Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Лудаците од Левица

+14
Bosonoga
cvetka
Zhane
EVITA
osa
OPOZICIONER
TRAJCHE
SHARENI
Albatros
PRVOBOREC
alienmk
Teo
трендафил
Luxor
18 posters

Страна 4 of 11 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Next

Go down

Лудаците од Левица - Page 4 Empty Re: Лудаците од Левица

Пишување by трендафил Пет Окт 02 2020, 21:49

Со што може да се заканува пратеник на опозиција? Со Оливер Спасовски ли?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од Левица - Page 4 Empty Re: Лудаците од Левица

Пишување by Luxor Пет Окт 02 2020, 22:19

Затоа и се лудаци.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од Левица - Page 4 Empty Re: Лудаците од Левица

Пишување by defo Чет Окт 29 2020, 14:28

=AZVb7-mMREPWa8JoMtGLD6QvTL_4BMXF-Bnkv8gtfcU6-wbNwUbxTHdDVOxZCaMD3BsNYwhNFLs14xrdxsWANtZNsnDlQe0Ba400LHttU0lro0rK1zyrHiRfeCZq3viIWeKUKRXPaZWRnFcfWWdWcQE4rWDkMxOUFlk7LeNLK1-O5G6WGUsbMzX48qwaKITthZk&__tn__=%2CO%2CP-y-R]1h  · 

Ми пишуваат луѓе, ми велат: „Апасиев пепел ги стори“. Зедов и ја погледав вчерашната Собраниска говоранција. Мојот заклучок е следен: Димитар Апасиев е претенциозна статистичка грешка на овој систем. Како тоа го гледам? Ќе ти фрли нешто в уста, а потоа го интерпретира на начин кој е штетен, манипулативен и хушкачки. Што значи дека милитантниот национализам - преточен во некаква „марксистичка левица“ - треба да се сузбие.

Германија има 15 илјади заразени дневно, Австрија има 8 илјади, Хрватска 2 илјади, Црна Гора и Србија дневно имаат по илјада новозаразени. Сакам да кажам: Димитар Апасиев е „воен хушкач“, пандемијата е еден вид на војна, здравствена, ама сепак е војна. Владата ја детронизира така што пандемијата ја користи за да го руши Заев. А Заев е тој, со останатите министри и институции, што треба реторичкото срање на Апасиев да го гасне, ублажува, санира и лечи.

Реков, пак ќе речам: милитантниот национализам (сценографски претставен како Левица) на Апасиев треба да се сузбива. Тоа егоцентрично „дете“ може само беља да донесе, а ништо не може да реши, а не пак, недај боже, нешто да предложи. Пандемијата на Апасиев му „легна“, тоа е повеќе од очигледно. Типично за сите локални „воени профитери“ кои времето на пандемија и масовна криза го користат за да си играат политика и wanabee политичари. Само во масовни кризи, да потсетиме, радикалната десница јакне.
via FB Nenad Jovanovic

Одличен текс и опис за Апасиев, и целата ситуација.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од Левица - Page 4 Empty Re: Лудаците од Левица

Пишување by Albatros Чет Окт 29 2020, 15:53

Primer kako ne treba da se odnesuva i zboruva akademski obrazovan graganin koj uste treba i da obrazuva novi kadri. Tesko na tie koi toj gi obrazuva.

Лудаците од Левица - Page 4 Img_2085

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од Левица - Page 4 Empty Re: Лудаците од Левица

Пишување by cvetka Пет Ное 06 2020, 16:38

Ovaa ludacava zamisluva deka nekoj e iznanaden sto nejziniot sef se setil da go parafrazira Dimitrov.

Лудаците од Левица - Page 4 Img_2031Лудаците од Левица - Page 4 Img_2032

cvetka

Број на мислења : 248
Join date : 2019-05-30

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од Левица - Page 4 Empty Re: Лудаците од Левица

Пишување by трендафил Пет Ное 06 2020, 16:47

На Димитров треба да му биде јасно дека кој се фатил во оро со ѓаволот, никогаш не излегол од него. За жал за мене нема никакво изненадување. Односот на западните земји кон Македонија е непроменет два века.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од Левица - Page 4 Empty Re: Лудаците од Левица

Пишување by Luxor Пет Ное 06 2020, 16:53

Мојсоска има кривична пријава за уништување културно наследство, поточно обвинета е завандалузирање на куќата на охридскиот војвода Христо Узунов. Ништо попаметно и не може да се очекува од неа.

Лудаците од Левица - Page 4 Img_2473
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од Левица - Page 4 Empty Re: Лудаците од Левица

Пишување by трендафил Пет Ное 06 2020, 17:56

Кривична пријава може секој да му даде на секого. Во тоа време дотичната беше дел од Шарената револуција и со спреј има напишано на сидот на куѓата недолични написи против Груевски. Сега веројатно и таа се кае поради тоа што подржувала таков човек. Инаку сидови во тоа време фарбаа и Зоран Заев, Радмила Шеќеринска и еден куп сегашни функционери и вработени во државната администрација.

https://sitel.com.mk/krivichna-prijava-za-struzhanka-koja-ja-unishtuvala-spomen-kukjata-na-uzunov

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од Левица - Page 4 Empty Re: Лудаците од Левица

Пишување by PRVOBOREC Пет Ное 06 2020, 18:52

Ајдеее небањатите што му бакнуваа газот на Апашиев почнаа да му го вртат грбот. Дури ставаат линкови и лажат дека таа калаштурата пишувала против Груевски. Мороните никако да се сетат дека некој ќе го отвори линкот и ќе ги фати со гаќите долу.
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2450
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од Левица - Page 4 Empty Re: Лудаците од Левица

Пишување by OPOZICIONER Пет Ное 06 2020, 21:09

Cist dokaz deka levica e konstrukt na dpmne. Moraat kako papagali da povtoruvaat i potvrduvaat se sto ke kazat dpmne.Лудаците од Левица - Page 4 Img_2250
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од Левица - Page 4 Empty Re: Лудаците од Левица

Пишување by PRVOBOREC Саб Ное 07 2020, 22:22

Ахахахааааааа, и печатот да не го заборави.


Лудаците од Левица - Page 4 Emp08g10

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2450
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од Левица - Page 4 Empty Re: Лудаците од Левица

Пишување by трендафил Нед Ное 08 2020, 12:59

Albatros напиша:Primer kako ne treba da se odnesuva i zboruva akademski obrazovan graganin koj uste treba i da obrazuva novi kadri. Tesko na tie koi toj gi obrazuva.

Лудаците од Левица - Page 4 Img_2085
Да беше ова пред еден век решението ќе беше во склад со тогашниот обичај многу едноставен. Ќе ги утепаа предавниците. Но сега сме 21 век, па мора да се убива со збор, а не со меч или друго оружје. Се разбира освен кога станува збор за гласачите на ДУИ и СДСМ од Австрија, на пример, родени таму, но кои гласаат или некој друг го прави тоа во нивно име и кај нас.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од Левица - Page 4 Empty Re: Лудаците од Левица

Пишување by трендафил Нед Ное 08 2020, 13:52

cvetka напиша:Ovaa ludacava zamisluva deka nekoj e iznanaden sto nejziniot sef se setil da go parafrazira Dimitrov.

Лудаците од Левица - Page 4 Img_2031Лудаците од Левица - Page 4 Img_2032
Името на Македонија беше проблем за членство во ОН, со референцата не требаше да имаме проблеми за членство во меѓународни организации па ги имавме и за НАТО и за ЕУ и тоа откако ги исполнивме претходно договорените обврски, сега нема да изненади дека ЕУ ќе прави проблеми и со јазикот и идентитетот. Во секој судир со било кого западните земји секогаш без исклучок биле против Македонија. За жал не сум оптимист дека тоа нема да продолжи. Едноставно се бара да се самоукинеме како народ за да влеземе во ЕУ. Колку е тоа паметно кога Кина ќе стане водечка светска економија за најповеќе 15 години, тоа им е зацртано како краен рок, а што зацртале исполниле, најчесто побрзо, најдоцна на време, не знам што сме запнале да одиме по патот на кој стално ни поставуваат пречки. Нека си најдат некој друг да се изживуваат врз него. Крајно време е веќе да си побараме алтернативен пат.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од Левица - Page 4 Empty Re: Лудаците од Левица

Пишување by Nebula Нед Ное 08 2020, 16:37

Levica bega od izborite vo Stip. Imaat pratenik od trojkata no ili se pod kontrola na vmro ili vmro se svesti i veke nema da gi busta so sopstveni glasovi.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од Левица - Page 4 Empty Re: Лудаците од Левица

Пишување by defo Пон Ное 09 2020, 10:19

Знаат како ги добиле, и не се сигурни во истото сценарија. Wink

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од Левица - Page 4 Empty Re: Лудаците од Левица

Пишување by alienmk Чет Ное 19 2020, 22:22

Stvarno se sokantni, ama za levanka i drndupka. Veke ne busta vmro i udri i protiv niv. Samo ne veruvam vmrovci dvapati da nasednat na ist stos.

Лудаците од Левица - Page 4 Img_2036

alienmk

Број на мислења : 373
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од Левица - Page 4 Empty Re: Лудаците од Левица

Пишување by Flora Пон Дек 07 2020, 16:35

Koga si licemeren i alcen istovremeno.

Лудаците од Левица - Page 4 Img_2075Лудаците од Левица - Page 4 Img_2076

Flora

Број на мислења : 417
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од Левица - Page 4 Empty Re: Лудаците од Левица

Пишување by Zhane Вто Дек 08 2020, 18:28

Mu se nasobraa, ke go jade.

Во реакцијата се вели дека написите на лидерот на Левица содржат елементи на говор на омраза и истовремено отвораат простор и поттик за дополнителна омраза кон новинарите и медиумските работници, што многу често може да заврши со насилство.

„Потсетуваме дека поттикнување омраза е казниво дело според Кривичниот закон и ги повикуваме Министерството за внатрешни работи и Јавното обвинителство да ги преземат соодветните дејствија“, бараат од ССНМ.

https://m.mkd.mk/makedonija/razno/ssnm-objavite-na-apasiev-pottiknuvaat-omraza-kon-novinarite

Zhane

Број на мислења : 177
Join date : 2019-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од Левица - Page 4 Empty Re: Лудаците од Левица

Пишување by трендафил Вто Дек 08 2020, 18:51

Еве го комплетниот текст од реакцијата на соросовиот синдикат на новинари.
„Потсетуваме дека релевантните организации како Меѓународната федерација на новинари и Европската федерација на новинари на кои ССНМ е член, заканите со тужби и тужбите кон новинари од поодамна ги означуваат како притисок врз слободата на изразување и на медиумите“, објаснуваат од самостојниот синдикат.

Во реакцијата се вели дека написите на лидерот на Левица содржат елементи на говор на омраза и истовремено отвораат простор и поттик за дополнителна омраза кон новинарите и медиумските работници, што многу често може да заврши со насилство.

„Потсетуваме дека поттикнување омраза е казниво дело според Кривичниот закон и ги повикуваме Министерството за внатрешни работи и Јавното обвинителство да ги преземат соодветните дејствија“

Во текстот пишува дека имало елементи на говотр на омраза според мислењето на некој, не знам дали е правник, што го напишал соопштението. Синдикатот немаше соопштение кога новинар беше осуден со затворска казна, но тој не е поддржувач на власта.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од Левица - Page 4 Empty Re: Лудаците од Левица

Пишување by Albatros Вто Дек 08 2020, 19:19

Zatoa i se povikuvaat JO i MVR da prezemat dejstva. Tie se relevantni da ja ocenat faktickata sostojba.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од Левица - Page 4 Empty Re: Лудаците од Левица

Пишување by трендафил Вто Дек 08 2020, 19:35

Колку што гледам не е поднесена претставка до ЈО и МВР туку е објавено јавно соопштение по кое кај нас обично органите за прогон не делуваат. Веројатно се плашат од тоа што лажно обвинување исто така се казнува.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од Левица - Page 4 Empty Re: Лудаците од Левица

Пишување by Albatros Вто Дек 08 2020, 19:55

Deloto verojatno e kvalifikuvano kako edno od onie za koi JO i MVR dejstvuvaat po sluzbena dolznost. A dali e podnesena pretstavka ne se zaklucuva spored toa dali istoto e napisano bo napisot. Postoi moznost da e, pa se povikuvaat instituciite na reakcija. Inaku iznesuvanje na javna reakcija e veke javno obvinuvanje pa tvojot zaklucok deka se plasat zatoa sto lazno obvinuvaat e vo najmala raka smesen.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од Левица - Page 4 Empty Re: Лудаците од Левица

Пишување by трендафил Вто Дек 08 2020, 20:31

Оградувањето е дека написот содржи елементи на говор ма омраза, а не дека се работи за говор на омраза и се остава на ЈО и МВР самите да одлучат што ќе прават. Со појасно израземи елементи на говор на омраза (ајде и јас да не ризикувам кривична за лажно обвинување) немало реакции на некои пишувања на Тричкиовски, на пример. Во секој случај да ги оставиме органите да си ја работат работата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од Левица - Page 4 Empty Re: Лудаците од Левица

Пишување by трендафил Пет Дек 11 2020, 10:51

Мислев да отворам нова тема за Левица, но сепак ќе пишувам на оваа лудачкава.
Вчера лидерот на Левица имаше имтересно интервју во емисијата „Прашањето ми е следно“ на Инфомакс. Еве неколку негови одговори:

-Амандманот кој го регулира јазикот во Уставот не дозволува ваква двојазичност каква што имаме. Тие го донесоа, ние го успоривме пред Уставен, но не го разгледуваат. Ние поднесовме кривична против претходниот претседател на Уставен, поради саботажа, ќе поднесеме и против овој претседател. Саботажа класична, не може Уставен да чува предмет во фијока кога по деловник треба да заврши за четири месеци, особено кога иницијаторот иницира по итна постапка. Што е кваката таму, кваката е Уставот регулира 5 области каде малцинствата можат да бараат јазични права и пазете ја формулацијата, во другите државни органи може да се регулира со Закон. Тие викаат како што е регулирано во Уставот. И пазете сега, болница не е државен орган, пожарна не државен орган, орган е министерство, Влада, локална самоуправа, таму нека има регулирано. Кога се караа на координација во Собранието јас им кажав ви кажа Венецијанска комисија дека ќе имате проблеми. Поднесуваме сега илјадници амандмани им треба месец дена за да ги преведат. Епа сега јас ли сум кабает, ви кажа Венецијанска комисија дека ќе го парализирате системот. Ви кажавме дека е противуставен

-Преспанскиот Договор ќе го укинеме кога ќе порасне политичката сила на Левица. Технологијата е многу лесна затоа што овие наполнети со самоувереност и пизма од тапкањето на Западот направија овие Балкански методи што ги применија направија милијарда грешки во чекори. Така што е многу лесно да се поништи Преспанскиот Договор. Не ви требаат 80 пратеници за да го поништите Преспанскиот договор. Можете и со декларација во парламент да го поништите целиот процес доколку имате 61 пратеник. Овие уставни измени беа силеџиски. Имате процедура после во ОН. Ова е струка тоа е занает исто како што ги добивме во Хаг.

-Вака ако ги анализирам политички од дистанца, Груевски направи две тактички грешки кои го чинеа неговата политичка кариера. Првото нешто е тоа што не го уапси Заев веднаш после првите бомби, имаше правен основ за тоа, кога спиеше на Бихаќка и знаел што правел. Тоа му е првата грешка и го потцени. Ако се сеќавате кога Заев пукаше бомби, Груевски идеше на прес и процурија снимки под ПИ-мерки како Заев оди во неговиот кабинет. Ако гледате ставот Заев беше стутулен, а Груевски како да ја контролира ситуација. Втората грешка е што не го заузди НВО секторот, тоа што ние го викаме десоросоизација. Тоа е многу опасен потценет непријател, јас за прв пат кога се консолидиравме како Левица кажав дека НЏО секторот е главниот непријател на Републиката кој е под директна контрола на Царовска, Шеќеринска и Маричиќ

-На нас кога ни беше понудено да пристапиме кон таа предизборна коалиција нивна ние одбивме. Бевме во фаза на преговори ни беа понудени одредени функции. Меѓутоа нашата идеологија левичарска поради која правиме партија дури и да се направи измена во Изборниот законик да не може да се прави коалиција предизборно, пост изборно да за да се формира Влада, за да има стабилност во државата. Меѓутоа предизбори треба да видиме кој колку тежи,

Еве линк до видеото од емисијата.

https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/300874164632870/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од Левица - Page 4 Empty Re: Лудаците од Левица

Пишување by Luxor Пет Дек 11 2020, 12:13

Одлично, тие ставови ќе привлечат уште еден значителен дел од гласачите на дпне. Заев и СДСМ можат мирно да си купат пуканки и пиво.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од Левица - Page 4 Empty Re: Лудаците од Левица

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 11 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот