Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Локални избори

+11
трендафил
TRAJCHE
Bosonoga
osa
zozoti
alienmk
Nebula
Albatros
PRVOBOREC
defo
misterija
15 posters

Страна 2 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Локални избори - Page 2 Empty Re: Локални избори

Пишување by defo Пон Aвг 30 2021, 16:12

Кога се зборува за градење во Македонија вредно е да се спомант два закони, кои намерно или ненамерно се забораваат:
1.Закон за докомплетирање на градежни парцели
2.Закон за денационализација на имоти со кои не се враќаат имоти од јавен интерес, вклучително и паркови. Што значи некој треба да го папа, на некого нешто му било обеќано, ама не било завршено.
Локални избори - Page 2 Slika_22

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 2 Empty Re: Локални избори

Пишување by трендафил Пон Aвг 30 2021, 18:13

А како добиле дозвола за градба соседните згради? Не знам дали некој на форумов се сеќава или има кого да го праша за тоа дека порано во Скопје од Буњаковец до Ќорче Петров имаше бавчи и овоштарници, што би рекле зелени површини. Еден дедо го прашува градоначалникот на Карпош дали треба да му извади на внукот партиска книшка од СДСМ за да го запише внукот во градинка во Тафталиџе во која одел и таткото и дедото на детето, па сигурно на тој принцип се делени и дозволите за градба.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 2 Empty Re: Локални избори

Пишување by defo Вто Aвг 31 2021, 08:29

трендафил напиша:А како добиле дозвола за градба соседните згради? Не знам дали некој на форумов се сеќава или има кого да го праша за тоа дека порано во Скопје од Буњаковец до Ќорче Петров имаше бавчи и овоштарници, што би рекле зелени површини. Еден дедо го прашува градоначалникот на Карпош дали треба да му извади на внукот партиска книшка од СДСМ за да го запише внукот во градинка во Тафталиџе во која одел и таткото и дедото на детето, па сигурно на тој принцип се делени и дозволите за градба.

Да биле. Пример бараката на мајка ми, во Влае, делот зад Порта Влае се бил имот на луѓе од Нерези и Оризари(село на територија на Дексион во Ѓорче Петров). Родителите на мајка ми се преселени од Србија преку Дојран 1965 година таму. Истата приказна што се дешава сега од 2015 наваму, засилено населување во Скопје, истото се случувало периодот 1965-1970. И тоа е ОК. Пример и хотелите Метропол и Белви во Охрид,се изградени на место на Пештанци, скоро 1/3 од целокупната квадратура на таа површина е на прадедо ми по татко. И да по закон за денационализација после 10 години судење, татко ми т.е дедо ми мој си зема парите шо ги нудеа. Таму веќе има реално сопствеништво, инаку требаше да заградам парче имот до 2.8 м до плажа. И на што би личело тоа. Истото е и за случајов има инститиуции нека си се тужи и тоа е тоа. Ама не му одговоара тоа е маката, пошо вака ако му го исплатат сигурно нема да добие 600.000 евра, колку што би добил ако го даде на инвеститор, и добие онолку м2 во стамбена површина колку што е имотот. Тоа е маката. А тоа што јас нема кај да си го изнесам детето да го истрчам да го пуштам пред зграда, на сигурно кој ме е*е. Едноставно не во ред. Тука не е крив типов крива е државава, прво за селективно спроведување закони, а второ шо ако веќе се нафатила на орото нека си го заврши ко шо треба.
Инаку ова за градинките, нека си го праша Подржикоњов, кога даваше на ангро дозволи за градба без соодветна структура, средена, сообраќајна, градинки, автобуски линии и слично.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 2 Empty Re: Локални избори

Пишување by defo Вто Aвг 31 2021, 12:51

https://fb.watch/7JMI_RgY-8/
Сеир убаво опишале, зошто ДПМНЕ ја избра Даниела за кандидат за градоначалник на Скопје. Одиме, напред Петре.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 2 Empty Re: Локални избори

Пишување by defo Вто Aвг 31 2021, 16:44

Локални избори - Page 2 Slika12

Сликава ако е вистина, тоа е добро, боље Шилегов да се трка со Тортевски, него ли со Даниелче..барем Торте има багаж каков таков. Ама не верувам дека е вистина.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 2 Empty Re: Локални избори

Пишување by defo Вто Aвг 31 2021, 16:56

Каков градоначалник сакаме
Добра колумна на Ерол Ризаов, има доста вистина во она што го пишал. И она што јас со години го зборам:
Во големите градски центри стана неостварен сон пристоен јавен превоз, добри урбанистички планови кои ќе бидат со строги критериуми за заштита на човековата околина. Сите се против дивоградби, а нив ги има сѐ повеќе. Урбаната мафија не се отстранува со мораториуми за градење, туку со строги законски прописи и сузбивање на корупцијата и почитување на урбанистичките планови и со избор на модерни проекти во согласност со нашето поднебје и добрите градителски традиции. Секој град има свои нереализирани приоритети кои се задолжителен дел на неостварени долгогодишни ветувања.


Урбана мафија се одстранува само со драконски казни, и друго ништо. И цврст став, овде не можеш да градиш. И кинење на закони од стилот на дооформување на парцели.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 2 Empty Re: Локални избори

Пишување by трендафил Вто Aвг 31 2021, 17:51

Не ми е познато дека некој од актуелната власт добил драконска казна. Тие се резервирани за опозицијата.
Во врска со наводната анкета малку ми е чудно Тортевски (за кого своевремено сум гласал да биде пратеник по мнозински изборен модел) кој својата кандидатура ја најави на 29 август да има толку многу голем рејтинг во анкета која во поголем дел е правена пред тоа. не верувам ниту дека во Македонија има политичар со 38% рејтинг како што наводно има Шилегов. Не сум ни слушнал за агенција со име Гејт, а не постои таков субјект запишан во централниот регистер. Постоела некоја фирма за консалтинг Тхе гејт оф еуропе но статусот и е дека е избришана. Да се преправам дека верувам во резултатите од анкетата. Ако Тортевски има 17% за само еден ден и ако може да се очекува дека во втор круг би добил најголем дел од опозиционите гласови. тој би требало да е иден градоначалник на Скопје. Препорака до Џагдиша. И кога се лаже треба да се има мерка.
Што се однесува до урбаната мафија и секој криминал казните не мора да бидат драконски. Само треба да се казни секој прекршител на законот без исклучок, а не да се казнува или ослободува по наредба на Заев и Ахмети.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 2 Empty Re: Локални избори

Пишување by трендафил Вто Aвг 31 2021, 19:37

Максим Димитријевски собра потписи и за награда е исклучен од својата партија СДСМ. Жика Стојановски од општина Илинден собра потписи, а не е исклучен од ВМРО. Толку за партиската демократија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 2 Empty Re: Локални избори

Пишување by defo Сре Сеп 01 2021, 08:04

Тоа е грешка на СДСМ, наместо да поентира како што поентираше Мицкоски, со Јанчев, колку ида некој твитер ботови го тролаат, сепак ете тој може да каже и покрај разликите со Јанчев за некои гледишта, за доброто на граѓаните, застануваме зад Јанчев. Истото требаше да го направи и СДСМ. Ама тоа е. Сега Куманово ќе е ДПМНЕ-оски град. Од глупост ќе падне еден од бастионите на СДСМ.
А за погорниот пост, шо бе толку те здоболе шо Даниелчето не е второ? Што нема шанси ни теоретски да стане градоначалничка???

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 2 Empty Re: Локални избори

Пишување by defo Сре Сеп 01 2021, 13:39

Локални избори - Page 2 Durlo10

Хехе очај ги фаќа...

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 2 Empty Re: Локални избори

Пишување by PRVOBOREC Сре Сеп 01 2021, 13:57

Одлична цел имате небањати.

https://mobile.twitter.com/Seir_mk/status/1433019931185094660

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2450
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 2 Empty Re: Локални избори

Пишување by трендафил Сре Сеп 01 2021, 17:36

Изборите се наши, не се германски или белоруски. Колку и да сакаат заевистите да го поделат македонското политичко ткиво прво на антички и обични Македонци, а после трансформацијата на обичните во северни.
Денеска Шилегов си пукаше во нога со тоа што со почетокот на школската година го задржа летниот возен ред на автобусите кога учениците не учат, а голем дел од вработените се на годишен одмор. Бадијала мерките во училиштата, ако автобусите стануваат ковид кластер.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 2 Empty Re: Локални избори

Пишување by alienmk Пет Сеп 03 2021, 22:28

Ako ne sdsm sega vmro siptarska ke gi brka makedoncite od rabota i ke vrabotuva siptari.

Локални избори - Page 2 Media11

alienmk

Број на мислења : 373
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 2 Empty Re: Локални избори

Пишување by трендафил Саб Сеп 04 2021, 06:53

Се работи и во овој случај за изјава дадена во време кога АА беше дел од владата и ја поддржуваше владината политика. Ова е веројатно дел од коалициониот договор на Заев и Ахмети што во тоа време било прифатено и од Села. 

П.С.:Бидејќи мислам дека си симпатизер на партијата на Апасиев, ме чуди што не напишеш нешто на темата Лудаците од Левица

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 2 Empty Re: Локални избори

Пишување by трендафил Нед Сеп 05 2021, 14:03

Уште еден рокер во интересниот предлог на ДОМ и ЛДП. Бени Шаќири кандидат за градоначалник. Уште поинтересен носител на советничката листа, д-р Никола Пановски.


Локални избори - Page 2 Sakiri-panovski-moracanin-milevski-700x430

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 2 Empty Re: Локални избори

Пишување by трендафил Нед Сеп 05 2021, 14:35

Локални избори - Page 2 E-g2Qx3WUAIron4?format=jpg&name=small
 

Не е ли овој билборд делење и сеење на омраза. Како во Германија кога луѓето се делеле на „добри“ нацисти и „лоши“ Евреи и антинацисти. Ваљда се смета и дека 12те киднапирани во 2001 година на кои веројатно им се продадени органите и убиените бранители кај Вејце, Карпарлак, Љуботенски бачила и други места биле сејачи на омраза, а ДУИ ги убило во борба за едно општество за сите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 2 Empty Re: Локални избори

Пишување by трендафил Сре Сеп 08 2021, 10:27

Началникот на СВР Куманово шета по штабови на СДСМ. До тој степен е осилена власта што сама се фали со тоа по социјалните мрежи.

Линк до изворот на веста

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 2 Empty Re: Локални избори

Пишување by трендафил Нед Сеп 12 2021, 12:40

Има ли направено анкета по пожарите што ни ги гаснеа странци и пожарот во ковид центарот во Тетово. Да видиме дали гласачите што гласале за СДСМ чувствуваат морална одговорност кога тоа очигледно не го чувствуваат одговорните од власта, ниту претседателот на влада мисли дека треба да ги разреши поради катастрофите што се случија во институциите со кои раководат.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 2 Empty Re: Локални избори

Пишување by defo Сре Сеп 15 2021, 08:44

Од дамна по лешинарски пост не сум прочитал.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 2 Empty Re: Локални избори

Пишување by defo Сре Сеп 15 2021, 08:47

Идеите на камиказа ги прифатил Шилегов и Српче..... значи ипак не бил така лош Шилегов, Српче, ги слушале гласовите на народот.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 2 Empty Re: Локални избори

Пишување by трендафил Сре Сеп 15 2021, 19:14

defo напиша:Од дамна по лешинарски пост не сум прочитал.
Имаше многу лешинарски постови по смртта на малата Наташа, која почина од подителска негрижа, а беше обвинета власта. Сега за жал бројот на жртвите е далеку поголем и се додека братот на Вице Заев го спречува разбудениот морал кај министерот Филипче. Штета што моралот не му се разбуди порано. Македонија ќе имаше неколку илјади граѓани повеќе.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 2 Empty Re: Локални избори

Пишување by PRVOBOREC Пон Сеп 20 2021, 15:19


_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2450
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 2 Empty Re: Локални избори

Пишување by трендафил Пон Сеп 20 2021, 20:01

Не се работи за Брима Галуп, туку за фирма со слично име Брима ДОО, странска „инвестиција“ на Бугаринот Андреј Рајчев. Податоците се јавни, ги има на веб страната на Централниот регистар. Знаеме и кој е Рајчев. Се работи за поборник за отворање на бугарски универзитет во Македонија. Тука соработува со Заев. Анкети не коментирам ниту превише им верувам.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 2 Empty Re: Локални избори

Пишување by zozoti Вто Сеп 21 2021, 13:17

Ova go ima samo vo programata na Levica.

Локални избори - Page 2 Img_2075

zozoti

Број на мислења : 351
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 2 Empty Re: Локални избори

Пишување by трендафил Вто Сеп 21 2021, 13:50

Исклучително добра програма, но за парламентарните избори за кои се надевам дека ќе бидат прдвремени. За локалните избори за жал тоа не важи иако може да се делува во некои области, на пример со именување на улици и објекти со имиња на значајни Македонци за кои следбениците на црпнатиот внук на чиче Трајче и брат на Вице сметаат дека се Грци или Бугари.

Што се однесува до самозапалувањето на Заев и другите одговорни за пожарите во тетовската болница со 14 изгорени граѓани и шумските пожари со една жртва (која уште не е пронајдена) мислам дека не во физички туку во политички смисол тоа треба да се случи. Да изгорат и да ги снема од политичката сцена, а чадот што при тоа ќе се подигне да биде последното загадување што го имаат направено на Македонија и Македонците.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Локални избори - Page 2 Empty Re: Локални избори

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот