Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Браво за СДСМ, така се сака Македонија

+14
OPOZICIONER
treta opcija
PRVOBOREC
osa
misterija
Zhane
SHARENI
TRAJCHE
трендафил
Luxor
Teo
Bosonoga
Dino
defo
18 posters

Страна 14 of 18 Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Next

Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 14 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Пон Aвг 02 2021, 18:51

За потсетување да ви го честитам и првиот Илинден, античкиот кој би требало да го избришеме според Заев и Преспанскиот договор. Во 338 година пред Христос Македонија водена од Фуилип Втори Македонски во битката кај Херонеја ги поразила здружените сили на грчките градови држави и со мировен договор воспоставила вазалски однос со нив. Една од обврските на Грците била и ослободување на робовите. Нешто што во евроатланѕските земји се случува во XIX и XX век.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 14 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by Nebula Пон Aвг 02 2021, 19:24

Nemalo nikakva obvrska za osloboduvanje na robovite. Namesto da izmisluvate zemete naucete ja postojnata istorija.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 14 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Пон Aвг 02 2021, 21:23

Забрането било мачење на робовите. Што би требало да значи дека по македонската окупација на грчките градови држави робовите имале поголеми права од притворениците во Република Македонија сега.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 14 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by TRAJCHE Вто Јан 25 2022, 16:58

Vo poslednata godina od vladeenjeto na Zaev. Kovacevski treba da prodolzi so uste podobri rezultati.

Подобрувањето на човековите права, последните избори, реформските процеси, судските постапки за случаи на висока корупција, работењето на Државната комисија за спречување на корупцијата и Акцискиот план за борба против корупцијата се причините поради кои Македонија годинава доби четири индексни поени повеќе и скокна за 24 места на индексот на корупција на Транспаренси интернешнл.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 679
Join date : 2016-11-20

osa likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 14 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Нед Јан 30 2022, 21:38

Уште сме полоши отколку во 2015 година кога почна рушење на македонската власт и инсталација на т.н. северџанска. Што би рекле бришење на Македонците во Грција и Бугарија, а побугарчување на Македонците во Република Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 14 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by defo Вто Фед 08 2022, 08:46

Минималецот од март 18.000 денари

Минималната плата ќе биде зголемена на 18.000 денари почнувајќи од март, државата ќе го субвенционира делот од придонесите за што од Буџетот ќе бидат одвоени 16 милиони евра до крајот на годината, договорија синоќа по неколкучасовни преговори синдикатите, работодавачите и Владата.

Се менуваат и критериумите за усогласување на минималната плата, односно како критериуми ќе се земат:

– 50 проценти од годишниот раст на просечната плата и 50 проценти од растот на животните трошоци, а новина е тоа што отсега наместо растот на БДП како критериум ќе биде дека висината на минималната плата нема да биде пониска од 57 проценти од просечната плата објавена од Државниот завод за статистика.

Е ова во црвеното е вистинскиот момент, покачувањата да бидат соогласно околностите. Да не може да се манипулира и прават вештачки тензии. Инаку да минималната плата по мое не ги задоволува потребите, ќе чекаме да излезе заводото за статистика со месечната потрашувачка кошничка. Али недостатокот на работна сила кој веќе се осеќа, поготово на квалитетни луѓе ќе си го направат своето, во платите.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 14 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by Nebula Вто Фед 08 2022, 10:57

Mesecnata potrosuvacka kosnicka veke so godini nanazad mislam od 2010  ne ja izrabotuva ZS tuku SSM. Mozna e moja greska pa paralelno da se izrabouva i od ZS i od SSM.

https://www.ssm.org.mk/mk/ekonomija/minimalna-sindikalna-koshnica

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 14 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by defo Вто Фед 08 2022, 12:31

Не сум знаел. Абе шо знам. Ајде да видиме како стојат работиве во реалност, дали овие 18к ќе се доволни. Ама самите рабодавачи треба да знаат, задоволен работник, поголема продуктивност.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 14 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by Nebula Вто Фед 08 2022, 15:28

Dve minimalni plati od 18 000 denari se dovolni da se pokrie dekemvriskata potrosuvacka kosnicka (dekemvri 2021) i toa bez da se zastedi nitu denar. Koga minimalnata plata ke pocne da se isplaka vo taa vrednost od  18 000 denari od mart 2022, so ogled na rastot na cenite poradi celokupnata svetska kriza se somnevam deka i dve ke bidat dovolni za da gi pokrijat trosocite. Mora da se priznae deka  ova e sepak nekakvo podobruvanje na standardot na rabotnicite, no daleku sme od toa da bide dovolno za pristoen zivot. Rabotodavacite vo osnov ne se zalat za pokacuvanjeto na platata tuku zatoa sto na pogolem iznos ke plakaat pogolemi davacki. Javna tajna e deka najgolem del od niv gi prijavuvaat rabotnicite na minimalna plata a ostatokot do realnata plata koja im ja plakaat ja davaat na raka. Kako i sekogas instituciite ni se ili korumpirani ili nesposobni da izlezat na kraj so vakvi devijantni pojavi, kako plakanje del od platata na raka, uceni za vrakanje na K15, lazno prijavuvanje na brojot na rabotni casovi i red drugi kriminalni dela za koi kaznite se vo paricni sredstva i se minorni vo odnos na dobivkata od krsenjeto na zakonot. Sledno za sto SSM treba da se izbori e drasticno zgolemuvanje na kaznite za takvi prekrsoci bidejki so niv ne se ostetuvaat samo rabotnicite tuku se nanesuva steta i na samite drzavni finansii. Megu vodeckite sme vo Evropa po nivoto na siva ekonomija.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 14 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Вто Фед 08 2022, 16:38

Токму затоа го поставувам прашањето зошто наместо притисок врз работодавачите и нивно субвенционирање од страна на државата што е еднакво и за фирмите што работат со добивка, но работодавачот задржува повеќе за себе отколку што сразмерно им дава на вработените според нивниот допринос. Вака се наведуваат работодавачите да исплаќаат минимални плати, а дел да исплаќаат во готово, за да добиваат стално дел од државата за плати за нивните вработени. Сето тоа се прави за да се створи привид дека владата им дава пари на работниците. Парите се на даночните обврзници. За пензионерите потрошувачката кошничка не чини помалку, па сепак добивме покачување од 2,98 %. Седум пати помалку од тие со минимално знаење и согласно на тоа минимална плата. Најлошо од се е што државата нема свои пари, туку се задолжува во странство за да може да ги врши овие исплати.
Се согласувам со тоа дека казната, посебмо кај тие што го повторуваат делото, треба да биде таква да не се исплатувада се прекрши законот. Но како да се заштитиме од казнување по политичка нарачка, што кај нас не е исклучок. Напротив. Исклучок е да се казни некој од власта.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 14 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by defo Чет Фед 10 2022, 16:19

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 14 Slika_39
Индекс на демократија: С Македонија излезе од групата држави со „хибриден режим“

Одиме нагоре, бавно, може СДСМ подобро, и побрзо. Ама полека полека ги санираме штетите од 15 годишното владение на „патлиотот “ Пајо и ДПНЕ.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 14 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by Albatros Чет Фед 10 2022, 16:38

Ova e za 2021, koga premier bese Zaev. Negovite metodi na vladeenje bea malku netipicni za ovoj region. Sega ke vidime dali Kovacevski ima podobri ili polosi resenija za praktikuvanje na vlasta.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 14 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Чет Фед 10 2022, 18:15

Со други зборови, демократијата во Македонија се врати на нивото од времето на Груевски. Во 2021 година Заев конечно според волјата на народот не дозволи бугарите наместо граѓаните на Македонија да ја пишуваат нашата историја, ниту многу не се крадеше на локалните избори, па изборот го нмаправија во најголем дел граѓаните, а помалку власта. Странците изгледа овој пат, за разлика од минатите локални што послужија како оправдување за Преспанскиот договор.
Да се надеваме и дека во иднина, не многу далечна, ќе станеме демократска земја без дефекти во демократијата. Што би рекле без дефектни политичари на власт. За волја на вистината на листата сме меѓу земјите со најголеми дефекти во нашата категорија, а подобрувањето е само во категоријата на избори. И во таа категорија не сме сјајни, но сепак сме подобри од порано.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 14 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by Nebula Чет Фед 10 2022, 18:51

Partiski botu vo koja godina od vladeenjeto na Gruevski Makedonija bila rangirana povisoko od hibriden rezim?

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 14 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Пет Фед 11 2022, 17:44

Во сите. Само Заев успеа да не префрли во хибриден режим. Што може друго да очекува човек од некој што со историски инжинеринг сака својата земја од антифашистичка да ја прогласи за фашистичка, со заедничка историја со фашистичкиот окупатор и во време на фашистичката окупација. По новото гледање на историјата фабрикувано од Заев ќе излезе дека Бугарите ги штителе Евреите и не ги испорачале бугарските Евреи, а Македонците ги испорачале нашите сожители во Треблинка. Татко ми, као жив сведон на тие настани ми кажувал дека во логорот во Тутунскиот комбинат во Скопје, што служел како транзитен центар, бугарските фашисти не им давале храна и вода на притворените (како што актуелната власт не му даваше на Камчев во Шутка), па храна и вода им обезбедувале скопјани (иако и тие немале доволно храна, а немало ни пластични шишиња за вода како сега. Веќе напишав и дека постојат документи дека бугарската држава го платила превозот на Евреите до Треблинка.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 14 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by Luxor Пет Фед 11 2022, 17:57

Престани да лажеш. За време на целото владеење на Груевски Македонија беше класирана како хибриден режим и автократија.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 14 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Саб Фед 12 2022, 11:26

Лоша оценка има само во 2016 година кога евроатлантската меѓународна банда води хибридна војна со Македонија за да ја сруши демократски избраната власт и да го инсталира Зоран Заев на чело на државата. Во таа година со МВР во поголем дел раководат Спасовски и Нухиу кои се дел од актуелната власт на СДСМ и ДУИ. Што би рекле тие ја направија и ја одржуваа нашата земја како хибриден режим. Да потсетам кога беа распишани предвремени избори во јули, па кога странските тајни служби проценија дека не успеале да обезбедат мнозинство го повампирија распуштеното Собрание. И на повторените избори победи власта, а после со корупција и политички инженеринг превратот успеа. Не е убаво да се лаже за нешто за што постојат запишани податоци достапни на интернет. На табелата на линкот подолу може да се најдат податоците за сите земји, па и за Македонија. 


Democracy Index - Wikipedia

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 14 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by Nebula Саб Фед 12 2022, 12:51

"Лоша оценка има само во 2016"

Klasicno botovsko lazenje. Za site godini od vladeenjeeto na Gruevski Makedonija bese svrstena megu avtoritarnite hibridni rezimi.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 14 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Саб Фед 12 2022, 15:20

Сега дискутираш со мене, па нема да можеш да лажеш и колку погласно лажеш толку повеќе да ти веруваат сопартијците. Пишувам за конкретни бројки, индекс на демократија на Економист, а не за оценки што Заев си ги давал сам за себе или му ги давал патронот Сорос. Ако си информатички неписмен ќе ти ги дадам податоците на друг начин. Колку што гледаш твоите колеги молчат. Не сакаат да се брукаат. На претходниот пост имам дадено линк. Еве ти го на друг начин.

https://en.wikipedia.org/wiki/Democracy_Index

Пронајди ја Македонија со новото погрдно име во табелата и ќе видиш дека сме имале полоша оценка од таа за минатата година помала за една стотинка од поен само во 2016 година, кога рушевте режим, а бевме демократија со недостатоци. Режим не направи Заев, па со негово заминување се вративме во минимална демократија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 14 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by Nebula Саб Фед 12 2022, 16:31

Partiski botu ne zboruvame za  laznata percepcija sto vmro ja oblikuvase so unistuvanje na slobodnite mediumi i isturanjeto pari vo partiskite glasila kako i malverzaciite so izborite za koi sudski e dokazano deka nitu bile fer, nitu bile demokratski. Kako sto izjavuvase Jankulovska a toa go prizna i pred sudot tie od OBSE bile na vtori a stabot na mvro od kade za usi gi vlecevte lugeto da glasaat vednas nad niv. Kako sto jasno e navedeno Ekonomist kako reper gi zema pluralizmot, graganskite slobodi i politickata kultura. Poslabite ocenki za poslednive godini se dolzat na politickata nekultura na opozicijata, obidot za drzaven udar i laznite obvinuvanja za montirani sudski procesi  protiv vlasta koi konecno gledam padnaa vo voda. Nemoznosta da se iznesat vo javnosta kriminalite i nasilstvoto nad graganite i politickite protivnici za vreme na diktaturata na Gruevski zaradi unistuvanjeto na slobodnite mediumi i nasilnoto zamolcuvanje na glasot na demokratijata so sudenja na novinari, isfrlanja na pratenici od parlamentot i red drugi krsenja na pravata i slobodite na graganite e toa sto ne e notirano od strana na Ekonomist, zatoa sto do tie informacii ne mozele nitu da dojdat. Gruevski ke bide zapamten kako avtokrat i diktator bez ogled na instrukciite sto Samuilova Cvetanova vi gi ispraka vo jalov obid da ja sokriete vistinata i diktaturata na vmro da ja izbrisete od kolektivnata memorija na graganite na Makedonija.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 14 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by Albatros Саб Фед 12 2022, 18:36

Isto kako so duing biznis. Davaa visoki ocenki zaradi bednite plati na rabotnicite vo stranskite firmi. Duri bea bezobrazni da izjavuvaat deka ne dosle tuka da davaat evropski plati, ama baraa evropski kvalitet i dvojno pogolemo rabotno vreme. Se soglasuvam deka ocenkite za poslednive nekolku godini se baziraat pred se na nekulturata i sirenjeto na fejk njuz od opozicijata. Samata EU go oznaci fejsbuk profilot na Mickoski kako izvor na lazni vesti. A toa sirenje lagi bese masovno organizirano od vmro preku mediumite finansirani od Ungarija. No za botovite izgleda sekoja losa ocenka za vmro e svetska zavera na Soros.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 14 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Саб Фед 12 2022, 21:57

Бедните плати во странските фирми секогаш биле значително повисоки од платите во државната администрација или во фирмите на Зоран и Вице Заеви, на пример.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 14 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by Luxor Пон Фед 14 2022, 09:27

Лажењето изгледа ти стана навика.Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 14 Img_2596

Германски Дрекселмајер бара работници за фабриката лоцирана во индустриската зона во Кавадарци. Се бара сметководител, специјалист за човечки ресурси, царински службеник, службеник за обука, помошник на генералниот директор, систем администратор и уште неколку други работни места.

Сепак, она што е интересно е дека речиси на сите позиции се нуди плата од 8.050 денари.

Па така, за помошник на генералниот директор, со забелешка дека станува збор за технички асистент на технички директор, со работно време од 8 до 16 часот, односно 40 часа во неделата, и на определно време од 6 месеци се нуди плата од 8.100 денари.

https://www.brif.mk/germanski-drekselmaer-bara-rabotnits/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=%25d0%25b3%25d0%25b5%25d1%2580%25d0%25bc%25d0%25b0%25d0%25bd%25d1%2581%25d0%25ba%25d0%25b8-%25d0%25b4%25d1%2580%25d0%25b5%25d0%25ba%25d1%2581%25d0%25b5%25d0%25bb%25d0%25bc%25d0%25b0%25d0%25b5%25d1%2580-%25d0%25b1%25d0%25b0%25d1%2580%25d0%25b0-%25d1%2580%25d0%25b0%25d0%25b1%25d0%25be%25d1%2582%25d0%25bd%25d0%25b8%25d1%2586
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 14 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by PRVOBOREC Пон Фед 14 2022, 10:57

Како на лагите на небањатите нозете им се кратки, интернет приказна, 21 век.

Токму во контекст на платите и странските инвестиции во слободните економски зони, деновиве е објавена анализа на Здружението на млади аналитичари и истражувачи (ЗМАИ), според која вработените таму во просек земаат пониски плати од останатите вработени во државата. Пресметките, се наведува во анализата, се направени врз основа на податоци извадени од годишните извештаи на компаниите.

„Помеѓу просечната плата на овие вработени и просечната плата на ниво на Македонија во 2014 година има разлика од околу 5000 денари. Според Државниот завод за статистика, просечната нето плата исплатена во државата е 21.393 денари, додека во овие 9 странски компании што беа дел од нашето истражување е 16.143 денари“, вели Горан Мојаноски од ЗМАИ.

https://mk.voanews.com/a/3015582.html

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2449
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 14 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by трендафил Пон Фед 14 2022, 19:33

Социјалната помош сега е помала од минималната плата во 2014 година. Пред доаѓањето на ВМРО со Груевски на власт воопшто немаше загарантирана минимална плата. Ако 25% од граѓаните изгледа дека ќе добиваат минимална плата нешто не е во ред. Или истата е економски неоправдана или сиромаштијата е голема.
Да напишам уште еднаш дека нема да гласам никогаш за некој што вештачки качува минимална плата (а ми го загрозува идентитетот). Повеќе сакам власт што зголемува број на вработени, па работниците имаат поголема можност за избор. Не само плата туку и други услови.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Браво за СДСМ, така се сака Македонија - Page 14 Empty Re: Браво за СДСМ, така се сака Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 14 of 18 Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот