Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

+10
Dino
osa
Luxor
OPOZICIONER
Bosonoga
PRVOBOREC
SHARENI
TRAJCHE
трендафил
Teo
14 posters

Страна 3 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA - Page 3 Empty Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by Веритес Чет Окт 18 2018, 21:02

PRVOBOREC напиша:Нормален човек секгаш ќе бара небањатите како вас да престанат да ја извртуваат и монополизираат историјата, така не се гради иднина.

Можеби  би  било  доволно  туко   да  го  цитирам   ложлото  Куртиш  од   муртино   од   кога   тој   има  шиптарско   потекло  и   планира  да  се   прави    СУНЕТ...АМА ,АМА на небањатиот   амнестиран   шипац  од   Муртино  шипците  му   дале   совет   дека   сечењето   на   кожинката  од   корнишонот   мора   да   биде   хигиенска   но   и  покрај   шипирањето  на  шипецот  од   Муртино,   тие   не  го   примаат   во   нивното  хулиганско  племе  како   предавник   на  се   македонско,како  болен  лажго,марионет  и  ОДРОД..."


Веритес

Број на мислења : 36
Join date : 2015-09-27

Вратете се на почетокот Go down

PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA - Page 3 Empty Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by Teo Чет Окт 18 2018, 21:13

Prestani namerno da dodavash crtichki i navodnici vo citatite, za postot i citiranoto da izgledaat za nikade...Opciite na forumot se sosema ispravni i toa mozhe da bide napraveno samo namerno...Nemoj da ti tekne da mi raskazhuvash prikazni za IT tehnologijata kako brauzeri ili operativni sistemi...Ne mi prechi da pishuvash ama mi prechi namerno da gi unakazuvash postovite i temite...Ova sfati go kako predupreduvanje...Vtoro po red...Treto kje nema...
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA - Page 3 Empty Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by Luxor Чет Окт 18 2018, 22:21

Веритес напиша:
PRVOBOREC напиша:Нормален човек секгаш ќе бара небањатите како вас да престанат да ја извртуваат и монополизираат историјата, така не се гради иднина.

Можеби  би  било  доволно  туко   да  го  цитирам   ложлото  Куртиш  од   муртино   од   кога   тој   има  шиптарско   потекло  и   планира  да  се   прави    СУНЕТ...АМА ,АМА на небањатиот   амнестиран   шипац  од   Муртино  шипците  му   дале   совет   дека   сечењето   на   кожинката  од   корнишонот   мора   да   биде   хигиенска   но   и  покрај   шипирањето  на  шипецот  од   Муртино,   тие   не  го   примаат   во   нивното  хулиганско  племе  како   предавник   на  се   македонско,како  болен  лажго,марионет  и  ОДРОД..."


Што сакал писателот да каже ни сам не знае. Сакам кажам не знам речам е работава. Останува само фактот што и овде се потврдува за опседнатоста на дпмне-офците со машките полови органи.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA - Page 3 Empty Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by osa Чет Окт 18 2018, 23:41

ej pa ti koj e Metju Palmer ??? ....ova vo kontekst na moeto pisanie na feisbuk deka vidni lichnosti mu isprakaat pismo za poddrshka na sposoben politichar g-din Zaev ,stanuvashe zbor za potpredsedatelot na SAD Majk Pens ,i edna bagra mi odgovara ,pa ti znaesh li koj e voopshto toj ,i on bil vidna lichnost .....veke cela nedela se smeam na odgovorot .....e vakvi glasaat i ni go krojat zivotot ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA - Page 3 Empty Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by Teo Пет Окт 19 2018, 20:40

C c c, sega i aktuelnoto rakovodstvo na dpne kje si lezhi...

ВЛАСТА ИМ НУДИ НА ПРАТЕНИЦИ ДВА МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ДА ГЛАСААТ ЗА УСТАВНИ ИЗМЕНИ, ТВРДИ ВМРО-ДПМНЕ, ПРЕМИЕРОТ ДЕМАНТИРА

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, вечерва ја обвини власта за поткуп на пратеници од неговата партија со 200.000 до 2 милиони евра. Јанушев, кој не кажа на кои пратеници од  ВМРО-ДПМНЕ им било понудено пари да гласаат за потреба од пристапување кон измени на Уставот на вечерашната собраниска седница, го повика Јавното обвинителство да отвори истрага.

https://sdk.mk/index.php/makedonija/vlasta-im-nudi-na-pratenitsi-dva-milioni-evra-za-da-glasaat-za-ustavni-izmeni-tvrdi-vmro-dpmne/

Костадинов: Однесувањето на Мицковски ги помина сите граници, ги демантираме изнесените лаги, ќе поднесеме тужби до надлежните органи

Антизападното, антинародното и антимакдoнско раководство на ВМРО – ДПМНЕ појавува огрмона нервоза и лажење. Ги демантираме изнесените лаги дека претставници од мнозинството вршеле притисок или на било кој пратеник му се понудени пари, изјави Костадин Костадинов, пратеник од СДСМ и коалицијата.

За невистините ќе поднесеме тужби до надлежните органи. Овие лаги изнесени во клучни момнети за иднината на Македонија ќе мора да ги докажат на суд.

Ваквото однесување на Мицковски ги помина сите граници, особно за човекот кој е генерелан секретар на најоглемата опозицска партија.Ова е нездаво ненормално особено за човек кој е генерален секретар на најголемата опозициска партија.

Почитувани новинари, вие сте сведоци дека пратениците слободно комуницираат, разговораат, се движат низ собранието.

https://www.mkd.mk/makedonija/politika/kostadinov-odnesuvanje-na-mickovski-gi-pomina-site-granici-gi-demantirame
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA - Page 3 Empty Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by Teo Пет Окт 19 2018, 22:09

Ups, kje go jadat Zhmicko i Janushot...

Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA - Page 3 Empty Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by osa Пет Окт 19 2018, 22:58

80 пратеници гласаа „за“, уставните промени поминаа
80 пратеници го прифатија предлогот на Владата за пристапување кон уставни измени во склад со Договорот со Грција за промена на името во Република Северна Македонија. За потребата од уставни промени гласаа 80 пратеници од присутните 117 пратеници. 39-мина беа против.
Пратениците првично гласаа електронски, а потоа по предлог на координаторот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев се прејде на поединечно гласање. Дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ гласаа за уставни промени.

Владанка Авировиќ, Нора Исмаиловска-Старова, Крсте Мукоски, Сашо Василевски, Љубен Арнаудов, Зекир Рамчиловиќ, Елизабета Канческа-Милевска... се имињата од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ што гласаа за уставните измени.

По две одложувања на веќе закажаното продолжение на 61-та собраниска седница, вечерва во 22 и 20 часот конечно почна продолжението на седницата.

Денеска пратениците цел ден беа во зградата на Собранието и се чекаше почетокот на седницата. Но владејачкото мнозинство очигледно го немаше обезбедено потребното 2/3 мнозинство, па цел ден се чекаше, се разговараше, се убедуваше, а некои велат и се пазареше и уценуваше. ВМРО-ДПМНЕ уште во 15 часот побара да се премине на гласање, но претседателот на Собранието тоа не го правеше. Пратеникот Иван Стоиљковиќ оваа состојба во законодавниот дом ја прокоментира: Собранието е како сточен пазар.

Цел ден се шпекулираше дека биле обезбедени 77-78 пратеници и дека недостигале уште два гласа „за“.

Вечерва генералниот секретар на опозицијата Игор Јанушев изјави дека на нивни пратеници им се нуделе „милиони евра за да гласаат против волјата на граѓаните на Македонија“. ВМРО-ДПМНЕ го повика и јавното обвинителство за да ги испита овие случаи на „вршење отворен притисок на пратеници“.

На ова СДСМ одговори дека сѐ е лага и дека за ваквите клевети ќе следува судски процес.
https://www.mkd.mk/makedonija/politika/80-pratenici-glasaa-za-ustavnite-promeni-pominaa

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA - Page 3 Empty Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by nino Саб Окт 20 2018, 00:08

ajde za dve godini ili ke se smeeme ili ke placeme
ke vidime sto ke izleze od seto ova

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA - Page 3 Empty Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by osa Саб Окт 20 2018, 00:43

ke se raduvame na zivotot i idninata ,sekako svetla...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA - Page 3 Empty Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by трендафил Саб Окт 20 2018, 08:51

https://off.net.mk/lokalno/razno/od-knigata-na-sozdavanje-na-severna-makedonija?utm_source=mkd.mk&utm_medium=block-sidebar&utm_campaign=vo-komshii

За жал јас не можам и не сакам да ви честитам на победата во оваа битка, но ви ги пренесувам честитките од вашиот пријател Еди Рама.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA - Page 3 Empty Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by трендафил Саб Окт 20 2018, 12:25

Малку заборавив и на новата математика што ја спроведува Заев. 2/3 мнозинство не е 80 туку 80 плус 1 најмалку 81 глас. Како што обично мнозинство од 120 е 60 плус 1, 61 пратеник. Но кога диктаторот ќе каже нешто, така е и не треба да се дискутира. 80 од вчера е 2/3 мнозинство. ДО доаѓањето на демократија во Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA - Page 3 Empty Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by трендафил Саб Окт 20 2018, 12:58

ИЗОЛИРАНА ЗЕМЈА, ИЗОЛИРАН НАРОД

Доброутро, бедни велепредавници! Се наспавте ли со својата погана нечиста совест, додека цела Македонија и сите македонци каде и да нѐ има низ светот не можеа да склопат око од тага, болка и срам? Ете, го добивте она што веднаш или набргу ќе го изгубите, но го изгубивте она што никогаш веќе нема да го добиете!
Безочно и крвнички ни се закануваа: или „Планот А“, Договорот со Грција – те. сопствено национално самоукинување и цивилизациска смрт на македонскиот народ и на Република Македонија – или изолација. Меѓународното политичко и секакво друго насилство и подмолност од невидени размери и со надреален замав, од една страна, и тешката македонска автоимуна болест – велепредавството, од друга, бесно го истуркаа кобниот поробувачки „План А“, па според тоа не би требало да бидеме „ставени во изолација“. Но, за жал, во прашање е токму спротивното: од сношти, од најмрачните можни политички и морално криминални настани во Собранието, во тој сега по втор пат (и засекогаш!) обесчестен и извалкан свечен Дом на некогашната македонска демократија – Република Македонија е сосема ИЗОЛИРАНА ЗЕМЈА, а македонскиот народ е ИЗОЛИРАН НАРОД! Синоќа е означен крајот на нашето изворно македонско време, и почеток на некое туѓинско сурогат-време, без крв, месо, боја и мирис, време без значење. Време на тешка македонска изолација.
Република Македонија и македонскиот народ се изолирани од својот државен и национален суверенитет, од своето достоинство и од својата слобода.
Република Македонија и македонскиот народ се изолирани од своето национално културно-историско минато и од својата национална културно-историска иднина на таа иста национална културно-историска трага, со крв, страдања и солзи впишувана и впишана низ вековите.
Република Македонија и македонскиот народ се изолирани од својот ентитет и од својата национална чест.
Република Македонија и македонскиот народ се изолирани од своето историско и уставно име.
Република Македонија и македонскиот народ се изолирани од правната држава и од правдата.
Република Македонија и македонскиот народ се изолирани од своите политички и медиумски слободи.
Република Македонија и македонскиот народ се изолирани од вистината пред домашната и пред светската јавност.
Република Македонија и македонскиот народ се бесчувствително изолирани од своите македонски чеда, сестри и браќа, кои како национално малцинство живеат во соседните земји и насекаде низ целиот свет.
Македонскиот народ е изолиран од својот стар, преубав, мајчин македонски јазик, од својата преубава, славна македонска народна песна!
Околу Република Македонија и околу македонскиот народ повеќеслојно и во разни насоки е обвиткана дебела, црна, непроѕирна изолир-лента на туѓински колонијални посегања, политики, цели и интереси.
Врз Република Македонија и врз името македонка, македонец на сите карти во светот и во сите меѓународни документи ќе биде залепена црна изолир-етикета со некој друг, фашистички наметнат натпис кој значи само едно – горчливо и тегобно ропство!
Вештачки новосоздадената и новоименувана квази-државна творба, наместо Република Македонија, ќе биде ужасно болно место во душата на македонскиот народ, како пломбиран заб со подмолен, невидлив кариес, идиотски нестручно изолиран од еден глуп забар-дилетант, кој се нафатил „да го лекува“, со своите подеднакво глупи асистенти: кон надвор, „за сликување“, ќе светка божемната евро-натовска пломба со ѕвездичка, додека под неа црниот, подмолен диктаторски и коруптивен кариес, изолиран од сѐ што е морално и нормално, само уште повеќе ќе ги шири своите метастази и ќе разјадува сѐ, удирајќи по бубрезите, по срцето, по мозокот и по душата на македонскиот народ и на сите македонски граѓани.
Со синоќешното велепредавство Република Македонија и македонскиот народ се цврсто инкапсулирани во црн експериментален шатл и лансирани кон никаде, во некоја имагинарна евро-атлантска орбита во која само ќе се вртиме, не стасувајќи никаде, сосема изолирани од секоја релевантна можност да сториме нешто за себе без туѓински далнински управувања и команди. И тоа ќе трае вечно. Од НАТО, кој само ќе не вцица за своите милитантни потреби, се разбира, нема да имаме никаков аир, само зијан и смрт на нашите деца; а ЕУ, пак, никогаш нема да ја видиме, а ако тоа некогаш во далечната иднина и се случи, вака понижени и обезначени сигурно нема да имаме можност да ја гледаме од она цивилизациско рамниште на кое уживаат старите, богати европски, колонијални земји, Франција, Германија, Холандија, Белгија, Италија и останатите од „првиот круг“.
Во изолираната новосоздадена држава изолираниот народ го чекаат многу тешки мигови и многу страдни години.
Синоќешните емфатични пораки на диктаторот Заев и оние искажани од неговите соработници во текот на целодневната агонична хајка по предавници во редовите на опозицијата беа многу јасни: со сите сили и со сета фашистоидна безобѕирност власта сега ќе се нафрли врз слободномислечката интелигенција, и пред сѐ врз лидерите на опозицијата и врз политичката конкуренција, сеедно дали таа доаѓа од левата или од десната страна на политичкиот спектар. Воопшто не е во прашање идеологија која не ги интересира ни под разно. За нив е проблем само опасната опозициона конкуренција која порано или подоцна може да ги турне од узурпираната власт. „Слатките отровни зборови“ на Заев за тоа како се надева дека наскоро парламентарното мнозинство ќе го чинат 120 пратеници, сликовито ни предочи еден хитлеровско-сталинистичко-маоцетунговско-чаушесковски едноумен заевски парламент во кој ќе се дискутира и ќе се гласа многу едноставно: сите 120 „за“! Пред триесет години решително се справивме со морбидното безизлезно едноумие – а сега триесет години подоцна, во 21 век: Да живее едноумието! – и тоа најидиотско, евро-заевско! Во исто време, пак, квислинишкиот премиер посочи и на потребата веднаш да се покренат обвинителни процеси против неименувани политичари од опозицијата, а особено посочи и на два интернетски портали, „Република.мк“ и „Курир.мк“, кои божем ширеле лаги за безобѕирната парламентарна трговија, притисоци и уцени во кобниот, смртен ден за Република Македонија и за македонскиот народ.
Од устата на заевскиот пратеник Костадин Костадинов слушнавме и први новосоздадени етикети од типот „антизападен“ и „антиевроатлантски“, како во некое слушно огледало да одѕвонуваат спротивните, стари комуњарски денунцијации од типот „прозападен, проамерикански“. А пак синтагмата „конзервативни националисти“ стана препознатлив сдсмовски жиг. Според стилот на мислењето и кажувањето на Заев, Костадинов и на нивната партиска велепредавничка братија, наскоро би требало повторно да се воведе, и ќе се воведе, и поимот „вербален деликт“ за да можат нивните неистомисленици што полесно да се испраќаат во Шутка, се разбира, обвинети за тероризам.
Ете, во тој кафкијански свет, изолиран од реалноста, живеат тие заевски марсовци, а Република Македонија и македонскиот народ со еден потег, велепредавнички ги изолираа од нивните изворни национални и државни посебности и вредности со кои беа препознатливи и признаени во целиот цивилизиран свет, и ги турнаа во црна невидливост.
Не смееме да се залажуваме, ни претстои многу тешка, сложена, неизвесна и, со оглед на безобѕирната полициска држава на Заев и неговата клика, вистински опасна општонационална борба на сите полиња, и културни и политички, за да спасиме, да зачуваме барем дел од нашиот атакуван, поткопан и разнишан национален и политички ентитет и од нашата така безумно и нецивилизирано раскопачена премила татковина Македонија.

Алдо Климан
https://republika.mk/972218

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA - Page 3 Empty Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by nino Саб Окт 20 2018, 13:00

Mozninstvo ima so 61, ama za promena na ustav mora da bide mnozinstvoto so 2/3 znaci 80. Ne minimalno mnozinsto so 50% +1 tuku so 2/3.
Taka da se e vo red. Izglasano e i toa e fakt.
Ne uspeavte vie vmrovci da go sprecite, ve fatija so spusteni gaki zatoa sto ne ste cisti od vaseto vladeenje 11 godini. Pa ve ucenuvaa so Ili glasajte ili zatvor. A plus i nekoja paricka imaat zemeno tie sto glasaa.

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA - Page 3 Empty Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by трендафил Саб Окт 20 2018, 14:42

Ако добро те разбирам сакаш да кажеш дека криминалците се повеќе за НАТО и ЕУ од обичните граѓани. Ајде пак да напишам дека не сум член на ВМРО, само сметам дека во двопартискиот систем што постои кај нас ВМРО е подобро од СДСМ. Така беше и вчера по мое мислење. Порано напишав дека е сепак подобро некој да украде отколку да биде предавник. А најлоши се тие што се и криминалци и предавници. За тие што гласаа ЗА, не би можел да се кладам дека се криминалци. Бидејќи нели секој што не е осуден е невин.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA - Page 3 Empty Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by nino Саб Окт 20 2018, 15:14

Koga vmrovec pisuva deka ne e clen na vmro, no deka vmro e sepak podobro. Shocked

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA - Page 3 Empty Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by трендафил Саб Окт 20 2018, 18:51

Ајде да ти напишам и дека сум бил член на партија некое време, но на СДСМ (тогаш СКМ) пред 4 децении и партијата ја напуштив затоа што како и секоја партија беше криминална. Секогаш ми биле важни основните човекови права, а тие ми биле загрозени само од СДСМ. Ако успеат со уставните промени останувам човек без матична земја, затоа што не можам да се идентификувам со земја без историја затоа што и јас имам своја 66 годишна историја што не можам да ја избришам, ниту да ги избришам приказните за Александар Македонски што сум ги слушал од дедо ми. А СДСМ се обидува цело време од самостојноста на Македонија да го направи токму тоа. Не сум верувал дека ќе го завршам животот со загрозени основни човекови права, идентитет, и тоа од Мекедонци кои се претвораат во Северни, а го задржуваат името со една цел, да не елиминираат нас што сме само Македонци, а не има и во Република Македонија и во Грција и во Бугарија и ширум светот. АКо го менуваат идентитетот, не знам зошто не си го сменат и името со истата додавка што ја дотураат на државата.
Еве неколку нови вести во врска со вчерашниот ЦРН ПЕТОК.

https://www.slobodenpecat.mk/makedonija/shto-baraat-pratenitsite-od-vmro-dpmne-koi-glasaa-za/

http://expres.mk/profesor-na-kralski-univerzitet-banda-ulichari-vi-go-ispra-mozokot-vchera/

И внимавајте сите учесници на форумов. За напишан или изговорен збор повторно заживува кривичен прогон. Ако опцуете некого може да ве обвинат за обид за силување, а за клетва дека сте нарачале Господ да убие некого.

https://www.slobodenpecat.mk/makedonija/krivichna-prijava-za-sovetnikot-na-gruevski/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA - Page 3 Empty Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by Teo Саб Окт 20 2018, 19:16

Ajde ne dramatiziraj...Identitetot nikoj ne ti go menuva...Sme bile i kje ostaneme makedonci...Koga vekje stavash linkovi prochitaj shto pishuva...Posebno obrni vnimanie na uslovite od pratenicite koi vladata mora da gi ispolni zatoa shto sinokjeshnoto glasanje e samo pochetok...
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA - Page 3 Empty Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by трендафил Саб Окт 20 2018, 19:35

Дел од идентитетот ми се брише со Преспанскиот договор затоа што по него морам да го сметам Александар Македонски за Александар Грчки. Другиот дел се брише со договорот со Бугарија.
Еве кој како гласаше. За да знаете кого да го славите или кого да го колнете само во себе за да не ве стрпа во затвор демократската власт што работи евроатлантски. Се потврдува дека Албанците се 100% поддржувачи на политиката на Зоран Заев. Веројатно затоа што ја сакаат Македонија повеќе од Македонците како мене.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA - Page 3 Empty Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by Teo Саб Окт 20 2018, 19:43

Ajde sega pa otide na dogovorot so Bugarija...Kako i da e, so Aleksandar imame isto tolku dopirni tochki kolku shto imaat site balkanski narodi...Isto kako shto imame so rimskata imperija...Isto kako shto imame so osmanliskoto vladeenje...Politikata ne e nitu nekogash bila pravedna...Vo sluchajov dobivme najmnogu shto mozhevme sporedeno so situacijata vo koja se naogjame...
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA - Page 3 Empty Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by трендафил Саб Окт 20 2018, 20:11

На ниту еден балкански народ не му е забрането да верува во Александар или на друга историска личност (Крале Марко на пример) туку само на нас. За разлика од тебе не мислам дека нема шанси во блиска иднина во ЕУ да дојдат на власт нормални политичари кои нема да се изживуваат врз Македонија. Во секој случај не верувам дека 100% Албанци ја сакаат Македонија за разлика од нас Македонците кои сме поделени. Не знам ни дали МВР ќе му поднесе кривична пријава на Гоце Арнаудов и на македонскиот народ за следнава народна песна.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA - Page 3 Empty Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by Luxor Саб Окт 20 2018, 20:25

Не би да те разочарувам ама Крале Марко како што го нарекуваш е Марко Мрњавчевиќ. Татко му Вукашин од Ливно во Босна дошол со цар Душан кога овој ги освоил териториите јужно од Србија. Имал титула деспот која по смртта на Душан ја заменил со титулата крал.

И уште нешто, не се надевај на промена на ставот на било која европска земја во спорот Македонија-Грција без разлика кој ќе биде на власт таму. За разлика од нас тие држат до континуитетот на своите политики.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA - Page 3 Empty Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by Dino Саб Окт 20 2018, 21:35

Kako rekov taka bidna ne se ni somnevav deka ke se najdat pratenici na prodazba.

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA - Page 3 Empty Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by Luxor Саб Окт 20 2018, 21:38

Пратениците само го послушаа ХидроЖмицкоТакис и гласаа по свое лично убедување. Проблем е што двопроцентниот мисли дека лично мислење на пратениците е само онаа што тој го мисли.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA - Page 3 Empty Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by osa Саб Окт 20 2018, 21:59

Dino напиша:Kako rekov taka bidna ne se ni somnevav deka ke se najdat pratenici na prodazba.


nesmee spored tebe nikoj da go smeni mislenjeto ???

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA - Page 3 Empty Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by Dino Саб Окт 20 2018, 22:01

Da ne bea site ili na sudenje ili osudeni pa da veruvam.

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA - Page 3 Empty Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот