Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ИЗБОРИ

+7
Teo
reiter
Marc
defo
трендафил
osa
Luxor
11 posters

Страна 7 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

ИЗБОРИ - Page 7 Empty Re: ИЗБОРИ

Пишување by Teo Вто Дек 06, 2016 9:28 pm

Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ИЗБОРИ - Page 7 Empty Re: ИЗБОРИ

Пишување by Luxor Вто Дек 06, 2016 9:54 pm

Чудно е што ниту една партија не реагира на ваквата состојба. Ќе помисли човек дека не им е воопшто важно како ќе поминат изборите. Или и дпмне и СДСМ се спремаат да не ги признаат изборите ако изгубат, или веќе е договорена широка коалиција по изборите која ќе треба да ги вади жешките костени од оган.

Избирачкиот список останува со фантомски гласачи

ИЗБОРИ - Page 7 Gem

Регистрирани се најмалу 30 пријави од граѓаните поврзани со изборни нерегуларности и притисоци, најмногу за постоење фантомски гласачи во Избирачкиот список, односно непостоечки лица запишани во Избирачкиот список.

Ова го соопштија денеска од граѓанската акција „Ние одлучуваме!“ чиј правен тим работи на бесплатната СОС линија 0800 88 888 за пријава на изборни нерегуларности во рамки на граѓанската акција „Ние одлучуваме!

Тие велат дека по укажаната правна помош на граѓаните од нивна страна, забележале неспремност на надлежните институции за брзо евидентирање и
отстранување на овие т.н. фантомски гласачи.

„Граѓаните кои имаа волја да помогнат во отстранувањето на фантомските гласачи од Избирачкиот список, што е неопходно за да придонесе во одржување на кредибилни парламентарни избори, беа изложени на постапка спротивна на одредбите од Изборниот законик. Моментално, Избирачкиот список е затворен. За пет дена ќе се одржат предвремените парламентарни избори. Нашиот заклучок е дека Избирачкиот список останува непрочистен од непостоечки гласачи, т.н. фантомски гласачи.

По затворањето на избирачкиот список повторно имавме јавувања од граѓани да евидентираме дека по случаите со фантомските гласачи кои биле пријавувани во ДИК, од страна на Државната изборна комисија не е постапено. Во последните 24 часа имаме пријави дека граѓани кои биле на Избирачкиот список, а тоа го провериле по завршувањето на Јавниот увид, сега при повторна проверка не се пронашле на Избирачкиот список објавен на интернет“, соопштија од иницијативата.

Правниците Маја Величкова и Кастриот Мемети од СОС тимот за пружање правна помош во рамки на граѓанската акција „Ние одлучуваме!“, велат дека на бесплатната линија граѓаните можеле да добијат правна помош во случај на повреда на нивното избирачко право и на самиот ден на изборите.

Тие апелираа до надлежните институции да поднесат кривични пријави против Државната изборна комисија за злоупотреба на службена положба и овластување. Основата на кривичната одговорност на ДИК, според нив е во тоа што таа со своето несовесно работење и непостапување по барањата на граѓаните за бришење на непостоечките гласачи од Избирачкиот список, ќе придонесе во евентуалното остварување на гласачкото право на лица кои го немаат тоа право.

„Нашиот тим евидентираше пријави од вработени во државните органи кои пријавија големи притисоци до државната администрација и вработените во јавните институции од страна на политичките партии за присуство на митинзи. Од овие повици, она што можевме да го увидиме е дека постои голем страв од страна на јавувачите да се претставуваат со име и презиме поради веројатноста дека истото ќе го дознаат партиите, постои страв за понатамошно постапување од страна на јавувачите кои пријавуваат притисоци, односно не сакаат да покренуваат постапки против нивните претпоставени поради страв дека ќе следуваат реперкусии. Лица кои пријавуваат вакви притисоци најчесто се оние кои се со вработени со договор на определено време и не сакаат да покренуваат постапки поради страв дека договорот нема да им биде продолжен или дека нивни блиски членови со таков договор ќе бидат избркани од работа.

Како се приближуваме до денот на одржувањето на предвремените избори, така започнаа јавувања од граѓаните со кои укажуваат на поткупување на гласачите. Јавувачите тврдат дека одредени групи се таргетирани од страна на политичките партии и им нудат пари за да гласаат за нивната партија. Поради страв дека ќе ги дознаат кои се и ќе трпат штетни последици за себе или своите блиски овие граѓани сакаа да останат анонимни и не сакаат да пријават во полиција“, велат од оваа иницијатива.

Според нив, граѓаните немаат доверба во институциите кои треба да обезбедат услови за фер и демократски избори.

http://novatv.mk/izbirachkiot-spisok-ostanuva-so-fantomski-glasachi/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ИЗБОРИ - Page 7 Empty Re: ИЗБОРИ

Пишување by osa Вто Дек 06, 2016 11:19 pm

трендафил напиша:За Заев гледавме видео снимки, па сепак е на слобода. Затоа што не сме ние тие што утврдуваат вина и казна, туку тоа се органите за прогон и судовите. Монтирани материјали или делови од разговори извадени од контекст не се докази. Посебно ако се снимени на криминален начин. Но во секој случај вашиот министер за внатрешни работи кој во два мандата работи со целосен сопствен тим, ако имаше криминал ќе најдеше некој доказ. Истото и уште повеќе важи за СЈО. Вие го обвинувате ВМРО и за фалсификување пасоши, па излезе дека фалсификатите ги правел вашиот активист Чауш.

znaesh trendafile shto e GNIDA ...toa e larva od koja izleguva VOSHKA ....hi hi hi .....
p.s. mislish ako tvoite so BOLNI UMOVI MONTIRAAT razni gluposti ,na primer deka ZAev dal izjava METAFORICHKA deka ke jade zivi luge ,i so ova ja vodat celata kampanje ,deka i site OSTANATI go pravat istoto...razlikata e ogromna ,tvojot BOSS navistina JADE ZIVI LUGE ( znaesh kolku chovechki zivoti IZEL,ocrnil ,nichkosal ,unishtil ,...a sega posle deset godini i ne e bitno ...toj im zemal CELI DESET GODINI OD ZIVOTOT ...da te zatvorat na trieset ,i da te pushtat na chetirieset ,shto ke napravisti so zivotot ...ma mizerija nevidena .....)i posle se SHTO SLUSHNA SO TVOI USHI  i vide so tvoi ochi seushte TVRDISH DEKA NEKOJ MONTIRA ?[/b] ...mislish i drugite MONTIRAAT ?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????za da ti olesnam ke ti kazam deka ne e tochno .....ako Zaev metaforichki kazal " deka ke jade zivi luge " nemoze CELA KAMPANJA da ja vodish na VAKVA IZJAVA ....se znae shto e METAFORA ....a tvojov navistina JADE ZIVI LUGE ...shto mislish ako nekomu ne mu DADESH VAUCHER ZA INVITRO ,kolku mnogu GREV si mu napravil ??????????????????????????????ejjjj trendafile ,toa semejstvo ke ostane da zivee so kopnez PO DETE.....imali neshto pobitno vo zivotot od ova ...ej trendafile da mu uskratis pravo nekomu da bide roditel  zatoa shto MU SE GADI OD TEBE (chitaj DPMNE) ,znaesh li koj grev e ?????

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ИЗБОРИ - Page 7 Empty Re: ИЗБОРИ

Пишување by трендафил Сре Дек 07, 2016 10:37 am

Не знам каков е животот во твојот виртуелен свет. Во реалниот сега се живее подобро отколку пред 10 години. Не велам дека Македонија не е сиромашна земја, но сега е помалку сиромашна од порано. И за прв пат има поголем развој односно поголем раст на БДП од огромното мнозинство европски и земји од светот, односно за прв пат разликата во богатство се намалува. За разлика од поранешните времиња кога растот на БДП кај нас беше помал, односно во споредба со другите станувавме уште посиромашни.
Треба ли да му верувам на Цивил и на Џабир Дерала. Човекот што разоружуваше, што тврдеше дека во Дрекселмаер во Кавадарци масовно се умира и што е еден најобичен странски платеник. Да не кажам чадорџија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ИЗБОРИ - Page 7 Empty Re: ИЗБОРИ

Пишување by Teo Сре Дек 07, 2016 12:28 pm

Pak lazhesh...Makedonija e najsiromashnata zemja vo Evropa i megju najsiromashnite vo svetot...Na 11 dekemvri narodot kje ti pokazhe dali zhivee dobro...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ИЗБОРИ - Page 7 Empty Re: ИЗБОРИ

Пишување by reiter Сре Дек 07, 2016 6:38 pm

како се ближи денот за избори така и нервозата е поголема кај груевски,а тоа значи само едно,од грешки во поголеми грешки.Крајот му е се поблиску.

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ИЗБОРИ - Page 7 Empty Re: ИЗБОРИ

Пишување by трендафил Сре Дек 07, 2016 7:38 pm

Сериозно ли му верувате на Џабир Дерала, странскиот платеник кој е на чело на платеничката организација Џивил? Ако е така Господ нека ви е на помош.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ИЗБОРИ - Page 7 Empty Re: ИЗБОРИ

Пишување by defo Сре Дек 07, 2016 10:13 pm

Не Трендо, му веруваме на Горде, штаб ВМРО-МВРО, на онај хистеричнио премиер Груески, кој е со наполнети гаќи, кои повикува индирекно на убиство. Трендо отчукува саатот......се поинтересно и поинтересно ќе е.

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

ИЗБОРИ - Page 7 Empty Re: ИЗБОРИ

Пишување by osa Чет Дек 08, 2016 12:19 am

defo напиша:Не Трендо, му веруваме на Горде, штаб ВМРО-МВРО, на онај хистеричнио премиер Груески, кој е со наполнети гаќи, кои повикува индирекно на убиство. Трендо отчукува саатот......се поинтересно и поинтересно ќе е.

Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ИЗБОРИ - Page 7 Empty Re: ИЗБОРИ

Пишување by Kalinda Чет Дек 08, 2016 12:31 am

Уште три дена неизвесност !
Кој ке победи ?
ПА се знае дека
сите ке гласаат
за ДПМНЕ .
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 486
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

ИЗБОРИ - Page 7 Empty Re: ИЗБОРИ

Пишување by defo Чет Дек 08, 2016 7:38 pm

Поради говор на митинг во Берово, симпатизерот на СДСМ, Драган Аговски, добил отказ од туристичкиот комплекс „Бела Вода“, пренесе ЦИВИЛ.

-Како млад, дипломиран криминалист, на 30-ти ноември, одржав говор на митингот на опозицијата во Берово, каде што зборував за сите проблеми и недостатоци со кои се соочуваме ние младите во државата. По четири дена, по работното време, мојот работодавец ми соопшти дека сум отпуштен од работа, затоа што одржав говор на митинг на СДСМ!- вели за ЦИВИЛ Медиа, Драган Аговски.

Тој додаде дека по изборите ќе покрене судска постапка, поради отказот, но и за тоа дека четири месеци не му се платени придонесите, здравственото осигурување и К-15.


Мизерија, право никакво, демократија 0, ајде ќе издржиме уште 3 дена.

Го избркале од работа оти излегол на митинг на СДСМ

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

ИЗБОРИ - Page 7 Empty Re: ИЗБОРИ

Пишување by defo Чет Дек 08, 2016 7:51 pm

Неофицијално, има сомненија дека докторка од „Геронтолошкиот завод 13 ноември“ во Ѓорче Петров издала 58 специјалистички упати и супспецијалистички извештаи за 29 лица како неподвижни иако истрагата на терен покажала дека некои од нив одат и на работа.


Значи борба за секој глас...

-Инсинуациите за издадени невистинити лекарски извештаи се навреда за лекарите во Република Македонија и обид за вовлекување и дискредитација на лекарите кои чесно и одговорно ја вршат својата професија во дневно политички цели- вели директорката за 24 Вести.

Значи некои лекари ќе спијат немирно на 12, пошто прават во име на партијата кривични дела. Казната за ова дело кое се карктеризира како фалсификување на документи се добива казна од 3-6 години.

Здрави луѓе се пријавувале како неподвижни за да гласаат од дома
Директорката демантира дека се издавале лекарски уверенија на здрави гласачи

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

ИЗБОРИ - Page 7 Empty Re: ИЗБОРИ

Пишување by трендафил Чет Дек 08, 2016 8:57 pm

Очигледно е а не сте ги виделе пациентите во Геронтолошкиот завод кога можете да верувате во приказните за наводно работоспособни стари пациенти кои замислете дури оделе на работа. Не знам ниту зошто наводно избрканиот поради држење говор на митинг од СДСМ не тужи веднаш, туку тоа ќе го направел после изборите. Ваљда инсуниацијата за приглупите е дека сега му е страв да тужи, а не му е страв да лаже. Или лаже Дехрам Муратов, активист, да не3 кажам платеник на Сорос од Цивил, дел од злосторничкото здружение кое до скоро го водеше заслужниот за УЧК, Владимир Милчин. Ајде повторно да прашам, од каде таа верба во Џабир Дерала и Цивил кај вас? Овде е изворната вест. http://civil.org.mk/2016/12/08/dobil-otkaz-zatoa-schto-na-miting-vo-brovo-a-kritikuval-vlasta/?lang=mk Ајде повеќе не се мајтапете со вести од вакви извори. Патем мое сочувство и за Цивил и за сите платеници на Џорџ Сорос, кои добиваат пари преку најголемата странска инвестиција на СДСМ во Македонија, Отворено општество, затоа шт5о во наредните неколку месеци ќе им секнат парите. Ќе станат технолошки вишок. Што се однесува до политичките убиства Заев е тој кој зборува дека тоа е нормално и дека ќе се случува и во иднина. Треба ли и тука Дефо да ти дадам линк до видеото кај што Заев тоа го изјавува?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ИЗБОРИ - Page 7 Empty Re: ИЗБОРИ

Пишување by трендафил Чет Дек 08, 2016 9:23 pm

А кога сме кај лажни лекарски уверенија бранителите обвинуваат дека во 2001 година, кога тие се бореа против терористите што чадорот ги испрати во Македонија во 2001 година, Заев со лажно лекарско уверение го одбегнал отслужувањето на воениот рок.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ИЗБОРИ - Page 7 Empty Re: ИЗБОРИ

Пишување by defo Чет Дек 08, 2016 10:44 pm

Трендо, дај не треси глупости, твоите другарчиња, со искинати ануси на Халкидики им го имаат пишано тестот и се бламираат. Јас према бранителите на македонија, оние вистинските имам голема чест и респект и према нивните фамилии, фамилии на загинатите, овие што ти ги рекламираш се воени ветерани колку што е воен ветеран и Филип Петровски. Ветерани од скопските кафичи.

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

ИЗБОРИ - Page 7 Empty Re: ИЗБОРИ

Пишување by reiter Пет Дек 09, 2016 11:35 am

трендафил напиша:А кога сме кај лажни лекарски уверенија бранителите обвинуваат дека во 2001 година, кога тие се бореа против терористите што чадорот ги испрати во Македонија во 2001 година, Заев со лажно лекарско уверение го одбегнал отслужувањето на воениот рок.
CENTARNEWS МЕГАБОМБА: БРАТ НА ВМРОВСКИ КАНДИДАТ - ПРЕДАВНИК ЗА МАСАКРОТ КАЈ ВЕЈЦЕ! напиша:
http://centarnews.net/HQ/mk/index.php/news/mk/item/44420

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ИЗБОРИ - Page 7 Empty Re: ИЗБОРИ

Пишување by defo Саб Дек 10, 2016 11:24 am

Абе некое инфо за Амди имаме, влегов во шутка, не влегол, како одлучило Свароски судството во заминување.......Пошо вчера со Кавадаречкиот Градоначалник купувале гласовиRazz


П.С Оптимист сум дека утре ќе тепаме..Smile

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

ИЗБОРИ - Page 7 Empty Re: ИЗБОРИ

Пишување by osa Саб Дек 10, 2016 3:54 pm

I jas ....i Teo mi shepna y pp deka utre e den za golema pobeda

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ИЗБОРИ - Page 7 Empty Re: ИЗБОРИ

Пишување by reiter Саб Дек 10, 2016 7:40 pm

СУДСКА НАРЕДБА ЗА ОДЗЕМАЊЕ ВИДЕО МАТЕРИЈАЛ ОД ОПШТИНА ВО КАВАДАРЦИ ПО ОБИДОТ ЗА ИЗБОРЕН ПОТКУП напиша:

http://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/sudska-naredba-za-odzemane-video-materijal-od-opshtina-vo-kavadartsi-po-obidot-za-izboren-potkup/

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ИЗБОРИ - Page 7 Empty Re: ИЗБОРИ

Пишување by Luxor Саб Дек 10, 2016 8:55 pm

Обиди за купување гласови.

ЦИВИЛ потврди дека во Демир Хисар се поткупуваа гласачи

ЦИВИЛ соопшти дека денеска дошол до аудио сведоштво за купување на гласови во Демир Хисар. Од оваа невладина организација велат дека купувањето на гласовите е дел од неколку извештаи и на други набљудувачи.

http://plusinfo.mk/vest/96205/civil-potvrdi-deka-vo-demir-hisar-se-potkupuvaa-glasaci
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ИЗБОРИ - Page 7 Empty Re: ИЗБОРИ

Пишување by reiter Саб Дек 10, 2016 10:04 pm

дпмне е во паника,можно е утрешно сценарио од поголем размер и прекин на изборите.Знае ли некој кој мерки се со закон предвидени за прекин на избори?

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ИЗБОРИ - Page 7 Empty Re: ИЗБОРИ

Пишување by reiter Саб Дек 10, 2016 10:34 pm


_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ИЗБОРИ - Page 7 Empty Re: ИЗБОРИ

Пишување by Kalinda Саб Дек 10, 2016 10:52 pm

Уште непочнати изборите ,
вие почнавте да плачете !
Фалсификат уште
на самиот почеток?
Навистина сте
за жалење.
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 486
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

ИЗБОРИ - Page 7 Empty Re: ИЗБОРИ

Пишување by reiter Нед Дек 11, 2016 12:19 am

ПОЛИЦИЈАТА ФАТИЛА ДРЖАВНИ СЛУЖБЕНИЦИ КАКО ДЕЛАТ ПО ИЛЈАДАРКА ЗА ГЛАС! напиша:
http://centarnews.net/HQ/mk/index.php/news/mk/item/44481

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ИЗБОРИ - Page 7 Empty Re: ИЗБОРИ

Пишување by reiter Нед Дек 11, 2016 12:22 am

ИЗБОРИ - Page 7 2wp5u78

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ИЗБОРИ - Page 7 Empty Re: ИЗБОРИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 7 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот