Гоце Делчев ќе беше посмртно прогласен за Бугарин.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Има ли криминал во СДСМ - Page 2 Empty Re: Има ли криминал во СДСМ

Пишување by Luxor Сре Jул 17 2019, 11:43

Орце Камчев не е кнзул на Бугарија. Беше предложен за почесен но не стигна до верификација од македонска страна.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Има ли криминал во СДСМ - Page 2 Empty Re: Има ли криминал во СДСМ

Пишување by трендафил Сре Jул 17 2019, 18:33

Очигледно е дека Бугарите го почитуваат како да е конзул, па покрај правната (вклучувајќи ангажирање на Европската канцеларија против измами) имаше и физичка заштита (телохранители) од страна на Бугарија.
Ако ОЈО се охрабри да делува самостојно, ќе се симне прашината од многу предмети со кривични пријави против криминалци од власта, СДСМ и ДУИ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Има ли криминал во СДСМ - Page 2 Empty Re: Има ли криминал во СДСМ

Пишување by Teo Сре Jул 17 2019, 18:38

Dosta so gluposti bre, kade ti gledash deka bugarite go pochituvaat Kamchev kako konzul? I kako naednash tie shto ti negiraat jazik, nacija i istorija se relevantni za bilo shto. Predavnici ste Trendafile i za vlast go prodavate sopstveniot narod.
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Има ли криминал во СДСМ - Page 2 Empty Re: Има ли криминал во СДСМ

Пишување by трендафил Пон Jул 22 2019, 14:11

Teo напиша:Dosta so gluposti bre, kade ti gledash deka bugarite go pochituvaat Kamchev kako konzul? I kako naednash tie shto ti negiraat jazik, nacija i istorija se relevantni za bilo shto. Predavnici ste Trendafile i za vlast go prodavate sopstveniot narod.
Според Заев неговата изјава за грчка Алфа Бугарите не негираат ништо, туку ние сме крадци што сме им ја краделе историјата. Бидејќи ти го поддржуваш Заев ме изненадува ова што си го напишал. Не знам дали конечно си прогледал или во средствата за информирање што ги следиш таа малоумна изјава (според мене) не се споменува. По оваа изјава на премиерот и понатаму мислам дека треба да се најде зад решетки, но не во Идризово, туку во Бардовци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Има ли криминал во СДСМ - Page 2 Empty Re: Има ли криминал во СДСМ

Пишување by Luxor Пон Jул 22 2019, 15:26

Прашањето е зошто лажеш дека Камчев е бугарски конзул и уште повеќе дека бугарите го почитуваат како конзул.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Има ли криминал во СДСМ - Page 2 Empty Re: Има ли криминал во СДСМ

Пишување by трендафил Вто Jул 23 2019, 19:38

Уште не си ми одговорил на прашањето дали знаеш од кога во твоето семејство сте Македонци или чекаш тоа да го договорат Заев и Борисов?


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Има ли криминал во СДСМ - Page 2 Empty Re: Има ли криминал во СДСМ

Пишување by Luxor Вто Jул 23 2019, 20:16

Секако дека ќе ти одговорам, веднаш штом овде ја постираш формулата за тоа како се пресметува кој е македонец.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Има ли криминал во СДСМ - Page 2 Empty Re: Има ли криминал во СДСМ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот