Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

+11
трендафил
osa
SHARENI
TRAJCHE
treta opcija
Luxor
PRVOBOREC
Zhane
Teo
defo
Dino
15 posters

Страна 5 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by defo Саб Мар 07 2020, 15:09

Хм, имаш многу грешки, бар од мој аспект....
За мене ДПМНЕ не е реформирана партија, Мицкоски е оставштина од времето на Груески, заедно со Николоски, и локални шерифчиња. Тоа е далеку од реформа.
За СДСМ, мислам дека проблемот е во Заев, точно, што не удри на маса, и не ги санкционира прво неговите „самобендисани шерифи“, после и оние ДПМНЕ-овци и сончогледовци од 3-4 ешалон. Инаку јас во моментов не гледам кој би бил друг лидер на СДСМ, можда Савова? Very Happy
За малите да точно треба повеќе да се покажат и докажат.
А инаку јас на следниве избори како што ми стојат работиве ќе го шкртнам ливчето, нема што да правам друго, за ДПМНЕ, рака да ми се исуши ако гласам во наредниве 20 години. СДСМ сега не го заслужуваат мојот глас, останува Левица, ама за клисарчето не гласам, никад, па ни тогаш.

П.С Значи за тебе трета опција по кажаново, логички и прецизно пресметано е Мицкоски а?
Ок, да знаеме.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3474
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by Teo Саб Мар 07 2020, 16:42

Ako pametnite zamolchat glasot na budalite kje bide posilen.

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 C1-pll10
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by treta opcija Саб Мар 07 2020, 19:21

Дефо.
Фокусот е на Заев а не на пониските структури.
Браниш нешто што одамна требаше да замине од претседателската фотеља во партијата.


treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by defo Нед Мар 08 2020, 20:03

Тео од кај нас е од дамна така. Будалите не владеат.
Фокусот е на Заев точно, стално треба да е фокусот таму. Јас повеќе читам колумни (сем на идиоти од инфомакс и курир) кои го напаѓаат Заев, и јас самиот го критикувам и Заев и СДСМ. Ама мислам дека има шанса да се подобрат, кај нив има слух, кај вас во „третата“ опција, нема.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3474
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by treta opcija Саб Мар 21 2020, 11:59

Барем партиски да беше прекорена.
Докторката Цаца, свесно го кршела законот, со ризик да зарази многумина околу неа.
Не пишував на форумот, затоа што реално и нема што да се пишува по темите.
Но примерот со докторката е еклатантно кршење а законите и правилата и има поголем одек во јавноста одошто анонимусите кои се веднаш казнети во Македонија.
За неа како кадар на СДСМ , сестра на познатата судијка Маргарита Цаца и директор на клиника, каде што луѓето идат од мака и со доверба кон лекарите, потребна е јавна осуда , но и ефикасна казнена мерка.
Таква не се случи, и ово овие кризни моменти, од светски рамки пред очите на сите во Македонија и пошироко се случува сегрегација и клиентелизам по партиски клуч а за тоа е одговорна партијата односно човекот кој ја зарази партијата со еден друг вирус, поинаков од корона, Зоран Заев.

И во најголеми невољи да се прават неправди е поголем грев одошто во нормални услови.

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by osa Саб Мар 21 2020, 17:02

treta opcija напиша:Барем партиски да беше прекорена.
Докторката Цаца, свесно го кршела законот, со ризик да зарази многумина околу неа.
Не пишував на форумот, затоа што реално и нема што да се пишува по темите.
Но примерот со докторката е еклатантно кршење а законите и правилата и има поголем одек во јавноста одошто анонимусите кои се веднаш казнети во Македонија.
За неа како кадар на СДСМ , сестра на познатата судијка Маргарита Цаца и директор на клиника, каде што луѓето идат од мака и со доверба кон лекарите, потребна е јавна осуда , но и ефикасна казнена мерка.
Таква не се случи, и ово овие кризни моменти, од светски рамки  пред очите на сите во Македонија и пошироко се случува сегрегација и клиентелизам по партиски клуч а за тоа е одговорна партијата односно човекот кој ја зарази партијата со еден друг вирус, поинаков од корона, Зоран Заев.

И во најголеми невољи да се прават неправди е поголем грев одошто во нормални услови.

nema ????? imash fejzbuk obrakanje na begalecot grujo ...i vednash po nego vernite mu poddrzuvachi Antonio (kosa )miloshovski koj gi pobara istite merki shto mu gi kaza pastirot ,bogami i micko odma snimil reklamna poraka ;kupuvajte makedonski proizvodi ....isto i ova e ideja na grujota begalecot ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by PRVOBOREC Саб Мар 21 2020, 17:12

Ало бе небањат ептен јаки аргументи имаш упм. Ај нека пуштат друго дете тебе не те бива. Со такви како тебе СДСМ ќе заврши со сто пратеника.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2458
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by treta opcija Саб Мар 21 2020, 17:55

Би те замолил да се бавиш со себе и да поработиш на себе во поглед на самоконтролата на емотивните аугментирани експресии и афектните ерупции.
Лично имам достоинствена почит кон секого на форумот и не се обраќам никому вон темите.
Исто така те замолувам да ми се обраќаш со контрааргументи а не со навреди.Доколку сметаш дека не се аргументи , во ред: тогаш парирај со став , доколку го имаш.
Засега не видов став вооошто кај тебе , пријателе.
Само Павлов Ефект- реакција без размислување која по автоматизам се активира кога ќе се надразни некое сетило но не и уредот за размислување.

Драга Оса.
Мило ми е што ми придаваш такво значење кое според нагаѓањата резултира од висока позиција која овозможува комуникација со високи актуелни и поранешни политичари.
Но ме освестува фактот дека грешиш елементарно а начинот на кој ја коваш приказната не бара дополнителни објаснувања кои ти се мотивите, откако ќе ја прочита било кој.
Самообјасниво е. Се надевам дека ќе се држиме до темата, и полека ќе се реанимираме од механичките реакции кон аргументиран коментар кој не е програмиран да биде идолопоклонички до манијакализам. Иако апстинирав од политички коментари во времево на пандемија, кога не е потребно политичко надмудрување туку соединување за да се избави светот од заканата по здравјето, постапката на Цаца не може да остане незабележана а не-реакцијата на власта ( по закон) исто така.
Затоа и ја искоментирав. Се надевам дека не е дел од вашите срца и некоја блиска, со што би се навредиле поради критиките мои и се надевам за нејзино но и Ваше здравје или оздравување.

Секое добро и здравје да Ве служи и двајцата , во овие не толку безбедни времиња.


Последната промена е направена од treta opcija на Саб Мар 21 2020, 18:02. Мислењето е променето 1 пати

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by PRVOBOREC Саб Мар 21 2020, 18:01

Сто пратеника, ни лажните анкети на тој небањатиот Божиновски од ипис нема да ве спасат а твоето па ич нема да помогне.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2458
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by osa Саб Мар 21 2020, 18:08

treta opcija напиша:Би те замолил да се бавиш со себе и да поработиш на себе во поглед на самоконтролата на емотивните аугментирани експресии и афектните  ерупции.
Лично имам достоинствена почит кон секого на форумот и не се обраќам никому вон темите.
Исто така те замолувам да ми се обраќаш со контрааргументи а не со навреди.Доколку сметаш дека не се аргументи , во ред: тогаш парирај со став , доколку го имаш.
Засега не видов став вооошто кај тебе , пријателе.
Само Павлов Ефект- реакција без размислување која по автоматизам се активира кога ќе се надразни некое сетило но не и уредот за размислување.

Драга Оса.
Мило ми е што ми придаваш такво значење кое според нагаѓањата резултира од висока позиција која овозможува комуникација со високи актуелни и поранешни политичари.
Но ме освестува фактот дека грешиш  елементарно а начинот на кој ја коваш приказната не бара дополнителни објаснувања кои ти се мотивите, откако ќе ја прочита било кој.
Самообјасниво е. Се надевам дека ќе се држиме до темата, и полека ќе се реанимираме од механичките реакции кон аргументиран коментар кој не е програмиран да биде идолопоклонички до манијакализам.

Секое добро и здравје да Ве служи и двајцата , во овие не толку баезбедни времиња.
manijakalnoto odnesuvanje i obrakanje do site chlenki vo opshtestvoto ke vi go ostavam vam .......te nemashe a i niv gi nemashe nekoj period ,chekajki instrukcii od shtabot vo budimpeshta ...tretata opcija koja ja zagovarash za mene e 'trojanski konj " mnoguy poznat vo vladeenjeto na pastirot .....znaesh li kolku e sramno em zalno da chekash nekoj da ti kaze shto   treba da kazesh kako da e tvoe ...da bidesh  poltron na chovek koj izbega od lezenje zatvor so pravosilna presuda .....da chekash da ti pishe ,napishe javno naFB   shto treba da kazesh i shto treba da pravish e mnogu bolno...pa ne si chovek ...ti si podolu i od se shto moze da se nareche zivo sushtestvo dokolku dozvolish nekoj da ti dirigira shto da kazesh i koga i kako (ova ne lichno kon tebe ,tugu kon personite za koi se obide da gi pravdash )
poleka ti objasnuvam ,znam deka poleka chitash ,pa taka stignav i do motivot :kako moze nekoj koj nema svoj stav ,svoj integritet ,svoja lichnost da vetuva deka ke vodi cela nacija ....toa e nevozmozno ...osven ako nemaat soznanija deka ke se vrati "kapo di tuti kapi "....a do togash nie ke ziveeme spored evropski vrednosti ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by treta opcija Саб Мар 21 2020, 18:32

Овој пат само избришав. Наредниот пат за навреда кон модератор банирам. Оса е модератор.  А посебно затоа што си излажал дека си задржал некакво ниво во пост полн со навреди кон неа.

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by Teo Саб Мар 21 2020, 18:44

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Unname10
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by treta opcija Саб Мар 21 2020, 19:46

Би замолил во иднина да нема вакви квалификации кон мене
"pa ne si chovek ...ti si podolu i od se shto moze da se nareche zivo sushtestvo ".
Има и други навреди но ќе прејдам преку тоа.
Го задржувам нивото на културна комуникација. Очекувам исто.


treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by treta opcija Саб Мар 21 2020, 19:53

Министерот за здравство остави простор за сомнеж во последните два дена. Предмет на интерес е набавката на аспиратори. Објаснувањата се конфузни и контрадикторни.
Можеби е време да се зафати посериозно со медицинскиот аспект и да не се појавува постојано на прес , бидејќи секое министерство има портпарол.

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by osa Саб Мар 21 2020, 20:42

treta opcija напиша:Би замолил во иднина да нема вакви квалификации кон мене
"pa ne si chovek ...ti si podolu i od se shto moze da se nareche zivo sushtestvo ".
Има и други навреди  но ќе прејдам преку тоа.
Го задржувам нивото на културна комуникација. Очекувам исто.

ima eden interesen zbor koj ja meniva sodrzinata na iskazanoto"dokolku "...i za volja na vistinata vo zagradata e potencirano deka ne se odnesuva za tebe ,no vashiot stil na manipulacija e ist pa ne e teshko da ve razotkrieme ...se naviknavme 


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by трендафил Саб Мар 21 2020, 21:10

treta opcija напиша:Министерот за здравство остави простор  за сомнеж во последните два дена. Предмет на интерес е набавката на аспиратори. Објаснувањата се конфузни и контрадикторни.
Можеби е време да се зафати посериозно со медицинскиот аспект и да не се појавува постојано  на прес , бидејќи секое министерство има портпарол.
Да не го заборавиме понеделник кога Филипче најави дека до крајот на оваа недела ќе дојдат 50 нови аспиратори. Новинарот на Инфомакс изгледа спречи кражба на народни пари во време на вонредна состојба. Влада со ваков демократски капацитет одговори со мерка со која скоро сите критички медиуми се исклучија од можноста да поставуваат прашања на изолираните конференции за печат на Филипче. Вчера имавме одговор дека респираторите ќе задоцнат поради проблеми со дозвола за извоз од Бразил, што секој нормален ќе го разбере дека тендерот овде завршил, па е извршена натачка и обид за испорака на истите, а денес најново е дека тендерот е поништен. Приказни за мали деца што ме наведуваат темата да се промени во „Лудаците од СДС“ согласно ист назив за најголемата партија во Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by Delta Саб Мар 21 2020, 21:24

)//?!cvecko more so se zbrkvas%((&si pises sam so sebe bre!?!?#
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by treta opcija Саб Мар 21 2020, 22:21

Се надевам дека страстите се смирени и жедта за лично навреди е угасена.
@трендафил.
Добредојде на темава.
Веднаш да кажам дека се обидов да го променам името на темата но со мала козметичка корекција, да се смени од "дванаесетти април" во " на следните избори".
Можеби избрзано сепак сеуште официјално не се откажани.Тоа е и небитно засега.

Уште еднаш добредојде.
Целта на темава е стриктно анализа и дискусија зошто СДСМ треба да апстинира од власт. Се обидувам да презентирам со факти , искуства и проекции во идно време. Да се задржиме на СДСМ .

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by treta opcija Саб Мар 21 2020, 22:35

Околу апаратите: извесно е дека тендерот не е во ред,од правна,финансиска , па и техничла гледна точка.
Но она што ретко кој го приметува е самиот министер.

Имено, неговото често појавување на телевизија за изјави кои тој не мора да ги дава има заменици, портпарол, советници и тим, иницира размислување дека тој сака да се ескпонора , дочекувајќи ги "своите 5 минути" . Таков настап не дозволува делење на славата со било кој. Ако е момент на слава.
Но тоа не е тоа што ретко кој ќе ги примети.
Опишаново погоре и неговите настапи и за најбанална причина пред камери секој го приметува.

Поврзаноста со апаратите е следната.
Очигледно има и друго светло . А тоа е дека Филипче сака ( или мора) сам да ги влече конците.
Затоа , покрај исклучиво негови лични настапи пред камери, во врска си апаратите, само тој знае што се набавува , од каде, по која цена.

Индикатор е тоа што тој сака да дава одговори ( или ги избегнува) а таквиот начин на изолирано работење без да ги игра и неговите во тимот, го уморува, затоа што работи индивидуално и мора да мисли на се, наместо да побара тимска работа и помош. И затоа се заплетка во прес конференцијата . Едноставно најверојатно заборави што требаше да каже а што да скрие, кога и пред кого .
Како сега стојат работите, Филипче излезе доста контрадикторен и контраверзен а неговите изјави во корелација и потврда на обвинувањата и
Од дел од медиумите.

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by Delta Саб Мар 21 2020, 22:47

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Facebo10

На твое место би внимавал.

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Best-d10
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by osa Саб Мар 21 2020, 22:57

treta opcija напиша:Околу апаратите: извесно е дека  тендерот не  е во ред,од правна,финансиска , па и техничла гледна точка.
Но она што ретко кој го приметува е самиот министер.

Имено, неговото често појавување на телевизија  за изјави кои тој не мора да ги дава има заменици, портпарол, советници и тим, иницира размислување дека тој сака да се ескпонора , дочекувајќи ги "своите 5 минути" . Таков настап не дозволува делење на славата со било кој. Ако е  момент на слава.
Но тоа не е тоа што ретко кој ќе ги примети.
Опишаново погоре и неговите настапи и за најбанална причина пред камери секој го приметува.

Поврзаноста со апаратите е следната.
Очигледно има и друго светло .  А тоа е дека Филипче сака ( или мора) сам да ги влече конците.
Затоа , покрај исклучиво негови лични настапи пред камери, во врска си апаратите, само тој знае што се набавува , од каде, по која цена.

Индикатор е тоа што тој сака да дава одговори ( или ги избегнува) а таквиот начин на изолирано работење без да ги игра и  неговите во тимот, го уморува, затоа што работи индивидуално и мора да мисли на се, наместо да побара тимска работа и помош. И затоа се заплетка во прес конференцијата . Едноставно најверојатно заборави што требаше да каже а што да скрие, кога и пред кого .
Како сега стојат работите, Филипче излезе доста контрадикторен и контраверзен а неговите изјави во корелација и потврда на обвинувањата и
Од дел од медиумите.
samo da ve potsetam deka sega vo vladata sedat i vashite ceneti ministri ....ili mozebi sakash da ni dolovish deka sega zaedno kradat DPMNE DUI i SDSM ?

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by osa Саб Мар 21 2020, 23:02

трендафил напиша:
treta opcija напиша:Министерот за здравство остави простор  за сомнеж во последните два дена. Предмет на интерес е набавката на аспиратори. Објаснувањата се конфузни и контрадикторни.
Можеби е време да се зафати посериозно со медицинскиот аспект и да не се појавува постојано  на прес , бидејќи секое министерство има портпарол.
.
Да не го заборавиме понеделник кога Филипче најави дека до крајот на оваа недела ќе дојдат 50 нови аспиратори. Новинарот на Инфомакс изгледа спречи кражба на народни пари во време на вонредна состојба. Влада со ваков демократски капацитет одговори со мерка со која скоро сите критички медиуми се исклучија од можноста да поставуваат прашања на изолираните конференции за печат на Филипче. Вчера имавме одговор дека респираторите ќе задоцнат поради проблеми со дозвола за извоз од Бразил, што секој нормален ќе го разбере дека тендерот овде завршил, па е извршена натачка и обид за испорака на истите, а денес најново е дека тендерот е поништен. Приказни за мали деца што ме наведуваат темата да се промени во „Лудаците од СДС“ согласно ист назив за најголемата партија во Македонија.

ke mora i tebe da te potsetam pri "analizite" znaj deka sega vo vladata parcipiraat i dpmne i dui so svoi ministri  i zamenici ,pa del od kritikite upatigi realno i kon tvoite ...ako tvrdish deka kradat ,kradat zaedno ,toa ni kazuvash iako vcher na pres Filipche povtori stopati deka im se graganite na prvo mesto ...i taka treba ...dosta ja igrash igrata :poddrzimigo kopileto da se nasmeam na kopiljarkata ,nema glupi tolku
osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by Luxor Саб Мар 21 2020, 23:25

трендафил напиша:
Приказни за мали деца што ме наведуваат темата да се промени во „Лудаците од СДС“ согласно ист назив за најголемата партија во Македонија.

Добро е што конечно ти стана јасно дека вие вро-дпне-оФците немате ништо заедничко со ВМРО. Иако пак си забегал и мислиш дека сте партија а не криминално здружение.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by Teo Саб Мар 21 2020, 23:45

delta напиша:ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Facebo10

На твое место би внимавал.

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Best-d10

Vo meanata ne ti mozhe nishto.😎
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by treta opcija Нед Мар 22 2020, 07:00

Темата е за СДСМ и си има објаснување во самиот наслов конкретно.

Се обидувам да го задржам нивото и барам, всушност замолувам , ја Ве молам цело време да држиме елементарно ниво на цивилизирана културна комуникација со меѓусобно почитување.9
Затоа и овде, партииите се нарекуваат , онака како што се декларираат. СДСМ си е СДСМ. Не е ниту СДС ниту СДСС ниту СДСШ. Истото го применувам и за опозициската или било која друга.
Нивните членови не се ниту "офци" или " овци".
Ако се навикнеме на коректни влезни параметри
во дискусиите , истата ќе потрае со смисол, а можно е и да има резултат. Иако ова не е програмски јазик, се разбира.
Америка на пример е далеку понапред во поглед на овој тип на дискусии овде проектирана преку форум.
Учесниците препознаваат корисна и солидна дискусија и она штп е предност , општеството е уредено да не се навлегува лично. На пример еден прост пример кок ситр во Македонија го знаат: точно е дека во некои компании , едни со други ненаинги знаеле платите. Донекаде е точно. Но никој не прашува " колку плата земаш" .
За многумина изненадување но напротив, во најголем дел платите односно " anual incoming" годишните примања се јавни и секој може да провери.
Се знае колку зема учителка, полицаец, администратор, се до претседател.
Но на панел дискусии, дебати, конференции, форуми и слично, луѓето учествуваат за да си го искажат своето мислење и став. Лично никој не им е виновен.ниското ниво на комуникација, квалификации без основа, лесно се препознаваат
никој не си го губи времето за некому да му каже измислена невистина од 3 збора и да ја повторува постојано. во посериозните форумски дебати таквите некоректни и безполезни дебати ако така воопшто може да се наречат
Се препознаваат и луѓето не си губат време со врткање во место.
Да се вратиме сега по аналогија кај нас.
Не е политички поен ако напамет како папагал повторуваш "Груевски, Будимпешта..."
Со такво денгубење не се постигн(ув)а ништо. Груевски пред јавен обвинител во Скопје, тоа е реалното очекување. И правилен исход.
Токму затоа го критикуваме Заев. Дозволи да избега а потоа створи атмосвера дека одтаму Груевски е толку моќен што стана ноќна мора.
Треба тој човек да се заборави и да ме се инпутира вп свеста на луѓето дека се е под негова контрола. Бидејќи луѓето се свесни, таа флоскула е веќе излитена , уморни се од еуфорично врткање околу Груевски три години.
Треба резултати. Заев беше и сеуште е неспособен да испорача она што ветуваше. Партијата мора да се реформира .


.


treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ - Page 5 Empty Re: ЗОШТО СДСМ НЕ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО АПРИЛ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот