Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Локални избори

+11
трендафил
TRAJCHE
Bosonoga
osa
zozoti
alienmk
Nebula
Albatros
PRVOBOREC
defo
misterija
15 posters

Страна 7 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Локални избори - Page 7 Empty Re: Локални избори

Пишување by трендафил Нед Окт 31 2021, 20:44

Според првичните резултати црпнатиот ќе треба да се врати на нивата во Муртино.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 7 Empty Re: Локални избори

Пишување by трендафил Нед Окт 31 2021, 22:54

Заев си поднесе оставка и како премиер и како лидер на партијата.. Се надевам дека е неотповиклива.
Дали Црвенковски ќе биде тој што ќе се обиде да ја воскресне партијата?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 7 Empty Re: Локални избори

Пишување by defo Пон Ное 01 2021, 08:19

трендафил напиша:Заев си поднесе оставка и како премиер и како лидер на партијата.. Се надевам дека е неотповиклива.
Дали Црвенковски ќе биде тој што ќе се обиде да ја воскресне партијата?
леле човече кој лик  си.  Црвенкоски,  ви  еба матер исто  ко  мене  Груевски,   и пак го  барате, па дај човече.Шо би рекол Кили, немој не ме еби.


Инаку му ја честитам победата на ДПМНЕ, народов си ги заслужува.
defo
defo

Број на мислења : 3417
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 7 Empty Re: Локални избори

Пишување by Albatros Пон Ное 01 2021, 12:54

Vmro pobedi so glasovite na levica i ne znam od kade razocaruvanjeto i revoltot kaj sdsm. Toa bese jasno po objavenata koalicija vmro/levica deka vo sekoja opstina kade vmro i levica zaedno imaat poveke glasovi od sdsm pobedata vo vtoriot krug ke bide nivna. Primer e Skopje kade vo vtoriot krug 20 iljadi glasovi na levica se prefrlija na kontoto na vmro pa Danela pobedi so razlika od 28 iljadi nasproti prvicnite 8 iljadi. I so Kamikaza i  na sovetnickite levica imase 20 iljadi.

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 7 Empty Re: Локални избори

Пишување by трендафил Пон Ное 01 2021, 19:55

Во Сарај СДСМ победи со 10 илјади гласа разлика, во Чаир со 8 илјади. По пподолго време немаме избори во кои сите се против коалицијата предводена од ВМРО. Своја работа завршија и отчитувачите на отисоци од прст. Намалувањето на излезност е и поради намалената кражба на гласови во однос на парламентарните или минатите локални избори.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 7 Empty Re: Локални избори

Пишување by трендафил Пон Ное 08 2021, 21:50

Интересна работа се случи на изборот за градоначалник на Желино. Таму ДИК со гласовите на членовите по избор на СДСМ и ДУИ го поништи гласањето на едно бирачко место, што го отвори патот да добие кандидатот на ДУИ, па откако БЕСА се приклучи на опозицијата Управниот суд ја поништи одлуката на ДИК и градоначалник е кандидатот на БЕСА. Одлуката дојде по поднесената интерпелација. Прашање е дали ДИК (СДСМ и ДУИ) донесоа политичка одлука или судот реши по налог на власта да ја поништи истата. Ниту едното ниту другото не е добро за демократијата во земјата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 7 Empty Re: Локални избори

Пишување by Nebula Чет Дек 02 2021, 07:49

Ke skluci novi i ke prodolzi se po staro. Samo blesite od vmro veruvaa deka navistina ke kupi 250 novi elektricni avtobusi i ke gi vozi besplatno.

https://sdk.mk/index.php/naslovna/arsovska-ne-kazhuva-shto-ke-pravi-so-privatnite-avtobusi-koi-se-stari-i-zagaduvaat-dogovorot-so-gradot-im-istekuva-na-31-dekemvri/

Nebula

Број на мислења : 948
Join date : 2018-08-04

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 7 Empty Re: Локални избори

Пишување by defo Чет Дек 02 2021, 11:16

Ништо ќе праи. Ленин ќе јаде пак шамари. Шо ќе праат. Во реланост на приватњациве им одговара да се вратат на стариот систем на наплата, колку извозел толку пари.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3417
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 7 Empty Re: Локални избори

Пишување by трендафил Чет Aвг 18 2022, 19:21

Носителот на листа за членови на советот на општина Тетово на вонредните избори, Глигорије Стојановск, лажно се претставил како Албанец за да добие работа. Најверојатно е на пат да стане Бугарин следејќи го раководството на партијата.

https://vecer.mk/makedonija/1100329/?fbclid=IwAR39zKn849OUzCpx4jQ0bK8Ta4S-EuxkZWvvZOviuFVLuBzhPofgUiMGMeY

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 7 Empty Re: Локални избори

Пишување by Luxor Нед Aвг 21 2022, 14:46

Резултатите наспроти еуфоријата.

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ го повторија резултатот од редовните избори што се однесува до бројот на освоени советнички места. Ако се анализираат гласовите што ги добија, и двете партии имаат пад од по околу 700 гласа – ВМРО-ДПМНЕ има 3 332 за разлика од 4 062 во октомрви (730 помалку), а СДСМ освои 1 953 споредено со 2 672 минатата година (719 помалку)

https://360stepeni.mk/infografik-analiza-na-izborite-vo-tetovo-samo-besa-osvoi-i-poveke-mandati-i-poveke-glasovi/

Во Маврово-Ростуше, кандидатот на СДСМ Медат Кутровски освои 3 266 гласови, а Мевмед Џафери од ВМРО-ДПМНЕ 1 935 гласови. Излезноста e 54,24 проценти, а има 195 неважечки ливчиња.

https://360stepeni.mk/mavrovo-rostushe-i-tsentar-zhupa-dobija-gradonachalnitsi/


Или дпмне вкупно 5267 гласови а СДСМ вкупно 5219 гласови. Цеантар Жупа не ги земам во предвид резултатите затоа што имаше само еден кандидат.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 7 Empty Re: Локални избори

Пишување by трендафил Нед Aвг 21 2022, 16:47

Никој не оспорува дека СДСМ е со повисок рејтинг кај граѓаните со муслиманска вероисповед. Плус ДУИ немаше свој кандидат во Маврово-Ростуша и Центар Жупа. Анкетите што се објавуваат се правени на целата територија на Република Македонија. Во секој случак ССДСМ не се обидува да бнаправи коалиција со 2/3 мнозинство потреба за да продолжи со бугаризацијата на Македонија. И се работи за локални избори. Во Центар Жупа победи член на Демократската партија на Турците, не на СДСМ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 7 Empty Re: Локални избори

Пишување by трендафил Нед Aвг 21 2022, 19:59

Откако неговата партија не освои ниту едно советничко место во Тетово, лидерот на Алијанса на Албанците Зијадин Села си поднесе оставка.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 7 Empty Re: Локални избори

Пишување by трендафил Чет Ное 24 2022, 11:46

Kои македонски општини оваа година од Советот на Европа, АЛДА (European Associaton for Local Democracy) и ЦДДГ (Centre for Expertise for Local Government Reform), ја имаат добиено престижната награда Европска ознака за извонредност во управувањето?

Седум во кои на власт е ВМРО-ДПМЕ, Аеродром, Битола, Виница, Неготино, Новаци, Радовиш и Штип една со независна локална самоуправа, Куманово и една во која на власт е СДСМ, Берово.

https://www.slobodenpecat.mk/devet-opshtini-od-zemjava-so-priznanie-od-evropskata-asocijacija-za-lokalna-demokratija-alda/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 7 Empty Re: Локални избори

Пишување by defo Чет Ное 24 2022, 13:46

Шо сеа спашавате нешо, шо лошо не теравте да гласаме за Данелче.


Шала на страна, за Аеродром Тимчо е ок дечко, таму најголемиот камен на сопнување се браќата Масларковски(Пука козметика), говноно Чиз и остали левичари, да се спаси Тимчо од тој камен ќе е добар градоначалник.
Битола..............Тони Коњановски брат на Зоран Коњановски...... clown clown clown clown clown
Куманово Максо, го бива за градоначалник ама нека си се држи до тоа, нека не се меша во висока политика, тука ќе изгори.
Другите незнам.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3417
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 7 Empty Re: Локални избори

Пишување by трендафил Саб Ное 26 2022, 09:08

Искршен автомобилот на градоначалникот на Кисела Вода. И јас мислам дека власта нема да ги најде напаѓачите. Порано кога сакаа брзо ги наоѓаа напаѓачите на бугарските фашистички клубови, Ламбе Алабаковски. Сега ни тоа не смеат да го прават затоа што со такви потези им опаѓа рејтингот.

https://www.expres.mk/vecherva-iskrshen-avtomobili-mobil-na-skopski-gradonachalnik-borec-protiv-urbanata-mafija-foto/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 7 Empty Re: Локални избори

Пишување by PRVOBOREC Саб Ное 26 2022, 09:31

Добро утро небањати, ви тргна со коалициските партнери. Вие ним советник, они вас автомобил, одвај чекам да видам што е следно.

Претепан Советник од Левица во борбата против узурпирачите на јавен простор во Аеродром
ноември 25, 2022

Црната кампања од страна на хонорарците од кабинетот на Тимчо отиде до таму што тврдеа дека нашиот советник Дарко бил претепан бидејќи барал верувале или не рекет од кафичите чиниш Левица е таа со апсолутно мнозинство во советот и со градоначалник на Аеродром, што нам многу ни заличи на чиста проекција или попознато како обвини го непријателот за тоа што ти го правиш.

Затоа јавно го прашуваме Тимчо Муцунски која е причината што општината не сака да го регулира проблемот со узурпирањето на јавниот простор од страна на угостителската мафија, како што тоа го направи општина Центар многу одамна и дали вистинската причина е што лица блиски до властите во општината земаат рекет или мито од сопствениците за истите да прават што сакаат и да имаат одврзани раце да ги шират трасите по тревниците и детските игралишта?

https://antropol.mk/2022/11/25/pretepan-sovetnik-vo-borbata-protiv-uzurpirachite/

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2438
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 7 Empty Re: Локални избори

Пишување by трендафил Нед Ное 27 2022, 11:26

А то Првоборец се бањаш ли или ги почитуваш препораките на нашата влада и нејзините газди за штедење на енергија.

Овој проблем, според веста на линкот, физички напад по нарачка од познато лице, газда на Хелиум, е работа за полицијата и евентуално (према последиците од нападот) на обвинителството. И двете се под контрола на власта, да не кажам на пробугарската администрација.
Ме изненадува и тврдењето дека во општина Центар се наплаќа надоместок за користење на узурпиран простор, што значи се легализира узурпацијата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 7 Empty Re: Локални избори

Пишување by defo Пон Ное 28 2022, 09:02

Хм, убо му напрајле на тоа пичлеме Масларкоски, куртон.


трендафил напиша:
Ме изненадува и тврдењето дека во општина Центар се наплаќа надоместок за користење на узурпиран простор, што значи се легализира узурпацијата.

Ќе се изненадиш, кога и најголемиот Центар-ски ДПМНЕ-овец го плаќа истиот надоместок. clown clown clown clown

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3417
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 7 Empty Re: Локални избори

Пишување by трендафил Пон Ное 28 2022, 19:03

Секој е спремен да плати доколку добивката е поголема, посебно ако е повеќекратно погилема.
Што велиш за тоа што институциите на системот не можат да утвдат кога синот на Талат Џафери дипломирал, а кога положил правосуден испит.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 7 Empty Re: Локални избори

Пишување by трендафил Вто Ное 29 2022, 20:35

Новииот директор на ЈСП, поставен од градоначакничката Данела Арсовска по разводот со ВМРО на 25 октомври потпишал договор за набавја на гориво со фиксна цена од 118 денари по китар за целиот период. Моменталната цена на дизелот е 86,50 денари, однпснп 21,50 денари помалку. ЈСП ќе го плаќа 118 денари со 24 октомври 2024, што би рекле до парламентарните доколку нема предвремени.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/jsp-skopje-skluchi-dvegodishen-dogovor-za-gorivo-so-fiksna-tsena-od-100-denari-plus-ddv-za-litar-a-denes-dizelot-na-pumpite-e-86-5-denari/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 7 Empty Re: Локални избори

Пишување by Nebula Чет Јан 12 2023, 16:09

Partiskite botovi da se izjasnat, so kogo e vo koalicija Danela sega?

Локални избори - Page 7 Fmrlr610

Nebula

Број на мислења : 948
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 7 Empty Re: Локални избори

Пишување by трендафил Чет Јан 12 2023, 18:23

За жал изгледа дека и овој пат Данела лажеше.

https://www.expres.mk/utvrdeno-e-deka-ne-zagaduvame-cementarnica-usje-ja-demantira-danela-arsovska/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 7 Empty Re: Локални избори

Пишување by Luxor Пет Јан 13 2023, 08:51

А да не те излажале тебе овие од цементарница?

Инаку, Државниот инспекторат за животна средина вчера објави извештај од вонредни мерења во Цементарница. Поради прекршувањата од Котларата за загревање компанијата ќе треба да плати казна од 180 до 200 илјади евра. Од Инспекторатот велат дека записникот за спогодување е доставен до компанијата, а казна од 10.000 евра заработил и директорот на Цементарница.

https://sitel.com.mk/grad-skopje-so-krivichna-prijava-za-cementarnica-usje-zaradi-zagaduvanje-na-vozduhot
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6575
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 7 Empty Re: Локални избори

Пишување by трендафил Пет Јан 13 2023, 23:01

Не се работи за загадување во производниот процес, туку за парно за загревање на канцеларии. Не се казнети, туку им е даден рој од 5 дена за да поминат на гас, наместо што се греат на мазут.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 7 Empty Re: Локални избори

Пишување by TRAJCHE Сре Мар 22 2023, 15:52

Vladata obezbedila 70 milioni evra nepovratni sredstva. Ama ako Danela i sovetot imaat bilo kakvi ingerencii vo izgradbata na procistitelnata stanica nisto cudno da propadne i ova kako BRT.

https://mk.tv21.tv/obezbedeni-70-milioni-evra-grant-od-eu-za-prechistitelnata-stanitsa-vo-skopje/
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 675
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 7 Empty Re: Локални избори

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 7 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот