Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

РЕТРОСПЕКТИВА НА КРИМИНАЛИТЕ НА СДСМ: што ветија, што (не)исполнија, каде се сопнаа.

+12
трендафил
Luxor
treta opcija
PRVOBOREC
OPOZICIONER
Zhane
misterija
SHARENI
Dino
EVITA
osa
Teo
16 posters

Страна 8 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Go down

РЕТРОСПЕКТИВА НА КРИМИНАЛИТЕ НА СДСМ: што ветија, што (не)исполнија, каде се сопнаа. - Page 8 Empty Re: РЕТРОСПЕКТИВА НА КРИМИНАЛИТЕ НА СДСМ: што ветија, што (не)исполнија, каде се сопнаа.

Пишување by трендафил Пет Јун 19 2020, 21:43

Груевски требаше да не дозволи Заев да остане на слобода, без разлика што овој ја имаше поддршката од евроатлантската меѓународна банда, па не ќе можеше да го направи предавството. Македонија беше во подобра ситуација да се одбрани тогаш отколку кога како поробена земја партизаните ја почнаа борбата и успеаја да створат македонска држава што Заев во добар дел ја сруши за неполн мандат. Очекува втор за да не прогласи за Бугари. Вистинските Македонци се бореле до последен куршум, дури и без куршуми.
Гледам не коментираш за барањето од министерката за финансии да даваме донации на владата. Претпоставувам дека веќе си донирал некоја сума што е твоја приватна работа. Јас не мислам дека покрај редовното плаќање на сите давачки кон државата да и давам донации и да финансирам двојазичност, брусење на македонскиот симбол од шахти и други будалаштини.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕТРОСПЕКТИВА НА КРИМИНАЛИТЕ НА СДСМ: што ветија, што (не)исполнија, каде се сопнаа. - Page 8 Empty Re: РЕТРОСПЕКТИВА НА КРИМИНАЛИТЕ НА СДСМ: што ветија, што (не)исполнија, каде се сопнаа.

Пишување by treta opcija Чет Јун 25 2020, 05:54

И најголемите Груевисти, во времето кога тој возеше со нога на гас но без раце на волан, на првото застанување излегуваа од автомобилот.Потоа Груевски се жалеше за ножеви во грбот, но самиот е виновен, затоа што акумулираше моќ во мал круг на луѓе , во првиот прстен околу себе во кој и тој се стави.
Тоа и му беше грешка.
Путин владее затоа што има исто така кругови на власт и моќ околу себе но никој не е во неговиот.
едноставно, лидерот треба да изгледа како да е во множество, круг , со сите други, како и другите, за да не се стекне впечаток дека е над сите, и недопирлив, а сепак да го задржи интегритетот без да му се случи соперништво во самиот тој круг на интима и дискреција, односно, да му ги знаат тајните, слабостите и мааните, затоа што еден ден тоа може да се сврти против него.
Тоа се случи со Груевски.
затоа сега никаде не се спомнуваат некои ликови, како Зоран Ставревски, кој никој не го спомнува, а тоа е сомнително само по себе едноставно што како клучен играч на времето , сега да исчезне потполно.
потоа, Никола Тодоров, Димитров,и други кои му завртеа грб кога видоа дека млеко се цица и од друго место.
додека ликовите како Сашо Мијалков кој беше во ист круг на моќта и власта со Груевски, се посебна приказна, веќе опишана погоре.Таков, на пример, Путин, не дозволува во ист круг со него.

Едно не ми е јасно.
сега доаѓа слично сценарио, последниве две- три години. Премногу набиена агенда на настани и случувања во СДСМ. и речиси сите ги следат афери, индиции за криминал неуставно и незаконско работење.
Отидоа и подалеку, на пример, зошто постојано да го кршат уставот , си го сменија согласно потребите за кршење на истиот. Си дозволија Заев дури и две три функции да тера, како онојпат кога беше и министер за финансии и премиер, па другпат кога се замеша во судската власт.
Потценување на соработниците- соборците или преценување на своите капацитети , сеедно.
затоа партијата не може да се извлече од калта во која тоне.
Треба(ше) одамна да се излезе од хипнотизирачката матрица на пропагирање за да се држи членството фокусирано , дека Груевски за се е крив и дека сеуште владее со Македонија, дека неговите остатоци ја кочат преродбата , судството и дека прават сопки на СДСМ.
Не може повеќе секој еклатантен криминал на симпатизери, функционери или членови на СДСМ да се правда со дежурната Баба Рога ( Груевски).

И во режимот на Груевски, по промена на власта се ловеа главите а не опашките, затоа Миле , Спировски, се во притвор, Гордана по судови, а Груевски во бегство.
СДСМ , барем она што останало ако воопшто нешто останало незаевизирано, мора да свати дека , истата логика треба да им се случи и нив, дека не е Бојан Јовановски , главата , која се апси и суди, па да се прикаже дека ете, партијата има демократски капацитет и ако треба и свои ќе суди. Не. Бојан е смао опашката.
а неколкупати е посочено на фамилијата Заеви. Отпривин молчешкум со поглед, со прст, а сега веќе и гласно. Тој глас доаѓа од блиски на Заев, на кој тој со цела придружба одеше на приеми кај еден Бојан Јовановски.
Катарзата мора да започне, изборите не се битни. Во спротивно македонците во СДСМ или ќе ги снема, или ќе бидат малцинство. А Заев после договорот со бугарите за јазикот, и веројатно да им намести на албанците премиер, договорен на маса во четири очи, ќе изгуби на политичка интересна вредност, затоа што ќе снема предмети за трговија . Но, потоа може да биде доцна за многу работи и ќе нема враќање назад.
СДСМ , и сега е предоцна, но секогаш има сламка за спас, а тоа не се изборите, тие се сега најмалце битни за партијата.Заев ви е проблемот.

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

РЕТРОСПЕКТИВА НА КРИМИНАЛИТЕ НА СДСМ: што ветија, што (не)исполнија, каде се сопнаа. - Page 8 Empty Re: РЕТРОСПЕКТИВА НА КРИМИНАЛИТЕ НА СДСМ: што ветија, што (не)исполнија, каде се сопнаа.

Пишување by defo Чет Јун 25 2020, 10:32

Хм, имаш поенти трета не викам не......Да моќта беше во Груески и Мијалков, ама уствари главен мешетар кој го донесе Грујо на власт и го крепеше беше Мијалков, кои со подршка на МВР и судството креирано по тефтерчето на Горде, само го зајакнуваше. Мене ме загрижуваше и загрижува фактот, што овие двајца внесуваат омраза во луѓето, а тебе ко ти се пали два пати дневно сијаличката за омраза, тоа е лошо.
Јас кажав еднаш ако некои треба да е премиер во државава тоа е е Зоран Ставрески, реалистичен е братот, по она што слушнав по бомбите. Едини реалистичен политичар во Македонија.
Грешката на Заев е што верува на разно разни бубашваби како Боки 13 и Катица, и некој дебело не насанка, на лед. Ето јас одев на протестите за подршка на СЈО и сум ок, немам проблем, мислев и мислам дека Грујо и компанија(вклучително и Мицко) се само багра злобни, неионвативни луѓе, кои не бираат начини за остварување на целта.
defo
defo

Број на мислења : 3423
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

РЕТРОСПЕКТИВА НА КРИМИНАЛИТЕ НА СДСМ: што ветија, што (не)исполнија, каде се сопнаа. - Page 8 Empty Re: РЕТРОСПЕКТИВА НА КРИМИНАЛИТЕ НА СДСМ: што ветија, што (не)исполнија, каде се сопнаа.

Пишување by трендафил Нед Јун 28 2020, 21:41

Мијалков е човек на Заев, колку што ми е познато. Еден од клучните луѓе во обезбедувањето на 2/3 мнозинство во Собранието.
Освен на темите што можат да се стават под ставката виткање кичма, СДСМ не исполни ништо друго од ветеното.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

РЕТРОСПЕКТИВА НА КРИМИНАЛИТЕ НА СДСМ: што ветија, што (не)исполнија, каде се сопнаа. - Page 8 Empty Re: РЕТРОСПЕКТИВА НА КРИМИНАЛИТЕ НА СДСМ: што ветија, што (не)исполнија, каде се сопнаа.

Пишување by treta opcija Пон Јун 29 2020, 16:57

Немам коментар на брутално реалниот и сосема на место коментар, на Зеколи.
Ова се обидувам да го објаснам откако сум тука.

"....Откачетете ја будалата пред да ве повлече во бунар, им порача на Социјалдемократите политичкиот аналитичар Арсим Зеколи зборувајќи за нивниот лидер Зоран Заев.

Ферски е да се каже навреме, за после да не биде ‘глумиме лудило’:

СДСМ, со овој на чело изборот не ви е меѓу победа или пораз, туку меѓу чесна опозиција или ѓубриште на историја.

Откачетете ја будалата пред да ве повлече во бунар, порача Зеколи...."

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

РЕТРОСПЕКТИВА НА КРИМИНАЛИТЕ НА СДСМ: што ветија, што (не)исполнија, каде се сопнаа. - Page 8 Empty Re: РЕТРОСПЕКТИВА НА КРИМИНАЛИТЕ НА СДСМ: што ветија, што (не)исполнија, каде се сопнаа.

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 8 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот