Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Лудаците од СДСМ

+10
PRVOBOREC
трендафил
Delta
zozoti
defo
alienmk
Bosonoga
Albatros
Nebula
Luxor
14 posters

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Лудаците од СДСМ Empty Лудаците од СДСМ

Пишување by трендафил Саб Ное 07 2020, 09:45

За да не се почувствува владеечката хибридна партија од власта запоставена затоа што за неа нема тема во стилот вообичаен за мнозинството на нашиот форум, ја отворам темава. За почеток едно прашање. Дали е полудо да се постават двојазична табли со втор јазик што никој не го зборува во некое место, отколку да се постави споменик на личност што во тоа место ја почитуваат повеќе стотици илјади или повеќе илјади луѓе во зависност од големината на местото.
Дали нелудак може да потпише договор (тој со Бугарија) со текст во член 2 и да тврди дека Бугарија го прекршила договорот со ветото за почеток на преговори на амбасадорската средба во ЕУ. Текстот на член 2 точка 2 гласи:
Двете Договорни страни ќе ја развиваат соработката помеѓу себе во областа на европската
и евроатлантската интеграција, насочена кон успешна подготовка на Република Македонија за
нејзиното пристапување кон Европската Унија и НАТО. Бугарската страна ќе го сподели своето
искуство со цел да и помогне на Република Македонија да ги исполни неопходните критериуми за
членство во Европската Унија и ќе ја поддржи Република Македонија за добивање на покана за
членство во НАТО согласно соодветните одлуки од средбите на врвот на НАТО.

Секој што има два грама мозок гледа дека Бугарија не се обврзала да не подржи за членство, туку само да ни ги пренесе своите искуства кога се работи за ЕУ, а обврската за НАТО ја исполни. ВСушност целиот договор е лудачи, со обврски само кон Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од СДСМ Empty Re: Лудаците од СДСМ

Пишување by Luxor Саб Ное 07 2020, 12:11

Околу договорот една работа е јасна, СДСМ не прифатиле дека јазикот и нацијата се бугарски како што твоите оФчари Лигња и Жмицко сакаат да прифатат. Дали нелудаци само за да им наштетат на политичките противници признаваат дека нема македонски јазик и македонски народ како што тоа го прават дпне оФците?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од СДСМ Empty Re: Лудаците од СДСМ

Пишување by трендафил Саб Ное 07 2020, 12:34

Боже прости ми. Ова што си гхо напишал ако си од СДСМ потполно одговара на насловот на темата. И јас тврдев како и тие што ги спомнуваш иако си им ги сменил имињата за да го оправдаш (пак да спомнам) насловот на темата, дека услов на Бугарија е да не постоел македонски народ и јазик пред 1944 година и за жал тврдењата ги потврдија настаните. Бугарија, како непријател на Македонија, практично не преговара, туку ни постави ултиматум. Големиот брат Борисов, ако така повеќе ти одговара, му постави ултиматум на братчето Заев. Јас не знам што муабети имаат правено браќата, но го гледам резултатот. А резултатот е ЕУ и НАТО марш у пи.да материна. Не ни треба членство во организации што не ги почитуваат нашите основни човекови права. Има ли во ЕУ сега откако Велика Британија си замина некоја поголема членка што немала фашистичка власт во Втората светска војна? Дали на Бугарите им е криво што фашизмот е победен? Дали е победен?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од СДСМ Empty Re: Лудаците од СДСМ

Пишување by Luxor Саб Ное 07 2020, 12:40

На што се жалиш? Твоите дпне оФци бараат влез во влада без избори ветувајки дека ќе ја тргнат блокадата од Бугарија. А тоа е можно само со признавање бугарски корени. Изгледа кичмата на Жмицко и дпне е поеластична кога се работи за доаѓање на власт и со тоа постигнување на главната цел, спас од судските процеси за криминалите што ги правеа како власт.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од СДСМ Empty Re: Лудаците од СДСМ

Пишување by трендафил Саб Ное 07 2020, 12:52

АКо добро те разбирам, мислиш дека актуелниот судски совет и судиите се сончогледи. Сега работат за Заев и Ахмети, а ако има влада за национален спас ќе работат за сите партии што ќе влезат во неа. Кој рекол дека во влада за национален спас нема да има министри од СДСМ? Само што сите министри ќе треба да бидат прифатливи за сите, а не само за Заев и Ахмети.
Мултиетничката коалиција на чело со СДСМ победи на изборите со две главни ветувања. Почеток на преговорите со ЕУ и справување со корона кризата. На двете полиња катастрофа. Да не пишувам за економијата, образованието и други сегменти од животот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од СДСМ Empty Re: Лудаците од СДСМ

Пишување by Nebula Саб Ное 07 2020, 12:56

Today at 12:46 pm
by трендафил
Владата за национален спас е видена работа во 2001 година со катастрофален резултат.

Malku mnogu e blesavo, da branis baranje za nesto koe licno go ocenuvas kako katastrofalno.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од СДСМ Empty Re: Лудаците од СДСМ

Пишување by Luxor Саб Ное 07 2020, 13:01

Очигледно темата има погрешен наслов. Лудаците се во дпне.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од СДСМ Empty Re: Лудаците од СДСМ

Пишување by трендафил Саб Ное 07 2020, 14:35

Знам дека ти пречи насловот на темата и чекаш можност да ја смениш. Лудаци има секаде. И во нашите партии и во НАТО, ЕУ...
Оваа тема е наменета за лудаците од СДСМ.
Ајде да почнам од ситни работи. Дали нормален човек би потпишал и спровел договор со кој ќе бруси универзални симболи од шахти затоа што неко друг лудак (од Грција) ги смета за лична сопственост.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од СДСМ Empty Re: Лудаците од СДСМ

Пишување by Luxor Саб Ное 07 2020, 18:35

Ти прво запрашај се кој нормален би си го брусел истиот симбол од грбот и тоа без потпишан договор. И нема да поминеш со префлање вина врз Љубчо. Сам тој не го направил тоа посебно што истите лудаци од тогаш и денес ви се во партијата на раководни функции.

А би можел и да се запрашаш кој нормален би го нарекувал Блаже Конески "џуџето од Небрегово" а денес ви е во ИК плус пратеник во актуелниот состав на парламентот.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од СДСМ Empty Re: Лудаците од СДСМ

Пишување by трендафил Саб Ное 07 2020, 19:16

Ајде повторно да ти одговорам дека сонцето од Кутлеш е избришано од грбот на ВМРО кога стана државно знаме со концензус од сите политички партии во Собранието на Македонија. Ни денес ниту една партија го нема државното знаме на своите симболи.
Изјавата за Коневски пак е дадена во време кога во Србија владееше Милошевиќ, а за СДСМ се користеше израз србокомунисти, па постоеше страв од Србија. Се согласувам дека во тоа време во ВМРО не беше само Љубчо бугарофил. И татко му на Никола Димитров, министер за владата на Заев пишуваше во 1999 година:

Лудаците од СДСМ %D0%BA%D0%BD%D0%B8%D0%B3%D0%B0-%D0%90%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%B9-%D0%9A%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%87%D0%B5%D0%B2

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од СДСМ Empty Re: Лудаците од СДСМ

Пишување by Luxor Саб Ное 07 2020, 19:35

Не ве натера татко му на Димитров да си го избрусите сонцето од грбот. Уште помалку со сила го терал Милошоски кој сега ви е пратеник и член на ИК да го нарекува Конески "џуџето од Небрегово". А најмалку некој ги тераше Жмицко и Лигња да бараат влез во влада и предвремени избори поради блокадата од Бугарија затоа што Заев не ги прифатил барањата на бугарската страна.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од СДСМ Empty Re: Лудаците од СДСМ

Пишување by трендафил Саб Ное 07 2020, 20:12

Само еднаш има дадено таква изјава како младинец под влијание на Георгиевски, Димитров и други тогашни раководители со ВМРО кои сега се во таборот на СДСМ. Со напомена дека не знам дали изјавата не е извадена од контекст.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од СДСМ Empty Re: Лудаците од СДСМ

Пишување by Luxor Саб Ное 07 2020, 21:17

А исто напишал и книга "Исчашена азбука" и барал да се воведе бугарската азбука во Македонија погрдно нарекувајки го македонското кирилично писмо караџица. А ако членовите на вашиот ИК се такви лудаци со кои лесно се манипулира и на кои лесно се влијае тогаш би требало сериозно да размислиме дали денес не се под контрола на Каракачанов како што покажуваат доказите во темата "македонски концепт". Па бидејки сомневањата се поткрепени со некои докази најдобро би било да ги држиме подалеку од ситуација во која би можеле да ги поткопаат ставовите на Македонија дека за идентитетот и јазикот не се разговара. Уште повеќе затоа што Лигња и Жмицко како што самите изјавуваат биле против политиката на непопустливост на Заев за барањата на бугарите заради што и е ставено вето. Да не знаеш случајно под чие влијание Лигња и Жмицко не се согласуваат со политиката на Заев да не ги прифати барањата на Бугарија?

Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од СДСМ Empty Re: Лудаците од СДСМ

Пишување by Albatros Саб Ное 07 2020, 21:51

Vmro samo se obiduva da ja iskoristi situacijata za potkopuvanje na poziciite na sdsm. No izgleda i nim i na albanskata opozicija ne im odi dobro pa najavuvaat izborna koalicija za lokalnite. Neucestvoto vo Stip se dolzi na slabiot rejting na vmro pa ne ucestvuvaat da ne go demoraliziraat i onaka razocaranoto clenstvo. Nemam informacii dali levica ke ucestvuva na lokalnite vo Stip, bi trebalo bidejki imaat pratenik od taa izborna edinica. Ako da, togas e jasen stavot na vmro, zatoa sto levica sigurno ke im odzeme soliden del od glasackoto telo. Sepak toa ne mozat da go izbegnat na pretstojnite lokalni osven ako ne se vo koalicija so levica, a dali ke bidat zavisi od brojot na glasovi sto levica bi gi osvoila vo eventualen nastap vo Stip i procenkata kolku glasovi ke izgubi samata levica dokolku otvoreno go poddrzi vmro i so toa otstapi od svojata avtenticna politicka ponuda. Del od clenstvoto na levica ja osudi poddrskata na Apasiev za vlada na vmro i ako toa seriozno se odrazilo vnatre postoi moznost i tie da bojkotiraat.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од СДСМ Empty Re: Лудаците од СДСМ

Пишување by Bosonoga Пон Ное 09 2020, 14:10

Samo steta od crepovite dpneovski.

Лудаците од СДСМ Img_2131
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од СДСМ Empty Re: Лудаците од СДСМ

Пишување by трендафил Вто Дек 08 2020, 09:25

Да се вратам на темата користејќи го традиционалниот речник на форумов. Цреповите од СДСМ денеска кога нема да добиеме датум за преговори со ЕУ како што не лажеа би требало да си заминат од политичката сцена. Во СДСМ има како и во секоја партија паметни луѓе, кои за жал секогаш се во сенка на тие за кои секогаш си во дилема дали се криминалци или политичари. За жал не верувам дека тоа ќе го направи самата партија со што би ја задржала власта и би имала повеќе од 3 години да исправи нешто од последиците на владеењето на Заев, што би им дало шанса да ги добијат без крадење и уцени следните избори. Прво да му овозможи на Уставниот суд да работи без притисок и да ги извади од фиока претставките за исклучително важни работи кои се противуставни, а со чија помош Заев и беше инсталиран на власт. Потоа да поправат нешто во економијата која е пред катастрофа. Не само со задолженоста, туку со потребата од понатамошни големи задолжувања. Потребно е и подобрување на здравствениот систем кој е исто така пред колапс.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од СДСМ Empty Re: Лудаците од СДСМ

Пишување by alienmk Вто Дек 08 2020, 17:40

Zosto da si zaminat? Zatoa sto ne prifatija prodazba na jazik i identitet neli? A ako dobievme pregovori ke lazevte deka mora da zaminat oti stom Bugarija popustila togas sigurno go prodale jazikot i identitetot. Kazete si fino oti sakate da dijdete na vlast po sekoja cena za da se izvlecete od obvinenijata za kriminal protiv skoro celoto vase rakovodstvo.

alienmk

Број на мислења : 373
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од СДСМ Empty Re: Лудаците од СДСМ

Пишување by трендафил Вто Дек 08 2020, 19:46

Треба да си заминат тие што неколку години лажат дека сме добиле датум за преговори. Почнаа веднаш по потпишувањето на Преспанскиот договор по кој не му се исуши раката како што колнеше таткото на потпишувачот, но почна да се суши езерото. Заминувањето на министер не значи дека опозицијата ќе дојде на власт. Власта ќе си избере друг премиер или министер од своите редови.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од СДСМ Empty Re: Лудаците од СДСМ

Пишување by трендафил Сре Фед 17 2021, 19:11

Со влегувањето во НАТО, Македонија падна за 7 места на рангирањето на Global firepower, па според воена моќ сега сме на 133 место од 139 оценети земји.


Неуспешната работа на Шекеринска, ја спушти Македонската армија на 133-тото место во светот според квалитетот – Kurir.mk


2021 Military Strength Ranking (globalfirepower.com)

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од СДСМ Empty Re: Лудаците од СДСМ

Пишување by трендафил Саб Фед 27 2021, 09:10

Академикот Илија Чашуле, еден од тие што се против предлогот на владата за северизација на МАНУ е претепан. Ајде да видиме дали МВР ќе ги најде сторителите.

Претепан академик Илија Чашуле: Тројца силеџии ме нападнаа на Илинденска пред сто сведоци, кој ги прати? – plusinfo.mk

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од СДСМ Empty Re: Лудаците од СДСМ

Пишување by Bosonoga Саб Фед 27 2021, 12:05

Ovoj nekoi ludi dpmneovski crepovi go tepale za da lazat deka vlasta go napravila toa.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од СДСМ Empty Re: Лудаците од СДСМ

Пишување by трендафил Саб Фед 27 2021, 19:43

МВР е платено од граѓаните да ги најде сторителите на вакви дела. Доколку не сака или не е способно да го стори тоа, тие што го плаќаат, граѓаните, имаат право да бараат одговорност. Тука нема дилеми. Случајот се поклопува со настаните кога врховистите на Заев сакаат да ја укинат катедрата по македонски јазик, што како последица ќе има укинување на истата катедра на универзитетите во светот, затоа што е глупаво да се ули македонски во САД, а не и во Македонија, нели? Се поклопува и со притисокот на врховистите врз МАНУ да се северизира. Според анкетата на Маркет вижн околу 2/3 од граѓаните се за враќање на името (бришење на северна и по цена на заминување од НАТО и ЕУ. 

Македонските граѓани сметаат дека не добиле ништо по првата година од членството во НАТО и би го вратиле името | МКД.мк (mkd.mk)

За враќање на името е и Ферид Мухиќ, кој како пратеник гласаше за негова промена. И на будалите им е јасно дека е направена голема жртва за мала добивка. Јасно е дека евроатлантската меѓународна банда со измама и уцена го спроведе Преспанскиот договор во соработка со Заев и Мијалков, но дека најважната придобивка што требаше да дојде од него, членство во ЕУ е научна фантастика.

Мухиќ, кој гласаше за промена на државното име, сега бара негово враќање! - Expres.mk

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од СДСМ Empty Re: Лудаците од СДСМ

Пишување by трендафил Чет Мар 04 2021, 20:48


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од СДСМ Empty Re: Лудаците од СДСМ

Пишување by Luxor Пет Мар 05 2021, 10:58

Нова лажна вест од медиумите на дпне. Прво излажаа дека Фрчко е назначен за амбасадор во САД за сега да можат да лажат дека САД го одбиле.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од СДСМ Empty Re: Лудаците од СДСМ

Пишување by трендафил Пет Мар 05 2021, 20:57

Никој не ја демантираше веста. Ниту владата, ниту Претседателот ниту самиот Фрчковски. Демантот доаѓа откако помина времето за акредитација. Верувате ли навистина дека премиерот нема појма кој амбасадор за каде е предложен, односно дека тоа не го договарал со другарите (во заминување) Ахмети и Мијалков.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Лудаците од СДСМ Empty Re: Лудаците од СДСМ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот