Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DPNE-kolaps

+7
Luxor
Bosonoga
defo
SHARENI
TRAJCHE
OPOZICIONER
трендафил
11 posters

Страна 5 of 11 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Next

Go down

DPNE-kolaps - Page 5 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Сре Сеп 28 2022, 18:30

Гледам дека и шпоцниот премиер и нов шпицен градонаќалник на Скопје, Зоран Заев влијаел на градоначалничката на Сјопје. Од осум нови директори на Скопските јавни претпријатија што ги постави по разрешувањето на тие од партијата што ја донесоа на тоа место се од ДУИ. Во замена за 5 гласа во советот колку што има ДУИ. Сите се оф огнената друпа. Не знам дали името на оваа група има врска со петте возила запалени во Чаир минатата ноќ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 5 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by PRVOBOREC Чет Сеп 29 2022, 13:02

Математички прецизниот план за спас од енергетската криза на чобанот на небањатите:

ПЛАТЕТЕ ИМ ГИ СМЕТКИТЕ НА НАШИТЕ НЕСПОСОБНИ КРАДОНАЧАЛНИЦИ ААААААА.

Тоа што товарот за основните училишта кои се под надлежнозт на општините го презеде владата малку им било.


"ВМРО-ДМПНЕ со предлог решение за проблемот со енергетиката

Ковачевски  презентираше дека ќе добиваат поевтина електрична енергија образовните и јавните здравствени установи, но ги изостави водостопанските и комуналните претпријатија кои што поради високите цени на електрична енергија имаат проблеми со ликвидноста."

https://telma.com.mk/2022/09/29/99167/
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2388
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 5 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Чет Сеп 29 2022, 19:12

Малку ми се гади кога ќе видам на форумов дека најповеќе се дискутира за опозицијата, а најмалку за власта. Владата е за жал и моја (иако не ги почитува моите човекови права да не преговара за мојот идентитет со странци и со своите одлуки да го загрозува идентитетот на моите внуци).
Сите заедно би требало да бараме одговорност за доцнењето со набавка на енергенси, затоа што сметката ќе ја плати народот. Субвенциите за училиштата треба да бидат проследени и со други квоти, затоа што според потрошената енергија цената на струја е различна. Не триши исто струја во стан во кој живеат 4 члена и во училиште со повеќе стотици ученици и неколку десетици наставници. Оваа власт очигледно има проблем и никогаш не ја пресметува цената што треба да се плати за нешто, без разлика дали се работи за јаглен, гас или струја или за членство во ЕУ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 5 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by PRVOBOREC Пет Сеп 30 2022, 19:27

Небањатите на респиратор.

DPNE-kolaps - Page 5 Img_1283

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2388
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 5 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Пет Сеп 30 2022, 19:33

Но тука нема збор за цената. Алтернатива со 4 пратеници има 3 министри, заменици министри, директори на јавни претпријатија. Не знам дали знаеш дека заменичката на Арсовска, членка на АА си поднесе оставка.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 5 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by PRVOBOREC Саб Окт 01 2022, 21:59

Добровечер небањати.

DPNE-kolaps - Page 5 Img_1284

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2388
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 5 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Нед Окт 02 2022, 10:17

Што очекуваш да се одговори на простачки говор на омраза каков што е упоотребен во статусот пренесен на форумов.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 5 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by PRVOBOREC Пон Окт 03 2022, 13:25

Жал за небањати.

DPNE-kolaps - Page 5 Img_1288

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2388
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 5 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Пон Окт 03 2022, 18:27

Да напишам уште еднаш дека Мицкоски не е пратеник и дека не може да го образложи својот предлог во Собранието доколку не биде поканет. А таква покана нема. Има само јадење фекалии како пдговор од власта за која не би било чудно доколку сака да заработи на енергетската криза како што заработи со пандемијата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 5 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by defo Вто Окт 04 2022, 12:31

Чива е сега Данела?!? Шо викате, кој ја дупчи во умот??!
Руси не се....
DPNE-kolaps - Page 5 Lenin10
Покрај овој и Левица не е со нејзе....они се „посматрачи“.
https://fb.watch/fXN2BWw7Gu/

СДСМ, мислам не се. Дури не ни смееат да застанат ни приближно на нејзина страна. Ако застанат, ќе потонат, одма.

Сериозно, каква битка за превласт се води во ДПМНЕ, проЕвропско против Проруско крило, или па можда „Бугаркава“ си избршува наредби од матичната земја?!?!_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 5 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Вто Окт 04 2022, 18:51

За волјја на вистината СДСМ е веќе потонат, а потонат не може да потоне. Денеска на пример греење во Скопје имаа само тие од Скопје Север иако според условите (ладно утро требаше да имаат сите корисници. Можеби тое од Скопје Север се членови на СУИ. КОлку што знам до крајот на неделата градот треба да исплати половина од долгот на приватниците, а другото на рати. Изгледа дека сега шпицен градоначалник исто како е шпицен премиер е Заев. Поголем дел од долгот инаку е наследен од времето на Шилегов кога цената на горивото беше многу пониска од сега.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 5 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by defo Сре Окт 05 2022, 08:45

трендафил напиша:За волјја на вистината СДСМ е веќе потонат, а потонат не може да потоне. Денеска на пример греење во Скопје имаа само тие од Скопје Север иако според условите (ладно утро требаше да имаат сите корисници. Можеби тое од Скопје Север се членови на СУИ. КОлку што знам до крајот на неделата градот треба да исплати половина од долгот на приватниците, а другото на рати. Изгледа дека сега шпицен градоначалник исто како е шпицен премиер е Заев.  Поголем дел од долгот инаку е наследен од времето на Шилегов кога цената на горивото беше многу пониска од сега.

Од кај ти сега ова инфо? И ако е така, до ога бил крајиот рок за плакање и за која година е долгот. Ако рокот за плакање бил после седнувањето на Данела, таа е должна да го исплати. Не туку спинувај со пити гомнарки.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 5 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Чет Окт 06 2022, 09:05

И долговите што сега ги прави актуелната влада ќе ги плаќа некоја идна. Според тебе ќе биде виновна идната, а не тие што ги земале и ги потрошиле парите. Посебно ако се одрпани.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 5 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by defo Чет Окт 06 2022, 10:33

ЈСП ГИ ОСТАВИ БЕЗ ПАРИ ПРИВАТНИТЕ ПРЕВОЗНИЦИ Половина од долгот треба да го плати до петок

– ЈСП ги нема исплатено обврските кон нас за јули, август и веќе за септември. Досега ни должат 28 милиони денари, а ако се додаде и септември долгот се зголемува. Немаме пари за нормална работа. Цените на горивата, резервните делови, гумите се зголемени за 50 до 80 отсто. Доведени сме во состојба да не можеме да ги исплатиме платите и да наточиме гориво во автобусите – вели Димитриевски.


А сега Трендо?!? Шо ќе кажеш. Сакаше да ме нараниш пита гомнарка а...да си ги чуваш за себе.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 5 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Чет Окт 06 2022, 12:42

Дека на долгот останат од претходната градска власт се додадени и последиците на одлуката на либералите во светски рамки да се покачи цената на енергијата со изговор дека за тоа е виновна Русија, а државата не му помага на ЈСП и на другите транспортни компании, па немаат пари. Во секој случај опозицијата нема врска со настаните во ЈСП затоа што или Арсовска делува самостојно или (што е поверојатно) има поддршка од ДУИ и СДСМ. За жал, се повеќе фирми ќе имаат проблеми поради скапите горива, а владата тоа комотно го гледа.
Малку и за цената на струјата. Фирмите во Македонија плаќаат осма највисока цена во Европа. Во 2017 година (и до пред некоја година) имаа четврта најевтина струја на континентот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 5 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by defo Чет Окт 06 2022, 15:57

Аја....абе ти си луд.....еј нема тема во која не спомнува либерали, Заев, ставрно си за бардовци.....Се замолува министерот Сали да намали цена на дијазепам на повисоките грмажи, со цел да се смират лудаците, иначе министре мама ни ебаа.......

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 5 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Чет Окт 06 2022, 17:30

Ништо од тоа што си го напишал не е факт во врска со темата. Сигурно е дека новиот директор на ЈСП не е кадар од ВМРО, туку е определен од градоначалничката Арсовска индивидуално или по сугестија од некого. Според тоа од кои партии се избрани новите директори можеби и од ДУИ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 5 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by PRVOBOREC Чет Окт 06 2022, 18:25

DPNE-kolaps - Page 5 Img_1292

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2388
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 5 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Пет Окт 07 2022, 08:54

Погрешно мислиш дека Македонците го поддржуваат Макрон и неговиот идиотски предлог по кој мора да се бугаризираме за да стенеме членка на ЕУ. Оваа фотографија можеби во иднина, по падот на либерализмот (неофашизмот) ќе се користи како сега фотографијата на Хитлер со цар Борис Трети.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 5 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Пет Окт 07 2022, 12:18

Да прашам и што мислиш дека разговарале Ковачевски и Макрон. Дали за тоа како да се бугаризира и фашизира Македонија? Дали на почеток премиерот на предавничката влада му се заблагодарил за ветото за наше членство во ЕУ од Франција во 2019 година. Не знам дали тоа вето беше поради самопромоција на Макрон како лидер на ЕУ по заминувањето на Ангела Меркел или за да ја осили Бугарија, да и даде пример што да прави понатаму. Што направи Макрон добро за Македонија. Дали тоа што барањата на бугарските фашисти од времето на Втората светска војна сега повампирени од актуелната бугарска власт ги преточи во услови за прием на Македонија во Третиот Рајх, пардон во ЕУ, но не како македонска туку како бугарска држава според барањата на источниот фашистичко-татарски сосед.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 5 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by defo Пет Окт 07 2022, 15:22

А Мицко и Орбан?!?! Пред неој месец?!?!

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 5 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Саб Окт 08 2022, 12:16

Сигурно не разгиоварале за унгаризација на Македонија, туку веројатно за борба против светските неофашисти, либералите. Веројатно Орбан го интересирало што згрешил Груевски, па либералите успеаја да формираат своја влада во Македонија која очигледно е на страната на сите непријатели на Македонија. Како ќе каже газдата. Се надевам дека бугарско-балистичката влада што ја имаме нема да успее исто како што во време на Втората светска војна тогашната ЕУ, Третиот Рајх  (проширена тогаш со Јапонија, а сега со САД и Велика Британија како англосаксонска империја, што би рекле не сите американци). Изгледа Русите си ја задржаа функцијата. И бнеофашистите се поумни, па не ги испраќаат да гинат сопствените граѓани, туку тоа го прават доброволци платеници и Украинците пред се.
За потсетување, многу европски земји што го напаѓаа Орбан кога подигна ограда на границата поради бегалците испратени од либералите во Европа сега го прават истото. Почнуваат интересите на граѓаните што ги избрале да ги ставаат пред либералната идеологија, која може да се сведе на тоа дека многу будалаштини стануваат нова реалност.
Да повторам уште еднаш дека не сметам дека е престиж еден Македонец да се слика со Макрон, кого не го сметам за пријател на Македонија и Македонците. Попаметен бил Ванчо Михајлов кога во 1944 година го одбил предлогот на Хитлер да формира македонска држава, затоа што разбирал дека не вреди да владееш во држава во која народот не те сака. Шпицните Заев и Ахмети тоа уште не можат да го разберат. За Ковачевски и не мислам дека владее.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 5 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by PRVOBOREC Саб Окт 08 2022, 12:38

Ахахахаааааа, што е ова небањати?

DPNE-kolaps - Page 5 Img_1296

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2388
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 5 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by трендафил Саб Окт 08 2022, 13:09

Народот е тој што ја прави една партија голема. Реалноста е дека во моментов во Македонија тоа е ВМРО таква каква што е. Со сегашното раководство. Можеби со друго би була поголема, но тоа е во доменит на шпекулации. Реалноста е дека поголем број од граѓаните имаат во моментов доверба во ВМРО отколку во СДСМ, ДУИ и Алтернатива заедно. Мои порогнози се дека во иднина левиот блок ќе го предводи Левица, која за жал нема шанси да победи на првите следни избори. Дали ќе ги има после тоа ќе зависи од идната власт. Ако биде недоволно добра, мислам дека народот ќе се освести и нема да дозволи да има лоша власт, дека првентствено ќе се ослободи од понизниот однос кон странците кои во најголем дел се непријатели на Македонија, па со самото тоа посамостојно ќе одлучува.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 5 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by PRVOBOREC Вто Окт 11 2022, 19:40

Добровечер небањати.

DPNE-kolaps - Page 5 Img_1301

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2388
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

DPNE-kolaps - Page 5 Empty Re: DPNE-kolaps

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 11 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот